HET BmMEHHQF rii OP EN OF De Indische deliberatiën. - Bezuiniging De bestuurshervorming. - De Kamer wil nu geen uitspraak - Gaat Kxc De Graaff heen - Het kortingswetje- aan genomen. - Economisch departement. publiek die hier de laatste jaren in het R.A.I.- gebouw al zoo dikwijls te zien kreeg en waar bij het, naast de serieuze „stands" waar men om heen kan dwalen, niet aan verrassingen en vermakelijkheden ontbreekt. Voor iedere zcoveelste bezoeker een cadeau: gratis muziek, gratis thee, gratis voordrachten, gratis odeur- besprenkeling, noemt U maar op! Heelemaal verstoken zullen we in dit crisisjaar van zulke R.A.I.-festijnen niet zijn. De z.g. Damesbeurs, nu al vele jaren achtereen door de directie van het weekblad „De Dameskroniek" georgani seerd, gaat ook dit keer, daar aan het eind van de Ferdinand Bolstraat, dóór. Maar de groote automobieltentoonstelling, die er toch rechtens in dat gebouw van de Rijwiel- en Automobiel Industrie in de allereerste plaats thuishoort, blijft ditmaal achterwege. Een te voorzichtig en pessimistisch besluit misschien? In alle geval oordeelen vele autohandelaren zoo. En zij gaan nu zelf maar, nu hun ver- eeniging hen ditmaal op dit gebied in den steek laat, aan het tentoonstellen, met muziek, met attracties, enz. Zoo is er op het oogenblik al een dergelijke expositie aan den gang (n Bellevue en er komen er nog meer Seizoen-teekenen. Decrocussen in het Vondelpark begin nen nu ook al druk te exposeeren. En die eerste, bescheiden lente-tentoonstelling trekt als altijd veel publiek. Om het eene perkje, waar mede deze tentoonstelling meestal pleegt te openen, staan dagelijks weer drommen men- schen. Het is een van de weinige keeren in het jaar, dat het Amsterdamsche publiek samen schoolt voor iets anders dan voor een paard in de gracht, een heibeltje of een pet te water. Ik voorspelde U al dat we weldra, als teeken van het seizoen, nu ook de kwestie trein verbinding Zandvoort weer zouden zien op duiken. Nu, dat is geschied! Maar het resultaat is weer nihil! We krijgen onze electri- ficatie niet. Een volgend jaar maar nog eens probeeren! WEEK- K R O N I E K Deze week heeft de Tweede Kamer bijna uitsluitend gestaan in het teeken der Indische deliberatiën! De algemeene beschouwingen over het Koloniale budget zijn op Vrijdag 11 dezer geëindigd. De ministcrieele rede was op versch.llende punten niet van belang ontbloot. Allereerst verdient, aanbeveling de mededceling dat de Indische middelen sinds 1929 met... 43%, zijnde 228 millioen, zijn teruggeloopen. Een bedrag, om van te ijzen. Er is dus alle reden om op de uitgaven te bezuinigen, liet de min:stcr er laconiek op volnc- Inderdaad! Z. Exc. vervólgde: Het zal noocug zi;n binnen den kortst morelijken tijd de landshuishouding op veel lager peil te brengen. De Begrcoting m'. et op 400 millioen werden gestabiliseerd. Om de ergste pessimisten g cru si te stellen liet minister De G.aaff onmiddellijk de stellig ver biedende medcdeeling velgen, dat de toekomst van Indië, ondanks alles, geen aanleiding geeft tot sombere verwachtingen! Op 't oogenblik is er -eden voor bezor^dhCd. maar méér ook .'aariijk, deze Vv.rk.ar.ng van den bewinds man, wien men het bepaald kan aanzien, dat hij niet gerekend kan werden tot de „wilde fantasten", tot de laat-maar-waaicn-poiitiekers, zal ongetwijfeld velen een hart ondr- den riem gestoken hebben. Ten overvloede zei de minister nog ervan overtuigd te zijn, dat een eventueel herstel zich eerste van alle landen in Indië zal open- ba. Zulke taal geeft den burger weer moed! De minister ging voort: Op 1 Januari 1933 zal de schuldenlast, op In'dië drukkend, ongeveer, 1 milliard 400 mil lioen beloopen. Geen kleinigheid. De uiterste zuinigheid blijft alzoo parool. De heer Feber (r.-k.) had gevraagd om op 't bijzonder onderwijs niet meer te beknibbelen dan op het openbare. Z. Exc. beloofde dat. Zooals te verwachten was, wees de minister de motie-Cramer, vragend 25 bezuiniging op Defensie, van zich. Er is reeds 20 millioen bezuinigd. Natuurlijk keurde de bewindsman de houding van de ambtenaren, die zich tegen de salaris- korting verzetten, af. Naar een meer-juiste dif ferentiatie zal echter worden gestreefd. Even eens lag het voor de hand, dat de salaris-moties van den heer Kupers geen genade bij de Re geering zouden vinden. De eerste motie, welke het tijdelijke karakter der korting deed uitko men, ontraadde de minister, omdat zij over bodig is (later werd deze motie verworpen met 5127) en een tweede motie-Kupers, intrek king der tweede 5 korting op 1 Juli a.s. vra gend (ook verworpen; met 5622), noemde de heer De Graaff blijk gevend van weinig begrip omtrent de financieele situatie van Indië. Het was, bij de replieken, de heer Beumer (a-r.), die t. a. der tweede motie den sociaal democraten achterlijkheid" verweet. Hij herinnerde er namelijk aan, dat de s.d.a.p. ver leden jaar de 10% korting der Ind. ambtenaren heeft afgewezen. En nu, riep de afgevaardigde uil, nu erkennen deze moties in ieder geval de noodzakelijkheid der korting, al wil de tweede op 1 Juli a.s. 5 /o doen vervallen Wie waar borgt ons dat zij 't volgend jaar niet wéér zijn omgedraaid? Minister De Graaff nam verschillende ge geven wenken in overweging, zooals: nauwere economische toenadering tusschen Nederland en Indië. waarom de heer Kortenhorst (r.-k.) had gevraagd. Voor de werkloozen in Indië verklaarde de bewindoman voorts zal zooveel mogelijk worden gedaan. Ten slotte verklaarde minister De Graaff, dat het denkbeeld tot korting op de pensioenen nog niet gefixeerd is. In groote mate bestaat echter de overtuiging zei de minister tot den heer Joekes (v.-d.), die voor de oud-gepen- sionneerden had gepleit dat de kleine pen sioenen erbuiten moeten blijven. Bij de replieken diende de heer Cramer (s.d. a.p.) een tweede motie in, welke de salarissen tusschen 50 en 20 per maand buiten de korting wilde houden. De heer Wijnkoop maakte een opmerking, dit stellig ook door ar.dcren, misschien meer ,in stilte", zal zijn geuit: Waarom heeft dc heer Colijn niet gesproken over deze Begrooting? „Colijn", zei de communist „die bij dezen m'nister, bij den G.-G. de leiding heeft?" De heer Wijnkoop zegt over 't algemeen niet bar veel dingen, die „te denken" geven. Maar zijn opmerking over het niet-praten van den a.-r. leider en Indischen specialiteit geeft inderdaad stof tot „overpeinzing" Geen der ingediende moties werd door de Kamer aanvaard. J1. Dinsdag had de „slach ting" plaats. Nog geru.men ti,d werd bij de afdeelingen dei Begrooting stilgestaan. Belangrijk werden de debatten weer, toen de afdeeling Binnen- landsch Bestuur met het daaraan vastgeknoopte wetsontwerp betreffende de bestuurshervorming aan de orde kwam. Hoofdzakelijk werd gepraat over de plannen van minister De Graaff betreffende Indië's toe komstig bestuursstelsel. En de bewindsman ontmoette een buitenge- woon-sterke oppositie! Van de zijde der sociaal- en vrijz.-democra- ten toonde men zich het meest onverzettelijk. De heeren Cramer (s.cLa.p.) en Joekes (v.-d.) verwijten den minister, dat hier veel te sterk de nadruk wordt gelegd op de ambtelijke reor ganisatie, dat zoodoende de staatkundige waarom 't toch eigenlijk te doen is! op den achtergrond geraakt. Exc. De Graaff wil beginnen met den „bo venbouw", het in 't leven roepen van drie groote Gouvernementen, waarin Insulinde zou worden verdeeld. Thans is het toezicht onderstreepte Z. Exc. zeer onbevredigend. Het is dringend noodig dat, als straks de crisis voorbij zal zijn en de economische ontwikke ling zich in versneld tempo doet gevoelen, de plannen klaar zijn voor een doelmatig bestuurs apparaat. De „onderbouw", het tot ontwikke ling brengen der lagere ressorten, het opleiden tot autonoom zelfbestuur, wordt daardoor ten zeerste bevorderd. Het gaat thans slechts om het vaststellen van een schets der te volgen gedragslijn, als straks de financiën het zullen veroorloven om practisch met de bestuurshervorming een aan vang te maken aldus Exc. De Graaff. En hij lichtte dat toe door de verzekering te geven, dat vooreerst geen of zeer weinig kosten aan de nieuwe plannen zullen worden besteed. Bovendien zal niets verder geschieden zonder dat met den Indischen Volksraad en de btaten- Generaal overleg is gepleegd. Een goed-georganiseerd gewestelijk bestuur aldus besloot de bewindsman, waarmee hij een stevig verband legde tusschen de ambtelijke en de staatkundige reorganisatie is in hooge mate bevorderlijk voor den onderbouw. Beter dan wanneer het toezicht wordt toevertrouwJ aan het centraal bestuur, dat de „paperasserie maar in de hand werkt. De uiteenzettingen van den minister waren niet bij machte de ernstigste bezwaren te onder vangen. Want ook behoorden tot de oppositie de heeren Van Boetzelaer an Dubbeldam (c.-h.) en Knottenbelt (v.-b.), die meer bezwaar maakten tegen het thans doen vastleggen van de hoofdlijnen. De liberale afgevaardigde maakte zich vooral bezorgd om het gevaar, dat de bestaande Europeesche onderbouw in ongun- stigen zin zal worden beïnvloed. De heeren Cramer en Joekes bleken eveneens sterk inge nomen tegen het nu aannemen van de „schets". Inderdaad was de vraag gerechtvaardigd waarom de minister zoo gebrand was op het aanvaarden der hoofdlijnen, waar de uitvoering van een en ander toch wordt verschoven naar een onzekere toekomst?Ten aanzien van Suriname b.v. heeft Z. Exc. zich steeds krachtig verzet tegen het vaststellen van een „welvaarts plan". Minister De Graaff deed tenslotte nog pogingen, de oppositie tot inkeer te brengen, doch 't baatte niet. Toen kwam zijn verklaring: als het ontwerp niet wordt aangenomen, voel ik me genoopt heen te gaan. Stelde dus de .portefeuille-kwestie". De Voorzitter voorkwam een ontijdige be slissing door de beraadslagingen over de be stuurshervorming te schorsen tot na het aan nemen der Begrooting. De beraadslagingen over deze Begrooting vorderde den ganschen Donderdag-middag en -vroegavond. Tenslotte werden alle afdeelin gen z.h.s. goedgekeurd, met aanteekening, dat s.-d. en v.-d. tegen waren. Vrijdag-ochtend wordt over het ministerieele lot van Exc. De Graaff beslist. In een avondvergadering is de reorganisatie van de departementen goedgekeurd. Het depar tement vor Economische Zaken zal er dus wel kemen. Minister Ruys de Beerenbrouck wees er op, dat men thans niet vrij is om tot iedere aanbe velenswaardige groepeering te geraken. Dat zou mogelijk zijn als men geheel opnieuw kon beginnen. Als de Kamer het aanhangige ontwerp aan vaardt, zal over 'n jaar verder kunnen worden nagegaan, noe de zaken zich ontwikkelen, ver klaarde Z. Exc. Vooral met het oog op de economische voorlichting, is dit ontwerp van groot belang, vervolgde mr. Ruys. En de mi nister ging voort: Een apart departement van den landbouw acht ik niet in 't belang van den landbouw. De belangen van den landbouw gaan tenslotte alle ministers aan en mogen niet wor den geconcentreerd en gespecialiseerd. Voorts verdedigde de minister de voorgestelde indee ling der verschillende afdeelingen over de di verse departementen. Minister Verschuur kwam onderstrepen, dat de Regeering nu tegemoet is gekomen aan den wensch der Kamer om te geraken tot een de partement, waarin de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid worden behartigd. De vrees, dat de landbouw in verdrukking zal ko men, kan worden geëlimineerd door de stellige verzekering, dat ten nauwste met zijn belangen rekening zal worden gehouden. Wat betreft de aanstelling van een directeur-generaal van den landbouw verklaarde Z. Exc., dat bij de Re geering de sterke neiging bestaat om tot be noeming over te gaan. Echter zal eerst eenige ervaring met het nieuwe departement moeten worden opgedaan. In de Eerste Kamer zijn alle begrootingen, behalve die van Defensie en Buitenl. Zaken, afgedaan. Ook het z.g. Kortingswetje kwam er. Met 2416 stemmen. Tegen: s.-d„ v-.d„ 3 kath. (Serrarens, De Bruyn en Visser) en de heer De Vlucht (a.-r.). PARLEMENTARIËR. Hij vroeg om de hand der dochter en kreeg. den voet des vaders. Sherlock Holmes heeft een twee ling gekregen. Hoe ken je ze uit elkaar? vroeg een vriend. Aan de vingerafdrukken, ant woordde de meesterdetective. Hoe gaat het met je? O, dank je heel goed! Ik heb nu 40 man personeel onder mij! Ongeloof elijk! Toch is het zoo. Ik woon op de vierde verdieping en op de derde ver dieping is een groot bureau. Zoo, nou nog een week en dan is het al weer vacantie. Nou dat vind ik fijn, want als ik nou een goed rapport heb dan mag ik naar mijn opa en opoe in Amsterdam. Ik hoop maar dat ik een goed heb en het zal dan ook wel mooi weer weze want nou is het alle dagen ook mooi weer en dat was het Zondag ook -want toen heb ik lekker gewandeld, heelemaal naar het strand. Eerst binnedoor en toen zijn we aan het voetballe gegaan en we waren nog niet zoo lang aan de gang of toen kwame d'r alle maal van die meneeren en die juffrouwen en die zaten boven op een paard. Ik ge loof nog datte ze het moeste leere want zij ware allemaal in een kring aan 't rijen en dat gingen ze nou juist doen op de plaats waar we aan 't voetballe ware en dat vond ik niet mooi en die meneer van de krant liep t'r ook te wandelen en nou vind ik dat heelemaal niet mooi, want hij het nou nog niet eens, dag Wimpie, gezeg maar hij kan me ook wel niet gezien hebbe want anders zou hij dat ook wel gedaan hebbe. En ik heb ook in de krant geleze dat een heel ouwe schoolopzizener dood is, nou dat is niet prettig as je dood moet gaan en d'r zijn de laatste dagen nog meer ouwe menschen dood moeten gaan, die meneer die allemaal van die lussiefers aan 't rryike is en die meneer die het fottograafeeren aan de menschen bet geleerd en ook een meneer die in frankrijk aalemaal niks anders als politiek heb gernaak en m'n vader heb nog bij die ouwe meneer de schoolopziener op school gezete. Wij hebbe ook zoo'n meneer maar die komp niet dikwijls en as die komp dan zijn ze allemaal bang voor 'm nou ik ook want dan komp ie allemaal van die dingen vrage en dat zijn juist allemaal van d'.e dinge die we juist niet wete. Een tijdje ge leden is die d'r ook gewees en toen moes ie ook van alles vrage en d'r wis niemand wat op en toen vroeg ie het maar om de beurt aan de kindere en toen zij dicht bij mij ware toen deed ik net of ik heel hard ergens naar toe moes en toen heb ik aan de meester gevraag of ik naar een zekere plaats toe nog en daar ben ik heel lang ge- b'eve en toen ik weer in de klas was toen was die meneer weer weg. Gelukkig maar. En d'r is in Duisland ook van die ver- kiezinge gewees dat was om een heel ouwe meneer de baas te maken maar d'r wote t.og meer de baas worde maar nu zijn ze het nog geen van alle geworde dat komp d'r van as ze allemaal wat in de melk wille brokkele en dat hebbe ze allemaal ook voor de radio gedaan en dat heb ik ook gehoord. Ik verstond d'r wel niks van maar het was toch mooi. En mijn opa is dr' ook gewees maar die het niet zoo'n gek ding op zn gezig as m'n opoe en nou zei m'n vader van de week datte we eens naar de have ginge kijke naar het haring trekke of naar het binnenkomen van de visschers. Nou dat was wel mooi. We zijn d'r Don derdagavond naar toe gewees en het was toen erg koud want toen ik thuis kwam had ik wat aan m'n neus hange en dr' ware een heele hoop haringe gevange en die werden allemaal op een tafel gegooid en toen in kiste. En toen we weer terug ginge toen zijne we een heele mooie auto tegengekome waar ze allemaal van die wafels en oliebollen in aan het bakke ware nou dat was wel lekker want mij Opa het toen voor een heele hoop van die wafels gekocht en die ware fiin. Nou het is toch wel prettig om met mijn opa te gaan wandele. Want dat hebben we Woensdagmiddag ook gedaan en toen zijn we heelemaal achter aan de have gewees en daar lage ook van die onderzeeboote en as m n grootvader 200 van alles ziet dan moet hij ook van alles vrage en dat deed hij nu ook aan die matroze en hij kon maar niet begrijpe waarom of dat kleine kanonnetje d'r boven op stond en en toen ie aan die matroos het gevraag of dat ding dar. n. et nat wordt as ze onder water gaan toen zij die matroos datte dat toch niet zou nat worre want datte as ze onder water gaan ze dan de jongste be diende d'r bij zette met een paraplu d'r bove. En we hebbe toch fijn gewandeld en as ik nou in Amsterdam kom met de vacantie dan mag ik met mijn grootvader mee en die zal mij dan ook alles late zien en dan mag ik ook naar de ape gaan kijke maar nou zeg m'n zuster, weer dat ik dat. niet ver hoef te loope as ik die wil zien maar nou weet ik niet was ze ze bedild. Nou m'n velletje is weer vol dus ik schei er maar weer mee uit. Tot de volgende week dan maar weer be. d-ianaaaag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 31