S. 1. HIHI KI TIELEMA S' WIJNEN IE DQLEHDE JUWEELEI. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. VRAAGT naar Nr. 7096, EERSTE BLAD DONDERDAG 24 MAART 1932 60ste JAARGANG Wrijving tusschen Engeland en Ierland. - Sombere tonen over de Fransche financiën. - Benesj over het Fransche Donau-plan. - De toestand in Mantsjoerije. Vïsschers iousenü Jaap Snor, Zuidstraat 19 AUTOBUS DEN HELDER—ALKMAAR 2e PAASCHDAG Motor-Races te Alkmaar China en Japan, West-lndië. Het Venezolaansch complot op Aruba. in 50 dessins, kieur-eoht, - wasch-echt, Koningstraat 85. om kwaliteit. Telef. 492. De Koningin in Friesland. KONEJN's Gebraden Kalfsgehakt. FEUILLETON CHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Helderscha Courant l 1.50, voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel! 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jh, Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. V/rijving tusschen Engeland en Ierland. Nadat De' Valera aan het hoofd van den Ierschen vrijstaat is gekomen, heeft hij verschillende verklaringen afgelegd, die aanvankelijk niet al te serieus werden op genomen, doch waarvan zoo langzamer hand de ernst tot de Engelsche regeering begint door te dringen. Zoo heeft minister Thomas Dinsdagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij van den Ierschen hooge-commissaris te Londen een te Ie- gram Iwwl ontvangen m6t ïn0U6U0Blin£6ri van ernstigen aard. De minister beloofde nog voor de Paaschvacantie in het Huis een verklaring af te leggen. De regeering had gemeend, dat de betrekkingen tus schen Engeland en Ierland definitief ge regeld waren door het verdrag van 1921, maar de nieuwe Iersche regeering schijnt er anders over te denken. Volgens de opvatting van de regeering- De Valera was het artikel nopens den eed van trouw aan den Engelschen koning in het verdrag van 1921 afgedwongen onder bedreiging niet oorlog, zoodat het moreel niet bindend was. Bovendien was de af schaffing van dien eed het voornaamste programpunt der tegenwoordige regeering bii de jongste verkiezingen geweest en het Iersclie volk had op ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat het die afschaf fing wensclite. Na deze uitspraak van hst volk zou de eed natuurlijk een ondraaglijke last vormen voor een vrij geweten en ten slotte was de eed slechts een overblijfsel uit het verleden, dat steeds het kenmerk van huichelachtigheid had gedragen en dat door een vrii volk dus niet langer ge tolereerd kan worden. De Iersche regesring wenschte de meest vriendschappelijke betrekkingen met En geland te onderhouden, maar een vrede lievende houding zou onmogelijk zijn, zoo lang die eed in de Iersche grondwet zou vastgelegd blijven. Ten slotte eischt de Iersche regeering het constitutioneel recht op de grondwet te kunnen wijzigen op ieder punt. waarover de kiezers op onmis kenbare wijze uitspraak hebben gedaan. De weg van de Engelsche regeering gaat den laatsten tijd ook allesbehalve over rozen. Bij de moeilijkheden in Britsch- Indië en China komen nu weer die met Ierland. De Fransche financiën schijnen niet zoo rooskleurig als over het algemeen wordt verondersteld. Het rapport van de com missie van financiën uit den Senaat komt daar tenminste tegen op en zegt, dat het bedrijfsleven van Frankrijk ernstig is ge troffen door de vermindering van zijn uit voer, terwijl het land moet lijden ondanks den schijnbaren bloei van zijn muntstelsel, daar de toevloed van goud door een weg vloeien moet worden gevolgd en geen tee- ken van rijkdom is, doch slechts een be treurenswaardige aaneenschakeling be duidt van de uitspattingen van het erediet der wereld en van de ontreddering in den omloop van het kapitaal. Wat de openbare middelen betreft, is er Eigen werk, lijdelijke aanbieding a 12 25 (Let op den gelen winkel) een tekort, dat een gevolg is van het te hoog ramen van de ontvangsten en de voorschotten aan de schatkist met het oog op de Duitsche betalingen, en dat toont dat het volstrekt noodig is een streng evenwicht te brengen tusschen de normale inkomsten en uitgaven. Sinds 1926 zijn de openbare uitgaven steeds vermeerderd. De commissie acht vermindering nood zakelijk en heilzaam. De commissie nam de begrooting in zijn geheel aan, in den vorm zooals die door de Kamer was aangenomen, doch na het uitwieden van alle nieuwe uitgaven, die toekomstige begrootingen zouden kunnen bezwaren. VQLGBUS ZONDER STOPPEN 12.10 VAN HAVENHOOFD Benesj's standpunt over het Fransche Donau-plan. De Tsjechische minister van i buitenlandsche zaken, Benesj, heeft het standpunt van zijn regeering uiteenge zet over het Fransche Donau-plan. Tsjeehoslowakije neemt niet aan onder handelingen deei, waaraan niet ook Roe menië en Zuidslavië deelnemen. Als Berlijn en Rome niet aan het Fran sche initiatief hun goedkeuring hechten, zal de Tsjechoslowaksche regeering ner- i gens aan deelnemen. Benesj zei verder, dat het Fransche memorandum veronderstelt, dat de groote mogendheden zich duidelijk voor Jiet be- 1 gin.sel van politieke belangeloosheid in Midden-Europa uitspreken. De midden- Europeesche landen zijn volgens Benesj j reeds tot politieke rijpheid gekomen en bereiden zich voor een positie in te I nemen, zooals b.v. op het oogenblik Bel gië, Nederland of de Scandinavische lan- j den hebben. Bensj achtte elke midden-Europeesche i politiek, welke Oostenrijk in een of andere anti-Duitsche politieke groepeering zou dringen, in den grond verkeerd. Tsjecho- Slowakije wenscht een dergelijke constel- j latie niet, want deze zou het niet van voor deel zijn. Tsjechoslowaki,je wenscht met Duitschland in zoo vriendschappelijk mo gelijke betrekkingen te leven. De toestand in Mantsjoerije. In de Ja- pansche Kamer heeft de minister van oor log Dinsdag verklaard, dat de algemeene toestand van Mantsjoerije, hoewel gun stiger, toch nog verre van rustig was, zoo dat het noodzakelijk was om er voorloo- pig nog een Japansche troepenmacht te houden. In een overzicht van de militaire opera ties te Sjanghai en in Mantsjoerije heeft de minister met nadruk gewezen op het belang dat Japan in beide streken had en op de diepgaande kwesties die er mee ge moeid waren, en die den algemeenen toe stand in sommige omstandigheden ernsti ger konden maken dan zelfs tijdens den Russisch-Japanschen oorlog het geval was geweest. In politieke kringen werd na afloop van de rede van den minister veronder steld dat Japan voorloopig nog drie divi sies in Mantsjoerije zal laten in plaats van de eene divisie die er ook al was, als be waakster van de spoorwegen vóór de ge beurtenissen van September. De actie in Mantsjoerije. De Japansche en de met hen verbonden Chineesche troepen aan de Mantsjoenj- sche grens toonen groote activiteit. Vol gens berichten van Japansche zijde zou op Russisch gebied het Roode Leger even eens een groote activiteit vertoonen en groote hoeveelheden geschut, tractors en vliegtuigen zouden in de richting van Wladiwostok vervoerd worden. Te Ha- barofsk is een aantal Duitsche ingenieurs aangekomen, die openlijk zouden hebben verklaard dat zij daar heen gedirigeerd waren voor het aanleggen van verster kingen. Reizigers die te Harbin aanko men vertellen, dat zij een transport van 40 vliegtuigen op den Trans-Siberischen spoorweg hebben gezien en dat de ver- binding tusschen Harbin en Wladiwostok onder scherpe sowjet-controle staat. I Chineeseh-Japansche gevech ten bij Nanhoetoe. 163 dooden, 15 gekwetsten. Reuter meldt uit Tokio, dat volgens een draadloos telegram uit Tsjangtsjoen het Maandag bij Nanhoetoe tot een gevecht is gekomen tusschen Japansche infanterie en ongeregelde Chineesche troepen, waar- j bij 13 Japanners zijn gedood en 15 ge kwetst. De Chineezen hebben 150 man aan dooden verloren. De kosten van de krijgsbedrijven. Het Huis van. Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan de reeds ge dane uitgaven voor de actie in Mantsjoe rije en te Sjanghai tot een gezamenlijk be drag van 79 millioen yen. Bovendien zijn nog 67M millioen yen toegestaan. Het desbetreffende wetsontwerp moet nog in het Heerenhuis worden behandeld. Japansche marineschepen landen te Hankou. Het telegraafagentschap der Sowjet- Unie meldt uit Sjanghai, dat Dinsdag te Hankou Japansche marinetroepen zijn ont scheept. De chef der Japansche marine, admiraal Josjawa verklaarde, dat de lan ding geschiedt op grond van het besluit der Japansche regeering inzake bescher ming der Japansche belangen. ONTSLAG BIJ BATA. Naar de Népszava bericht, zijn in de Tsjechische fabrieken van Bata van de 17.000 arbeiders er 7000 ontslagen. DE UITVAART VAN IVAR KREUGER. Ivar Kreuger's stoffelijk overschot is Dinsdag in het crematorium te Stockholm verascht. De plechtigheid had op ver zoek van de nabestaanden een zeer een voudig verloop. Aanwezig waren de ouders, de persoon lijke vrienden en intieme medewerkers van den overledene, de directeuren der Kreuger-maatschappijen, de secretaris van Ivar Kreuger en de buitenlandsche leden van de raden van beheer van het Kreu- ger-concern. De baar was met een groot aantal kransen bedekt. De plechtigheid werd ingezet met een orgelpreludium, waarna een lied van Beet hoven ten gehoore werd gebracht. Vervol gens werd door de aanwezigen een psalm gezongen. De plechtigheid werd na de ver- assehing besloten met psalmgezang en „Fargo" van Handel. Toespraken werden op verzoek der nabestaanden niet gehou den. MEMELSCHE LANDDAG ONTBONDEN. Koele ontvangst van de regee- rlngsverklaring. Dinsdag heeft de landspresident Sim- mat in de zitting van den Memelschen Landdag de regeeringsverkiaring voor gelezen. Ten slotte werd de motie van wantrou wen van de meerderheidspartijen met 22 tegen 5 stemmen (van de Litauers) aange nomen. Daarna las president Simmat een be sluit van den Gouverneur voor, waarbij de Memelsehe Landdag werd ontbonden. 1.329.384 CRISISWERKLOOZEN IN PRUISEN. Het Pruisische bureau voor statistiek deelt mede dat per 29 Februari 1932 in Pruisen 1.329.384 crisiswerkloozen als zoodanig waren ingeschreven tegen 1.240.305 ultimo Januari. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Meer dan zes miljoen. Den 15en Maart werden 6,129,000 werk- loozen geteld. Sinds 1 Maart is er in den stand aan de arbeidsmarkt geen wijzi ging van beteekenis gekomen. GEEN CANDIDATUUR HEïM IN DUITSCHLAND. Van een candidatuur van den z.g. boe renleider Klaus Heim voor het president schap kan geen sprake zijn, daar Heim veroordeeld is tot gevangenisstraf in verband met de bommengeschiedenis, welke straf hij thans uitzit. Hij mag der halve volgens art. 31 geen openbaar ambt uitoefenen. Oi'lic'eele bevestiging dat een zelfde overval, als destijds op Cura^ao, beooigd werd. Een uitgewerkt plan. Van officieele zijde heeft de Amigo di1 Cura<;ao het volgende bericht ontvangen: Medio Januari ontving de gezaghebber van Aruba aanwijzingen, die er op konden duiden, dat eenige vreemdelingen ter plaatse contact hadden genomen met revo- lutionnairen buiten Curagao, teneinde eenzelfden overval te plegen als destijds op Cura<jao had plaats gehad. Hoewel de waarheid der aanwijzingen nog moeilijk te controleeren was, werden zij aan *een ernstige beschouwing onderworpen, ter- wijl veiligheidshalve maatregelen werden genomen, dat bij eventueele gebeurlijk heden kwaadwilligen een voldoend sterke macht tegenover zich zouden vinden; zoo kruiste Hr. Ms. „Van Nes" vaak in de buurt van Aruba, het detachement mari niers werd eenigszins versterkt, enz. Uit berichten van ingewijden en uit bewegin gen der verdachten, bleek meer en meer, dat hier inderdaad sprake was van een opgezette vijandelijke actie tegen het Ne- derlandsch Gezag, die hoewel geen hoofd zaak, den kwaadwilligen door middel van brandstichting, roof en desnoods moord Izou moeten helpen aan geld en wapenen. 1 Steeds werden de gegevens duidelijker en meer gepreciseerd: de recherche haal de het vangnet steeds nauwer toe, tot dat het gezag het tijdstip gunstig achtte voor een huiszoeking bij de verdachten. Deze huiszoeking .vond plaats in den vroegen morgen van 9 Februari. Het resultaat der arrestaties, een 20 in getal, was, dat het plan tct omverwerping van het gezag in handen der rechercheurs kwam. Het mag verblijdend worden ge- i noemd, dat het complot op deze wijze, dank zij het naarstig onderzoek der auto- riteiten, ontmaskerd werd. j Het plan was tot in bijzonderheden nauwkeurig uitgewerkt; zoo de uitvoering daarvan werkelijkheid ware geworden, zou Aruba aan een groot onheil ten prooi zijn geweest. Van de 20 arrestanten werd spoedig een 12-tal in vrijheid gesteld. Verschil lenden werden uitgezet, terwijl nog een klein aantal op Aruba is opgesloten in afwachting van het verloop van het tegen hen gaande zijnde onderzoek. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Sfalen-coüectie 3 'f ilOSLiJ Van particuliere zijde ontving de Ami go nog nadere mededeelingen. Het plan tot omverwerping bevatte o.a. een kaart van Aruba, met huisnummers en de juiste aanduiding van de acht plaatsen, waar gelijktijdig de brand zou gesticht worden, om zoodoende de militairen en politie te verspreiden. De heeren hadden dan vrii spel om hun plan, dat bestond uit 58 punten, te kunnen uitvoeren, o.a. het afknippen van de lichtleiding, het overmeesteren van den radiodienst, en het vermoorden van verschillende personen, alsmede de plundering van verschillende gebouwen. Met een klaar liggende bark zou daarna het eiland veriaten worden. We mogen wel het bestuur gelukwcn- schen besluit de Amigo en niet minder de bevolking van Aruba. Uit Leeuwarden meldt men: Dinsdagochtend heeft de Koningin zich ten huize van den commissaris der Konin gin in Friesland met de volgende heeren onderhouden: B. W. Okma. lid van Ge deputeerde Staten van Friesland: ir. W. Oosterbaan, voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw; Marra, voorzitter van den Christelijken Land- arbeidersbond, en J. Jongsma, voorzitter van den Roomsch-Katholieken Boeren- en Tuindersbon d. Na afloop van de besprekingen heeft de particuliere secretaris van de Koningin aan de pers het volgende communiqué. ter hand gesteld: De inkomsten van het veehoudersbe- drijf zijn diep teleurstellend. De omstan digheden, waaronder dit bedrijf moet wer ken, zoo bijzondere als algemeene, zijn dermate ongunstig, dat een ieder is ver vuld van groote zorg voor hetgeen in de toekomst voor dit bedrijf verborgen ligt. De eerste slagen zijn toegebracht aan den akkerbouw op de zware gronden. Met be- wonderenswaardigen moed en een hard nekkigheid, die van groote wilskracht ge in Crisistijd is kwaliteit goedbooper. door K. R. G. BROWNE. 55) Veldwachter Turtle was van geboorte niet bijgeloovig, maar deze herhaling van de mystieke ondervinding van dien mor gen trof hem tot in zijn ziel. Voor de tweede maal binnen de zestig minuten waren twee volwassen mannen, om zoo te zeggen, onder zijn neus uit verdwenen, op een manier alsof de Koning der Duis ternis in eigen persoon er de hand in gehad had. Hij liet zich. van zijn fiets vallen en bleef moer dan een minuut met zijn mond onbenullig open en zijn met bloed-beloopen oogen hulpeloos-rollend in hun kassen, aan den kant van den weg staan. Daarna kwam er weer langzamer hand leven in hem en begon hij lusteloos ziju onmiddellijke omgeving af te zoeken, een onbegonnen werk, maar een werk waartoe hij wel genoodzaakt was door het onmogelijke van het gebeurde. Evenals een uur te voren leverde dit wcv!n n)ets op- El' was S>een haag, geen hnnrt?ru' R-ee,n dr°Ke of "alte sl00t in Ge stroom.ro6 Inbrekers waren evenals de ver7wolgpn n JexT6n' aIsof de grond hen keerde e£n kwarti(ir zoeken Keerde veldwachter Turtle zich om en begon den terugtocht. Na een wandeling van een minuut o' tien kwam hij aan de plek, waar de Ford l'. ini oV' uitgeblazen had en zag In rt» 1 Salm.on- die bet laatste halt „ur ta de auto bezig geweest was en die daar door van het voorbijtrekken van den jacht stoet niets had gezien. In afwachting van de komst der gerequireerde hulptroepen hield Ouwe Bill zich onledig met het in laden van de verschillende meubelen, die door den schok van den val de wijde we reld in gegooid waren. Toen veldwachter Turtle ineens naast hem opdook, keek hij op en knikte afgetrokken. „n Mooie pan, hè! begon hij de con versatie. „Gelukkig mijn schuld niet.... nee, zeker niet.je kan 't aan de meneer vragen. Nee, mijn schuld in geen ge val.... Band sprong en toen sloege we om in de sloot. Tocli zal der wel wat voor me opzitte als de ouwe. „Hè-je ook een paar manne voorbij zien gaan?" vroeg veldwachter Turtle zonder eenige echte belangstelling. „Twee korte dikke kereltjes op zoo'n fiets voor twee?" Bill Sahnon knikte gedienstig. „Ja, daar hè-je gelijk aan. 't Is warm, crimeneel warm! J'ij ziet der ook uit of je 't warm heb! An 't fietsen geweest ze ker.Warm weertje om te fietsen." De Wet herhaalde zijn vraag. „Zal een beetje harder motte prate," ried Bill Salmon hem. ,,'t Bin een beetje doof, zie-je." Veldwachter Turtle was te geslagen om kwaad te worden en dus praatte hij gehoorzaam een beetje harder. »'n Laar manne?" herhaalde Ouwe Bill. „Wat.toch niet dezelfde, waar je een uur geleje ook achteran zat? Wat hebbe ze uitgevoerd? Iemand gemoord of ies van die kracht?" Veldwachter Turtle was echter niet in een mededeelzame bui, want, terwijl Bill Salmon aan het woord was had hij twee hardsteenen pilaren ontdekt en nu stond hij zich af te vragen of het niet mogelijk was... of het mogelijk kon zijn, dat. „Hè-je misschien iemand daar naar binne zien gaan?" informeerde hij be langstellend. „Wat?.... Of ik....? Nee, vanaf dat de meneer en de juffrouw van de auto en de jonge meneer met de tik op ze hoofd naar binne gegaan binne.... èn die twee snuiters die zich achter in me auto verstopt hadde", ging hij opeens verontwaardigd door, „wat ze geen recht hadde te doen zonder m ij n behoorlijk te vrage. Een grap is een grap... „Achter in je auto verstopt hadde", blafte veldwachter Turtle hem opeens toe. „Twee snuiters, die zich achterin j( auto....! Wa-voor snuiters?" „Weet ik niet. 'k Had ze nooit van me leve eerder gezien. Een dikke ouwe en een gewone jonge, zou ik zoo zegge. Hadde zich achterin verstopt. tenmin ste, dat heb de juffrouw gezegd. Die naderhand kwam, bgrijp-je?" Veldwachter Turtle begreep er niets van, maar daar op dat oogenblik de geest des onderzoeks over hem waardig werd, kwam hij zijn te-kort-schietende verbeel dingskracht door een energiek kruisver hoor te hulp, met het gevolg, dat Ouwe Bill na afloop verhit en uit zijn humeur was, en veldwachter Turtle zich in het bezit verheugen mocht van de informatie, dat er twee mannen, die, wat hun uiter lijk betrof, op de verdwenen stropers leken, achterin de auto verborgen ge zeten hadden en dat ze, na het ongeluk, in de richting van Croyde Park ver dwenen waren. Verder werd er nog, vaag, melding gemaakt van een juffrouw en een jongen snuiter, die op de een of andere mysterieuse manier een tik op zijn hoofd scheen gekregen te hebben, maar Ouwe Bill hield er een eiren ma nier van vertellen op na en die eigen ma nier maakte zijn verhalen voor toehoor ders ongenietbaar. Twee feiten staken echter met hoofden en schouders boven den chaos uit: ten eerste, dat het onge luk de ongeoorloofde aanwezigheid van twee mannen in de auto aan het licht ge bracht had en ten tweede dat de bewuste auto bij het verdwijnen van de beide stroopers om zoo te zeggen tegenwoordig was geweest. Veldwachter Turtle was wel geen held in het gevolgtrekkingen ma ken, maar dit was kinderwerk. Eindelijk en ten leste had hij de oplossing van de verontrustende puzzle gevonden. lóijn breede borst zwol van vreugde en trots. Hij had zich geen tien minuten ge leden nog staan af te vragen of zijn twee inbrekers hem misschien via den ingang van Croyde Park ontsnapt waren, maar dit nieuwtje verdi-ong inbrekers en tandem naar den achtergrond van zijn denken. Eén strooper in de hand is beter dan twee of meer inbrekers in het struik gewas en, tenzij hij dien stunteligen ouwen vent daar voor hem heelemaal verkeerd begrepen had, hadden de beide fazanten-liefhebbers, aan wie hij zijn eerste nederlaag te danken had, brutaal weg een schuilplaats gezocht in het huis van den man, dien ze hadden willen be- rooven. Het wonder van hun spoorloos verdwijnen was verklaard en als ze nog niet zoo verstandig geweest waren om ervan door te gaan, kreeg hij nog een kans om zijn gewond zelfvertrouwen te heclen, een complimentje van Sir John te bemachtigen en de goedkeuring van zijn onmiddellijke superieuren te oogsten. En wat die twee van de tandem aanging, tja, die moesten wachten, 't Was een zon de, doodzonde, maar een man kan geen twee dingen tegelijk doen. „Hè-je der niemand meer in zien gaan",' polste hij nog eens hoopvol, ,,'n Paar dikke kereltjes op zoo'n fiets voor twee. Ouwe Bill schudde stuurs van neen. Hij bedankte ervoor om nog meer in lichtingen te geven. Veldwachter Turtle stond daar me zijn neus in den wind of hij Sherlok Holmes in eigen persoon was en ondertusschen vergat hij maar even tjes, dat er een auto-ongeluk had plaats; hij deed geen enkele vraag, dreigde nie mand met een proces-verbaai en maakte niet één aanteekening. Bill Salmon was de hoofdpersoon van een behoorlijk auto-drama en als zoodanig wenschte hij niet genegeerd te worden. „Nee," zei hij, uit zijn humeur. „Ik hew niks gezien." Zijn ondervrager knikte kort, keerde zich om, plantte zijn linkervoet op den step en hinkelde amechtig, over een afstand van een meter of tien achter zijn fiets aan, een primitieve manier van op stappen, die bij de landelijke dienaren der Wet niemand weet waarom nog steeds in gebruik is. Na die tien meter heesch hij zien in het zadel, stuurde tus schen de twee bewuste hardsteenen pila ren door en verdween in de koele sche mering onder de zware beuken van de oprijlaan. HOOFDSTUK XTX. De helpers houden krijgsraad. Voor het raam van de groote biblio theek van Croyde Park zaten vier per sonen om een klein tafeltje waarop ston den: drie glazen, twee siphons en een groote karaf gevuld met whisky. De vier personen waren, opgesomd volgens an ciënniteit: Sir John Croyde, Mr. Decimus Todd, Mr. George M. A. Carr en Miss Carmencita Milligan. Nummer vier was juist aan nummer één voorgesteld, had juist voor een glas met een mengsel siphon-karaf bedankt en zat nu met twee dozijn vragen op het tipje van haar tong nummer drie verlangend aan te kijken. „Een autotocht door Somerset, zoo, zoo!" zei Sir John. „Dat is een goed idee geweest! En amuseert u zich nogal?" „Buitengewoon," gaf Mr. Todd, die door de combinatie van uitstekende whisky en kennis van den inhoud van George's broekzak op zijn zonnigst was, ten ant woord. „Ik moet eerlijk zeggen, Sir John, dat, als ik geweten had, dat je 't hier zoo naar je zin kon hebben, dat ik tien jaar vroeger gekomenen gebleven was." Sir John glimlachte beleefd en keek Carmencita aan. Het uiterlijk en de ma nier van optreden van zijn vrouwelijke gast maakten een uitstekenden indruk op hem, maar van het trio, als zoodanig begreep hij niets. Hij was ervan op de hoogte, dat de moderne jeugd een eigen aardige opvatting heeft van wat je wel en wat je niet mag doen, maar zelfs het allermodernste jonge meisje uit zijn kringen zou er toch niet aan denken om een langen autotocht in gezelschap van eenige niet-aan-haar-geparenteerde hee ren van diverse leeftijden te ondernemen. Ln evenmin was het hem duidelijk waar om één van het gezelschap in een groote groene auto en de anderen in een aftand- sche vrachtauto gekomen waren en waar om ze zich zoo onverschillig hielden tegenover het vierde lid van hun reisge zelschap, die op dat oogenblik met een zware hoofdpijn en een groot gezwel op de kruin van zijn hoofd buiten op een ruststoel lag. ,,'t Was nogal vreemd," besliste Sir John, maar daar hij een ruide heer met ruime opvattingen was, ver klaarde hij hun eigenaardigheid door hot feit, dat de dikke oude heer een Ameri kaan was een soort menschen, waarvan je alles kon verwachten! en Miss Milligan, naar haar accent te oordeclen, in elk geval geen Engelsche en gaf zich daarna de noodige moeite om het hun naar den zin te maken.tWordt vervolgd

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1