IEL IEBCIE SliSiT Mijnhardt's tabletten genezen U Van en over de Ontwapeningsconferentie. Derde Blad. V*N ZATERDAG 26 MAART 1932 De wrijving met Ierland. China en Japan. Japansche voorwaarden onaannemelijk geacht. De bankoverval te Schipluiden. Bosch- en Heidebranden: Radiografisch Weerbericht., Stoomvaartberichten. Laatste berichten. Marktberichten. VII De Engelsche nota. Naar verluidt heeft de buitengewone scherpte van de Engelsche nota grooten indruk gemaakt op het Iersehe kabinet. De kabinetsleden zijn echter desondanks vast besloten de afschaffing van den eed van trouw en de stopzetting der betalin gen door te zetten. De Iersehe regeering hoeft reeds opdracht gegeven tot voorbe reiding van de desbetreffende wetsvoor stellen. Officieel werd medegedeeld, dat de Iersehe landdag in geen geval voor 20 April bijeen zal komen. Er zijn maatrege len genomen voor het zenden van een Iersch regeerimgslid naar Londen voor het voeren van onderhandelingen. In het Lagerhuis. In het Lagerhuis hebben verscheidene afgevaardigden de regeering overijld en oppervlakkig handelen verweten in de Iersehe kwestie. Ierland is een vrij volk, en heeft het recht verdragen te sluiten en op te zeggen. De regeeringsvertegenwoordiger ver klaarde, dat er na Paschen geen enkel be zwaar meer zou zijn tegen uitvoerige de batten in het parlement. Het Lagerhuis werd daarop verdaagd tot 5 April. Demonstraties op Paschen. Op Paasch-Zondag zullen in alle Iersehe steden republikeinsche demonstraties wor den gehouden, waar stelling genomen zal worden inzake de kwestie van afschaf fing van den eed van trouw en het stop zetten der betalingen aan Engeland. TARDIEU EN MACDONALD. Reuter meldde gisteren uit Parijs: Tardieu heeft geantwoord op een nota, die hem gisteren door de Engelsohe re geering was toegezonden. Het is waar schijnlijk, dat Tardieu eerstdaags Mac- Donald en Simon zal ontmoeten. Deze ontmoeting sluit overigens eventueele la tere besprekingen tusschen MacDonald, Brüning( Grandi en Tardieu geenszins uit. Do onderhandelingen over den wapenstilstand formeel begonnen. In het Engelsche consulaat te Sjanghai zijn de Chineesch-Japansche onderhande lingen over den wapenstilstand officieel begonnen. Wil Japan Kanton bezetten? Het telegraafagentschap der Sowjet- Unie deelt mede, dat de Japansche admira liteit besloten heeft in de eerstvolgende dagen Kanton te bezetten. Japansche ma rinestrijdkrachten hebben bevel ontvan gen zich voor Kanton te verzamelen, ten einde later troepen aan land te zetten. Te Kanton is door de Ohineesche autoriteiten een beperkten staat van beleg afgekon digd. Voorts worden versterkingen aange bracht. De redactie van de „N. Rott. Crt." tee kent hierbij aan: Men moet dit bericht uit Russische bron met voorbehoud aanvaar den; maar het kan in verhand staan met incidenten, die zich te Kanton hebben voorgedaan; men zie de rubriek Buiten land, De verwarring te Sjanghai zal blijven voortduren. Het is niet waarschijnlijk, dat China het gisteren gepubliceerde Japansche ontwerp overeenkomst voor een wapenstilstand te Sjanghai zal aanvaarden, daar Nanking van meening is, dat het in de practijk neerkomt op uitbreiding van de interna tionale nederzetting in onordelijke rich ting naar Kiangwang en Woesoeng en in westelijke richting langs den spoorweg van Sjanghai naar Nanking, van Tsjapei naar Nansiang. De Ohineezen hebben ook bezwaar tegen demilitarisatie van dit ge bied. De Japansche voorwaarden behelzen dat de Chineesche troepen in hun tegenwoor dige posities blijven, terwijl de Japansche troepen zouden terugtrekken in de neder zetting en het wegengebied buiten de ne derzetting. Met het oog echter op het groote aantal Japansche troepen zal een deel der Japansche strijdkracht blijven op het Chineesche grondgebied, dat grenst aan het wegengebied. Te Sjanghai bestaat de indruk, dat, daar de Chineezen weigeren de Japansche voorwaarden te aanvaarden en Japan wei gert zijn troepen terug te trekken, de be staande verwarring zal voortduren. Bloedige anti-Japansche demon stratie te Kanton. By de vertooning van een film, welke den intocht der Japansche troepen te Tsjapei in beeld brengt, is groot tumult ontstaan in een bioscooptheater te Kanton. Chineezen bestormden het tooneel en ver scheurden het doek. Drie Japanners wer den gewond. De directeur van het theater werd uit een venster der tweede verdie ping geworpen. Hij viel op straat en werd dood opgenomen. Twee Chineesche be dienden werden e\ en* gedood. Militai ren werden ontboden om de orde te her stellen. De Ontwapeningsconferentie heeft haar eerste periode, die bijkans 7 weken heeft geduurd, achter den rug. Een eerste phase der werkzaamheden kon men deze periode niet noemen, omdat haar begrenzing dooi de toevallige omstandigheid, dat het Paasciifeest nadert, wordt gevormd. Men kan moeilijk zeggen, dat in de werkzaam heden z.elven reeds eenig psychologisch oogenblik is aangebroken, dathetnoodig of nuttig zou maken om op adem te komen of eenige onderbreking toe te staan. Tocli kan de vacantie, die thans aan de Conferentie en haar gedelegeerden is gegeven, niet onjuist worden geacht. De conferentie heeft in deze B 7 weken weinig werk van beteekenis verricht. Men werpt de schuld daarvan gedeeltelijk en inderdaad niet geheel ten onrechte op de voor een deel daarmede evenwijdig loopende bijzondere Assemblée inzake het conflict ChinaJapan. Slechts ten deele gerechtigd, want bij deze buitengewone Assemblée zijn slechts de voornaamste gedelegeerden van elk land betrokken, en voor de overwegend talrijke technische gedelegeerden was dus gelegenheid ge noeg geweest om den arbeid voort te zett,en.°De oorzaak is veel meer te vinden in het feit, dat de aanvaarde procedure ertoe leidt, dat elk vraagstuk, waarbij het om een eenigszins principieel punt gaat, eerst in de algemeene Commissie moet worden bekeken en eerst daarna technisch door de betreffende technische Commissie kan worden behandeld. En nu zijn er in de tot dusver gevoerde beraadslagingen geen scherpe kanten naar voren gekomen, maar dit is voor een niet gering gedeelte toe te schrijven aan het feit, dat men, blijkbaar in op zettelijke overeenstemming, de groote vraagstukken tot dusver uit den weg is gegaan. Noch de Fransche voorstellen betreffende een internationale politie macht, noch de Duitsche eischen tot gelijkgerechtigde behandeling zijn zelfs maar in den meest algemeenen zin be sproken. Wel heeft men aanschouwd een eigenaardige heen en weer-speling van het groote vraagstuk van burgerlijke en militairelucht vaart tusschen de algemeene 1 en de betreffende technische Commissie. Maar dit heen,en weer spelen kan,zelfs op dit beperkt terrein, niet voortduren, en een oplossing is hoogst wenschelijk. In zooverre zou men kunnen zeggen dat de door de vacantie afgesloten periode een op zichzelf staande phase is, wijl de hoop is uitgesproken en zelfs hier en daar de verwachting levendig wordt, dat de conferentie na hare hervatting met moed de groote vraagstukken zal aanvatten. I De Fransche Minister-President Tardieu heeft het aan zijn initiatief in deze rich- ting niet laten ontbreken. Heen en weer reizende tusschen Parijs en Genève, bij kans met den automatischen regelmaat van een geabonneerde, die van zijn abonne ment profijt wil trekken, heeft hij in de algemeene Commissie erop aangedrongen, dat deze na 11 April met de behandeling der groote vraagstukken zal aanvangen. Hij wees op de ter tafel liggende Fran sche voorstellen, en na hem wees de Duitsche gedelegeerde Nadolny op het door Duitschland ingenomen standpunt. Of men 4 dan wel 11 April de werkzaam heden zal hervatten, aldus Tardieu, is mij vrij onverschillig, mits men bij terug keer ook maar werkelijk de zaak flink aanpakt. Henderson heeft van zijn kant een praktisch voorstel gedaan en wel, dat de verschillende delegaties ter uit werking van de tal van punten, die door haar bq de Conferentie zijn aanhangig gemaakt, memoranda zullen opstellen, die dan tot leiddraad voor de behandeling dezer punten kunnen strekken. Zoo mag dus gehoopt worden dat, als de Confe rentie opnieuw samenkomt, zij met het eigenlijk beginselwerk zal aanvangen, en zoowel op dit als op andere punten de noodige toelichting zal voor zich hebben. Dat bij deze groote beraadslagingen van weerszijden zal moeten worden gegeven en genomen, wordt door allen duidelijk bevroed. Merkwaardig is in dit opzicht een uitlating van de „Echo de Paris", een der bladen, die van Fransch nationa lisme niet geheel vrij zijn, en die erkent, dat cene mislukking van de Ontwapenings conferentie een calamit voor de geheele wereld zou vormen. Maar anderzijds het besef blijkt rond te dragen, dat welke regeling de Ontwapeningsconferentie ook zal geven, deze zal gaan ten koste van het Fransche veiligheidstandpunt. Men moet inderdaad constateeren, dat het moeilijk anders kan, hetgeen niet is te wijten aan de Conferentie of aan de eischen van anderen, maar wel aan het feit, dat van Fransche zijde het veilig heidsstandpunt te scherp, veel te scherp wordt opgevoerd. Als de Conferentie samenkomt, is in elk geval de Duitsche Presidentsverkiezing achter den rug, en behoeven deDuitschersvoordefettistische aanvallen in den rug niet meer te vreezen. Maar de Fransche Kamerverkiezingen komen dan in zicht, en nog daargelaten dat zij Tardieu's aandacht zullen vragen, spreekt wel vanzelf, dat zijn uitlatingen met deze gebeurtenis eenig verband zul len houden. De procedure der Conferentie is vast gesteld, en daarin zal geen verandering meer kunnen worden gebracht; veran dering zou ook zeker niet wenschelijk zijn. Wie een internationale Conferentie kent, weet, dat de procedure daarvan geen gering onderdeel vormt, zeker niet ook dan, wanneer men die bekijkt uit het oogpunt van slagen of welslagen van bepaalde voorstellen. De Conferentie heeft hare vergaderingen in pleno tijde lijk stopgezet; zij heeft haar algemeene beschouwingen overgedragen aan de zg. algemeene Commissie, waarin de eerste gedelegeerden van elk land zitting heb ben, zoodat deze een conferentie in het klein is. Geen vraagstuk, hoe klein ook, dat in het minste of geringste een prin- cipieelen kant heeft, wordt aan het oor deel van eenige technische commissie onderworpen zonder dat de algemeene Commissie er eerst in beginsel over heeft beraadslaagd. De Technische Commissiën zijn er ten getale van 4: voor de land macht, de zeemacht, de luchtmacht en de vraagstukken, die met verminderingen langs den weg der begrootingen verband houden. Een technische Cömmissie zou men kunnen noemen de op Fransche instigatie ingestelde politieke Commissie, welke die vraagstukken te behandelen krijgt, die niet slechts de technische lyke luchtvaart vindt 13 staten als voor standers; een algemeene financieele be perking wordt door 18 staten voorgestaan en een regeling zoowel van den handel als de fabricatie vindt 6 staten als voor standers. Men ziet het, dit lijstje spreekt boek- deelen, ook in zooverre, dat men ten aan zien van de, althans voorloopige houding, die verschillende Staten te Genève den- en, muur uur ue wihikm. i_ Dit zijn echter uiteraard voor bet grootste fan te nemen eenig meer licht heeft deel de b Igekregen. Voor het meerendeel hebban aan v onder de algemeene Commissie ressor problemen raken, maar ook de politieke echter uiteraard voor bet grootste I - vraagstukken, die om den daai- ^f^n Voor het meerendeel hebben verbonden principieelen kant reeds zelfde Sta en zoodanige denkbeelden r de alcramannn Clnmmisnie rasser- m amendementen omgezet, welke alles teeren. Waai- vanzelfsprekend de eerste j ^er niet wegneemt van de mogelqk- gedelegeerden in de politieke Commissie a'd> dat °P dl® houding kunnen te- - lugkomen tengevolge van amendementen van andere zijde of ook door combinaties, j die zich in den kring der Conferentie voordoen. Met zekerheid valt er op liet oogenblik nog niets te zeggen. Zooveel staat wel vast, dat de gedelegeerden niet alleen voor het meerendeel thuis vol doende werk zullen vinden, dat hun bezig houdt, maar ook in het schema van den algemeenen rapporteur der Conferentie en in de tal van stukken, die hem daar bij zijn verschaft voldoende materiaal in niet willen ontbreken, vormt deze dubbel opzicht een gedeeltelijke doublure van de algemeene Commissie. Benesj als rapporteur heeft wel een scheiding ge maakt tusschen de vraagstukken, die aan beide Commissies kunnen worden onderworpen, maar het aandeel, dat daarin de Politieke Commissie heeft, is nauwelijks 1/4 van dat der Algemeene Commissie. Tot die specifiek politieke vraagstukken en voorstellen behooren natuurlijk in de eerste plaats de Fransche voorstellen, maar daarnevens ook de Poolsche, die moreele ontwapening voor staan. Feitelijk is dit een technisch onderwerp, dat echter onder verschillende rubrieken is onder te verdeelen, maar voorloopig heeft de Commissie het in de algemeene lijn gezien. Deze moreele ontwapening is de moeite van het nader beschouwen waard. Het valt niet te ontkennen, dat alleen moreele ontwapening ons niet veel verder zou brengen, maar alleen materieele ontwa pening zou, zelfs tot nul gereduceerd, het oorlogsgevaar niet uit de wereld helpen. Moreele en materieele ontwape ning moeten hand aan hand gaan, al moet thans vooral op de laatste nadruk worden gelegd. Toch is het eigenaardig, dat het afwijzend standpunt van den Russischen gedelegeerde Litwinoff, die meende, dat de conferentie aan de ma terieele ontwapening een voldoende taak heeft, door velen werd gedeeld, al brach ten zij dit niet tot uiting. Voorloopig heeft men nu een sub-comité van een vijftal leden ingesteld, waarin natuurlijk een Poolsche gedelegeerde is opgenomen een Zwitser is voorzitter ervan. Dit sub comité zal nu de Poolsche voorstellen nader bestudeeren, wellicht reeds in groote trekken de vormen aangeven, waaronder het mogelijk is om een over eenkomst op dit stuk te sluiten. Maar- men denke over het bereiken van dit resultaat niet te lichthet wantrouwen, dat in elk opzicht de conferentie blijft beheerschen, ziet en gedeeltelijk zeker niet ten onrechte in deze Poolsche voorstellen een politiek wapen, waaraan men zooveel mogelijk zal trachten de giftige punten te ontrukken. Als men daarmede maar niet geheel het wapen tot zwijgen tracht te brengen Wanneer men van de achter ons liggen de periode van conferentie-werk als van een periode van geheel geen beteekenis gewaagt, doet men der conferentie onrecht. Het kon moeilijk anders. De algemeene beschouwingen hebben geen sensationeele. verrassingen opgeleverd, maar toch wel! meer licht gebracht dan wij aanvankelijk veronderstelden. De gedelegeerden moeten' nu eens rustig gelegenheid hebben om van gedachten te wisselen met hun re geeringen hoe alle die voorstellen en ge dachten in practische denkbeelden zijn om te zetten; slechts weinigen zijn in de gelegenheid om heen en weer te vliegen als met Tardieu het geval is geweest en bovendien een dubbele hoedanigheid in zich rond te dragen. Maar bovendien, het feit op zichzelf, dat bijkans ieder land zich heeft geuit, vergunt een voor loopige balans op te maken. Het orgaan van de Duitsche Volkenbondsvereeniging „Völkerbond" geheeten, dat bijzondere aandacht wijdt aan de Ontwapeningscon ferentie en hare ontwikkeling, heeft een aardig staatje opgemaakt van wat totdus- ver gebleken is van de houding der ver schillende landen ten aanzien van de hoofdvraagstukken, die de conferentie interesseeren. Krachtens dit staatje komt het vast te staan, dat 26 Staten, onder wie Duitschland, Engeland, Nederland, Italië Rusland, Zweden, Zwitserland, Spanje en de Vereenigde Staten zich hebben uitgesproken voor een overeen komst die berust op de gelijkgerechtigheid en de gelijkheid van allen, waartegenover er 8 staan, zijnde Frankrijk, met Polen, Tsjechoslowakije en de Balkanstaten be nevens Japan achter zich, die ook aan de bepalingen der Vredesverdragen vast houden. Slechts 3 Staten en wel Rusland, Spanje en Turkije zijn opgekomen voor volledige ontwapening; 42 Staten voor belangrijke vermindering der bewape ningen in den tegenwoordigen, voldoende veilig geachten toestand, waartegenover er 8 staan, die verderen uitbouw van veiligheid en sancties tevoren noodzake lijk achten. Het zijn dezelfde 8 Staten, die oprich ting van een politieleger, zonder gelijk tijdige ontwapening, voorstaan, terwijl er ook 8 Staten zijn, die wel een politie leger willen, maar slechts, wanneer daar aan ontwapening is verbonden. Slechts een vijftal staten heeft zich uitgesproken voor moreele ontwapening, die aan de materieele heeft vooraf te gaan, maar 50 staten blijken bereid een internationale controle, zij het voorloopig in vrij zwak ken vorm, te aanvaarden. Voor directe vermindering van de landmacht hebben zich 9 staten uitgesproken, voor indirecte, gecombineerd 3. Daartegenover 27 Staten wenschen afschaffing of directe vermin dering van de zware artillerie, 24 van de tanks. Totaal 10 staten wenschen de af schaffing of vermindering van oorlog schepen boven 10.000 ton; 7 van de vlieg tuigmoederschepen 16 de totale afschaf fing van de onderzeebooten en 5 van de handelschepen. Totaal 12 staten hebben den wensch kenbaar gemaakt, dat het luchtwapen geheel zal verdwijnen; de zelfde hebben zich geuit voorde afschaf fing van de bombardementsvliegtuigen, terwijl 8 daarnevens, dus in totaal 20 zich hebben uitgesproken tegen het werpen van bommen en ter beveiliging van de burgerlijke bevolking. Resp. 34 en 11 staten hebben zich uitgesproken voor een verbod van het gebruik en het verbod van aanmaak van gas en giftstoffen Requisitoir. De Officier van Justitie begon met op te merken, dat Dols oorspronkelijk alles heeft ontkent, doch dat hij moet worden beschouwd als de man, die de zaak op touw zette. Ilfi heeft ook de leiding ge nomen en bovendien zijn kameraden trachtten te bedriegen door een belang- njk deel van het gestolen geld achter te houden. Daar deze verd. reeds eerder twee maal wegens diefstal is gestraft, vroeg spr. thans voor dit feit twaalf jaar gevange nisstraf. I)e vierde verdachte. De vierde verdachte, mej. M. M. Busé> nam daarop in de verdaebtebank plaats. Met goedvinden van den veixlediger mr. Donler Curtius zag de rechtbank vanJiet verhoor van eenige getuigen af, zullen vinden om hun ledigen tijd, zoo zij dien bezitten, te vullen! Binnenland. Vijf verdachten voor de Haag- sclie rechtbank. De /.aken ge splitst. Twaalf, zeven en vijf jaren gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag behandeld de zaak tegen de vijf verdachten, die terecht stonden wegens den bekenden overval in het kantoor van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Schipluiden, gepleegd in den avond van 7 November j.1. omstreeks halftien, waar bij de kassier met een revolver in bedwang werd gehouden en met een gummistok in het gezicht is geslagen. De roovers maakten zich daarop meester van het aanwezige geld. Als hoofdverdachte stond terecht de kellner J. J. M. Dols te Rotterdam. Verder de meubelmaker Jac. v. Lindonk te Rot terdam, de havenarbeider M. Schuilwerve te Rotterdam, de boerenarbeider A. J. v. Ilmee te Vlaardingen Ambacht en juffr. M. Bussé te Rotterdam. Het eerste werd de zaak behandeld tegen de verdachten Van Lindonk en Schuilwerve. Als deskundige werd gehoord dr. Reijn- ders, arts te Schipluiden, die verwondin gen aan hoofd en aan den duim van het slachtoffer heeft geconstateerd, veroor zaakt door een slag met een gummistok én een schot uit een revolver. De veldwachter J. Kerver, uit Schip luiden, heeft, nadat hij een waarschuwing had ontvangen, terstond een onderzoek in de villa aan de Trarakade, waarop de Boerenleenbank gevestigd is, ingesteld Hij vond den gewonden kassier bloedend en zag de brandkast openstaan. Een stoel lag op den grond. De aangevallen 67-jarige kassier Van Velzen verklaarde dien avond zitting te hebben gehouden. Het was bijzonder druk geweest en tegen het sluitingsuur zaten er nog eenige personen in de wachtkamer. Zekeren Van Adrichem, een buurman, die bij getuige op bezoek*\vas, vertrok, waarna een persoon binnenkwam, die om een spaarbankboekje verzocht. Getuige kon uit de beide verdachten deze persoon niet pertinent herkennen. Even later kwam een tweede persoon binnen die voorgaf een broer van den eersten te zijn. Ook hij wilde een spaarbankboekje hebben. De brandkast, waarin zich een bedrag van pl.m. f 20.000 aan bankpapier en zilvergeld bevond, stond open. Terwijl getuige bezig was de spaar bankboekjes in te vullen, kreeg hij plot seling een hevigen slag op het hoofd waardoor hij kwam te vallen met stoel en al. Toen hij wilde opstaan zag getuige een revolver op zich gericht en werd hem toegeroepen„Je geld of je leven Getuige, die zeer geschrokken was van den slag, herinnerde zich te hebben ge antwoord „de brandkast staat open". Verdachte Van Lindonk antwoordde op de vragen van den president mr. De Joncheere, dat Dols hem had verteld, dat hij van een boerenarbeider een adres had gekregen, waar gemakkelijk was in te breken, n.1. de bank te Schipluiden. Later is Schuilwerve er als derde man bijgehaald, die opdracht kreeg voor een alibi te zorgen. Ook werd hem een revol ver met patronen getoond, die Dols van een kennis had geleend en die daarvoor f 100 belooning zou krijgen als alles goed afliep. Oorspronkelijk was de overval bepaald op 4 November, doch toen kon de zaak niet doorgaan. Daarna is op 7 November een overval op de bank voor bereid, waarbij de vrouw Busé op den uitkijk zou staan. Van Lindonk gaf daarna een beschrijving van den overval. Vervolgens zijn de mannen op de vlucht gegaan en volgens afspraak gingen de verdachten naar een café te Rotterdam, waar de buit verdeeld werd. Van Lindonk wist niet, dat Dols, die voorgaf f4500 bij zich te hebben, meer dan de helft van het geld heeft achtergehouden. Het O. M., waargenomen door mr.Van Asch van Wijck, vroeg voor Van Lin donk zeven jaar en voor Schuilwerve vijf jaar gevangenisstraf. De verdedigers bepleitten clementie. Twaalf jaar tegen Dols geëischt. In den namiddagzitting stond terecht de kellner Dols uit Rotterdam. De aangevallen kassier herkende in dezen verdachte den man, die hem om een spaarbankboekje gevraagd heeft. I)E VALSCHE BANKBILJETTEN VAN DUIZEND GULDEN. De verdachte heeft zich bij de politie gemeld. Gistermorgen is de koopman A. B. F. C., die werd gezocht in verband met de zaak, betreffene het vervaardigen van valsche bankbiljetten van 1000 zich op het hoofd bureau van politie te Rotterdam komen melden. Hij had gehoord, dat de centrale recherche hem zocht 011 hij kwam vragen, wat men eigenlijk van hem wilde. Toen men hem meedeede, dat men hem van 111 e- deplichtigheid in deze zaak verdacht, toonde hij zich zeer verbaasd. Hij beweer de van niets te weten. Ondanks zijn ont kenning is hij opgesloten. Bij Beekbergen. Bij Beekbergen heeft gistermiddag een in den nacht van 7 op 8 November met verdachte om drie uur bij haar is ge weest. Hij kwam om zijn achterstallig pension te betalen. De president uitte zijn bevreemding, dat er in dit pension 's nachts niet ge slapen werd en vermoedde, dat de naam „pension" euphemistisch was. Uit de verdere verklaringen bleek.dat Dols met betrekking tot deze verdachte heeft gezegd Zij gaat mee om op den uitkijk te staan. Verdachte ontkende zulks. Zij heeft alleen maar gewacht en zij had zelfs geen villa aan den overkant van het water gezien. Zij erkende evenwel honderd gulden van Dols te hebben ontvangen. Afgespro ken was ook, dat verdachte na afloop Dols gearmd zou loopen, zooals een ver loofd paardje. Verd. zeide wel het een of ander vermoed te hebben. Zij dacht aan een vechtpartij. De president achtte dit een onwaar schijn lijk verhaal. Nadat zij f 100 had ontvangen kreeg zij wel vermoeden, dat het geld van dief stal afkomstig was. Twee jaar geëischt tegen de vrouw. De officier zeide, dat aan deze ver dachte twee misdrijven zijn ten laste ge legd, n.1. op den uitkijk staan en heling. Het leven van deze verdachte is een vallen en opstaan geweest. Er is van alles met haar geprobeerd doch zonder succes. Spr, eischt wegens medeplichtigheid en heling twee jaar gevangenisstraf Een menschelijk pleidooi. Mr. Donker Curtius, verdachte ver dedigend, zeide, dat wanneer dit meisje mooi was geweest of meer geraffineerd, zij nu niet hier zou zitten, doch misschien in een glanzende two-seater dancing en mode-show zou bezoeken. Er zijn echter in elk beroep mislukkingen, ook in het verachtelijke beroep van dit meisje. Tot dit beroep hebben de omstandigheden haar geleid. Als meisje van 16 jaar liet de vader het kind na een misstap in de goot staan. Zij viel daarop dieper en dieper, totdat zij naar een gesticht werd gezonden. Kan men echter een jonge kat, gewend aan vrijheid en ongebondenheid, zonder gevaar zoo plotseling beetpakken. Die krabt en bijt van zich af. Dat heeft ook dit meisje gedaan. Eindelijk is zij weer vrij gekomen en gevallen in handen van een groep individuen als hier hebben terechtgestaan. Zij ging met Dols samen wonen en hangt hem met hart en ziel aan, gaf zich op zijn wensch ook aan anderen. Kan men haar dan deze daad aanrekenen. Was deze daad in deze a-sociale omgeving niet volkomen begrjj peljjk Ik hoop, aldus pi., dat de Rechtbank zich door zuiver menschelijke motieven zal laten leiden en verdachte haar daad niet te zwaar zal aanrekenen. De rol van den landbouwer. Tenslotte stond de laatste verdachte de 28-jarige arbeider A. J. van Umee uit Vlaardinger-Ambacht terecht. Dezen was uitlokking tot misdrijf ten laste ge legd, subs. het geven van inlichtingen. Onder de getuigen in deze zaak gehoord was ook de patroon van verdachte, die gunstige inlichtingen omtrent hem gaf. De officier van Justitie zeide, dat de veranderde houding van dezen verdachte allerzonderlingst is. Het is niet komen vast te staan, dat verdachte geldelijk voordeel heeft genoten. Niettemin noemde spreker het feit zeer erg en hij requireerde tegen Van Umee twee jaar gevangenisstraf. Vonnis 7 April. wel werd gehoord een pensionhoudster prrTs i/,rU' -JlC T'u 5 n» uit Rnttoi^n. Hio irovHn-rio ,i„t Tvuo einstige bosc-h- en heidebrand gewoed. De uit Rotterdam die \eiklaarde, dat Dols hoofdopzichter van de Nederlandsche Hei demaatschappij, de heer Wolters, ontdekte den brand. Hij alarmeerde terstond de groepen van het Veluwsche boschbrand- weercomité te Beekbergen, Hoenderloo, Woeste Hoeve en Uchelen. De brand, wel ke ontstaan was op het terrein van prof. A. D. Fokker, uit Santpoort, woedde zeer lievig en breidde zich uit op het aangren zende terrein, toebehoorend aan dr. Ooster uit Beekbergen, notaris H. T. T. Walter uit Apeldoorn en den heer Meyerink uit Beekbergen. De-diverse groepen van het boschbrand- weercomité waren zeer spoedig ter plaatse, evenals de brandweer van Apeldoorn en Uchelen en Eendracht. Het vuur werd met kracht bestreden. Om twee uur was men den brand, die inmiddels reeds de bos- schen van het uitgestrekte landgoed Spel- öerholt had aangetast, meester. Men ver moedt, dat de brand ontstaan is door het uitkloppen van een pijp of door het achte loos wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret. Een oppervlakte van ca. 25 H.A. is door het vuur verwoest. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto door een trein ge grepen. Een kleine jongen zwaar gewond. Te Waarland, gemeente Harencarspel Bekentenis van Dols. Verdachte, die èn \oor de politie èn voor den rechter-commissaris ontkende, zeide thans voor de rechtbank te willen bekennen, hoewel hij niet alles kon toe- De internationaliseering van de burger-i geven, hetgeen hem ten laste was gelegd. (N.-H.), is Donderdagmiddag half vijf op een onbewaakten overweg de vrachtauto van den brandstoffenhandelaar J. Dek ker, uit Waarland, door een trein uit de richting Schagen gegrepen. De auto werd totaal vernield. De bestuurder van den auto bleef ongedeerd. Zijn vijfjarig zoontje, dat in den laadbak meereed, werd zwaar gewond. Met den trein is het kind naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Te Kerkradc. Een doodc en een zwaargewonde. Toen Donderdagnamiddag te Kerkrade een vrachtauto van de gemeente van de Oranjestraat uit de Hoofdstraat opreed, kwam deze auto in botsing met een motorrijwiel. De botsing was zóó hevig, dat èn de bestuurder Bick èn de duo rijder Tischkeurtz, beiden uit Kerkrade, over de straat werden geslingerd. Met een schedelfractuur en een hersenschudding werden de slachtoffers in zorgwekkenden toestand naar het H. Joseph-hospitaal ge bracht. Het motorrijwiel werd vernield, 's Avonds laat is B. overleden. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. In de Prinsenstraat te Rotterdam, is de 5-jarige E. L. uit die straat bij het spelen onder een auto geraakt. Bewusteloos is het meisje de ouderlijke woning binnenge dragen. Het bleek, dat zij een schedel breuk had gekregen. De geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij aan de gevolgen is verleden. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.8 te Sfima. Laagste stand 741.9 te Vestmanör. Verwachting. Meest matige O. tot Z. of Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, kans op regen, iets zachter. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan v. Oldenbarnevelt 24 Maart te Batavia. P. C. Hooft, u., 24 Maart te Genua. P. C. Hooft, u., 25 Maart v. Genua. Poelau Roebiah 24 Maaart n. Batavia. Poelau Tello, 25 Maart te A'dam. Poelau Laut, t„ 23 Maart v. Singapore. Tanimbar, t., 25 Maart v. Genua. Kon. Holl. Lloyd. Ajax, t., 22 Maart v. Bahia. Arnfried, u., 23 Maart te Pernambuco. Ivo, t„ 22 Maart v. Lissabon. Salland, t„ 24 Maart v. Hamburg. Eemland, 24 Maart te Amsterdam. Orania, t., 23 Maart n.m. 7 u. v. Las Palsmas. Kon. Paketvaartmaatschappij. Sawahloento 22 Maart te Sydney. Sigli 23 Maart naar Sumatra. Rotterdamsche Lloyd. Jacatra, t., pass. 24 Maart Gibraltar. Saleier, 24 Maart te New-York. Baloeran, t.. 25 Maart v. Pt. Said. Kota Pinang, t., 25 Maart te Marseille. Tapanoeli, 24 Maart va Bremen. Kota Tjandi, 24 Maart te Bremen. Soeboemi, u., pass. 23 Kaap del Armi. Tosari, t., 23 Maart v. Triest. Sibajak, u., 24 3 te Southampton. DE BISSCHOP VAN ROERMOND OVERLEDEN. ROERMOND, 26 Maart. Hedenochtend om vijf uur is de bis schop, van Roermond, Laurentius Jose- phus Antonius Hubertus Schrijnen, in den ouderdom van 70 jaar zacht en kalm overleden. Mgr. Schrijnen, wiens gezond heidstoestand reeds geruimen tijd reden tot bezorgdheid gaf, had gisteren nog zijn dagelijksche werkzaamheden verricht. In den loop van den nacht is zijn toestand echter veel slechter geworden en tegen den ochtend is de patiënt zonder dood strijd ingeslapen. Juist een week geleden is zijn opvolger in het bisdom Roermond, mgr. Lemmens, tot bisschop coadjuctor geconsacreerd. Een gedeelte van deze plechtigheid werd nog door den overledene bijgewoond. De overledene was huisprelaat van Z.H. den Paus, assistent bij den Pauselijken troon, Romeinsch graaf, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en begif tigd met het kruis van het Hongaarsche Roode Kruis. De ter-aarde-bestelling zal op Woens dag 30 Maart a.s. plaats vinden. Heldersche Eierveiling." Noteering van 24 Maart 1932. Aangevoerd 32571 kipeieren, 991 eendeieren. 52—54 kg 2.60—2.80; 55—57 kg 2.90—3.00; 58—60 kg f 3.00—3.20; 61—63 kg 3.00—3.30; 6467 kg 3.403.50. Eendeieren f 2.00. Alles per 100 stuks. Schagen 24 Maart 1932. Eierveiling Schagen. Aangvoerd 175.000 kipeieren: Prijs 5254 kg 2.60; 55—57 kg f 2.70-2.80; 58—60 2.90— 3.10; 61—63 kg 3.10—3.20: 64—67 kg f 330— 3.70; Ongewogen wit 2.403.00; ongewogen bruin 2.803.60. Alles per 100 stuks. 4500 Eendeieren 2.002.20 p. 100.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5