mralDsiiLM E LINOLEUM? FirmaT.O.OOVERS, LISCO VAN WILLIGEN -1 MATRASSEN PEPAREEREN i T. t. ROVERS, Kan de werkloosheid verdwijnen? Adverteeren doet verkoopen BETREKKINGEN BETREKKINGEN Oudste adres isl Het bezoek van de Fransche Ministers aan Londen. China en Japan. Het Zuid-Slavisch kabinet afgetreden. De presidentsverkiezing Duitschland. in Een middel tegen gifgassen. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Mevr. Wed. F.H.Denker-Heshusius is verhuisd WITTE DE WITHSTRAAT 76 Amsterdam (W.) KANAALWEG Stalen-collectie op aanvraag Kleurige, fleurige dessins en een kwaliteit die overal tegen kan stoffen die vragen om omgetoo- verd te worden in schattige ja» ponnetjes. Voor voorjaars- en zomerjaponnenIn tallooze mo» dekleuren en moderne dessins. Zonecht Lichtechc Waschecht HeDERLANDSCtf Wij brengen in effen en b ij zonder een uitgebreide collectie moderne dessins, tegen laag gestelde prijzen Zware Koord mat Mat Zware Cantonmat Bedrukte Reclame Mat China Mat Matten Gekleurde Matten Effen Matten X 230 WESTSTRAAT ADVERTEERT in de Hetdersche Courant. GEVRAAGD AANGEBODEN Radiografiseh Weerbericht. co Firma Jj Stalen-collectie Damast op aanvraag Verkrijgbaar alsmede aan in den BOEKHANDEL het BUREAU VAN DIT BLAD door W. BIERSTEKER (Overdruk van de feuilleton Held. Courant). PRIJS 25 CENT, bij getallen belangrijk minder. Een voorlooplge bespreking tus- schen Tardleu en MacDonald van vijf kwartier. Beiden geven na af loop uiting aan hun streven naar samenwerking. Tardieu, de Fransche premier, en Flandin, de minister, van financiën, die Zondagochtend uit Parijs zijn vertrokken, werden bij hun aankomst te Londen door premier MacDonald, Sir John Simon en Sir Robert van Sittardt, den onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken, verwelkomd. Nadat een francaiseTardieu bloemen had aangeboden, begaf het groot ste deel der Fransche gedelegeerden zich naar Hydeparkhotel, terwijl eenige Fran sche vertegen woordigers naar de Fransche ambassade reden. 's Avonds om 6 uur bracht Tardieu een bezoek aan MacDonald in Downing- street. Dit bezoek heeft vijf kwartier geduurd. Daarop keerde Tardieu terug naar de Fransche ambassade, waar hij de journalisten ontving, tot wie hij zeide De verklaring van Tart'.ieu. Het is mij een groote vreugde met mijn triend Mac Donald onze samenwerking, Jie twee jaar geleden ter gelegenheid van je vlootconferentie begonnen is, te her- ratten. Wij moeten ons bezig houden met de Europeesche vraagstukken. Is er op het oogenblik wel eenig vraagstuk, dat geen Europeesch of zelfs een inter nationaal vraagstuk is Het is de plicht der regeeringen, deze vraagstukken van een solidair standpunt uit te beschouwen. Voor Frankrijk en Engeland moet dat gemakkelijk vallen en daar zij zoo ver standig zijn dat in te zien, is het goed, dat zij samen doel en middelen over wegen. Dit is de reden, waarom ik zoo bereidwillig de uitnoodiging heb aange nomen, die mij in het begin van Maart bereikt heeft, toen ik te Genève vertoefde, Afgezien van hun vriendschap zijn Engeland en Frankrijk door hun ge meenschappelijke verantwoordelijkheid moreel, zoowel als politiek verbonden; hun verantwoordelijkheid vloeit voort uit de middelen, waarover zij beschikken en uit het streven hunner onderdanen naar een tijdperk van vrede, goede trouw en werk. Dit zijn de dingen, waarnaar wij ons bij onze bijeenkomst gericht hebben. Dit zal ook, daar ben ik zeker van, de geest zijn onzer conferentie en ook die van de conferentie van Woensdag, zooals het ook de geest was van onze samen werking te Genève en de geest zal zijn van onze samenwerking straks te Genève en te Lausanne. De verklaring van MacDonald. Ook MacDonald heeft na Tardieu's vertrek een verklaring in het licht ge- gegeven. Ook hij begon met zijn vreugde over het bezoek uit te spreken. Wij zijn, zei de Engelscbe premier verder, zoo'n beetje oude vrienden en vertegenwoor digen thans twee staten die van harte willen samenwerken met alle andere Europeesche landen bij de behandeling van de ontzaggelijke problemen, vooral van oeeonomischen aard, die niet alleen Europa, maar de geheele wereld raken. Ik heb steeds de grootste waarde gehecht aan persoonlijk contact in de diplomatie en ik geloof, dat dit thans noodiger is dan ooit in verband met de zeer versnelde en intieme natuur der problemen waar Engeland tegenovef zal komen te staan. De dagen van de gemakkelijke corres pondentie en uitwisseling van brieven en nota's zijn voorbij, de wereldvrede moet thans door conferenties in stand gehouden worden. Ik heb vernomen, aldus MacDonald, dat in de dagbladen zekere verdachtma kingen schijnen uitgesproken te zijn in verband met de onderhandelingen tus- schen Tardieu en mij. Ik zou willen zeg gen, dat er nooit reden is geweest om dergelijke verdachtmakingen te recht vaardigen. De bedoelingen der Engelsche regeering zijn eerlijk en ze heeft er veel belang bij, dat er met goeden wil gewerkt wordt aan internationale samenwerking voor de oplossing der problemen. Een land alleen kan dat niet doen, twee kunnen dat ook niet, de politiek die wij uitwerken is een politiek van samenwerking met ieder die naar den vrede streeft en be reid is zich geheel te geven voor het nastreven en het in stand houden van den vrede. Nieuwe troebelen in Mantsjoerije. De „Daily Telegraph" verneemt uit Tsjangtsjoen dat Japansche troepen ver sterkt met Mantsjoerjjsche ruiterij na een beleg van tien dagen de vestingstad Noengan, op 40 kilometer afstand van Tsjangtsjoen gelegen, hebben bezet. Drie duizend muiters hadden het garnizoen, dat de regeering van Mantsjoerije trouw was, omsingeld. V erscheidene verkenningsvliegtuigen zijn van Tsjantsjoen vertrokken om met de gisteren gezonden troepen samen te werken tot bestrijding van de opstand der bandieten en communisten in de provincie Kirin. Zondag zijn te Tjantsjoen 260 politie beambten uit Tokio aangekomen, ten einde den politiedienst te organiseeren. De beambten beheerschen de Chineesche taal volkomen en zullen belangrijke posi ties verkrijgen in Mantsjoerij. Er zullen nog 600 Japanners uit Tokio aankomen ten einde andere ambten in de regeering van Poe-ji op zich te nemen. Gevechten bij Sjanghai. Het negentiende leger uit Kanton be vindt zich in openlijken strijd met de 47ste divisie van Tsjang Kai Sjek. De Nankingtroepen trachten de Kanto- neezen bij Tsjitsang te ontwapenen. Er heeft zich een verbitterde strijd ontwik keld, waarvan de afloop nog niet beslist is. De gevechten hebben te Sjanghai, waar de artillerie en het geweervuur duidelijk te hooren zijn, groote ongerustheid teweeg gebracht. Wij probeeren slechts hulp te brengen en wanneer iemand in Engeland of in het buitenland afgunstig is, laat die dan openlijk verklaren, dat hij zich tegen practische stappen verzet die genomen worden om den vrede te verzekeren en j de welvaart te handhaven. Met dezen I wensch komen de vier mogendheden te Londen bijeen om de oeconemische kwes ties van de Donaustaten te bespreken. Er zijn geen overeenkomsten of ontwer pen of te voren vastgestelde voorstellen. De ter conferentie vertegenwoordigde mogendheden zijn gelijkelijk en in ieder opzicht vrij bij te dragen hoe ook de definitieve overeenkomsten mogen zijn. Wij willen een overeenkomst in het be lang en voor het welzijn van elk der betrokken volken. Dat alleen is het doel van hen, die de conferentie tot stand hebben gebracht. men Hitier thans de rekening aan te bie den en dit is de eigenlijke zin van den oproep van den kroonprins, die in natio naal socialistische kringen zeer ongelegen kwam en door dr. Goebbels ook eerst niet werd gepubliceerd. Verkiezingspropaganda. De kiesstrijd is weder in vollen gang zes dagen betoogingen en vergaderingen staan voor de deur. Rijkskanselier Brüning voerde het woord tc Karlsruhe. In dezelfde vergadering trad op dr. (Jurtius, oud rijksminister van buitenlandsche zaken, die Baden in den Rijksdag vertegen woordigt. Men acht het niet uitgesloten, dat de kiezers ook nog de stem van von Hinden burg zelf te hooren zullen krijgen. Talrijke openbare vergaderingen zijn overal in het land gehoudenhier en daar is bij deze gelegenheid gevochten, maar ook incidenten van anderen aard zijn te betreuren geweest. Te Berlijn hebben de natinaal socialis- Offfcleel communiqué.) ten Zondagavond een eerste vergadering in het Sportpaleis gehouden, als spreker was Ilitler aangekondigd. Hij wasechter niet verschenen. Hitier heeft achtereenvolgens het woord gevoerd te Dresden, Leipzig, Chemnitz en Plauen, en hij heeft ook voor de vol gende dagen een reisplan ontworpen, dat spreekbeurten in meerdere steden per dag voorziet. De nationaal socialisten hebben te Ber lijn drie groote betoogingen gehouden. Ookte Potsdam vond een betooging plaats. Hitier voerde het woord in alle vier bijeen komsten. In de Lustgarten waren onge- veer25.000nationaal socialisten vereenigd. De politie had uitgebreide maatregelen ter handhaving van orde en rust genomen. Na het eindigen van de Engelsch- Fransche besprekingen, die gister het grootste gedeelte van den dag geduurd hebben, werd een communiqué uitgeven: De beraadslagingen liepen voornamelijk over de oeconomische en financieele moei lijkheden, waarin de Donaulanden zich bevinden. De ministers der twee landen waren van meening, dat de vraagstukken die zij onderzochten alleen kunnen opgelost worden door een algemeene overeenkomst van internationaal karakter en dat tot dit doel nauwe en hartelijke samenwerking tusschen de vier mogendheden die Woens dag bijeenkomen, noodzakelijk is. Met het oog op de aanstaande bijeen komst van deze conferentie werden geen pogingen gedaan om bepaalde resultaten te bereiken, maar de ministers waren overtuigd, dat deze gedachtenwisseling het werk van de conferentie zal verge makkelijken. Aan het eind van de onderhandelingen zei MacDonald tot journalisten, dat hij zeer voldaan was over het werk van den afgeloopen dag. Het terrein is nauwkeurig overzien, verklaarde hij. Het was geen uitvoerende conferentie van welken aard ook. De besprekingen waren zeer hartelijk, maar enkele belangrijke punten kwamen ter sprake, welke, een onmiddellijk nader onderzoek vereischten. We begrijpen elkaar volkomen en wij zijn vast besloten op de conferentie der vier mogendheden tot overeenstemming te komen. Naar verluidt, meldt de Engelsche draadlooze dienst verder, is buiten de formeele besprekingen om, die vrijwel geheel liepen over de verschillende kanten van het Donau-vraagstuk, vrijwel iedere politieke kwqstie, die voor beide landen van belang is, ter sprake gekomen. De vier groote mogendheden kunnen natuurlijk het Donauvraagstuk niet rege len, maar men hoopt, dat, daar zij zoo zeer betrokken zijn bij de totstandkoming van een concordaat, de Donaulanden met de opvattingen van de vier mogendheden voor zich, spoedig zullen bijeen komen en een wettige overeenkomst zullen sluiten. Gisterenmiddag heeft minister-presi dent generaal Zifkowitsj koning Alexan- der het ontslag van het geheele kabinet aangeboden, dat door den koning is aan vaard. In een kabinetszitting, die gisteren- ochtend gehouden is, verklaarde generaal Zifkowitsj, dat hij zich uit het politieke leven zou terugtrekken. Op 26 Januari 1928 had hii op het oogenblik van het grootste gevaar voor den staat als neutrale figuur de regeering op zich genomen en daarmee tevens den plicht om Zuid-Slavië weer tot normale omstandigheden terug te brengen. Hii meende thans dezen plicht te hebben vervuld en wenschte derhalve af te treden. Het bericht van de opheffing van de militaire dictatuur heeft groot opzien ge baard1. In politieke kringen is men van meening. dat de nieuwe regeering gevormd zal worden door Marinkowitsj, den minis ter van buitenlandsche zaken, teneinde daardoor continuïteit in de buitenlandsche politiek te brengen en het krachtig be wind van generaal Zifkowitsj in de bin- nenlandsche politiek voort te zetten. 3 Op den 18en April ho- |l pen onze geliefde Ouders j§ en Behuwd-Ouders H. VAN DOK en M. VAN DOK-BIJL j! hunne 25-jarige Echtvereeni- ft |J ging te herdenken. 2 Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven, is de wensch van hunne lief- f hebbende Kinderen. ij J. ODERKERK. S. ODERKERK—v. DOK. JOHANNES. MARIA en verloofde, i| JACOB KLANT. I HENDR1KA. NELLY. p Den Helder, 4 April 1932. Brouwerstraat 46. k JNE Dt Brc Op den 18en April ho- pen onze geliefde Ouders FREDERIK STARK en MAATJE KORSTANJE 3 hunne 25-jariga Echtmeeni- jp lf Sing te herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is J de wensch van hun lief- F hebbende Kinderen. st :4l Den Helder, 4 April 1932. ft §j Paardenstraat 25. De ex-kroonprins over de tong. De verklaring van den ex-kroonprins, dat hij 10 April op Hitier zal stemmen, heeft te Berlijn naar men ons vandaar meldt nogal wat opzien gebaard en het aanzijn gegeven aan fantastische verhalen, die nu eenmaal bij een verkiezingscam pagne niet gemist schijnen te kunnen wor den. Het blad schrijft n.1. dat de kroonprins bij tal van joodsche families in het Gru- newald en Wannsee vriendschappelijk verkeerde en daar herhaaldelijk de dema gogie der nationaal socialisten heeft ver oordeeld. De kroonprins schijnt zich ech ter sinds Kerstmis te hebben aangesloten bij de nationaal-socialistische actie van zijn broeder Augustus Wilhelm. Zijn vrienden in het Grunewald en St. Moritz, waar hij net een paar weken heeft door gebracht (de Montagmorgen merkt op, dat hem klaarblijkelijk de noodige devie zen voor een dergelijke reis ter beschik king zijn gesteld) zijn van meening, dat de kroonprins van houding is veranderd onder den invloed van zijn vader, op wiens financieelen steun hij aangewezen is. De Montagmorgen voegt er aan toe, dat de gewezen keizer een der voornaam ste aanhangers der Hitlerbeweging is en zeer groote sommen aan de nationaal so cialistische partij heeft geschonken ten einde het oorspronkelijk niet monarchis tische standpunt van Hitier te corrigeeren ten gunste van de dynaste Hohenzollern. Te Doorn acht men het oogenblik geko- DE DUITSCHE NAT. SOCIALISTEN. Vervolging door de politie. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie heeft bevel gegeven tot sluiting van een gedeelte van het' Berlijnsche Bruine Huis, den zetel der Hitlerianen in de Hedemannstrasse. Gesloten zijn de vertrekken, die door S-A.-mannen werden bewoond en het hoofdkwartier van de Berlijnsche stormafdeelingen. De onmiddellijke aanleiding tot deze sluiting was de aanranding van twee leden van de rijksbanier, die Zaterdag op de dicht bij de Hedemannstrasse gelegen Belle Allianzplatz heeft plaats gehad. Verder deelt het hoofdbureau van politie nog mede, dat bij de nationaal socialisten materiaal is gevonden, waaruit duidelijk blijkt dat het in de bedoeling der partij lag hoogverraad te plegen. De nationaal socialisten hadden over heel Duitschland een spionnagedienst georganiseerd. Wat de publicatie vandq in beslag genomen stukken aangaat, wordt heden medegedeeld dat het materiaal veel te omvangrijk was om in zijn geheel bekend te worden gemaakt. De regeering zal de belangrijkste stukken samenvatten en in den vorm van een groote mede-, deeling ter kennis van de pers brengen. Morgen of overmorgen zal deze mede-} deeling worden gepubliceerd. Voor zoover de betreffende stukkan als verraad van militaire geheimen worden beschouwd,) kan er van publicatie natuurlijk geen, sprake zijn. HET BRITSCH-INDISCH CONGRES. Naar Reuter uit Bombay meldt, vragen de politieke kringen in Britsch-Indië zich af, of de regeering de jaarlijksche alge meene vergadering van het Indisch Natio naal Congres te Delhi, dat op 24 April be gint, zal toelaten. De oude nationalistische leider Pandit Madan Mohun Malaviya, die de ronde-tafel-conferentie van het vorig najaar heeft bijgewoond, is als voorzitter van dit congres aangewezen. De regeering heeft het congres nog niet tot een onwet tige vereeniging verklaard, maar toch denkt men in politieke kringen, dat zij wellicht de jaarlijksclie algemeene ver gadering zal verbieden. De Sunday Express verzekert, dat de chemische studiedienst van het ministerie van oorlog een afdoende middel heeft ge vonden tegen alle gassen, die in den mo dernen oorlog worden toegepast. Naar het middel is 24 jaar gezocht. Het moet be proefd zijn en deugdelijk bevonden. Het blad merkt op, dat zulks niet alleen van belang is voor de militaire verdediging, maar dat het als een gave aan de mensch- heid mag worden beschouwd, daar nu ook ook de burgerlijke bevolking tegen de ge volgen van gasaanvallen gevrijwaard zal zijn. De beproeving van het middel is ge schied op vrijwilligers van verschillende Engelsche regimenten. Zij moesten door dikke gaswolken trekken en hun kleeren werden met vloeibaar gas besprenkeld. Te| voren waren zij echter behandeld met het j nieuwe tegengift en allen zijn er zonder hinder doorgekomen. De vreugde die er bij het departement heerscht, wordt eenigszins getemperd, om dat de chef van den studiedienst dit suc ces niet beleefd heeft. Sinds 1918 had majoor Galwey zich voor de verdediging tegen gassen geïnteresseert en sinds 1928 j stond hij aan het hoofd van den studie dienst. Veertien dagen geleden is hij over leden, naar de dokters zeggen aan een dubbele longontsteking. Men neemt echter algemeen aan, dat hij zijn leven gegeven heeft in den strijd tegen het gas. Het spreekt vanzelf, dat men over de samenstelling van het tegengift voorloopig nog geen inlichtingen geeft. Allen, die medegewerkt heb ben tot het welslagen van onzen feestavond onzen hartelijken dank. De Noorderruiters. Afdeeling Den Helder toegelicht door den Heer H. Ch. G. J. van dek Mandere, secretaris der vereeniging voor Volkenbond en Vrede, op Donderdag 7 April, des avonds om 8.!5 uur, In Musis Sacrum Koningstraat. Toegangsprijs f 0.30 (incl. bel.) naar li. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER maken bekend, dat door hen zijn afgekondigd de door den Raad dier ge- eente in zijne vergadering JANUARI 1932 vastgestelde. Verordening op de hef fing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting in de gemeente Den Helder Verordening tot het doen vervallen van de heffing der personeele belasting naar de grondslagen „paarden" en „pleizier- vaartuigen"in de gemeente Den Helder. Beide verordeningen zqn goedgekeurd bij Koninklijk van 14 Maart 1931, no. 10. De afgekondigde verorde ningen liggen gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing en zijn tegen betaling der kosten in afdruk verkrijg baar. Den Helder, 4 April 1932. EFFEN BEDRUKT INLAID GRANIT 70 cm breed, thans 0.75 p. Meter GRATIS stalen alsmede afbeelding van verschillende voorjaarsmodellen na inzending van deze annonce met duidelijk uw naam en adres aan: Vlisco, Postbus 19, Amsterdam No. i2i5 CHINA MATTEN zonder naad, 140 X 180 2.40 280 X 280 8.00 reclame prijs: 140 X 180 180 X 230 230 X 280 1.75 2.90 4.70 fijn gevlochten, 140 X 180 sterke kwaliteit, 140 X 180 zeer sterk, frissche kleuren, 1 20 1-25 per el, witte, solide vloerbedekking, 90 cm breed, per el 34 - 44 - 55 ct. zeer practische vloerbedekking, geen onderhoud en goed koop er dan vloerzeil, 90 cm breed, per el 19 - 28 - 44 - 80 ct. 160 X 230 180 X 230 230 X 280 moderne motieven, 140 X 180 160 1.70 2.25 2.75 1.30 3.60 Nette Juffr. z. z. g. geplaatst bij netten Burgerman, voor de huishouding. Brieven onder No. 543, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Jongen. Adres: A. J. DE VRIES Spoorstraat 74. Gevraagd een net DIENSTMEISJE. Adres: Nieuwstraat46. Er biedt zich aan een net, Duitsch Meisje, 20 jaar, goed kunnende koken en werken. V. g. g. v. Onverschillig wat. I Liefst met huiselijk verkeer. Omgeving DEN HELDER. Brieven aan: Mej. Smalnik, Groene Hillerdijk 154, Rotterdam. Mevr. NOTTROT, ICanaal- weg 28, vraagt een net Dag meisje, geheel zelfstandig kunnende werken. Biedt zich aan een net Buiten meisje, voor dag en nacht. V. g. g. v. Brieven onder Nr. 549, aan het Bureau van dit blad. KALFVAARZEN te koop, afgekalfd, bij: C. Nieuwland, Verlengde Vliet, Koegras. Te koop prima Rozenstruiken, a f0.12 per stuk, bq: M. W. MESMAN, Middenvliet 9, Koegras. Pantoffels met leeren Zolen en Hakken f0.65 per paar; tevens Uw adres voor vetleeren Werkschoenen. Groote keuze in alle soorten Schoenwerk. Adres: „De Kleine Winst", Koningstraat 31. Te koop een in goeden staat zijnde HANDNAAIMACHINE, a 112.50. Adres: Zuidstraat 46. Ui CQ KANAALWEG Gevraagd Naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 762.3 te Valentia. Laagste stand 744.1 te Scydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt, tot betrokken, waarschijn-1practjsche Wringers. lijk eenige regen, aanvankelijk weinig Bii gebleken verandering in temperatuur, later iets Artikelen. Bij gebleken zachter Brieven onder letter V, Bureau „DE NIEUWE", Schagen. voor LUCHTZUIG-WASCHMACHINES in alle plaatsen en dorpen. Tevens kunnen ze als Agent optreden voor nieuwe, Makkelijk te plaatsen en onmisbare geschiktheid vast loon.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 3