BEHANGSEL PAPIER TURENNE ANTHSAEIET 1932 KEURCOLLECTIE WESTSTRAAT Regen - zegen. Marinehumor. CALLANTSOOG. f 1.60 per H.L., franco thuis. Fa. H. BOOIJ ZOON Van Ewijcksluis. Yergadering„Visschersbelangen" •t ZAND. ANNA PAULOWNA. Het Witte Kruis. PADVINDSTERS REVUE. Woensdagavond 8 uur houden de pad- vindsters een feestavond in „Casino". De hoofdschotel in het programma wordt ge vormd door de padvindsters-revue, waarin allerlei ceremonieel en werk der padvind sters en kabouters (de padvindsters be neden 12 jaar) naar voren zal worden ge bracht. Voor ouders een bijzondere ge- (egenheid om op prettige, onderhoudende wijze kennis te maken met het werk der padvindsters. In de pauze zal er gelegenheid zijn tot het bezichtigen en eventueel koopen van allerlei, door de padvindsters zelf ver vaardigde artikelen. Aan de zaal zyn nog toegangsbewijzen verkrijgbaar 0.50 voor volwassenen en 0.30 voor kinderen incl. rechten). FEESTAVOND „HELDER". WILLIGEN 'stel doordringende boekhouding, waar- mee op een buitengewoon artistieke wijze schijnt te kunnen worden gegoocheld, zoodat de daarin doorkneede deskundigen zelfs het boekje kwijtraken. Dat doet je terugverlangen naar het kladboekje met het kladpotloodje. Dat j was eenvoudig, maar overzichtelijk en geen gladjanus die daarmee vermocht te I goochelen. Want wilt ge weten hoe gecompliceerd het is en- hoe geraffineerd er gegoocheld wordt, lees dan „Geld" van Upton Sinclair en dan is 't je duidelijk, dat de boel moest vastloopen. En de boer, die uitziet naar het nieuwe die met vreugde altijd den April- begroette, beleeft dan misschien en regen be- Men schrijft ons; Zaterdag 9 April a.s. wordt door de voet- j terecht kwam bal vereen ïging „Helder een feestavond gehouden. Alsdan zal het tienjarig bestaan van de bloeiende adspirantenafdeeling, die op het oogenblik ruim 80 leden telt, wor den gevierd, terwijl voorts de kampioens elftallen A en C zullen worden gehuldigd. Blijkens het programma belooft dit we- net yiu£;i<uiiiiia uciwit uit we- innnpn derom een echt „Heider"-festiin te worden. terwijl de achter hen komenden niet meer in staat waren te remmen en dus op de eerste slachtoffers te land kwamen. Het gevolg van een en ander was, dat aan de fietsen heel wat aan stukken was en de jongens zelf kapot- 'te knieën en idem broeken hadden opge- weer den tijd, dat hij den regen schouwt als de zegenbrengende gave van den Hemel. Robinson. „O. K. K."-NIEUWS. Gisterenochtend ontving het bestuur van O.K.K. bericht, dat bij Koninklijk Be sluit van 24 Maart j.1. de vereeniging we derom opnieuw Koninklijk was goedge keurd. Wat het bouwfonds betreft, kunnen wij mededeelen, dat de loten daarvoor door dé ijverige dames en heeren alle aan den man zijn gebracht, zoodat thans niets meer aan de trekking in den weg staat. Wij hebben reeds medegedeeld, dat van den zomer, ten vervolge van de herden kingsfeesten, welke pas achter den rug zijn, een grcote openluchtdemonstratie zal plaats hebben. In principe heeft het be stuur besloten deze demonstratie op Zon dag 26 Juni a.s. te doen plaats vinden, waarvoor reeds een aantal vereenigingen zijn uitgenoodigd. Te zijner tijd komen wij hierop nader terug. BEEN GEBROKEN. De ongeveer 5-jarige Henkie Heeres, Artilleriestraat, klom Zaterdagmorgen op een tamelijk hoog hek aan het einde der Een droge Maart Een natte April Dat gaat den al naar den zin. Zoo luidt een oud rijmpje, dat inder daad zijn beteekenis niet heeft verloren, j dat, in dezen tjjd, even in een ander licht komt te staan. Zou, in vroegere jaren, onder allerlei omstandigheden, de boer in April met groot welbehagen hebben uitgezien naar den zegen brengenden regen in April, die het land murw maakte om het bran dende leven in de aarde te doen uitlaaien, zoodat hij het gras en het koren met elk uur haast omhoog zag stijgen, thans is deze uitlaaiïng van het leven hem, waar schijnlijk door zyn oeraanleg, lang niet onverschillig, maar vermoedelijk trekt er toch thans een rimpel in zijn voorhoofd. Want met al den zegen, die moeder natuur door den regen, aan de natuur weet te ontwortelen, weet de boer thans niet hoe, in deze wanstaltig gesnoeide u en kunstmatig in elkaar geschroefde maat- Artilleriestraat, een liefhebberij, die door schuppij ,voor, ^eaL en zÜn gezin hetdage- Marinier Smits en de korporaal. Wij lezen in het „Handelsblad" de vol gende aardige schets van Henry Thomas: Marinier le klasse Smits had de Kon. Marine reeds meer dan 25 jaar trouw ge diend. Hij had wacht geioopen voor ons gezantschapsgebouw te Beking, had expe dities meegemaakt onder de tropenzon en was evengoed thuis in de havenwijken van San Francisco, Algiers of Las Bal- - - mas als in de marinierskazerne te Rotter- laatste wordt wel eens door het publiek dam. Een paar zware snorren sierden zijn krijgshaftig uiterlijk en men hoefde hem niet lang aan te zien of men voelde reeds welk een indruk van rustige zelf verzekerdheid hij als schildwacht maak te. Trotsch op de roemrijke traditie van het korps Mariniers beschouwde hij het als een eer de uniform van marinier le klasse te dragen. En slechts vanwege zijn bijzondere voorliefde „voor den wal" en „GOUDMUILTJE". Zondagavond gaf de Kinderzang klasse te Callantsoog onder leiding van mej. J. Sluis een uitvoering in Hotel „Duinzicht" aldaar. Het programma ver meldde Goudmuiltje", een zangspel van M. A. Brandts Buys, bestaande uit twee bedrijven. De componist is geen onbe kende in de Nederlandsche muziekwereld en het deed ons goed, dat de directrice, die uitstekend leidde, nu eens een goed zangspel van „eigen bodem" had gekozen. Maar al te vaak wordt men bij dergelijke uitvoeringen nog vergast op stukken, die den deftigen titel dragen van Operette en van duistere, meestal Duitsche origine zijn, hetgeen dan zeer goed te bemerken valt bij nadere beschouwing van den tekst. Wij kunnen, zooals wij boven reeds op merkten, constateeren, dat dit een goed voorbeeld is van een oorspronkelijk Ne- derlandsch stuk, voor kinderen geschre ven: het moge een voorbeeld ter navol ging zijn voor vele leiders van zangver- eeniging en -klasen. Men hoeft heusch niet naar ersatz te zoeken in stukken, waar niet eens uit blijkt, wie de compo nist is. De uitvoering droeg het cachet van goede verzorging en voorbereiding. Dit vergeten: aan alles was te merken dat hier ernstig gewerkt was. De rollen van „Goudmuiltje", de Prins, de Elfenkoningin en de Heksenkoningin waren in handen van resp. Diet Mooij. Simon Kruit, Corry Mooij en mej. N. van Twuijver. Wat ons bijzonder trof was het juiste acteeren van genoemde medespelen- den; dit was des te moeilijker omdat in alles wat daarmede annex was, had hij; het spel geen z.g. „Parlande" voorkwam; de jongens van den Ouden Helder druk schynt beoefend te worden. De jongen had het ongeluk te vallen en brak daarbij een been. Door vriendjes werd hij naar zijn huis gebracht en later naar het hos pitaal vervoerd. BRANDJE OP DE KEIZERSGRACHT. Zondagmiddag ontdekten bewoners van de Westgracht, dat de schoorsteen van een woning op de Keizersgracht, bewoond door de familie De Looze, zeer sterk rookte. Men begaf zich naar den overkant om poolshoogte te nemen, doch trof nie mand thuis. De politie werd gewaar schuwd en de bewoners werden gehaald. Toen men de woning binnenkwam ont dekte men een schoorsteenbrand in de keuken. Met enkele emmers water kon het brandje gebluscht worden, zoodat het slangenwagentje van de politie, dat spoe dig present was, geen dienst meer be hoefde te doen. MOTORONGELUK OP DE BASSINGRACHT. Zondagmiddag om ongeveer half twee lijksche brood is te verkrijgen De aarde vloeit over van „melk en honig" en nochtans wordt, er kommer geleden. Er is melk en graan, boter en vleesch, visch en fruit in overvloed, en nochtans... „De aarde is niet in staat al die men- schen te voeden," zoo zegt men vaak. Ga in den trein of in de bus zitten en overzie de geweldige ongebouwde vlakten, waar alles kan wassen wat de mensch behoeft. Maar ondanks, dat nog onbebouwde, is er nu reeds voedsel voor mensch en dier, meer dan hij kan nuttigen. De aarde brengt voort in eindeloozen overvloed, en nochtans Wie dat alles durft door te denken, zal niet schelden op moeder aarde, die is een product der schepping, en die inderdaad zorgt, dat wij menschen niet behoeven te verkommeren. Maar de fout zit bij den mensch zelf. Maar eiken dag dringt het toch dieper tot ons door, dat het weer noodzakelijk wordt, dat we ons trachten los te wor stelen uit dit scheefgegroeide en het is opvallend, dat eigenlijk iedereen zich in zijn geest hiermede bezig houdt, zoodat er aangenomen mag worden, dat de Tijd, u. reed een korporaal van de marine opj?16.1^ "I11 onbegrypelyke reden meteen een motorfiets op de Bassingracht, meti^.90 e. J schrijf, bezig is iets te doen op de duo een jongedame. Vermoedelijk I Hjpen in de menschheid, waardoor het - - J mnrro nb ?a nmrrlnn hnf nl Annrn door de gladheid van den weg slipte de man en kwam te vallen. Hij bekwam daar bij geen letsel, de duo-girl was door den schrik echter niet in staat op te staan en werd een café binnengedragen. Een ge neesheer werd ontboden en die consta teerde dat ook zij er zonder letsel was af gekomen, zoodat ze de wandeling naar huis kon ondernemen. WILD SPEL. Gisterenavond waren op den Kanaalweg eenige jongelui aan het spelen. Om het spel zoo mooi sensationeel te maken, had den zij hun fiets meegenomen en reden met de meest mogelijke spoed tusschen de paaltjes, die voor de Zoutsteeg staan, door. Dit ging zoo lang goed, tot twee jon gens tegelijk tusschen de paaltjes door wilden rijden en natuurlijk op den grond in de „prut", wat dan een impressie gaf, „alsof 'r een klinker in de snert gesmeten werd" (deze hoogst oneerbiedige vergelij king is niet van mij, maar van een Han delsschool-supporter!). Gewonnen hebben ze niet, maar.... met eere verloren. En dan moeten wij wel in aanmerking nemen, dat de meeste van hen reeds een week lang gescheids- en gegrensrechterd hadden, jets, wat je ook niet in je kouë kleeren gaat zitten. En dan deze factor (hij is van één van hen zelf): ze zyn geen „3 X 7" meer! Een paar details: één der schoten mogelijk zal worden het nieuwe gemak kelijker te aanvaarden. Want het nieuwe komt! Dat te schrij ven, is mogelijk, omdat het tegenwoor dige, naar ieders meening, zijn tijd ge had heeft. Het is als met den zegenbrengenden regen, die, als regen, door velen met niet zoo groote vreugde wordt begroet, maar die toch inderdaad de oorzaak is, dat de mensch wordt geholpen aan de stoffen, die hij noodig heeft voor instandhouding van zijn lichaam en daardoor van zijn geest. Is eigenlijk alles niet veel te gecom pliceerd geworden, zoodat er een kluwen is ontstaan, die haast niet is te ontwarren We zitten geklemd in bergen papier en in bergen van voorschriften en verorde ningen en is uitgedacht een tot in alle nerven van het maatschappelijk samen- het nimmer verder kunnen brengen dan marinier le klasse. Maar toch had hij zooveel moreel overwicht op zijn rangge- nooten dat hij tenslotte met zijn prestige meer bereiken kon dan menige gegradu eerde met barsche bevelen. Beschouwde Smits het korps mariniers reeds als superieur boven alles wat den militairen wapenrok droeg; voor gegradu eerde dienstplichtigen had hij een onver holen minachting en eiken keer kostte het hem groote moeite het militaire saluut te brengen voor een jeugdig sergeantje, dat zoo van moeders pappot kwam. Vandaar dan ook zijn inwendige, aan woede grenzende, verontwaardiging toen hij op een goeden dag door een gedrild infanteriekorporaaltje werd aangehou den, die hem er op attent maakte dat hij in gebreke was gebleven het militaire saluut te brengen. „Zoo", zei Smits en hij keek onderzoe kend op het korporaaltje neer dat reeds zichtbaar nerveus werd toen hij de spot tende blikken van den geweldigen mari nier voelde. „Zoo, en nu zou ik eerst wel eens wil len weten welken rang je dan bekleedt". „Korporaal bij het zevende regiment In fanterie", luidde het weinig krachtige antwoord. „En wat is er dan nóg hooger dan een korporaal", vervolgde Smits onverstoor baar. „Sergeant!" „En dan??" „Sergeant-majoor „En dan, en dan?" De geheele militaire hiërarchie werd door het zich steeds kleiner en ongeluk kiger voelende korporaaltje opgenoemd. Hij was zelfs zoo langzamerhand in de houding gaan staan als stond hij voor een meerdere in rang en Smits beheerschte de situatie volkomen. „Zoo, dus boven den kolonel staat de Generaal-Majoor en dan volgt de Lui tenant-Generaal. En wie is er dan nog hooger dan een Luitenant-Generaal?" en Landbouw de heer A. B. Brouwer, heeft gehad en waarbij ook een lid van de Vereeniging „D. E. T. V." te Wie- ringen aanwezig was. Dit onderhoud was aangevraagd, om de mogelijkheid en wenschelijkheid van steun van Regee- ringswege bij het planten van jonge bot in het Amstelmeer onder de oogen te zien. Van dit onderhoud is op eene ver gadering van„D. E. T. V." reeds verslag uitgebracht en Spr. heeft daarover een paar verslagen in verschillende bladen gelezen. Spr. wil hier echter wel verklaren, dat de groote stelligheid, waarvan in de be doelde verslagen sprake was, door hem niet kan worden onderschreven. Het heele onderhoud was slechts eene voor bespreking, die volgens Voorzitter nog niet voor openbaarheid vatbaar was en bij die besprekingen zijn verschillende mogelijkheden onder de oogen gezien. Besloten is er echter niets. Wel bleek de heer Brouwer de ontwikkelde ideëen sympathiek gezind, maar uit den aard der zaak kon hiervan nog niets worden vastgesteld. Waar echter de tijd voor het planten van jonge bot meer en meer nadert, acht spr. thans den tijd gekomen, om ten aanzien hiervan nader met D. E. T. V. in onderhandeling te treden, opdat bijtijds nog de definitieve plannen aan de Regeering zullen kunnen worden over gelegd. Deze plannen worden hierna in den breede besproken, waarbij stemmen op gaan om aan het 'bestuur machtiging te verstrekken, deze aangelegenheid met het bestuur van D. E. T. V. verder uit te werken. Aangedrongen wordt, om hier mee niet te lang te wachten. Op dit oogenbli.c komt ei* reeds vrij veel jonge visch de ondiepten op en hoe vroeger in den tijd, hoe beter het vervoer der jonge bot zal kunnen plaats hebben. De heer L. Voorthuijzen, die met onge veer 1500 Meter keerwant naar bot vischt, zegt bij gunstig getij reeds groote hoe veelheden jonge bot voor het keerwant aan te treffen. Gaan de plannen door, Tel. 235 en 479 zingend acteeren is nu, eenmaal lastiger j (]an Zal hij aan de benoodigde hoeveelheid dan sprekend „spelen" Een pluim vooral aan de Elfenkoningin (Corrie Mooij), die glashelder en zuiver haar rol zong. Een koor van elfen en kabouters en één van heksen bracht de noodige kleur en actie op het tooneel, terwijl we vooral de groep enkelen in het laatste bedrijf niet mogen vergeten. Hoe genoten de ouders, toen zij i hun kleuters daar als cherubijntjes zagem $£*.3™u^oeS van de Zuider andjes gevouwen en de devote blik zeesteunwet, in verbinding zal stellen, naar omhoog gericht. Menige uitroep van j j)e Voorzitter deelt ten aanzien van c... verrassing ontsnapte den toeschouwers bij punt mede, dat in den loop van 1932 alle dit liefelijke tafereeltje. Wat de eigenlijke gedupeerde Zuiderzeevisschers of op an- zang betreft, deze was op een kleine on zuiverheid bij het voorlaatste koor na, goed te noemen; ook de uitspraak was verzorgd. Een woord van hulde aan mej. Sluis, die begeleidend aan de piano, het spel leidde. Deze samentrekkinq van de „1 a 1 wing. 01e, weisc eoiiier 111 un jaar woruen men en regie en accompagnement stelt j ingediend, kunnen op afhandeling reke- zeer hooge eischen, waar mej. Sluis echter - - - - - volkomen aan voldeed. Wij hopen, dat deze uitvoering te zijner tijd door een van hetzelfde gerne zal wor dit voor de ontwikkeling van die nieuwe plantengroei weinig bevorderlijk is. Spr. zou nu gaarne willen, dat eens werd onderzocht, in hoeverre de aanwezigheid van deze groote massa meerkoeten kan worden tegengegaan. De Voorzitter antwoordt hierop,dat de meerkoet behoort tot de beschermde vogels. Verdelgd mag zy dus niet worden, trouwens, spr. zou daaraan niet willen medewerken. Een andere vraag is echter, of tegen een te talrijk voorkomen van deze vogelsoort niet dient te worden op getreden, als de aanwezigheid daarvan voor de plantengroei in het water en dus ook voor de daarin gedreven visscherij, funest zou blijken. In dat geval zouden mogelijk middelen tot tijdelijke verdelging dezer vogelsoort uit dit water noodig kunnen blijken. De heer B. Keuris zegt hierop, dat zulks juist in zijne bedoeling lag. Mis schien zou het goed zijn, wanneer dr. Redeke hier weer komt, om proeven te nemen in zake den groei der waterplanten, enz., dat met dezen hier eens over werd gesproken. Zou deze verwijdering der meerkoeten wenschelijk achten, dan ge loofde spr., dat omtrent de middelen met de Jachtcommissie overleg zou dienen te worden gepleegd. De voorzitter zegt bespreking hiervan met dr. Redeke toe. F. Keuris Jr. heeft nog vernomen, dat 11a Mei de botnetten eene maaswijdte van 110 mm. moeten hebben. Spr. vraagt of zulks waar is. Aan den voorzitter is hiervan niets bekend. Een andere vraag is echter, of, als met botplaatsen wordt aangevangen, ook niet de tijd gekomen is, om eene maaswijdte voor de netten vast te stellen. Ook verboden tijden voor de botvisschery in het Amstelmeer verdienen overweging. Deze bestaan trouwens reeds in beperkte mate, maar vorig jaar is hiervan voor het Amstelmeer ontheffing verleend. Meerdere leden verklaren zich hierop voor verboden vischtijd voor de botvis- schery in de zomermaanden. Met dezen wensch zal door het bestuur rekening Voorzitter deelt ten aanzien van dit worden gehouden. Hierop volgt sluiting der vergadering. gaarne zyn aandeel voor een redelijken prijs leveren Het bestuur wordt hierop gemachtigd, in samenwerking met D. E.T.V., de noo dige stappen, ter volvoering der plannen, te doen. Aan de orde is daarop de benoeming eener Commissie, welke zich met de Gene rale Commissie en zoonoodig met den dere wijze belanghebbenden hunne ver zoekers om vergoeding wegens waarde vermindering en (of) om tegemoetkoming behooren in te dienen. Geschiedt zulks niet vóór het einde van dit jaar,'dan blij ven verdere verzoeken buiten beschou wing. Die, welke echter in dit jaar worden den gevolgd. Van het talrijke publiek bleef nog menigeen wat na om een dansje te maken. De Zaterdagmiddag gehouden oefe ning met de reddingboot, verliep, ondanks het minder gunstige weer, vlot. Man schappen en boot waren in goede conditie. Zondagmorgen vergaderde de vereeni ging „Visschersbelangen" in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoed. De voorzitter, de heer K. Keuris Azn. opende de vergadering met een kort wel „De Minister van Oorlog", zei het kor-,komstwoord, waarin hy liet uitkomen, T des heeren Quant was voor Meeuwsen on houdbaar, en redde de, in gevaar komende, 4e, eer. Die meneer heeft dus een groote me-1 daille verdiend! Voorts was ik met stom-i heid geslagen bij het zien van de ysslijke snelheden, die de heer Kramer kon ont wikkelen. Een helaas verloren gegaan wereldkampioen 100 M. En dan dat ver rukkelijke samenspel van de heeren Moll en De Snayer. Wat was dat mooi! 't Einde bracht 3—1 voor H.S.V. Zooals u ziet: doodgewone cijfers, met geen sprake van „inmaken" of „injassen". Toen de verliezers (maar geestelijk overwin naars) zich in het kleedhokje hadden op gesloten, lanceerde een kwaadaardig ventje, dat „assie ze tege de muur smeet, bleve ze klèève!" Nou, een schijn van waarheid zat daar wel in.... In genoemd hokje was echter alles enthousiasme; ik had zoo'n beetje verwacht een kreunend en mank-loopend overschot van dat eens zoo fiere gezelschap te vinden. Maar dat was dik in orde! Allemaal springlevend nog, en alleen wat erg vies en onherken- baai. Maar wat bomt dat! En daar sprak me „meesterKramer warempel de vol- =J.lenxTende K«vleuseld te worden v^uJ?n«ens, Maandag nog 'r is, hè? Asjeblieft! Pak aan! Dat is moed dat is je ware sport-geest! En nu zullen we er maar een draaien, anders wordt dit veel te lang. Vier punten lekken nog uit m'n pen: le. Onderwijzers zijn sportieve kereltjes 2e. Op het terrein zijn het gewone men schen (ik bedoel, dan zijn 't geen go den meer!). De heele week is 't aan den Bolweg een gezellige pan geweest; en ten school voetbal is de meest lolligste en toffe vacantie-doorbrenging, die er te bedenken is, en dus: Leve de Commissie! hiep, hiep.... punt aan „onderstukkie" 3e. 1 dat verschillende aangelegenheden be spreking verlangden. Het bestuur meende dus, dat eene vergadering noodig was. Spr. hoopte, dat deze zaken weer met dezelfde verdraagzaamheid zouden wor den behandeld, die op de vergaderingen van „Visschersbelangen" gewoonte is. Vervolgens herinnert de voorzitter er aan, dat, na de laatst gehouden verga dering, zoowel in de Zuiderzeesteunwet als in het Zuiderzeesteun-besluit verschil- ver-l lende wijzigingen zijn aangebracht, die op het gebied van waardevermindering en schadeloosstelling voor de gedupeer- en vuurroodeden eenige verbetering beteekenen. Spr. een sigaar uit stelt zich voor, straks hierop nog nader zyn zak, stak hem die toe en zei: „Maar; in te gaan en zou dus bespreking hier- een sigaar kan je wel van me krijgen .",1 van tot zoolang willen uitstellen, draaide zich om en liep met zyn iangzamei Van den burgemeester van Wieringen poraaltje, blij dat hij eindelijk aan den top van de militaire ladder was gekomen. „De Minister van Oorlog. Goed", zei Smits, ,ik dank je wel voor je inlichtin gen. En laat ik je één ding zeggen: Als jij nou weet, dat ik „lak" heb (eigenlijk zei hij natuurlijk iets veel erger) aan den Minister van Oorlog dan kan je precies uitrekenen hoeveel respect ik dan wel voor jou heb. Knoop dat goed in je oor. En haal het dus nooit meer in je hoofd mariniers aan te houden als ze bij gissing niet salueeren. Begrepen?" Met zegevierenden blik keek Smits op het hevig bedremmelde korporaaltje neer, haalde groote passen verder. (Historisch). AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Zondagsmiddag tegen een uur of 5 is een splinternieuwe Chevrolet bestelauto, af komstig uit Monnikendam, ter hoogte van den heer Van Graas op den Rijksweg tus schen Westeinde en 't Zand op den glad den weg geslipt en over den kop geslagen. De wagen, met zijn 3 inzittende heeren, kwain hierna in het aldaar langs den weg liggend pas omgeploegde losse land op zijn kop terecht. De inzittenden kwamen daarbij wonder boven wonder met den schrik vrij. Ook de wagen was, dank zij de zachtheid van den bodem, wat lakwerk enz. betrof, slechts licht beschadigd. Toen het vehikel echter was gelicht, bleek het, dat het eene achterwiel nogal flink was ontzet, zoodat van verder gaan met den wagen geen sprake meer was. De wagen tö hierna per inmiddels verschenen red dingswagen van den heer Maarten Smit naar diens werkplaats vervoerd, terwijl de inzittenden per andere gelegenheid naar hun bestemming Den Helder gegaan. zyn 99 99 werkt zacht en weldadig als een Mei-regen. fi U1Q nntfimol.. A Uw In ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. Prijzen van 20-30—45 en 75 cent. is verder nog een schrijven ontvangen, waarin deze, in verband mei de instelling van eene plaatselijke commissie, als be doeld in artikel 3 der gewijzigde Zuider zeesteunwet, waarvan het gebied ook de gemeente Anna Faulowna zou omvatten, verzocht heeft te willen berichten, hoeveel leden de vereeniging telt, alsmede hoe veel daarvan geacht kunnen worden be langhebbenden in den zin der Zuiderzee steunwet te zijn. Aangezien het aan het bestuur niet bekend is, of ook de in de gemeente Wieringerwaard wonende vis- schers, waarvan verschillende lid der vereeniging zijn, mede zullen behooren tot het rayon, dat door de plaatselijke commissie te Wieringen zal worden be streken, zal hiernaar nog nader worden geïnformeerd. Mocht dit wèl het geval zijn, dan kunnen alle leden worden opgegeven. Mocht Wieringerwaard (Nieuwesluis) tot het rayon Medemblik behooren, dan acht de Voorzitter het wel gewenscht, te trachten hierin alsnog wijziging te brengen en deze visschers ook onder de plaatselijke Commissie te Wieringen te laten vallen. De aanwezige leden-visschers van Nieuwesluis verklaren zich hiermee allen accoord, in de eerste plaats omdat Wie ringen meer nabij is, maar daarnaast, omdat zjj het ook beter achten, dat de leden van „Visschersbelangen" allen over één plaatselijke Commissie worden be handeld. De Voorzitter doet daarna verslag van een onderhoud, dat deze met het Hoofd van de afdeeling Visschex-ijen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken nen. Met het oog daarop is het van be lang, eene Commissie in het leven te roe pen, die de verschillende mogelijkheden met de Generale Commissie of dert Rijks dienst bespreekt. Toch heeft het bestuur hiertoe niet te vroeg willen overgaan, omdat men eerst wel eens wilde zien, hoe, na de in de Zuiderzeesteunwet en het Zuiderzeesteun- besluit aangebrachte wijzigingen, de aan hangige zaken zouden worden afgehan deld. Hoewel men hierover in't algemeen nog niet opgetogen is, schynt er toch wel eenige verbetering in die afhandeling te zijn waar te nemen. Spr. vraagt over de nu voorgestelde Commissie de meening der leden te mogen vernemen. In het algemeen blijken deze zich met het bestuursvoorstel zéér goed te kunnen vereenigen. Vooral ten opzichte der waardevermindering van dat vischwant, dat na de afsluiting niet meer kon wor den gebruikt, of voor de geivyzigde visscherij ongeschikt bleek, wordt ver goeding noodig geacht. Aan het be stuur wordt overgelaten bedoelde Com missie uit haar midden te benoemen, welke Commissie dan zelve kan beoor- deelen, wanneer zij het tijdstip voor hare werkzaamheden het meest gunstig acht. Nadat nog enkele financieele aange legenheden, zooals de bepaling dervoor- loopige contributie en betaling van aan gevraagde contanten, enz. heeft plaats gehad en (voor zoover zulks nog noodig was) de betaling van langs den weg der Vereeniging aangekochte fuikenstokken is geschiedt, volgt de rondvraag. Hierby worden nog verschillende onder werpen ter sprake gebracht. Zoo wordt o.a. door J. Kooij P. D.zn. (Nieuwesluis) bepleit, dat bij hernieuwde inpachting der kanalen in de Wieringermeer en het kanaal van Oostpunt naar Aartswoud nogmaals zal worden aangedrongen op eene regeling, waarbij het vischrecht in de meest nabij verschillende vissciiers- plaatsen liggende kanalen aan de visschers van die plaatsen zal worden toegewezen. Voor Nieuwesluis heeft spr. voornamelijk het oog op het gedeelte kanaal vanaf de Oostpunt van Anna Paulowna tot aan De Noorman (tusschen Nieuwe sluis en Kolhorn). De voorzitter zegt, dat bekend is, dat zijn persoonlijk idee altijd is geweest, dat het vischrecht in de overblijvende binnen wateren zooveel mogelijk aan de visschers in de naaste omgeving van die wateren behoort te worden toegekend. Spr. achtte (en acht ook nu nog) een dergelijke ver deeling van het binnenwater met eenigen goeden wil gemakkelijk te regelen. Bij de laatste inpachting van de Wieringer meer was de meerderheid der betrokken visschers het daarmee echter niet eens en spr. heeft zich dan ook toen bij die meei-derheid neergelegd. Dit belet echter niet, dat bij hernieuwde inpachting op nieuw voor eene richtige verdeeling van het vischwater onder de betrokken ver eenigingen kan worden geageerd, omdat Burgemeester Lovink opende Maandag avond de in Veerburg gehouden alge- meene vergadering van de afdeeling Anna-Paulowna van „Het Witte Kruis met de opmerking, dat men niet verwend is wat het vergaderbezoek betreft en er dus, nu er eenige leden meer dan anders aanwezig waren, reden tot tevredenheid was. Gelukkig is er echter een andere maatstaf voor de belangstelling, waarin de vereeniging zich verheugen mag en wel het ledental en de groei daarvan. Er zijn thans 1081 leden en tegenover 35 afschrijvingelf wegens vertrek en overlijden, staat een toetreden van 102 nieuwe leden. Naar aanleiding van de notulen, die na lezing door den seéretaris, den heer C. Liefhebber, onveranderd werden goed gekeurd, deelde de voorzitter mede, met de beide pastoors in onze gemeente ge sproken te hebben over het schoolzwem men. Waarschijnlijk zullen ook de leer lingen van de beide R.K. scholen ge bruik gaan maken van onze plaatselijke zwemgelegenheid, hetgeen door spr. van harte toegejuicht wordt, omdat men zeker de ouderen houdt voor de zwemsport, wanneer deze reeds in de jeugd beoefend is. Meegedeeld werd, dat door het Oranje- kruis meldingsposten zijn gevestigd bij de heeren H. Jonker en D. de Graaf en een telefoonpost bij den heer Keuris en voorts, dat de heeren Dekker en Koning een door het hoofdbestuur goedgekeurde ziekenauto hebben, waarop zij gerechtigd zijn het embleem van de vereeniging te voeren. Ingekomen was 0. a. een dankbetuiging van den heer J. Cornelissen. Naar aan leiding van de candidaatstellingvooreen lid van het hoofdbestuur merkte de heer Rezelmau op, dat het bestuur voorstelt den afdeelingsvoorzitter, den heer G. J. Lovink, voor te dragen. Deze deelde mede, die candidaatstelling onder voorbehoud te aanvaarden en in ieder geval eerst met de omliggende afdeelingen, Den Helder, Schagen en Wieringerwaard, daarover te confereeren. De vergadering ging daar mede accoord, zoodat dus de candidaat stelling niet van het bestuur maar van de afdeeling uitgaat. De heeren H. Jonker en J. A. bmit hadden de bescheiden van den penning meester nagezien. De heer Jonker bracht daarvan verslag uit. De ontvangsten be droegen f2.219.16; de uitgaven f 1.306.96. Er is dus een batig saldo van f 912.19. In deze rekening is het tekort op de exploitatie-rekening van debadinrichting, groot f 302.89 verwerkt. Voor de badinrichting luidt de reke ning: ontvangsten f 615.25; uitgaven f 918.14. Nadeelig saldo f 302.89. Met een pluim voor den penningmees ter, den heer C. Liefhebber, voor z'n keurig beheer, werd geadviseerd de reke ning goed te keuren, hetgeen met dank aan hem en de commissie geschiedde. De begrooting voor de badinrichting sluit op een bedrag van f 1.205.—, ter wijl daarin behalve bovengenoemd ge raamd tekort, een post onvoorzien, groot het z.i. nog altijd de meest rationeele f 50-— is opgenomen bevissching waarborgt. De heer P. Keuris J z n. merkt op dat alle betrokken visschers met belang stelling uitzien naar een nieuwen planten groei in het Amstelmeer, vooral in de ondiepe gedeelten er van. Nu er echter de laatste jaren, voornamelijk in het najaai en den wintei', zulke groote kop pels meerkoeten in het Amstelmeer voor komen, welke vogels er voor bekend staan, dat zy op de jonge planten azen, zoowel te land als in het water, meent spr., dat De heer Liefhebber bracht daarop verslag uit als afgevaardigde naar de algemeene vergadering. O.a. kwam daar ook de kwestie-Huiszorg ter sprake. Er zal waarschijnlijk weinig gedaan kunnen worden, daar de vereeniging op haar leening een flink tekort heeft, door het verlies op Russische en Oosten l ijksche fondsen. Men hoopt aan de verplichtingen, die de leening oplegt, uit de gewone middelen te kunnen voldoen. Voorzitter merkte op, riat volgens het

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6