T E SPRUTOL JB. HARJER ZN. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. ABONNEMENTSGELDEN. voor SPROETEN komen vroeg in Superfins Axminster- en origineele Bouclé Karpetten, Haarveiours-Karpetten. VAN DONDERDAG 7 APRIL 1932. Een modern bl. kamgaren costuum Nergens zoo voordeelig. &l;een in STADSNIEUWS f 1.60 per H.L., franco thuis. H. BOOIJ ZOON Tel. 235 en 479 Heeren Kleedingzaak Verkeerslassen van den A.N.W.B. Vissch@rij. De grootste verscheidenheid, de beste kwaliteiten en toch niet duur. Spoorsir. 49 Tel. interc.46 Het tweede nummer vermeldde een ste vige marsch van L. Vermeulen: „Bruxellee Lille", pikant en met nuanceering uitge voerd. Daarna volgde een solo voor bariton (Euphonium) „Le Souvenir", uitgevoerd door den heer P. de Jong, met orkest begeleiding. Zoowel solist als het accompagnement waren zeer beschaafd in de vertolking van dit nummer. Tot slot van het muzikale deel voor de pauze ging de mooie fantasie ..La Flute enchantée" naar de opera van W. A. M ozart. Nummer 5 van het programma ver meldde: gelegenheid tot compiimenteeren, Aan onze postabonneé's doen wij net verzoek de abonnementsgelden voor het; waarvan "gébruik' werd" ge^a kt'door" ve r- vereenigingen tw eede kw artaal ten bedrage van 2.schillende personen en rm welke we bier slechts alleen zullen op-1 noemen: de heer O. S. v. d. Wal. voorzitter j v. dl N.-H. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen; de heer J. de Jong, vocr- postglrorekening lOOfifi over te schrijven, i zi.tter L'er Chr. Oranjevereeniging; de gar- j nizoenscommandant. Ridder van Rappard; per postwissel over te maken of op onzt Na genoemden datum wordt beschikt STS wKudtrkTï met 0.15 verhooging. Bi.ü, dir. Rijkswerf, welke een zilv. lau- wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie h)J eorste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. werk rans overhandigde; het „Sted. Mu- Over dc ahonnementsgelden in de stad ziekkorps", hetwelk tevens een bloemen mand aanbood; de Harmoniekapel „Win- nubst", niet een aardige verrassing, n.1. een muziekstuk naar keuze: het „Helders Fanfarecorps", eveneens met bloemen; het „Chr. Mannenkoor", ook met een bloe menhulde; de heer S. F. Monhemius. welke tevens ©en „feestwooid" sprak. Na het spreken van laatstgenoemde kwam er nog een bloemstuk binnen met begeleidend schrijven van de Geref. Zang- ver. „Hallelujah" en van het Geref. Evan gelisatie-Zangkoor „Ora et Labora". De voorzitter bedankte de sprekers in het algemeen voor hun felicitaties en ge schenken, waarna men tot pauze overging. Na de pauze werd nog een trombone- solo ten gehoore gebracht door den heer ,T. Kamp, begeleid aan den vleugel door den lieer G. v. d. Kuiil, beiden vervulden hun partii op verdienstelijke wijze. De nos. 7 en 8 (de twee concoursnum- mers), n.1. een „Ouverture symphonique" van S.en een „Pastorale Suite" in 5 deelen van Pb. Vlessing, waren de laatste groote nummers van de „O.H.K.", welke het programma besloot met den „Jubi- Ponderdag Vrijdag Licht op voor alle voertuigen s Wintertijd. 7 Apr19.11 uur 819.13 DUBBEL MANNENKWARTET „INTER NOS". In den i.1. Zondag gehouden zangwed- strüd voor Dubbel Gemengde en Mannen- kwartetten, uitgeschreven door „Sant-i Omstreeks half twaalf sloot de heer T poorts Gemengd Dubbelkwartet", ter ge-j l tegenheid van zijn 5-jarig bestaan, be- ^«laagde uitvoenng haalde bovengenoemd kwartet in de 1ste afd. Dubbelmannenkwartetten prijs (op punten). den 2en GYMNASTIEKVEREENIGING „O. K. K." Wjj verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende de verloting ten bate van het bouwfonds. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Afd. Den Helder. Sedert- onze laatste opgave werd nog in i dank ontvangen: Part. en pers. G. W. J. G. 1.60; pers. de T. B. 1.95; opbrengst1 kindervoorstelling in Casino 26.19; Bur gerpersoneel Rijkswerf over Februari i 104.05; J. W. S. 1; Leert. Handels school 7.50; pers. Rehobothschool 7.35; Chr. Bakkergezeilenbond 3; pers. de T. B. 2.35; opbr. uitv. Sportvereeniging Zeemacht/ 25.06; pat-r. en pers. G. W. J. G. 1.60; Bond van Oud O.-O. 13; eenige j Gemeente-Ambt. Gebouw Weststr. 13.15; pers. de T. B. 1.70; pers. Raadhuis 13.75; W. de Boer 5; H. M. Burgers 2; div. kl. giften 1.50; H. S. 5; patr. en pers. G. W. J. G. 1.60; Alg. Ned. Chr. Ambt. Bond 7.70; Zeevaartschool 116.12; Leerl. Handelsschool 15; Bur gerpers. Rijkswerf over Maart 113.65. DE FILMVOORSTELLING TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITÉ. Wy herinneren aan de filmvoorstel ling van hedenavond, door den heer van Twisk aangeboden aan het plaatse lijk crisis-comité, waar een interessante, op het eiland Ball opgenomen en door Balineezen gespeelde film, zal worden vertoond. Behalve deze hoofdfilm is er nog een mooi programma o.a. een op name van Willem Mengelberg en orkest als klankfilm. Aanvang 7V2 uur. FEESTUIT VOERING „ORANJE-HA RMONIEKAPEE". (Directeur de heer Joh. Dol). Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan gaf bovengenoemde muziekvereeni- ging een feestuitvoering op Dinsdag 5 April 1932, in „Casino", tevens dienende als tweede winterconoert voor donateurs en genoodigden. Als genoodigden waren verschillende autoriteiten aanwezig', onder welke den H.E.Gestr. Heer Ridder van Rappard1, garnizoenscommandant; ing. A. L. Bijl, directeur der Rijkswerf; wethouder P. A. Smits; S. F. Monhemius, hoofd-ing.; S. de Böck, hoofd der Gr. v. Pr.school en verder afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen. Verschillende personen, w.o. de Burge meester en andere leden van liet eere- comité. hadden bericht van verhindering gezonden. Omstreeks 8.15 u. opende de voorzitter, de heer H. Beiie, deze goed bezochte ver gadering met gebed en een openings woord, waarin hii verschillende personen en vereenigingen bedankte voor wat zij in de afgeloopen 10 jaren voor d© „O.H.K." gedaan hadden. Daarna gaf hij de gelegenheid aan den directeur om een aanvang te maken met het muzikale gedeelte van het. programma. Als eerste nummer kregen we te hooren een koraal (Psalm 150), hetgeen goed en krachtig werd uitgevoerd. Onmiddellijk daarop volgde het oude W ilhelmus, hetgeen staande door de aan wezigen werd aangehoord. MISSIE-FEESTAVOND. „Lieb, lieb, lieb, lieb, Heb. Heb lieb hab' fieh dich, Lieb hab' ich dich nur alleine!" Dat was een strijkje in den R.K. Volks bond, en een heel goed strijkje ook; het walsje is uit de dagen onzer jeugd, en hoe wel natuurlijk de liefde eeuwig en onver woestbaar is, is het melodietje lang ver geten. Of vindt u het misschien gepaster als wij andere muziek noemen, bijvoor beeld- „Loin du bal", „After the ball" of dit refreintje uit de operette „Der Vogel handier": „Noch a mal, noch a mal, noch a mal, Sing. o, sing, Nachtigall". En het kan wel aan mij liggen, maar u kunt voor deze Wijsjes drie jazzbands van me cadeau krijgen. O zoo, dat moest me toch even van 't hart! En nu worden we weer zakelijk en ver tellen van- het slot van den missiedag van den r.-k. naaikring. Dat slot was een feestavond, waar de oud-missionaris pater Kruitwagen O.F.M. een aantal lichtbeel den over China en de missie zou vertoonen en daarvan vertellen. De presidente, mejuffrouw Koppen, sprak een kort openingswoord, waarin zij dank bracht aan pastoor Koopman, die zich bereid had verklaard de tentoonstel ling te sluiten, aan den geestelijk adviseur pater Verhaar, voor diens raad en bijstand, aan het bestuur van den R.-K. Vrouwen bond, waarvan de Missie-naaikring een onderafdeeling is, voor de krachtige hulp en bijstand, waardoor deze tentoonstelling kon worden georganiseerd, en tenslotte aan alle ongenoemden. die op eenigerlei wijze, hebben gesteund'. De Missienaai- kring hoopt in de toekomst op aller mede werking, aldus spr. Nu weid de spreker van den avond met een kort woord aan de aanwezigen voor gesteld' door den geestelijk-adviseur, pater Verhaar. Oud-missionaris, minderbroeder (Franciskaner), is pater Kruitwagen 22 jaar in China werkzaam geweest. De he denavond vertoond wordende photos zijn, op enkele weinige uitzonderingen na, door hem zelf vervaardigd, en geklemd door een inlandsch kunstenaar. Laat ons aanstonds verklaren, dat de serie lichtbeelden, die wij te zien kregen, bizonder mooi was. Bijna alle photos wa ren fraai gekleurd in de natuurlijke kleu ren, zoodat wij vooral ook van de kleeding, het interieur een-er woning, enz. een goed, natuurgetrouw beeld kregen. De missie te Zuid-Shansi is de oudste der katholieke missies, uitgaande van de Franciskanen, er zijn er nog in Brazilië, in Noorwegen, op Java. in Palestina, en nog slechts kor ten tijd een in Engelsch-Ind/ië. Wat be treft den steun aan de missies, zegt spr. met groote voldoening, dat ons land bo venaan staat. Wü staan nog boven Frank rijk. De missieposten in China zijn over het geheele land verspreid; van de naar schatting 450 millioen inwoners zijn er r.og geen 2 millioen katholiek. Er valt dus op dit gebied nog werk te doen! Hoofd zaak is de bevolking bekend te maken met het werk, want kennis kweekt liefde. Allereerst krijgen we nu een paar plaatjes van het vertrek uit Europa; de O.L.V. kerk te Marseille is meestal het laatste, wat de missionaris van Europa ziet. Dan die tocht door het Suezkanaai, waar men bijna altijd Hollandsche bagger schepen aantreft en zoo komen we dan in China. We krijgen eenige prachtige, ge kleurde photos van den grooten Cliinee- schen muur, die een uitstekend denkbeeld geven van dit geweldige bouwwerk, dat 0111 geheel China heen is opgetrokken. De muur is niet langs, maar boven op de top pen der bergen gebouwd en gaat daarmee dus op en neer. Niet overal is de muur zoo gaaf als het stuk, dat wij te zien kregen, ook is hij niet overal even soliede ge bouwd. Het werk is, lang vóór onze jaar telling, verricht in z.g. hand- en spandien sten, door slaven, die zonder loon werkten, («•-en enkel ander volk dan het Chineesehe, heeft een schrijver gezegd, zou in staat zyn een dergelijk enorni werk te ver richten. léctjes in massa had opgekocht, gelukkig werd gemaakt niet een stuk of wat baby kleertjes. Overigens was hier een fijne taart en nog zoo het een en ander, dat aan de aanwezigen ten deel viel. ARBEIDERS-ZANG VEREEN. „KUNST AAN HET VOLK". Men schrijft ons; Deze zangvsreeniging geeft op Donder dag 14 April een concert in „Casino", waaraan medewerken ce dames Dick van der Brugge en Corry Dol (piano) en de Heldersche Orkestvereeniging, dir. J. Hertsworm. Uitgevoerd worden o.a. koren met orkestbegeleiding van Mozart en Beot- hoven. Verder a capella-koren en koren niet pianobegeleiding door mej. van den Brugge. Het orkest zal ten gehoore bren- 1 "en °-a- een fantasie ever „Die Zauber- Konmgsiraat bij de Spoorstraat flöte" van den directeur Hertsworm, en „In een kloostertuin" van Keteley (met 1 mannenkoor). De dames van der Brugge en Dol zullen een tweetal „Norvegische Tanze" van Edv. Grieg voordragen, voor piano a 4 niains. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in het volgend nr. van dit blad. DE WERELDKAMPIOEN DAMMEN IN DEN HELDER. Zooals wij in ons nummer van Zater dag 2 April j.1. meedeelden was het be stuur van de Heldersche Damclub er in geslaagd 0111 den wereldkampioen dam- Na den Chineesehen muur kwamen de karakteristieke Chineesehe huizen. Al weer prachtige photos, fraai gekleurd. De pater, die een groot deel van China kent vertelde, dat deze puntvormige daken overal in het land worden aangetroffen. Een uitzondering slechts maakt de tempel te Peking. Deze tempel is volkomen leeg; slechts één enkele zetel staat er, en hier was het 111 de dagen dat China neg mo narchie was, dat twee of driemaal per jaar de keizer heenging, in den zetel plaats nam, om dan „met den hemel" te spreken en zegen en voorspoed af te smeeken. We j men, den heer B. Springer, op Zondag 10 zien een prachtige siertoren, het interieur van een Chineesehen winkel, en komen dan in het bergland van Zuid-Shansi. De bergen zijn hier niet zoo heel hoog, de woningen worden messtal eenvoudig in de rotsen uitgehouwen. Zoo doet men ook met de kapelletjes voor de missies. Het ergste is het watergebrek; de grond bestaat uit löss, die zeer veel water noodig heeft. Is er nu een droog jaar, dan is hongersnood April a.s. in Den Helder te krijgen en wel voor het geven of spelen van een blind party en een dam-sinuiltaan-seance. De dam-simultaan-seance wordt vooraf gegaan door het spelen van een blind party tegen den Helderschen kampioen, dén heer J. Stoll. (De blindparty wordt door den wereldkampioen zonder bord gespeeld.) Om de spelers niet te hinderen, heeft daarby onvermijdelijk, want men kan op j het bestuur er voor gezorgd het groote geen manier water krijgen. De missie j demonstratiebord in de zaal te plaatsen, bouwde een groot waterreservoir in hstwaarop de party door een van de be- dorpje, waar zij gêvestigd was en had stuursleden wordt gedemonstreerd en daardoor voor de bevolking steeds vol doende van deze vloeistof. Zoo geweldig rijk aan steenkolen is deze provincie, aldus de pater, dat men heeft berekend, dat de geheele wereld er 1000 jaar lang door van de allerbeste anthraciet kan worden voorzien. Als er maar spoor- kunnen de belangstellenden op deze wijze de partij goed volgen. Dat voor deze partij veel belangstelling zal zijn, behoeven wij niet te twijfelen. Na afloop van de blindpartjj geeft de heer Springer een simultaan-seance, waaraan ieder kan deelnemen, zoowel wegen waren en cultuur. Ook zeer rijke van in als buiten de gemeente woonaoh- iizermünen heeft het land. De wijze waar- tig. op de Chineezen zelf hun kolen uit den grond halen, is uiterst primitief: met drie man rug aan rug gebonden, en hangend in een soort lus, worden de mijnwerkers omlaag gelaten in de mijn en het vervoer geschiedt eveneens zeer primitief. Nu kwam een af deeling „familieleven: vrouwen in China". We zien de vrouwen in dikke, overdadige winterkleeding, we zien den misvormden vrouwenvoet, Chi neesehe bruidsparen, een bruiloftsstoet, te veel om op te noemen. Het reizen gaat Zie verder de advertentie, voorkomen de in dit blad. KEGELCONCOURS. Een groot aantal dames en heeren was Dinsdagavond om 8 uur in het Kegelhuis aanwezig om tegenwoordig te zijn bij de officieele opening van het voorjaarscon cours van den Helderschen Kegelbond. De vier banen bleken in prachtconditie VU VCOl Viu U \J IC HU'CTIJLOII. -LJLCÜ LUl&Ull Lüai j j i «i zeer primitief, door middel van muilezel, i je ,z ,'n' de kegelballen glommen als bik- draagstoel of wagentjes. Ook hiervan dui- f en banen A en D waren vooizien delijke photos. Dan de grappige gelCsooiV'8-11 een, stel splinternieuw* kegels. De ten: blokken zilver, aaneengeregen gaaf?Hlieuw« lo°pers tusschen de banen werk- jesgeld, dat per 500 stuks tegelijk wordtTten ined® 0111 aan het 8eheel een keuri^ gewisseld (je moet een muilezel sturen omJjM?zien e 8'eXen- liet mee te nemen als een blok zilver is1, flle ^wezigen roemden a s om strijd gewisseld) het Pi'achtig ingerichte kegelstrijdperk en Na de pauze werd nog een serie por-jteven« de keurcollectie prijzen, die in de tretten vertoond betreffende het onderwijs" zlJzaa' vvaren geetaleerd. docr de missies. We kregen hier nog te s Om even over acht opende de bonds- zien de voortbrengselen van den bodem, i v00''zitter, de heer S. Jaring, het con- Grappig is de methode om gierst van stof j ®°urs 'net een kort speechje, waarna de te zuiveren. De Chinees gaat met zijn rug in den wind staan, werpt met platte schop pen het graan omhoog, de wind blaast jer de onreinheden uit en het gezuiverde graan valt weer oo den grond. Mais wordt met een handpers gemalen. Ook de rijst bouw zagen we, waarbij men natuurlijk een wat primitiever bevloeiing§systeem toepast dan wijzelf in Indië. heer P. Schagen, de oudse Heldersche kegelaar, werd aangezocht om de eerste bal op de korpsplank te werpen. Na deze kleine plechtigheid werden de drie vrye-baan-planken door de kegelaars in beslag genomen en duurde het ook niet lang of het eerste vijftal van „Slapjes" zette den korpswedstrijd in op baan D. Voor de standen der diverse wedstrjj- Tenslotte, in deze afdeeling was ook den raadplege men de Sportrubriek in dit veel vertoond omtrent het onderwijs l3lad. nog een afdeeling betreffende het werk der H. Kindsheid: de vele duizenden ver laten kinderen, door de missie opgenomen en grootgebracht. Er ziin er duizenden in China, die door de ouders in den steek worden gelaten. We kregen ook neg een Chineesehe school te zien, alsmede de wijze, waarop de kinderen slapen. Evenals in geheel China geschiedt dat op verwarm de platen; hier gebeurt het in 't groot; de kinderen liggen op een lange en ver warmde stoof naast elkaar. Dan reeksen portretten: van paters en zusters, kinde ren en families, van Chineesehe chris tenen, enz. i Het was tenslotte de Zeereerwaarde pas toor Koopman, die na afloop van deze lichtbeeldenreeks, de tentoonstelling voor gesloten verklaarde. Maar daarmede, aldus de spr., mag het werk voor de missie niet fcwewoond door ruim 400 mensclien eindigen, we moeten met verdubbelde j De k«rk 8'o«d «®vuld en ült deu vaart gaan wekken, en dat kunnen we executanten moed en vertrouwen. Het pio- reeds allen, door de drie H. liefdewerken pamma was overladen vol. Feike Asma te steunen, waarvan Z. H. de Paus sprak: de«\on met orgelspel van Charles Mane De heer Burger, eigenaar van het Ke- gelhuis, verzocht ons mede te deelen, dat gedurende het concours zfjn dancing ge sloten is, daar het onmogelijk is te laten (lansen terwijl vlak daarnaast op 4 banen gekegeld wordt. Vanaf Woensdag 13 April gaat de dancing weer op den ouden voet verder; de danslustigen hebben dus een weekje rust VRIJZINNIG HERVORMD KERKKOOR. Directeur: Toon de Hoogh. Het kerkconcert, dat gegeven werd op Dinsdagavond in de Nieuwe Kerk door het Hervormd Kerkkoor, dir. Toon de Hoogh, door lid te worden van de broederschap van den H. Geest, door deel te nemen aan het Petrus liefdewerk (ter opleiding van priesters), en tenslotte door het werk der H. Kindsheid te steunen. Die steun ge- Wid'or, de organist had 9 nummers te ver tolken, zoodat hy den geheelen avond in touw was. Het spreekt vanzelf, dat alle orgelnummers vlot van de hand gingen. Alle aanwezigen hebben door hunne stille schiedt met een bijdrage van 'enkele een- aa"dacht getoond, dat z« deze muziek ten ten 's weeks en gebed. Met een opwekking aan allen om dit liefdewerk te blijven steunen, eindigde spreker. In de pauze hadden de verschillende verlotingen plaats, welke ten bate van deze fancy-fair waren georganiseerd; Het servies viel ten deel aan Mevr. Hoogen- boseli, Gravenstraat 61. die sprei aan de(n) eigenaar(es) van lot no. 149. De naam van de bananenpop, die was afgestaan door den heer Wittebrood, was Hendrikus, welke naam door twee der dames was ge raden, n.1. Mevr. Mahieu en Mevr. Krone, die er onderling om zullen moeten loten. Tenslotte was daar nog de groote verloting ;,od w?rd ontroerend mooi voorge. ra- des avonds in de zaal. waarvoor een me- de inhoud werd naar voren gebiacht nigte lootjes aan den man of de vrouw volle waard waren. De dames BoerdijkSok en Slort—Sok vulden dit programma met duetten. De populariteit van deze zangeressen zegt reeds genoeg; toch hoorden wy eerder hun zang met meerderen inhoud. Mevrouw BoerdykSok was eenigszins zenuwach tig in haar zang en bii het mooie duet „Sommernacht" van E. Schultz was zy er geheel uit. Mevrouw Slort—Sok, de alt, was de goede ondertoon van den samen zang en gaf vele momenten van warme voordracht. Het koor, waarvan de uitvoering uit ging, gaf twee eenvoudige liederen, waar van een van Julius Röntgen. Het „Stil in waren gebracht. Deze gaf aanleiding tot groote vroolykheidi, doordat een der eenv. heeren geestelijken, die het restant der Inve/onden mededesling. 114 voorjaar. Koop tijdig Pot 90ct.Tube 50ct.Zeep6Qct.Bij alle drogisten zooals het behoorde. Tot slot van den avond werd „Psalm 42" van Felix Mendelssohn-Bartholdy uitge voerd. Dit machtig-prachtig werk, hetwelk bekend is om zijn zeer moeilijk slotkoor, hetgeen in dc meeste gevallen slechts ge deeltelijk wordt opgevoerd, maar dat nu in zijn geheel ging, dit grootsche werk spande de kroon van den avond. Het zou te ver voeren bij alle details stil te staan en wü bepalen ons tot enkele gedeelten. De inzet van de alten was zuiver en warm van voordracht, de beantwoording der so pranen en tenoren liet niets te wenschen over en tenslotte de onderstreeping van de bassen was in één woord volmaakt te noe men. De climax, die op deze inleiding volgt, is reeds geweldig. De srti van Mejuffr. Annie Roggeveen waren rag-fyn; Annie Roggeveen zingt met overtuiging en devotie, vooral dit laat ste is een onontbreekbare factor voor Psalm 42. Het dubbelmannenkwartet met sopraan-solo was eveneens te roemen. Na deze voorbereidingen volgde aci slotkoor. Het mannenkoor zet in: sonoor en vast, daarna bet geheele koor a capella, grootsch en verheven; en dan volgt de fuga! Voor ingewijden zegt cit veel. vooral als men weet. dat in 9 van de 10 gevallen dit zware gedeelte wordt overgeslagen. Behoudens natuurlijk een enkel wankel moment, waarin de directeur de zaak wist te redden, liep alles goed van stapel, en alles bijeengenomen, mag de uitvoering geslaagd worden genoemd. Maanden, we ken, dagen hebben de koristen onder lei ding van hun directeur gerepeteerd en hun werken is beloond en bekroond ge worden. De rechterhand van den heer De Hoogh in figuurlijken zin is zyne leerlinge, Mej. Agatha Koch. Deze zat midden in het koor achter haar piano gedoken. Mej. Koch studeerde het werk met het koor in en heeft dus haar aandeel in de winst. De begeleiding van Mej. Koch is bescheiden, maar vast, een onontbeerlijke steun- voor koor en directeur. De verdere begeleiding was voor orgel. Natuurlijk werd deze partij vervuld door den heer Feike Asma, dit gaf aan het ge heel een grootere bekoring en het prach tige kerkorgel kwam als begeleidend in strument geheel tot ziin recht; de heer Asma steunde hiermee op voortreffelijke wijze het koor. We kunnen het koor, dat zich heeft doen kennen als een goed koor, gelukwen- schen met deze uitvoering. Het koor be staat bijna 10 jaar en al deze jaren heeft de heer De Hoogh den scepter gezwaaid over de leden van het Kerkkoor, zoodat dit 10-jarig bestaan op waardige wijze zal worden gevierd door het zingen van den „Kosmos" van Bernard Zweers. i Tot slot vermelden we, dat de opening van het concert geschiedde door Ds. H. A. Enklaar. Met gevoelvolle woorden sprak hy de toehoorders en alle medewerkenden i toe, hij voorspelde een avond van liooge kunst en van schoonheid, een avond van wijding. Ziine woorden ziin bewaarheid I geworden, het is een onvergetelijke avond geweest voor allen! HET NEDERLANDSCHE MEISJESGILDE. De Heldersche padvindsters hadden gisterenavond een feestavond in Casino georganiseerd en waren in grooten getale opgekomen. Het corps verheugt zich op het oogenblik blijkbaar in blakenden wel stand, gezien het groot aantal. Als ze allemaal waren opgesteld, de kabou ters en de grooten, namen ze het geheele tooneel in beslag. Deze opleving van een jeugdbeweging achten wij een ge lukkig verschijnsel in dezen tijd van gees telijke inzinking. De meisjes hadden van dezen avond zeer veel werk gemaakt; een groote pad- vindsters-revue in tien tooneelen werd op gevoerd, waarin de bedoeling en strekking van het padvinderswerk, hetzij symbolisch, hetzij door apotheosen, werd gedemon streerd. Mevrouw VeldmanBok, die den avond opende, heette de aanwezigen j welkom, in het bizonder den burgemeester en den schout-bij-nacht en mevr. Brutel de la Rivière. Een der districts-commis- saressen was speciaal van Haarlem ge- j komen om dezen avond bij te wonen. Zoo als mevrouw Veldman in haar openings woord releveerde, berustte de leiding van de revue bij den heer Dekker, die met zeer groot geduld de verschillende too neelen met de meisjes heeft ingestudeerd. Mejuffrouw Dol had de piano-begeleiding voor de zangnummers op zich genomen, terwijl tenslotte mevrouw Klapmeijer zich zeer veel moeite had gegeven voor de vervaardiging der handwerken, die de meisjes hadden gemaakt voor den ver koop. Aan deze aüen bracht spr. dank. Wat nu de revue betreft, deze be vatte, naast de tafereelen, die de beteeke- nis en bedoeling van het padvindsters- werk moesten symboliseeren, ook vroolijke tooneeltjes, zooals de moeilijke Engelsche les, en vooral de vroolijke kampeeravond met de aardappelsjassende meisjes en de lustige koks. Daarnaast hadden we het padvindstersleven in al zijn aspecten: we zien hoe een dwergje in den Kabouters kring wordt opgenomen, en hoe zij later (van kabouter echte padvindster wordt. Leuk zagen de kleintjes er in hun khaki- pakjes uit. Dan kregen we een tooneel, waarbij de vier groote richtingen van het padvind- sterschap worden gedemonstreerd: Karak ter en verstand aankweeken, vaardigheid en handigheid, hulpvaardigheid en kame raadschap en tenslotte zorg voor de ge zondheid. Vroolijk was, zooals we zeiden, de avond in het kamp, ernstig de verhalen en zang rondom het kampvuur. Dan ko men de dwergjes door de zaal stappen, op zoek naar hun verdwenen makkertje, dat inmiddels een flinke padvindster is geworden. De nimf, die in het vroegere tafereel hun vriendje meenam en het bij de padvindsters bracht, helpt en troost ze ook nu. Met een slot-apotheose, waarin tevens zijn opgenomen de symbolen van de ver schillende gilden der beweging eindigt de revue. Aan de pianiste, mejuffrouw Dol, die zich heel den avond had geweerd door 15e Les. Zorg dat het fietslicht niet verblindt! Een fietslantaarn heeft tweeërlei coel. Vooreerst dient die om den weg voor den fietser te verlichten, maar ook, om in donker een anderen fietser, of een auto mobilist, cie van den anderen kant komt. te laten zien, dat een fiets hen tegemoet rt.i't. Daarom eischt de wet een helder bran dende lantaarn, want een lichtje als een gloeiende spijker verlicht den weg niet voldoende en wordt bovendien niet tijdig genoeg opgemerkt door een tegemoet rij denden fietser, of chauffeur. Vooral op donkere buitenwegen is het noodig, dat de lantaarn den weg goed verlicht; daartoe moet de lichtbundel natuurlijk goed op den weg vallen en moet het licht van de fietslantaarn een weinig naar beneden worden gericht; anders worden de per sonen, die men tegenkomt, verblind, want ook een fietslicht kan verblinden. Dat kan heel gevaarlijk zijn. want de fietser, of autorijder, die door het schelle licht ver blind wordt, kan niets meer zien on loopt gevaar zyn stuur kwyt te raken en onge lukken te maken. Telkens vermelden de couranten ernstige ongelukken, veroor zaakt tengevolge van verblindende ver lichting. Op het linkerplaatje is de fietslantaarn goed gesteld; de fietser ziet den weg vóór hem goed verlicht en ziin lantaarn hindert niemand. Op de teekening rechts verblindt het fietslicht den chauffeur, die leelijk met een boom laygs den weg in botsing komt. Denk dus vooral aan de juiste plaatsing van de fietslantaarn! begeleiding van de zangnummers en veel bijdroeg tot het welslagen daarvan, wer- len bloemen, aan den heer Dekker, spe ciaal voor het voetlicht gebracht, een kistje sigaren aangeboden. Vroolijke oogenblikken bezorgde nu nog de traditioneele verloting, waarvoor tijdens de pauze lootjes waren verkocht. Ook een grabbelton bleek vele aantrek kelijkheden te bevatten. Dinsdag viel de prijs van de haring tot beneden het kwartje per tal, voor welken prys de haringtrekkertj niet loonend kan worden gemaakt. De kommen brachten nog heel wat haring aan den afslag. Woensdag kwam er weer wat stygingin prys en liep van 50 cent tot drie kwartjes per tal. Het buitenland scheen niet zooveel haring meer te nemen. In andere jaren komt het ook wel voor dat plotseling de haring nagenoeg waarde loos is; later wil dan wel weer eenige verbetering van den prys intreden. De garnalenprys liep tot ruim over de 40 cent per kilo. Veel vangst was er wel niet, maar met dezen prys kan het vangst gemiddelde wel wat iyden. Er blijft nog behoorlyke vraag schijnbaar naar deze schaaldieren en omdat het Zuiden weinig kan leveren, profiteert men daarvan hier. Woensdag was het weer te stormachtig om de vangst uit te oefenen en ook voor Donderdag ziet het er niet byzonder gunstig uit. WAT WEET U VAN HAVERMOUT? Voor de afdeeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen hield de heer Hartkamp, de pro pagandist van de N.V. Kon. Pellerij „Mer- curius" voorheen Gebr. Laan te Wormer- veer een propagandarede voor het Neder- landsch fabrikaat in het algemeen en d<r „Mercurius" havermout in het byzonder! De rede werd verduidelijkt door lan taarnplaatjes uit de fabriek van Gebr. Laan, terwijl in de zaal tevens een kleine stand was, waar het artikel was te bezich tigen. Bovendien werden in de pauze koekjes rondgediend, welke van havermout waren gebakken. Meel ontbreekt hier dus in. Volgens het recept van de „Mercurius" fabriek waren zij gebakken door den heer Zeger Houter. De koekjes werden van goede kwaliteit en smaak bevonden. De presidente van de Huisvrouwen, Mevr. DekkerKlik, heette allen welkom, In het bijzonder de dames van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Zü hoopte dat dit eer ste samenwerken tot meerder contact tus schen de beide vereenigingen zou leiden. Ook den heer Hartkamp heette zij wel kom en zü wees op het groote voordeel, dat de Nederlandsche industrie heeft, wan neer de huisvrouwen zooveel mogelijk Ne- derlandsch fabrikaat koopen. Vervolgens deelde zy mede, dat op Don derdag 21 April door ds. Borgers in de Luthersche kerk een lezing zal worden gehouden over het boek van Anker Lar- sen, „Martha en Maria" Hierna verkreeg de lieer Hartman het woord; Deze deed zich kennen als een goed oncerhoudend causeur, die er af en toe een goeden kwinkslag tusschen door kon gooien, zoodat ziin rede, in tegenstelling met zijn te propageeren artikel, allerminst droog was. Spr. verheugde zich ook in de samen werking tusschen de twee vereenigingen, omdat het hier geldt een nationale zaak. Gelukkig is deze samenwerking door het geheele land aan te treffen. Overal in den lande begint het besef te N.V. Behangerij en Stoffeerderij

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5