mcfrfl Van Willigen HET karpet, dat U bevalt, dat wij ook Uw" schilderijen restaureeren en vernissen Electrische Lijstenfabriek Weststraat WIERINGEN. Opening van de School voor Chr. Nat. Onderwijs te Den Oever. De nieuwe school te Den Oever Karpetten verkoopen kan iedereen, maar verkoopt alleen de Spoorstr. 49 JB. HARJER ZN. Tel. interc. 48 JULIANADORP. gemeen te-zeegras-exploitatie, zijn zaak in Scheepstagarijn verkocht aan den heer D. Engel Hz., welke deze zaak gaat over brengen in het door hem aan de Nieuw- straat bewoonde huis. NIEUWBOUW. Door den aannemer den heer P. Tuin, te 't Zand (N.-H.), worden voor eigen reke ning aan de Klieftstraat te Hippolytus- hoef gebouwd, vijf nieuwe arbeiderswo ningen. Woningnood heeft hier steeds geheerscht en de nieuwbouw ging met rasse schreden vooruit, doch zoo binnen kort de Zuiderzeewerken hier zijn afge- loopen en de arbeiders enz. vertrekken, zijn wij benieuwd of er dan nog woning nood zal heerschen of dat ze overcompleet zullen zijn. Den Oever. de kosten. Hij zou gaarne een gespecifi ceerde opgaaf tegemoet zien omtrent de kosten. Dooi de heeren Schoorl en Bakker wordt gewezen op de mogelijkheid van werk verruiming. De Voorzitter, we mogen de bedrijven niet in de waagschaal stellen. De gemeente- financiën staan er donker voor. Een nader onderzoek wijst spr. niet van de hand. Wethouder Blaauboer doet het een groot genoegen, dat de raad zoo vooruit strevend is, om in deze tijden een zooda nige stap te doen, die blijk geeft van initiatief. De heer Bakker vraagt ten slotte op nieuw een bespreking te houden met den directeur der gasfabriek en een kosten berekening over te leggen. Aldus besloten. Voorstel tot inrichting van de Voor bereidende School tot Consultatiebureau. In verband met het raadsbesluit tot het onderbrengen van het Consultatie bureau in de lokalen der Voorbereidende School, stellen B. en W. voor tot de inrich ting te besluiten. Opgemerkt wordt, dat de woning van het Hoofd der School intact blijft, zoodat deze in het gebouw kan blijven wonen. De Noord-Holl. Vereeniging tot bestrij ding van de Tuberculose, heeft bericht, dat voortaan geen huur meer voor het gebouw wordt betaald. De kosten van inrichting worden geschat op f 800.— die uit. de gewone middelen zullen wor den bestreden. Vaststelling suppietoire begrooting 1932. Kennisgeving aangenomen. Vaststellen pensioengrondslagen ge meente-ambtenaren. Kennisgeving aangenomen. Benoeming onderwijzer O. L. School. Benoemd wordt de heer Brouwer met 9 stemmen (no. 1 der voordracht). Kondvraag. De heer v. Nuland zag gaarne, dat de echtgenoote van de schoolconcierge een gratificatie ontving voor de vele werk zaamheden. De heer Orsel vraagt, of het niet moge lijk is, dat in de politieverordening even als te Alkmaar een bepaling wordt opge nomen, dat gebruik van electrische appa raten op bepaalde uren der dag'toege- staan is. Zal onderzocht worden. De heer Schoorl vraagt of het al bekend is, wanneer de nieuwe school wordt ge opend. De Voorzitter zegt, mogeljjk een paar dagen na de ingebruikname. Einde April keert de burgemeester uit het buitenland terug. De heer Schoorl zou het zeer bejam meren wanneer de school nog niet in gebruik kon worden genomen op 2 Mei. De heer Schoorl vraagt naar den straat naam van de nieuwe straat. Zal over gedacht worden. De heer v. Erp vraagt naar de belasting op het gebruik van openbare gronden, z.g. »precario«. Het is misschien een middel om aan geld te komen. Spr. vraagt verder naar den stand der onderhandelingen inzake verkoop G.E.B. aan P.E.N. Voorzitter zal hierover in comité mede- deeling doen. Hierna sluiting. Tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen is benoemd de heer J. Breebaart Kzn. te Winkel. Hippolytushoef. Gevonden: een bruine damespan toffel. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. PROPAGANDIST OMROEPVEREEN. V.P.R.O. Men deelt ons mede, dat tot propagan dist van den Vrijz. Prot. Radio-Omroep, voor hier is aangesteld de heer J. C. de Haan, Nieuwstraat, Hippolytushoef, zoo dat nieuwe leden zich aldaar kunnen aan melden. HET EERSTE KIEVITSEI. Op ons schiereiland is het eerste kie vitsei gevonden door den bekenden zoe ker, den heer G. Krommedam, welke het aan den Ed.achtb. heer burgemeester heeft aangeboden. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Vrijdag 8 April a.s. houdt de Doopsge zinde Jongerenkring een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef, des avonds om 8 uur. VRIJZ. CHRIST. JEUGDBOND. Bovengenoemde bond houdt Vrijdag April a.s. des avonds 8 uur, een bijeen- komst in de iNed. Herv. Kerk te Hippoly tushoef. OVERGANG ZAAK. De heer B. Kat te Hippolytushoef heeft wegens benoeming tot keurmeester der BRAND. Woensdagmiddag circa half een is in de schoenenzaak van den heer D. Tijsen aan de Zeestraat te Den Oever brand uit- gebroken, welke, naar vermoed wordt, door kortsluiting ontstaan is. De brand ontstond in de schoenmakers werkplaats en breidde zich uit tot in den aangrenzenden winkel. De diverse machi nerieën werden ernstig door het vuur be schadigd, terwijl ook de winkel-inventaris alsmede de voorraad schoenwerk werd aangetast. De Oeversche brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed de vlammen, ge steund door de eveneens gerequireerde motorbrandspuit uit Hippolytushoef, waar door uitbreiding van den brand naar de belendende perceelen, werd voorkomen en het vuur spoedig werd bedwongen. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedekt. VERLAGING PRIJS CONSUMPTIEMELK. Tusschen de verschillende melkhande- laren te Den Oever wordt een sterke con currentie met de melkprijzen gehouden. Met ingang van Maandag j.1. werd de prijs dan ook met 2 cent per liter verlaagd em van 10 op 8 cent gebracht. DRUK BEZOEK AAN DEN AFSLUITDIJK TE DEN OEVER. Het mooie weer van Dinsdag was oor zaak dat de afsluitdijk en de Vlieter een zeer druk bezoek kreeg van personen met luxe auto's, autobussen, motorrijwielen, fietsers en wandelaars. In een stortbui begaven wij ons heden middag naar het Christelijk Tehuis te Den Oever, waar de feestelijke inwijding van de nieuwe Christelijke School zou plaats vinden. De groote zaal van het Christelijk Tehuis, die door de vele bloe men die op de tafeltjes prijkten een fees telijk aanzien had gekregen, was tegen 2 uur vrij goed gevuld. Onder de aan wezigen merkten wij op den Heer L. Kolff, Burgemeester van Wieringen en ook een goede oude bekende van het Chr. Tehuis, den Heer Ds. H. VI. Winter, die voor deze gelegenheid uit Antwerpen was overgekomen. Lagere School goed is voor alle kinderen. Dat dit denkbeeld hier dieper zit ge worteld dan elders is te verklaren door het isolement, waarin Wieringen heeft verkeerd. Den laatsten tijd is hierin echter wel verandering gekomen. De alleen zalig makende Openbare school is overboord geworpen. Spreker verheugt er zich verder over, dat heel deze schoolgeschiedenis in de meeste eendracht en samenwerking tusschen de Hervormden en Gerefor meerden is verloopen en zij in dezen strijd zij aan zij mochten staan. Hij hoopt dat dit schitterende schoolgebouw het eerste zij van een gansche reeks Christe- Ds. H. J. Winter opende de bijeenkomst met het voorlezen van een gedeelte uit Psalm 111: „De vreeze des Heerenis het beginsel der Wijsheid", waarna gebed volgde. „Inderdaad" begon daarna Ds. Winter zijn toespraak, „de woorden van Psalm 111 zijn in vele opzichten van bijzondere beteekenis voor den stond, dien wij op het oogenblik meemaken." Halleluja, ik zal den Heer loven van ganscher harte. De werken des Heeren zijn groot. Dat is de danktoon die thans ongetwijfeld weerklinkt in de harten van hen die blij zijn, dat de eerste Christelijke School op Wieringen vandaag wordt geopend en vooral van hen, die den strijd en de zorg van het begin hebben meegemaakt voor het tot stand komen van dit lokaal. Maar laten wij het toch vooral goed zien; niet door ons harde werken, maar door de kracht van het geloof en van het gebed is dit alles mogelijk geworden, en het is alleen mogelijk, dat deze school op Wieringen blijft bestaan als het zoo blijft als het altijd geweest is, namelijk: bid den en werken. Spr. herinnert zich nog zeer goed het ontstaan van deze school- vereeniging, ongeveer 8 jaar geleden, hoe gering het aantal belangstellenden was op dien kouden Februari-avond in het Evangelisatiegebouw te Hippolytus hoef. Hoe gering was hun kracht, hoe machte loos schenen zij tegen degenen, waarvan zij zeker zouden zijn, dat zij zich zouden verzetten tegen het plan om op Wieringen een school te zetten, die gegrond zou zijn op God's woord. Spreker herinnert zich nog de woorden van den heer Bosma, naar aanleiding van de geschiedenis van van Simeon. Het beliefde God toen niet den vijand te verslaan door een groot en machtig leger, maar verlossing zou worden gebracht door drie groote mannen. Deze enkelen hebben het formidabele leger in de pan gehakt. Zoo moest het ook hier gaan. Groot was het aantal tegenstanders, machtig hun organisatie en het leek of wij daartegen niet op konden, want wij waren maar klein in aantal en zwak van kracht en onder hen waren velen die de noodige moed, geloof en doorzettingsvermogen misten. Hier op Wieringen hebben wjj weer eens ge voeld, dat, terwijl overal elders het goed recht van het Christelijk onderwijs wordt erkenk, wij op Wieringen daarvoor hebben moeten strijden. Dezen strijd hebben wij niet gezocht, ze is ons opgedrongen. Ik ben er blij om, zeide De Winter, dat deze strijd in het algemeen op een redelijke wijze is gestreden. Wij hebben nooit onze kracht gezocht in persoonlijke aanvallen, maar hebben wederzijds geroeid, dat het hier gaat om een principe, om een geloofs- en wereldbeschouwing. Hier heerschtnog altjjd het denkbeeld, dat de Openbare lijke Scholen op Wieringen en verklaarde de school voor geopend. Ds. Winter verzocht daarna te willen zingen het bekende lied, dat zoo van toepassing is op het Christelijk Nationaal Onderwijs: „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland". Vervolgens wendde de heer Winter zich tot den Burgemeester van Wierin gen met een woord van hartelijken dank voor diens aanwezigheid op deze feeste lijke bijeenkomst. „Ik weet", zoo zeide spreker, „dat het moeilijk voor U is, omdat U, wat het onderwijs aangaat, op een ander standpunt staat, doch wij ho pen, dat U door Uw aanwezigheid hebt willen zeggen, dat U ons een goed woord toestaat". Het was thans de beurt aan architect Reinalda om eenige woorden van warme hulde en dank namens het Bestuur van Ds. Winter in ontvangst te nemen voor I alle moeite en onophoudelijke zorg, die de heer Reinalda aan de uitvoering van dit werk ten koste heeft gelegd. Ds. Winter hoopt dat het hem gegeven zal zijn oneindig vele Christelijke scholen in Nederland te bouwen en vooral in deze omgeving. Een bijzonder woord van dank kreeg de heer Nieuwenhuis, die het opzicht over dit werk heeft uitgeoefend. Immers, aldus ds. Winter, een goed opzicht naast een goeden architect is al driekwart ge wonnen. De namen van de heeren Kraak, De Vries, Gebr. Kossen, Minnes, Berkhout, Koorn e.a., die resp. voor beschildering, centrale verwarming, stoffage, sanitair en beplanting hebben gezorgd, werden nog met een woord van dank genoemd. Ook achtte Ds. Winter een dankbetui ging zeer op zijn plaats aan de Dr. Kuiper-Stichting te Den Haag, welke Stichting in flnancieele moeilijkheden, die zich permanent voordeden, een groote steun is geweest; aan de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, aan den Schoolraad voor scholen met den Bijbel, die nooit tekort schoot om advies te geven. Spreker betreurt het, dat de heer Bosma niet aanwezig is; deze zit namelijk verscholen in de binnenlanden van Friesland. Hij noemt nog de heeren Kalsbeek en Hazes en dankt ook allen, die hij eventueel vergeten mocht hebben, doch die ook hun krachten voor de goede zaak hebben gegeven. Al onzen dank, zegt hij, zullen wij samenvlechten in een krans van hulde en deze leggen aan de voeten van onzen God. Den heer Juisting en andere leden van het personeel van de school wensch ik van harte geluk met deze voortreffelijk ingerichte school. De Heere zegene Uw arbeid in deze nieuwe school De Burgemeester, de heer Kolft' krijgt daarna het woord en zegt gaarne van deze gelegenheid gebruik te maken om in de eerste plaats het Schoolbestuur een woord van dank te brengen voor de uit- noodiging. U weetallen, datik mij steeds interesseer voor alles wat zich hier voordoet. Het is hier niet de plaats om een debat aan te gaan, ik wil slechts zeggen: het is een gedenkwaardigen dag voor Wieringen want het is de eerste Bijzondere School, j die in deze Gemeente geopend wordt. U zult zeggenhoe is het mogelijk, een gemeente met minstens 6000 zielen, zijn de toestanden dan zoo veranderd. Inder daad de toestanden zijn hier radicaal veranderd. Hoe komt dat? Door het groote nationale werk, de Zuiderzee werken. Vóór deze menschen, dóór deze menschen is deze Christelijke bijzondere I school mogelijk geworden. De vraag is echterwat zal er gebeuren wanneer deze menschen binnenkort van Wieringen gaan verdwijnen. Deze school is niet gebouwd voor heden, maar ook voor de toekomst. Daarom zal mijn laatste wensch zijn, dat het zal blijken, dat deze school in de toekomst zeer zeker in de behoefte zal voorzien. Vervolgens sprak namens het school bestuur van de Christelijke School te Alkmaar, de heer Ringers. Hij zeide, l dat het hem was, alsof het 60-jarig zusje in Alkmaar op het oogenblik een lief j zusje erbij had gekregen in den vorm i van de Christelijke school die heden in I Wieringen geopend is. Het heeft lang geduurd eer het kindje er was, maar het is gekomen. Toen anderhalf jaar geleden hier de hulpschool in gebruik werd genomen is er een deputatie uit Alkmaar geweest, die het Gedenkboek van de Unie en de School met den Bijbel heeft aangeboden. Als men daarin ge lezen heeft dan zal men moeten erkennen, dat het niet altijd gemakkelijk gegaan is om een Christelijke School te stichten, om te vragen voor onze kinderen, dat zij zouden ontvangen Christelijk onderwijs. En waar men zich in dit geval ook zooveel moeite heeft moeten geven voor deze stichting, daar kan het niet anders, of deze school zal nog meer Uw liefde, Uw toegenegenheid hebben. Met de woor den van den Voorzitter „de vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid", daar j was hij het mee eens. Het zaad dat ge-j zaaid wordt door het Christelijk onderwijs, j het zal ontkiemen en er gebeurt niets zonder de toelating des Heeren. Dat dej school mag staan als een sieraad van de gemeente, dat de zegen des Heeren op Uw werk moge rusten. Mejuffrouw Krijger, Directrice van de Christelijke Fröbelschool te Den Helder j bracht ook haar gelukwensch met de opening van deze school en hoopte, dat j hier ook nog eens een Christelijke Fröbel- school zou mogen komen. De hoofdonderwijzer van de Christelijke j school te Den Oever, de heer Juisting, kreeg hierna het woord en zeide o.a. Ik behoef niet te zeggen, dat het voor mij een dag van beteekenis, nu wij met onze school overgaan van hout op steen. Deze overgang is meer dan een verwisse ling alleen. Het is niet te vergelijken met het aantrekken van een nieuwe jas als de oude versleten is. Onze school was een houten huis; er zijn hier op Wieringen vele houten huizen. Wie ergens maar voor een korten tijd is, die metselt zich niet zoo vast. Nu was onze school ook zoo'n houten huis, niet omdat de Christe lijke school maar tijdelijk zou zijn, maar omdat ons houten huis het bescheiden begin was. Wij zijn in November 3929 i onze school begonnen met 87 leerlingen. Vóór 1 Januari 1930 was de 100ste leerling ingeschreven. 1930 begon met 4 leer krachten, 1931 met 5, zooals nu nog is. Bij dezen wisselvalligen groei werd één ding in zeer hooge mate van het onder wijzend personeel gevraagd, n.1. aanpas singsvermogen. Dat moesten wij wel be zitten. Soms was het onmogelijk om de les precies op het juiste uur door te laten gaan. Soms moest een vak verschoven worden wanneer een lokaal werd aan ge timmerd. Soms moesten 2 leerkrachten in één onderdak vinden. Aanpassings vermogen kwam ons wel te pas en het personeel heeft getoond, dat het zich uit stekend kon aanpassen. De houten school had ook een groot aanpassingsvermogen. Deze moest zich korten tijd na haar bouw reeds van 2 tot 3 lokalen uitbreiden en van 3 tot 4. Wij hadden gehuurde school banken van Den Helder en daarna afge dankte schoolbanken uit Scheveningen. Dit is alles voorbij. Ik denk onwillekeurig aan den openingsavond 2'/s jaar geleden, toen een spreker zeide: „Wij gaan van kracht tot kracht steeds voort". Ik be schouw deze overgang als een schrede verder. Ten slotte moeten wij bij alles wat hier gebeurt aan God dank brengen. Ik eindig met den wensch dat deze over gang van hout op steen symboliseerend moge zijn voor het Christelijk onderwijs op Wieringen. Dat de Christelijke school zich meer en dieper mag wortelen en mag staan in het teeken Gods. Architect Reinalda zegt daarna het bestuur hartelijk dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook dankt hij den heer Kraak en andere medewerkers. De voorbereidingen hebben extra lang ge duurd, zegt hij, in 1929 werden reeds plannen gemaakt, doch eindelijk is het resultaat bereikt. Hij heeft getracht voor het beschikbaar gestelde geld een een voudige, practische ingerichte school te bouwen en in hoeverre hij daarin geslaagd is, laat hij gaarne aan de beoordeeling van den aanwezigen over. Hij besluit met de woorden, „dat God het onderwijs moge zegenen". De heer Deen van de Evangelisatie- vereeniging van Wieringen noemt den dag van heden een gelukkige dag en zegt dat wij God mogen danken voor datgene wat hij heeft gegeven. »Hij heeft ons hier iets moois gegeven wat wij op het oogen blik nog niet ten volle waardeeren«. Spr. is van meening, dat in dezen tijd waar de geest van verstoffelijking hoogtij viert, een Christelijke School een machtig wapen is in de handen van hen die het Evangelie willen brengen. Voorts hoopt hij, dat de keurige samenwerking tusschen Hervorm den en Gereformeerden zal blijven voort duren. Daarna is het woord aan den heer Robbers, die namens de Kerk dankzegt voor de moeite, arbeid en strijd, die ge streden moest worden om dezeChristelijke school te bouwen. »De school die thans N.V. Behangerij en Stoffeerderij staat is de kroon van Uw arbeid», aldus spreker. »Het is voor ons een belofte voor de toekomst en het staat vast, dat, wat thans binnen deze muren geschiedt, in het verre verschiet vrucht zal dragen. In de toekomst zal openbaar worden wat van deze school uitgaat». Spr. ziet hierin een belofte voor de toekomst van het burgerlijk leven op Wieringen. Vervolgens voerde nog het woord de heer Bakker, een oud-ingezetene van Wieringen, die hier 36 jaar geleden als evangelist gewerkt heeft en hij beschouwt het als een groot wonder, dat zijn onver wachte komst hier samenvalt met deze plechtigheid. Hij wenscht het bestuurslid, den bejaarden heer Timmerman, geluk, dat hij de totstandkoming van dezeChristelijke School heeft mogen beleven. »Ik wensch U«, vervolgt de heer Bakker, »van harte, uit het diepst van m'n ziel geluk met deze school en hoop dat U van kracht tot kracht steeds moge voortgaan en U in dit alles God's woord moge zien». Op verzoek van den heer Bakker zongen daarna de aanwezigen het lied: »Dat 's Heeren zegen op U daal». Ds. Winter las daarna eenige telegram men en gelukwenschen voor, o. a. van Ds. Jonker, Dr. Dijk uit den Haag namens de Unie en School met den Bijbel, het Bestuur van de Ned. Ver. voor Chris telijk Nationaal Onderwijs, de Vereeniging «Jachin», Den Helder, Inspecteur Dun, Alkmaar, De Boer, Drachten, den heer Hangelbroek namens de Unie en School met den Bijbel, den Haag, den heer Dokter uit Den Helder, door wiens bemiddeling indertijd banken werden gegeven voor de Christelijke School en van Ds. Dokter uit Ransdorp (bij Amsterdam). Hierna dankte spreker de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en in het bijzonder bracht hij dank aan desprekers van dezen middag. Hij zeide dat het voor het Bestuur een groote vreugde geweest is zooveel blijken van belangstelling te mogen ondervinden. Hij kon tot zijn spijt niet alle sprekers afzonderlijk beantwoor den, doch meende een uitzondering te mogen maken voorden burgemeester,wien hij in de eerste plaats dank bracht voor zijn vriendelijke woorden, en vroeg ver volgens nog om de medewerking van den heer Kolff voor de spoedige totstandko ming van den nieuwen straatweg bij de Christelijke school. Daarna werd nog gezongen Psalm 68, 10de vers, waarna Ds. Winter in dank gebed voorging. De aanwezigen bleven nog eenigen tijd onder het genot van een kop thee met biscuits bijeen, waarna tot bezichtiging van de nieuwe school werd overgegaan. Bij deze bezichtiging bleek dat Ds. Winter in zijn toespraak niet te veel over dit gebouw had gezegd. Integendeel, het overtrof nog onze verwachtingen. Zoowel aan de buitenzijde als aan het interieur is de grootst mogelijke zorg besteed. De verschillende leslokalen zijn zeer ruim, modern en buitengewoon practisch ingericht Het schilderwerk is in mooie, harmonieerende kleuren uitgevoerd. De gangen, zoowel als de lokalen baden in een zee van licht, terwijl de hal een waardig entree vormt voor al dit schoons. Voor deze gelegenheid was door de leerlingen een collectie keurig schoolwerk op de lessenaars uitgestald hetwelk met groote belangstelling door de bezoekers werd bewonderd. EINDLES VAN DEN 2-JARIGEN LANDBOUWWINTERCURSUS. Dinsdagavond werd de laatste les ge houden van den Landbouwwintercursus, die over twee winterhalfjaren is verdeeld, in een der lokalen van de O. L. school No. 1 alhier. Het onderwijs aan den cursus wordt gegeven door onzen hoofdonder wijzer, den heer I. J. Schroevers, de ge meente stelt een schoollokaal daarvoor disponibel, terwijl de afdeeling Den Hel der van de Holl. Mii. van Landbouw daar aan hare finantieele medewerking ver leent. Trouwens, van deze afdeeling gaat ook de cursus uit. Daar wü nogal vroeg in de school aanwezig .waren, was dat een j geschikt moment om de verbouwing eens wat meer van nabii te bekijken. Wü mo gen constateeren, dat als alle werkzaam heden zullen zijn beëindigd, ons dorp een schoolgebouw zal bezitten, dat er wezen mag en waarvoor het gemeentebestuur dan ook alle hulde toekomt. Behalve uw onderdanige dienaar waren van de afd. van de Holl. Mij. van Land bouw aanwezig de heeren S. Eriks en C. J. Maters. Van den voorzitter en secre taris was bericht van verhindering inge komen. Verder was op dezen avond mede aanwezig de heer ir. Muntinga uit Scha- gen, namens het Rijksandbouwonderwijs, en tenslotte nog een oud-cursist als toe hoorder. De heer Schroevers stelde vóór alles de laatste les, met zijn elf cursisten aan dé orde, en deze les werdi in twee deelen ver deeld. Eerst kwam aan de orde het op treden, constateeren en bestrijden van diverse plantenziekten, de bemestingsleer enz. In het tweede gedeelte werd van alles behandeld, rundvee, voeding, zuivel, enz. werden besproken, en wij mogen zeggen, dat op de gestelde vragen de antwoorden niet achterwege bleven en als toehoorder is het ook niet van belang ontbloot, daar bii te zitten, want het spreekwoord „men is nooit te oud om te leeren", is toch nog altijd van kracht, en men steekt ook licht iets van het gesprokene op, waar men ook nog profijt van kan hebben. Na het beëindigen van dit theoretisch gedeelte, volgde een meer officieel pro gramma, en was het woord thans aan den heer ir. Muntinga, die allereerst de jonge lui toesprak. Het is, zeide spr., met veel genoegen, dat ik hedenavond hierheen ben gekomen om deze eindles bq te wonen. Thans gaat gij de practijk in, maar ik zou U op het hart willen drukken, bezoekt nu in hei vervolg de vergaderingen van Uw orga nisatie of vereeniging, want „Eendrachl maakt macht". Dus blijft in het vervolg niet thuis zitten, als U opgeroepen word^ daar waar Uw belangen zullen besproken worden. Het eindpunt is nu door U be reikt, men is dan licht geneigd te denken, dat men reeds een heele piet is, en het geeft ook voldoening, dat valt niet te ont kennen, maar toch heeft men ook nu niet alle wetenschap in pacht. Het is een zandkorreltje dat zal vormen een sterke basis, want in de practijk zult u zich moeten wapenen tegen de heer- schende malaise om deze zoo goed mogelijk te boven zien te komen, en dat hoop ik dat u zich dat tot een plicht zult be schouwen tegenover uzelf en uwe bedrij ven. U hebt echter een beter inzicht dan diegenen die geen cursus hebben gevolgd en u zijt het ook verplicht tegenover uw docent, den heer Schoevers. Gij hebt van zijn kennis geprofiteerd. Hij was de centrale, gij moet man voor man trans formator zijn van datgene wat gij u hier hebt eigengemaakt, en waartoe het Ge meentebestuur van Den Helder, het Rijk, de Mij. van Landbouw ieder op zijn ter rein medewerkten om u in dit streven te steunen, en u te vormen tot goede leden van den Boerenstand in het algemeen, en in het bizonder voor de bedrijven van uwe ouders. Voortgaande zegt sj)r.: Hier zijn twee vertegenwoordigers aanwezig wier ge boortegrond de Provincie Zeeland is, en welks wapenspreuk is.Luctor etEmergo", hetwelk beteekent „ik worstel en kom boven" hetwelk ik U vooral in dezen tijd in gedachten en daden aanbeveel. De cursisten worden tenslotte geluk ge wenscht met hun diploma. Persoonlijk reikte vervolgens ir. Mun tinga aan de cursusten de getuigschriften uit, waarbij hij voor elk in het bijzonder nog een vriendelijk woord voegde. Namens het Bestuur van de afd. Dea Helder van Holl. Mij van Landbouw sprak de heer C. J. Maters een kort woord, do cursisten eveneens geluk wenschende met het behaalde succes. Hij hoopte, dat zij zullen worden steunpilaren voor de bedrijven om deze tijden door te komen en ook het vereenigingsleven niet den rug toe te zullen keeren en tezijnertijd zich aan te sluiten bij de Mij. van Land- bonw en Ver. van Oud-leerlingen. Ook den heerSchoevers wordt dank gezegd voor het onderwijs aan de cursisten gegeven. De heer Schroevers het woord ver krijgende, zegt o.m.: wij hebben 2 jaar lief en leed met elkander gedeeld en op buitengewoon gezellige wijze. Dat ik thans dezen cursus mag sluiten als hoofd der school te Julianadorp, doet mij veel genoegen, want ik heb zoo het gevoel, dat wij elkander nu niet direct uit het oog zullen verliezen en dat er een band tusschen ons is ontstaan, dat hoop ik van harte. Met een hartelijk woord nam de heer Schroevers afscheid van zijn cursisten, hun de verzekering gevende, dat zij ten alle tijde op zijn medewerking, waar mogelijk, zullen kunnen rekenen. Namens de cursisten spreekt vervol gens de heer Geerligs het volgende: Gaarne zou ik een oogenblik uw aan dacht willen hebben. Daar wij heden onzen laatsten avond "hebben en dus voor 't laatst hier allen bijeen zijn, voel ik mij verplicht ook namens de overige cursis ten, U een klein woordje vnu dank te brengen. In de allereerste plaats wil ik mijnheer Schroevers danken voor de prettige wijze, waarop wij onze lessen ontvingen, en hoop, dat wat wij hier geleerd hebben, het zaad zal mogen zijn voor ons verdere leven en zullen hopen dat wij er later rijkelijk vruchten van mogen plukken. Mijnheer Schroevers, uit erkentelijkheid en genegenheid uwer leerlingen bieden wij U een kleine atter.tie aan als herin nering aan dezen cursus. Ook wilden wij het Bestuur van de Holl. Mij. van Land bouw niet vergeten en dank betuigen voor zijn onvermoeiden steun voor het Landbouwonderwijs gegeven. Aan den heer Schroevers worden thans een fraaie electrische bureaulamp en klok aangeboden, waarvoor de hoer Schroevers allen persoonlijk bedankt en afscheid van hen neemt. En hiermede was deze avond, die op zoo voortreffelijke wijze verliep, geëin- digd. DE BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN EN DE 1 MEI-BETALINGEN. Naar het Weekblad voor Bloembollen-» cultuur verneemt, heeft op verzoek van een der groepsvergaderingen het be stuur van den Bond van Bloembollenhan delaren aan de leden per circulaire ge vraagd of zij met het oog op den al- gemeenen toestand wijziging wensche- lijk achten van het gebruik, dat leverbare bloembollen per 1 Mei worden betaald. De vraag betrof niet de betalingen van dit jaar, waarvoor immers in de meeste gevallen 1 Mei a.s. geldt, maar meer de toekomstige betalingen. Zijn wij goed in gelicht, dan is de vraag of verlating van den. betaaldag in het binnenland wensche- lijk moet worden geacht, door de over- groote meerderheid der leden, die geant woord hebben, ontkennend beantwoord. Deze vreezen dat verlating van den bin- nenlandschen betaaldatum tot gevolg zou hebben, dat ook het buitenland later zal betalen. Een klein aantal leden was van gevoe len, dat de huidige omstandigheden een verschuiving van den betaaldatum tot b.v. 1 Juli wenschelijk maken, juist omdat aan het buitenland zooveel uitstel moet wor den gegeven.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7