Practische wenken. AMSTERDAMSCHE k "9 BRIEVEN "Waï««T*rinwt3. 200 gram parelgort, 2 liter water, 100 gram rozijnen, 100 gram abrikozen, zout, citroenschil, 150 gram lichte bas terdsuiker, een half flesch bessensap. De goed gewasschen parelgort moet gedurende twee uur zachtjes koken met het water en wat zout, daarna worden rozijnen en abrikozen erbij gevoegd en laten we de gort nog een half uurtje zachtjes nakoken. Even vóór het op doen roeren wij de basterdsuiker en de bessensap door de brij, die we warm opdienen. VOOR DE ZUINIGE HUISVROUW. Om zelf te maken. De belangstelling voor onze goed- koope knippatronen wordt steeds groo- ter. Van vele lezeressen mochten wij reeds aardige brieven ontvangen, waarvoor wij haar hier gaarne onzen dank betuigen. Wie een der afgebeelde modellen wenscht te ontvangen, kan het bij ieder patroon vermelde bedrag over schrijven op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Bestellingen worden ook uitgevoerd na inzending van het bedrag in postzegels of per postwissel aan de Mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. Gewenschte maat, nummer van het patroon en juist adres vooral niet ver geten! En nu aan het werk! Aardige meisjesjurk. 786 Jurk voor meisjes van 8, 10 en 12 jaar, die eenvoudig te maken is; een klein ruitje leent er zich bijzonder goed voor, terwijl het schuine stuk van bijpassende effen stof gemaakt wordt, evenals de ceintuur; de voorbaan van het jurkje is een voortzetting van het lijfje, terwijl de zijbanen de noodige ruimte geven door eenigszins klok kend uit te loopen. Verkrijgbaar voor den leeftijd van 9, 10, 11, 12 en 14 jaar. Prijs 0.40. Eenvoudige huis- of kantoor japon. huis of Kantoor, die zeer gemakkelijk te maken is. De stof, die wij verwer ken kan zoowel van effen als ge werkt materiaal zijn; ook van tweed zal hij zeer goed kleeden. Kraag en manchetten zijn van witte kunstzijde, terwijl de sluiting eenigszins op zijde is met tweemaal drie knoopen; deze japon heeft geen apart heupstuk, dus werkt vlug af. Benoodigd is voor maat 40 ongeveer 4 meter stof van 100 br. Verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 48, 50. Prijs 0.58. Practisch huishoudschort. VLEKKEN VERWIJDERING. Bloed: lauw zeepsop; chocolade: zeep sop; inkt: zwak zuur (azijn) of kokende melk; kaars: heet strijkijzer of vloei papier; koffie: zeepsop; ooft: eau de ja- velle (zuurstofwater); roest: zwak zuur (azijn); vernis: alcohol, terpentijn; vet: ammoniak, benzine; zuur: ammoniak. De waaier moet in de zevende eeuw uitgevonden zijn door een Japansch kunstenaar, die de wijze, om haar dicht te slaan, afzag van de vleermuis, die haar vlieghuid als een mantel samen vouwt. VASELINE VOOR DE HANDEN. Wanneer uw handen door huishoude lijke of andere werkzaamheden hard zijn geworden of kloven vertoonen, moeten zij flink met vaseline worden ingewreven, zoodat het vet In alle po- ziën binnendringt. Het overtollige vet kan na eenigen tijd worden afgewas- schen met lauw water en zachte zeep. Om aan veelvuldige verzoeken ons gedaan, plaatsen wij hier een model van een practisch huishoudschort, dat van satinet, cretonne of Brabantsch bont gemaakt kan worden. Het bedekt de geheele .japon en voldoet dus vol komen aan de eischen, die men uit een practisch oogpunt stelt, maar heeft het groote voordeel, tevens ook ge kleed te zijn, wat wij niet van alle schorten kunnen zeggen. Verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46, 4S en 50. Prijs 0.40. (Nadruk verboden). „Wat voor weer hebben we vandaag?" ,Ik zou 't niet kunnen zeggen, ik kan er niets van zien, want 't is erg mistig." („Berünske Tidende"). Hebt ge een gade, en wilt gij zorgen Voor uw eere, voor uw goed, Weet dan dat ge u voor den omgang Met een and're wachten moet. 1 Practische eenvoudige japon voor Het Frederiksplein. Circus Gleich. Het Frederiksplein met 't Paleis voor Volks vlijt in zijn glorietijd, met het deftige West en Oosteinde aan beide flanken, verbindings centrum van de niet minder deftige Sarphati- straat (de mooiste straat in Europa, prees men haar!) en de eveneens goed gesitueerde Wete ringschans (er huisden vrijwel geen andere lieden dan notarissen en doktoren, reden waar om zij in den volksmond ,,de weg naar het kerkhof" heette), het Frederiksplen met zijn op schöone zomerdagen spuitende fontein, zijn café-terrassen, druk bevolkt door gezeten Am sterdammers, is in den loop der jaren gedéclas- seerd geraakt. Vooral na den brand van het Paleis werd het vrijwel nooit meer om zichzelfs wil, om de attracties die het bood, bezocht, maar uitsluitend als doorgangshuis, dat men op weg van A dam Noord naar A dam Zuid of van West naar Oost en vice-versa moest aandoen, waar men zoo snel mogelijk het verplichte verkeerscirkeltje draaide, teneinde het zoo spoedig mogelijk weer den rug toe te kunnen keeren. Maar nu heeft de circus koning Gleich het dan dezer dagen weer tijde lijk met zijn reuzentent, zijn Moorsche, 's avonds fantastisch verlichte ingangspoort, zijn gratis openlucht-concerten, tot een echt centrum gemaakt, waar duizenden Amsterdam mers dagelijks heentijgen, al was het alleen maar om zoo dicht mogelijk bij de nog altijd geliefde sfeer van de romantiek van het oude paarden en wilde beestenspel te zijn. Het is voor het Frederiksplein een tijdelijke opleving en er zullen, nu in de komende maanden het terrein tusschen de galerijen nog aan andere vermakelijkheden (openlucht-spelen, enz.) ver huurd zal worden, meerdere van dergelijke oplevingen volgen. Een permanente opleving zal echter pas plaats hebben als eenmaal weder om een permanente bestemming aan den Paleis- grond gegeven is. Velen hopen nog altijd op een daar ter plaatse verrijzen van een nieuw Stadhuis en definitief van de baan is inderdaad dit plan nog niet. Daarmede zou dan hef Dlein voorgoed, zeggen zij die zoo hopen, weer her steld zijn in zijn oude waardigheid. Het is te goed, redeneeren zij, voor vermaaks- en circus- centrum, als hoedanig het thans tijdelijk dienst doet. Schampere criticasters meesmuilen daar tegen in, dat het, ook al komt er een nieuw ge meentehuis, waar dan ook de Raad zal ver gaderen, zulk een soort centrum in permanentie blijven zal; welk meer permanent telken keere weer terug keerend vermaak en circus-attractie kan men zich voorstellen, vragen zij u venijnig, dan het politieke spel in de hoofdstedelijke Raads-arena? Dameskroniek-beurs. Gleich en de zijnen mogen, gezien de drom men, die naar zijn circus optrekken, dan al niet veel last hebben van de berucht slechte tijden, de Dameskroniek-beurs in het R.A.I.-ge bouw, die thans open is, heeft het blijkbaar ook niet. Of het aantal bezoekers, en vooral natuurlijk de bezoeksters de 110.000 (het aan tal dat zich verleden jaar naar dit vrouwen paradijs liet lokken) zal halen, valt nu nog- niet te zeggen. Waarschijnlijk lijkt het wel. In alle geval waren er dit jaar belangrijk meer aanvragen voor stands dan er ruimte was. Een vijftigtal moest worden afgewezen. Het beeld ,dat de tentoonstelling vertoont, is in vele opzichten hetzelfde als vorige jaren en het heeft geen zin er nogmaals over uit te wijden. Nieuwigheden zijn dit jaar slechts: het tentje van enkele Amsterdamsche kunstschilders, die op deze wijze tegen den ongunst der tijden trachten op te roeien, dat van het Crisiscomité, dat, zij het op uitgebreider schaal, dit soort roeien betracht, en tenslotte de afzonderlijke afdeeling Nederlandsch Fabrikaat. Nederlandsche Week. Nederlandsch Fabrikaat propaganda was overigens deze dagen, met de z.g. Nederland- sche Week, die in het Carlton Hotel gehouden werd, voortdurend aan de orde. Minister Ver schuur, de Directeur van den Arbeid, Zaalberg, Kamerleden, Bestuursleden van Werkgevers- vereenigingen, van Vrouwenorganisaties en an deren hebben er het publiek trachten in te ha meren, dat het koopen van Nederlandsch Fa brikaat in deze tijden zoowel een plicht tegen over de v»dcr!»«dscbe gemeenschap, als een wel begrepen eigenbelang is. Een der sprekers vergeleek het koopen van Ned. Fabrikaat met het werpen van den boomerang door primitieve teerd en geworpen, na het verrichten van zijn volksstammen. Dat wapen komt, goed gehan- functie, weer terug in de handen van den wer per. Zoo komt ook het geld, dat men aan Ned. Fabrikaat uitgeeft, weer. via werkverruiming, verlaging van steunuitgaven en vermindering van belasting, in de handen der koopers terug. Alle sprekers bepaalden zich tot het op deze en soortgelijke, min of meer eenvoudige wijze, propageeren van het Ned. Fabrikaat en ont hielden zich van diepgaande en verstrekkende politeike beschouwingen, die. met dit onder werp als uitgangspunt, gehouden kunnen wor den. Alle sprekersop één na: wethouder De Miranda, die meer een socialistische pro- pagandaspeech tegen het crisisbeleid der Re geering hield. Hij viel als spreker in voor den heer Kupers, voorzitter van het N.V.V., en hij was dus misschien niet op de hoogte, aldus trachtte de voorzitter dit onverwachte slippertje op verboden terrein te verontschuldigen, van dt gemaakte afspraak om in de diverse rede voeringen zuiver neutraal te blijven. Enfin: ook al blijft men niet neutraal, Neder land eerst en allemaal! kan als reclame- rijm geschreven worden op de vlag, die door deze Nederlandsche Week werd hooggeheven! De Berlage-brug. Hooggeheven werd deze week nog een an dere vlag, de vlag op den 14 m hoogen toren van de nieuwe Amstelbrug, de z.g. Ber- lage-brug voor de Amstellaan. Men is met den bouw van deze, onze nieuwste monumentale brug gereed gekomen, is thans met de afwer king bezig en binnenkort zal zij voor het ver keer officieel worden opengesteld. Een der breedste beweegbare bruggen van Nederland zijn wij hiermede rijk geworden: de breedte van den rijweg bedraagt 15 m en die der voetpaden 4.50 m. De middendoorvaart-opening, die 12 m breed is, wordt overspannen door en enkelvou dige basculebrug. Tevens is zij, in haar een- voudig-strakke moderne vormgeving een der schoonste. Daarover zijn velen het eens. Bouw meester Berlage, die het aethetische gedeelte te verzorgen krijgt, krijgt nu al. nog voordat het resultaat van zijn arbeid in zijn geheel te over zien valt, vrijwel niets anders dan lof te hoo- ren. Dat was in 1903, toen „zijn" Beurs aan het Damrak gereed kwam, anders! Toen nog rijmelde men in een feestnummer van een blaadje „De Nieuwe Tijd", zinspelend op de spreuk, die onder de Beursklok staat: De groote meerderheid keurt af. Maar al [te vaak Hoort men bijvoorbeeld: „Hoe leelijk, wat [een draak!" Wellicht, dat wij niet rijp nog zijn voor *t toekomst-schoone; Dat eerst het nageslacht den bouwmeester [de krone Hem passend geven zal. Daarom nu nog [geen strijd: Al duurt het ook een eeuw, beidt, critici. [Uw tijd! Nu is er geen meerderheid meer, die afkeurt. Integendeel. En een eeuw geduurd heeft het ook niet. Een kleine dertig jaar slechts. Waar vroeger geslachten over gedaan werd. daar doen wij tegenwoordig nu eenmaal, wat de ver andering in de kunstsmaak betreft, slechts lut tele tientallen jaren over. Massaal zoowel als individueel. Van dit laatste, die individueele snelle ontwikkeling, biedtarchitect Ber lage zélf een merkwaardig voorbeeld! Nog op z'n veertigste jaar bouwde hij het huis, dat op den hoek van Spui en Kalverstraat staat en waarin de bekende glaswinkel van Melzer ge vestigd is. Het is een gebouw, dat in deze da gen door den gemiddelden Amsterdammer, die in de verste verte niet vermoedt, dat het vanBerlage is! als een typisch voor beeld van ouderwetschen wansmaak verdoemd wordt en wordt weg-gewenscht. Hier moesten ze, na afbraak, Berlage eens aan het werk zet ten, zal hij misschien zeggen. Hij vermoedt in de verste verte niet, dat die er al aan het werk geweest is, dat ook in het kunstenaarsleven van dien bouwmeester de evolutie naar het moderne zoo snel heeft plaats gegrepen! Nieuwe Kinkerstraat-brug. De Berlage-brug over den Amstel daar bij Schollenbrug en Amstellaan mag een urgente verkeersverbetering genoemd worden, de vervanging van de bestaande, in alle opzichten onvoldoende brug voor de Kinkerstraat over de Kostverlorenvaart door een moderne brug van voldoende capaciteit mag eveneens urgent heeten. Enkele weken geleden besloot de Raad dan ook dit werk, waarvoor de plannen reeds geruimen tijd gereed lagen, te doen uitvoeren. Met het oog op het drukke verkeer zal men als tusschenstadium een hulpbrug moeten bou wen; hierdoor en mede door nog andere extra werkzaamheden rekent men er in de gemeen telijke bureaux niet op, dat men de nieuwe brug voor Juni 1934 in gebruik zal kunnen nemen. Een nieuwigheid zal hier zijn: een doorhaalin- rlchting, waarmede schepen zonder mechani sche beweegkracht snel door de geopende brug kunnen worden getrokken. Aan deze constructie wordt een semi-permanent karakter gegeven, omdat er binnen afzienbaren tijd wel schier geen enkel schip zonder die mechanische be weegkracht zal overblijven!

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16