van de dagtaak EERSTE KAMER Hoogwater in Roemenië. 5S» iar -T"' gedurende eenKehad. It „a d«or h« te nemej omd, IXpverS^"' *age'1S Z*n Het kind van Lindbergh. Van links en rechts Inkomstenbelasting. taten, die op het gebied van de feitelijke vermindering der bewapening worden bereikt. Met deze opvatting ben ik het ge deeltelik eens, doch ik beschouw het als iets van nog meer belang, dat er in elk geval een overeenkomst betreffende de ontwapening wordt onderteekend, ook al gaat men met die overeenkomst niet zoo ver als sommigen zouden wenschen. Het zou tenminste een eerste stap zijn en als zoodanig een buitengewone vooruitgang, want het is tot dusver nog nooit voorge komen in de geschiedenis der mensch- van elkaar nader te komen, de wederzyd- sche welwillendheid te doen toenemen en voort te gaan tot den wereldvrede verze kerd is, is de wereld teruggevallen in wantrouwen, vrees en een gevoel van naderend gevaar, waardoor de wereld- vrede wordt bedreigd. (Nadruk verboden). Binnenland. beseft en aanvaard, zal dit reeds een be langrijke overwinning zijn van de confe rentie! die thans te Genève wordt gehou den. Immers, dan zouden wij op latere conferenties niets anders meer te doen hebben dan verdere overeenkomsten te treffen met betrekking tot het aantal mili taire eenheden van elke soort, dat aan de verschillende landen zou worden toege wezen en met betrekking tot de verdere beperking en vermindering der bewape ning en de betere garantie der veiligheid. Laten wij nu althans de eerste stap doen, hoe klein deze ook is; als het geheele diplomatieke corps het hierover eens is en het eerste verdrag onderteekend is, kunnen wij beginnen aan de zorgvuldige voorbereiding van de volgende conferen tie, die dan binnen enkele jaren gehouden zou worden en verstrekkende maatrege len zou nemen. WAT DUITSCHLAND VAN GBNEVE HOOPT. Gelijkheid en veiligheid. door HEINRICH BRÜNING Duitsch Rijkskanselier. heid, dat volkeren en staten principieel y.iiHprTfipfnnfk '932 afstand deden van hun souvereine macht ceijrOQTing tUluBrzeelOriQS HJOZ. met betrekking tot de verdediging vanj hun land en volk. Als de groote conse-i Volgens het voorloopig verslag betoog- quenties van dit nieuwe principe worden den veje leden voorstander te zijn ge weest van indijking en drooglegging der Zuiderzee, maar dat de omstandigheden sedert den aanvang der daartoe strekken de werkzaamheden dermate zijn gewijzigd dat zij thans geheel zijn veranderd van zienswijze. Zij vestigden er de aandacht op, dat de in te polderen Zuiderzeegronden voor verreweg het grootste gedeelte zullen moe ten dienen tot het verbouwen van granen. Bij de huidige marktprijzen zal echter con currentie voor deze granen niet mogelijk zijn, met die gewonnen op de beter voor graanverbouw geëigende gronden in over- zeesche landen, zooals Noord- en Zuid Amerika en Rusland, welke ook klimato logisch bij uitstek geschikt zijn voor dat bedrijf. Zij wezen er voorts op, dat de prijzen der landerijen weliswaar ongeveer 40 pet. zijn gedaald, maar dat die toch nog vee* te hoog zijn in verhouding met die in even- genoemde landen, maar de grond nage noeg niets kost en de graanverbouw een industrie in het groot is geworden. Hierbij komt, dat de hoog opgetrokken tarief muren in de ons omringende landen ver betering der graanprijzen in sterke mate Het Duitsche Rijk, voor welks politiek t beletten en steeds minder uitzicht openen ik verantwoordelijk ben, is bereid om van voor import uit ons land. Onder de gege ganscher harte mede te werken tot het doel, dat voor ons ligt en alles te doen, waartoe het in staat is, om deze conferen tie te brengen tot positieve resultaten overeenkomstig de beginselen van het Volkenbondspact, De Duitsche regeering en het Duitsche volk verlangen na hun eigen ontwapening een algemeene ont wapening. Dit is een wettige en moreel volkomen te verantwoorden eisch, die ven omstandigheden is het, naar het oor deel dezer leden, zeker, dat bij voortge zette inpoldering de staat zal moeten over gaan tot het verleenen van financieele hulp bij de exploitatie der te verkrijgen gronden, waarmede ongetwijfeld aanzien lijke bedragen gemoeid zullen zijn. Op grond van deze overwegingen wa ren zij van oordeel, dat de inpoldering door niemand in twijfel kan worden ge- van den Noord-Oost-polder moet worden trokken. Wij verwachten van deze con-1 opgeschort. ferentie dan ook de oplossing van dei Weliswaar kan, zoo qinqen zij voort, kwestie der algemeene ontwapening;op verdere inpoldering worden aanbevolen, den voet van gelnke rechten en gelyke 3 veiligheid voor alle volkeren. Slechts, met,het, °og °p de daardoor te verkrijgen maatregelen, die de feitelyke bewapenin-werkgelegenheid, maar zij vroegen zich -gen raken, kunnen het einddoel van deze|tocb a^- gelden te besteden aan het conferentie verwezenlijken, n.1. de garan-in cultuur brengen der te winnen gronden tie jegens alle staten van hun recht opniet nuttiger ten bate van andere doel- gelijke veiligheid. Aan de eenzijdige ont-jeinden kunnen worden uitgegeven, waar- wapening van Duitschland en de onvei- door de werkloosheid nog breeder zou ligheid van dit land als .gevolg daarvankunnen worden bestreden. Gedacht werd moet een einde komen. President Wilson i hieroij aan het verleenen van steun aan de industrie. heeft in zijn 14 punten ontwapening ge eisclit en bij het sluiten van den vrede met groote volharding voor dezen eisch Andere leden meenden, dat het de vei- gestreden; daarom trachtte hy een alge-jl>gste weg is- voorloopig niet tot verdere meene en gelykeiyke ontwapening van i inpoldering te besluiten, en zich te beper- alle staten te verzekerenden toekomstige j ken tot het afmaken van den afsluitdijk. Indien de dijk blijkt stand te houden dan kan over het doen van verdere stappen worden gedacht; mocht de dijk het echter niet uithouden, dan is dit een vingerwij zing om niet voort te gaan. GEHEIME BRANDERIJ? Is samenwerking met Amsterdamse lie collega's hebben rijksambtenaren te nei een inval gedaan by Z. v. R. onder e gemeente, op het vermoeden, dat deze er een geheime branderij op nahield. In een afgesloten ruimte vonden de ambtenaren een tobbe met een vloeistof, waaromtrent deskundigen oiider lien de overtuiging hadden, dat het door Risting vei kregen was. Van deze vloeistof zijn monsters ge nomen en opgezonden naar een laborato rium te Amsterdam. Ook werd een bus met antiferment, een chemisch praeparaat by alcoholbereiding gebruikt, in beslag genomen. Naar de reden van de aanwezig heid van deze stoffen gevraagd, zei v. R., dat ze een in bewerking zijnd middel tegen huidonrein van schapen was, w aarvan hij het geheim wilde bewaren. Toestellen wer den niet gevonden. HET VERMISTE MEISJE. Donderdag om half vier is de familie Hanessen in Den Haag opgebeld door den Noderlandschen consul te Parijs met het heugelijke nieuws, dat de vermiste doch ter terecht is. Het meisje blijkt op haar fiets naar Frankrijk te zijn gegaan. Vlak by Parijs voelde zij zich door den tocht zoo uitgeput, dat zij niet langer kon en TIM wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke beatanddeelen, het geeft gezondheid •n levenskracht en Is als voedsel vrijwel onovertroffen. uaker door liet te doen voorkomen, alsof zij van 300 beroofd was, getracht heeft het geld terug te krijgen, dat zij eenige dagen eerder voor een nieuwe woonschuit heeft moetèn betalen, daar de oude door brand geheel vernield was. MOTORBOOT GEZONKEN. Een motorboot, bemand met drie perso nen en toebehoorend aan den beurtschip per O. Bogaard, is Woensdag op weg van Alphen aan den Rijn naar Amstei'dam door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in den Amstel onder de gemeente Ouder kerk gekapseisd en gezonken. Een in de buurt wonenden landbouwer en diens echtgenoote, welke laatste het ongeval zag gebeuren, hebben de opvarenden, een zoon en een dekknecht van den schipper, die reeds in een hachelijke positie ver- naar de politie te Epernay, bij Parijs, ging behulu van een reiboot ge- om te vertellen, dat zy van huis was weg-j ,.pe?lden' met Deftulp van een roeiboot geloopen. Zy gaf ook het telefoonnummer1 ieu- op en vroeg, haar ouders op te bellen. Deze zouden gisterenavond naar Parijs oorlogen te voorkomen. Slechts een alge meene ontwapening kan hiertoe dienen, geen eenzijdige. Wanneer dan één land een drastische ontwapening wordt opge legd als aan Duitschland, wordt dat land daardoor in zijn eer en waardigheid aan getast. Het Duitsche volk en vooral de jeugd kan zich niet indenken waarom datgene, wat door de landen rondom doorbraak geen sprake kan zijn. Deze Duitschland wordt beschouwd als de eer-i leden konden zich verder met de qedachte -i68,118, het vaderland» in van den minister wel vereenigen, om n.1. Duitschland verboden wordt. Een zoo- den bodem van den te mJen Noofd_ gaan, met ddnige ongelijkheid, wekt verontwaardi-! oncf nnUi>r amn^irr a j i verkeerde plaats ging bij ons volk op en wordt aangevoeldgrondig te doen onderzoeken, verseerae piaais uaarna zal naar hun meening wel moe- gaan. Waarom het meisje eigenlijk weggeloo- pen is, is nog niet gebleken. WINDHOOS OP SCHIPHOL. Geen persoonlijke ongelukken. Donderdagmorgen zijn op het vliegveld Schiphol van de dakbedekking van de hangar A door een windhoos eenige be tonnen platen afgerukt en naar binnen gewaaid, waardoor de vleugels van eeni ge vliegtuigen, die daar geborgen stonden, beschadigd werden. Het ongeluk heeft geen stagnatie in den dienst veroorzaakt. Hoewel in de hangar arbeiders aan het werk waren, werd niemand getroffen. Stormschade te Hoornaar. Donderdagavond omstreeks half acht woedde te Hoornaar (Z.-H.) een hevige storm die aan een onweershui voorafging. In de buurtschap Neder-Slingeland werd van een boerenhofstede het bovenste ge deelte in elkaar gedrukt. Een maaimachi- ne werd 20 meter ver weggeslingerd. Aan een schuur van den landbouwer Bode werd groote schade aangericht. INCIDENT BIJ CIRCUS GLEICH. Donderdagavond tegen het einde der voorstelling van het circus Gleich te Am sterdam heeft een incident plaats gehad, dat onder het publiek nogal eenige op winding heeft doen ontstaan. Het ge beurde bij het afschieten van een man als levend projectiel door middel van een racket. Door den nogal weeken zandbo- BOERDERRIJ AFGEBRAND. Te Hindeloopen is Woensdag de boer derij van den heer W. de Boer geheel af gebrand. De veestapel kon worden gered. Bij de blussching heeft een brandwacht verwondingen opgeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend Verzekering dekt de schade, die onge veer 15.000 bedraagt. DE OVERVAL OP EEN WISSELLOOPER TE HELMOND. De rechtbank te Roermond heeft de beide gebr. van L., uit Helmond, verdacht van den in den avond van 29 Januari j.1. te Helmond op den wissellooper van de Geldersche Credietvereeniging gepleeg- den overval met roof, waarbij dezen een tasch inhoudende ruim 1200 werd ont nomen, veroordeeld ieder tot een jaar en zes maanden, gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eveneens gedetineerde koopman J. van B., uit Tilburg, die een bedrag van 885 van het geroofde in bewaring had genomen, doch zulks na zijn aanhouding aan de justitie had aangewezen, werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf, eveneens met aftrek van de voor loopige hechtenis. („Limb. Koerier"). Buitenland. 50 slachtoffers. Langs den spoorweg BoedapestArad aangevoeld als uiterst onrechtvaardig. Naar onze overtuiging kunnen de vrede en de voor uitgang der wereld het beste bevorderd worden door een algemeene ontwapening ongeveer op dezelfde wijze als in ons land is doorgevoerd. Een indrukwekkend en navolgenswaardig voorbeeld is in dezen reeds gegeven door de Vereenigde Sta ten, die in verhouding tot de grootte van hun grondgebied en bevolking slechts een klein leger hebben. VREDE OF ANARCHIE. door ANDRE TARDIEU. t De tegenwoordige Fransche minister president. Het gevoel van ogressitiviteit neemt toe. Er woeden opnieuw gevechten, al is de oorlog ook afgeschaft. Daarom is het des te meer noodig, dat wij ons zonder dralen wyden aan ons werk op de ontwa peningsconferentie, dat wy kiezen tus- schen vrede door discipline of anarchie door egoïsme. De publieke opinie heeft genoeg van al die conferenties, die geen resultaat hebben opgeleverd. De wereld ziet op ons en roept ons toe: „Er moet een overeenkomst worden bereikt, hoe be- perkt en eenvoudig ook, mits zij slechts echt is, mits zy slechts een werkeliik resultaat beteekent." dem, waarop het circus is opgebouwd, was Hiertegen werd opgemerkt, dat de dijk bet racket een weinig verzakt, te weinig n zoo moet worden gemaakt, dat van een echter dat dit kon opvallen. De afwijking ?g!j water naar Reuter meldt, in stand was echter groot genoeg om het .fande en verkeersstoringen levende projectiel een lichtelijk gewijzig- ï>%spoo™'e&br»K over de den boog door de lucht te doen onder- f 08 moest buiten gebruik worden ge- het gevolg dat de man op een 8teld- De deinen van de Onent-Express plaats van het net, een weinigoeten worden omgeleid, te veel naar rechts, terecht kwam. Hij ten wordt voortgegaan met de droogleg ging, doch, in verband met den tegen- woordigen toestand van s rijks financiën, in een langzaam tempo. Het verdere werk kan. volgens hen, na het totstandkomen van den afsluitdijk, ook goedkooper wor den gemaakt. Aangedrongen wordt op het instellen van een openbaar lichaam, van advies voor het in cultuur brengen en houden van den W ieringermeerpolder. Eenige leden vroegen of het departement van defensie bereid is zijn eisch ten aan zien van het peil —13 N.A.P. van de Zuiderzee te laten vallen, zoolang het IJmeer niet gereed is. Gevraagd werd voorts, of, indien tot opschorting der verdere drooglegging wordt besloten, het in de bedoeling ligt het IJmeer en het Eemmeer in gereedheid te brengen, of dat ook dit zal blijven rusten. slaagde er in zich vast te grijpen, maar P 111 (lt erder uit Boekarest, dat kwam toch zoodanig neer, dat hij eenj bHe0nchtenhet overstromingsgebied - - steeds verontrustender worden. De mate- oogenblik het bewustzijn verloor. De man yo ™D™er woraen- mate werd naar buiten gedragen, waar een ge- "eele schade is buitengewoon groot; onge- neesheer gereed stond om hulp te verlee-1 ^er 50 mensdien moeten om het leven nen. Dit bleek echter grootendeels over- nspof?rlynen iZi-in ia J1 bodig, aangezien de man reeds weer bij gesteld. De stad Sorokka in Bes- kennis was gekomen en volkomen onge- sarabie ^grotendeels vernield. De zi- hwt fL -,™ „ohiovpn Giatorpn ïfnn geunerwyk van Boekarest is geheel over- HAAR MAN PLAAGDE HAAR. Maar niet lang!. „Ik begon Kruschen Salts te nemen deerd bleek te zyn gebleven. Gisteren kon hij weer als projectiel fungeeren?!? TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Donderdagavond is brand uitgebroken in een kleine boerderij bewoond door den arbeider H. Roskam te Rossum. Daar de gezondheid"constateert, dat er in het land woning met riet gedekt was, stond zij 80.000 weezen zijn, waarvan een groot ge- spoedig in lichtelaaie. De aangrenzende deelte in geen weeshuis is ondergebracht boerderij werd eveneens een prooi der j en geen verzorging geniet. Het ministerie vlammen. De levende have kon worden deelt nu mede, dat het plan is, in de pro stroomd. TACHTIGDUIZEND HONGAARSCHE WEEZEN. Het Hongaarsche ministerie van volks gered. De oorzaak is onbekend. BRAND IN EEN GARAGE. Een dozijn auto's verbrand. Woensdagnacht om twee uur is brand ontdekt in de garage Kuypers te Geldrop. In minder dan geen tijd had het vuur, aangewakkerd door een stormachtigen wind, zich over het geheele gebouw ver spreid en stond de brandweer voor een schier hopelooze taak. Groote plassen brandende olie en benzine dreven rond het vinciesteden voor die kinderen opvoe dingsgestichten op te richten. Waar ech ter op het oogenblik de bestaande hospi talen en krankzinnigengestichten, de va- cantiekolonies enz. niet eens meer vol doende ondersteuning kunnen ontvangen, is natuurlijk van de oprichiig van die nieuwe gestichten voorloopig geen sprake. EEN INTERNATIONALE BENDE VAN RIVIER- EN HAVENDIEVEN. De politie is te Antwerpen op het spoor voor «ral en „L"i gebouw, zoodat het onmogelijk was een gekomen van een internationale bende jaar ifeb lEtaSïïfjï. «MM 'til a?,Lb?W*wn"«.." bcpel" wün' O"',1"* Perte« gezond houdt was, naar mint trppii r,,:;„!f0t ls goe.tJ' dat er op dit! Jruschen Salts nam maar nu neemt hii VolrfonfaS'^taXtig^'maLn" Hzichni^reTe^- voedsel zich GESPANNEN VERHOUDINGEN. door SIR AUSTEN CHAMBERLAIN, Ex.-minister van financiën in Engeland. vi/oi. -niptr" Sl'tisverteringssappen vóedséï 7inh 'g afscheide» hoopt Uw voedsel zich op en begint te gisten daarby schadelijke zuren en gassen voortbrengende, die galzucht, maagzum- en opgeblazenheid veroorzaken. ruachen Salts is een combinatie van f.!S™'n,eia'e ™»<en, die direct de oorzaak van het kwaad aantasten. Eerst nrikkcit bet den toevoer van maag- en Pandere opgelost en dat er zoo weinig eensgezindheid was ouder de betrokken partijen. Ik heb wel eenige ervaring wat botieft de moeilijkheden, die zich voor doen by de regeling van internationale kwesties. Het was in myn tyd al niet ge- dat be teekent het gezegende einde van galzucht en een vernieuwd en oprecht plezier in Uw voedsel zonder de minste vrees het oude dure gelag te moeten betalen. makkelijk, maar ik moet bekennen, dat 0.90 en f "l eo iièr^flacnn het nu nog erger is geworden. Inplaats1 llacon. De oorzaak van den brand is onbekend. De brandweer wist aantasting van de be lendende perceelen te voorkomen. Ver zekering dekt de schade. GEFINGEERDE OVERVAL? In verband met den overval met roof op een 60-jarige zwerfster, die op een woon schuit onder de gemeente Ter Aar verblijf houdt, verneemt de „Nw. Rott. Crt.", dat by de politie het vermoeden heeft post ge vat, dat deze overval gefingeerd is. On danks ijverige nasporingen is het niet ge lukt een spoor van de daders te vinden. Daarby komt nog, dat tegen geen enkel be paald persoon verdenking kan worden op gevat. Voor een 69-jarige zou deze berooving dan wel op geraffineerde wijze zyn ge- ensceneerd. Reeds enkele dagen vóór den overval plaats had, heeft zy het doen -ren te gaan blazen, (Atn.)heeft zy toen de buurtbewoners gealar meerd. Men vermoedt thans, dat de vrouw van rivier- en havenschuimers, welke zich aan talrijke diefstallen schuldig heeft ge maakt. Twee kerels werden Donderdag verrast op het oogenblik, dat zij verschei dene kisten met kostbare weefsels, be stemd voor New-York, openbraken, om ze te ledigen en met steenen en afval te vul len. In een perceel nabij den havenkant heeft de politie een groote hoeveelheid gestolen goederen in beslag genomen. De bende blijkt in verscheidene andere havens vertakkingen te hebben; 8 leden der bende zyn reeds gearresteerd. DE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIË. De plotseling ingetreden dooi heeft in ale deelen van Roemenië groote over- stroomingen veroorzaakt. Talrijke spoor lijnen staan onder water. Treinen uit Polen en Duitschland moeten worden om koop. Het dorp staat op het oogenblik ge heel leeg en wordt nog slechts door een oud echtpaar bewoond. Het geheele dorp kan thans gekocht worden voor den prijs van een half millioen francs. Spoedig terug? De terugkeer van het ontvoerde zoontje van Lindbergh houdt men in de Vereen. Staten nu nog slechts voor een kwestie van korten tijd. De gouverneur van New- Jersey heeft verklaard, dat het kind ge zond en wel is en spoedig bij zijn ouders terug zal zijn. Bovendien is een door Lindbergh gevolmachtigd persoon juist teruggekeerd, die inlichtingen heeft inge wonnen omtrent de verblyfpaats van het kind. Ten slotte wijzen de bladen er alge meen op, dat in de omgeving van Lind bergh, waar tot dusver groote bezorgd heid heerschte, plotseling een betere stem ming merkbaar is. EEN GROOTE DIAMANT. Uit Diamentino in Brazilië komt het be richt dat daar een van de grootste nog nooit ter wereld gevonden diamanten is ontdekt. De gelukkige vinder was een arm diamantzoeker. De steen weegt, ongesle pen, 574 karaat en de vinder zou reeds een aanbieding van 200.000 gulden voor den steen hebben ontvangen, doch niet aangenomen. De Cullinan woog ongesle pen iets meer dan 8000 karaat, de Koh-i- nor ongeslepen 900 karaat. 8 April. Toen Napoleon van Elba was gevlucht, deed de Pariische „Moni- teur" eiken dag verslag van de vorderin gen, die zijn vlucht nvaakte. Reeds de op schriften spreken boekdoelen voor de in die dagen zeer snel wisselende gevoelens. Hier laat ik zo voor de curiositeit volgen: „De wenschender heeft zyn hol ver laten". „De bloedzuiger uit Corsica is in de Golf Juan aan land gegaan". „De tuner is in Gap aangekomen". „Het monster heeft in Grenoble over nacht". „De ti/ran is Lyon gepasseerd". „De usurpator is op zestig mijlen af stand van de hoofdstad waargenomen". Bonaparta nadert met reuzenschreden, doch zal nimmer Parijs binnentrekken". Napoleon zal morgen onze stadswallen hebben bereikt". „De Keizer is te Fontainebleau aange komen". ..Zijne Majesteit heeft gisteren temidden van zyne getrouwen in de Tuileriën zyn intrede gedaan". Op dit oogenblik zit te Münche'n in een groot huis, welks kleur aan luiers doet denken (is de beweging, die hy leidt, ook niet zeer jong?) een man. Hij moet nog drie dagen wachten. Hy leest de Duitsche pers en droomt van een „Moniteur" en Napoleon. En voor zijn geestesoog verschijnen ho ven de artikelen opschriften, die eenzelfde metamorph-ose doormaken: ,De hysterische trommelaar uit Miin- chen stapelt de leugens op elkaar". „De demayooy Hitier beleedigt de Re publiek". „De kansen van den volksmisleider ge stegen?" „De eerste uitslagen gunstig voor den vijand der democratie „Hitier behaalt een onverwacht hoog stemmencijfer". „Groote overwinning voor Adolf Hitier". „De zege van den leider der nationa listen". „Heil onzen nieuwen Rijkspresident". Zijne Excellentie Hitier door millioen Berlyners toegejuicht". Zoo is, wel te verstaan. Hitler's droom. En Europa's nachtmerrie. Maar er is gelukkig een ontwaken. JURISPRUDENTIE INZAKE DE BRONNEN-THEORIE. III. (Vervolg). Zooals we de vorige maal zagen, wordt de opbrengst van bronnen, welke men op 1 Mei bezit en welke men over een vol aan Mei voorafgaand kalender- of boekjaar in ziin bezit gehad heeft, gesteld op het bedrag, dat zy over dat laatst verloop en kalender- of boekjaar zuiver hebben opge leverd. Men kan alleen dan volgens het boek jaar aangeven, als het de opbrengst van onderneming en arbeid betreft. Houdt men in zyn zaak boek van 1 April1 April, dan geeft men dus op 1 Mei 1932 aan de bedrijfsresultaten in het boekjaar April 1931—1 April 1932 verkregen; loopt het boekjaar van 1 Juli1 Juli, dan is de boekperiode 1 Juli '301 Juli'31, het op 1 Mei 1932 laatst verloopen geheel ver streken boekjaar. Het kan zijn belang hebben na te gaan wanneer er een boekjaar bestaat. Immers, is er geen boekjaar in den zin der wet, dan komen de resultaten van het afgeloopen kalenderjaar in aanmerking, en is er wèl een boekjaar, dan zijn de re sultaten van het afgeloopen boekjaar maat staf voor den aanslag. De jurisprudentie illustreert dé betee- kenis hiervan duidelijk in de volgende ge vallen. Worden de in het bedrijf voorkomende handelingen regelmatig aangeteekend, en wordt telkens na verloop van 12 maanden aan de hand van de aanteekeningen het resultaat van het verstreken tijdvak vast gesteld, dan kan men in het algemeen wel zeggen, dat er een boekjaar is, aldus rede neert de H. R. in B. 3690. Zoodra een boekhouding, om welke reden dan ook. als ondeugdelijk verworpen wordt, of van dien aard is, dat de wijze, waarop het resultaat van een dergelijke „boekhouding" verkre gen is, aantoont, dat het daarop steunende winstcijfer geen vertrouwen verdient, is er geen boekhouding en dus ook geen boekjaar, zoodat het inkomen wordt vast gesteld naar de in het afgeloopen kalen derjaar verkregen resultaten. Heeft men slechts enkele l-osse aanteékeningen, hoe betrouwbaar ook, het brekkig dan ook uit boekhoudkundig oog punt. voldoende aannemelijk kunnen ma ken, dat het daarmee berekende winst cijfer inderdaad de behaalde bedrijfswinst zoo goed mogelijk weergeeft. Men boude regelmatig aanteekening (niet zoo eens in de week of in de maand), men contro- leere de kas zoo nu en dan met het boek- saldo, men make elk jaar een volledigen staat van alle bezittingen en alle schulden, en het gevolg zal zijn, dat men zal ervaren, dat in den regel de fiscus een welwillende houding tegenover een dergelijke, overi gens te goeder trouw en naar waarheid ge voerde, administratie aanneemt. We deelden onlangs reeds mede de leer van den H. R. ingeval van tusschentijd- sche verandering van boekjaar. Een boek jaar, dat er niet één is voor 12 maanden, kan niet voor een aangifte dienen (B. 4532), omdat het geen boekjaar is in den zin der wet, welke uitsluitend rekening gehouden wil hebben met boekjaren, dus met perioden van 12 maanden. De belas tingplichtige had, na aanvankelijk stelsel matig van Mei tot Mei te hebben boekge houden, voor éénmaal een boekhouding over 20 maanden gevoerd, om te komen tot een systeem van boekhouden per ka lenderjaar. Hii moest toen, zoolang nog niet op 1 Mei een vol met het kalenderjaar samenvallend boekjaar was verstreken, aangeven de uitkomst van het laatst ver loopen van het kalenderjaar afwijkende boekjaar. Volgens dit arrest moet men dus by boekjaren Mei '27Mei '28. Mei '28—Mei '29 Mei '29—Jan. '31, Jan. '31— Jan.32, op 1 Mei 1931 aangeven de resul taten van het boekjaar Mei '28Mei '29. Afwijkende regeling voor tan- tièmese e.d. boekhouding kan daarop niet worden aan genomen; hetzelfde geldt als men alleen de ontvangsten noteert (of alleen de groot ste posten daarvan) en de uitgaven aan het eind van het jaar opdiept uit het ge heugen en quitanties, voorzoover aanwe zig; eveneens zal hii, die zoodanig „boek houdt", dat de uitgaven een veel grooter totaalbedrag uitwijzen dan er, het aan- vangs- en ein-dkassaldo in aanmerking ge n-omen. ontvangsten zijn verantwoord, er varen, dat de fiscus elke waarde aan ziin administratie ontzegt; houdt men zoo goed mogelijk boek, doch controleert men de kas niet, gaat men niet periodiek na of de aanwezige contanten ook overeenstemmen met 't saldo, dat er volgens het kasboek moet zijn, de waarde der boekhouding daalt daardoor beduidend, hetgeen zelfs tot ge volg kan hebben, dat elke waarde ervan verloren gaat, wanneer de boeken op het eind een resultaat opleveren, dat spot met alle waarschijnlijkheid, zooals de H. R, het in B. 3980 uitdrukt, zonder dat voor dat zoo van het normale afwijkende resultaat een bevredigende verklaring kan worden pegeven (uit het onverklaarbare abnormale resultaat moet dan wel afgeleid worden dat niet alle ontvangsten en uitgaven in de acministratie ziin verantwoord, hetwelk onwillekeurig den besten boekhouder kan gelegd en komen met groote vertraging overkomen, die geen controle on de inist aan. De regeering heeft de zending van heid van het geboekte af en toJ hoSdtï zeven regimenten genietroepen naar de om zijn aangifte met succes op de ge- bedreigde streken bevolen. veerde administratie te kunnen dcen stmi- DORP TE KOOP. nen is het zeker niet noocig, dat de boek houding volgens de regelen der kunst is ,en afs?esloten. Noodig is hts. dat de aanteekeningen. hoe ge- In het gebied van Bordeaux Reuter verneemt, een geheel is, naar dorp te Aandeelen in de opbrengst van een be drijf of beroep, dat niet door den belas- tingpllohtige-zelven wordt uitgeoefend, worden beschouwd als baten van 't kalen derjaar, waarin hun bedrag wordt vastge steld, aldus luidt art. 13f tweede lid. De tan tièmes, dividenden, omzetprovisies e.d., welke in 1931 zijn vastgesteld, zijn dus baten van het kalenderjaar 1931, zoodat men deze in de aangifte op 1 Mei 1932 moet opnemen. (Gold de gewone regel, dan zou de redeneering moeten zijn, dat het baten van het jaar 1930 waren, want deze worden genoten terzake van het in 1930 gepraesteerde, zoodat men hiervan op 1 Mei 1931 aangifte zou moeten doen. Om bestaan van een practisclie redenen men voorkomt een anders veelvuldig vragen van uitstel voor de aangfite verschoof de wetgever deze inkomsten een jaar). Alleen op het jaar van vaststelling komt het aan; het tijdstip, waarop deze baten inbaar werden, of het tiidvak, waarin zy eigenlijk verdiend werden, doen niet ter zake. Tantièmes, die niet jaarlijks, doch tel kens over een meerjarig tijdvak worden genoten, worden beschouwd als opbrengst van één kalenderjaar, n.1. dat, waarin het bedrag is vastgesteld. Geniet men een gegarandeerd-minimum- tantième, dan wordt (B. 3523) het gegaran deerde minimum gelyk gesteld met een vast salaris, terwijl de onderhavige rege ling van art. 13 lid 2 sleeht-s moet worden toegepast op het tantième voorzoover dit het gegarandeerde minimum te boven gaat. De aangifte van interim-dividend en interim-tantième moet op dezelfde wijze geschieden als van het gewone dividend en tantième. Ontvangt men een gratificatie, die niet bestaat uit een evenredig aandeel ih de netto-winst van den werkgever, dan be schouwt de wet deze als salaris. Alleen gratificaties, die verband houden met de behaalde winst, daarvan een gedeelte vor men. moeten worden aangegeven als baten van het jaar van vaststelling. We zullen thans in liet volgend artikel een aanvang maken met de bespreking, hoe dient te worden gehandeld, als men op 1 Mei een bron van inkomen bezit, die men nog geen vol, daaraan voorafgaand, kalender- of boekjaar beeft gehad. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2