f C0IIMII1 vóór 15 April S VAN DiNSOAG 12 APRIL 1932. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. ABONNEMENTSGELDEN. Lente-Weelde. STADSNIEUWS Grootste keuze COSTUUMS vanaf f 11.90. „DE BIJENKORF", Visscherij. 1.60 per H.L., franco thuis, "a. M. BOOM ZOON Autovrachtvervoer. Yerkeerslessen van den A.N.W.B, Na den regen. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onz« postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. ontstaan, tengevolge van het besluit door handelaren en zouters genomen ten op zichte van de ansjovisvangst 1932. Op deze vergadering werd overeenstemming bereikt nopens de te nemen maatregelen, waardoor eventueele nadeelige gevolgen voor de ansjovis-visschers zullen kunnen worden voorkomen. De burgemeester van Edam, de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, deelde nog aan de „N. Rott. Crt." mede. dat de vergadering was bijeengeroepen naar aanleiding van een bericht in de Visscherij Courant, waar in melding werd gemaakt van bovenge- delaars in ansjovis met lvet oog op hun noemd besluit, waarbij de zouters en han- groote voorraden er dit jaar van zullen afzien, nieuwe hoeveelheden ansjovis te koopen, in te zouten of te verhandelen. Indien de speculatie- en groothandel aan dit voornemen gevolg geeft, zullen de vis schers en allen, cie verder in dit bedrijf werkzaam zijn, ernstig in hun bestaan worden bedreigd Door heel de wereld vaart een vreemd ge rucht, een sterk ontwaken van geheime krachten. O, ziet kc, hoe die blanke, stille lucht deemoedig oi> het wonder staat te wachten!* Er hangt geloof in 't droomcrig geboomit geloof, dat stil en schuchter blijft gevangen. Zie eens, hoe ieder bronzig boschjc drooijit en ritselt van een vreugdig, klaar verlangen! Heel verre, in het nevelig verschiet, schijnt flauw een glimp van diep geluk te trillen. Tot waar htc water naar de kim vervliet, gaat alles tot een roerloosheid verstillen: De aarde wacht den jongen lentedag, de matte nevel-floersen staan te wegen, totdat opeens een zilveren zonnelach diép uit de lage kimme komt gestegen. Nog scheen er over 't troostelooze vcljd een loome, stille winterslaap te hangen: maar nu is het, of ieder plantje zwelt, Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bfj eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Besloten is, dat nog een afwachtende om al die lentevreugde te ontbangen. houding zal worden aangenomen. Mocht Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 12 Apr19.20 uur Woensdag 13 19.21 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Tot assistente aan de Openbare Lees zaal en Bibliotheek, alhier, is benoemd mejuffrouw L. P. C. Blankert, thans als zoodanig werkzaam te Amsterdam, mejuf frouw Blankert is in het bezit van het assistents-diploina, dat tegenwoordig voor deze betrekking vereischt wordt. „HALLELUJA". Men schrijft ons: Zondag 17 April hoopt de heer Joh. F. Asma den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar directeur van de Geref. Zangver. „Hallelujah" werd. Het bestuur heef! ge meend dit jubileum niet ongemerkt voor bij te moeten laten gaan. Het is van mee rling, daar de heer Asma veel bijgedragen heeft om den ohristelijken zang in de plaats onzer inwoning op eenvoudige wijze te laten hooren en bovenal door de laatste groote werken, zooals „Athalia", „Nuyam's Zegezang" en de „Paulus", dat velen hem zouden willen feliciteeren. Het bestuur noodigt daarom alle oud leden, begunstigers, vrienden en vereeni- gingen uit om den heer Joh. F. Asma op Woensdag 20 April, des avonds om 8 uur, in het Militair Tehuis, Kanaalweg, te feli citeeren. Men kan zich opgeven bü de adressen, in de advertentie vermeld, vóór Zaterdag 16 April. KLAAS SLOEP MET PENSIOEN. i.xou verzoekt ons opname van het vol gende Klaas Sloep, beter bekend als „Oome Klaas hier brandt de kachel" is met pen sioen gegaan. Op 14 April 1914, gelijk ■net Piet van Prooien en Jan Keizer, kwam Klaas op de Rijkswerf alhier als takelaar, wegens opheffing van de werf te Amsterdam, en nu, Zaterdag 9 April jl-, was het de dag dat „Oom Klaas" ons ging verlaten, om voor den tijd die hem nog rest, een rustig leven te nemen. Want dat liij van een welverdiende rust mag spreken kan gezegd worden. Immers ieder die „Oom Klaas'' heeft gekend, weet dat hij altijd vroolijk en opgeruimd zijn dagelijksche arbeid verrichtte en niets hem te veel was. Voor zijn mede-arbeiders was hij een goed vriend, en bij de tien tallen malen dat het luik op den tuig- zolder werd geopend klonk het in koor „Oude Rommel Oome Klaas". Wij zullen den goeden ouden grijsaard niet licht vergeten en bij de opening van het luik van den tuigzolder zullen wij vaak terugdenken aan hem, die ons thans heeft verlaten. Zijn kameraden hadden dan ook besloten dat zij „Oom Klaas" ,00 niet mochten laten gaan en Zaterdag <.1. werd hem door zijn kameraden een ïadeau aangeboden en werd hij hierbij voegesproken door een van hen, n.1. P. van Prooien. Piet begon zijn toespraak met den wensch flit te spreken dat „Oom Klaas" een rus- jigen ouden dag zal hebben in de stoel, net aangeboden cadeau. Hij wees er »p dat hij nu voortaan niet meer behoefde te schrikken als er wordt gecomman deerd: „naar de „Heemskerck" B.B. voor Aan den wal", want dat behoorde nu tot iet verleden De zontne glijdt op vlinder-wieken ronjd aan het besluit uitvoering worden gegeven, en toovert overal klanken, kleuren, beelden: o, ieder plekje van den kouden gronjd wordt dronken van die volle levcns-weelde. Er vaart muziek door 't hooggekoepeld boself, dan zal men trachten met alle ten dienste j staande middelen, o. in. met medewerking! der regeering, ongedaan te maken, of zoo danige maatregelen te nemen, dat het op treden van zouters en handelaars geen effect sorteert. De lieer Kolfschoten heeft dienaangaande ter vergadering eeu tweetal voorstellen ingediend, welke niet alge- meene stemmen zijn aanvaard. Op de bijeenkomst waren vertegenwoor digd de gemeentebesturen van Den Hel der, Enkhuizen, Lemmer. Urk, Monniken dam. Edam en Volendain. DE INDISCHE MAIL. De boottrein van het mailschip „Slamat", dat morgenochtend 7 uur te Marseille aankomt, zal morgen (Woensdag) 8.31 u. te Den Haag H.S.M. arriveeren. DE DIENSTREGELING VAN DE SPOORWEGEN. De voornaamste verbeteringen van den zomerdienst. Bij het samenstellen van de dienstrege ling van de Nederlandsche Spoorwegen, I krachten. Koningstraat bij de Spoorataaat. er straalt verrukking uit die forsche hoornets, en iedere bepluimde eikentros gaat tnedtj- ritselen in die lente-droomen. De lente bloeit en geurt, en overal komt 'ij haar blanke weelde openspreiden: Hoor, 't ongeduldig trappelen in den stal vertolkt den rijkdom van die frissche weidert. j i Bezuiniging op defensie (Uitgave idem): Die eerste, pas ontloken lentedag is als d< {-jc^ vraagstuk der ontwapening en de glimlach van een jonge moeke, ontwapeningsconferentie 1932. Nieuw die, na haar moeilijk lijden en geklag, den tijdschrift: Art silk. inhoud ziet dier losomwonden doeken Zooals de lente al haar gouden licht uit- sterrelt aan de blauwe hetnel-bogen, zoo mag zij 't zien, haar eigen kostbaar wicht met tranen vol van blijdschap in de oogen. In onze geestes-hemel staat de zon boven het gedachtenrijk te beven: hoog HET CIRCUS „OLYMPIA". Over het circus „Olympia" dat hier van 14 tot 18 April standplaats heeft, schrijft de „Alkmaarsche Courant" o.m.: Max Winter kennen wij door de be schrijving van Vaz Dias, de teekeiiingen aanvangende 22 Mei a.s„ blijkt wederom rekening te zijn gehouden met enkele wenschen, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier naar voren heeft gebracht, en welke door den heer M. A. Kol ster te Den Hel der, die namens voornoemde Kamer zit ting heeft in den Spoorwegraad, krachtig werden ondersteund. De voornaamste verbeteringen zijn de volgende: Bij de nieuwe dienstregeling zal trein 2817/1814 van Utrecht om 7.51 te Amster dam naar Alkmaar nieuw ingelegde stoom trein 931 om 8.14 van eerstgenoemde plaats naar Den Helder vertrekken, zoo dat aan het verzoek wordt voldaan. Door inlegging van de treinen 931 (Am sterdam v. 8.14) en 9.38 (Alkmaar v. 16.42) van Amsterdam naar Alkmaar en terug wordt op werkdagen behalve des Zater dags een rechtstreeksche verbinding heen en terug tusschen Amsterdam en Den Helder tot stand gebracht. De uitvoering van den starren dienst verzet zich tegen eene verschuiving van trein 2489 Amsterdam C.S. (v. 21.59) Den Helder. Trein 2583 wordt echter op het baanvak Alkmaar (v. 21.48) Wij mogen drinken uit den levensbron en van .Jo Spier en de gedichten van Clinge vrij genieten van dit vluchtig leven. j Doorenbos als de rasartist, voor wien het Want door de wereld vaart een vreemd gei- j circus alles is. Dat hij heeft mogen be rucht, een sterk ontwaken van geheime leven thans met een circus te kunnen rei zen, dat een dergelijk programma biedt, heeft hij, toen hij met het kleine circus reizende, nauwelijks een plaatsje op één of ander dorp kon bekomen, stellig niet kunnen bevroeden en is voor ons het be wijs, dat ook in onze dagen de energieke er komt, wanneer hij zich maar geheel wijdt aan het doel dat hij zich gesteld heeft. Het circus „Olympia" bestaat thans uit 50 personen, telt men den directeur eu zijn gezinsleden mede, dan zijn het er 56 en gezien hetgeen de heer Winter als dresseur presteert en zijn dochtertjes als danseresjes, als paardrijdster en als koorddanseresjes dient men hen in het programma wel terdege mee te tellen. Het circus, dat voorheen met anderhalf paard reisde, heeft thans de. beschikking over 20 goed verzorgde en gedresseerde paarden, die vooral onder leiding van den heer Williams, Max Winter en mej. Win ter staaltjes van uitstekende dressuur te zien geven. Het voordeel van dit circus, dat plaats En wij staan, evenals de blanke lucht, deemoedig op dat wondere te wachten.... T. J. DEKKER. Volgens het verslag over de bespre* kingen der gecombineerde vergadering van de visschersvereenigingen te Wie- ringen, Texel en Den Helder werd dit punt ook aangeroerd en men voelde het te verwachten besluit als een nadeel voor de visscherij, maar meende, dat harer zijds geen actie op touw kon worden gezet, Uit een verslag kan men niet altijd precies distilleeren hoe tot een besluit is gekomen, maar we meenen deze kwestie toch van groot belang om er nog niet even bij te blijven stilstaan. Het schijnt ons geen belang van welke zijde deze zaak wordt aangepakt, maar) daar het directe belang van den visscher hier op den voorgrond treedt, zou hetbiedt aan een 1500 bezoekers, is, dat er toch niet kwaad zijn geweest als het initiatief in deze was genomen door de visschersvereenigingen. Contact diende dan te worden gezocht met de ansjoviszouters om, naar aanlei Den Helder op werk-ding van de gezamenlijke besprekingen, dagen ingelegd met aansluiting van trein tot een handeling te komen 2483 Amsterdam C.S. (v. 20.59) Alk maar (v. 21.40), waardoor een nieuwe avondverbinding Amsterdam—Den Helder tot stand komt. Het verzoek om een grooteren druk voor den kleinen reisgids, werd in de aan dacht van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen aanbevolen. Op de haan vakken: Amsterdam—Rotterdam D.P. Amsterdam C.S.—Zevenaar UtrechtEindhoven U treohtZwolle Z wol leGro ni ngen Amsterdam C.S.Oldenzaal grens wordt de snelheid van de daarvoor in aan merking komende treinen opgevoerd tot 90 K.M. per uur. Hoewel niet in even groote mate wordt op andere baanvakken der hoofdspoor- wegen alsmede op eenige locaalspoorwe- gen de snelheid der treinen eveneens ver hoogd. AANRIJDING. Gisterenmorgen had in de Keizer straat een aanrijding plaats tusschen een in de Keizerstraat rijdenden auto en een ter hoogte van de firma Coltof staanden groentenwagen. Van de groentenwagen werden eenige kisten met groenten over de straat geslingerd, terwijl de eigenaar een gekwetste hand opliep. De auto werd niet beschadigd. De garnalenvloot bepaalde zich tot de vangst op Texelstroom, omdat Maandag ochtend, na den Zondagschen storm, de zee nog te onstuimig was, buitengaats het bedrijf uit te oefenen. Er waren zeer wisselende vangsten; over het algemeen niet ruim. De prijs der garnalen was Spr. eindigde met een driewerf hoera ll00£ e.n liep ror.ld de 50 cent Per kilo> n om Klaas op zijn beurt nam afscheid an zijn vrienden, kameraden en takel- older en bedankte voor de warme sym pathie, die zijn kameraden hem steeds toegedragen hadden. DE ANSJOVISVANGST 1932. Op initiatief van het gemeentebestuur an Den Helder heeft Maandag te Am- terdam een bijeenkomst plaats gehad van e besturen van Zuiderzee-gemeenten, enernde te bespreken de moeilijkheden, velke voor die gemeenten zouden kunnen Tel. 235 en 479 De haringtrekkerjj stond door het storm weer ook stil. Later op den dag maakte men zich echter weer gereed ter vangst. Van de Kommen was nog wel aanvoer van haring' Van het Zuiden komen nog steeds berichten van weinig vangst, hetgeen oorzaak is, dat hier nog verschillende visschers uit Breskens, Ouddorp en Stel lendam vertoeven. ANSJOVIS VISSCHERIJ. De vergadering van ansjoviszouters heeft, volgens de Visscherij Ct., besloten voorloopig tot 9 Mei geen ansjovis der nieuwe vangst te koopen of te zouten. Op 6 Mei zal over het verder in te nemen standpunt worden beslist. Ziezoo, daar ligt nu het besluit en we wezen er reeds eerder op, dat daarmede de ansjovisvisscherjj is lamgelegd. vve pleitten toen voor overleg tusschen zouters en visschers om te pogen ge zamenlijk te geraken tot een regeling, waarbij handel en visscherij misschien beide zouden zijn gebaaL Zou er niet de mogelijkheid zijn, zoo als we eerder opperden, 0111 de regeering garant te doen zijn voor een vasten prijs per kilo aangebrachte ansjovis, terwijl de bepaling werd gemaakt, dat dezé nieuwe ansjovis niet mocht worden ver handeld, alvorens een zeker percentage van de oude soorten was opgeruimd? Wordt er in deze richting niet gewerkt dan schijnt het haast zeker, dat er dit jaar geen ansjovisvisscherij zal zijn. Dat zou een feit van misschien ver strekkende beteekenis zijn en het lijkt ons daarom alleszins gewenscht, dat al thans een poging wordt gedaan 0111 dat te voorkomen. „MACVIS" WASCHMACHINES. Blijkens een advertentie in dit nummer, heeft de heer Van Santen, in het perceel Weststraat 12, vroeger de toonzaal van den lieer Quast, een winkel in wasch- machines, geopend. In ons blad van Don derdag zullen wij hierop nader terug komen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Maart werd de Leeszaal bezocht door 1515 mannen en 113 vrou wen, totaal 1628 personen. Uitgeleend werden 2176 romans, 2184 kinderboeken en 721 studieboeken, totaal 5081 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Aalders e.a.: Geloof en oorlog: van Beusekom: Toyohiko Kagawa en zijn be teekenis als sociaal en religieus hervormer van Japan: de Holl: Ik kan koken: Iwa-r now: Pantsertrein 1469 en partijgenooten; Loti: Pêcheur d Islande; van Nes-üilkens: Maretakken: Penning: Uit mijn leven: Snowden: Arbeid en nieuwe wereld; de Stoppelaar: Als het voorjaar komt. Nieuw tijdschrift: Opwaartsche Wegen. Ten geschenke ontvangen werden: JunodNiet lichtschuw; Krishnamurti: Toespraken in het Sterkamp Ommen 1931; Monod: Blaise Pascal; Stekelen burg: De stem van de sport; Verslag over het jaar 1931 van de Kamer van koop handel en fabrieken voor Hollands Noor derkwartier, gevestigd te Alkmaar; Gidsen: Baarn en Noordwijk aan Zee; Overzicht van den omvang der Vakbe weging op 1 November 1931; De crisis vloed op het bedrijfsleven: Statistiek van de samenstelling der Ned. koopvaardij vloot en van de scheepsrampen over 1931; Mededeelingen van de Nederl. Mycolo- gische vereeniging: Bezuiniging op het lager onderwijs (Uitgave van de Centr. Comm. voor bezuiniging der Nederl. maatschappij voor Nijverheid en Handel);plaatsen. in een ring gewerkt wordt, waardoor men de nummers goed kan volgen. „DE ROZENKRANS". 750ste opvoering. Men schrijft ons: Voor de 750ste maal in Nederland en voor de. 6e maal in Den Helder, zal het beroemde tooneelwerk „De Rozenkrans" naar den veelgelezen roman van Flo rence Barclay door de Vereenigde Schouwspelers, directie Pierre Mols, wor den opgevoerd. Dit schitterend mooie werk trekt nog altijd overal volle zalen. Geen wonder, want „De Rozenkrans" is en blijft één van de prachtigste stukken, die van het begin tot het einde boeien en de bezoekers in spanning houdt, vooral zoo schitterend als het door dit gezelschap gespeeld wordt. De opvoering alhier zal plaats hebben op Zondag a.s. in „Casino" en ook thans weder zullen de hoofdrollen worden vervuld door de gevierde tooneel- kunstenaars Mevr. Enny de Leeuwe en Pierre Mols, terwijl voorts het geheele ge zelschap der Vereen. Schouwspelers mede werkt, WEDSTRIJD-WEEK ALBERT HEIJN. De gedurende de afgeloopen week ge houden wedstrijd in de filialen van de fa. Albert Heijn alhier blijkt door het publiek zeer te zijn gewaardeerd. Gelukkige winnaars van de drie hoofd prijzen werden de families: Mevr. de Wee tering büg. de Rooy, Mej. A. Joole en Mevr. j. Boer in filiaal Spoorstraat, de families Dienst, Haverkamp en Ox in het filiaal Van Galenstraat, terwijl, zooals toe gezegd, nog tien andere families een troostprijs verwierven. „HELDERS MANNENKOOR". Dir. A. J. Leewens. Dinsdag 19 April a.s. geeft bovenge noemde Liedertafel haar tweede concert in dit seizoen in „Casino". De traditie getrouw, hebben bestuur en directeur zich beijverd om nu weer te zor gen dat een uitstekend solist medewerking verleent. De violoncellist, Co van der Beek, uit Den Haag, bekend als solist in verschil lende ensembles daar ter plaatse, zal ver tolken de g-moll sonate van Handel, „Toc cata" van Frescobaldi-Cassado, „Elegie" van Fauré en „Serenade" en „Tarantella" van Popper, daarbij op den vleugel bege leid door een der leerlingen van den directeur, mej. Corry Heijboer. Het koor zingt een zestal werken, waar onder „Die Allmacht" van Schubert-Liszt, (een solo door het lid G. de Boer), de be kende grootsche compositie van Olman „Jerusalem", liet contrapunetisch fijn be werkte „Morgenlied" van Loots, en een kernachtig „de Kabels los" van Riehard Hal, (bassolo door het lid A. J. v. Weelde), terwijl het programma geopend zal wor den met het stemmingsvolle „Sanctus" van Diamant. Betreffende den solist hoopt het bestuur in den loop dezer week de zeer gunstige critieken uit de groote bladen alsnog te NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Maart 1932. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 212.809.83 en terugbetaald f 205.695.10., Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7.114.73. Gedurende het tijdvak 1 Jan—31 Maart van dit jaar werd in het geheel ingelegd 689.945,40 en terugbetaald!'613.004,04,zoo dat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f76.941,36. Het aan spaarders verschuldigde kapi taal, hij den aanvang van 1932 f2.224.160.44 klom dientengevolge tot f 2.301.101.80* Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Maart 85. Het aantal spaarders steeg tot 6113. De lediging 111 de maand Maart van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 3.689.10 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Jan.—31 Maart van dit jaar werd totaal in de busjes f 11.506,68 be spaard. Thans zijn 1603 spaarbusjes in omloop. SPAARBANK „HEILIGE ANTONIUS VAN PADUA". Afdeellng: Den Heldor. Te goed der Inleggers op 1 Jan. f 343.057.33 Ingebracht in Jan. Febr.Maart 42.599.77 Totaal f 385.657.10 Terugbetaald idem48.335.29 Te goed op 1 Aprilf 337.321.81 Aantal boekjes in omloop 848. Onlangs schreven we over het auto- vrachtverkeer, dat steeds meer een be langrijke schakel wordt in het verkeers- j wezen. Het is een vraagstuk, dat middenin hei vervoerwezen is gezet en dat de belang stelling in hooge mate opvordert van ieder, die het geheele maatschappelijke samenstel tracht te begrijpen en poogt de wegen zoekende technieksvoortschrijding te verstaan en wat daarvan de gevolgen zijn. De Visscherij Courant ruimt dit vraag stuk een groote plaats in en voornamelijk of in hoofdzaak, wat betreft het vervoer van visoh naar het buitenland. Een zeer I belangrijk artikel van de hand van den heer W. Wijnbelt over Visch-export en bedrijfsauto komt in het nr. van 8 April 1932 in de Visscherij Ct. voor en we zijn haast geneigd het in zijn gefieel op te nemen. Wat Denemarken b.v. bereikt met zijn rechtstreeksche vischzendingen per j vrachtauto tot naar Duitschland, Frank rijk en Zwitserland is van niet te schat ten waarde voor de visscherij. i IJmuiden met de N.V. „Noordzee i Express" is in denzelfden geest werk zaam en vervoert dagelijks yisch naar Antwerpen, Mechelen en Brussel, i Maar deze vischtransportdienst naar het buitenland heeft slechts beteekenis voor de IJmuider handelaren, terwijl de kleinere exporteurs in andere plaatsen daarvan niet het profijt hebben. De „Bedrijfsauto" het officieel orgaan van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland publiceert een reeks artikelen, j waarin in bevestigenden zin telkens dè j vraag beantwoord wordt: „Zijn internatio- nale transportlijnen vanuit ons land ook mogelijk?" Nu poogt men de kleinere exporteurs tot een combinatie te concentreeren, opdat gezamenlijk voor die kleinere exporteurs i een vischautodienst naar het buitenland i in het leven kan worden geroepen, zooals j nu voor de IJmuidener handelaren is tet stand gekomen. Daartoe stelt de Visscherij Ct. nu eon'ge vragen, die men gelieve te beant woorden Nadrukkelijk wordt daarbii vermeld: Pub'icatie vindt alleen plaats, wanneer daartoe toestemming gegeven wordt. Deze vragen zijn: 1. Welke acht u de grootste moeilijkhe den bij het vischvervoer naar het bui tenland? 16e les. Zorg voor een goeden reflector op 9 de flets. De wet schrijft niet alleen voor, dat een fiets voorzien moet zijn van een helder brandende lantaarn, maar ook van een rooden reflector op het achterspatbord. Dat is een veiligheidsmaatregel. Wanneer immers een auto 's avonds op een donke ren weg een fietser inhaalt, zou hij dezen niet tijdig genoeg opmerken, als hij niet gewaarschuwd werd door dat roode schijfje vóór hem op den weg, dat ineens begint te gloeien, wanneer het licht van de auto- lampen op den reflector valt. Deze geeft zelf geen licht, maar kan wel het licht van de auto-lantaarns terugkaatsen. Dat kan echter alleen goed gebeuren, wanneer de reflector in den juisten stand geplaatst is. Staat deze te laag. dan gaan de terugge kaatste stralen naar den grond en staat de reflector te hoog, dan gaan ze de lucht in naar de toppen van de boomen, maar in geen van beide gevallen zal de automobi list het waarschuwende roode schijfje zien. Op de linker teekening is aangegeven I hoe de stralen worden teruggekaatst, als i de reflector te hoog en niet recht naar achter is gesteld en op het rechter plaatje is te zien, hoe de goede stand is, zóó, dat het róód-teruggekaatste licht door den chauffeur wordt gezien. Een goede reflector is dus voor den fietser een beste vriend, want die be schermt hem tegen aanrijding door een achteropkomende auto. In plaats van een reflector, kan een I voorzichtige fietser ook een rood lantaarn- j tje achter aan zijn fiets aanbrengen. Dat is in donker zeker ook een heel goede be scherming tegen aanrijdingen. 2. Welke pogingen hebt u of hebben anderen aangewend 0111 die moeilijk heden te vermijden? En wat is het resultaat van die pogingen geweest? 3. Gelooft u niet, dat een actieve orga nisatie van bet meerendeel der visch- éxporteurs vrachtprijsverlaging en vlugger vervoer zou kunnen bereiken? 4. Is 11 in principe bereid tot zulk een organisatie toe te treden? Zoo ja, op welke voorwaarden? De Redactie van de Visscherij Courant te Haarlem wenscht gaarne antwoorden op deze vragen. We achten het van genoegzaam belang voor onze plaats 0111 aan dit vraagstuk ruime aandacht te schenken. Het is eisch, dat men bijblijft met zijn tijd en dat niet uit een zucht van een soort meedoenerij, maar uit het oogpunt om staande te blijven. Door het directe vischvervoer vanuit IJmuiden naar de markten in het buiten land komt men hier een slag ten achter en dan zoekt men naar middelen 0111 in gelijke omstandigheden als anderen te geraken. E11 wat als eenling niet kan wor den bereikt, zal dan misschien door een drachtig samenwerken wel kunnen wor den verkregen. Vermoedelijk is er hier nog wel zoo* veel vischexport, dat, door de handen in elkaar te leggen, rechtstreeks autover voer mogelijk zal zijn. Versnippering van krachten kan ten deze niet haten. Ieder zal iets van eigen willen en eigen inzicht moeten loslaten, opdat het gezamenlijk belang kan worden gediend. Er zijn andere mogelijkheden en het groot aantal vrachtauto's van elders in deze haringperiode heeft overduidelijk getoond, dat men de nieuwere banen be treedt. Daaraan is geen ontkomen en men doet goed deze nieuwe mogelijkheden aandachtig waar te nemen zich aan te passen. Het lijkt ons goed, dat de door do Visscherij Courant gestelde vragen ern stig in overweging worden genomen. Na den c'ag van striemenden regen, die in lange, grauwe, golvende slierten naar omlaag sloeg en als een nevelsluier joeg over de aarde, was het een groote verheu ging den volgenden ochtend de zonne glans als een lachklatering te zien ge spreid over veld en zee. De huizencomplexen, die een flinke schoonmaakbeurt schenen te hebben ge kregen toonden zich door de zonneschit- tering als verjongd en het was alsof ze vroolijk reageerden op dezen weldaad, die de „dagvorstinne" over haar uitgoot. Na den somberen Zondag was deze zonnedag als een openbaring en het scheen of een ander soort wereld zich aan ons oog ontplooide. Velen zullen dezen regenzondag 0111 zijn somberheid hebben verafschuwd; anderen daarentegen, die hun brood heb ben te verdienen langs den weg en op (te zee, zij zullen gegnuifd hebben en handen wrijvend gestaan hebben voor de ramen, terwijl ze gezegd zullen hebben: beter nu, dan morgen. E11 zoo vischt ieder op zijn getii. Het is maar gelukkig, dat de mensch dat alles niet in zijn hand heeft, zoodat het daarom des te gemakkelijker is zich er bü neer te leggen. Men zegt wel eens. dat de mensen de natuurkrachten weet te breidelen en al gelukt het soms er tijdelijk weerstand aan te bieden, in den grond van zijn hart weet I de mensch, dat deze meening eigenlijk apenkooi is en zelfbegoocheling. Want het een of ander stormpje, de een of andere vulkaanuitbarsting kegelt alles onderste- i hoven en van het menschelijk opgezette wordt elk spoor zelfs uitgewischt. En zooals het is met de natuurkrachten, zoo schijnt het ook te gaan met het dooi den mensch, naar zijn meening, meest ge perfectioneerde samenstel, dat men noemt de wetenschappelijk gefundeerde oecono- mie, die dan heel overzichtelijk worden gedragen door een tot in de uiterste fi nesses omschreven boekhouding. In dit verband is het goed met meer dan gewone interesse te volgen de berichten, die in de kranten vermeld worden over liet Kreuger-concern. De lectuur ervan doet je een kijkje ne men achter het goi-dijntje van dat voor- gewone stervelingen afgesloten gebied der wereld van de haute finance. Maar wanneer je, door deze lectuur je neus hebt gestoken achter dat gordijntje, dan knijpt de gewone sterveling, die niet gewoon is aan dergelijke geurtjes, zijn neus dicht. Jk denk, dat het er mee gaat als met de reinigingsman, die tot eervolle taak heeft het voor den mensch verder onnutte te vervoeren: hü ruikt het niet meer. En zoo gaat het ook misschien in die financieele wereld, als je neus eenmaal gewoon is aan die geurtjes, och, dan ruik je het niet meer. Maar behalve dat. is de lectuur over het Kreuger-ooncem een leidraad om eeu dieper inzicht te krijgen in het wereldge beuren. Men leert er uit hoe al die ten top ge voerde machts- en fi na nciën-u itbreidi 1 ig absoluut moet voeren tot een catastrophe en dat daaruit diepe levenslessen zijn te putten. Heel de opleiding van talrijke geslach ten is er op gespitst geweest zich een zoo hoog mogelijk opgevoerd, financieel ge fundeerd bestaan te verzekeren. Daarin is kentering en de toespitsing van dat stelsel, zooals clat zich heffend demonstreert door liet Kreuger-concern, is het eindpunt geweest van dit stelsel. Nu keert de stroom. Lees b.v. hetgeen Dr. Gunning zegt over d*e inrichting van het middelbaar onder wijs. Daaruit proeft ge, dat de kentering haast aan haar einde is en dat de nieuwe stroom gaat «loeien.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9