U MISSEN Ui. DE DOLENDE MEIEN. TIELEMANS' WIJNEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Hederlandsche fliddenstandsbank Wat moet men van Amerika's economische toestand denken? DONDERDAG 14 APRiL 1932 60ste JAARGANC Nieuw leven te Genève. - Fransche ontstemming over de Amerikaansche voorstellen. - Redevoeringen van Litwinof en Tardieu. - Fransche persstemmen over de verkiezing van Hindenburg. KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten Girorekening De ontwapeningsconferentie. Raad van den Volkenbond. De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, VRAAGT naar Koningstraat 85. om de kwaliteit. Telef. 492. FEUILLETON Nr. 7106. EERSTE BLAD COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 11.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1._. Modeblad resp. f 0.95,fl.25, f 1.25, f 1.36. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsrto. 4 ct. De ontwapeningsconferentie is tot nieuw leven gekomen, na een Paasch- vacantie van drie weken en de heeren di plomaten hebben zich ook aan hun af spraak gehouden, dat direct na de vacantie die groote principieele kwesties aangepakt zouden worden. Tal van ministers van buitenlandschs zaken zijn te Genève, zoo dat in de komende dagen belangrijke be sprekingen kunnen worden verwacht. De eerste indruk, die men van de nieu we besprekingen krijgt zegt de „Nw. Rott. Crt" is dat die groote dingen met meer waarschijnlijkheid in hevige botsin gen dan in indrukwekkende resultaten zullen bestaan. Maar wat er ook te voor schijn kome, hetzij goed of kwaad, het zal in ieder geval van het grootste belang zijn voor de verantwoordelijke mannen in de verschillende landen van Europa, er hun volle aandacht aan te wijden. Genève wordt in deze dagen politiek centrum, meer dan het ooit is geweest. Weldra zullen daar MacDonald, Stimson, dr. Briining en Tardieu bijeen zijn, ge flankeerd door Grandi, die in de buiten- Avereld steeds Mussolini vertegenwoordigt. Wij vreezen, dat de vooruitzichten van de ontwapeningsconferentie dan op zichzelf geen rechtvaardiging zullen zijn voor het bijeenkomen van een zoo uitermate illus ter gezelschap. De heeren zullen slechts uit radeloosheid, in de hoop van met pra ten in het algemeen iets verder te komen of eenig nieuw onheil af te wenden, de hoofden bijeensteken. Desniettemin zal deze ontmoeting toch nog weer meer be- teekenis geven aan het milieu van de con ferentie, die 2M maand na haar begin nog zoo weinig belooft. En in ieder geval zal dat milieu de beste observatiepost zün voor de andere ministers van buitenland- 8che zaken, aan wier handen op 't oogen- blik zooveel is toevertrouwd. Zooals men uit het nummer van Dins dag heeft kunnen lezen, heeft. Amerika den eereten dèh besten dag meteen flink aangepakt en is met een voorstel gekomen om niet alleen den gasoorlog af te schaf fen, maar ook tanks en geschut boven zes Engelsche duimen, dat niet in permanente versterkingen ontransportabel of op oor logsschepen is opgesteld, te verbieden. De Engelsehen hebben onmiddellijk hun steun aan dit voorstel verleend, maar Frankrijk had er groote bezwaren tegen, omdat het daarmee de richting uit zou gaan die Frankrijk niet wil. Het maakt van de beperking der bewapening een eenvoudig probleem, wat voor Amerika geen bezwaar heeft, terwijl Frankrijk dit vraagstuk alleen in grooten samenhang wil behandelen. De Fransche ontstemming naar aanlei ding van de Amerikaansche vooretellen, waarover wij hierboven reeds spraken, geeft de Fransche bladen natuurlijk de noodige stof tot schrijven. Verschillende bladen beschouwen het Amerikaansche KANTOOR DEN HELDER voorstel als een manoeuvre tegen Frank rijk. "Men verwijt den Amerikaanschen vertegenwoordiger bovendien, in strijd met de bepalingen, geen der betrokken mogendheden van te voren van zijn voor nemen te hebben ingelicht en niet den gebruikeliiken weg via het bureau der con ferentie te hebben gevolgd, aangezien het bureau alleen bevoegd is voorstellen op de agenda te plaatsen. De „Echo de Paris" schrijft, dat men de Fransche vertegenwoordigers wilde ver rassen. Het blad acht het ongehoord, dat een vertegenwoordiger ter conferentie het zelfs niet de moeite waard vond. een dei- meest belanghebbende staten van zijn voornemens op de hoogte te stellen. Overigens heeft Amerika zich wel er voor behoed, de vliegtuigmoederschepen en de zware bombardementsvliegtuigen, die het in zoo groote hoeveelheid bezit, in het voorstel op te nemen. Tardieu heeft echter op meesterlijke wijze het voorstel van den Amerikaan schen ambassadeur weten af te wijzen. Redevoeringen van Litwinof en Tardieu, De corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Ge nève meldde Dinsdagavond aan zijn blad: Op de ontwapeningsconferentie begint het er op te lijken, dat wij in de algemeen e commissie een herhaling krijgen van de algemeene discussie van Februari. De ge- heele ochtend -bijeenkomst, die drie uur duurde, was door twee groote redevoerin gen gevuld, die van Tardieu en Litwinof. Het bedenkelijke was niet alleen dat bei der standpunt natuurlijk geheel uit elkaar liep, doch ook dat heiden een gansch an dere kwestie behandelden, zoodat wii nog niet kunnen zeggen, dat er eenige bepaal de orde, althans in de debatten gekomen is. Tardieu besprak de Amerikaansche motie van Maandag en verdedigde tegen over f».7.e de Fransche voorstellen van Fe bruari. Litwinof daarentegen zeide slechts enkele woorden over de qualitatieve wa peningsvermindering en behandelde voor namelijk de kwantitatieve vermindering van wapening. Tardieu was de tweede en laatste spre ker. Hü heeft geen nieuw voorstel inge diend, doch zich tot de verdediging der Fransche vooretellen van Februari en de bestrijding der Amerikaansche motie be paald. Hij deed dit weer op zijn streng logische redeneertoon zonder eenige lyri sche opsmuk. Zijn rede heeft wel duidelijk gemaakt, dat als Tardieu na de a.s. Fran sche Kamerverkiezingen aan het bewind zou blijven, geenei'lei hoop op een kwali tatieve vermindering van oorlogsmateriaal der landmacht kan worden gekoesterd; terwijl Tardieu het nog trachtte voor te stellen dat de Fransche en Amerikaansche voorstellen eigenlijk hetzelfde wilden. Be houdens het feit, dat de Amerikaansche motie onvolledig was, heeft Tardieu onom wonden de tegenstelling tusschen de Fran sche en Amerikaansche voorstellen toege geven en het Amerikaansche voorstel tot afschaffing van tanks en zwaar geschut beslist verworpen. Enkele Fransche bladen wijden nog commentaren aan de overwinning van Hindenburg, die interessant genoeg zijn om hier te vermelden. Het radicale blad „Républiique" ver klaart, dat, nu Hindenburg herkozen is. het moment voor een loyale en volledige bespreking tusschen Duitschland Frankrijk bijzonder gunstig is. De „Ere Nouvelle" merkt op. dat alleen de werkloosheid de getalsterkte der uatiq- naal-socialisten bepaalt. De werkloosheid zal verdwijnen, als de nood verdwijnt en als Duitschland zich bereid verklaart aan zün herstel te beginnen door samenwer king met het overige Europa. De „Oeuvre" noemt het vreemd, met welk een nadruk de Fransche nationalis tische pers tracht te bewijzen, dat Hinden- burg's overwinning eigenlijk een neder- laao- en Hitler's nederlaag eigenlijk een overwinning is. Naar de meen ing van de „Peuple"10ej' men thans in Frankrijk en in Duitschland beginnen te werken aan het herstel van den waren vrede, welke de wraakzucht, die de oorlog heeft achtergelaten. wegneemt. Een oprechte verzoening der volken kan slechts geschieden door volledig af te zien van de oude methoden. en dene technische argumenten naar voren om het bewijs te leveren, dat het onmoge- Ter ontwapeningsconferentie zijn Dins dagmorgen in de centrale commissie de algemeene beschouwingen voortgezet. Litwinof, de Russische minister van buitenlandsche zaken, eischte, dat de te sluiten ontwapeningsovereenkomst niet slechts een beperking der wapenigen, doch een algemeene wapeningsvermindering moet inhouden, want noch een beperking, noch een gedeeltelijke vermindering van bepaalde soorten van wapening kan een toekomstigen oorlog verhinderen. De generale staven moeten de ingrij pende wapeningsvermindering welke Rus land voorstelt, evenzeer gevoelen als de ministers van financiën, en de belasting betalers. De wapeningsvermindering moet voorts onder volle rechtsgelijkheid van alle sta ten tot stand komen en wel zoo, dat de lijk is een algemeen aanvaardbaar begrip van een „aanvalswapen" vast te leggen; want ook een beperking in de grootte van onderscheiden wapeningen of vaststelling van een maximum bedrag voor de toe laatbare kosten, zou in de praktijk niets uithalen. Duitschland had reeds het voorbeeld gegeven van den bouw van een prachtigen kruiser in zakformaat en on getwijfeld zouden knappe ingenieurs in alle landen ook vliegtuigen in zakformaat kunnen construeeren. Met de tanks als aanvalswapen was het feitelijk hetzelfde, want ieder land bezit landbouw-tractors, die niemand zou willen afschaffen, en die met weinig moeite in krachtige aanvals wapenen veranderd konden worden. De hulp aan de Donaulanden. De voorstellen van de flnaneleele commissie aangehouden. De Raad van den Volkenbond heeft Dinsdagmiddag, zooals na de mislukking van de Londensche Donauconferentie te verwachten was, de behandeling van de voorstellen van de financieele Volken bondscommissie tot leniging van den financieelen nood van Bulgarije, Grieken land, Hongarije en Oostenrijk tot de zit ting van Mei verdaagd. Tardieu, die de raadsvergadering pre sideerde, Sir John Simon, Grandi en von Bülow beijverden zich allen bij hun verde diging van het besluit tot verdaging om den indruk van de mislukking der Lon densche besprekingen te verzachten. Met nadruk verzekerden allen, dat men het te Londen volkomen eens was geweest over de noodzakelijkheid van spoedige hulp en zij spraken allen het vertrouwen uit, dat alsnog overeenstemming zal worden be reikt. Uiteenzetting van minister Hymans in den Belgischen mi nisterraad. De kwestie voor ©nbepaalden tijd verdaagd? In den ministerraad, welke Maandag middag heeft plaats gehad, heeft de heer Hymans, minister van buitenlandsche zaken, breedvoerig gesproken over de be trekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen, in welke omstandig heden officieuse onderhandelingen tus schen twee staatslieden eenige maanden waren begonnen, ten einde te onderzoe ken, of er eenige overeenkomst mogelijk was. Er was eenige overeenstemming be reikt, waarvan de bepalingen evenwel niet konden worden bekend gemaakt, wegens het verzet, dat in Nederland is opge stoken. Dit verzet heeft den Nederland- schen minister aangespoord om de kwes tie voor onbepaalden tijd te verdagen. Minister Hymans betreurde het, dat 13 jaren na den oorlog nog geen overeen komst was getroffen, aangaande de her ziening van het verdrag van 1839, het welk volgens de beslissing van de confe rentie van Versailles gewijzigd diende te worden. Wij op het Continent weten over het algemeen bitter weinig, wat er in het sterkst gewapende staten ook het meest door de ontwapening worden „getroffen Spr. acht het gewenscht, dat de be perking der bewapeningen des te grooterRijk van den eertijds zoo machtigen dol- zal zijn naarmate de bewapening van een ,'ar omgaat? Het is een land, dat onge- land reeds zeer groot is. Het Russische ivvijfeld fascineert; men heeft er hooge voorstel luidt dan ook, dat legers vaii'^deeën van, grootendeels gevolg van de meer dan 200.000 man met vijftig procent verminderd zullen worden en slechts legers onder 30.000 man van eenige be- perking vrij zullen blijven. Legers die i tusschen 30 en 200 duizend man sterk SS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectlo in het zwaar beproefde Europa. Het is waar, dat Europa verdeeld is en dat aloin tariefmuren den handel doen stagneeren en het chauvinisme doen toenemen, ter wijl Amerika die nadeelen niet kent. Maar Europa heeft het intellect c*» de Amerikaansche gave voor bluf, reclame traditie, beide factoren, die Amreika in en niets ontziende reclame. Men be- het geheel niet of zeer embryonaal bezit, schouwt Amerika als het land van ont zaglijken rijkdom, van fabelachtige hulp bronnen, van toomelooze energie; een Bovendien is de controverse tusschen de verschillende Amerikaansche staten mis schien even groot als in ons werelddeel land, dat de wereld zal leiden naar nieu- en hoe verder de crisis zich verscherpt, zijn, moeten proportioneel in percentageswe weivaart. Heeft Hoover niet menig- hoe meer kans er is, dat die controverse r?n K. l V.^ verminderd worden.maaj gezegd, dat de crisis in Europa be- tot conflicten leidt. Wij in Europa heb- Dit zelfde beginsel maar natuurlijk met gonnen is en dat zij in Amerika zal ein-I ben er na den oorlog op los geleefd; wij andere getallen kan op de verminde- j digen? Hoe is de realiteit? Met één woord 1 hebben in den vrede van Versailles een ring van de zee- en luchtstrijdkrachten j treurig. Amerika ziet in Europa ver-onding, dat meer verwording sticht dan fl An I d 1, 1 rl Onn 1V1 rrïL-l 1 Ct V» /T li n! ,1 1V1 w, 1. 1 A_ ,1 t. 1 1Cl .1 1 deeldheid, waar in zqn land eenheid in men oorspronkelijk gedacht heeft, doch alles heerscht, eenheid van munt, vanjook in Amerika heeft men het ervan ge- vervoer, van tarieven, van politiek; nomen en de fabelachtige rijkdom mag toegepast worden. Nopens het voorstel van Gibson zeide Litwinof: voorstellen tot afschaffing van t, een bepaalde soort bewa'peninq lijken de opa krakeelt met elkander om niets, gerust een sprookje worden genoemd. r>ljT_ terwijl in Amerika de eenhoofdige lei- De ex-president Calvin Coolidge, Russische regeering niet den juisten weg te zijn om tot een oplossing van het alge meen probleem van ontwapening te ge raken. De rede van Tardieu. Na Litwinof sprak Tardieu, die vrij scherp de Amerikaansche voorstellen nog maals te lijf ging. Hij noemde ze onover- legd en onuitvoerbaar en bracht verschei ding voor regelmaat en gezonde toestan den zorg draagt. In Europa een ontel baar aantal staten en staatjes met elkan- in zijn ambteloos burgerschap journalist geworden, schreef hierover in de „Satur- day Evening Post" onder het hoofd der vijandige belangetjes, in Amerika „Debts and Taxes" en bewees met cijfers, een nauw aan elkander verbonden Sta- hoe de publiekrechterlijke schulden in ten-bond. Kortom.... Europa is een Amerika tot een topzware kegel zijn uit- afstervend werelddeel, terwijl Amerika gegroeid. In de onderstaande cijfers ziet de verpersoonlijking is van forsche men de anstwekkende stiiging van de pu- kracht. Tenminste zoo ziet Amrika den bliekrechterlijke uitgaven in millioenen toestand! In werkelijkheid is het in dollars: Amerika misschien treuriger gesteld dan Totale uitgaven van de Federale Regeering, de Staten en Ge meenten waaarvan Fed. Regeering Staten Gemeenten 1903 1913 1923 1929 I 1.570 2-919 S 9-920 13.048 475 182 9'3 692 383 1.844 3.885 3.932 1.242 1.990 4.793 7-126 De stijging der gezamenlijke uitgaven steeg van 1913 tot 1929 van 30.24 tot 107.37 per hoofd der bevolking en het eenige gunstige is dat de nationale schuld van 1919 tot 1929 van 26.400.0000.000 tot 16.900.000.000 is verminderd; op het moment is deze weder stijgende. De kos ten van staten en gemeenten steeg van 2.27 millioen in 1913 tot $9.116 ntillioen in 1929, hetgeen een gemiddelde jaarljjk- sche vermeerdering van 20 uitmaakt. Van deze ontzaglijke som vergde rente 1.481 millioen, schuldvermindering 1.126 millioen, -wegen 1.936 millioen ert scholen 2.491 millioen, cijfers, d'.e uit liet budget van 1928/9 zijn genomen. Het is niet te verwonderen, dat wij van een noodtoestand spreken. Toen er een hoogconjunctuur heerschte, viel deze reusachtige uitbreiding van het bestuurs apparaat niet op; men betaalde de belas tingen en men hield meer dan voldoende over om goed te leven en daarbij nog te sparen. Nu echter de situatie buitenge woon is achteruitgegaan, de koopkracht is verminderd, beteekent deze reusach tige uitgave een niet meet te dragen be lasting. Vooral als daarbij op een ge geven moment sociale steunmaatregelen noodig zijn, want Amerika kent geen sociale wetten. Toch zijn er op het mo ment niet minder dan acht millioen werk- loozen niet hun respectievelijke gezinnen. Natuurlijk moet voor deze slachtoffers, tenmiste, wanneer de crisis nog langer blijft aanhouden, iets worden gedaan en de kleinste steun in verhouding tot den Amerikaanschen levensstandaard zal toch minstens ettelijke milliarden dollars per jaar vergen, waarmede het budget moet worden verhoogd en waar over het loopende begrootingsjaar een deficit van circa 2 mililard wordt verwacht, zou dit deficit met de steun-milliarden worden verhoogd! Is het dan te houd gesproken 0111 te zeggen, dat Amerika voor een debacle staat? De gemeenten kunnen nergens door K. R. G. BROYVNE. 64) Geoi'ge kuchte voor de derde maal en keek strak voor zich uit. Hij had als leu genaar niet de minste routine en dus was hij blij, dat zijn plicht, als chauffeur hem gebood den weg in het oog te houden en hem dus het aankijken van het slacht offer des heeren Todd's weldadigheid be spaarde. „Wél, toevallig., toen Sir John weer teruggekomen was.moest ik mijn zak doek hebben en toen, vreeselijk dom van me, maar er was niets aan te doen vlogen de „steenen" mee eruit.... Sir John zag ze natuurlijk en toen.... en toen.o verdorie, ik zit te zeuren als een -ouwe bes.... toen heeft hij ze ge kocht." Op die aankondiging volgde een stilte. Een stilte, die zoo zwaar op de beide samenzweerders drukte, dat hun adem haling er onder leed. Ze durfden elkaar niet aankijken, ze durfden Carmencita niet aankijken en toen zij begon te spre ken, hetgeen niet geschiedde vóór de Westen Winchester weer een kilometer dichter bij Londen gekomen was schrokken ze, of iemand onverwacht een revolver aan hun oor afgeschoten had. „Sir John heeft mijn juweelen g e- kocht, zeg je?" Tot George's groote verlichting kwam Mr. Todd hem op dit kritieke oogenblik te hulp. „Zoo is 't, Millie voor tien duizend potid. Hij had al 't geld niet in huis en toen heeft-ie ons een soort van waarborg som gegeven, begrijp-je en morge an den dag stuurt-ie je de rest, heb-ie gezegd." Hij maakte een stuiptrekkende bewe ging en haalde een portefeuille uit zijn broekzak te voorschijn. „Hier he-je de waarborgsom tweehonderd en vijftig pond.... Zeg, je ben toch niet woedend op ons, Millie?" Miss Milligan zag er absoluut niet woe dend uit, ze keek eer of iemand haar met een zandzak een tik op haar hoofd gege ven had. Ze staarde naar de bankbiljet ten, tot de hoeken begonnen om te krul len. Ze staarde Mr. Todd aan tot de ex- vaste goederen-expert begon te blozen; ze staarde naar de linkerhelft van George's gezicht, tot die een zacht pur peren tint kreeg. I „Goede genade!" zei ze toen. „Moet dat een grap beteekenen, George?" „Nee, warempel niet!" gaf George ver ontwaardigd ten antwoord, ,,'t Is de waar- beid, de zuivere, onvervalschte, alleen-en- niets-dan-de-waarheid." „Zoo is 't," stemde Mr. Todd bij. „Waar i 0111 ook niet?" „Waarom ook niet?" herhaalde Car mencita. a a r 0111 ook niet? Omdat hel tegen alles in is! Dringt het wel tot .jullie door wat jullie daar zit te vertellen? Sir John zou voor vijftig duizend dollar juweelen van me gekocht hebben en er met geen woord over gerept hebben! Dat is toch klets!" 1 George ondervond het als een oplich- 1 ting, dat de crisis er w a s. Hij haalde diep adem en begon energiek aan het verbete- ren van den slechten stand van zaken, 1 volgens het plan, door Mr. Todd en hem ontworpen. „Nee, dat is het niet, als je bedenkt, dat Sir John het type van een ouderwetschen Engelschman is. Er zijn er ongeveer nog drie over en hij is er één van. Beschei den, begrijp je vindt het verschrikke lijk om bedankt te worden.... enzoo- voort. „Badankt te worden? Waarom zou ik hein bedanken? Hij heeft toch waar voor I zijn geld gekregen, is 't niet?" I „O. Ja, natuurlijkehdat be doelde ik ook niet. De quaestie isdat hij de geheele geschiedenis stil wou hou den. Geen gezeur en gezanik.begrijp je?" „Nee, ik begrijp 't niet," verklaarde Carmencita kort en bondig. „Ik begrijp 0111 tebeginnen niet...." „Enne. in de tweede plaats. wou hij niet dat Lady Croyde er iets van te weten kwant. Yoor zoover ik tusschen jzijn voorden door heb kunnen hooren. zonder één gewetensprik begon Gen-ge aan het zwart-maken van den schulde- en vlekkeloozen leenheer van Quantock j Royal, „schijnt ze te vinden, dat hij te veel geld voor zijn verzameling uitgeeft. I Het erfdeel van Geoffrey schiet er op die manier bij in, enzoovoort, enzoovoort. En dus wou hij het liever zelf vertellen, als ze in de geschikte stemming was, of zoo iets. „Maar.Heilige Mozes! wat dacht die vent! dat ik het in het dorp zou laten omroepen?" „Nee, neemaar de quaestie is," nu hij eenmaal op gang was, kreeg George plezier in het improviseeren, „dat hij eigenlijk een vrouwenhater.... of nee, een vrouwen-wantrouwer is. Ik geloof, dat hij een paar jaar geleden.... door leen vrouw, zie-je, een financieelen strop gehad heeft en dat heeft hem natuurlijk een beetje voorzichtig gemaakt.... Niet, dat bq jouw niet vertrouwde.. welnee. maar bij wijze van voorzorg, zie.je.. „Nee," zei Carmencita positief. „Dat zie I ik niet. Waarom?" Bij het hooren van dat antwoord achtte Mr. Todd, die met open mond naar het meesterlijke improviseeren van zijn me- desamenzweerder had zitten luisteren, het oogenblik gekomen om een handje mee te helpen. „Luister nou eens naar mij, Millie. Je bent naar Engeland gekomme 0111 die 'steene te verkoope, is 't niet?.... Nou, nou benne ze verkocht. Wat wou je dan nog meer?" „Ja, maar „Ben je bang voor wat Reilly zal zeg ge? Dat zou 'k niet zijn as ik in jouw j plaats was. We hebben-em een hoop werk j bespaard, en as echte Ier zal hij je daar wel vriendelijk en beleefd voor bedan ken. En het geld van Sir John is toch zeker net zoo goed as dat van hem, niet?" Carmencita keek hem strak aan. „Heeft u een quitantie of een overeen komst of zoo iets dergelijks, Mr. Todd?" „Wel nee.maar. „Tusschen Engclschen van bescha ving," verklaarde George eenigszins uit de hoogte, „zijn dergelijke dingen over bodig. Ons woord is onze schuldbrief. En je zou hem toch niet hebben willen beleedigen, is 't wel?" „Zoo is 't," stemde Mr. Todd in. „Kijk (es hier, Millie.ik begin 111e een tikkie j verongelijkt te voelen.George hier en ik hebben dit voor je opgeknapt, omdat we Smith een strop wouen bezorgen en I omdat we jou in de gelegenheid wouen stellen om naar huis te gaan wanneer je wou.En nou zit je me an te kijken of ik een zeere teen ben!" Carmencita glimlachte even. „Zoo bedoel ik 't niet, Mr. Todd. Maar 't is nogal en verrassing, ziet-u. j „Natuurlijk. En je vind dat het een tikkie onwaarschijnlijk klinkt, niet? Maar denk es na.wat voor reden zouën wij ltebb, om et voor waar te laten doorgaan als et niet waar was?. Nou jij, meisje!" „Dat is 't 'ent juist," zei Carmencita. „Het klinkt volgens mij niet een tikje onwaarschijnlijk, maar absoluut onwaar schijnlijk, en ik zou het heele verhaal doodgewoon een verzinsel noemen, als ik er eenige reden voor zagU zegt, dat ik morgen de rest van het geld krijg?" „Ja wis en drie." „Ik dacht, dat u een man van zaken was, Mr. Todd!" zei Carmencita op eigen- aardigen toon. „En u geeft vijftigduizend pond aan juweelen af aan iemand, die u Voor den eersten keer in uw leven ziet. tegen een belachelijk kleine waarborg som. U moet wel een goeden kijk op iemands karakter hebben." Uit den mond des heeren Carr ontsnap ten allerlei verontwaardigde geluiden. „Nee ntaar, Carmencita! Je vergeet dat Sir John een Engelschman uit de beste kringen is. en daarbij een vriend van ntijn tante! Ik kan je de verzekering ge ven, dat als hij je beloofde 0111 je morgen ochtend een witten olifant te sturen, dat je om twaalf uur aan 't jacht maken op een stal zou zijn." Een korte poos bleef het stil. Dan schudde Carmencita haar hoofd en zuchtte wanhopig. „Ik kan er geen touw aan vast knoo- pen. Werkelijk, ik begrijp er niets van. Maar as ik mijn geld morgen werkelijk „Dat krijg je," stelde Mr. Todd haar gerust. „Dus nou is de zaak gezond, hè Millie? As ik jou was telegrafeerde ik me Pa, dat de boel voor mekaar was, dus dattie op ze eigen gezondheid mocht gaan drinken." „Dat zal ik doen nadat ik telefonisch met Sir John gesproken heb." Mr. Todd schrok en keek George hul peloos aan. George kuchte en trok moe dig van leer. „Dat zal niet gaan, Carmencita. Sir John is ouderwetsehdie heeft zulke moderne apparaten niet. Als hij kon, gaf hij zijn brieven nog met den postillon mee. „O!" zei Carmencita; dan zweeg ze en dacht na. „Dan zal ik hem moeten schrij ven." Ze keek Mr. Todd van onder haar oogharen aan. „Of misschien stuurt hij 111e een briefje b'ij het geld.... tenzij hij hang is natuurlijk, dat ik het in de kran ten publiceer. Mr. Todd schrok voor de zooveelste maal. Maar daar hij vond, dat hq voor het oogenblik genoeg gedana had en dat het dwazenwerk was om ntoeilijkhden vooruit te loopen, hnikte hij energiek. „Dat denk ik ook hij zal Je wel schrijvenKijk die heuvels daar! Wat is dat mooi tegen de zon!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1