POPULMR Byvo E< QS -s^tiDÊH nÊUDÊRd CHE ÖOURAtiT Arme jongens, die minister-president werden. 535 TWEEDE BLAD. VAN ZATERDAG 16 APRIL 1932. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) David Lloyd George, de redenaar. Een uur vol gevaar. Pacifist in hart en nieren. IX. Het negende en laatste ar tikel van onze serie „arme jongens, die het ver brach ten". David Lloyd George, de man met den glimlach, de man met de golvende leeu wenmanen! Weliswaar is hij thans geen minister meer, maar leider der Britsche Liberale Partij is hij nog steeds en als zoodanig is hij nog een machtig man en wat de meesten niet schijnen te weten de eigenlijke overwinnaar van Duitschland'! Hij was de sterkste tegen stander van Duitschland. En het nood lot wilde, dat deze man, die uit principe tegen iederen oorlog gekeerd was en gedurende den boerenoorlog door zijn Iandgenooten bijna gesteenigd werd, omdat hij de „vijanden van het vader land'^!) in bescherming nam door de omstandigheden gedwongen werd de rol van oorlogsminister op zich te nemen, dat hij Lloyd George, de pacifist er oorzaak van was, dat de oorlog zoo lang duurde. Dat is bijna een groteske. Hij wérd in 1863 in Manchester geboren ais zoon van een armen u.l.o.-school- on der wijzer, die zelfs zoo arm was, dat hij zijn kinderen niet kon onderhouden jjn 'e kléine David Lloyd aan vreemde menschen wilde w egschenken. Maar hij stierf al vroeg en daarom weid de kleine ondergebracht bij een armen schoenmaker in Lianyshymdny in Koord-Wales, waar hü bij zijn fanatieke stiefouders, die tot een strenge secte behoorden, voorspoedig opgroeiend® tot een flinken jongeman, met breede schouders en een dik, vierkant hoofd. De stiefvader, vaar hij steeds zooveel bij te eten kreeg, dat hij regelmatig honger had, meende op aarde een zen ding te moeten vervullen. Hij wierp zich op tot apostel der armen (en Wales is zeer arm) en de inwoners luisterden met open mond naar hem, als hij ver klaarde, dat men geloof eraan moest hechten, dat eens de dag zou komen, waarop de armen en onderdrukten vele heerlijke rechten zouden herkrijgen. Zijn flinke kop, de vlijt en ijver, waarmede hij steeds zijn werk verricht te, brachten hem spoedig als klerk in het bureau van een bekenten advocaat; binnen enkele jaren slaagde hij er in alle examens af te leggen' en zelf advo caat te worden. In Noord-Wales viel ei- door E. VERDEN. John Warner zat voor zijn telegraaf toestel. Hü zag een beetje bleek mis schien'; maar toch in geen enkel opzicht geagiteerd dow het feit, dat er een zware zes-loops revolver op hem ge richt werd. Br stond namelijk een vreemdeling vtxor hem. met een breed- ge rond en hoed op en een eenigszins on gunstig uiterlijk, die met zijn rechter elleboog op de tafel rustte en met zijn linkerhand een revolver op John War ner gericht hield. En onderwijl werd het volgende gesprek gevoerd: „Hoe laat passeert hier 's nachts de express-trein?" „Hij moet over een half uur hier zijn, maar vannacht is hii een uur te laat. En bovendien stopt hü pas in Bloom ville". voor een advocaat zonder praktijk niets meer te verdienen en Lloyd George was nog steeds zoo arm, dat hij wanneer hij voor het gerechtshof moest spreken, of wanneer hij in een vergadering daar hij geen gekleed costuum bezat, sprak, dikwijls een pak moest leenen, In deze jaren deed hii de eerste schre den op zijn later zoo glansrijken weg als redenaar. Op zijn 21ste jaar vocht hij zijn eerste groote proces uit: De boe ren en pachters in Wales hadden in dien tiid veel onaangenaamheden met de grondbezitters en lords, maar in Da vid Lloyd George vonden zii een onver moeid voorvechter van hun belangen. In 1888 schreef hii een boek „Betere tijden", waarvan de inhoud nog naai de ideeën van zijn stiefvader zweemde. Maar reecis twee jaar later behaalde hij bü de verkiezingen een overwinning en werd door de boeren afgevaardigd naar het Lagerhuis, the House of Commons. Daar kwam hij in een totaal ge scheurd colbertcostuum en Slechts daar om viel hu weinig op, omdat op dien dag de minister van financiën, Goschen, minister doormaakte. Nauwelijks 27 een zijner moeilijkste oogenblikken als jaar oud, maar toch reeds lid van het parlement, greep David Lloyd George niet vaste hand in en zette de geschie denis naar zijn meening en inzichten om. In den beginne no/ aarzelend, maar al spoedig was hii geheel ingewerkt. Hii moest echter behalve dat nog veel 'trachten te verdienen als advocaat, daar hij zijn geheele garderobe moest aan vullen. In het Lagerhuis moest men met hoogèn hoed of blootshoofds bin- nenkoiiien en daar hii zich geen lioogen hoed kon permitteeren. ging hii steeds blootshoofds. Al heel spoedig zou men roerige geest en dat is hij tot op lieden den bleeken jongen man leeren ken nen, want van nature was hii een op roerige geest en dat is hij tot op heden gebleven. Opgewekt, eerzuchtig en slagvaardig, werd hii een der beste re denaars, die Engeland ooit gekend heeft. De moed en het doorzettingsver mogen, waarmede hii voor het gerecht en voor het Lagerhuis zijn woord, deed, maakten hem bekend door het geheele land. En als het in Londen stil was, als er daar niets was, wat hem bezighield, trok hij door het land, sprak overal over verschillende actueel® onderwerpen, riohtte vereenigingen op, (veel ge- heel onthouders ve reenigingen zijn zijn werk), schreef hij en becritiseerde hij in „Dan moet u telegrafeeren, dat hij hier moet stoppen". „Dat doet hü niet". „Toch is het al een of twee keer ge beurd". „Ja, maar dat was op order van den afzender". „Waar woont die man?" „In Fenter City". „Nu, dan is het heel eenvoudig. Die telegrammen moeten eerst dit station passeeren, dus u telegrafeert naar Bloomville en niémand kan dan ont dekken of het telegram eerst uit Fenter City is gekomen." „Ja, zoo zou het kunnen, maar daar heb ik toch géén zin in." „Aha, zóó jongmensch, hebt u daar geen zin in? Ook niet, als ik dat uit drukkelijk verlang? Als je niet afzendt, wat ik verlang, zal ik je een paar ko gels in je maag stoppen. Wij hebben de rails een eindje, voorbij de bocht hier opgebroken, zoodat de trein dus wel hier stoppen moet, want anders gebeurt er hier een spoorweg-ongeluk. Nu wen- schen wij echter niemands ongeluk. Wat wij wenschen is een bepaald pak, wat zich in den express-trein bevindt. Wij weten waar het is. Misschien zijn wij genoodzaakt een paar treinbeamb- ten te dooden. Maar als gij er niet voor die geschriften de grooten des lands. En later stond hii oog in oog tegenover hen in het Lagerhuis en zweepte hen zijn critiek toe, ongeacht persoon of positie. Reeds in zijn eerste rede deed' hij een scherpen aanval op den almaehtigen minister Ohamberlain, op Lord Ran- dolph en zelfs op den eerwaaraigen mi nister-president Gladstone. Zij verweer den zich natuurlijk, doch ontmoetten zulk een harden tegenstand, dat zii in derdaad eenige veeren lieten. Waar het betrof de arme boeren te helpen en de Lords en grondbezitters te dwingen tot allerlei concessie, ging hij recht op zijn I doel af. Van hem is afkomstig het tij dens dien suffragettes-strijd beroemd geworden woord, toen de beruchte miss Pankhurst riep: „Als ik uw vrouw was, zou ik u vergif toedienen", waarop hü antwoordde: „Als ik uw man was, zou ik het gaarne acoepteerenDe kamer dreunde van liet gelach der afgevaar digden. Lloyd George, de suggestieve spreker, behoort tot de enkele rede naars, politieke redenaars, die iemand het geloof aan wat zij zeggen, zoo weet te suugereeren, dat men zich daaraan onmogelijk kan onttrekken: als hij spreekt, zou men zweren, dat hü zelf alles geloofde wat hü zei. Hij is een ge- horen acteur en als het noodig is zou hii zelfs tranen kunnen vergieten. De regeering begon hem al spoedig als een lastig mannetje te beschouwen en bood hemeen ministersporte- feulle aan! Op deze wijze meende men hem op d® regeeringszijde te kunnen krijgen. Out waren er velen, die in stilte noopten, dat hii zien als minister wel spoedig onmogelijk zou maken en dan voor goed van het politieke tooneel zou verdwijnen. Maar Lloyd George, die tot nu toe met grooten ijver voor het home-riile van Wales had gestreden, en een geheele sociale reform had uitge werkt, welke o. a. de scheiding van kerk en staat bevatte, bleek in 1905 als mi nister van handel zeer goed te voldoen, want hij is een man, die als het er op aan komt alles kan! Binnen enkele weken had hii een spoorwegcrisis we ten op te lossen, een nieuwe patentw et- geving ingevoerd, enzoovoorts. Spoedig daarop werd hij vanwege zijn verdien sten tot schatkanselier benoemd. In te genstelling tot zijn voorgangers ging hij onmiddellijk op reis om zich in de verschillende landen, waaronder ook Duitschland, persoonlijk ter plaatse van den toestand te overtuigen. Toen brak in 1899 de boerenoorlog uit en Lloyd George, als pacifist en verklaard tegen stander van oorlogvoeren, bereisde het geheele land en ondernam een reusach- tigen veldtocht tegen den oorlog, waar bij hij zijn leven meerdere malen in de zorgt, dat de trein hier stopt, kost het misschien 50 menschen het leven. Stopt de trein hier wèl, dan bemerkt geen van de passagiers er iets van en w ij bezor gen niemand overlast. Bovendien zou jij er aan moeten gelooven. Begrepen?" „Ik begrijp liet. Laat me een moment om na te denken. Zijn die rails op het oogenblik ai opgebroken?" „Ja". „Goed, dan zal ik dien express-trein aanhouden". „Kijk eens hier, jongmensch. Begrijp me goed. Als je me op de een of andere wordt je gewoonweg doodgeschoten, want ik laat me niet. voor den gek hou den. Niemand is toch in staat om hier manier iets op den mouw spelt, dan te komen, want mijn vrienden liggen overal om het station op den loer, zoo dat er geen mensch voorbij kan. Be grijp me dus goed, want je zou tien kogels in je maag hebben, vóór je het wist". „Ja, ik begijn het". De telegrafist legde zijn hand op liet toestel en zat in gedachten verzonken. „Nu, hoe zit het nu? Telegrafeer je haast?" „Wil je je vervelende mond wel eens houden!" riep de telegrafist plotseling uit, „ik zal telegrafeeren. zocdra ik ge reed ben. Ik ken mijn toestel, vergeet waagschaal stelde. In de meeste steden liet men hem niet vrijuit spreken; ver schillende malen moest hii overhaast vluchten en in één stad werd hij zoo danig met steenen bekogeld, dat zijn leven aan een zijden draad hing. Ook nadien voerde hij steeds en steeds propaganda voor een eeuwigen vrede en becritiseerde hii sterk hen, die op organisatie van leger en vloot aan drongen, al hadden deze personen dik wijls de meest vaderlandslievende en goede bedoelingen. Want al is men een tegenstander van eenzijdige ontwape ning, daarom is men nog geen oorlogs vriend! Hij hield redevoeringen tegen de dreadnoughts, bevrüdde de Britten van d® hen zoo drukkend© gedachte aan een invasie, zocht vrede met alle landen, ook met Duitschland, reorganiseerde, waar hii dit noodig achtte, steeds werk zaam, steeds opgewekt en steeds vol komen bereid aan iets nieuws mede te helpen, nooit rustig, steeds opgejaagd, maar steeds paraat! In 1911 bracht hij in het Lagerhuis d© ziekte- en de w'er- keloozenverzekering, wrist deze door te drijven en stond op het hoogtepunt van zy'n roem, toen hij de onvoorzichtigheid beging in Marconi-aandeelen te gaan speculeeren en te trachten het stijgen en dalen der aandeelen politiek te be- invloeden. Engelands meest populairs vooroorl'ogsche minister kwam op de beklaagdenbank te zitten en moest zich verantwoorden wegens corruptie met aandeelen, maar hij kwam met een en kele schram er van af. Zijn gootste macht bereikte hij gedu rende den oorlog, nadat hij een geheel „Hans, race toch niet zoo verschrik- keRjk. Je doet alsof de duivel je ach terna zit!" dat niet. En ais je daar geen genoegen mee neemt, schiet dan maar op. Tele grafeer anders maar zelf". „Aha, dat is mannentaal en dat met een pistool voor de borst. Als je je taak naar wensch verricht, krijg je óók je deel van den buit. Ik zal er maar een stoel bü nemen, want liet wordt me wat vermoeiend.' „Doe alsof je thuis bent", zei de tele grafist en begon. Klik-a-klik, ging het in het seintoestel. Klik-a-klik. „Wat beteek ent dat?" vroeg de ban diet. „ik hoor aldoor hetzelfde". „Ik roep het kantoor op in Bloom ville". Klik-a-klik, klik-a-klik-tschuk. „Ze hebben ine gehoord". De roover keek aandachtig toe en wenschte op dat oogenblik, dat hü even goed telegrafeeren kon als schieten. „Is Stevens daar?" vroeg de telegra fist in Bloomville. Warner haastte zich, liet volgende telegram af t? zenden: „Het station is in de macht van een bandiet, die me een revolver voor houdt, terwijl ik sein. Ik denk,-c;at het de ben de van Zama is. Ze hebben het station omsingeld. Ze willen den express-trein berooven en denken nu dat ik telegra feer om den trein te laten stoppen. Kan er niet een speciale trein komen met den sheriff en een flink aantal man schappen?" Het antwoord luidde: „Zal

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17