II ivt odepraatje STE SCHE ia «i BRIEVEN ïlt Practische wenken. 's Werelds bijzonderheden. ZELF TE MAKEN JAPONNEN. Een gekleede middagjapon. Een gekleede middagjapon, die van effen zoowel als van gewerkt fluweel een zeer apart geheel geeft en zeer goed afkleedt door het lichte vest en :!e groote revers aan het rechter voor pand is model 49. De klokrok is nauw sluitend over de heupen, terwijl de voorbaan tot aan de taille doorloopt en iiet heupstuk vanaf de na..en uer voorbaan over de rugzijde loopt. Uitsluitend verkrijgbaar in de ma ten 44, 46, 48 en 50 voor 0.58. Voor grootere meisjes. Jurk voor grootere meisjes met heupstuk en rokje met platte plooien, aangesloten mouw met manchet en kraag, die schuin overslaat, waardoor de jurk een schuine sluiting krijgt, die met bijpassende knoopjes wordt ge garneerd. 303 Uitsluitend verkrijgbaar voor meis jes van 8, 10, 12 en 13 jaar, voor 0.48. BLAUWE AARDAPPELEN. De nieuwste delicatesse, waarop de Engelsche fijnproevers zich laten ont halen, zijn blauwe aardappelen of Congo-aardappelen; zij worden tegen woordig ook in Engeland zelf ge kweekt. Eigenlijk zijn de aardappelen niet zuiver blauw gekleurd; er komt ook een donkerroode tint bij. De kleur strekt zich tot in het hart van üe aardappelen uit; overigens verschil len zü weinig in uiterlijk met de ge wone aardappelen. Zij zijn echter kleiner. De blauwe aardappelen moe ten een zeer aangename smaak hebben en worden dan ook zeer veel gevraagd der daarvoor bestemde opening heeft gedaan, waarna men op een een knopje moet drukken, auto matisch de vereischte postzegel op den brief plakt, deze stempelt en dan pas in de afgesloten ruim te laat vallen. Knap hè? WENKEN. Sinaasappelen en citroenen, die men gebruikt bij de bereiding van zoete spijzen, moeten zorgvuldig van de pit ten ontdaan worden, daar deze een bitteren smaak aan het gerecht kun nen geven. Nadat de vruchten goed gewasschen zijn, wrijft men met een klontje suiker eerst over de schil, waardoor het .smaakje" zich aan de suiker geeft, daarna worden de vruchten uitgeperst en de pitten verwijderd. Indien men alleen het sap in een of ander gerecht moet gebruiken, verdient het aanbe veling deze eerst nog even door een haarzeef te zee ven. MAKEN VAN MAYONAISE. Bij mayonaise sausen moet men olie, azijn of citroensap slechts druppelsge wijze toevoegen. Indien men bij de bereiding ge kookte eieren gebruikt, moeten deze niet te hard zijn, daar het eigeel an ders een blauwen rand krijgt en de mayonaise een grauwe tint aanneemt. De lepel moet men eerst in de saus zetten, wanneer deze opgediend wordt; het is tevens aan te bevelen de lepel niet langer dan noodig is in de sauskom te laten staan, daar deze, indien zij niet van zilver is, gauw een leelijken smaak krijgt door het ontwikkelde koper groen. O' r. f g Boerenjongens in de lucht. 97 pet. van de jonge menschen, die in Amerika gevlogen hebben, blijken boerenjongens te zijn. Als het maar niet op deze manier is. De Koninklijke bibliotheek. Van alle boeken, die ieder jaar in Nederland verschijnen, gaat min stens één exemplaar naar de Ko ninklijke Bibliotheek. 4. De vernuftige eekhoorn. Het gebeurt soms, dat de eek hoorns in den nood zitten, hetzij door voedselschaarschte of wat ook. Dan probeeren zij dikwijls de groote Amerikaansohe rivier de Mississippi over te zwemmen maar hun groote pluimstaarten, die dan natuurlijk ook nat worden, zijn voor de dieren een groot bezwaar en vele van hen verdrinken dan ook. Het beste zou zijn als de jon gens, die vlak bij de Mississippi wonen, luchtballons b.v. twee aan elkaar gebonden, neerlegden, met een briefje er bij „lucht". Mis schien kunnen de eekhoorns die aan hun staart binden en zoo vei lig overzwemmen. VVO.1 5. Wat volgt er nu? Een van de allerlaatste snufjes is de gepar fumeerde schoensmeer, door een groote firn. in Amerika in den handel gebracht. Men kan nu naar smaak de passende geurige schoencrême bestellen. (Nadruk verboden). Voor meisjes van 12 tot 14 jaar is dit een bijzonder aardige, gekleede en toch eenvoudige jurk. Uitsluitend verkrijgbaar voor meis- j jes van 12 of 14 jaar en in de maten 40 en 44 voor 0.48. Aardige mtsjesjurk. Aardi e meisjesjurk met lang uitge- punt meisjeslijfje, waaraan een klok- rokje; de halslijn loopt eenigszins meer naai- links, waar als garneering een smal strikt je komt. Als garneering gebruiken we effen smndo biesjes langs den hals. de uit- £h'punten ,ok en den onderkant ervan. Ie. Gedurende de vreeselijke koude van dezen winter stonden de verkeers agenten in Berlijn op electrisch ver warmde platen, terwijl een electrische kachel er voor zorgde, dat hun handen niet bevroren. 2e. Lucht-taxi's. In Amerika wenken de menschen naar boven inplaats van naar een taxi en dan daalt er onmid dellijk een aapjes-vliegenier. 3e. Met behulp van electriciteit heeft men aardbeien laten groeien en binnen 40 dagen had men reeds rijpe vruchten. 1. De Berlfjnsche brievenbus. Berlijn heeft mechanische venbussen, die, wanneer de brief wordt gepost en men geld in een Bezoek van buitenlandsche groot heden. Zoo tegen de lente krijgen we hier ieder jaar een invasie van kunst-sterren en kunst troepen, Fransche tooneelgezelschappen, Duit- sche operette-ensembles, een ëxtra bezending buitenlandsche musici het schijnt wel alsof het geslacht der Muze-kinderen in de ons om ringende landen ieder voorjaar, gelijktijdig met het geslacht der ooievaars, een niet te weer streven trek-zucht krijgt naar de lage landen aan de Noordzee. De trek is dezen keer, on danks de crisis, niet veel minder dan anders; natuurlijk weet men wel, dat ook wij niet zonder kleerscheuren door de wereldmalaise heen komen, maar daartegenover staat dan weer dat, nu ons eigen tooneel het loodje moest leggen en zelfs, nu ook de Vereenigde Spelers het niet verder kunnen bolwerken, aan het tooneelseizoen met 1 Mei a.s. een ontijdig einde zal komen, het terrein voor speciale voorstellingen van buitenlanders nog vrijer dan anders kwam te liggen. Zoo is dan ook deze laatste dagen aan bezoek van buitenland sche grootheden geen gebrek geweest. Max Pallenberg, Ravel, dr. Eckener, en... via de rolprent de kapitein van Köpenick, ik noem er zoo maar enkele. Alle vier kunstenaars: de eerste op de planken, de tweede in het rijk der tonen, de derde in de lucht en de laatste in het rijk der geniale spot! In het groot en op de lange baan gezien was het bezoek van den Zeppelin-directeur veruit het belangrijkste. Al Het de ïucht-gene- raal zich slechts in zeer sobere bewoordingen uit, men kreeg toch den indruk, dat dit bezoek wel eens een eerste schrede zou kun nen beteekenen op den weg, die binnen af- zienbaren tijd zal voeren tot een luchtschip verbinding met Indië. Onze groote reederijen op den Oost hadden, naar men weet, indertijd al eens hun gedachten over een dergelijke luchtverbinding laten gaan en namen zich voor de zaak in studie te nemen. Dat-de crisis hen niet van die gedachten en dat voornemen heeft afgebracht, wat blijkt uit dr. Eckener's overkomst en zijn met de betrokken directies te voeren besprekingen, mag een bewijs heeten voor het gelukkige feit, dat onze leidende figuren in handel en scheepvaart, hoe moeilijk ook in vele opzichten de huidige situatie is en blijft, nog steeds het hoofd weten op te hou den en vol van initiatief zijn waarmede zij eenmaal de omslag in de conjunctuur op de juiste wijze zullen weten op te vangen. Wat van de crisis.... profiteert! Gelukkige feiten zijn nog altijd in deze slechte tijden met een lantaarntje te zoeken. Ook de gemeente als zoodanig heeft er naar te zoeken; zij zou anders b.v. niet de opcenten op de gemeentefondsbclasting tot 74 willen gaan verhoogen en ook niet energieke pogin gen behoeven te doen om de gemeenteloonen <-<- uucii UIII uc ycmccmcjuuncii "tl ie- naar omlaag te schroeven, op welk laatste oornemen wij straks nog even terugkomen. Maar toch zij„ er, r» <l«t wtI joiftt dank »j de malaise, in sommige verborgen hoeken, die anders weinig onder de aandacht komen, zulke gelukkige feiten. Daar hebben we, om dit keer bij dit eene voorbeeld te blijven, ons Gemeen telijk Handels-entrepot, een complex gebouwen tusschen den Cruqiusweg en Entrepothaven, niet ver van den Zeeburgerdijk, dat den ge middelden Amsterdammer slechts weinig of niet bekend is. Deze reeds meer dan een eeuw oude instelling beleeft thans eengulden tijd! Zij profiteert van de malaise en de ge bouwen, die een belegbare ruimte van niet minder dan 67.369 vierkante meter hebben, liggen vrijwel vol. De uitkomsten van dit ge meentelijk bedrijf hebben gedurende de crisis jaren niet teleurgesteld; zij zijn integendeel toe nemend gunstig geweest. Verklaarbaar is dit meevallertje voor de gemeente natuurlijk uit de onzekerheid in den handel, die groote prijs fluctuaties schept en de behoefte aan opslag in entrepot doet toenemen. Winkeliers in verdedigende stelling. PrijsfluctuatiesDat wil dan eigenlijk zeggen: een voortdurende prijsverlaging van allerlei artikelen. Die verlaging gaat in groot- en kleinhandel niet evenredig snel. De klein- handelprijzen passen zich veel te langzaam aan het lagere peil der groothandelprijzen aan, zeggen velen en verschillende specia listen In de economie hebben zich den laatsten tijd reeds met dit probleem bezig gehouden. Het ligt, zoo werd dan veelal gezegd, aan ons efficiënt werkend distributie-systeem; aan het bestaan van veel te veel winkels, waardoor er bij het aan den man brengen van de waren veel te veel verspilling aan tijd en arbeids krachten onkosten plaats heeft. Voor zulk een conclusie lijkt veel te zeggen, vooral als men het nog steeds groeiend aantal winkels in een stad als Amsterdam beschouwt en b.v. be denkt, dat er volgens de statistiek op iedere... vijf gezinnen één kruidenier is. Men heeft ten deze reeds meerdere malen een ingrijpen van overheidswege gepropageerd, waarbij dan b.v. voor Iedere wijk een zeker maximaal aantal winkels In een bepaalde branche toelaatbaar zou kunnen worden verklaard. Al hoorde men daar den laatsten tijd weinig meer van, toch wordt er klaarblijkelijk binnenskamers nog wel hard aan dit denkbeeld gewerkt en is het waarschijnlijk, dat de zaak wel spoedig weer eens In den Gemeenteraad officieel ter sprake zal komen. Dit klaarblijkelijke en waarschijn lijke valt, zou men kunnen zeggen, uit het ongerijmde te bewijzen. Van wlnkellerszijde zijn er namelijk den laatsten tijd teckenen ge komen die er op wijzen, dat men zich daar reeds bij voorbaat in een verdedigende positie wenscht te stellen. Zoo hebben de „Georgani seerde kruideniers zich sinds eenig'en tijd In de hoofdstad een Centraal Bureau voor Ver koopreclame en dit bureau doet thans alle pogingen te bewijzen, dat de slechte prijsaan passing ln den detailhandel niet ligt aan een teveel aan winkels of andere gebreken van het bestaande distributie-apparaat, maar vrijwel uitsluitend m alleen aan het publiek aè&t «lat mtm mm staat t»

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20