DANSMATINEE let moderne HEE DE BIJENKORF MAHLER-BESSE CIE- BADPAVILJOEN VIERDE EN 1AAÏSTE 81AD. Lastdrager 8700. BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY J0HNNIE WALKER MOMENTOPNAME BIJ „OLYMPIA". VAN ZATERDAG 18 APRIL 1932. Wintertijd. STAUSNItUWS AGENTSCHAP OEN HELDER N.V. ZEEBAD HUISDUINEN ZONDAG 17 APRIL van 3 tot 6 uur in het Jasz-Band „The Three Syncopators" Regelmatige busverbinding elk half uur van 2 tot 7 uur. Fantasie Costuums vanaf f 11.90 Kamgarcn Costuums 16.50 Koningstraat b/d. Spoorstraat. PREDIKBEURTEN f 1.60 per H.L., franco thuis. Fa. H. BOOIJ ZOON Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Apr. op: Z 17 14.25 M 18 D 19 W 20 D 21 V 22 Z 23 15.54 17.26 19.01 20.40 22.17 23.46 ond.: op 3.47 4.59 4.— 4.11 4.24 4.39 4.59 5.28 ond: 18.59 4.57 19.— 4.54 19.02 4.52 19.03 4.49 19.05 4.47 19.07 4.45 19.09 srn. 5.38 6.38 7.25 8.06 8.45 9.25 nam 6.10 7.03 7.46 8.02 9.05 9.46 10.08 10.30 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 16 Apr19.27 uur Zondag 17 19.29 Maandag 18 19.30 het maken van een gebouw voor „Het Roode Kruis" aan den Zeeweg te Huis duinen. Ingekomen waren de volgende billetten: Joh. Steeman 7450.G. Hoornsman, Julianadorp 7550.firma i Minneboo Walboom 8190.firma i Gebr. van Pelt 8400.W. J. Braggaar I 8495.—, M. C. van der Plas 5 8690.—, H. ARBEIDERS-ZANG VEREENIGING „KUNST AAN HET VOLK". Donderdagavond gaf bovengenoemde zangvereeniging voor haar leden en do nateurs een concert onder leiding van haar directeur, den heer C. W. Rusting. Medewerking werd hierbij verleend d.oor de dames Dick van de Brugge en C(/ry Dol (piano), alsmede de „Heldersche Or kestvereniging", onder leiding van baai- directeur, den heer J. Hertsworm. Het programma was met zorg samengesteld en bevatte, naast werken van Beethoven en Mozart, twee grootmeesters der klassieke muziek, ook werken van moderne compo nisten. Geconstateerd moet worden, dat deze laatste, wat de vertolking betreft, niet zoo goed voldeden. Irouwens, met Mozart is het koor van oudsher al ver trouwd; wij herinneren' ons den Mozart- avond, waarop groote fragmenten van de Zauberflöte werden vertolkt, en ook later heeft men herhaaldelijk werk van dezen meester uitgevoerd. En ook de „Ehre Got- tes" van Beethoven is een geliefd pro gramnummer. Wat nu deze uitvoering betreft, zonde ren wij het openingsnummer „Morgen rood" uit, dat zou men kunnen zeggen, ideaal werd uitgevoerd, (prachtig deden het de bassen tegen de hoogere stemmen en ieder kent zijn partij door en door en zingt bovendien met volle overgave), dan kan als het glanspunt van den avond het klassieke deel worden genoemd, name lijk Mozart's „Ave Verum" en „Sanctus", Beethoven's „Opferlied" en de „Ehre Got- tes". Deze werden grootsch en schitte rend uitgevoerd door koor met orkestbe geleiding. Die „Ehre Gottes" hadden wij liever zonder orkest gehoord, omdat dit strijkorkest feitelijk niet in overeenstem ming was met de geweldige grootschheid der compositie van dit lied. Het programma vermeldde voorts com posities van Loots, Jan Broeckx en, na de pauze Olivier Koop, om met een humores ke van Wettig Weissenborn te besluiten. Speciaal voor dit laatste nummer was het jammer, dat men op het programma geen teksten had afgedrukt, want nu was dit aardige nummer vrijwel niet te volgen. Het was van den heer Rusting goed ge zien om ter afwisseling van het volledig koor het vrouwen- en mannenkoor afzon derlijk te laten optreden. Helaas hebben de vrouwen het er met de beide composi ties van Jan Broeckx tamelijk slecht afge bracht. Het was mevrouw L. v. d. Jagt Bakker, die de solo-partij zong, daarbij begeleid door het vrouwenkoor, maar dit klonk niet altijd even zuiver. En het was de welbekende heer Otto, wiens sonore bas ons de priesteraria uit de „Zauber flöte" vertolkte, waarbij eveneens het koor invalt. Bij het vrouwenkoor was al leen pianobegeleiding, bij de aria uit de „Zauberflöte" deed dit het orkest. Na de pauze trad een dubbel mannen- kwartet op met een „Kyrie Eleison", van Ketelbey, waaraan een lange orkest-inlei ding voorafgaat. Een interessant num mer, dat den laatsten tijd door de radio veel populariteit heeft gekregen, en goed gezongen. Dë „Heldersche Orkestvereeniging", die zich bij de begeleiding reeds zoo ver dienstelijk maakte, kwam afzonderlijk voor het voetlicht met een door haar di recteur bewerkte fantasie over de „Zau berflöte", welke eenige der bekendste melodieën daarvoor uitkoos. Daarna kregen we Beethoven's bekoor lijk menuet, dat mooi werd uitgevoerd, evenals trouwens de fantasie. De orgelbe geleiding was hier toevertrouwd aan mej. van de Brugge, aangezien mej. Herts worm, die haar aanvankelijk op zich had genomen, door ziekte verhinderd was. Tenslotte moeten wij nog noemen een tweetal solonummers voor piano (vierhan dig), door de. dames Dol en van de Brug ge ten beste gegeven, namelijk twee Noorsche dansen van Grieg. Beide dames toonden zich uitstekende pianisten met goede technische en muzikale ontwikke ling. En hiermede is in het kort een overzicht gegeven van wat dit concert ons bood. De vereeniging heeft voor het a.s. najaar groote plannen: men wil namelijk een con cert geven voor de V.A.R.A., welk concert van „Casino" uit zal worden uitgezonden. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon r.o. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 AFSCHEID D9. DAMSTE. Ds. Damsté zal morgenochtend 10 uur afscheid nemen van zijn gemeente te Julianadorp, terwijl 'g middags half drie het afscheid plaats heeft van Huisduinen. LUTHERSCHE KERK. Lezing over „Martha en Maria". A.s. Donderdag 21 April, des avonds 8 uur, hoopt Ds. P. H. Borgers in het kerk gebouw der Luthersche Gemeente (Wee- zenstraat 68) een lezing te houden over „Martha en Maria", een der werken van j den Deenschen schrijver J. Auker Larsen, die begin Maart in ons land vertoefde. j In de pauze speelt de orgeliste, Aafje Kamp, een orgelsolo. Men zie de advertentie. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel, Weststraat, Van Maandag 18 Apri tot 25 April wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. SCHAAKWEDSTRIJD. Zaterdagavond 16 April, des avonds 8 uur, heeft in de bovenzaal van het Militair- Tehuis, Spoorstraat, de jaarlijksche wed strijd plaats lusschen de schaakclub „V.V.V." uit Alkmaar en „Morphy" van Den Helder. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Er wordt gespeeld op pl.m. 20 borden. AANBEBSTEDING. Burgemeester en Wethouders hebben Vrijdagmorgen ten raadhuize aanbesteed (bij gunstig weer) ••.«ür-W.-X 1" V'- 'Av:*vvJV*•"-« Maardaarvoor is het noodig, dat er minstens 100 werkende leden zijn en het was de voorzitter Schmidt, die dan ook een beroep deed op de aanwezigen om meer leden te werven. De „Heldersche Orkest vereeniging" zal gratis haar medewer king op dit concert verleenen, zoodat men verwachten mag, dat een zeer mooie V.A.- R.A.-uitzending er het gevolg van is. Maar versterking van het koor is allereerst noodig. „HELDER S MANNENKOOR." Co van der Beek (cello) solist. Betreffende het optreden van den solo violoncellist Co van der Beek op het con cert van Helder's Mannenkoor op Dinsdag 19 April in Casino, volgen hieronder kri tieken de groote bladen. „Het Haagsche Volk", 29 9 '31 In Hindemith's „Cello Konzert" toonde Co van der Beek weer een heel knap cellist te zijn. „Maasbode", 21 10 31. Het celloconcert kwam in de vertolking ook bijzonder goed tot z'n recht, door het uiterst kunstzinnig solospel van Co van der Beek. „Algemeen Handelsblad", 28 10 '31. „Hindemith's Kammermusiek no. 3" werd door Co van der Beek voortreffelijk voorge dragen. „Voorwaarts", R'dam. Co van der Beek toonde zich door z'n prach tige vertolking de man die met groote zeker heid zijn klank en rhytme-problemen weet op te lossen. „Nieuwe Rotterd. Courant": De cellist Co van der Beek ontpopte zich als een zeer verdienstelijken cello-speler. Men moet de moeilijkheid van het stuk kennen om te weten wat van hem gevraagd wordt; wie dat weet, moet respect hebben voor zijn capacitei ten. „Talrijk publiek", „veel geestdrift" „Avondpost". Alle respect voor den solist Co van der Beek, die zijn moeilijke partij uitmuntend heeft ver tolkt, zoowel technisch aL muzikaal. Een mooie cello-toon. Javastraat 86 te koop, met Tuin, Kelder, 6 Kamers (Suite 12 X 4 Wl.). Te bevragen aldaar. •«p- ZANG-, RECITEER- EN ORKESTVEREENIGING „HARMONIE". Directeur: Jac. Bos. Reeds eerder maakten wij er melding van, dat „Harmonie", op veler verzoek, weder de Opera-Comique in 3 acten „De Dochter van den Tamboer-Majoor" in studie had. Nu kunnen wij den lezers me- dedeelen, dat de opvoering van bovenge noemde opera-comique, oompositie van J. Offenbaoh, voor donateurs en begunsti gers zal plaats hebben op Donderdag 21 April 1932 in „Casino". Het stuk wordt opgevoerd met volledige soli, koor en orkestbegeleiding, terwijl de medespelenden schitterend gecostumeerd zullen zijn. Het kapwerk zal worden verzorgd dooi den hoer H. v. d. Maden, Koningstraat, alhier; de oostumes worden geleverd dooi de firma A. J. Bakker Zn., Amsterdam, en de regie is in handen van den heer Jb. Bruijn. Wat den inhoud van de opera betreft, deze is van groote aantrekklijkheid, vol met grappige situaties en aangrijpende tooneelen. De muziek is van groote schoonheid en vol mooie melodieën, vooral de drie groote finales, waarin de muziek tot een geweldige climax komt. Ook zii nog medegedeeld, dat er nu voor is gezorgd, dat er met de marketentster een werkelijke ponny, gespannen voor een wagentje, ten tooneele zal verschijnen. De vele bezoekers, die de opvoeringen van de diverse operettes door „Harmonie" bijwoonden, zullen dit zeker met groot ge noegen vernemen, daar 1111 ook weder kos ten noch moeite zijn gespaard om 't werk zoo mooi mogelijk voor het voetlicht te brengen. Wat het instrumentale gedeelte betreft, dit zal nu worden verzorgd door de eigen •orkestafdeeling, welke 1 Januari j.1. werd opgericht en nu op deze uitvoering haar eerste medewerking zal verleenen. Men mag dus van „Harmonie" weder een aardige voorstelling tegemoet zien. Voor verdere bizonderheden en opgave voor donateur of begunstiger verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Tevens zii nog medegedeeld, dat tot slui ting van het seizoen door bovengenoemde vereeniging a.s. Zaterdag 23 April in „Ca- sino" een Soirée-Dansante is georgani- seeid en waarvoor bü het bestuur, leden en 's avonds aan de zaal vanaf heden dage lijks toegangsbewijzen zijn te verkrijgen 30 ct. per persoon (alles inbegrepen). Voer nadere bizonderheden zie men de advertentie in een der volgende bladen. CIRCUS „OLYMPIA". Voor de tweede maal binnen een jaar tijd heeft het circus „Oiympia" baar tenten te Den Helder opgeslagen. Daar dit circus nog versch in het ge heugen leeft door haar onlangs gegeven voorstellingen, kunnen wij kort zijn in onze mededeelingen over de thans in vertooning zijnde nummers. Verleden jaar schreven wij, dat het circus naar zijn bescheiden afmeting en materiaal een keurig programma heeft en ook nu kun nen wij zeker dit gezegde herhalen. In vergelijking met September is het pro gramma voor ongeveer de helft omgewerkt In het kort zullen wij de voornaamste veranderingen nagaan. Vervallen was het glanspunt der vorige vertooningenNimi, de elastieke pop en de sterke dame, waarover wij toen uitvoeriger schreven. Daarvoor was in de plaats gekomen een keurige jongleurscène, waarbij het aar digst was het begeleiden van de muziek door met speciale bellen van verschillende toonhoogten te 'jongleeren. Verder was een nieuw programmanummer; de muzi kale clown. Met bijwonderenswaardige snelheid en zekerheid bespeelde hij een tweetal xylophoons. Dan was er de krachtmensch Heinz Marko, die voor de sterke dame in de plaats was gekomen. Zijn hoofdnummer bestond uit het op de rugliggend optillen van een brug, waarop zeven personen hadden plaatsgenomen. De clowns, waar onder het welbekende kleine mannetje met de varkensblaas waren weder zeer orgineel in hun aardigheden. Dat is ook een voornaam punt in de circus-pro gramma's, dat meestal wel wat te wen- schen overlaat. Van de programmapunten die onveranderd bleven noemen wij nog de koorddanseres Meta, het pony-paardje, de cowboys en verder de meeste paarden- dressuurnummers. Deze nummers blijven echter het aan kijken ook voor de tweede maal wel waard. In kwaliteit stond het programma dan ook zeker gelijk aan September. Het bezoek was ook dezen avond slecht te noemen. Hedenmiddag 2 uur wordt een speciale voorstelling gegeven voor de speeltuin- vereeniging, om 4 uur heeft ,een kinder en familievoorstelling plaats, terwijl om 8 uur de avondvertooning gegeven rtordt, Morgen, Zondag, worden op de bekende uren de afscheidsvoorstellingen gehouden. „DORCAS". De verloting van „Dorcas" zal plaats hebben op Dinsdag 19 April 0111 3 uur in het gebouw „U.S.O.", Kanaalweg. De mand met eieren is gevallen op no. 113. OPVOERINGEN: „WIJ WILLEN NIET". Men schrijft ons: Het dienstweigerings-actie-comité, dat in December en Februari j.1. twee dienst-1 weigeringsmiddagen organiseerde, zal op Zaterdagavond 23 en Zondagmiddag 24 April thans te Alkmaar, in de „Harmonie" twee opvoeringen geven van het nieuwe leekenspel van mevr. Henr. Roland— Holst: „Wij willen niet", dat een vurig pleidooi voor radicaal anti-militairisme, dienstweigering en geweldloosheid in houdt. De opvoeringen worden gegeven door een Haarlemseh spreekkoor, van 80 jongeren, onder leiding van den regis seur J. Frevel. Zaterdagsavonds treedt bovendien als inleider op de heer W. L. van Warmelo, oud-kapt. der artillerie en Zondagsmid dags ds. N. J. C. Schermerhorn, vroeger te Nieuwe Niedorp. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „DE ROZEKRANS". Pierre Mols en Enny de Leeuwe In de hoofdrollen. Wij herinneren hierbij aan de opvoering van „De Rozekrans", welke het gezelschap „De Vereenigde Schouwspelers", directeur Pierre Mols, morgen-, Zondagavond, in „Casino" zal geven. Zooals wil Donderdag reeds vermeldden, is dit tooneelstuk hier ter stede reeds vijf maal gespeeld, telkens voor volle zalen. Wel een bewijs, hoe het in den smaak van het groote publiek valt. Te verwachten is dan ook, dat deze zesde uitvoering eveneens een volle zaal zal trékken. De medespelenden zijn: Pierre Mols, die de rol van Gerard vervult, zijn echtge- noote Enny de Leeuwe, welke die van Jane vertolkt. Verder Ada van Duyl als de Hertogin de Meidrum. Betty Grit— Vink (Pauline Lister), Betty Verduyn (Rosemary Gray), Adolf Rijkens (Dr. Do- ryck Brand), Theo Vink (Dr. Rob. Mac- kenzie), Jo van de Water in de dubbelrol van Hertog van Meidrum en Simpson, den bediende. De romance „The Rosary" (De Rozenkrans), muziek van Ethel'borg Ne- vin, wordt gezongen door Mevrouw Enny j Molsde Leeuwe. Het eerste bedrijf speelt op het terras! van het landgoed „Overdené" van Hertog en Hertogin de Meidrum; het tweede ruim een jaar later in de spreekkamer van Dr. Deryck Brand te Londen; het derde den volgenden dag op „Gleneesh", het landgoed van Gerold Dalmain in Schotland, en het vierde eveneens daar, doch eenige maanden later. De prijzen voor deze eerste rangs voor stelling zijn buitengewoon laag; hiervoor verwijzen wij naar de advertentie. EEN NEDERLANDSCHE GELUIDSFILM ALS RECLAME. Tot 22 April loopt in de Witte Bioscoop een Nederlandsche geluidsfilm. Een film welke door Nederlanders gemaakt is en door Nederlanders gespeeld wordt. Pro paganda voor het Nederlandsch fabrikaat wordt ook in dit werk gemaakt. Men zie hiervoor de advertenties welke de volgende week in onze courant zullen verschijnen. Een korte beschrijving van den film volgt hieronder: Hunsche, de oom, is uit iogeeren bij neef en nicht, die jong getrouwd, reeds de be kende kleine „kibbelpartijen" hebben. Stapelveld, de arts, is juist aan de mi crofoon en heeft het als dr. Stekel over zenuwachtige menschen. Oom, die muziek door de radio wil geven, bezorgt zijn vrienden zoodoende een natuurgetrouwe en levendige schildering van hun eigen toestand van zenuwachtig gedoe en over prikkeling. Tegelijk vertelt deze dokter echter ook iets over de oorzaak en toont den weg tot DEN HELDER Zondag 17 April 1932 Ncd. Hcrv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat), 's Morgens 10.30 u„ Ds. H. A. Enklaar Doopsbediening. Onderwerp: „In dienst des levens" Ned. Hcrv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. L. Baas, van Werkendam. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u„ Ds. P. H. Borgers Onderw.: „Jagen naar het Volkomene" Donderdag 21 April nam. 8 uur Deutsclier Verein. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. R. C. W. J. Hoek Gebouw C. J. M. V., Spoorstraat. 's Morgens 9.55, Ds. J. H. Vaandrager Jeugddienst Doopsgez. Gerifc Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). i 3de Zondag na Paschen. 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Morgens 10 uur, Opdrachtdienst 's Mid. 3.30 u., Openluchts&menkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Middags 2.30 uur, Ds. E. R. Damsté Afscheid Tel. 235 en 479 beterschap. Natuurlijk! Anders zou het toch geen reclamefilm zijn. De oom blijkt goed op de hoogte, laat koffievuil en coffeïne zien, laat dan zijn zenuwachtige familieleden koffie „Hag" serveeren, om te overtuigen, dat deze ech te coffeïnevrije koffie niet alleen hart en zenuwen spaart, maar ook overheerlijk van smaak en aroma is. Een zeer geslaagde film en een goede reclame, speciaal ook voor de Nederland sche filmindustrie. De acteurs geven een uitstekend spel te zien en de regie van Theo Frenkel heeft met deze film werke lijk iets tot stand gebracht, dat goede perspectieven opent. ONVOORZICHTIGHEID. Donderdagmiddag pl.m. vier uur klom een jongmensch, zekeren B. op een wagen beladen met pakken stroo, die achter de bottelai-y van den heer Bakker in de Gravenstraat stond. Doordat het pak, waaraan hij zich vast hield niet op den wagen vastgebonden was, viel hij met stroo en al naar benden, juist op het hekje van het Tehuis voor Ouden van Dagen, waardoor hij zijn pols brak. KIPPENDIEFSTAL. Hedennacht is ingebroken in een schuur van den beer Kuiken, aan het Singel, waarin ruim 30 kippen waren. Een zes a zevental van deze gevederde vrienden zijn gestolen. Bü de politie is aangifte van dezen diefstal gedaan. door A. C. VAN KAMPEN. Lezer, misschien weet u het niet, maar hier in Den Helder, in ons nuchtere, 0 zoo nuchtere Jutterland, zijn momenteel twee plaatsen, waar de romantiek (die god delijke romantiek!) nog opgeld doet. Het is ten eerste het woonwagen-kamp, daar aan 't „kanaal", en ten tweede het terrein, waar dezer dagen het „wereldl"-cireus „Oiympia" opereert. Wij zullen trachten u iets van die romantiek te vertellen. Ten eerste zullen wü bet dan over de fabelachtige snelheid hebben, die circus- mensohen bij het in-elkaar-timmeren van een tenten-complex aan den dag leggen. Dat is nou werkelijk voor een gewone ster veling niet te snappen! Oordeelt u zelf maar: Donderdagmorgen om 8 uur is d'r nog geen paaltje in den grond getimmerd, en 0111 half drie in denzelfden middag: VC s fert'K meine Damen und Herren!" on u, d(>en- daar kom je niet achter cevpn ,w onze °°hen best de kost ge- Ze Dakfpi/v W3nt het was 'r n'e^ onaardig! in (?r knuistp'nmet z'n achten een la" zeil een paal recht'en6" Pa«l amleren houden Wy gaan achter een auto staan, die doorbuigt van een last palen, en kijken k pp <Ti.tis7hTen blik rond. En heel wat 8 ei te braen' Voor mij loopt, om maar eens iets te noemen, een kereltje, een soort pygmee, niet langer dan 90 cm. On gelogen hoor! 't Ventje z'a pet, jasje en pantalonnetje, die zoo onpractisch moge lijk voor een gewoon mensch bestemd zijn, fladderen hem als gordijnen om z'n lichaampje. E11 onwillekeurig maakt m'n vriend de opmerking „Arme stakker!" Maar al gauw kwam hij op deze theorie terug, wel bemerkend, dat er in circussen (wat een raar meervoudgeen „stakkers" bestaan, tenminste, zich niet stakkerig ge- 1 r!5e"- Vant, als op zeker onzalig oogen- ik een collega hem bijna van de sokken loopt, giet het ventje in kwestie zoo'n schitterende serie Nederduitsohe kracht termen er uit, dat de aanvaller zich haas- tiglük terugtrekt. En zonder tegen te prut telen! Ja, zoo gaat dat daar! Als dan eenige kleine peuters hard gaan lachen, sist het manneke: „Ah.... verdammtes Zeug!!!" Houd ze in de gaten die kleine ventjes! Wii gaan nu de manége binnen; hier is de voornaamste kapitaal-post vertegen woordigd, in den vorm van 12 min of meer volbloeds, en twee heel kleine lieve paardjes. Een vijfjarig meisje staat bij 't kleinste miniatuurpaard, dat, ziend© mijn interesse voor het beestje, zegt: „das ist rnein Lord- chen, mein lieb's Kind". Nu, met „Lord- chen' zullen ze vast en zeker succes heb ben. Tussohén twee paarden in, die philo- sophisch aan het hooi-pruimen zijn, zit een d'onker-oogig mensch, bezig zijn 12- uurtje te verslaan: Spruitjes met gedroog de appeltjes, overgoten met een nog onbe kende saus; ik kan ndiet zeggen, dat deze cocktail mij erg aanstond, en vooral de lucht was „furohtbar". Maar wat geven die circus-menschen daar om! Als 't maar eet! Eenige andere employees zijn bezig op verdraaid handige manier een tent op te slaan voor de gereedschappen; als wij erbij gaan staan komt uit een nabiien wagen een soort van bajadère, die gracieus en coquet het trapje afdaalt. Als ik dan schuchter aan een Duitscher vraag, wie die knappe dame is, antwoordt hij: „Ach, das ist unsre schone Bella, 'ne Wunder- frau!" Inderdaad, een wonder-vrouw! De man kan nu echter meteen z'n mond niet meer houden, en vertelt velerlei bijzonder heden uit ziin bohémien-bestaan. O, we hebben een reuze-bedrijf meneer,.dat is schitterend gewoonweg; vergelijk nu eens naar verhouding die groote instellingen met onze. Dan moet men paf staan me neer! Meneer!! dan moet men paf staan!!! En wat presenteeren we 't publiek? Da's dik in orde, hoor! Nocit geen klachten! Moet ook niet. Raak j© je naam maar kwijt, enz., enz., enz. Als ik me omdraai, en al een nieter-of vijf weg ben, roept hii in z'n enthousiasme nog: „Was im Kreis geschickt, das ist Hauptsache!" Geef nou zoo'n kerel maar eens ongelijk! Daarna kropen wii onder het zeil van de groote tent, waar d© voorstellingen ge geven worden, door. En in de grootste ver bazing heb ik mij afgevraagd: „hoe heb ben ze 'm dat zoo gauw gelapt!" Getem perd valt het daglicht door 't groene tent zeil, waaraan reeds de booglampen han gen, die 's avonds de „volte" in een zee van licht zullen doen baden. O ja, dat licht. Het houdt overdag de menschen aan 't werk met kabels leggen, lampen nazien enz., en 's nachts Herr Direktor uit z'n verdienden slaap. O, dat licht!! Het meest aantrekkelijke vind ik nog de schots en scheef tegen elkaar aangezette wagens, het centrum van „Oiympia". Bij een oranje-kleurig exemplaar kijk ik ter sluiks dooi- een ruitje heen; wat ziet m'n oog? Een groote hoedendoos, met daarin heel kameraadschappelijk een aap en een klein© baby. De baby echter is van 't men- scheliik geslacht, en huilt derhalve met enorme uithalen. Twee vrouwen zijn ook nog in den wagen. De een is bezig met rouge en wenkbrauwpenseel zich wat op te kalefateren. De andere haalt een ladder van een kunst-zijden kous op. 't Gehuil van het kind gaat hun voorbij... In een volgend woon-compartiment lig gen twee jonge kerels te pitten, dat 't een lust is. Als ik zeker min of meer verwon derd ben gaan kijken, ('t is ook gek als je 2 van die bouten daar ziet li ""en snorken, terwijl het andere personeel zich het vuur uit z'n sloffen loopt!), zegt een meisje: „Lass se sehlafen, se hab's verdient!" E11 overal Vaar ik rondkijk komt me die heerlijk© romantiek-sfeer tegemoet.... overal! Ik wil het kamp verlaten. Maar alvorens dit gebeurt, heeft m'n vriend, d© Duit scher, weer het woord genomen, en vertelt mij het vervolg van z'n avontuurlijk leven. Wat niet 011-interessant is, had maar dat kleine ventje even later niet in m'n oor gefluisterd: ,,'s Ist kein wahres Wort d'ran, so'n greszet Lügner!" „Wiije weg wese!" buldert de „mof" dan, en ik vraag me af, hoe die vent zoo ineens weer aan dat Hollandsch komt. „Ja, je!" lacht hij, en twee rijen gouden tanden komen bloot, „das ist noch'mal etwas, nicht! Spreke hollandisch, franzósisch, Engliseh und auch ein Bischen Spanisch Bhid Russisch", Ik ze", dat ik 'm graag geloof, en haast me weg! Als ik over de ijzeren leggers stap, die ter bescnerming op de trottoirs van de De la Reijstraat gedeponeerd zijn, staat daar een ensemble jongeluitjes van tus- schen d© 6 en 10 jaar. met de grootste ver bazing te kijken naar een aap, die d© meest jolige caprice's maakt Des avonds wereld-première! De zwe pen knallen en knetteren; clowns, zelf hoogstwaarschijnlijk beu van hun moppen en „points" houden het „geacht publiek" in permanente lach-trilling. Jongleurs vangen d© meest wonderlijke voorwerpen openz., enz. Première! Goochelaars, met hooge hoe den en veel,Schwindel". Maar dat geeft toch niets hier, want alles, alles is maar schiin, die een groote leugen is; gelukkig daarom, dat 't spreek woord bestaat: „Mundus vult decipi", waarvan de ver taling luidt: „de wereld wil bedrogen zijn". E11 zoo is 't altijd geweest! Buiten het bek loopt de stalknecht mij tegen het lijf. „Auf Wiederseh'n!" roept hjj, weg-zwaaiend met breed gedoe. Toch lollig daar in zoo'n „beestenspul"; 't is er neg zoo kwaad niet, en daarom: „Hoch lebe das Zirkus.... und die Ro mantik!"

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9