Radiografisch Weerbericht, De ingebruikneming van de nieuwe Maasbrug te Maastricht. China en Japan. Messensteker te Amsterdam. minnenijd. Lindbergh stort opnieuw losgeld. Aardbeving in de provincie Hoepei, Stoomvaartbarichien. Postvluchten van en naar Indië. gviarkiherichion. WSERINGEN. De werkgelegenheid bij de Zuiderzeewerken. WIERBNGER WAARD. MEISJE AANGEREDEN. Gisterenmiddag reed een meisje op een fiets van de Koningstraat in de richting Breewaterstraat Zij reed rechts van den ■weg, en werd toen aangereden door een paard en wagen, en bestuurd door M. Het rijwiel werd zwaar beschadigd en het meisje kwam met den schrik vrij. an een en ander werd procesverbaal opgemaakt. DE PRINS NAAR DEN WIERINGERMEERPOLDER. De Prins is voornemens op 27 April de Zuiderzeewerken en den Wieringermeer- polder in oogenschouw te nemen. Gisteren was het voor Maastricht een heugelijke dag, want gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, de nieuwe brug, de Wilhelminabrug, zooals zij is gedoopt, geopend. De nieuwe brug maakt een grootschen en monumentalen indruk. Aan weerszijden voeren breede opritten in hellingen van 1 op 40 naar de vrij hoog gelegen land- hoofden, waartusschen in eikaars ver lengde een steenen en een ijzeren brug liggen. Laatstgenoemde overspant de 50 meter breede vaargeul, de andere rust op 5 steenen bogen, welke elk ruim 20 meter breed zijn. Bovendien is er nog een ijzeren brug over het Juliana-kanaal, dat ten Westen van de rivier loopt en er bijna onmiddellijk aan grenst. Over de geheele brug ligt een rijweg van 11 meter breedte, welke aan weerszijden wordt begrensd door voetpaden, ieder van 2.50 meter breedte. Het wegdek op de opritten en op de brug is van graniet keien, op de brug in waaierverband gelegd. Tusschen de ijzeren en de steenen brug verrijzen aan weerszijden steenen bouw sels, welke 9 meter hoog zijn. Zij hebben ieder een overdekte loggia, vanwaar men een prachtig uitzicht over de rivier en »p de stad heeft. Deze loggia's worden bekroond door beeldhouwwerk, dat be irekking heeft op de geschiedenis van Maastricht. Aan de pijlers zijn steenen verbreedin- jen gemaakt, waarop slanke zuilen prij ken, welke met bronzen lantaarns worden getooid. In het inwendige van de voet stukken van de zuilen zijn trappen, waar langs men een gang kan bereiken,waarin de buizen voor de waterleiding, de kabels van het telefoonnet e.d. zijn ondergebracht en die op die manier dus altijd gemak kelijk zijn te bereiken. De buitenzijden van de brug en van de viaduct, die de verbinding vormt met den rijksstraatweg Maastricht—Nijmegen, zijn bekleed met kunradersteen. De steenen brug is opgetrokken van Fransche kalk steen. Aan de Zuidzijde voert een trap van het landhoofd naar een dam, welke de verbinding vormt tusschen de oude en de nieuwe brug. Aan den kant van de Markt is in het landhoofd een rotondevormige opening, waar mettertijd een café-restaurant zal verrijzen, met een groote, gesloten glas veranda. Er recht tegenover komt een kiosk. Voorts is er nog ruimte uitgespaard voor een parkeerterrein voor auto's. Van dit landhoofd voert een afrit naar de Markt en een naar den gemeentelijken loswal. Voorts kan men nog langs een trap afdalen naar wat vroeger de Molen wal was, welke kade sedert men met het bouwen van de Wilhelminabrug is be gonnen afgesloten is geweest, maar die thans weer voor het publiek zal worden opengesteld. Wanneer ook de verbouwing van de oude Maasbrug een voldongen feit zal zijn, zal de Heugemsclie overlaat worden gedicht, waarna het nieuwe Juliana- kanaal, onder Borgharen op de Maas zal kunnen worden aangesloten, welke aansluiting voor industrieel Limburg van het grootste belang zal zijn. De bouw van de nieuwe en het ver bouwen van de oude brug over de Maas vormen dan ook samen een gebeurtenis, welke ver uitrijst boven een uitsluitend plaatselijk belang. Moge zij voor dit ge deelte van ons vaderland een tijdperk van nieuwen opbloei inluiden! De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in directie Limburg, ir. A. A. H. W. König, heeft bij de opening een rede uitgesproken, waarna Mnnstei Reymer (.minister van waterstaat) de openingsplechtigheid met een rede ver richtte. Hierna sprak de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN BOTER. Met ingang van vandaag wordt de in voer van boter voor drie maanden beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 1928, 1929 en 1980. DE VOORGESTELDE LOONS VERLAGING VOOR HET A.T.O. EN V. GEND EN LOOSPERSONEEL. In de dezer dagen gehouden vergade ring heeft het hoofdbestuur van den Cen- tralen Bond van Spoor-, Tram- en A.T.O.- v. Gend en Loospersoneel, zich bezigge houden met het voorstel van de directie van de Nederl. Spoorwegen de loonen met 10 pet. te verlagen, t.w. 5 pet. op 1 Juli en 5 pet. op 1 October a.s. Uitvoerig werd over dit voorstel van ge dachten gewisseld, waarna eenstemmig werd besloten den leden te adviseeren hetzelve niet te aanvaarden. Op 9 en 10 Mei zal in de algemeene vergadering van den Bond te Rotterdam de eindbeslissing vallen. BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten van Noord-Holland achten termen voor een alge meene verlaging niet aanwezig. Wel toepassing van pensioens- verhaal. Veertig gemeentebesturen, voor het meerendeel van kleinere gemeenten, in Noord-Holland hebben zich tot Ged. Sta ten van die provincie gewend met het ver- zoek, de jaarwedden der burgemeesters, secretarissen en ontvangers een vermin dering te doen ondergaan, die verband houdt met de tegenwoordige tijdsomstan digheden. De concrete verzoeken loopen uiteen. Sommige gemeentebesturen doen bepaalde voorstellen, die zich aansluiten aan door hen op de andere gemeente-amb tenaren toegepaste kortingen; andere be palen zich tot het doen van het verzoek in het algemeen en laten de vraag in wel ken vorm en in welke mate tot een al dan niet tijdelijke verlaging der bedoelde wedden zal worden overgegaan, aan Ged. Staten over. Op dezen grond achten Ged. Staten voorhands geen termen aanwezig, een algemeene verlaging van de bedragen der onderhavige jaarwedden in overweging te nemen. Zij houden hierbij in het oog, dat deze ook niet wordt gevorderd om de gemeente aanspraak te geven op de vrijstelling, be doeld in de wet van 18 Maart 1932. Slechts het opperen van de mogelijkheid om pen- sioensverhaal toe te passen kan, naar het oordeel van Ged. Staten, in aanmerking komen. DISCONTO-VERLAGING TE AMSTERDAM. Van 8 tot 21/2 pet. Belee- i.ingsrente van 4 op 3 pet. Met ingang van heden heeft de Neder- landsche Bank haar wissel- en promessen- disconto met Vi pet. en de beleenimgsrente evenals het tarief voor voorschotten in I rekening-courant met 1 pet. verlaagd: De rentestand, welke sedert 29 Septem- ber niet gewijzigd was, is thans als volgt geworden. 19 April 1932 tevoren Wisseldisconto 2Vi pet. 3 pet. Promessend i soonto 3 pet. 3M pet. Beleening van effecten 8 pet. 4 pet. Beleening van goederen 3 pet. 4 pet. Voorschotten in reke ning-courant sohen beide landen te beslissen, hetgeen opmerkelijk is, omdat Turkije nog steeds niet tot het Haagsche internationale ge rechtshof is toegetreden. De Turksche bereidwilligheid om deze bepaling uit het Nederlandsch-Fransche arbitrageverdrag in het Nederlandsch- Turksche verdrag over te nemen, bevestig den indruk, die hier deze w^k door eemge uitdrukkingen van Tewfik Roesdp Bei in ziin rede in de ontwapeningsconferentie is ontstaan, dat de Turksche regeering be reid is weldra tot den Volkenbond toe te treden. 3 pet. 4 pet. EEN NEDERLANDSCH-TURKSCH ARBITRAGE- EN VERZOENINGSVERDRAG. Turkije in den Volkenbond? Minister Beelaerts van Blokland' en de Turksche minister van buiteniandsche za ken, Tewfik Roesjdi Bei, hebben Zaterdag t te Genève een verzyenings- en arbitrage- verdrag onderteek end, dat geheel overeen- komstig het Nederlandsch-Fransche arbi- trageverdrag is, dat Briand en minister I Beelaerts een paar jaar geleden eveneens te Genève onderteekend hebben. Ook in dit verdrag met Turkije wordt dus aan het Haagsche internationale gerechtshof het recht toegekend, die rechsgesehillen tus- gen dan gelijkmakers, want, als we alles gehad hebben, moet als klap op de vuur pijl Lagendaai, die reuze-vent, dat onvol prezen voetbal-fenomeen, de trots der natie, het veld verlaten I De rots in de woestijn. Maar dat wil ik zeggen: 't was gemeen. Doorgestoken kaart van die lee- lijke Belgen! Ze konden het niet uitstaan, dat we zoo best op schot waren! Allemaal jaloersehheid. Wat een valschspelers! En we waren 't er weer broederlijk over eens, dat de Belgen 't diepst gezonken en laag- hartigste volk ter wereld ziin! Gelukkig hadden we Adam nog. Niet die oude, maar onze rechts midden-voor Een kerel om je petje voor af te nemen. En wat werd er gevochten daar! Welk een spanning, lezer; wij zaten boven op elkaar, en konden het niet meer uithouden! Ze moesten winnen! Vooruit, houd je taai! En.. Adam, de met geen goud te betalen Adam, deed wat 7 en nog X millioen recht geaarde Hollanders van hem verwachtten: Hii sjouwde het derde punt van dien mid dag er in! 2—1! 2—11! 2—111 Laat ik u dat tooneel in die huiskamer besparen. Ik verklap slechts, dat de pes simist, eerst blauw gemept, minstens vier plukken haar moest achterlaten; maar laat :k zwiigen over die twee kopies thee, die over den grond vlogen (óók al aangetast door het enorme enthousiasme!), en zwy- gen^ over die plateelen bloemenvaas. die t kantje af den scherf-dood ontkwam. - ,a,s. zielverheffend, 't was imposant! Minuten later: finis. En daai is de omroeper al weer die zegt, dat een zekere band een Spaansohe passo doble zal gaan jazzen. We hooren 't niet meerZijn al de straat op. 21! Nabetrachting met afgekoeld hoofd: W (ik het Nederland- sche elftal.), das vast. Maar ook de Bel gen waren goed. Misschien waren ze al lebei wel even sterk; wie weet. Maar ja, d r kan r maar ééntje winnen, en nu wn dat zijn, vinden we dat wel tof. En wat ik daar straks zei van de Bel gen, is ook niet waar. Dat ging maar in de gauwigheid. Was een „slip of my pen" en aangezien ik het niet meer door wil' schrappen besluit ik met: Leve de Hollanders leve de Belgen! DE WAFD VERKLAART DEN OORLOG AAN ENGELAND. Nahas Fasja, de oud-premier van Egypte en leider van de Wafd, de natio nalistische partij, heeft Zondag op het graf van Zagloel Pasja den openlyken oorlog aan Engeland verklaard. „Egypte moet thans ge'reed slaan tot Jet voeren van een actieve vyandige politiek ,neeit hii gezegd. Mevrouw Zagloel heeft ver volgens alle aanwezigen verzocht, by het eraf van hun vroegeren aanvoerder „te zweren te strijden tegen den Bntschen vijand". Hervatting der onderhandelingen. Een Reuterberioht uit Sjanghai meldde gisteravond De Ohineesch-Japansche wapenstu- standsondierhandelingen zullen waarschijn lijk binnenkort hervat worden. Men ver wacht morgen den terugkeer van den voor- naamsten Ohineeschen onderhandelaar, Kwo Tai-tsji. Geen nieuwe strijd. Op een vraag over den toestand in China heeft de onderminister van buiteniandsche zaken gister in het Engelsohe Lagerhuis medegedeeld, dat hij geen enkele inlichting had over nieuwe gevechten bij Sjanghai, afgezien van een bericht over gevechten tusschen de Ohineezen onderling, maar dit was een schijngevecht gebleken, dat door het vyfde Ohineesche leger voor een Ameriikaansohe filmmaatschappij gearran geerd was. De aanslag op den Japanschen trein in Mantsjoerije. Het onderzoek, ingesteld naar de oor zaken van de ontsporing van een trein met Japansche troepen in Noord-Mantsjoerije op 12 dezer, heeft het waarschijnlijk ge maakt, dat de ontsporing is veroorzaakt door Russische communisten. De Sowjet- regeering heeft negen divisies saamge trokken in het Russische gebied in het verre Oosten en in Japan vreest men dat die Russische troepen een uitdagende houding zullen aannemen. Twee slachtoffers ernstig ge wond. Aanrandingen op den openbaren weg. Een bloedige historie heeft de Amster- damsche politie Zaterdagnacht en Zon dagmiddag beziggehouden. Of eigenlijk twee gebeurtenissen, die vermoedelijk met elkaar in verband staan, schrijft „De Courant". Het was in den nacht van Zater dag op Zondag, om even over twaalf, toen in het politieposthuis hoek Molsteeg en Nieuwezijds Voorburgwal de deur open ging en een man binnentrad. Deze scheen in eenigszins versuften toestand te ver- keeren. Alvorens hij iets kon zeggen, leun de hij tegen den muur en het volgende oogenblik gleed hij op den grond. Hij bloedde zwaar uit een der armen en toen de agenten toeschoten en zijn jas open maakten, bleek, dat de slagader was door gesneden. De arm werd afgebonden en de hulp van den G.G.D. verzocht. Vóór de ziekenwagen er was, vertelde het slachtoffer, dat eenigszins was bijge komen, dat hij op den rijweg van de Ro zengracht, vlak bij de Westermarkt liep en dat er een auto naderde. Toen was een onbekende man op hem toegeschoten, die zoo iets gezegd had als: „Moet je over reden worden!" Deze onbekende man had hem een duw tegen den arm gegeven. Pas later, toen hij al een eind in de richting van de binnenstad had gewandeld, merkte hy, dat er bloed uit zij mouw druppelde. Hy werd flauw en liep toen het posthuis Molsteeg binnen. De getroffene werd per auto naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opge nomen. Zondag was zijn toestand redelijk wel. Hy verklaarde toen, dat hij zich niets -SJ'f. X« kon SSS I hans het tweede geval. Dit speelde zich Zondagmiddag om drie a v,a1' eve"ee"s in een politieposthuis doch ditmaal in dit van het Centraal- station. De bezoeker die hier binnentrad, ver keerde niet in opgewonden toestand Hii Jen8 h hf ZTT kalm' In zijn hand hield hS T)H Van vri-ï groot f°»-maat. Dit toonde hy den wachtcommandant en hy voegde er aan toe, dat hy in een open stom gfdegenhe,d' die naMi dit posthuis staat, een man had doodgestoken. Deze en toen /«1Ch Ir die gelegenheid bevonden en toen de ander er binnentrad, waren er woorden gewisseld. Eensklaps had de een het m^ getrokken en den ander twee De ret T-Ilde Weg toeSebracht. en LS" !iev,tCn den bezoeker achter Dinr naar de bewuste plek. haf L i mand meer te zien- Doch bij het terugkeeren vonden zij een man, die te-ren den muur van het posthuis leunde Deze man was zeer flauw en had groote mnnitp zich op de been te houden. Hy bloedde hevig en toen hy in het posthuis „ebracht was, bemerkte men, dat zyn lichaam twee ernstige steekwonden ver toonde. Er was een diepe steek m den Im ker borststreek en een in den arm. Per auto van den G.G.D. werd de patiënt, die 35 i oud is, naar het Binnengasthuis ver voerd. Zyn toestand was Zondagavond zeer ernstig, althans van een voorloopig kort verhoor door een rechercheur was geen sprake. De arrestant, een 41-jarig los werkman, werd naar het politiebureau Warmoes- straat, overgebracht, waar de commis saris,'de heer L. Hoogenboom hem aan een verhoor onderwierp. De man zeide nu en dan in de Houthaven te werken. Het hinderde hem, dat hy nu en dan op straat door menschen werd aangesproken en hij nam zich Vrijdag voor daaraan voor goed een eind te maken. In een zaak hier ter stede kocht hy een groot mes en be sloot den eerte den beste, die hem lastig viel, dood te steken. Op het Singel, nabij de Raadhuisstraat, kwam een man naar hem toe die een praatje maakte. Zij lie pen samen op en de man gaf hem plotse ling een steek, onder de woorden: Ga dat nu maar aan de politie melden. De arrestant had dien man niet meer gezien. Naar alle waarschijnlijkheid is dat het slachtoffer, dat zwaar bloedend het posthuis Molsteeg was binnengeloopen en daar ineen was gezakt. De verklaring, door het slachtoffer in eerste instantie af gelegd, en de lezing, die de arrestant gaf, kloppen dus niet. Vermoedelijk zal echter de mededeeling van den arrestant wel de juiste zijn. Ook wat de plaats betreft, deze Is dichter by het politieposthuis Molsteeg gelegen dan de Rozengracht. Op Zondag herhaalde hy zyn daad vóór het posthuis Stationsplein en deze lezing klopte volkomen met de feiten. De vraag is, of de dader wel geheel nor maal is. Waarschijnlijk zal de man, vóór hy contact met de justitie zal krijgen door een psychiater onderzocht worden. Voorts zal in het Binnengasthuis een confron tatie met de beide gewonden moeten plaats hebben. By zijn arrestatie toonde de man niet in het minste berouw en ont roering was verre van hem, toen hij hoor de in welken toestand zyn laatste slachtof fer verkeerde. Gistermiddag is de dader, die maar steeds bleef volhouden, dat de beide dooi hem gestoken mannen het hem lastig hadden gemaakt, en dat by steeds op straat door mannen met oneerbare be doelingen werd aangeklampt, in het Binnengasthuis geconfronteerd met den man, dien hy Zaterdagnacht zoo ernstig met zyn mes verwond heeft. Deze her kende hem als zyn aanrander, die trouwens onmiddellijk zeide, dat dit degeen was, die hy „zyn verdiende loon had gegeven". Daarna is de dader opnieuw overge bracht naar het politiebureau aan de Raampoort, maar toen de commissaris, de heer Pijper, daar zyn verhoor zou beginnen, is hy in een zoodanig opge wonden toestand geraakt, en zóó te keer gegaan, dat de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd moest worden. Per zieken auto is de man, van wien het hoe langer hoe waarschijnlijker wordt, dat hy waan zinnig is, naar de afdeeling voor zenuw lijders van het Wilhelminagasthuis over gebracht. OPLICHTING Van 24.000 gulden. Een 71-jarige man heeft by de politie van het bureau Linnaeusstraat te Amster dam aangifte gedaan, dat hij door iemand is opgelicht voor een bedrag van f 24.000. Hieromtrent meldt men, dat het nog zeer de vraag is of er van oplichting sprake is en niet van een gewone civiel-rechter- lijke kwestie. De 71-jarige heeft namelijk op verschillende tijdstippen, loopende over acht jaren, aan een cliënt, tegen vergoeding van rente bedragen geleend, welke in totaal tot genoemde som zijn opgeloopen. Nu het echter op terug betaling aankomt weet de schuldeischer absoluut niet waar de ander zich bevindt. Hij is nu naar de politie geloopen om aangifte van oplichting te doen. Men heeft den ouden man onder het oog gebracht, dat hij op zeer onvoorzich tige wijze met zijn geld is omgesprongen. Overigens zal moeten worden onderzocht, of in dezen een misdrijf is gepleegd. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vrijdagavond beerde de 30-jarige ser geant P. L. per motor terug van eene oefe ning met landstormers te Venray. Op den Horstemveg nabij Californië werd hii door de lichten van een hem tegiemoetkomeneen auto verblind en reed hii met volle vaart tegen een boom. De motor werd ernstig beschadigd; L. liep ernstig lichamelijk letsel op. DOOR HET SPRINGEN VAN EEN BAND... Vrijdagmiddag is op den rijksweg Venlo—Nijmegen door het springen van een hand de ruim 20-jarige F. in dienst der firma Van L. te Maastricht de macht over het stuur van zyn auto kwijtgeraakt. Hij botste met volle kracht tegen een boom terzijde van den weg. In bewuste- looEen toestand werd F. opgenomen en met ernstige inwendige kneuzingen, een beenbreuk en hoofdwonden naar het St. Jozep'hziekenhuis te Venlo gebracht. BRANDSTICHTING. In het huis van bewaring te Alkmaar is opgesloten zekere H. uit Heiloo, wiens huis op 7 April is afgebrand. H. heeft tegenover de politie bekend, het perceel in brand te hebben gestoken. geslagen, waardoor twee volwassenen en Twee kinderen om het leven ziin gekomen. Te Lonneker is Zondag op den Hengelo- schenweg een zekeren B. door P. uit minne nijd met een mes een niet levensgevaar lijke messteek in de borat toegebracht. Buitenland. Honderdduizend dollar bij bank gedeponeerd. Volgens de „New-York Mirror" heeft kolonel Lindbergh dien geheelen nacht op een teeken gewacht, om zich per vlieg machine naar een afgesproken plaats te begeven, waar hem naar hij hoopte, tegen inlevering van het losgeld, ziin baby zou worden teruggegeven. Het losgeld wordt geraamd op 50.000 tot 100.000 dollar. Volgens andere bladen heeft Lindbergh Zaterdag by een bank te New-York een be drag van 100.000 dollar gedeponeerd, welk bedrag aan de ontvoerders echter slechts dan zal worden uitbetaald, als zij tezelfder tijd zijn zoontje uitleveren. Op het oogenblik zyn Lindbergh en ziin rechtskundig adviseur, prof. Condor, af wezig. Het doel van hun reis wordt ge heim gehouden. Reuter meldt d.d. gisteren uit Nanking, dat de provincie Hoepei door een hevige aardbeving is geteisterd, waarbij honder den menschen het leven zouden verloren hebben. Het provinciaal bestuur heeft de regeering van Nanking telegrafisch om hulp verzocht, daar in het gebied dat door de aardbeving getroffen is, duizenden menschen dakloos zijn en met hongersnood bedreigd worden. 51 slachtoffers. Volgens een bericht uit Nanking is de aardbeving op verschillende plaatse): in de provincie Hoepeh waargenomen. Vol gens tot nu toe onbevestigde berichten zou het aantal slachtoffers 51 bedragen. VISCHKOTTER MET EENENTWINTIG MAN EQUIPAGE VERMIST. Volgens een bericht uit Thorshavn wordt een vischkotter van de Faroër met 21 man equipage vermist. Men vreest, dat het schip tydens den laatsten storm op de Noordzee is vergaan. Alle andere visschersvaartuigen van de Faroër zijn reeds binnen. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUIDSLA VIË. De toestand steeds ernstiger. De berichten uit het gebied van de overstroomingen der Save luiden dage lijks ernstiger. De Prawda meldt, dat de bevolking in paniek is geraakt. In den nacht van Zondag op Maandag zijn de dijken der Save bij Mitrovica en Obrovac doorgebroken. Beide steden zijn volkomen onder water gezet. Te Mitrovica zijn nog in den loop van den nacht vijf huizen ingestort. Het water stond hier en daar tot aan de daken der huizen. HET PALEIS TE SINAJA AFGEBRAND. Zaterdagmorgen is tengevolge van kort sluiting het kasteel Pelesj, het koninklijk paleis te Sinaja volkomen uitgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat slechts enkele meubelen konden worden gered. Het kasteel was gebouwd door Do- deres in de jaren 185'83 in Neurenbur- ger stijl en was een van de lievelingsver- blijven van de koninklijke familie, vooral van Koning Ferdinand, die het als jacht slot gebruikte. Een groot aantal kunstwerken is ver nietigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade kan nog niet geschat worden. 22.50140; vette kalveren per kg. 0.70 i.jo; 125 nuchtere kalveren (slacht) 2—8; 888 vette varkens (zware) per kg 1812 cent en zouters 17>9 cent per kg, handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 18 April. ksz' cele* V? ^°0<ie k°o1 le s- f 0.90—2.90; 22,000 ï?h?tuU'rt,60' ,oooy 3.IO, alles per 100 kgT ,2°° kg" bieten NOORDSCHARWOUDE, 18 Anril 11,400 kg. roode kool: Ie soort ó'oo-s 60 d.s. 0.70—2.20; 11,400 kg. D. witte kool té srt. 1.60—1.70, d.s. 0.70—1.40; ,30o kg gele kool d.s. 2.50, alles per 100 kg. TEXEL, 18 April. Pluimvcevereeniging Texel. Aangevoerd 164582 eieren. 58—62 kg 2.15—2.40: 62—66 2.30-2.80; kleine eieren 1.702.20; eenden-eieren 2.05 2.20; alles per 100. Oude kippen 0.50 p. kg. TEXEL, 18 April. 3 koeien, 4 kalveren 1525; 68 nuchtere kal veren 2.507; 2 rammen; 6 schrammen 4g, 17 biggen 25; 2 korven kippen. PURMEREND, 19 April. 2124 kg boter 0.95—no p. kg; 606 koeien: 225 vette koeien 0.66—0.72 233 geldekoeien 110185, vlug 110 melkkoeien 140—<270 stug; 38 stieren 4&— 54, stug; 19 paarden 70—150, matig; 45 vette kalveren 90—no matig; 859 nuchtere kalveren v. d. slacht 4— 16, stug; id. v. d. fok 8—14, stug; 579 vette varkens v. d. zouterij 0.17, vlpg id. v. d. slacht o.i8r—22, vlug 40 magere varkens 7 —12; 286 biggen 2—5, stug; 702 schapen 14 —<22, stug; 20 bokken 4—9, matig; piepkui kens 0.85—0.95. Eierenveiling. Kipeieren 2.402.90; eendeieren 2.10, alles per 100 stuks; 700 kievitseieren 8 cent per stuk. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.4 te Valentia Laagste stand 548.4 te Torshavn. Verwachting: Zwakke tot matige Westelijke tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, iets zachter. Suchtvaart. Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde, u., pass. 16 April Perim. Poelau Laut, t., 18 April te Londen. Poelau Tello, u., 17 April te Londen. Bengkalis, 16 April te A'dam. Tabinta, u., 16 April v. Napels. Kon Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 16 April v. Melbourne. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u., pass. 17 April Finisterre. Dempo, t., 17 April v. Sabang. Garoet, 17 April te Tjilatjap. Kedoe, u., pass. 18 April Ouessant. Kertosono, t., 18 April v. Port Said. Kota Inten, 17 April te R'dam. Kota Pinang, 17 April te R'dam. Kota Agoeng, t., pass. 15 April Point de Galle Kota Tjandi, u., pass. 17 April Kaap Guar- dafui. Siantar, 17 April te Macassar. Sibajak, u., 18 April te Belawan. Slamat, 18 April te R'dam. Soekaboemi, tl., 18 April te Belawan. Tapanoeli, 18 April v. Suez. VERDRONKEN. Te Zaandam is Zondagmiddag het 2-jarig dochtertje van den heer D. Stevens in een onbewaakt oogenblik spelenderwijze in de Zaan geraakt en verdronken. MOTORBOOT OMGESLAGEN. Vier personen verdronken. 1 Bij den stuwdam van Créteil aan de Seine is Zaterdagavond een motorboot om Heen. De „Uil" is 17 April om 5.45 van Bang kok vertrokken en 13.17 te Medan aange komen. De „Uil" is 18 April om 5.36 van Medan vertrokken en 16.1 te Bandoeng aange komen. De „Specht" is 18 April 5.16 van Caïro vertrokken en 14.43 te Bagdad aange komen. Terug. De „Ekster" is 18 April 5.33 van Cal cutta vertrokken en 14.55 te Jodpoer aan gekomen. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER NAAR Z.-AMERIKA. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gis teren voor zyn derde reis van dit jaar naar Zuid-Amerika vertrokken. Dr. Ecke- ner heeft zelf de leiding van het schip op zich genomen. AMSTERDAM, 18 April. Veemarkt. Aangevoerd: 560 vette koeien, ie kw. 7076 cent, 2e kw. 5464 cent, 3e kw. 42—52 cent, mindere soorten 3040 cent per kg. slachtgewicht; 120 melk- en kalfkoeien 191260; 244 vette kalveren, ie kw. 5460 cent, 2e kw. 4050 cent, 3e kw. 3040 cent per kg levend gewicht; 124 nuchtere kalveren 2—5; 52 schapen 1420; 1120 varkens, vleeschvarkens, wegende 90110 kg, 2728 cent, zware varkens 2526 cent, vette var kens 24—25 cent per kg, slachtgewicht; 49 paarden 70130. Runderen met ruime aanvoer; ie kwaliteit iets flauwer; vette kalveren met vee! aanvoel en prijzen over het geheel lager Nuchtere kalveren met ruimen aanvoer en prijzen als vorige noteering. Schapen voor de vraag met ruim voldoenden aanvoer. Over het geheel ruim prijshoudend en de afloop flauwer. Paar- den^met weinig aanvoer en de prijzen iets ALKMAAR, 18 April. f J^angevoer(l61 vette koeien J 120—280, handel zeer stug; 11 vette kalveren Wat moet er gebeuren met de duizenden arbeiders als de Zui derzeewerken zijn afgeloopen? Burgemeester en Wethouders van Wieringen hebben zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat, waarin er op gewezen wordt, dat de uitvoering der Zuiderzeewerken, voor zoover Wieringen en naaste omgeving betreft, haar voltooiing begint te naderen. Een vraagstuk van dringenden aard zal dan de aandacht vragen en wel dit: wat moet er gebeuren met de duizenden arbeidskrachten, die de laatste jaren te Wieringen werk hebben gevonden. Voor de gemeente is deze vraag van het hoogste belang, daar in de huidige moeilijke omstandigheden de kans op werk elders zeer gering is. Het moet uitgesloten worden geacht, dat de ge meente Wieringen dan in staat zal zijn om al deze menschen te ondersteunen. Dit zou stellig leiden tot den financieelen ondergang dezer gemeente. De gevreesde gevolgen zouden ten deele te voorkomen zijn door voortzetting van de Zuiderzeewerken en droogmaking van den Noordoostelijken polder. Daarom wordt een dringend beroep op de Regee ring gedaan om bij de overweging van al- of niet-voortzetting der Zuiderzee werken met de belangen der gemeente ernstig rekening te houden. In een adres aan den minister van binnenl. zaken en landbouw wordt er verder op gewezen, dat ook bij voort zetting der Zuiderzeewerken alle moei lijkheden voor de gemeente niet zijn ver- dwenen. Er zal in elk geval een over gangstijd ontstaan, waarin de werkloos heid zal toenemen. Reeds thans, nu alle werken nog volop in gang zijn, staan een 80-tal werkloozen ingeschreven de dichting van den afsluitdijk is een kwes tie van korten tijd en het is te voorzien, dat het aantal werkloozen geregeld zal stijgen om in het najaar een hoogtepunt te bereiken. De medewerking van de regeering wordt daarom ingeroepen om een regelmatige afvloeiing der arbeiders te bevorderen. Niet alleen mag het een redelijk verlangen heeten, dat de arbei ders, die voor het groote rijkswerk hier heen zyn gekomen, met rijkshulp weer vertrekken, doch de regeering alleen ook beschikt over de noodige middelen en bevoegdheden om dit doel te bereiken. STEMMING HOOFDINGELANDEN. Zaterdag 16 April had in het Polderhuis alhier de jaar'ijksche stemming plaats ter voorziening in de vacatures in het college van hoofdingelanden door periodieke aftreding van de heeren F. A. F. Groneman en J. A. Bakker, terwijl

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10