Jb. HARJER ZOON Denkt er aan „I-iet karpet U tsewa^ verkoopt alleen BREEZANO. Af^NA PAULOWNIA. JULIANADORP. WIERINGERWAARD. Gemeenteraad van Wler.waard. TEXEL. Bloembollencultuur. Haven van Nieuwediep. ANSJOVIS. Ons blad meldde de vangst der eerste ansjovis door den komvisscher Dogger van Texel. Dit vroeger zoo belangrijke bericht, dat eertijds met groote spanning werd ver beid, niet alleen hier maar rond de ge- heele Zuiderzee en eveneens aan de ansjo- visbeurs, zoowel hier te lande als in het ,aci.. buitenland, zal nu in getemperde stem- zal hiertoe vergunning aan B. en van min- zijn keiezen. Den Helder worden aangevraagd. Niet al- Vroeger was er groote belangstelling leen dat, er oer kind nog een klein bedrag naar de soort der eerst gevangen ansjovis ie kort is, doch er zijn ook nog een paai omdat daaruit met groote zekerheidskans kinderen, die niet hebben kunnen sparen viel op te maken of er flinke vangsten zou- en deze moeten toch ook mee. Naar aan- commissie echter wel een, penningmeester, doch nog geen penningen in kas heeft, en zij de kinderen toch dit mooie en leerzame reisje wel gunde, werd door deze besloten om hiervoor een kleine verloting te doen houden, en roept zij alle personen op, die iets voor dit mooie deol over hebben, om 3it dan voor 15 Juni 1932 bij d<? Ou v?i- commissie bekend te maken of in te le veren. Tot goedkeuring van deze verloting de N.V. Behangerij en Sïoffeerderij dt-n volgen en of de te verwachten ansjo vis van een, voor den handel, gunstige kwaliteit zou zijn. De speculatieve wereld in de ansjovis- branche kwam, door het simpele bericht V/ll »*•»"- leiding hiervan gingen stemmen op om dan een zeker bedrag te vragen aan de Sehoolfeestcommissie. Daar dit voorstel veel voor- en tegenstemmers had, werd be sloten om de Oudercommissie met de Viranchp kwam door net simpeie ucinu» van de eerste ansjovisvangst te Nieuwe- Schoolfeestcommissie daartoe een bespre- van ae eersie nii»jvw tranrh Han de diep, in beroering en dat rad van a\on tuur kende haast geen rust. Ansjovis was een buitengewoon specu king te doen houden, waarbij dan de Oudercommissie vrü mandaat wordt ge geven. Bii stemming bleek de gi-oote meer- latief object en kon dat zijn, omdat het, als derheid voor het gewone jaariykswhe stapelproduct buitengewoon houdbaar is schoolfeest en voor het te houden school en er dus kans bestond, dit, bij ongunstige reisje. ril Cl uuö teelt, de prijzen der voorraden met spron gen'omhoog gingen en de schaduwzijde, dat bij groote vangsten de baisse intrad. Tientallen van .jaren is dat zoo gegaan en, zooals gezegd, werd niet alleen in vis- scherskringen, maar ver daarbuiten, in groote spanning de ansjovisteelt be schouwd. Eenige verslapping kwam daarin 11a ae oorlogsperiode toen alles ontwTioht was. Langzaam herstelde dat zich, maar verle den jaar gleed de schaduw der crisis reeds aan 'en thans ligt die als een zwarte vlek over het ansjovisbedrijf. Men kent de geschiedenis. Zouters en handelaars besloten geen ansjovis te koo- pen of te zouten voorloopig, waardoor het bedrijf is komen lam te liggen. Enkele gemeentebesturen, waaronder dat van Den Helder, hebben vergaderd om tot een oplossing te komen en zijn over de te nemen maatregelen het algemeen eens geworden. Nu. nadat de voortrekkers der ansjovis zijn gesignaleerd, aanstonds de groote hor den zullen binnentrekken, is het begrij- peliik, dat de visschers de vraag gaan stel len wat ze nu zullen hebben te doen. Zijn de maatregelen zoodanig, dat ze een loonend bedrijf kunnen maken of verkee- ren de maatregelen nog in het stadium van voorbereiding? Het bedrijf vordert dat op korten ter mijn wordt bekend gemaakt, op welke voorwaarden de ansjovis kan worden aan gevoerd. VISSCHERIJ. De garnalenpriis is zeer belangrijk ge daald, ondanks de algemeen niet zoo ruime vangsten. De prijs liep zelfs terug tot ongeveer 20 cent per kilo. Door dezen teruggang denken nog meerdere visschers van om den Zuid naar hun eigen terrein terug te keeren. De haringaanvoer is ook minder en de prijs ma- iets zijn gestegen, maar blijft toch aan den lagen kant. Enkele kommen brengen flinke hoeveel heden nog aan de markt, terwijl andere daarentegen voordurend! met geringe vangsten worstelen. Het optredend stormachtige weer zal ook de vangsten wel weer nadeelig be ïnvloeden. PAARD OP HOL. In de Prins Hendriklaan sloeg gisteren een voor een wagen gespannen paard, op hol. Het paard holde in de richting van de Keizerstraat, maar werdi op den hoek van de Spoorstraat tot staan gebracht. De voerman was van den wagen geslin gerd en bekwam een niet ernstige hoofd wonde. Daar de rondvraag verder niets bijzon ders opleverde, werd deze avond met een woord van dank voor de gezellige en aan gename besprekingen door den heer Shroevers gesloten. Wij voegen hieraan nog toe, dat de Oudercommissie bestaat oit de heeren H. Hoornsman. voorzitter; C. J. Vroom, se cretaris; C. Purmer, penningmeester; J. Marees en P. Constant, leden. GALLANTSOOG. UITVOERING. Zondag 24 April a.s. geeft de dames- zangvereenigimg „Zanglust" in combinatie met het fanfarecorps „Callantsoog" een uitvoering in de lokaliteit van den heer J. Luikes BuBtter. Men zal dus kunnen ge nieten van muziek en zang. Verder zal ter afwisseling door eenige leden de rresp. vcreenigingen een tooneelstukje ten ge- hoore worden gebracht. W« verwachten een druk bezochten avond. SERIEWEDSTRIJDEN. Op 5 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) hoopt de Voetbalvereeniging „Callantsoog" haar jaarlifksche seriewedstrijden te houden. Eenige mooie prijzen werden al door in gezetenen ter beschikking gesteld. NUTSVEREENIGING „VRIENDENKRING". Zondagavond treedt het Noord-Hol- landscli Tooneel voor de nutsvereeniging »Vriendenkring« op met een klucht in 3 bedrijven »De Familie Quasie«, een spel van »de houten ham«. Zooals de titel reeds aangeeft handelt het stuk over een familie, die met moeite rond kan komen en zich voordoet, alsof ze »van hooge komaf< is. De heer Loevens en z'n gezelschap hebben dit stuk reeds eerder met succes in Alkmaar opgevoerd. OUDERAVOND O. L. SCHOOL No. 1. Ouderavond gehouden op 19 April 1932, 's namiddags 7x/a uur, in de openbare lagere school te Julianadorp. Bij opening aanwezig 29 personen. Het hoofd dei- school, de heer Schroevers, opent met een woord van welkom deze byeenkomst. Hierna voorlezing der notulen van den op 27 October 1931 gehouden ouderavond, welke onder dankzegging worden goed gekeurd. De heer Schroevers doet hierna in korte trekken een verslag over de door hem met de oudercommissie gedane werk zaamheden betreffende het vervoer van veraf wonende kinderen naar onze school. Dit alles is, dank zij den grooten steun welken wij daarbij van Volksonderwijs in Nederland en van de afd. Volksonderwijs Den Helder hebben mogen ontvangen, zeer vlot van stapel geloopen, als men nagaat, dat er eerst op 27 October 1931 voor het eerst over dit geval werd ge sproken, en dat op 3 Januari 1932 reeds een auto voor dit doel ging ryden. Spreker geeft hierop nog eenige voor beelden, waaruit naar voren kwam dat Volksonderwijs steeds op de bres staat voor de belangen van het openbaar onder was. Naar aanleiding van deze bespreking, gaven 25 personen zich als lid van Volks onderwijs op. Besloten wordt om by het oprichten van een afd. Volksonderwijs te Koegras nog een nadere datum te bepalen, waarop dan een bestuur kan worden gekozen. Voorloopig kunnen personen die lid wenschen te worden zich daartoe opgeven by den heer Schroevers. Hierna volgt een lezing, te houden door den heer L. Tiggelaar, welke lezing tot onderwerp had „de school in vroegere tijden". Deze lezing werd met aandacht gevolgd. Bespreking schoolreisje. Hierop volgt bespreking schoolreisje voor de kinderen van het 7e leerjaar en zij die dit jaar de school hebben te verla ten, welk reisje op 1, 2 en 3 Augustus e.k. zal worden gehouden. Daar er door de kin deren welke daaraan zullen deelnemen, bijna een vol jaar is gespaard geworden voor dit reisje, en de kinderen het daartoe benoo.igde bedrag nog niet ten volle bij elkander hadden, werd hiertoe de O'-'e - commissie aangeklampt. Daar de OuJer- LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. Nieuwland, van Amsterdam; N. A. A. Verzijg, van Sassen- heim; A. W. Molenaar, van Den Helder; mej. C. IJfs, van Den Helder; J. Meeldijk en gezin, van Den Helder; G. Pranger, van Dantumadeel; P. K. Pala, van Venlo. Vertrokken: J. Smit, naar Wie- ringen; mej. E. Bulder, naar Den Helder; M. Dekker, naar Alkmaar; A. C. Leeraert, naar Graan en Langendam; J. Prins, naar Ambt-Hardenherg; P. Bakker en echtg., naar Wieringerwaard; Tj. de Bruin, naar Beemster; H. Blok en gez., naar Zijpe; Sj. Piening, naar Emmen; G. v. Ooenen, naar Emmen; D. Kapitein, naar Wieringerwaard; J. Hollander en wed. P. Huyser, naar Apeldoorn; Th. Bakker, naar Woerden. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN; Petrus, z. v. N. Liefting en A. Kollenberg; Dieuwertje, d. v. G. Kater en D. Voorthuyzen; Tryntje, Geertje, d. v. C. D. Prins en T. Breedt. ONDERTROUWD: K. Stapel en G. Hop man. GETROUWD: P. v. d. Kolk en M. Jan-, sen; A. M. van Loon en A. P. Oudejans. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje; een lampekroon en een zak met schoenen, V e r lo r e n een motorhandschoen. VERGADERING „SPORTLUST". De algemeene vergadering van de ver- eeniging „Sportlust", gehouden in café Slikker, aan de Kleine Sluis, werd met een I woord van welkom door den heer D. Stam- mes geopend. Nadat de notulen onder dankzegging aan den secrearis, den heer C. Slikker, on veranderd waren vastgesteld, volgde de mededeeling, dat de aansuiting by den bond van kortebaan-draverijen in Noord- Holland 10.kost. De vergadering kon zich met deze uitgave vereenigen, zoodat de aansluiting bij genoemden bond zal ge schieden. De commissie, belast met het nazien van de bescheiden van den penningmeester, bevond alles in goede orde. De rekening werd dus goedgekeurd en aan penning meester en commissie, bestaande uit de bracht F P" Sm"' dank Se" Hierna volgde bestuursverkiezing Bii acclamatie werden de aftredenden, de h h D. Stammes, C. Kaan en J. Leyn her kozen. By de bespreking over de te hou den draveryen kwam men tot de volgende besluiten: de eerste draverij wordt gehou den op 29 Mei en zal open zijn voor alle paarden. De prjjzen werden bepaald op f 200, 100, 50 en 25; voor de tweede draverij, te houden op 14 Augustus, wer den de prijzen slechts voorloopig vastge steld en wel op 250, ƒ100, ƒ50 en 25 Het bestuur kreeg tenslotte nog vol macht de te houden verloting en tentoon stelling naar eigen inzicht te regelen, en daar niemand iets by de rondvraag in be spreking bracht, volgde hierna sluiting. WIERINGEN. Hippolytushoef. VERJAARDAG Z. K. H. PRINS HENDRIK. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z K. H. Prins Hendrik, werd van de openbare-, rijks- en gemeentegebouwen j.1. Dinsdag de vlag uitgestoken. Ook van .tal van particuliere woningen zag men de driekleur wapperen. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Donderdagavond 8 u. zal bovengenoem de Zusterkring een byeenkomst houden in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytus hoef. DE VERGADERING VAN DE ZEEGRASMAAIERS. De byeenkomst van de zeegrasmaaiers, a.s. Zondagmiddag te twee uur, in het café van den heer Scheltus, trekt in de kringen die het aangaat, zeer de aandacht. Ons kwam ter oore, dat men ook van buiten Wieringen die bespreking wenscht by te wonen en dat zelfs de allerhoogste autoriteit inzake het zeegras maaien zyn oor te luisteren zal leggen. Ook wordt stellig verwacht, dat de visschers inzake een haventje aan de West op deze vergadering steun zullen ondervinden van deskundige belangstel lende zijde. Onze plaatsgenoot, de heer C. Bakker Cz., is geslaagd voor melkcontroleur op den cursus die te Hoorn werd gehouden. gehouden op Maandag 18 April, des avonds 7 u. ten Raadhuize. Voorzitter de heer C. Haringhuizen, tevens secretaris, opende de vergadering en heette de leden, die allen aanwezig waren, welkom. Hierna volgt lezing der notulen. Naar aanlei ding der notulen wat betreft de hondenkwestie, vraagt de heer Visser of er nog verzoeken zijn ingekomen. Voorzitter licht toe, dat er één verzoek is binnengekomen, waarmee B. en W. hebben ge meend er voorloopig geen verandering in te bren- De heer Visser: Dat verwondert me, want er zijn verschillende personen geweest, die mij er over hebben gesproken. Ingekomen is een proces-verbaal van de laatste gehouden kasverificatie. Ontvangsten 192.673.03, uitgave met inbegrip 24.799.63, wat op de Boerenleenbank is ge- alzoo saldo plaatst 189.864.191 f 2.808.84. In kas was 138.81, terwijl er op de postgiro staat ingeschreven 2.670.03. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Arbeid is bericht ont- vangen, dat de winkelsluiting, zooals die hier werd voorgesteld bij Kon. Besluit is goedgekeurd. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd de besluiten wat betreft de verpachting van het grasgewas op het sportterrein en bij de begraafplaats. Verder is ingekomen een dankbetuiging van den heer H. Boekei voor het mooie cadeau, dat hem is geschonken en de waardeerende woorden, die tot hem zijn gesproken. Ingekomen stukken: a. Verzoek Ooststellingwerf adhaesiebetuiging adres steunverleening aan land- en tuinbouw. B. en W. stellen voor aan dit adres wel adhaesie te betuigen. Wordt goedgevonden. b. Verslag 1931 van den Vleeschkeuringsdienst met uittreksel notulen alsmede een verslag der commissie over 1931. De heer B 1 a u b o e r wil even vragen, of de heer Koster kan inlichten over het tekort. Alleen Den Helder neemt er genoegen mee, moeten de anderen hier ook mee accoord gaan. De heer Koster geeft uitvoerige toelichting. Spr. zegt, dat de opbrengst veel lager was dan ge- gedacht was. Het tekort komt voor refccning van de commissie. De heer Blaauboer merkt op, dat de opzet niet goed is geweest, spreker zegt, dat het zoo was vastgelegd, dat het tekort door allen had moeten worden bijgepast. Het had ander» vastgelegd moe ten worden. De heer Koster geeft toe, dat dit een leemte is geweest. De heer Visser betreurt het, dat door den voorzitter daar toch terdege op ge wezen is, en dat door de commissie daar geen ge volg is aangegeven, het is een overeenkomst ge weest van ingrijpenden aard Voorzitter licht toe dat dit nu toch niet meer geeft, de commissie zal voortaan wel een beetje voorzichtiger zijn. De heer Speets vraagt inlichtingen over de noodslachtplaatsen. Voorzitter zegt, de slachtplaats van den heer Slikker wordt omgezet in een die aan de eischen der wet zal voldoen, dus dat dit voor onze gemeente niet van toepassing is. c. Adres bewoners Slikkerdijk over aansluiting waterleiding. Voorzitter zegt, dat door B. en W. een onderhoud met de bewoners van den Slikkerdijk en den heer Bel heeft plaats gehad. De kosten zijn geraamd op 70.40. Wanneer door de belang hebbende 60% wordt betaald zal de provincie betalen 988.56, en dan komt voor de gemeente t e eerste 10% f 49.28. en voor de tweede /of 56.21, in totaal 105.49. De bewoners heb ben dan te betalen 412.50. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken, met dezelfde bepalinqen als voor de Walingsweg. j Wordt goedgevonden. d. Adres J. Goosens c.a. verzoek bijdrage ver- "-oerkos.en naar Wieringermeer. e. Schrijven Ged. Staten betreffende niet goed keuring raadsbesluit rekening courant-overeen komst Boerenleenbank. B. en W. hebben een bespreking gehad met het bestuur van de Boerenleenbank. Er zal door deze in pand worden gegeven twee grossen van Hypotheeken ter waarde van 45.000, met dien verstande, dat die verbonden worden met de 24.000 van de gemeente. Daarna volgt voorlezing van het gemaakte ontwerp. De vergadering kan zich hier mee vereemgen f Adres Nationale Commissie tegen Alcoholisme, inzake beperking van het aantal verloven Drank wet. Het maximum-aantal vergunningen is hier vier, verloven drie. Voorgesteld wordt een besluit te nemen, dat er niet meer dan drie verloven mogen zijn. 2. Voorstel vaststelling verordeningen betref fende vergunning en verlofsrechten en aanwijzing wijken. Met de nieuwe verordening moet er voor ver gunningsrecht worden betaald, 40.Dit was eerst 25. Daar dit voor de verloven vrij was, is het nu bepaald op 25. De wijken blijven, zoo als het thans is. 3. Vaststelling verordening regelende de be noeming enz. van een veldwachter. Voorzitter licht toe, dat dit punt op de agenda is gebracht, omdat door den Commissaris der Koningin een schrijven was gericht, dat Wie ringerwaard een plaats is, waar een veldwachter kan worden aangesteld, zoodat het geen agent van Politie moet zijn De heer Visser vraagt of dit wet is en of dit werkelijk moet, kan het beter niet blijven zooals het is. Voorzitter zegt, dat de Commissaris er prijs op stelt, dat hier een veldwachter is. Nadat de nieuwe verordening is voorgelezen, wordt deze met algemeene stemmen aangenomen. Toch zegt voorzitter, er nog eens met de Commissaris over te willen spreken. Daarna zijn we gekomen aan de rondvraag. Mevr. Boerman Braaf zou den voorzitter willen vragen een goede steunregeling te treffen, spreekster zegt dat er velen zijn die zonder werk rondloopen. Een huisgezien met b.v. 4 kinderen kan van de steun van de werkloozenkas niet rondkomen. Het verwondert den voorzitter, dat er men- schen al weken rondloopen, wanneer zij zich aan melden worden ze zooveel mogelijk door den Polder te werk gesteld. Nu echter raakt bij den Polder het werk ook op. Spr. geeft toe, dat als het zoo blijft, er gesteund zal moeten worden. B. en W. zullen in overleg treden met het Bur gerlijk Armbestuur. De heer Goosens verwijst naar het adres van verleden jaar, dat toen is verworpen. Door den burgemeester was gezegd, dat hier geen armoede zou worden geleden, doch men kan nagaan, dat je met 10.20 niet kan rond komen. Voorzitter zegt, dat die enkelen nooit iets hebben gevraagd. De heer Goosens: Daar hebben de menschen te veel eergevoel voor om te vragen. Verder wordt spieker gevraagd of het juist is, dat de georganiseerden niet te werk gesteld wor den, en de ongeorganiseerden wel. Voorzitter zegt, dat het hem onbekend is, als iemand om werk komt vragen, of hij wel of niet in den bond is. Misschien heeft spr. tegen een enkele wel eens gezegd: je moet maar eens terugkomen; ik geloof echter, dat het maar vage veronderstellingen zijn. De heer Visser zou in verband met hetgeen Mevr. Boerman naar voren bracht, graag zien, dat het tot een overeenstemming kwam met werkgevers en werknemers, om het vreemde volk zooveel mogelijk te keeren. Voorzitter zegt, dat dit voor den raad heel moeilijk is, maar wel kunnen we de wenschelijk- heid uitspreken, dat de werkgevers zoo veel moge lijk nalaten om vreemde krachten te nemen. De heer Visser zegt, dat dit juist zijn bedoe ling was. Hierna volgt sluiting en gaat de raad in Comité. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS TE HOORN. De jaarlyksche cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereeni- gingen, zuivelfabrieken en melkinrichtin gen, welke van half September 1931 tot half April 1932 vanwege het Rykszuivel- consulentschap voor Noordholland is ge geven, werd gevolgd door 18 leerlingen. Na afgelegd eindexamen ontvingen 16 deelnemers het diploma, o.w. C. Bakker Cz., Wieringerwaard en K. Mienis, St. Maarten. OEFENTOCHT. Morgen, (Vrijdag) zal een gedeelte der leerlingen van de Zeevaartschool een oefentocht maken met het nieuwe oefen- schip „Prinses Juliana". De tocht zal ge schieden onder leiding van den directeur den heer De Groot. De reis zal ongeveer een week duren. LEDENVERGADERING DEP. „TEXEL" VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. In hotel »Texel« werd gisteravond de najaarsverg. van de afd. »Texel« van »'t Nut« gehouden; de byeenkomst viel geen best bezoek ten deel. De voorz., de heer W. B. Oort, had, zooals hij in zyn openingswoord mededeelde, voor deze vergadering geen groote opkomst ver- wacht, omdat slechts periodieke zaken op de agenda waren geplaatst. Door Ds. Vis werden, door ongesteld heid van den secretaris, de heer Visser, de notulen gelezen, die onveranderd wer den goedgekeurd. Vervolgens kwam een brief van 't hoofd bestuur in bespreking, waarin de algem. verg. werd aangekondigd op 17 en 18 Mei. Hoewel de agenda dit jaar niet direct voor de afd »Texel« belangrijk was, werd toch aan 't bestuur opgedragen uit zyn midden een afgevaardigde heen te zenden vooral ook om nog eens bespr ki igen te voeren over een subsidie aan ue Nuts- bewaarschool. De heer Jonker zou willen voorstellen om een subsidie te verkrijgen vooreen combinatie Bewaarschool,Dorps huis en ontwikkeling voor werkloozen, waarvoor 't hoofdbestuur gelden beschik baar wil stellen. De heer Jonker drong by de bespre kingen over dit punt aan op meerdere uitbreiding van de werkzaamheden vau 't Nut. In de laatste jaren zyn die door opheffing van de Volkstuintjes, etc. in gekrompen, dit moet in geen geval, zei de heer Jonker, opdat men 't Nut niet geheel en al als een »Oude Tante' gaat beschouwen. Aan de orde kwam nu rekening en vei antwoording penningmeester Nut. 't Bleek dat de financieele toestand van de afd. dit jaar niet ongunstig was, niet tegenstaande het nadeelig slot van het vorig jaar was gedekt, sloot de rekening met een saldo van f 87.27. De boekhouding van den heer Jb. Roeper was gecontro leerd door de heeren Kelder en Veldstra en in orde bevonden. De penningmeester deelde mede, dat deze gunstige stand van de kas voortkwam uit d£ voordeelige uitkomsten van de winterlezingen. Vervolgens bracht de heer Jonker het financieele verslag uit van de Nutsbouw- stichting. Het nadeelig saldo van het vorig jaar, f 933.45, was gedekt voor 4 door het Rijk en 'U door de gemeente. Wanbetalers waren er dit jaar weder niet de rekening sloot weder met een nadeelig slot van f 957.31, dat vermoedelijk wel weder op dezelfde wijze zal worden aan gevuld. Een voordeeltje is geweest, dat de bouwkosten derNutswoningen te Oude- schild f 2.000.beneden de raming zijn gebleven. De daar te bouwen woningen zyn thans gelijkvloers. Op een vraag van een der aanwezigen deelde de heer Jonker mede, dat de woningen daar alle zijn verhuurd; een commissie van bijstand te Oudeschild wikkelt deze zaak af en heeft daarvoor geschikte huurders voorgedragen. De heer Broekman gaf vervolgens een overzicht van de Verlies- en Winstreke ning en Balans van de Nuts-Bewaarschool. De rekening sloot dit jaar nog met een saldo van f 122.01. Deze winst was even wel verkregen door de uitkomsten van een loterij die een voordeel had gebracht van f 237.17. Op de ontvangsten is de crisis echter sterk van invloed, verschil lende personen staakten met betaling van een jaarlyksche bijdrage. De heer Kraai las verder nog een kort jaarverslag van deze instelling voor. Hier uit bleek dat de school zich in zeer groote belangstelling mag verheugen en een onmisbare instelling is geworden voor allen die op deze school zyn aangewezen, 't Aantal leerlingen is langen tijd boven de 40 geweest, zoodat meestal twee leer krachten aan de school zijn verbonden. De schoolgelden zyn als volgt vastgesteld; voor 1 kind per week 25 ct., 2 kinderen 40 cent voor inkomens boven f 1500. voor inkomens boven f 3000.— respec tievelijk 35 en 50 cent; voor f5000.en meer 50 en 75 cent. De heer J. C. Roeper bracht hierna verslag uit van de Nutsbibliotheek. 't Aantal personen dat dit jaar wekelijks boeken kunnen halen bedroeg 81, uitge reikt waren 1547 boeken, vorig jaar 1629. De ontvangsten hadden de uitgaven dit jaar met f 16.32 overtroffen. In bespreking kwam nu 't opvoeren van 't aantal lezers voor deze bibliotheek; hiertoe werden verschillende middelen aangegeven. De heer Jofiker stelde voor om vooral de vakliteratuur uit te breiden, ook zou hy in samenwerking met den heer Tiessen, voor de jongelui een portefeuille voor vakliteratuur aan de Nutsbibliotheek willen verbinden. Bij deze bespreking kwam weder de wenschelykheid van Volkshuis in bespre king. Nogmaals zal 't bestuur overwegen of 't voorste gedeelte van de Nutsbewaar- school niet voor leeszaal is in te richten. Ook zou dan 't Nut de goed geslaagde ontwikkelingsavonden die de commissie van de Jeugdherberg is begonnen, kunnen overnemen. Burgem. Oort deelde mede dat voor de jongelui die deze avonden bezoeken moeilijk meer financ. offers mogen worden gevraagd, omdat ze reeds sparen voor een Zomer reisje. Gaarne wil hy echter tot 't doel lees zaal en volkshuis samenwerken 0111 een begin met iets dergelijks in deze gemeente te krijgen. By de hierop volgende bestuursver kiezingen werd de heer Tiessen bij accla matie als bestuurslid van de Nutsbouw- stichting herkozen. Burgemeester Oort moest als voorzitter van 't Nut aftreden en was niet direct herkiesbaar, in zyn plaats werd als be stuurslid gekozen de heer C. Jonker. By de rondvraag sprak Ds. Vis enkele waardeerende woorden tot den aftredenden voorzitter voor 't omvangrijke werk door Burgemeester Oort voor de afd. verricht in zyn zittingsperiode. Terwijl door een der aanwezige 't bestuur hulde werd gebracht voor 't uitstekend geslaagde winterprogramma in 't seizoen 1931—32. Hierna sloot de voorz. de bijeenkomst. Oost. Aanvulling van de bollen-linnenkast. Het malsche weer van de laatste weken heeft het mogelijk, maar ook noodzakelijk gemaakt, dat de bollenkweeker zijn werk zaamheden buiten wederom aanvangt, uoch heeft tevens een periode afgesloten, 01e onder normale omstandigheden geken merkt wordt dooi* een meer of minder le- vendigen handel zoowel in de handels soorten onzer bolgewassen, bestemd voor levering naar het buitenland als in nieuwe variëteiten, die op de wekelyksche keurin gen m liet Krelagehuis te Haarlem ver- schynen. Aangezien de tijden evenwel verre van normaal zyn, heeft de handel in de afge- loopen maanden niets te beteekenen ge had. In de eerste plaats is de stemming in het bloembollenvak gedrukt door het on zekere, dat de gansche wereld heeft door trokken en dat als een van de gevolgen is te beschouwen van het weinige vertrou wen. dat het publiek in alle landen toont ten aanzien van vriiw%l alle ondernemin gen en waardoor zelfs zeer soliede zaken tot nietsdoen worden gedoemd. De prijzen beweging, die nog steeds een dalende lijn vertoont, is ook als oorzaak te noemen van den weinigen kooplust, omdat iedere handelaar vreest, niettegen staande de lage prijzen nog te duur te koopen. Deze toestand is op den duur niet houd baar en moet natuurlijk het veld ruimen voor betere tijden, die naar onze meening pas zullen aanbreken, wanneer het ver trouwen bij de menschen terugkeert. Naast het onzekere, dat op de gansche wereld en dus ook op het bloembollenwe- rel'dje drukt, zijn er nog enkele feiten te noemen, die den toestand in het bloembol len vak hebben verslechterd. We denken hierbij aan de conüngenteeringsmaatrege- len ook voor bloemen in Frankrijk, waai door de bollentrekkers heel sterk zijn gedupeerd, aan de invoerrechten op bloe men in Engelland, waardoor alweer de broeiers zijn gehandicapt en verder aan de daling van dé koersen,zoowel voor Enge land als de Scandinavische rijken. Ten slotte heeft een van de grootste en nog wel coöperatieve bollenveilingen een financieel beheer gevoerd, dat slechts als „wanbeheer" is te qualificeeren en dat een groote schare van bloembollenkwee kers in ernstige financieele moeilijkheden, heeft gebracht. En wat staat den aanvoerders op de overige bloembollenveilingen met Mei a.s. te wachten? Zullen de veilingen in staat zijn het volle pond aan de kweekers te ge ren? 't Is te hopen, maar het is volstrekt niet uitgesloten, dat de exploitatie-reke ning van de diverse veilingen in verband) met de lage prijzen een dusdanig verlies aanwijst, dat de principalen (aanvoerders) een gedeelte van het hun toekomende be drag zullen moeten laten vallen. Dat ei" dus niet aan gedacht kan word té1 nieuwe bolgewassen aan te schaffen of oude beproefde variëteiten te koopen, laat zich denken. Toch hebben de houders van nieuwe soorten hyacinthen, tulpen en narcissen (om slechts bii de hoofdgroepen te blijven) gedurende de afgeloopen maanden geen mid'del onbeproefd gelaten om het nieuwe op zeer smakelijke wijze te demonstreeren. De onderscheidene tentoonstellingen, zoo wel te Haarlem als te Leiden, de weke lyksche keuringen te Haarlem, en de door loopend© expositie in het- gebouw „Bloem- lust" te Sassenheim, hebben tal van be zoekers getrokken en hebben heel wat kweekers in verrukking gebracht, maar het potlood werd hoogstens voor den dag gehaald om enkele namen te noteer en, niet om een koopbriefje te schrijven. Toch zal ook dit voorbijgaan. De tijd zal weer aanbreken, dat gekocht wordt wat men zoo mooi vindt en waarvan men zoo veel verwachting heeft voor de toekomst. De bollenvoorraad moet weer aangevuld worden. Tal van variëteiten, die thans ge teeld worden, maar waarvan verbeterin gen zijn verkregen, hetzij door spror.gva- riaties, hetzij door kruising, moeten plaat3 maken voor het nieuwe. Aan kraamverbe- tering ontkomt geen enkele kweeker, die met zijn tijd meegaat Thans zyn de tyden daarvoor te ongun stig, maar we blijven niet in het moeras zitten. Wanneer de bollenkweekers slechts vertrouwen blijven koesteren in de toe komst, wanneer zij de overtuiging blijven voeden, dat hun product niet meer gemist kan worden in binnen- en buitenland, wanneer ze bedenken, dat er in de korte, zonlooze wintersche dagen door rijk en arm, door gezonder, en kranken, reikhal zend wordt uitgezien naar de eerste hei bloemen, behoeven zy niet te wanhopen. Eens komt de ty'd, dat de prijzen weer loonend zijn, eens breekt ook weer een pe riode aan, dat de bollenünnenkast kan worden aangevuld met al het schoone, dat de pioniers in het bloembolienvak hebben verzameld en gewrocht. Alles heeft echter zijn tiid nood'g! INGEZONDEN. BRAND. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur wil de mej. Fenyn te Oost een benzinekooktoe- stel met benzine vullen. Door de zon kon zij niet zien of de vlam van de voorbran der met spiritus geheel gedoofd was; de vlam sloeg in de benzinebus die direct sprong, zoodat de brandende vloeistof over den grond liep, waardoor in minder dan •geen tyd de keuken in lichte-laaie stond. Mej. F. bekwam, als door een wonder zoo goed als geen letsel. Door flink optreden van de buren wist men den brand tot de keuken te beper ken, hoewel het schotwerk van het achter huis zwaar beschadigd was van het met riet gedekte dak, trok men de rietbedek king af, omdat dit reeds vlam vatte. Toen de inmiddels gealarmeerde motorspuit van Den Burg arriveerde, was men den brand reeds meester en behoefde de spuit geon water meer te geven. Huis en inboedel waren verzekerd. 20 April 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Ned. s.s. „Groningen". HULDE AAN ONZEN BURGEMEESTER OP ZIJN VERJAARDAG 21 APRIL 1932- Eere wien eere toekomt, Eere voor het groot gezag, Eere wie de eer verdiene, Waar ik hiervan maak gewag. Wij kwamen juist hier dan te hooren, En och dat houdt men toch niet stil, Onze burgemeester is jarig, En wel op een en twintig April. 1 En daarom dan een nederig wenschje Den burgemeester toegewijd, W ij roemen onzen burgervader Wel hier, maar toch ook wijd en zijd. Leef lang nog, trouwe burgemeester, Leef lang nog met uw vrouw en kroost, j Leef lang en ook met uw bevolking, 1 Gij, Polders sterke steun en troost: Leef lang nog, is. der Volk'ren bede Van 't groot Anna Paulowna-lar,d, W ij wenschen U Gods zegen mede, Dat roept het volkje uit Breezand. Wij wenschen u van ganscher harte Een blij verjaringsfeestdag toe, Dat G06 U kracht geef en Versterking Bij elk besluit, M wat U doe. EEN BREEZANDER.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10