SPOWV M SPIL A. S. VAN DEN BERGH. t Steun aan de melkveehouderij. TWEEDE KAMER. Legerbeiriclvften Nlarinsberiohien. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN Visscherijberiohten. Losse nummers van de HELOERSCHE COURANT zijn a 4 ct, te bekomen bsi de Firma W. C. Biesj, Den Burg na Plotseling in zijn auto overleden. Dinsdagavond tegen halftien reed de heer A. S. van den Bergh, grondvester van het margarine-ooncern, met zijn auto in de Ruyghroklaan te 's Gravenhage, toen de wagen plotseling stopte. Men vond toen den heer Van den Bergh dood achter het stuur zitten. De Geneesk. Dienst heeft het stoffelijk overschot naar de woning aan de Tobias Asserlaan overgebracht. HET PACHTWET JE-EBELS. Aangenomen met één stem tegen. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag het voorstel van wet van den heer Ebels c.s. houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkom sten goedgekeurd met 73 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Wijnkoop. HET MARGARINE-WETJE. De boteraceijns zal gemiddeld twee kwartjes per kg bedragen. Naar het „Iibl." verneemt, moet men er op rekenen, dat ingevolge het binnenkort te publiceeren wetsontwerp inzake steun aan de veehouderij bij de thans geldende boterprijzen van 100 per 100 kg, een toeslag of accijns op dit product zal wor den geheven, te heffen door middel van factuurzegels, tot een bedrag van gemid deld vijftig cents per kilo, d.w.z. de toeslag op die boter, welke de margarinefabrikan ten zullen moeten koopen van de op te richten Botercentrale zal 80 bedragen van den toeslag, die geheven zal worden op ongemengde boter. Met deze priisverhooging van 50 cents bereikt men het volgende: gemiddeld kan men zeggen, dat 100 kg melk zeven pond boter levert, die dus gemiddeld 1.75 ac cijns zal opbrengen, hetgeen dus neer komt op één drie kwart, dus bijna twee centen steun per kg melk. IN- EN DOORVOER VAN GROENTEN ENZ. IN FRANKRIJK. Havas meldt uit Parijs: De „Staatscourant" bevat een besluit, waarin van vandaag af als represaille maatregel de invoer in en de doorvoer door Frankrijk van aardappelen, tomaten, levende planten, knol- en bolgewassen en versche groenten, afkomstig uit Neder land, wordt verboden. Naar aanleiding van bovenstaand deelt de directie van den Landbouw nog nader mede t Zendingen, welke vóór 22 April zijn afgezonden, worden nog toegelaten. Pootaardappelen zijn uitgezonderd van dezen maatregel, met dien verstande, dat deze zonder speciale invoervergunning worden toegelaten, wanneer het betreft zendingen geselecteerde poters, verge zeld van een certificaat betreffende se lectie en gezondheid, afgegeven door de daartoe bevoegde officieele autoriteit in het land van oorsprong. Ongekeurde en ongeselecteerde poters worden alleen toegelaten op invoerver gunning aan de Fransche importeurs, af te geven door het Fransche departement van landbouw. Bij de Tweede Kamer is thans het wets ontwerp ingediend, houdende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. Het plan, waarvan de regeering is uit gegaan, is als volgt overzichtelijk weer te geven: I. Voor zuivelproducten. Gecontro leerde verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs, voor wat de binnenlandsche markt betreft. Fonds vorming uit de baten van dezen verkoop. II. Voor margarine. Opneming in de margarine van een niet onbelangrijk percentage boter, welke te mengen boter, tegen iets lageren prijs dan de boter in het algemeen, centraal wordt geleverd. III. Voor andere spijsvetten van plant- aardigen oorsprong. Gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van influen ceering van den prijs. De controle op den verkoop zal worden uitgeoefend door de verleening van merken. Het vervoer enz. van zuivelpro ducten zal slechts zijn toegestaan, indien deze voorzien zijn van een merk. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk, welke onder contröle ver werkt is, een zoodanige bijslag worden verstrekt, dat de netto-prijs van de melk van een zeker vetgehalte, per K.G. een bepaalden prijs bereikt. Als inkomsten, waaruit het crisis- zuivelfonds zijn boter zal trekken, denkt de regeering zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor verschillende tijdvakken, beschik baar zullen worden gesteld. De uitvoering van het stelsel van deze steunregeling zal in handen worden ge legd van een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam, genaamd Crisis-Zuivel- Centrale, in het bestuur waarvan ver tegenwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen betrokken belang hebbenden zullen zitting hebben. DE TOESTAND IN DEN LANDBOUW. Het hoofdbestuur van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drente schrijft in een adres aan de Ko ningin, dat zonder directe ingrijpende steunmaatregelen een zeer groot gedeelte der landbouwbedrijven te gronde zal gaan, en dat in dezen toestand het lang durige overwegen van de regeering het vertrouwen van den boerenstand ernstig heeft geschokt. Adressanten verzoeken H. M. eerbiedig doch met grooten nadruk, te bevorderen, dat onverwijld steunmaat regelen worden getroffen, zooals de drie, centrale landbouworganisaties hebben j voorgesteld, in het belang van den Ne-I derlandschen boerenstand en daarmede in het belang van de geheele Nederland- sche bevolking. Een adres van gelijke strekking heeft het Genootschap gericht tot den raad van ministers. DE „PRINS HENDRIK-STICHTING". In de Maandag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Prins Hen drik-stichting voor behoeftige oude zee lieden te Egmondi aan Zee zijn de aftre dende regenten, de heeren Willem Ruys, Paul den Tex en mr. Alex H. Wertheim, bij acclamatie herkozen. De penningmees ter werd gedechargeerd. De voorzitter heeft een woord van dank gesproken tot den directeur voor hetgeen deze met zijn vrouw in het afgeloopen jaar voor de stichting en haar bewoners heeft gedaan. Ook den bootsman, den heer W. G. Haack en dé zusters G. Motser en A. Wilkens werd dank gezegd voor de wijze, waarop zü hun vaak moeilijke taak hadden ver vuld. WERKVERSCHAFFING. Te Castricum stopgezet. Bij ministerieel besluit is de werkver schaffing van de gemeenten Haarlem en Zaandam te Castricum stopgezet. Dit be sluit is een gevolg van een Maandag j.1. uitgebroken wilde staking. UIT HET MIJNBEDRIJF. Wegens de moeilijkheden bij den afzet van kolen wordt Zaterdag op geen van de 4 staatsmijnen gewerkt. Met ingang van 15 dezer zijn bij de mjjnen Laura en Vereeniging 90 arbei ders ofttslagen. Het zijn voornamelijk bui tenlanders. R.-K. TWEEDE KAMER-FRACTIE. De r.-k. Tweede Kamer-fractie heeft gis teren benoemd tot ondervoorzitter dier fractie, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. C. A. van Vuuren, den heer mr. C. M. J. F. Goseling. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kasmer kwamen aan dfe orde de moties van orde van den heer Knotten belt c.s., betreffende het nemen van tijde lijke maatregelen tot opheffing van de be lemmering, welke tal van burgerrechtelijke overeenkomsten vormen om te komen tot eén spoedige verlaging van de productie kosten en van de kosten van levensonder houd, en van den heer Hiemstra c.s. be treffende het verkrijgen van verbetering in de productie en distributie door ver grooting van dien invloed van de overheid op het bedrijfsleven. De sprekers waren de heeren Slotema- ker de Bruine, c.-h„ van Voorst tot Voorst, r.-k., de communist Wijnkoop, de agrariër (c.-h.) Weitkamp, ds. Kersten en mr. Kor- tenhorst, r.-k. Een felie rede van ds. Kersten, die zich aan allerlei overdrijvingen te buiten ging, en die maar één taak voor de overheid heeft weggelegd: beteugeling der zonde. Voorts een rede van den heer Wijnkoop, waarin deze betoogt, dlat het kapitalisme bezig is onder te gaan en dat verbetering ervan dan ook niet meer is te verwachten. Hij bestrijdt ook, dat loonsverlaging de werkeloosheid zal verminderen en be schouwt de motie-Knottenbelt als een doorgestoken kaart met de regeering. Een protectionistisch pleidooi van den r.-k. Van Voorst tot Voorat, die verhoo ging van de kosten der agrarische produc ten wenschelük achtte; een bestrijding van den heer Hiemstra door den c.-h. agrariër Weitkamp. Slechts twee sprekers, prof. Slotemaker de Bruine en mr. Kortenhorst, bewogen zich op ruimer terrein en gaven uiteenzet tingen ten beste, die meer evenredig wa ren aan de beteekenis der vraagstukken, welke door het initiatief van mr. Knotten belt tot onderwerp van parlementaire dis cussie zijn geworden. Die discussie is overigens nog niet ge ëindigd. Nadat met 73 stemmen tegen 1 (die van den lieer Wijnkoop, die zegt, dat dit wetje door het optreden des heeren Beumer én Van den Bergh belangrijk slechter is ge worden en hij er minder dan ooit zijn stem aan kan geven), het wetsontwerp Ebels houdende bizondere maatregelen ten aan zien van loopende pachtcontracten, is aan genomen, gaat de Kamer verder met de behandeling van de motie-Knottenbelt. De heer C o Ui n houdt hierbij een rede, waar in hij betoogt, dat al deze moties niet de wereldcrisis kunnen oplossen. Aan loons verlaging kent hij weinig waarde toe als middel om den toestand te verbeteren, er moet worden gestreefd naar lage huren, wat loonsverlaging mogelijk maakt zonder dat het een reëele loonsverlaging wordt. Wat de heeren Knottenbelt en Hiemstra willen, is niet van invloed op het loonpeil in de vrije maatschappij. Ds. Kersten krijgt voorts een flinke afstraffing van hem; de voorstelling alsof dte kosten der sociale verzekering den landbouw naar den ondergang zouden voeren, is pure demagogie. In opruiingsvermogen komt hij den heer Visser nabij! De r.-k. heer Kuiper betoogt, dat de motie-Knotten belt een min of meer verborgen aanval is op het loonpeil in' het algemeen. De stel selloosheid, waarvan in de motie-Hiemstra gesproken wordt, acht spr. niet van groo ten invloed te zijn op de crisis. Daarvoor zijn andere oorzaken van internationalen aard, die buiten ons bereik vallen. Ds. Kersten krijgt ook van zijn collega- lvamerlic. Ds. Van der Heiden (s.-d.) een afstraffing over zijn onverdraagzaam heid. Nadat nog de heer Albarda het woord heeft gevoerd, krijgt de Minis ter gelegenheid het standpunt der Regee ring uiteen terzetten. Uit zijn mededeelin- £f6n nemen wij het voLgende over* Nagenoeg alle cijfers hebben, het diepte punt van 1923 overschreden. De tegen woordige crisis heeft de vorige reeds verre overtroffen. Ook is er een snelle achter uitgang met betrekking tot het percen tage van den invoer, dat door den uitvoer wordt gedekt. Uitermate triest zijn de per centages der opgelegde schepen. Daarmee in overeenstemming zijn de werkloosheid cijfers. Werkloosheidspercentages per week in Februari en Maart zijn b.v. 27,5 25.4, 24.8 en 21.6. Er is wel een vooruit gang, maar dat is een seizoenvooruitgang en deze is geringer dan anders, zoodat men zeggen kan, dat de werkloosheid de strek king heeft toe te nemen. Het is een wel daad voor ons volk als men het tijdig in kennis stelt van verschillende waarheden, waaraan niet te ontkomen valt. Men is geen vriend des volks, als men het die waarheden verzwijgt. In het algemeen ontkent de regeering ten zeerste de doelmatigheid1 van een in grijpen als de motie-Knottenbelt wenscht. Het is de bedoeling der regeering de huren en de levensmiddelenprijzen op een lager niveau te krijgen, evenals de hooge loonen in de exportbedrijven. De regeering wilde, dat de verlaging van de loonen zou geschieden in onderling overleg. Wel hebben de arbeidersorganisa ties zidh bereid verklaard tot medewerking en werkgeversorganisaties niet, zoodat op de laatsten het odium valt, maai' de beslis sing of men zich bereid verklaren zou heeft zich niet afgespeeld in een sfeer van vertrouwen. De regeering is bereid ieder oogenblik haar rol van eerlijk makelaar' weer op te nemen, maar kan op het oogen blik niet andera dan een afwachtende hou ding aannemen. Over bet plan der regeering om credle- len te verleenen voor de bouwnijverheid, is overleg gepleegd met hypotheekbanken, met gemeenten enz. en spr. hoopt, dal weldra het woord1 zal zijn aan het bedrijf zelf. Het contractloon zal gehaald kunnen worden en het collectief contract zal vol komen worden gerespecteerd. De motie-Hiemstra is, alleen naar de woorden gekeken, van zeer elastlschen aard, maar de toelichting tot de motie ging zeer duidelijk in de richting van sociali satie. Een uitspraak ten gunste er van is zeker ongewenscht, vooral in dezen tijd van laagconjunctuur, zoodat de regeering aan de Kamer de motie ten zeerste ontraadt, als de bedoeling van den voorsteller is er de beteekenis van socialisatie aan te geven. De heer Knottenbelt trekke, gehoord1 de verklaringen van de regeeringstaf el en het debat, zijn motie in. Dit laatste geschiedt na toelichting van van den voorsteller. Het doel, dat spr. zich met zijn motie voor oogen heeft gesteld', is in hoofdzaak bereikt, In het debat is volledige klaarheid verkregen omtrent de houding der ver schillende partijen tegenover het door spr. aan de orde gestelde vraagstuk. Meer klaarheid is ook verkregen ten opzichte van de houding der regeering. Ook de heer Hiemstra licht zijn motie nog nader toe; hierover zal morgen worden gestemd. De heeren Kersten en Coliin houden nog een klein bekvechtpartijtje, en daarmee is de zaak voor Donderdag weer afgeloopen. Interpellatie afgevoerd. B;j de Tweede Kamer is ingekomen een meiïedeeling van den heer De Visser, dat hü niet meer prijs stelt op het houden der interpellatie in verband met de nieuwe ver volging van nationalisten in Insulinde en het gevangen nemen van mr. Soemantri, waartoe hem op 20 Sept. 1929 door de Kamer verlof werd verleend. Deze interpellatie is nu van de lijst der werkzaamheden van de Kamer afgevoerd. Aan den dienstplichtige B. de Koeijser van het reg. kust-artillerie is bij besch. van den M. v. D. vrijstelling voor goed verleend van den dienst wegens kostwinnerschap. Aan den reserve tweede luit. C. G. Meer burg van het reg. kustartillerie is bij beschik king van den M. v. D. vergunning verleend zich tot i October 1933 in Nederlandsch-Indië op te houden. De dienstplichtige P. J. Vierbergen van het reg. kustartillerie is met ingang van 7 April j.1. toegelaten tot een vrijwillige verbintenis bij het korps marechaussee als marechaussee te voet. Aan dan diensplichtige P. Geus van het reg. kustartillerie is bij beschikking van den M. v. D. op grond van gewetensbezwaren vrijstelling verleend van den militairen dienst onder ge houdenheid dat hij zal worden tewerk gesteld bij een niet-militairen tak van Staatsdienst, zoodra de groep dienstplichtigen, waartoe hij heeft behoord, in werkelijken dienst mocht worden geroepen, in welk geval deze tewerk stelling een jaar langer zal duren dan de wer kelijken dienst van bedoelde groep. Aan den dienstplichtige D. Korn van het reg. kustartillerie is bij beschikking van det. M. v. D. met ingang van 1 Mei 1932 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend we gens kostwinnerschap. De sergeanten C. Oepts, P. A. v. IJsseldijk en P. Korens van het reg. kustartillerie heb ben voldaan aan het examen voor sergeant majoor-instructeur. De reserve-majoor W. G. F. van Heijnin- gen, res. kap. M. v. d. Velden, res. ie luit. A. G. M. de Bont, J. Oudegeest, A. Mulder, J. W ijsman, C. A. J. Vissers, J. J. Deegenaar, Mr. G. J. P. Folmer, H. Simon, C. J. vam Oss, L. W. Schuiling en P. Groenveld van het reg. kustartillerie komen op 22 dezer onder de wa penen tot het deelnemen aan een tweedaag- sche oefening in het terrein onder leiding van den commandant van het R. K. A. De sergeant J. de Haan, van het 21e reg. infanterie, is met ingang van 12 April j.1. ge detacheerd bij het mobilisatiecentrum 21e reg, inf. alhier. De 2e luit. M. P. Feith van het règ. kust artillerie wordt met ingang van 2 Mei a.s. ge detacheerd bij de artillerie-inrichtingen te Hembrug tot het volgen van een rijwielcursus. Aan den dienstplichtige M. Kouwenhoven van het reg. kustartillerie is met ingang vam 1 Mei- a.s. vrijstelling van den dienstplicht verleend voor goed, wegens kostwinnerschap. Aan den reserve ie luit. F. Bisschoff van het reg. kustartillerie is vergunning verleend tot verblijf in het buitenland tot 1 Oct. 1933. De dienstplichtigen van de lichting 1932 ie ploeg, toegewezen aan het reg. kustartillerie zullen op 2 Mei a.s. voor ie oefening in wer kelijken dienst komen. 4 De dienstplichtigen van de lichting 1931 2e ploeg (ziekenverplegers) van de compag nieën hosiptaal-soldaten zullen op 30 April a.s. met groot verlof vertrekken. Bij Kon. Besluit van 5 April 1932 is met ingang vam 3 Mei 1932 benoemd en aangesteld tot kapitein bij het reg. kustartillerie de ie lui tenant Mr. P. M. W. J. van der Slikke van het korps. Off. van gez. ie kl. D. Bruning en off. van adm. 2e kl. G. van Beusekom, beiden der zee macht, aan wie vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zijn 6 dezer aan boord van m.s. Johan van Oldenbarnevelt van Tandjong- Priok vertrokken. Off.-vlieger 2e kl. der zeemacht P. Vroon is vergund van zijn plaatsing bij den vlieg- dienst in Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. Aan off.-vlieger 2e kl. der zeemacht H. Ja Stemerik is vergund uit Oost-Indië naar Ne derland terug te keeren. Kap. ter zee H. A. Romswinckel, onder commandant der marine te Amsterdam, is benoemd tot commandeur 2e kl. der orde van St. Olaf van Noorwegen. Revue der Sporten, 18 April. Tekst. De leeraar in lichaamsoefeningen. Wordt hij in Nederland miskend? door G. A. Burger. Feiten en commentaren (Treurige voetbal- perspectieven in het Noorden, Wat een zes- daagsche opbrengt). Ons Cricket-parlement bijeen. Jhr. Mr. C. Feith gekozen tot voorzit ter. Van Koorts, golf en een nieuw record (Vrij naar „Golf Monthly"). Holland-België 2i, de strijd tegen de Belgen, door C. J. Groothoff. Korfbal van vroeger en thans. Leeftijdsgrens bij sport, door dr. I. H. J. Vos. Kantteekeningen door Max Izaaks. Verder allerlei sportnieuws, officieel en niet- officieel. Actueel Wereldnieuws, 12 Maart. Een leuke teekening van een Balineesch kind in feestdos opent het nummer. J. M. B. G. schrijft over Nadjapahit, het Hindoe-Javaan- sch rijk. Wederom zijn er vele kieken uit het oorlogsgebied in China, mevrouw van Huut-Kardos gaf een teekening, „vlootcrisis", waarbij de toestand geschetst wordt, die ont staat, indien bij imventarisopname het aan tal schepen in Nederlandsch-Inri:ë niet met het magazijnboek blijkt te kloppen. Er is voorts een artikel over postzegels verzamelen. Joh. W. Broedelet schrijft over het tooneel in Holland. Sam Lioni over Jan Dommering, virtuoos van het groene laken. Verder is on der de illustraties een reproductie naar een stilleven van S. L. Schwarz, „Tulpen". Het Tooneel, April.Herdenkingsartikelen zijn er in dit nummer aan de overledenen Frits van Dommelen en Jan Maandag J G. de Haas bespeekt een viertal nieuwe Duit- sche tooneelstukken. De redactie wijdt haar aandacht natuurlijk aan de zaak van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneei en haar saneering. Frits Lapidoth beëindigd zijn studie over het tooneelleiderschap van Goethe. En A. M. Buis vertelt van een mooie „Fatist"- opvoering bij de Vereenigde spelers, n.1. de vertaling van Adama van Scheltema. In de dramatische kroniek worden oook v/eer een aantal opvoeringen besproken. Max van We- sel schrijft over Filmkunst en filmindustrie. 19 April. Aangebracht door korders: 183 tongen, 225 kleine tongen 20 kisten schol I, 80 kisten schol II 12 kisten scharre, per stuk 0.33 per stuk 0.07 p. kist 8.00—6.50 4.50—200 1.250.75 Aangebracht door garnalenvisschcrs: 2165 kg gekookte garnalen, p. kg 0.220.18 Aangebracht door haringvisschers: 2400 tal haring P- tal 0.980.44 20 April. Aangebracht door korders: 525 tongen, 740 kleine tongen, 17 kisten schol I, 50 kisten schol II, p. stuk 0.400.30 0.10-0.08 p. kist 8.50—7.25 5.50-3.80 ALKMAAD, 20 April. Voorjaarsveemarkt. Aangevoerd 1751 stuks. Kalfkoeien 125250; geldekoeien 90220; geldevaarzen 110160; pinken 40150 en pinkstieren 50200. Handel matig. Verleden jaar waren aangevoerd 2123 stuks vee. AMSTERDAM, 20 April. Veemarkt. Aangevoerd: 220 vette kalveren, ie kw. 5662 cent, 2e kw. 4654 cent, 3e kw. 3844 cent per kg, levend gewicht; 118 nuch tere kalveren 2450; 760 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 kg, 2728 cent, zware varkens 2426 ct., vette varkens 2223 cent per kg slachtgewicht. Vette kalveren met iets mindere aanvoer, over het geheel betere prijzen en overal de ie kw. kalveren duurder. Nuchtere kalveren met behoorlijke aanvoer, de prijzen iets lager dan vorige noteering en geen vraag. Varkens niet ruime aanvoer, de vleeschvarkens met iets lagere prijzen, de vette koeien met slechte handel en de afloop zeer laag. BROEK OP LANGENDIJK, 20 April. 27,000 kg roode kool ie s. 2.103.60, 2e s. 1.602.80; 50,000 kg gele kool ie s. 2.40 5.90; 70,000 kg Deensche Witte kool 1.30 3.io; 1750 kg. bieten 3.20, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 20 April. 750 kg peen: ie soort 44.70, k'.. peen :.So; 100 kg kroten 1.50; 40,000 kg roode kool: ie soort 2.104.40, d.s. I -3 40; 66,200 kg D. witte kool: ie soort 1.90—2.90; d.s 1.401.90; 21,800 kg gele kool: ie soort J 3—5.6o, d.s. 2.403.70; taaie gele 2.90 3-30, alles per 100 kg Schagermarkt van Donderdag 21 Apjril. 152 geldekoeien (magere) 130190; 34 idem (vette) 180250; 40 kalfkoeien 170— 27o; 9 pinken 40100; 160 nuchtere kalve- ren 312; 216 overhouders 1218; 2 bok ken en geiten 18; 24 varkens (magere) 48; 60 idem (vette) 0.18—0.21; 124 big gen 25; 12 konijnen 0.80— 1.10; 30 kip pen 0.70—1. Eierenveiling. 170.000 kipeieren: br. 2.502.80; w. 2.20 2.40; 4400 eendeieren 22.30; 5 kalkoen eieren 8; 150 kievitseieren 8. MEDISCHE KEURING VOOR VOETBALLERS AANSTAANDE Op de komende algemeene vergadering van den K. N. V. B. is een voorstel te wachten van de medische commissie, om medische keuring voor nieuwe lden ver plichtend te stellen. V.V. „DE ZWALUW". Zondag j.1. speelde de v.v. de Zwaluw een wedstrijd tegen een J.V.C.-combinatie. Als om half elf de scheidsrechter beginnen blaast wint JVC den toss en stelt de Zwaluw zich als volgt op: J. Rijk, doel; N. J. v. d. Wal en R Mallee, achter; P. Kager, J. v. Pel en J. Geus, mid den; A. Heyblok, E. Plas, J. v. d. Wal, J. Dissel en R. Bak, voor. Al dadelijk blijkt dat de jongens er zin in hebben, maar ook JVC is niet voor de poes en weet met een beetje geluk het eerst het net te vinden. Als er 15 minuten gespeeld is moet J. v. d. Wal uitvallen. Zoo spelen wij met 10 man tot de rust aanbreekt en JVC een nuttige 3o voorsprong heeft. Na rust valt J. Bak voor J. v. d. Wal in en nu gaat het in vlug tempo op het doel al en weet Bak na 10 minuten spelen de eer te redden. Als er nog 13 minuten te spelen zijn neemt J. Dissel een corner en zet die in een doelpunt om. Onze jongens zitten er nu aardig op om een gelijk spel te krijgen, maar daar de JVC-achterhoede in goede conditie is, ge lukt het ons niet en zoo komt het einde met een 32 overwinning voor JVC. Texel-nieuws. Na een langdurige rustperiode staat einde lijk voor Texel I a.s. Zondag weder een com petitie-wedstrijd op 't programma. Gespeeld zal worden op eigen terrein tegen I.V.V. uit Ilpendam, 's middags half drie. Wij mogen ditmaal een mooie en spannende match ver wachten. I.V.V. heeft zich, door 't behalen van het afdeelingskampioenschap in de A-afd. van den N.-Holl. Voetbalbond, een stevigé ploeg getoond. Texel komt o.i. in de volgende opstelling sterk uit; zoodat de kansen voor ons elftal niet ongunstig zijn. Gras, doel. André en Jo. Ran back. Vroegen, Zuidewind, de Graaf, midden. J. Kiljan, Stern, Winter, T. Gieles en R. Dan, voor. Bij goed weder mag men een groote be langstelling van dezen wedstrijd verwachten. M.L.D.-nieuws. DE EERSTE VERJAARDAG. Zaterdag 16 April j.1. vierde bovengenoemde vereeniging haar éénjarig bestaan in het Casino-gebouw. Uit den aard der zaak is een éénjarig bestaan nu wel geen motief om feest te vieren, doch bij een marine-vereeniging is dit iets anders. Daar immers gaan er steeds verscheidenen weg, doch evenredig komen er niet evenveel terug. Bovendien was het be halen van het kampioenschap van de 2e klasse D van den N.-H. V. B. ook wel een reden tot feestvieren. Om ruim half negen (van het bekende Hel- dersche halfuurtje scheen ook hier niet afge weken te kunnen worden) opent de voorzitter den avond en heet de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de diverse zustervereenigingen, welke door hun aanwezigheid blijk gaven met de vereeniging te sympathiseeren. Voor spreker echter verder wil gaan, verzoekt hij de aan wezigen even op te willen staan, om in ge- dachten te slachtoffers van de vliegramp te Soerabaia te herdenken. Allen geven hieraan gevolg en onder het spelen van treurmuziek toeven de aanwezigen in gedachten bij de ongelukkige slachtoffers, welke bij het vervul len van hun plicht het leven lieten. Na dit droevig intermezzo gaat men over tot het be danken van de diverse besturen van zuster vereenigingen en scheidsrechter, welke de vereeniging hadden gecomplimenteerd met het behaalde kampioenschap. Hierbij zou spreker het willen laten, doch hij zegt, ofschoon wij in het algemeen niet voor huldigen zijn, kun- nen wij toch niet nalaten nu 2 personen te huldigen. Deze 2 personen zijn n.1. de dames Both en v. Gorkum. Deze dames toch, zoo zegt spreker, zijn den geheelen winter dispo nibel geweest, om als er gevoetbald moest worden, voor de spelers thee te zetten, wat door dezen dan ook zeer op prijs gesteld werd. Dit blijkt ook wel, daar de bloemstukken, welke aan bovengenoemde dames overhandigd worden (onder daverend applaus van de aan wezigen) uitsluitend door de voetbalspelende leden bekostigd zijn. Hierna wordt aan de afgevaardigden van de V.V. Schorpioen en de vereeniging D.W.S. (een nieuwe vereeniging in Den Helder, welke naar wij vernemen het a.s. seizoen in de com petitie gaat spelen) de gelegenheid gegeven, om het bestuur te complimenteeren met het behaalde succes, waarbij door ieder een bloemstuk overhandigd wordt. Spreker is zeer erkentelijk voor dit gevoel met medeleven met M.L.D. en spreekt hierbij tevens den wensch uit, dat het gevoel van kameraadschap, dat altijd tusschen M.L.D. en bovengenoemde vereeniging bestaan heeft, in de toekomst zal blijven bestaan. Vervolgens verleent spreker het woord aan den heer Louis Noiret, welke door het bestuur geëngageerd is, om dezen feestavond op te komen. N11 wij kunnen zeggen, dat het gezel schap Louis Noiret bij allen zeer in den smaak is gevallen en ongemerkt was het dan ook al 12 uur geworden voor deze met zijn repertoire klaar was en een aanvang kon worden ge maakt met het bal. Voor het bal werd eerst Er is niets zonderlings, er zijn geen droombeelden, en niets is werkelijker in ons onwerkelijke leven dan de dingen, die wjj het vreemdst en geheimzinnigst achten. nog een tombola gehouden voor stijving van de kas, welke tombola ook de verwachtingen heeft overtroffen. Voor dit doel waren eenige zeer mooie prijzen aangekocht en verschei dene cadeau gedaan, o.a. van den heer v. d. Poll een paar voetbalschoenen, Gebr. Wiering een doos bonbons en fa. Luyckx een flesch likeur. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de vereeniging van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker eenige zeer mooie z.lveren spelden had cadeau gekregen, voor stellende een driemotorig Fokker vliegtuig. Vanaf deze plaats nog een woord van dank aan de milde gevers. Gezien den korten tijd van voor bereiding voor dezen feestavond, mag het be stuur van M.L.D dan ook op een geslaagden avond terugzien en wenschen wij de vereeni ging een tijd van voorspoed en succes toe. AMATEUR. EEN STEVIGE WANDELING. Op den I7en April j.1. werd door een groep van 11 leden van de Marine-sportvereeniging .Zeemacht", onder leiding van den serg. der Mariniers Z. Straver, en een groep 1.1. Torpe domakers onder leiding van den 1.1. Torpedo maker Broekhuizen, deelgenomen aan een 50 km marsch. Deze wandeltocht waaraan niet minder dan 1200 deelnemers deelnamen, werd uitgeschreven door de Hilversumsche wandel- sportvereeniging „Op Stap". Van Marine zijde was voor dezen tocht veel belangstelling en animo tot deelname. In verband met de groote kosten kon de M. S. V. „Zeemacht" maar een groep uitzenden door en vanwege de vereeni ging, dit was de groep onder leiding van Stra ver. De andere groep mededingenden bestond dan ook uit deelnemer^ die alle onkosten zelfs hebben bekostigd. Een extra woord van hulde voor deze sportmenschen die getoond hebben bereid te zijn offers te brengen voor de be oefening van hun sport. Door het bestuur van „Zeemacht" wordt een dergelijk gedrag toe gejuicht. De 1.1. Torpedomakers kwamen als groep no. 1 binnen, bravo. Ongeveer 10 u. 20 werd door allen gestart. Men had de beschikking over 9 uur om den tocht te volbrengen. Van de groep mocht nie mand uitvallen als men voor een korpsprijs in aanmerking wilde komen. Noch van de groep „Zeemacht", noch van die van de „Schorpioen" viel iemand uit. zoo dat deze beide groepen zich voor een korps- prijs wisten te plaatsen. De 1.1. Torpedomakers kwamen om 5 u. 45 binnen, dus legde deze de afstand van 50 km af in 7 u. 25 min., voorwaar een pracht prestatie. De groep „Zeemacht" kwam no. 3 binnen om 6 uur 20 min., dus ongeveer een half uur na de leerlingen topedomakers. Ook hier kan gesproken worden van een goede prestatie, daar ook deze groep nog ruim een uur voor den vastgestelden tijd arriveerde en zij met een der deelnemers sukkelde, die geregeld steken in de zijde kreeg, waarvoor het tempo herhaaldelijk moest worden ingehouden. De oud-minister van Defensie de heer Lam- booy, momenteel burgemeester van Hilver sum, toonde veel belangstelling voor de deel nemers van de Marine en onderhield zich eenigen tijd met den leider van het „Zee- macht"-team en stelde zich op de hoogte om trent de deelname van de Marine. De deelnemers troffen voor de wandeling zeer fraai weer, een beetje frisch, doch dit heeft men voor een wandeling juist van noode. De route was vastgelegd in een fraaie om geving, zoodat de deelnemers volop konden genieten van Hilversumsch schoone dreven. Er werd o.a. gewandeld langs het paleis van H.M. de Koningin Moeder en langs de ver schillende studio's. De groepsprijzen bestonden uit plaquettes, geschonken door de vereeniging voor vreem delingenverkeer, bovendien viel aan elk der deelnemers, die had voldaan, een personeels prijs ten deel. Het was voor de Marine sportverceniging „Zeemacht" en hare leden een succesvolle er. welbesteedde dag. ZWEMCLUB „DE FRISSCHE MORGEN". Donderdagavond vergaderde de zwemclub „de Frissche Morgen" in de bovenzaal van het Kegelhuis. Het whs de laatste maal dat de heer C. Th. de Boer de vergadering leidde. De heer de Boer zwemt reeds een vijftigtal jaren aan den dijk en is de eenigst nog overgebleven oprich ter van de zwemclub. Vanaf de oprichting is hij reeds voorzitter, doch hij meende thans zijn functie aan een ander t^ moeten over dragen, daar hij vond dat er een tijd van komen, doch ook van gaan was. Bovendien belet zijn gezondheidstoestand hem, zich ten volle aan de vereeniging te geven. Voor de laatste maal opende de heer de Boer dus de vergadering. Hij heette allen wel kom en hij hoopte, dat in tegenstelling met het vorige jaar de leden een prachtig zwemseizoen zouden hebben. Daarna herdacht hij met enkele woorden, den heer H. J. Seeboldt, die onlangs overleden is en tot de mede-oprichters van de club heeft behoort. Te zijner nagedachtenis stonden de aanwezigen even van hun stoel op. Gememo reerd werd nog door den heer de Boer dat met den heer Seeboldt een sportliefhebber is heengegaan. Hij o.a. met den heer van Willigen is de eerste geweest die het Marsdiep heeft overgezwommen. Aan de besprekingen omtrent de financiën ontleenen wij dat de toestand van de geldmid delen uitstekend is te noemen. Den penning meester, den heer Dekker werd dank gebracht voor zijn uitstekend beheei. Voor den aftredenden voorzitter werd geko zen de heer J. D. Brandt, terwijl het bestuur werd aangevuld met den heer Bruin, die met meerderheid van stemmen als commissaris werd gekozen. Daarna volgden nog eenige besprekingen omtrent het aanstaande zwemseizoen. Besloten werd evenals vorig jaar een zwemfeest te orga- niseeren. Door den heer Levy Grunwald en den nieuwen voorzitter, den heer Brandt werd de heer de Boer op waardcerende wijze toege sproken. Onder algemeen applaus werd de heer de Boer benoemd tot eere-voorzitter van de ver eeniging.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7