VAN WILLIGEN «erde Blad. 1 TERDAG 23 APRIL 1S32 Maart is koud geweest. Landhuisstof Cretonne De ontwapeningsconferentie. Cocos tapijt IVlohair tafelkleeden so Zware bouclé karpetten 28. Bouclé loopers WESTSTRAAT PREDIKBEURTEN BEZOEK VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES AAN ROELOFARENDSVEEN EN TER AAR. Gisterenocjitend zijn de Koningin en de Prinses geheel onverwacht in het vei lingsgebouw te Roelofarendsveen aange komen, waar zij een gedeelte van de veiling van bloemen en groenten hebben bijge woond en zich met eenige kweekers en kooplieden onderhielden. Vervolgens reden H.M. en H.K.H. door naar het veilinggebouw in Ter Aar. Daar hebben zij ook een gedeelte van de groen- lenveiling bijgewoond en verder bezich tigden zij het bedrijf van een grooten en van een kleinen tuinder. Hierna keerden de Koningin en de Prinses naar de Rui- genhoekjterug. I)E UITVOER VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. Uit landbouwkringen wordt meegedeeld, dat de leiding van het Reichsverband der Deutschen Industrie onderhandelingen voert met Deensche en Nederlandsche vertegenwoordigers over verlaging van de Duitsche invoerrechten op boter. Van andere zijde wordt gezegd, dat de onder handelingen niet in de eerste plaats be trekking hebbeq op een verlaging van de botertarieven, doch op de mogelijkheid om de huidige absolute contingenteering te wijzigen in een proportioneele contin genteering, waarbij rekening zal worden gehouden met den omvang van de vroe gere leveranties. BEZUIMGINGSRAPPORT. Eerste deel wordt de volgende week de regeering aangeboden. Naar het „Handelsblad" verneemt, mag men thans in den loop van de volgende week de aanbieding van het eerste gedeel te van het bezuinigingsrapport aan de re geering tegemoet zien. Het tweede gedeel te, dat een aantal hoofdstukken behan delt, die nog de definitieve goedkeuring in de plenaire vergadering der commissie zal moeten verkrijgen, zal dan naar alle waarschijnlijkheid acht a tien dagen later aan de regeering kunnen worden toege stuurd. Teneinde zooveel mogelijk spoed te be trachten, laat men op dit oogenblik het rapport niet drukken, doch alleen sten- cillen. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De Practijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie, afgenomen van wege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, zullen worden gehouden op Maandag 20 Juni, Dinsdag 21 Juni en Woensdag 22 Juni a.s., in on geveer 30 plaatsen in het land. Voor nadere bijzonderheden zie men de annonce voorkomende in dit nummer. De aanmel ding sluit 4 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den Administrateur: H. Broeders, Nassaukade 378, Amsterdam (W.), Tel. 82437 en bij den boekhandel. De heer J. A. van der Vlis, onder wijzer alhier, is met ingang van 15 Juni a.s. benoemd bij het openbaar onderwijs te Amsterdam (Floraschool). De heer van der Vlis is voorzitter van de afdeeling Den Helder van den Bond van Neder landsche onderwijzers. ENGELSCH INVOERRECHT OP ROZEN. Gaat 1 Mei in. - Naar Reuter uit Londen meldt is bij beschikking van den Engelschen minister van Landbouw bepaald, dat van 1 Mei tot 11 December a.s. een invoerrecht van twintig shilling zal worden geheven van Iedere honderdtal buitenlandsche rozen struiken, die Engeland binnenkomen. DE N.V. HOUTINDUSTRIE PICUS. Heeft haar geheele fabrieksper- soneel ontslag aangezegd. Uit Eindhoven meldt men Met ingang van 29 dezer heeft de N.V. Houtindustrie Picus aan haar geheele fabriekspersoneel, omvattende ongeveer 450 man, ontslag aangezegd. D^s directie voelt zich hiertoe gedwongen, daar hét haar onmogelijk is, op den tegenwoor- digen voet verder te werken, nu de Neder landsche markt nog steeds overstroomd wordt met buitenlandsch triplex. Boven dien is het Picus wegens de hooge tarief muren onmogelijk, haar producten naar het buitenland af te zetten. Wanneer de thans in voorbereiding zijnde reorganisatie-maatregelen hun be slag gekregen hebben, hoopt Picus weer met een beperkt personeel aan het werk te kunnen gaan. In normale tijden be draagt haar personeel steeds 500 600 man. Het aantal werkloozen te Eindhoven zal door dit ontslag tot boven 5400 stijgen. HANDEL IN ANSJOVIS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Drop, betreffende een door ansjo- viszouters en -handelaren in beginsel ge nomen besluit, geen ansjovis van de nieu we vangst te zouten, te koopen en te ver handelen, en de gevolgen daarvan voor de visschers en de arbeiders uit de aanver wante bedrijven, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat op 7 April j.1. te Amsterdam een vergadering is gehouden van ansjoviszouters en -han delaren, in welke vergadering, volgens de berichten in de bladen, is besloten om, in afwachting van een op 6 Mei a.s. te nemen nader besluit, voorloopig tot 9 Mei geen ansjovis van de nieuwe teelt te koopen en te zouten. De minister heeft de noodige maatrege len getroffen, ten einde zich geregeld op de hoogte te doen houden van de vooruit zichten der ansjovisvisscherij, terwijl hij doet nagaan, welke gevolgen uit een door de zouters en handelaren eventueel te nemen definitief besluit om in het aan staande seizoen geen ansjovis te koopen en te zouten kunnen voortvloeien voor de visschers en de arbeiders in de aanver wante bedrijven. AUTO-VISCHVERVOER NAAR DUITSCHLAND. Alen schrijft aan de „Nw. Rott. ït. Zooals men weet, is het visohvervcer per vischauto hier te lande in den laatsten tijd sterk toegenomen. Uit IJmuiden ver zendt men op deze wijze met alleen steeds meer visch naar de afzetgebieden in ons eigen land, zoodat het vischvervoer per spoorweg naar die streken reeds aanmei keliik is achteruitgegaan, doch ook voor de verzending naar het buitenland wordt in toenemende mate van den vischauto gebruik gemaakt» Reeds geschiedt dit met succes naar Antwerpen en Parijs. De kos ten blijken lager te zijn dan bii het spoor wegvervoer, en de afnemers zijn met de nieuwe wijze van transport bijzonder in genomen, omdat zü daardoor de visch onmiddellijk uit IJmuiden thuisbezorgd krijgen, hetgeen gemakkelijker en goed- kooper is. De bedoeling is, ook een auto-transport naar het Duitsche Rijn- en Roergebied, een belangrijk afzetgebied voor onze ver- sche Noorözee-visch, in te richten. De firma, welke zich met het auto-vervoer belast, heeft reeds 8 vrachtauto's en 1 tractor in exploitatie en heeft nog 13 an dere wagens van 10 a 15 ton besteld, in het bijzonder met het oog op de verzen ding naar Duitschland. Laatstbedoelde auto's zullen van een Dieselmotor voor zien zijn, hetgeen het vervoer nog goed- kooper zal maken. Voorts krijgen zii ge- isoleerde wanden, teneinde de visch tij dens het vervoer op lage temperatuur te kunnen houden. Voor de verzending naar het Duitsche Rijm- en Roergebied is het auto-vracht- vervoer van belang, omdat de afzet in dat gebied in de laatste jaren ernstige belem mering ondervond door de lage uitzonde- ringstarieveii van de Duitsche spoorwe gen voor het vervoer van de Duitsche vissehershavens daarheen. Het vracht auto-vervoer zal een verandering ten gun ste van ons artikel brengen. In Duitsch land is men zelfs van meening, dat daar door onze vïsoh met minder kosten ter plaatse kan worden gebracht, dan de in de Duitsche visschei-shavens aangevoer de visch. Bovendien zal het koopen van onze visch voor de Duitsche afnemers in zooverre aanlokkelijker worden, dat ze deze thuisbezorgd krijgen. En de Duit- schers kunnen voorloopig het voorbeeld van onze handelaars niet volgen, wijl een noodverordening het vervoer per vracht auto in Duitschland belemmert; alleen in samenwerking met de spoorwegen is dit mogelijk. DE RIJKSWERKVERSCHAFFING IN OVERIJSSEL EN GELDERLAND. Bijna 8060 man te werk gesteld. Uit Zwolle schrijft men: Eerstdaags zullen bij de rijkswerkver schaffingen in de provincies Overijssel en Gelderland bijna 8000 man zijn te werk gesteld: 5500 streekarbeiders en 2500 van buiten deze beide provincies. Leiding van deze werkverschaffingen berust bii a'e adjunct-landbouwconsulen- ten ir. J. Nysingh en ir. J. Th. Westhoff, te Zwolle, inspecteurs der rijkswerkver- schaffing. De crisis heeft ook een verandering gebracht in den aard van de gezochte óbjecten voor werkverschaffing. Waren enkele jaren geleden ontginningen het meest gezocht, de onmogelijkheid kapi taalkrachtige afnemers te Vinden van den ontgonnen grond tegen prijzen, die eenigszins in verhouding zijn met de ont- ginningskcsten, de goote bezwaren ver bonden aan exploitatie van overheids wege en de vrees, de bestaande overpro ductie nog te vergrooten, dwongen naar andere objecten om te zien, en alleen voort te zetten, hetgeen reeds in een ver gevorderd stadium was. Vandaar ook dat de Ontginniingsmü. Overijssel eerst na ernstig wikken en wegen in een veel langzamer tempo verdere werken ter hand neemt. Een geheel nieuw object voor werk verschaffing vormt de verzwaring van de dijken in de Betuwe. Een begin zal wor den gemaakt met den Maasdijk en wel met het dijkvak bij Resteren. Er komen in het kamn te Resteren en de twee kam pen bij Lienden een 300 man uit enkele Zuidhollandsche steden. Ook trekken hier aan het werk 50 arbeiders uit Wamel, 30 uit Kerkdriel en 10 uit Soeren. Het werk is begroot op 400.000, waarvan 150.000 aan arbeidsloonen, waarin het Riik 100 pet. bijdraagt. Neerslag ver beneden normaal. Veel zon. Blijkens het maandelijksch bericht van het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt over de maand Maart was de gemiddelde overdagtemperatuur iets beneden normaal, bedroeg de neer slag slechts ruim de helft van normaal en was het aantal uren zonneschijn buitenge woon groot. Het algemeen overzicht van het Iv. N. M. I. zegt, dat van 1 tot 4 en van 8 tot 17 Maart de luchtdruk hoog was van het bin nenland van Europa of van de Poolzee tot op den Oceaan of tot IJsland of Groen land; van 18 tot 26 bedekte een rug van hoogen luchtdruk van de Poolzee of van Skandinavië tot ver in het Z. of Z.W. V\ est-Europa met een diepe depressie in het W. en een vlakke in het O. Van 5 tot 7 en na den 27 was het geheele waarne mingsgebied onder invloed der depressie in het W. 120 cm breed, in diverse mooie streepen en kleuren24 ct. voor overgordijn®"» 120 cm breed, zoolang de voorraad strekt 52 ct. Nieuwe strijd over de kwalita tieve ontwapening. Franseh wan trouwen tegen de Brltsche motie. Titulesco dient een verrassende tegenmotie in. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Genève meldde Donderdagavond: Verschillende gedelegeerden waren vanmiddag teleurgesteld oogenblik voor Duitschland geen kans be staat geheel van de lasten der herstelbe talingen bevrijd te worden. Men heeft dit denkbeeld geheel losgelaten en op den voorgrond staat thans nog slechts het plan tot verlenging van het moratorium. Voor zoover het de Vereenigde StateD betreft, is het duidelijk dat niets kan gebeuren voordat de presidentsverkiezingen in Amerika zijn geweest. In het algemeen zal men trachten het principe te handhaven, dat bij het vervallen van herstelbetalin gen ook geen betalingen aan Amerika be hoeven te worden gedaan. DE INVOER IN BELGIfi. en LET HiER VOORAL OP! 100 cm breed, de allerbeste kwaliteit, moderne kleuren, 1 Reuter seint uit Brussel: De „Staatscourant" bevat een besluit eenigszins j van den minister van landbouw, waarbij de invoer van aardappelen of aardappel planten, van tomaten of tomatenplanten en van aubergines slechts wordt toege staan, indien de zendingen vergezeld gaan van een certificaat, dat zij zijn geoogst in streken, waar geen Coloradokever wordt 125 X 150 cm, smaakvolle uitvoering, exceptioneele prijs. 7. geprikkeld, toen geheel aan het einde der bijeenkomst der algemeene commissie een door 14 delegaties voorgestelde en door Titulesco toegelichte motie de hoop ver ijdelde, dat de resolutie van Sir John Simon, volgens welke de algemeene com missie het beginsel van de kwalitatieve aangetroffen ontwapening zou goedkeuren, onveran- j derd in al haar veel gevreesden eenvoud MACDONALD GISTEREN NOG NAAR zou worden aangenomen. De door Titules co voorgestelde tegen-resolutie veran derde, zooals voorzitter Henderson terecht opmerkte, den toestand geheel en al, zoo dat de debatten over de kwalitatieve wape- LONDEN TERUG. Wegens zijn oogen. Londen, 22 April. Van het vliegveld 200 X 300 cm, nieuwe dessins oo nnigsvermindering morgen (Zondag) in Felixtown is gisteren een vliegtuig naar vollen omvang zullen worden voortgezet. Genève vertrokken, waarmee MacDonald 1 gisteren nog naar Londen zou terugkee- Een nieuw Amerikaanscb voorstel. ren zijn geneesheeren achten dezen Naar in welingelichte kringen verluidt,terugkeer noodzakelijk, aangezien zij heeft de Amerikaansche staatssecretaris 'zich ernstig ongerust maken over den toe- Stimson in zijn onderhoud met Tardieu *tand van zijn oogen. en MacDonald Donderdagmorgen een Ook Tardieu zou waarschijnlijk nog gis- nieuw Amerikaansch •ontwapeningsvoor-terenavond uit Genève vertrekken om stel besproken, waarin een tot in bijzon- naar Parijs terug te kceren. derheden uitgewerkt plan inzake kwalita- gang- en traploopars, 50 cm breed, sterke kwaliteit 7öct. Y t;- -v I tieve en kwantitatieve ontwapening in verband met het veiligheidsprobleem wordt voorgesteld. Dit voorstel zou ge baseerd zijn op de bepalingen van het pact van Kellogg en voorloopig vertrouwelijk worden behandeld. Het onderhoud tusschen Stimson en Tardieu. Bij het onderhoud tusschen Stimson en Ernstige bezorgdheid der En- gelsche pers. De Engelsche ochtendbladen van Don derdag blijken zich ernstig bezorgd te maken over den toestand van MacDonald's oogen en algemeen wordt de hoop uitge sproken, dat de oog-aandoening van den eersten minister zich niet zoodanig zal verergeren, dat hij gedwongen zou zijn, zijn belangrijke functie neer te leggen Tardieu heeft Stimson op de rechtstreek- Hem wordt daarom aanbevolen, vooral den sche vraag van Tardieu, hoe Amerika raad van zijn geneesheeren op te volgen zich zou gedragen in het geval van eenen zich te Genève de noodige rust te gun- Volkenbondsactie tegen een aangevallen j rfên en na terugkeer uit Genève eenige i staat, geantwoord, dat dit van de houding weken met verlof te gaan der publieke opinie in de Ver. Staten zou afhangen. Als de onderhandelingen te Genève, aldus zei Stimson, niet tot een positief DEN HELDER Zondag 24 April 1832 Ned. Her*. Gcm. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. V. d. Poel. Onderwerp„Een levensvraag" Ned. Herv. Gcm. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst Geref. Kerk fJulianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Zuidema, van Anna Paulowna. Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 'sAlorgens .10 uur, Ds. Zuidema 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 6.30 u.r de lieer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur eu 's avonds 5 uur, Ds. P. de Smit, van Utrecht, 's Avonds 8 uur, Jeugdsamenkomst. Spreker: Ds. P. de Smit. Onderw.: De zekerheid des geloofs. (zie adv.) Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Geloof en geweten" Donderdag 21 April nam. 8 uur Deutscher Verein. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. R. C. W. J. Hoek Doopsgez. Gem. 's Alorgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 4de Zondag na Pasclien. 'sMorgens 9 uur, kerkdienst Past. Th. Aloleman. Leger des Hells. 's Alorgens 7.30 uur, Bidstond 's Morgens 10 uur, Opdrachtdienst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. In de eerste en tweede dekade waren Z.O.-, Z.-, en Z.W.-winden minder talrijk dan normaal, in de derde dekade was dit het geval met W.-, N.W.-, N.- en N.O.- winden. De gemiddelde windsterkte .was in alle dekaden beneden normaal. Over de geheele maand berekend was er een lucht verplaatsing van 0.6 Beaufort boven de normale uit het Oosten. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemid delde maximum en het gemiddelde mini mum respectievelijk 1°.4, 0°.6 en 2°.4 be neden normaal. In de 3 dekaden waren de afwijkingen respectievelijk 2°.0, 1°.3, 2°.2; 2°.3, 1°.6, 3°.7; 0°.0, 0°.8, 1°.4. De hoogste temperatuur, 16°.4, werd waargenomen te Gemert op den 27, de laagste, 11°.7, te Wijster op den 12. De zelfde temperatuur* werd te Wijster in Maart 1931 waargenomen, als laagste der waarnemingsreeks, te Den Helder was het minimum 7°.5, dat eveneens in Alaart 1899 en 1931 is waargenomen, ook de laagste temperatuur der geheele reeks voor deze maand. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden het vriespunt was op de 5 hoofdstations ge middeld 17 tegen 8 normaal. De neerslag, gemiddeld over het gehee le land, bedroeg 28 mm tegen 46 normaal. In Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drente was de hoeveelheid 40 tot 50 in het overige deel van het land 30 tot 40 beneden normaal. De eerste en tweede dekade hadden over het algemeen iets te weinig neerslag, de tweede gemid deld slechts 1 mm. Onweer kwam vooral voor op den 28 en 31, verspreide berich ten kwamen binnen van den 3, 6, 7, 8 en 30. Het aantal' uren zonneschijn op de hoofdstations bedroeg 170 tegen 109 nor maal; de 3 dekaden telden respectievelijk 46, 56 en 68 uren. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Een Wolf bericht uit Washington meldde gisteravond De gouverneur van de Alaagden-eilan- den Paul Pearson, die op het oogenblik te Washington vertoeft, heeft heden aan het departement van staat een uitnoodi- ging doen toekomen van de Kamer van Koophandel te St. Thomas aan den ex- keizer van Duitschland, om zijn verdere leven daar te komen doorbrengen. Pearson verklaarde, dat het klimaat van de eilan den zeer gunstig is en dat aanneming van de uitnoodiging niet alleen de gezond heid van den ex-keizer, maar ook het vreemdelingenverkeer op de oeconomisch zeer lijdende eilanden ten goede zou komen. Het Amerikaansche departement van staat had er geen bezwaar tegen, de uit noodiging naar Huize Doorn door te zen den door bemiddeling van het Ameri kaansche gezantschap in Den Haag. De ex-kelzer wil niet als reclame object dienen. Uit Doorn wordt gemeld: De ex-keizer had Donderdagmorgen nog geen uitnoodiging ontvangen om zich naar het Amerikaansch-West-Indische eiland St. Thomas te begeven. Verder vernemen wij, dat de ex-keizer, wanneer hem een dergelijke uitnoodiging zou ge worden, hieraan geen gevolg zal geven. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, „dat de ex-keizer zich niet als reclame object wil laten gebruiken." In politieke kringen hecht men er groote waarde aan, dat in de regeering voorloopig geen veranderingen komen. Zoowel de liberale „News Chronicle" als resultaat zouden leiden, zou dat in de [de socialistische „Daily Herald" verklaren, Ver. Staten een noodlottigen indruk ma- dat het slechts AlacDonald Is, die de na ken. Het zou dan zeer moeilijk zijn, Amerika van de eerlijkheid en van den tionale regeering, welker oneenigheid op het oogenblik in verband met de nieuwe goeden wil der Europeesche staatslieden begrooting niet meer verborgen kan blij- te overtuigen. De openlijke taal van Stimson en in het bijzonder de publiciteit, die men er in Amerikaansche kringen aan geeft, schijnt er op te wijzen, dat Amerika, indien de conferentie zou mislukken, geen twijfel wil laten, waar het de verantwoordelijk heid daarvoor zoekt. ven, nog bijeen houdt. EEN LABOUROVERWINNING. Bij de tusschentijdsche ver kiezing te Wakerfild. Het resultaat van de tusschentijdsche verkiezing te Wakerfild in Yoricshire is, dat de arbeiderscandidaat en oud-minis ter Greenwood den zetel met 13,586 stem men gewonnen heeft op den conservatief Greaces. Bij de algemeene verkiezing De voorstellen van Stimson. Ten aanzien van de ontwapeningsvoor stellen, die Stimson te Genève zal doen, verneemt de correspondent van de Daily t Mail, dat de Amerikaansche staatssecre-was de conservatieve meerderheid 4107. taris zal voorstellen de landstrijdkrachten in drie groepen te splitsen en wel le. de strijdkrachten, die gebruikt worden voor politie-doeleinden en voor den grensdienst zooals bijvoorbeeld in Duitschland het geval is. 2e. De strijdkrachten voor de koloniën, waarvoor de Fransche koloniale troepen als voorbeeld kunnen dienen en 3e. strijdkrachten, die noodig zijn om een vijandelijke aanval af te slaan. Italië en Frankrijk hebben legers, die DE VERKIEZINGEN OP ZONDAG 24 APRIL. Van Zaterdagochtend 10 uur tot Alaan- dagmiddag zal de heele Berlijnsche politie in kazernes en bureaux geconcentreerd zijn; gedurende dien tijd zullen versterkte patrouilles op straat dienst doen. Betoo gingen in de open lucht blijven tot en met voor deze doeleinden te groot* zijn'. De j Zaterdagavond veroorloofd. Zondag zijn legers van Engeland en Amerika zouden echter betoogingen, openbare vergaderin- daarentegen nog versterkt moeten worden, gen, propaganda-optochten, enz. .verbo- Het vlootvraagstuk wordt voorloopig nog J den. De resultaten van de verkiezingen hier buiten gelaten en zal apart behandeld [zullen niet in het openbaar bekend moeten worden. Ten aanzien van de lucht-1 mogen worden gemaakt, noch door luid- strijdkrachten moet Amerika voornemens sprekers, noch door transparanten. Door zijn voor te stellen, dat alle aanvalsvlieg- de radio zal het publiek voortdurend op de tuigen geïnternationaliseerd dienen te hoogte van den toestand worden gebou worden. den. De Engelsche ontwerp-resolutie ln gewijzigden vorm aangenomen. De centrale commissie van de ontwa peningsconferentie heeft gisterenmorgen de Engelsche ontwerp-resolutie over het beginsel der kwalitatieve ontwapening in gewijzigden vorm aangenomen. Bij het begin van de met groote spanning tege moet geziene gedachtenwisseling opperde Deltl RUSLAND EN HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Naar uit Mantsjoerije wordt vernomen, hebben de Russen, volgens verklaringen uit Japansche bron, hun troepen aan de Alantsjoerijsch-Russische grens verdub- Sir John Simon een compromis tusschen de Fransche opvatting en die van de meerderheid van de conferentie, in den vorm van een wijziging van zijn eigen ontwerp-resolutie. Dit compromis bestaat daarin, dat als methode van de kwalita tieve ontwapening niet slechts het verbod, doch ook de internationaliseering van bepaalde nader aan te duiden wapens wordt genoemd. In de resolutie wordt o.a. gezegd, dat ongeacht andere voorstellen de confe rentie haar instemming betuigt met het beginsel van kwalitatieve ontwapening, hetwelk beoogt het bezit of gebruik van bepaalde soorten of typen van wapens bij algemeene overeenkomst aan alle staten te verbieden of ze te internationaliseeren. BESPREKING OVER DE CONFERENTIE TE LAlTSANNE. Het begin op 16 Juni gesteld. Naar de correspondent van de Parijsche Excelsioraan zijn blad meldt, hebben de besprekingen van Donderdag tusschen Stimson, AIcDonald, Brüning, Grandi en Tardieu geloopen over de schadevergoe dingsconferentie te Lausanne, waarvan j het begin op 16 Juni is bepaald. Overeengekomen is,<Theunis, gewezen j Belgisch minister van financiën, te ver zoeken de conferentie te presideeren. iVoor de conferentie is het kasteel Óuchy 1 voor een maand gehuurd. DE HERSTELSCHULDEN. Wat in het hoofd de herinnering is, dat is in het hart de trouw; beide moeten ge- voed worden om te leven. Aan de westgrens van Mantsjoerije zou den zich thans 50.000 man troepen bevin den, aan de Oostgrens 55.000 man. Van Japansche zijde worden deze Rus sische troepenversterkingen zuiver opge vat als vanzelfsprekende voorzorgsmaat regelen. De Russische en Japansche con sulaten werken onafgebroken samen, om eventueele wrijvingen te vermijden. Molotof spreekt op het Vakver- eeniglngscongres. Op het eergisteren hier geopende Con gres der Russische vakvereenigingen heeft de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Molotof, een rede gehouden over Rusland's buitenlandsche politiek en speciaal over de gebeurtenis sen in het Verre Oosten. De Russische politiek, zoo verklaarde Molotof, heeft tot dusver uitsluitend daarin bestaan, vriendschappelijke be- trekkingen met andere staten te onder houden, en op dezen weg zal Rusland voort blijven gaan. Inzake den toestand in China verklaar de hij, dat zekere militaire kringen in Japan niet ervoor zouden terugschrikken geheel Mantsjoerije in bezit te nemen. Met des te meer nadruk dient daarom gewezen te worden op het belang van handhaving van vreedzame betrekkingen met de nabuurstaten. Staat van beleg aan de Rus- slsch-Mantsjoerljsche grens? Duitschland komt er niet vrij van. De Japansche bladen melden, dat het hoofdkwartier van het Roode Leger in het Verre Oosten Woensdag den staat De Geneefache correspondent van de van beleg aan de Russisch-Mantsjoerij- „Daily Alail meent te weten, dat er op het sche grens afgekondigd heeft. In het bijzonder wordt de grens bij Pogranitsjnaja bewaakt, aangezien hier, naar de Russische opvatting, een inval van Wit-gardisten dreigt. Het Japansche hoofdkwartier heeft be volen, dat de Japansche staatsburgers Pogranitsjnaja direct moeten verlaten en naar Japan terugkeeren. De angst voor een communls- tlschen Inval te Amoy. Men weet uit de berichten der laatste dagen, dat in de havenstad Amoy groote ongerustheid bestond over de nadering van een communistisch'leger. Thans komt uit Amoy de tijding, dat men daar vreest, dat de haven reeds zeer spoedig door de communisten zal zijn genomen. De com munistische legers hebb.en de regeerings- legers van stad naar stad teruggedreven. Thans beginnen de Chineesche regee- ringstroepen Amoy te ontruimen. De bemanning van den Engelschen kruiser die voor Amoy ligt, maakt zich gereed de Britsche inwoners in Amoy te beschermen en de vrouwen en kinderen aan boord te nemen. De Chineesche in woners van Amoy, die vreezen voor plun dering en bloedstorting, vluchten naar het platteland. JAPAN EN DE VOLKENBOND Zal Japan toch uittreden? De woordvoerder van het Japansche dept. van buitenlandsche zaken te Tokio heeft Woensdag verklaard, dat het be sluit der Commissie van Negentien van den Volkenbond, waarbij de gemengde internationale commissie te Sjanghai ge machtigd wordt, den termijn voor de eva cuatie van Sjanghai te bepalen, voor Japan volkomen onaannemelijk is. Mocht het besluit in de openbare zitting van de Volkenbondsvergadering worden aange nomen, dan zou Japan dit eenvoudig negeeren. De ontwikkeling der gebeurte nissen te Genève versterkt de mogelijk heid van het uittreden van Japan uit den Volkenbond. DE VER. STATEN EN DE OORLOGSSCHULDEN. Uit Washington wordt gemeld, dat de rentevoet voor de oorlogsschulden van de Europeesche staten aan Amerika, waar voor door het moratorium van Hoover uitstel is verleend, voor de volgende tien jaar op vier procent is vastgesteld. Vol gens de „Herald Tribune", die grooten ophef van dit bericht maakt, betreft het ,hie£ een aansporing van het departement van Staat aan de Europeesche debiteurs om deze bedragen binnen tien jaar terug te betalen. In tegenstelling met dezen grooten ophef meent de „New York Times" uit Washington te kunnen mel den, dat het departement van Staat deze geheele zaak slechts als een formaliteit beschouwt, waaraan geen bijzondere be- teekenis gehecht moet worden. DE ITALIAANSCHE BEGROOTING VAN LUCHTVAART. Generaal Vaccheli beeft rapport uitge bracht over de begrooting van luchtvaart» welke de uitgaven raamt op 754.200.000 lire. De rapporteur merkt op, dat Frank- i rjjk van zijn militaire uitgaven 21 pet. be steedt aan de luchtmacht. Italië niet meer dan 14V2 pet. Voorts merkt hij op, dat de Fransche nijverheid nog altijd de eerste ter wereld is, zooal niet in technisch op- zicht dan toch zeker iH productievermo gen. Engeland heeft het afgeloopen jaar tal van nieuwe typen van militaire vlieg tuigen het aanzijn geschonken. Duitsch land bekleedt altijd een van de eerste plaatsen op luchtvaartgebied dank zij de goede kwaliteiten van zijn materiaal en

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13