HELDEN! HUMT TOE-DANSANT ZEVENTIG JAAR GEHUWD. VAN ZATERDAG 23 APRIL 1932. VIJFDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS N.V. ZEEBAD HUISDUINEN ZONDAG 24 APRIL BADPAVILJOEN Regelmatige busverbinding elk half uur van 2 tot 7 uur DE BIJENKORF Visscherlj. ANNA PAULOWNA. Burgemeester Lovink 60 jaar. - (Vervolg van het derde blad). De heer A. Wit, de bekende portier van het Station alhier, verlaat per 1 Mei a.s. den dienst bij de Ned'erl. Spoorwegen, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. De heer Wit trad 14 December 1899 bij de Spoorwegen in dienst, en is sinds 18 April 1911 alhier geplaatst. AANBESTEDING. Door den architect J. J. Schoeffeienber- ger, alhier, werd Vrijdagmorgen in hotel Minneboo, Keizerstraat, aanbesteed het verbouwen van perceel Westgracht 3. Ingeschreven was door de firma's W. J. Braggaar 4744, G. J. Groot 4768, C. Goes 4965, Minneboo Walboom 5020, E. G. Smits 5050, A. de Kloe f 5080, G. Hoornsman, Julianadorp J 5450, G. E. Koger 5824. Raming 4877. KM M A BLOEMCO LLECTE. Zaterdag 30 April zal hier ter stede de Emmabloemcollecte worden gehouden ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Op dien dag, den ver jaardag van onze Prinses Juliana, zal door jonge dames de Emmabloem worden aan geboden. Voor de bestrijding der ge vreesde volksziekte is geld, veel geld noo- dig. Rijk, provincie en gemeente bevor deren het doel van de vereeniging door subsidies, die tevens bestemd zijn voor de uitzending van 011- en minvermogende patiënten naar sanatoria, maar die sub sidies voorzien ten deele in de behoefte. Moge die subsidies op de burgerij door middel van de Emmabloemverkoop beant woorden aan de verwachting en aan het einde van dien dag de oogst die van vori ge jaren overtreffen. AFSCHEID GENERAAL INS1NGER. Aan generaal Insinger, den comman dant van het veldleger, is door H. M. de Koningin eervol ontslag uit den dienst verleend. Gisterenochtend kwam de legerbevel hebber hier om het garnizoen te inspec- teoren en afscheid van de troepen te nemen. Generaal Insinger was vergezeld van generaal-majoor Van Rappard en diens adjudant, benevens kapitein Oosterink. Op het groote grasveld stonden de offi cieren, de onderofficieren en de. man schappen opgesteld, waar generaal Insin ger hen toesprak. Het heeft H. M. behaagd, mij op mijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen. Alvorens echter het commando neer te leggen, heb ik behoefte gevoeld, persoonlijk afscheid van het leger te nemen. Gedurende de vijf jaar dat ik inspecteur van de artillerie ben geweest en gedurende de drie en half jaar van mijn commando over het veldleger, heb ik het regiment kustartillerie leeren kennen en het heeft steeds mijn volle belangstel ling gehad. Met genoegen heb ik steeds geconstateerd, dat er bij het corps groote arbeidslust en toewijding heerschte en ik hoop, dat dit zoo mag blijven voortduren, zoodat de dienst steeds op een hooger peil komt. Na afloop van de inspectie nam de gene raal afscheid van de commandeerende officieren, waarna hij een bezoek aan bur gemeester Driessen bracht. Als opvolger van generaal Iinsinger als commandant van het veldleger is be noemd luit.-generaal Jhr. W. Roëll. LEZING DS. BORGERS. „Martha en Maria" van J. Anker Larsen. Donderdagavond j.1. hield Ds. P. H. Borgers een lezing in het kerkgebouw der Lutherscihe gemeente over het boek „Mar tha en Maria", van den Deenschen auteur J. Anker Larsen. Alvorens een aanvang met zijn lezing te maken, las de spreker ©enige verzen uit de verkorte bijbeluit gave van de professoren A'bbink en Brou wer en wel de bekende geschiedenis van die aan Jezus' voeten zittende, aandachtig luisterende Maria en de zich uitsloovende, dienende Martha. Ds. Borgers ving zijn lezing aan met eenige mededeelingen over den schrijver, die, twee maanden geleden ongeveer, een bezoek aan ons land heeft gebracht en op uitnoodiging van de firma Elsevier o. a., de uitgeefster van zijn werken in het Ne- deiiandsch, een voordracht gehouden heeft in Amsterdam over „Ziekten van onze cultuur". Larsen heeft daarbij weder opnieuw als zijn diepste overtuiging uitgesproken, dat wat de mensch, die zooals het in zijn terminologie heet „open" is voor het eeuwige waarneemt, de „werkelijkheid" is, niet maar een schoone droom. De menschen, die het geestelijke weten te grijpen, zijn de ware realisten. Zij weten dat wat de zoogenaamde werkelijkbeids- mensohen meenen wam- te nemen, een slechte droom is. De boeken van Larsen vinden in ons land, evenals in Zwitserland, Noord!- Duitschland en enkele doelen van Ame rika meer ingang dan in Denemarken. Larsen heeft als zijn meening te ken nen gegeven, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat de Denen van tegenwoordig of weinig religieus gezind zijn öf streng- dogmatisch geloovig. Een exposé volgde van den inhoud van het boek, waarbij speciaal de figuur van Maria, die „het eeuwige beleefde" en die van Martha, die „immer deed, wat er te doen was, óm er mee klaar te komen", voor wie het leven geen hooger en ver hevener ideaal had dan dit één», werd be licht. van 3 tot 6 uur in het met welwillende medewerking van „THE TUNE SHAKERS" werkenden er tezamen zijn, ternauwer nood nog een muis bevatten. Dat het voor den regisseur, den heer Jb. Bruijn, die op deze uitvoeringen altijd op zijn post is achter de schermen, dan ook heel wat kunst- en vliegwerk vereischt om te zor gen, dat alles regelmatig zijn gang gaat, dat men elkander niet in den weg loopt, enz., behoeft geen nader betoog. Neen, van malaise heeft „Harmonie" niet te lijden, dat is zeker. Hetgeen niet wegneemt, dat de voorzitter, de heer Lebbe, in zijn welkomstwoord opnieuw een be roep deed op meerder steun. Wat is na melijk de kwestie? De vereeniging, die uitsluitend, zooals we zeiden, operettes opvoert, had dringend een eigen orkest noodiig. Vroegere opvoeringen moesten steeds geschieden niet een geïmproviseerd orkestje, dat zich weliswaar goed van zijn taak kweet (onze stad zit boordevol met uitstekende musici!), maar dat. toch altijd weer opnieuw bijeengezocht en ^getrom meld moest worden, hetgeen, ook met het oog op de repetities, zijn eigenaardige be zwaren meebracht. Daarom werd getracht een eigen, vast orkest te vormen, een on- derafdeeling dus van de vereeniging. Dat is dan ook gelukt, dit orkest telt op het oogenbl'ik een twee-en-twintigtal leden, en ook heeft men reeds enkele instrumenten Spreker geeft na een pauze, waarin oe orgeliste van de kerk, Mej. Aafje Kamp, een orgelsolo deed hooren, („Ave Maria van F. Sohubert), waarvan de teere, fijne klanken door het kerkgebouw zweefden en jn eigendom. stil werden aangehoord, een verdere be- De bedoeling is nu nog meerder instru- schouwing over de beide hoofdfiguren, menten te kunnen aanschaffen en dit wijst er op hoe geheel anders zij reageeren op gelijke ervaringen in het leven. Ook ds. Nyeland, de man van Maria, die door haar in zijn zwakheid en twijfel zoo'n uiitnemenden steun vindt, en Lindberg, Martha's echtgenoot, de zwakke, materia- listis^ie figuur, onderwerpt hij aan een beschouwing. Tenslote stond hij nog stil bij de voor Larsen zoo typische begrippen van de flitsen (het momenteel losgemaakt wor den van de boeien, diie de politiemannen „Tijd" en „Ruimte" ons aandoen), het „opene" (het inaanraking zijn met een hoogere wereld dan deze tijd-ruimteiyke), het zien van de eeuwige realiteit en het zich één voelen met menschen en dieren op die eigenaardige wijze, waarop Larsen die eenheid ziet en ervaart. Hii waarschuwt voor een hautain neer zien op deze ervaringen. Ook al heeft men die zoo niet, men verwerpe en veroordeele niet. Larsen heeft ook: „Christus", a'1 meent spreker, dat hii Hem anders heeft dan velen ondier zijn gehoor. Ook dit zij ons geen reden hem te verwerpen. Mochten wij Larsen dankbaar zijn voor de verdie- klemt te meer, omdat de vereeniging het volgend jaar haar 40-jarig bestaan hoopt te herdenken. Dat zal natuurlijk een grootsche feestelijkheid moeten worden. Ook voor het volgend seizoen heeft men alweer groote plannen: in October zal men met een geheel nieuwe operette voor het voetlicht komen, die hier nog nimmer is opgevoerd. En hedenavond heeft een groote soirée plaats, die na betaling van 30 cents entrée gratis toegankelijk is. (Die 30 centen zijn voor de kas). „De dochter van den Tamboer-majoor" dus. De hoofdrollen waren in handen van de dames Buter—Klaassen (hertogin della Volta), mejuffrouw J. Tim mens (Stella), mevrouw Krigée—-Muller '(Claudine, de marketentster), en mevrouw Van dei- Mark—de Waard (moeder-overste); en van de volgende heéren: N. Jansen (hertog della Volta), C. Abbenes (luitenant Ro- bert), L. W. Visser (Monthabor, tamboer majoor), E. J. Bruijn (Griolet, tamboer), C. Krigée (markies Bambini), terwijl de heer Van Straaten de dubbele rol van Clampas, den herbergier, en Gregorio, den tuinman, vervulde. Over 't geheel geno men was het vlot spel, en ook de zang liep Nooit kocht u zóó voordeelig! Prima Kamgaren Costuum 24.75 Chic Fantasie Costuum 19.75 SPOORSTRAAT, bij de Koningstraat ping, die zijn werken ons brengen. Spre- 0ver het algemeen op rolletjes. Een enkel ker illustreerde zijn betoog met citaten uit de andere in het HoHandseh vertaalde wer ken van dezen Deenschen auteur, w. de Steen der Wüzen, Heiliging, Roes en het kleine geschriftje „Met open deur". Zoo trachtte hij ons iets nader te bren gen tot Larsen, die naar zijn eigen formu- leering, behoort tot de „clan der eeuwig- heidsond ervi néers". In het boek wordt ons verteld hoe Maria en Martha, zoo verschillend als ze waren, arme verslaggever moest alle sleepjapon maal was men er, zooals in de laatste scène van het eerste bedrijf, niet direct in. dan zit je als toehoorder wel even in angst, maar precies ais de poes kwam het alle maal op zijn pootjes terecht. Voor de eos- tuums had weer de firma Bakker gezorgd; de kostschoolmeisjes, die in het. eerste be drijf stemmige grijze japonnetjes aan had den bleken zich in het tweede te hebben gemetamorphoseerd in hofdames. Die samen hebben gebeden, en één zich voel den bij het uitspreken van „Onze Vader". Daaram stelde Ds. Borgers voor den avond te sluiten met dit gebed. Een 160 a 170 aanwezigen volgden deze voordracht aandachtig ten einde toe. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST V E RE E N„HARMONIE"!. „De Dochter van den Tamboer majoor". Bovengenoemde, aloude gemengde zang- vereen iging bood tot sluiting van liet sei zoen, aan haar leden en donateurs Don derdagavond een herhaling aan van Offen- baeh's aardige, operette, welker titel wij hierboven afschreven. Deze opvoering ge schiedde naar aanleiding van daartoe inge komen verzoeken en dat het publiek dit soort werk op prijs stelt, bewees het zeer drukke bezoek van den avond. De Casino zaal was onder en boven goed bezet. Trou wens, dat er voor een zangvereendging als deze, die zich uitsluitend toelegt op de op voering van operettes, ook van de zijde der werkende leden groote animo is, toont het aantal medewerkers genoegzaam aan. De beide kleedkamers, waarover „Casino" beschikt, waren schier te klein voor het doel. en ook liet tooneel kan, als alle rnede- nen en hoepelrokken bewonderen. „Nou, jelui werpen heel wat stof op!" was zijn oordeel. Zoo Ziet u alweer, dat het aan een man nooit besteed is. Intusschen waren er meisjes, die beweerden, dat hun japon niet paste. I)e kwestie was, dat de japon wei goed was, alleen de dames in kwestie waren wat dik. Het is, onder de leiding van den heer Bos dus een vereeniging geworden, die zeker nog in ons plaatselijk vereenigings- leven meetelt én die voorloopig nog kern gezond is ook. Van de regie is altijd zeer veel werk gemaakt; ditmaal had men, om dé bekoorlijke marketentster ten tooneele te voeren, een heusehen muilezel geïntro duceerd. Wel moest voorzichtig met het beestje en zijn bekoorlijk aanhangsel wor den gemanoeuvreerd (bijna ging de kloos terpoort er aan), maar het hield zich, on der de muziek en al dien zang. best en bleef kalm staan. Het was de heer Van Reek, die dit bruintje had afgestaan. Men had er een alleraardigst wagentje voor ge maakt. waaruit de schoone Claudine op gewekt en vief op het tooneel sprong on der den uitroen: „Dag jongens, ik ben blij jelui weer te zien!" Want dat moet u ook no" weten: de tekst van deze operette is alleraardigst, de "■esproken dialogen soms heel geestig. Jammer was het, dat de solozang niet altibl boven de begeleidende muziek uit kwam; het orkest zal zich nog wat meer moeten temperen, te meer omdat men na tuurlek niet met beroepsmenschen, met sueciale beroensstemmen, te doen heeft. Wii nemen nu weer afscheid tot October a.s. Dan krijgen we de nieuwe operette. DE WONINGEN AAN DEN BRAKKEVELDWEG. Men zal zich herinneren, dat de Raad dezer gemeente op 2 December van liet vorige jaar besloot tot aankoop van zes huizen en erven, gelegen aan den Brak- keveldweg, nes. 1, 3, 5. 7, 9 en 11. Het was de bedoeling deze woningen te sloe pen en de vrijkomende terreinen te bestemmen voor verfraaiing. Indertijd is dit driehoekig terrein reeds in het uit breidingsplan West opgenomen en in afwachting van een nadere beslissing werd toen op den grond een bouwverbod gelegd. Langdurige onderhanddlingen waren gevoerd met de verschillende eige naars, die aanvankelijk tot geen overeen stemming leidden, en feitelijk was de zaak sleepende gebleven. Totdat voor eenigen tijd geleden een verzoek inkwam van twee eigenaars tot ver- of herbouw hunner perceelen, waardoor de aangele genheid wederom in een acuut stadium kwam. Het resultaat van de opnieuw op- gevatte onderhandelingen was dat B. en W. aan den Raad voorstelden tot aan koop over te gaan, en daar voor een cre- liet vroegen van 16.500.welk voor stel de Raad in zijn vergadering van 2 December aannam. Niet met algemeene stemmen evenwel; de heeren Schoeffelenberger en Tiessen eeperzijds, de heeren Biersteker en Feen- stra Kuiper, alsmede de a.-r. en de r.-k. raadsfracties, verklaarden zich tegen de zen, aankoop, dien zij, onder.de tegen- \yMrdjge omstandigheden, niet verant woord vonden. En zü wendden zich met liuh bezwaren tot Gedeputeerde Staten, die over dit raadsbesluit hun votum moesten uitspreken. Thans is bericht 'ontvangen, dat in het geen in de adressen wordt aangevoerd, geen redenen voor Ged. Staten worden gevonden hun goedkeuring aan bedoelde raadsbesluiten te onthouden, zoodat zij goedgekeurd zijn. Hiermede is deze aan gelegenheid dus beslist en mag verwacht worden, dat nog vóór den zomer de voor genomen verbetering van den toegang tot het Tuindorp zal zijn tot stand gebracht. neer iemand een goed gevulde portemon- naie heeft, verschijnen ook spoedig vrien den. Zoo ook in dit geval. Hier ter stede maakte het jongmensch kennis met een Duitschei', een ontslagen artist(?) van het circus „Olympia". Beiden waren spoedig goede maatjes. Een fijn pakje werd aange schaft, nieuwe schoenen enz., kortom, beiden verschenen in piekfijne bullen 's avonds om een uur of twaalf in „Royal", met het bekende gevolg. Ook bleken de heeren, een stel gereedschappen voor het vervaardigen van radiotoestellen, gekocht te hebben. De Duitscher had wat verstand van techniek, en als het geld op was moest er toch wat gedaan worden om aan de kost te komen, nietwaar? Maar zoover is het niet gekomen. I)e politie heeft zich over het edele tweetal „ontfermd", den jongen op transport gesteld naar Amsterdam en den Duitscher weer naar „Das grosze Va- ter land" gezonden, als onwelkome vreem deling en zijnde 'zonder middelen van be staan. „HELDERSCHE RIJ VEREENIGING". Uitslag der verloting: 1 Horloge 1424 2 Hoofdstel 1047 3 Kist sigaren 1174 4 Garnituur ceintuur 1040 5 Theelepel (zilver) 3089 6 Aschbak 1295 7 Kist sigaren 1355 8 Kan 1141 9 Scheerstel 1488 10 Koperen aschbak 1441 11 Zelf binder 1315 12 Couvert 1082 13 Vulpotlood 1152 14 Kussen 1001 15 Kleedje 1133 16 Schoorsteenlooper 1064 17 Doos Birlcen Zeep 1138 18 Vaasje 1080 19 Heerenzakdoeken 1264 20 Flesch Eau de Cologne 1471 2f Lavender zeep 1309 22 Doos Post 1248 28 Schemerlamp 1136 24 1 Plant 1480 25 1 Bon f 2.50 v. d. Poll 1461 26 Wekker 1372 De prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer Van der Plaat, Califox-niestr. DE GROOTE LANDELIJKE VERLOTING VAN DE VEREEN. TOT BEVORDERING DER GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN IN NEDERLAND. Op onderstaande lotnummers zijn de daarachter vermelde prijzen gevallen. o Ph O O G Sh O G Sh O Op 27 April a.s. herdenkt het echtpaar P. Fluister, te Winkel, hun zeventig-jari ge echtvereeniging. De man telt 92 en de vrouw 91 jaar. Belden zijn lichamelijk nog goed gezond. De man is bovendien nog vlug ter been en kan de courant nog zon der bril lezen. Het echtpaar beeft 6 kinderen gehad, waarvan de oudste op jeugdigen leeftijd is overleden, 19 kleinkinderen en 12 achter kleinkinderen. Met uitzondering van dit geval heeft nimmer meer een sterfgeval in de famiile plaats gehad. De echtelieden hebben bijna hun geheele huwelijksleven in de ge meente Winkel gewoond, alwaar de heer Fluister, die het boerenbedrijf heeft uit geoefend, vele jaren voorzitter is geweest van de Braakpolder. Als bijzonderheid diene nog, dat de oudste dochter, gehuwd met den heer P. Kistemaker Sr., te Scha- gen, dezen dag hun 45-jarigen echtveree niging herdenken, terwijl hun dochter, de oudste kleindochter, gehuwd met den heer V. Bakker, te Reimraerbrug, hun 20-jarig huwelijksfeest vieren. GEZELSCHAP FRITS SCHAKELS. Men schrijft ons: Zooals reeds vermeld, geeft Frits Scha kels met zijn gezelschap Zondag een voor stelling in „Casino". Het belooft een zeer amusante avond te worden met een uit stekend en afwisselend programma. Scha kels heeft er overal een groot succes mee. De Noord-Holl. pers schrijft er dan ook heel gunstig over. Hier volgt een der vele critieken: „Twee avonden deze week heb ben Fiits Schakels en zijn kameraden aan de zeer vele bezoekers eenige genoe- gelii'kc uren bezorgd. De naam alleen reeds was een waarborg, dat ons iets goeds, iets geestigs stond te wachten en vooral in deze tijden van malaise en neerslachtig heid zijn een paar opbeurende uren meer waard, dan de beste speech over ophef fing van de crisis. Dezen keer kwam Frits Schakels niet met een revue, maar met een paar cabaretavonden, waarbij een keurig gevarieerd programma werd uit gevoerd. Nu, 't zijn een paar bijzonder genoegeliike en gezellige avonden ge worden. Ernstige en komische zangnum mers wisselden af met mysterieuse goo cheltoeren en Frits zelf; eenige bijzonder goed uitgevoerde acrobatische en apa- cheiidanseri met Japansche scène's. Ver der allergeestigste nummers van Schakels en een goed humorist en tot slot een ko mische éénacter: „Ich hab' dieh einmal gekiisst". Het was een alleraardigste avond en de indruk, die het gezelschap heeft achtergelaten, zal niet nalaten een reclame te zijn voor de revue, die straks tijdens de kermis voor 't voetlicht wordt gebracht". ER VANDOOR GEGAAN TE AMSTERDAM MET 1150.—. Te Den Helder aangehouden. Op 2 April verdween te Amsterdam een 15-jarige kantoorbediende met medename van 1150.—. De jongen schijnt zich sindsdien In de Zaanstreek te hebben op gehouden en werd Woensdagavond, dank zij de activiteit van een der kellners van de dancing „Royal", in de Spoorstraat, ge arresteerd. Het bevreemde den kellner, dat een zoo jeugdig persoon hem verzocht 7 bankbiljetten van 25.in bewaring te nemen, zoodat hij de politie opbelde, die spoedig ter plaatse was en den jongen, als mede, een in zijn gezelschap zich bevin dend persoon medenam naar het bureau. Alras bleek, dat het jongmensch de ge zochte was. Van het geld was niet veel meer «ver; een kleine 200.Want wan- 7049 171 9303 109 38596 283 41898 483 7107 759 24301 585 41833 59 41917 552 i 7133 161 38521 970 41862 492 41926 793 7177 522 38550 253 41864 997 41930 683 9292 238 38564 842 41890 91 49602 819 49620 886 Loten waarop prijzen gevallen zijn, kunnen vanaf Donderdag 21 April 1932 worden ingezonden aan het Kantoor der Vereeniging, Keizersgracht 409, Amster dam-C. Men gelieve op de achterzijde van liet lot duidelijk naam en adres van den prijswinnaar te vermelden. De prijzen worden binnen enkele dagen na ontvangst van het lot, ongefrankeerd toe gezonden. Embalage wordt berekend, doch bü franco terugzending, tegen den berekenden prijs teruggenomen. Ook de secretaris van de Afd. Den Helder, de heer W. Buter, Sluisdajkstr. 50, wil zich met de ontvangst van loten en prijzen belasten. Twee berichten in de ochtendbladen van Vrijdag wekten onze belangstelling, omdat ze het belang onzer visscherij raakten. Ten eerste dat over Engeland's nieuwe invoer-tarieven, waarin nu nogmaals zijn betrokken de schelp- en schaaldieren, die eerder reeds waren belast men 10 pet. en nu a.s. Maandag met 30 pet. invoer recht zullen worden bezwaard. Er is uit ons land en ook uit onze omgeving een belangrijke uitvoer van alikruiken en garnalen, die dus vallen onder de genoemde, extra belaste, soorten. Wel gaat een groot deel dezer artikelen naar België en Frankrijk, maar een ander deel vindt toch ook nog flinken aftrek in Engeland De gevolgen voor visscherjj en handel in deze zeeproducten zullen zich dus dadelijk laten gevoelen. Het funeste is, dat er geen andere mogelijkheid is dan zich er bij neer te leggen. Meer en meer komt ook de visscherij in het gedrang. Het tweede bericht is het antwoord van Minister Ruys op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Drop betreffende de vooruitzichten dei'ansjovis- visscherij. Daarin staat, dat „hij de noodige maat regelen heeft getroffen, teneinde zich geregeld op de hoogte te doen houden van de vooruitzichten der ansjovisvissche- rij, terwijl hij doet nagaan, welke gevolgen uit een door de zouters en handelaars eventueel te nemen definitief besluit om in het a.s. seizoen geen ansjovis te koopen en te zouten, kunnen voortvloeien voor de visschers en de arbeiders in de aan verwante bedrijven". Dit antwoord overdenkende (op dit korte bericht moeten we nu eenmaal af gaan) doet zich de vraag op: wat hebben de visschers en de arbeiders daaraan? Voorshands weten we dit, dat zouters en handelaars voorloopig nóch zullen koopen,. nöch zullen zouten. Het gevolg daarvan is, dat er niet naar ansjovis zal worden gevischt, omdat ze geen waarde vertegenwoordigt. Zoolang er dus geen handel is, zal den Minister geen enkel bericht omtrent vangsten kunnen be reiken. Wat het gevolg van het niet koopen en dus niet visschen voor visscher en arbeider is, zal dus ook niet moeilijk zijn te gissen. Slechts kan eenig resultaat voor vis scher en arbeider worden bereikt, zoo de Regeering zich garant kan stellen voor een minimum-prijs per aangevoerd kilo ansjovis. En dergelijke maatregel kan bewerken, dat de visscher zijn net uitwerpt en dat, bij vangst, de arbeider in het aanver wante vak, werk en brood heeft. Maar zijn de plannen van de gecombi neerde gemeenten te dezen opzichte al in kruiken en kannen of is er nog het stadium der voorbereiding? Het vraagstuk is moeilijk, zeer zeker! Maar de tijd dringt, dat er een defini tief besluit komt. Liefst uitvoerbaar. En teleurstellend indien niet uitvoerbaar. Maar dan weet de visscher waar hij aan toe is en behoeft hij zijn ansjoviswant niet op te kalefateren. oor Zuiderzee althans is het toch het laatste jaar, dat daar aan de ansjovis-visscherij kan wor den deelgenomen. VLIEGONGELUK JE. Donderdagmorgen heeft bij „de Mok een ongeluk plaats gehad met liet water vliegtuig „L II". Terwijl het vliegtuig over het water taxiede is het in aanraking gekomen met een daar ter plaatse opge stelde vischkom. Door de vaart werd de kom natuurlijk totaal vernield, terwijl het vliegtuig schroef- en vleugelschade heeft opgeloopen. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. AANVARING. Woensdag heeft in de Buitenhaven een aanvaring plaats gehad waarbij een sloep het levenslicht heeft moeten laten. Een sleepboot van de firma Weismüller kwam vanuit het Marsdiep de haven binnen varen en wilde bij de aanlegplaats van het havenkantoor meren. Door een verkeerde manoeuvre is de boot op een daar aan wezigen sloep, eveneens van de firma Weismüller, gevaren niet het gevolg, dat van de aangevarene niet veel meer over bleef daar deze gewoon doormidden is gevaren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. AANRIJDING. Gistermiddag tegen half twee, heeft een Fordje weer eens een snoode daad gepleegd. Op dit tijdstip kwam uit de Kei zerstraat een Fordvrachtwagentje de Mo lenstraat ingereden. Maar het te groot nemen van de bocht was oorzaak, dat een marine-officier bijna onder den wagen te recht kwam. Het liep echter nog al goed af, alleen een verbogen achterwiel was het resultaat van des Fordje's voorjaarsspron- gen. Daar èn de wagenbestuurder èn de marine-officier voor onderhandeling vat baar bleken te zijn, werd het zaakje op een heel gemoedelijke manier onderling geregeld, wat ook de omstanders nog zoo slecht niet vonden, daar deze natuurlijk met de noodige interesse een en ander volgden. En ook een fietsenmaker woonde een paar huizen verder, dus alles liep dan toch nog tot genoegen van beide partijen af. Wat met dergelijke manipulaties ook maar het beste is. EIERTRAGEDIE. In de Breewaterstraat stond Donder dag een handkarretje, waarop een kistje met. piekfijne bruine en witte eieren, zich heerlijk te verwarmen in de lentezon. Het scheen bijna, of ieder oogenblik de eieren zouden openbarsten en de puletjes tevoor schijn komen. Plotseling werd de zoete, loome rust, die in de Breewaterstraat hing, verbroken door liet getoeter vau zoo'n moderne helsche machine, een auto, die de straat indraait. Weg rust, weg ons gedroom over puien. Want de auto nam zijn bocht iets te kort en rameide de kruk van liet handkarretje. Dit, tegen zulk een brute kracht niet bestand, maakte een slag in de rondte en dompte toen, waardoor de inhoud van de eieren zich ontpopte, niet in puletjes, maar in een soort mislukte eierstruif. Gelukkig maar voor de onvoor zichtige chauffeur, dat de eieren nog al goedkoop zijn, zoodat de schade niet in de honderden loopt. Het was geenszins de bedoeling vau burgemeester Lovink zijn zestigsten ver jaardag anders dan inhuiselijken kring te vieren. Hij wilde zich dan ook Donder dag, zooals gewoonlijk, ter secretarie be geven tot afdoening van de gewone werk zaamheden. Daar kon echter niets van komen, want reeds vroeg meldden zich het bestuur van de Bloembollenveilingver- eeniging „Breezand", de heeren P. Tim- mers, P. Langelaan, J. v. d. Berg Czn., J. Rozenbroek, B. Molenaar en de directeur, de heer D. Lubbert, aan. Met een harte- lijketoespraak van den heer P. Timmer, voorzitter der vereeniging, werd den jubi laris een zeer mooie, getee- kende en ge schilderde, oorkonde in lijst aangebo den, namens het bestuur, den directeur, de leden en de dames C. We- Buraemeester Lovink. ïesp! tdmïnf- stratrice en ambtenares van de veiling. Aan het hofd van de oorkonde prijkt het in kleuren uitgevoerde wapen van de gemeente Anna Paulowna, geflankeerd door de jaartallen 1931 en 1932. De tekst luidt: „Dankbaarheid en hulde aan ons aller burgervader, den edelachb. heer G. Lovink, die door zijn onvergetelijke hulp, in de moeilijke jaren 1931—1932, voor altijd ons aan zich verplicht heeft". Dan volgen de handteekeningen van bovenge noemde heeren en ruim 70 leden. Den lieelen dag was het een komen en gaan van allen, die persoonlijk hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, terwijl ook behalve door vele particulieren, bloem stukken en bloemenmanden werden aan geboden door den gemeenteraad en dea

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17