POPUX4MR. B>^OSC^^L,vwtiDÊ,HËLPÉRiSCHÈ| COURAtff EEN BLOEDIGE INDUSTRIE! VAN ZATERDAG 23 APRIL 1932. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) 536 TWEEDE BLAD. De opbloei van de bewapenings-industrie, een typisch teeken des tijds. Zwart op wit. door Kolonel b. d. Benares. De beurswereld begroet de gebeur tenissen van den laatsten tijd niet al leen met een verwonderlijke kalmte, die verdacht aandoet, maar in enkele gevallen zelfs met een soort hoop volle vreugde, die gelijken tred houdt met de toename van de moeilijkheden ora Sjanghai. Natuurlijk profiteert van zulke gelegenheden in de allereerste plaats de wapen-industrie Hausse der Hotchkiss-aandeelen van on geveer 1100 op 1268... Gnome Rhone van 300 op 360Lorraine- Werken van 90 op 118... Schneider- Creuzot van 1300 op 1350Er wordt dus grof verdiend aan dergelijke gewapende conflicten. En geen van de leidende figuren van de bewape nings-industrie heeft belang bij de spoedige oplossing daarvan. Integen deel! O.W.'ers! Dat woord heeft een lee- 1 ij ken klank. De eigen geldzak te vullen op kosten van het om zijn bestaan en zijn gebied strijdende volk heeft nooit, en nergens, als eervol gegolden. Oor logswinsten, gemakkelijk behaald, snel bijeengegaard, zijn verleidelijk. Echte O.W.'ers jagen niet alleen hun voordeel na, wanneer hun pleegvader, de oorlog, alle poorten geopend heeft, doch zii zor gen eveneens in de tijden van een zoo- genaamden wrede er voor, dat hun graan bloeit, dat ooi-log en oorlogsver langen niet uitsterven, dat de wereld wapenen en oorlogswerktuigen noodig heeft, even hard noodig heeft, als het lieve brood.De ware o.tv.'ers van den we reldoorlog, namelijk de bewapenings industrie overal ter wereld, zijn tegen woordig nog steeds Meester in die Kunst. Zii doen het natuurlijk niet zichtbaar, zij spreken voor het publiek van volkerenverzoening en eeuwigen vrede! Zij hebben hun belangen met een manteltje verborgen; dat manteltje heet veiligheid! „Veiligheid der volkeren tegen de machtswellust van hun buren, die zoo snood zijn aan de door de vre desverdragen geschapen wereldorde te tornen". En ter wille van de veiligheid van deze wereldorde, bewapenen de vol ken als razenden, ondanks ontwape ningsbeloften, ondanks ontwapenings conferenties, groeien de legers, groeien de voorraden wapens en oorlogswerk tuigen van alle soorten met angstwek kende snelheid! En degenen, die de touwtjes in handen houden, de Gewel digen der bewapenings-industrie, rei ken elkaar de hand: hun schoorsteenen rooken, hun hoogovens gloeien, hun banksaldi worden geweldige kapitalen. .Voor hen geen crisis, geen geldnood.. De leiders van dezen oorlog in vre destijd zetelen in de directiegebouwen van de groote internationale bewape- ningsfabrieken als Schneider-Creuzot, de Compagnie des forges et acieries, het Kuhlinan-Konzern en hoe zij nog meer mogen heeten. Zij bezitten invloed op de reeds bestaande wapenfabrieken als b.v. Skoda in Pilsen, waar zij geweldige fabrieken uit den grond sampen. En de Fransche regeering werkt hand in liand met hun Duitsche collega's, banen den weg voor hen, zoover het hun mogelijk is. De Fransche afgevaardigde Paul Faure heeft enkele weken geleden in de Kamers de draden van het net weer eens onbarmhartig in het daglicht ge steld. Hij heeft bewezen, dat Schneider- Creuzot en de door hem gesteunde ban ken, Union Parisienne en Union Euro- pienne, hun voordeel weten te trekken uit iedere leening, die Frankrijk zijn bondgenooten toestaat. lederen keer, dat er Fransche milliarden naar Praag, naar Belgrado, Warschau of Boekarest stroomen, stroomen de wapen-orders rijkelijk naar Schneider-Creuzot terug. Zeifs "werd het een soort voorwaarde, waarop rhen het geld verkreeg, niet al leen vóór de directe bondgenooten van den Franschen kring, maar ook voor Mexico, Griekenland. Turkije, Japan en zelfs voor de antipoden in de Middel- landsche Zee, de Latijnsohe zusternatie Italië. De geheele wereld werd tenslotte klant en afnemer van de nog nauwver- bonden bewapeningsindustrieën. Over al, waar onrust heerschte, bleven de sporen van hun hand achter. De roo- vergeneraals in China leverden zij wa penen voor den ouderlingen strijd, het nationale China wapenen voor den strijd tegen Japan, hetzelfde Japan, dat naar aanleiding van een leening ook bij hen wapenen moest bestellen. In de Wit-Russische legers, die in het Verre Oosten steeds weer van zich doen spre ken, doen tanks, machinegeweren en karabijnen hun moordend werk. In de woestijnen van Noord-Afrika richten de Kabylenstammen hun, door smok kelen verkregen wapenen, op de blan ken, wapenen, die door blanken gele verd werden! G?en vonder dus, dat in dezen tijd der wereldcrisis dé bewapeningsindus trieën nog niet behoeven te klagen. Schneider-Creuzot, liet hart van deze industrie, kon bij een aandeelenkapitaal van 125 millioen francs (1913: 36 mill. fr.) gemiddeld in de laatste drie jaar een netto-winst van 26 millioen francs maken en 20 dividend uitbetalen. De aandeelen weiden op de beurs met 2.620 francs, die der met hen verbonden Bank Union Parisienne zelfs met 3.6T0 fr. verhandeld. De fabrieken verschaffen meer dan 20.000 arbeiders werk en fa- briceeren oorlogswerktuigen van alle soort, van mitrailleurs tot zwaar ge schut. van motorfietsen tot vliegtuigen. Ook in den scheepsbouw heeft men voet gevat en men beschikt over eigen ijzer- en kolenmijnen, over fabrieken, die daarvoor het materiaal vervaardi- I gen, enzoovoort. Niet alleen is de Sehneider- Creuzot, zooals een publiek geheim is, voor 60 aandeelhouder van 1 de Skoda-Werken in Pilsen, van de Staatswapenfabriek in Joegoslavië, van de Frieaenshiitte en tezamen met de Engelsche wapenfirma Vickers van de „Gesell schaft zur Herstel Iung von Kriegsgerat" in Polen, verder van de Staas wapenfabriek en van Roemenië te Siebenbürgen, van de petroleum- raffinaderijen te Boedapest, van de „Veitchen Magnesitwerken" in Oosten rijk, dus overal waar in Midden-Europa, in de Donaustreken, op de Balkanuit- loopers, een begin van een wapenindus trie aanwezig is. Andere wapen-industrieën doeri niet onder voor de Schneider-Creuzot: de Compagnie des Forges et Acieries te Parijs, met een aandeelenkapitaal van 180 millioen francs, een aantal arbei ders van 20.000 zielen, een omzet van 707 millioen francs, met hoogovens en wals-fabrieken in midden-, Noord- en Zuidi-Frankrijk, met groote belangen bij de staalwerken in het vroegere Duitsche Lotharingen en in het Saa-rgébied (Rom- bacher- en Dollingërhütte), de staal fabrieken en wapenfabrieken in Cha- 1 tillon, de staalfabrieken van Longwy, in Fourchamboult en Décadeville, in St. Quen en Montoeron, alle fabrieken met een aandeelenkapitaal van tusschen de 40 en de 100 millioen francs, die di videnden van 20 en meer uitkeeren, die duizenden en nog eens duizenden arbeiders te werk stellen bij het vervaar digen van wapenen en- vernielings machines, en verder de sedert tientallen van jaren in Frankrijk gevestigde wa penfirma Hotchkiss, de specialiste voor mitrailleurs en licht geschut. Voor de 1 chemische bewapening zorgen een aan tal groote concerns, waaronder als eer ste het Kuhlmann-Konzern, welks aan- deelen-kapitaal sedert den vooroorlogs- tijd van 6.61 millioen niet enorme sprongen is gestegen tot 250 millioer francs, en dat thans reeds meer dan een millioen ton kunstmest en andere che mische producten aflevert. Zij worden echter alle in groote over troffen door de Skoda-Werken in Pil sen: 200 millioen kronen aandeelenkapi taal tegen 25 millioen in 1913,1634 mil lioen kronen omzet, 28 dividend, 30.000 man personeel, 600 millioen kro nen salarissen en loonen, dat alles spreekt een taal, die niet verkeerd be grepen kan worden, uit dat alles blijkt overduidelijk hoe deze Tsjechische rustkamer zich verdubbeld, verdrievou digd heeft, de wapenleverancier is ge worden voor alle omliggende staten, voor den geheelen Balkan. Ook de oude wapenindustrie van Bel gië heeft den vooruitgang van den tijd kunnen bijhouden. John Cockerill in Seraing beschikt nog steeds over een aandeelenkapitaal van 177.5 millioen francs, een productie, welke die van den vooroorlogstijd met 33 overtreft, en 11.600 arbeiders. Ook de wapenfabri kanten in Luik zijn niet zonder betee- kenis. Over het algemeen is echter de rentabiliteit der Belgische wapenfabrie ken in verhouding omlaag gegaan. Coc kerill betaalde in 1929/30 slechts nog e.9%. Luik zelfs in het geheel geen dividend meer uit. De Engelsche en de Amerikaansehe wapenindustrie is tegenwoordig tegen over de concurrenten van het Euro- peesclie vasteland eenigszins in de verdrukking geraakt. Dat is te begrij pen, als men voelt, wat het voor deze soort O.-W.'ers beteekent. als een regee ring reeds in vollen vredestijd voorbe reidingen treft om in tijd van oorlog de winsten tot een voor de algemeen- j beid en voor het vaderland draagbaar minimum te drukken. Dat is niet-'naar den zin van de lieeren i En hierbij is het duidelijk, welken weg de ontwapeningsconferenties op moeten! Maar tot nog toe heeft men nog nooit één woord hooren vallen te Gen ve over een schernere contröle van ce wa penfabrikanten door de ontwapenaars. Voor loop ig zijn de hyena's oer wr en- fabrieken nog ongehinderd in staat, bun invloed ten gunste van de bewapc g op de vertegenwoordigers der te Genève vertegenwoordigde volkeren uit te oefe nen en te verhinderen, dat door een ontwapening, b.v. naar het voorbeeld van Duitsehland, de levensdraad van deze bloedgierige industrie wordt afge sneden, dat deze menschonteerende oorlogswinst niet meer mogelijk is. Zy:„Hanhi beweert, dat je mij alleen om mijn geld getrouwd hebt!" Hij: „Och, lieveling, geloof het toch niet! Ze is alleen maar jaloersch, ik wou haar niet hebben omdat ze geen geld had!" door H. TIMMERMANS. Met 't fatale papier in de hand zat Marie als wezenloos 'n poos voor zich uit te staren. Hoe kon hij dat nu doen? i j Pat?r ziiden kousen, een dozijn handdoeken n dito aantal zakdoeken, peau de buède handschoenen en dan nog n heele lijst andere dingen, die ze nooit aan hem had willen vra gen voor haar te koopen. Alles tegen prijzen om van te rillen. En dat voor zoo'n schepsel! Was ze daarom altijd zoo zuinig met het huishoudgeld om gesprongen? Ze had haar oogen eerst niet kunnen gelooven. Maar 't stond er; daar was niet omheen te praten. Dat rare schepsel. Ze had wel allang gemerkt, dat ze met hem probeerde te flirten. Hij had zich nooit bloot gege ven als zij erbij was. Nu ja, dat moest er ook nog bijkomen! Nooit was 't in haar opgekomen, dat Willem tot zoo iets in staat was. Hij was altijd zoo lief voor zijn vrouwtje.... wat een vreeselijke comediant. Eindelijk kwamen er tranen, 't Was al te erg; kon ze dan niemand, zelfs 'n man als hij, niet vertrouwen? Plotseling wierp ze de factuur weg en liep naar de telefoon. Ze moest thuis zijn, dat schepsel; beter, dat ze die onverhoeds op haar dak kwam. Dan kon die er tenminste niet omheen pra ten. 3 Ben jij daar, Mies? Haar stem klonk allesbehalve vriendelijk en 't duurde 'n deel van 'n seconde langer dan gewoonlijk eer de stern van haar vriendin, hevig verwonderd, terug- klonk. Ja, Marie; wat heb je, is er iets? Ja, er is iets. Je bent 'n in-valsch schepsel en je zal me 'n groot plezier doen als 'k je nooit meer hier zie.... De haak hing alweer op 't toestel. Ziezoo; meer uitlegging was die niet waard! Met een gevoel van verlichting ging Marie weer op haar stoel aan 't venster zitten. Bijna dircet daarna ging de telefoonschel. Marie liet de schel rinkelen tot de tegenpartij er genoeg van kreeg en verdere pogingen opgaf. 't Kwartier later zag ze Mies in de verte op straat aankomen. Nu nog mooier, dacht ze. Zou ze haar ontvan gen? Natuurlijk niet. Alles wat Mies kon zeggen, liet haar koud. 't Bewijs had ze. Andere kennissen hadden ze niet in de stad, waar ze nog pas 'n paar maanden geleden waren komen wonen. Maar was 't niet laf om haar Inliet te woord te staan' Neen, 't kbn haar alleen van streek maken. Over 'n uurtje kwam Willem thuis en dan wilde ze kalm zijn. I.Tzig kalm. Ze stond op en ging weg van 't venster. En ze liet Mies bellen en nog eens bel len, tot die ook daar den brui aan gaf. Toen Willem thuis kwam. ging ze hem niet tegemoet. Verwonderd trad hij op haar toe. Wat heb je, kindlief? Hoofdpijn? vroeg hij bezorgd. Zij gaf geen ant woord en keek niet op. Met 'n hand gebaar maakte ze hem opmerkzaam op de rekening, die open op 't tafeltje bij haar lag. Verwonderd nam hij 't do cument op en begon te lezen. Wat zullen we nu hebben? riep hij uit. Zijn stem verried geen pasje vrees. Op haar toetredend, probeerde hij haar te kussen, maar ze weerde hem af. Wat 'ri eomedie; hoe vree&eljjk onbeschaamd op den koop toe. dacht Marie bitter. Heb jij dat besteld, Marie? vroeg hy, onbevangen. Jij, zoo'n zuinige huisvrouw? Marie keurde deze vragen geen ant woord waardig, stond op en ging naar de deur. Wacht even, schat, riep Willem t

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 19