II AMSTER Ül SCHEk 1 BRIEVE Moderne twijfel. Zou dat nou het meisje zijn waarmee ik geëngageerd ben of haar broer \an wien ik 10 pop heb geleend? GESLAAGDE MODELLEN. Voor onze lezeressen beschikbaar. Ditmaal hebben wij enkele zéér ge slaagde modellen ontworpen, waarvan wij tegen vergoeding van onkosten gaarne knippatronen aan oze lezeres sen verstrekken. Wie een dei' afgebeelde modellen wenscht te ontvangen, kan het bij iedere patroon vermelde bedrag over schrijven op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te s-Gravenhage. Bestellingen worden uitgevoerd na inzending van het bedrag in postzegels of per postwissel aan de Moderedactrice van dit blad. Muzen- straat 5 B, te 's-Gravenhage. Gewenschte maat, nummer van het patroon en juist adres vooral niet ver geten. Gckleede japon voor gezette figuren. Dit is een crêpe de chine of gewerkt mousseline japon, die zeer geschikt is voor gezette figuren door de schuin- loopende lijn van het voorpand en de puntig toeloopende hals, die geen an dere garneering heeft dan een bies van afstekend? kleur. De ruimte aan den schouder bij het voorpand wordt verdeeld in eenige plooitjes, terwijl het schuine aangezette puntstuk, alsmede de garneering van den gladden mouw van effen zijde zijn. De rok heeft een aansluitend heupstuk van achteren en puntig toeloopend aan de voorzijde: gekleurde biezen geven de scheiding van het heupstuk aan en van de eenigszins op zijr'e vallende naad naar de voorbaan, die tevens een knoopgar- neering heeft; smalle, eveneens afge- biesde "ceintuur. Patroon 473, een zeer fraai model voor gezette figuren, is verkrijgbaar in de maten 47, 48 en 50 tegen ver- goeding van 0.48 aan onkosten. Jongenspakje. Dit aardige pakje is voor kleine jongens van twee tot vijf jaar. De blouse is aardig van wit linnen met oud blauw kraagje en mouwopslagen of met manchetjes bij de lange mouw tjes, terwijl het broekje van dezelfde blauwe kleur gemaakt wordt. De blouse sluit van voren met een platte plooi en knoopen met knoopsgaten, terwijl het broekje er op, geknoopt wordt met •ets grootere knoopen. Verkrijgbaar tegen vergoeding van 0.48 voor den leeftijd van 24 jaar. Meisjesmantel. Op veelvuldig verzoek geven wij gaarne het model voor een eenvoudi- gen practischen meisjesmantel voor 8 tot 14 jaar. Wij hebben dezen mantel gedacht van fantasiestof, zooals wij er dit voorjaar zoovele in mooie weefsels vinden. Het model is eenvoudig en recht, platte kraag met revers en mouwen met opslagen, opgestikte zakken en sluiting met twee knoopen; ceintuur van dezelfde stof, eveneens met fan- tasieknoopen. Als eenige garneering heeft dezen mantel een stiksel op on geveer lV2 of cm van den kant af en wel langs kraag, revers, zakken, manchetten en voorzijde. hmssmiBM Voetbal- en bollen-auto's. Twee eieren van Columbus. Deze week werd, zou men kunnen zeg gen, voor Amsterdam, zoowel als voor Ne derland in zijn geheel (Oost en West daar bij, door toedoen van de radio, mede in begrepen) ingezet door het groote sportge- oeuren in het Stadion: de HollandBelgië wedstrijd. Het bezoek bereikte dit keer we! een record, wat o.m. blijkt uit het aantal ■auto's, vanuit alle windstreken en zelfs van ver over de grenzen aangesneld, dat onze ioo man sterke verkeerspolitie op dien Zondagmiddag op het van Tuijl van Se- rooskerkenplein en omgeving moest opvan- een en dat niet minder dan 5300 bedroeg Het bleek thans weer eens, dat we de laatste jaren volkomen in staat zijn der gelijke extra vette en extra lastige ver- keers-varkentjes naar behooren te was- schen; en door de royale straat- en plein- aanleg daar in de buurt van onze Sport park èn door de kalme, vastberaden en doordachte wijze waarop onze brigade van den zwart-witten armband ook bij bijzon dere gelegenheden optreedt, verliep deze invasie en het parkeeren in de beste orde en zonder eenig incident.. Alleen ontstond bij het weer wegtrekken van de motorische troepen eenigen tijd lang een opstopping op het Suriname-plein, tegenwoordig onze voornaamste uitvalspoort naar den kant van Haarlem. De politie had er blijk baar niet op gerekend, dat dan toch nog velen, al deed de weersgesteldheid zulks allerminst verwachten, dezen Zondag be schouwd hadden als den eersten „bollen- dag" en langs de geest-gronden in Kenne- merland waren gaan tuffen. Vandaar dat er op dien laten middag een onverwachte en even wat lastige botsing ontstond tus- schen den weg-vloeienden stroom voetbal auto's en den terug-ebbenden stroom bollen-auto's. Het hoogtepunt voor die, met een buit van bloem-slingers terugkeerende bollen-auto's en bollen-fietsen kregen we echter nog niet te aanschouwen. Dat komt nog als het met de lente maar even wil.... Een bloemenfestijn staat trouwens nu ook al op het program der Zomerfeesten waar mede we, dit jaar in de maanden Juni Juli, naar men weet, vele vreemdelingen en landgenooten naar Amsterdam hopen te lokken; een program, dat, nu deze feesten dichtbij in 't verschiet komen, met den dag al voller en voller wordt. De bloemen zul len er een rol in krijgen te spelen door mid del van een gondelvaart met verlichte en versierde vaartuigen en door middel vat, een optocht van met bloemen versierde vervoermiddelen van de laatste ioo jaar tot op heden. Wil men met die optocht tot op „heden" volkomen bij zijn, dan zal er ook een versierdeelectrische fiets mee moeten rijden; die fiets zal immers in Juni het allermodernste zijn, nu bekend werd, dat zij de volgende maand, geconstrueerd volgens de nieuwste vinding van Philips, in den handel komt. Ik memoreer dit feit hier even niet om U.... een tip te geven tot het koopen van Philips-aandeelen(!), maar uitsluitend en alleen omdat deze nieuwe electrische fiets deze week in de hoofdstad een druk gebezigd onderwerp van gesprek was en tallooze Amsterdam mers reeds nu hun stopcontacten nagaan om te ontdekken of er niet een speciaal in aanmerking komt voor het vullen van dit, met spanning tegemoet geziene allermo dernste vervoermiddel. Zulk een elec trische fiets, aan de Iichtleiding te vullen, is, zeggen bij voorbaat reeds velen, eigen lijk het ware Ei van Columbus op ver voersgebied. Ook op., vertier, oftewel amusements- gebied maakten we overigens dezer dagen het ontdekken van een nieuw Ei van Co lumbus mee! Dit laatste Ei van Columbus is dan eenvoudig weg een anderen naam voor: den Berg van van Vlijmen. Dit ei, uitgebroed door den kunstschilder Bernard van Vlijmen kwam voor het eerst ter tafel in een bijeenkomst van het I.C.A. (Initia tief Comité Amsterdam), dat op aanstich ting van dr. de Hartogh genoemd, meer leven, meer fleur in de hoofdstedelijke brou werij wil brengen. Onze Zomerfeesten. Die „Berg van van Vlijmen" bedoelt dan te zijn een kunstmatige berg, waarvan het maken meteen een stuk werkverschaf fing kan worden ergens bij het Kalfje of bij Amstelveen. Voorbeelden van dergelijke kunstmatige bergen, gedeeltelijk te exp'ioi- teeren als uitzicht-torens en in den waren zin des woords hoogtepunten van ontspan ning, kent men in ons land reeds iu de pyramide van Austerlitz en in het buiten land, in grooter formaat, in Leipzig, Lem- berg, Karkau, Frankfort. Naar het heet voelt ook het gemeentebestuur veel voor dit plan en zouden Publieke Werken reeds voorbereidende werkzaamheden aan het verrichten zijn. Intusschen ook al gaat dit plan, waar inderdaad veel voor te zeg gen valt, door, dan nog ligt deze Berg van schoone uitzichten vrij ver in het verschiet en zal hij aan deze Zomerfeesten geen luister kunnen bijzetten. In verband met die feesten heeft het I.C.A. dan ook nog andere plannen: in de eerste plaats het op voeren van een groot symbolisch Spel in het Stadion, naar het ontwerp en onder lei ding van den, door de jaren heen als Sta dion-regisseur beproefden Frank Luns. Dit Spel draagt den titel: „Scientia Lumen Pacis" (De Wetenschap het Licht des Vredes) en heeft, in verband met het feit dat onze Zomerfeesten- al? ^asis hebben een üniversiteits-feest, tot onderwerp: „De strijd tusschen onwetendheid en schijnge leerdheid beslecht door de ware weten schap, in practischen dienst van de mensch- heid en stichtster van den blijvenden Vre de". De studenten zélf gaan, naar reeds langen tijd geleden besloten was, ook aan het „open-luchten" en wel op het Paleis voor Volksvlijt-terrein, dat thans door Gleich verlaten :s en voor het gebruik door de meer ernstige Muze in gereedheid wordt gebracht. In zekeren zin zal Luns' Stadion-Spel dus, zou men kunnen zeggen, in concur- renite treden met deze vertooning van onze studiosi op het Frederiksplein, waarvoor de affiches reeds aangeplakt zijn en dat tot titel draagt de Amsterdamsche wapen spreuk S.P.Q.A. Iet of wat „gevaralijk" lijkt die concurrentie wel. Vooral als men weet dat de tekst voor dit laatste spel, het schrijven waarvan destijds, na een gehou den besloten pijsvraag, werd opgedragen aan prof. Jolles, nog steeds niet „binhen" ;sMaar 't is misschien onaardig, in verband met „feesten" van concurrentie te sprekenWe nemen overigens in Mei reeds enkele feestelijke „aanloopjes" voor de eigenlijke feesten in Juni—Juli. Zoo zal er, door toedoen van meergenoemd Comité, ter gelegenheid van de officieele opening op 28 Mei der Berlage-brug in den Amste! een water- en zwemfeest worden gehou den, waaraan vele vereenigingen en ook de Marine medewerken. En zullen, onder auspiciën van de Ver. voor Vreemdelingen verkeer ,,'t Koggeschip" in de eerstkomen de maand een duizendtal zangers en too- neelspelers van diverse opera's en schouw burgen uit Westfalen en Rijnland ons riiin of meer feestelijk komen bezoeken.... De korting op de Gemeenteloonen. Men zou deze week, nu er zooveel fees telijks aan de orde was, misschien geneigd zijn geweest te vergeten dat er nog steeds zooiets als een crisis bestond, ware het niet, dat die crisis dan toch óok maar weer duidelijk gesproken heeft in de voordracht van B. en W. inzake de tijdelijke korting op de wedden en loonen der gemeente ambtenaren en werklieden. Deze korting houdt, naar men weet, verband met het z.g. Kortingswetje en werd, naar ik in een vorigen brief meedeelde, reeds in het Geor ganiseerd Overleg onder de oogen gezien. In dat G. O. werd tenslotte met de ver tegenwoordigers der Ambtenaren en Van het Politiepersoneel overeenstemming be reikt. En wel op de volgende basis: van het salaris tot en met 1000.—, of van het weekloon tot en met 19.25 te korten 2lls en van het bedrag waarmede het sala ris of loon de 1000.resp. 19.25 te j boven gaat, 5 Een zelfde regeling stel- I len B. en W. nu ook voor ten aanzien van I de werklieden, waarmede men het in het G. O. niet eens kon worden. Ook voor die I gemeente-ambtenaren wier salaris niet ('oor den Raad, maar door Gedeputeerden en de Kroon wordt vastgesteld, willen zij deze kortingen zien toegepast, alsmede voor de onderwijzers en tenslotte eveneens op hun eigen wedden. Deze voordracht is er een van de meer- i derheid van B. en W. De drie S.D.A.P.'sche wethouders zijn er „tegen". Men vraagt zich thans in vele kringen af of zij, indien de voordracht door den Raad wordt aan genomen (en daarop bestaat inderdaad veel kans), hier een reden tot het trekken van politieke consequenties, m.aw. een reden tot aftreden, zullen vinden. Vaste bespeler excit. Onze wethouders zullen, of zij nu be hooren tot bovenbedoelde meerderheid, dan wel tot de minderheid, in alle geval, bij het in behandeling komen van deze voordracht, vanuit de verschillende tegen- i over elkaar staande kanten van den Raad héél wat te verduren krijgen. Heel wat méér dan in het zooveelste tooneel-debat dat onlangs op het Prinsenhof plaats had en waarbij de Raad het vrijwel unaniem, de heer Wijnkoop tvas eigenlijk de eenige die bleef opponeeren met de houding van het College en speciaal met die van wethouder Boekman, bleek eens te zijn. Ook de Raad vond, dat het nu, na twaalf jaar sukkelen en steeds maar weer mislukkingen en catastrophes, maar eens uit moest zijn met het systeem van vaste bespeling van den Stadsschouwburg. Naai de wethouder voor de Kunstzaken zeide ligt het in de bedoeling met dit stelsel volledig te breken. Nu maar eerst eens kij ken wat voor ervaring we opdoen als we het geheel over een anderen boeg goeien en het volgend seizoen het „Leidscheplein" uitsluitend „los", per avond, gaan verhuren. Slechter dan met de ervaring met het thans op staanden voet, direct (óok voor hét nog resteerende tijdvak in het contract ge noemd) in te trekken vaste-bespelers-rege- ling, kunnen we nu eenmaal tóch niet uit komen! Allicht dat het, de laatste jaren zoo moeilijk te besturen tooneel-schip, over dien anderen boeg varend, tenminste iets beter koers houdt. Over het stelsel van subsidieering hebben B. en W. zich nog niet beraden. Zij voelen er in ieder geval niets voor, subsidie te geven aan gezel schappen, op welker rekening het subsidie bedrag een onmisbare post is. Zooals gezegd, de Raad vondt dit een ge zond standpunt en kon er zich tenvolle mee vereenigen. En het complimentje dat tenslotte door den heer Weiss aan den wethouder werd toegediend met de woor den dat hij nog nooit een wethouder zoo verstandig over de Kunst had hooren pra ten als de Boekman" drukte wel ongeveer het gevoelen van de overgroote meerder heid van den Raad uit. Zoodat deze éene keer de heer Weiss zich de tolk kon noe men van de overheerschende opvatting on der onze vroede vaderen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 22