tfoidifn- éftoffcli Winkelsluitingswet. JULIANADORP. De stuwende stroom. CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA. SCHAGEN. Cretonne SARSINGERHORN. WIERINGER WAARD. WIERINGEN. Lichtecht indanthren Damast Velours kleurecht Stoffen. Snkeï ob f"' THanneer de «roepen van winkels gesloten moeten zijn. Op 1 Mei a.s. zal de veel besproken Winkelsluitingswet in werking treden. Wij achten het gewenscht voor onze lezers een algemeen overzicht te geven van de belangrijkste bepalingen dezer wet biers- en kapperszaken tot 11 uur; uur alleen voor barbiers- en kappers- werkzaamheden). De Joodsche winkelier en de winkelier, die den wekelijkschen rustdag op den te 9 uur, Zevenden dag viert, en aan wien de hier- boven bedoelde vergunning door Burge-, meester en Wethouders is verleend, zijnj verplicht een geschrift of drukwerk aan de toegangsdeur tot hun winkel te beves tigen, zoodanig dat het van buiten af ge makkelijk leesbaar is. Op dit geschrift of zal zijn. Bovendien moet de akte der ver gunning in den winkel op een duidelijk Afhelpen van klanten Als algemeenen regel stelt de wet, dat Vervallen gemeentelijke regelingen. Tengevolge van het in werking treden van de wet, zullen, met ingang van 1 Mei, de gemeentelijke regelingen op dit stuk van rechtswege vervallen, te weten: de verordening op de winkelsluiting en de verordening op de levering van melk en melkproducten op Zondag. Sluiting op werkdagen, 8 uur "s avonds. De wet bepaalt in het algemeen, dat de winkels, waaronder worden verstaan alle open en besloten ruimten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het pu bliek in het klein worden verkocht of af geleverd, op werkdagen tusschen 8 uur H W,,,K J up CC11 UU1U moSetennzdynenDeU'ïelïen* veerde- zichtbare plaats worden opgehangen, ning kende de 9 uur-sluiting des avonds. Met ingang van 1 Mei zullen de winkels derhalve op werkdagen des avonds een uur eerder gesloten moeten zijn. Zater dagavonden; St. Nicolaas en Kerstmis later. Op deze algemeene regeling zyn echter verschillende uitzonderingen gemaakt. Des Zaterdags en op de werkdagen, val lende in de tijdvakken van '25 November tot en met 5 December (de St. Nicolaas- periode) en van 18 tot en met 24 Decem ber (den Kersttijd), zullen de winkels tot des avonds 10 uur geopend mogen blij ven. De gemeentelijke verordening be paalde voor de hierbedoelde dagen de sluiting op 11 uur 's avonds. Ook op den dag, voorafgaande aan Goe-j ^rein den Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October mogen de win kels geopend zijn tot 10 uur des avonds, mits voor de winkels op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus (Maria afdoen, heeft 'de wet het venten even- geldt op de hierbedoelde gewone dagen het normale sluitingsuur van 8 uur des avonds. Bovendien mogen de winkels van weets getrouwe Israëlieten, zij die op den Sab bath en de Joodsche feestdagen sluiten, des Zaterdags en op de daarmede gelijk gestelde dagen (zie daarvoor hierboven onder rSluiting op werkdagen (Uitzonde- ringen) geopend blijvenMl»uur (bar- niet onder de nit zonderingen vallen, geslotenmoete bl verschillend zijn voor verschillende ge deelten van de gemeente en voor ver schillende groepen van winkels. Mochten de lezer6 omtrent deze wet nadere inlichtingen wenschen, dan kun nen zij zich voor het verkrijgen daarian wenden tot de afdeeling Algemeene Zaken der Gemeentesecretarie. Zondag a.s. gaat de hier omschreven nieuwe regeling in, zoodat dan reeds de De heer A. Kossen, thans brugwachter aan de Spoorbrug te Koegras, wordt met ingang van 15 Mei a.s. overgeplaatst naar Post 15, zijnde de halte Oudesluis. Herv, het Prov. Col. ven En van Maandag af zijn des avonds Ie 8 uur de winkels gesloten inplaats van De radio tetterde het Maandagmorgen al vroeg rond, dat de Nazi's in Pruisen met reuzenschreden zijn vooruitgegaan. drukwerk moeten vermeld zijn de uren, mei -- - waarop de winkel des Zondags geopend j Gewenscht of niet gewens schuift voort. Er was iets, waarop men meende te kunnen bouwen. Er komt een andere geest, een andere strooming en die neemt al dat sterk gefundeerde mee en bouwt ais aigemeenen regei sien ue wc, «««i «telsel od dat straks ook weer de klanten, die op het sluitingsuur reeds maken voor iets anders. in den- winkel aanwezig zijn, nog bediend mogen worden tot ten hoogste een half uur na dat sluitingsuur. Aflevering van waren. Gedurende den tyd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, mogen geen waren vanuit den winkel of vanuit het daarbij behoorende winkelhuis ter aflevering worden uitgezonden. Onder „winkelhuis" verstaat de wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in het zelfde gebouw of op het bijbehoorende Ventverbod. Om te voorkomen, dat venters den win keliers oneerlijke concurrentie zullen Hemelvaart- en 1 November (Allerheili gen) de Zondagsregeling, waarover hier onder, wordt toegepast. Bloemenwinkels. Kappers en barbiers. Voorts mogen de bloemenwinkels op 30 December en de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 31 Dec. eveneens geopend blijven tot 10 uur des avonds. De kappers- en barbierwinkels mogen des Zaterdags, op 24 Dec. (den dag voor afgaande aan de Kerstdagen) en op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 Dec., zoo deze dagen werkdagen zijn, en onder de voorwaarde, dat op de winkels op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November de Zondagsrege ling van toepassing zal zijn, tot 11 uur eens aan banden gelegd. Het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het open baar verkeer openstaande land- en water wegen (straten, havens enz.) is in het al gemeen genomen des Zondags verboden. Op de vijf eerste werkdagen der week, met uitzondering van de werkdagen, val lende in de tijdvakken van 25 November tot en met 5 December (St. Nicolaas- periode) en van 18 tot en met 24 Decem ber (Kersttijd), is het venten (waaronder begrepen het verkoopen enz. op den open baren weg) verboden tusschen 8 uur des avonds en 5 uur des morgens, terwijl het venten des Zaterdags en op de werkda gen, welke vallen in de zooeven genoemde tijdvakken, toegestaan is tot 10 uur des avonds. Belangrijke uitzondering ventverbod. Op Zondag, den Nieuwjaarsdag, den des avonds geopend blijven, doch na 10tweeden Paaschdag, den Hemelvaarts- uur des avonds uitsluitend voor het ver-1 ^en tweeden Pinksterdag en de beide richten van kappers- en barbierswerk- Kerstdagen mag gevent worden met ge- zaamheden (verkoop van parfumerieën enz. na 10 uur des avonds is dus ver boden). Dit wat betreft de sluiting van de win kels op werkdagen. Sluiting des Zondags. De wet bepaalt verder in het algemeen, dat de winkels des Zondags gedurende denj^eheelen dag gesloten moeten zijn. Uitzonderingen. Ook op de algeheele Zondagsluiting zijn verschillende uitzonderingen gemaakt. ringe eetwaren. Wat onder „geringe eet waren" is te verstaan, bepaalt de wet niet en ook is daaromtrent bij de behandeling der wet in de Staten-Generaal geen defi nitieve uitspraak gedaan. De praktijk zal hier derhalve den weg moeten wijzen. Vast staat evenwel, dat onder geringe eetwaren geen drinkwaren begrepen zijn. Inrichtingen, waarop de wet niet van toepassing is. Van de inrichtingen, waarop de Win kelsluitingswet niet of slechts gedeeltelijk Zoo mogen de winkels, waar uitsluitend van toepassing is, noemen wij de vol- of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk; gen(je en chocolade wordt verkocht, op 1 Jan. 24, 26 en 31 Dec., wanneer deze dagen op Zondag vallen, gedurende den geheelen dag geopend zijn. Bovendien mag deze categorie winkels op de gewone Zondagen gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, lig gende tusschen 9 uur des morgens en 8 uur des avonds, doch uitsluitend voor den verkoop van brood, banket, suiker werk en chocolade, voor het publiek ge opend zijn. In dit geval moeten de uren, waarop de winkel geopend zal zijn, op duidelijke wijze op een geschrift of druk werk zijn aangegeven. Dit geschrift of drukwerk moet aan de toegangsdeur tot den winkel zoodanig worden bevestigd, dat het van buiten af gemakkelijk kan worden gelezen. Wanneer 1 Januari, 14 en 15 Augustus le. apotheken, voor zoover betreft den verkoop en de aflevering van genees- en verbandmiddelen; 2e. koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor ver bruik ter plaatse worden bereid of ver kocht, voor zoover betreft den verkoop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse. (De aandacht wordt er op gevestigd, dat het den koffiehuishouder enz. ver boden zal zijn om na het sluitingsuur b.v. sigaren en sigaretten aan zijn bezoekers te verkoopen). Voorts zijn de bepalingen der wet onder meer niet van toepassing op: a. den verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoedeischende herstel- (Maria Hemelvaart), 1 en 2 November ^gen aan voer- en vaartuigen en rn (respectievelijk Allerheiligen en Allerzie-j wielen- len), 24, 26 en 31 Dec. op Zondag vallen, mogen de bloemenwinkels gedurende den geheelen dag geopend zijn. Tenslotte mogen de melk-, visch- en fruitwinkels op alle Zondagen tot 12 uur des middags, doch uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit, geopend blijven. Afwijkende regelingen voor de Israëlie ten enz. Den winkeliers, die den wekelijkschen rustdag op den Sabbath (Israëlieten) of op den Zevende dag vieren, wordt op hun verzoek door Burgemeester en Wethou ders vergunning verleend, om hun winkel op Zondag tusschen 5 uur des morgens en 2 uur des middags geopend te hebben. Wanneer het een winkel betreft, waar uit sluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, kan aan den desbetreffenden winkelier op zijn verzoek door Burgemeester en Wet houders worden vergund zijn winkel op Zondag tusschen 5 uur des morgens en 8 uur des avonds geopend te hebben, mits daarin na 2 uur des middags uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht Zooals vanzelf spreekt zullen de hier bedoelde winkeliers verplicht zijn hun winkels gedurende den Sabbath of den Zevende dag gesloten te houden b. den verkoop en de aflevering van ijs; c. den verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande sche pen; d. den verkoop door middel van auto maten. (Dit is een belangrijke uitzondering, die zeer waarschijnlijk wel een aanmer kelijke uitbreiding van het aantal auto maten in de gemeente^tot gevolg zal heb ben. e. de aflevering van maaltijden en kokswaren. Bovendien zijn de bepalingen der wet niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten, en op openbare middelen van vervoer en res taurants in stations, voor zoover betreft leveringen aan reizigers. Hierbij valt op te merken, dat het begrip „leveringen" toelaat, dat in hotels b.v. na sluitingstijd wèl sigaren en sigaretten mogen worden verkocht, doch alleen aan logeergasten. Gemeentelijke bemoeiing. De gemeenteraad kan onder meer wan neer daartoe bijzondere omstandigheden' aanleiding geven, onder goedkeuring \an de Kroon, afwijkende bepalingen van deze wet m het leven roepen, terwijl Bur- „Niets bestendigs hier beneên. Rotsverschuivingen, bergstortingen: er is geen enkel wezenlijk houvast. Leest ge van de bergtochten in het Karakorum- of Himalayagebied: het is een schier einde- looze lawine van neerstortende rotsblok ken en het gedonder er van wordt schier altijd gehoord. Natuur en mensch, eigenlijk immers één, nooit in rust. Er is altijd de drang tot voortgaan, tot verandering, tot ont plooiing, met daartegenover de remmende krachten, die noodig schijnen te zijn om de krachten aan den anderen kant te ver sterken. q r Daaronder, onder die tegenwerkende krachten, kunnen soms zelfs de meest be gaafden en goed willenden moedeloos worden. Albert Schweitzer, die aan de West kust van Afrika zegen verspreidt onder de inboorlingen, vertelt, dat hij moedeloos neerzinkt en zich beklaagt over al het ellendige wat hij ondervindt in ruil voor zijn arbeid en uitroept: „Wat een domkop ben ik ook om dokter te willen zijn tus schen deze onbeschaafden", dan zegt Jozef, zijn inlandsche helper: „Hier op aarde zijt gij een domkop, maar in den Hemel een wijze". En dan vat hij al het ondankbare, zware werk weer op, met nieuwen moed en nieuwe kracht. Dit alles overdenkende zijn wij er ons steeds meer van bewust, dat wij niet schuiven, maar dat we worden geschoven. En toch, ondanks dat, is daar de be wuste drang in den mensch, zelf het initiatief te nemen en zelf te schuiven. Dat is gelukkig,want niets gevaarlijker voor het individu en voor de maatschappij dan om bij de pakken te gaan neerzitter). Het pogen toch in den mensch is een onderdeel van het bewegend proces in de natuur, maar de uiteindelijke beslissing berust in andere hand, die de een wel overdacht berustend ondergaat en de ander met felle verbittering moet aan vaarden. Maar ondanks weloverdachte berus ting of felle verbittering is de uiteindelijke beslissing onherroepelijk. Er is geen stelregel om een bepaald standpunt aan te nemen of iemand in dat opzicht iets op te dringen. Elk beslist dat voor zichzelf en ondervindt daarvan voor hem zelf wel het gevolg. Toch is het goed boeken als die van Albert Schweitzer te lezen, die in Lam- barene (aan den zoom van het oerwoud) geweldige ervaringen heeft opgedaan en daarvan, eenvoudigweg, verslag doet. En in die beschrijvingen moet ge, tusschen de regels door, leeren lezen hoe hij zich uit tilt, telkens weer, boven teleurstelling, vooroordeel en misbegrijpen en dan zal het niemand duister zijn, welke houding ten opzichte van allerlei dingen in het leven, die anders gaan dan gewenscht, de beste is. De levensstroom gaat tenslotte door de bedding, die niet door onszelf is gegraven. Robinson. Gemeente dorp. ontving van Toezicht enz. enz. te Haarlem, de goed keuring op haar verzoek om de Pastorie te Huisduinen te verkoopen. De Algemeene Vergadering van de Vereeniging van Kerkvoogdijen, in de Ned Herv. Kerk zal gehouden worden op Woensdag 11 en Donderdag 12 Mei a.s. in Maison de Bruin, Eusebius Buitensingel te Arnhem. UITVOERING „ZANGLUST'i. Zondag jJ. gaf de Dameszangvereen. „Zang- i just" in combinatie met het Fanfarecorps „Cal- lantsoog" een uitvoering in de groote zaal van hotel „Duinzicht Oorspronkelijk waren beide vereenigingen van plan ieder een uitvoering te geven. De heer G. Kuiper, voorzitter van het Fanfarecorps „Callantsoogopende den avond met erop te wijzen, dat met het oog op het vergevorderd seizoen beide vereenigingen be sloten een gecombineerde uitvoering te geven. Het Fanfarecorps maakte een begin met het programma met den marsch „Groot Rotterdam van Willy Schootemeijer, welke zeer aardig werd gespeeld. Hierna werden nog een tweetal num mers ten gehoore gebracht, waarna de beurt was aan het Dameskoor. Een viertal liederen werden gezongen. Het hartelijk applaus was wel een be wijs, dat de nummers bij het publiek in den smaak vielen. Ter afwisseling werd opgevoerd een klucht in één bedrijf van Remmi Strawzow, met den ge- heimzinnigen titel „De moord in het kolenhok'. Het stukje, dat in hevige mate op de lachspieren werkte, werd zeer vot gespeeld. De rollen zaten er muurvast in. De medespelenden waren de da mes N. Mooij en J. van der Vaart en de heeren A. W. H. de Wit, C. van Twuijver, J. Vos, G. Kuiper en N. Kossen. Een stormachtig applaus beloonde den spelers (sters) voor het prettige half uurtje, dat zij het publiek hadden bezorgd. Na de pauze zong het Dameskoor nog een drietal liederen, waarvan vooral het „Jachtlied" van F. Kücken zeer in den smaak viel. Hierna leit het Fanfarecorps zich nog eens van haar beste zijde hooren. Rustig en bijna onbe rispelijk werden ten gehoore gebracht „Mathilde" van D. Bauwens en „Le Volontaire" van M. J. H. Kessels, waarna werd besloten met een marsch. Het Dameskoor besloot het programma met de uitvoering van „Aan den schoonen blauwen Donau" van Joh. Strauss. Het zware nummer oogstte een dankbaar ap plaus. Vervolgens werd de wals door de dames gedanst, hetgeen een aardigen aanblik Bood.. De directrice van „Zanglust" ons compliment voor het resultaat met dit nummer, dat zeker inge spannen studie vereischt heeft Vermelden we nog, dat aan de directrice der Dameszangvereen., Mevr. M. Breebaartv. d. Horst,, en aan den heer A. Vriesman, directeur van het Fanfarecorps, namens hun vereenigingen bloemen werden aangeboden. De zaal was stampvol. De vereenigingen kun nen op een buitengewoon goed geslaagden avond terugzien. Een zeer gezellig bal besloot den avond. Tenslotte willen we er even op wijzen, dat er onder het publiek nog altijd enkelen te vinden zijn, die tijdens het uitvoeren van verschillende nummers niet kunnen zwijgen. Het is onbegrijpe lijk waarom zulke personen een uitvoering, die zij schijnbaar toch niet waardeeren, bezoeken. Zij doen beter thuis te blijven. BHEEZAND. GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmiddag reed de heer J. Timmer man kemende van Den Helder met matige snelheid op den Balgweg, toen van een groepje spelende kinderen er plotseling een dwars den weg overstak. Het zou zeker onder de auto terechtgekomen zijn, indien niet de heer T. de tegen woordigheid van geest had gehad met een forschen ruk het stuur om te gooien en den berm op te rijden. De auto ging rakelings langs het kind, doch botste tegen een paal van het lichtnet. Deze knapte bij den grond af, maar bleef aan de draden, die niet gebroken waren hangen. De heer Jonker, direct gewaar schuwd, was spoedig ter plaatse. De paal kon zóó voorloopig weer ingegraven worden, zoodat de omwonenden niet van licht verstoken geraakten. „DE FAMILIE QUASIE". bij vergelijking van de datums van trou wen en van geboorte van z'n zuster. Kostelyk vinden we de geestigheden in het tweede bedrijf, waarin de familie zoogenaamd op een vacantiereis langs den Run is en zich nu voor vrienden en kennissen onzichtbaar maakt door over dag te slapen 's nachts bij elkaar te zitten. Enfin er zijn veel vermeldingswaardige „e, College van «S^TS bS van ze niet noemen om de pret niet te derven van hen die misschien spoedig in den omtrek deze klucht gaan zien. We verwachten tenminste, dat de heer Loevens niet zijn gezelschap de opvoering nog wel eenige keerer. in andere plaatsen zal moeten herhalen. UITBREIDING GARAGE-BEDRIJF FIRMA H. J. H. NAASTEPAD. Uit betrouwbare bron vernemen wy, dat het in de bedoeling van bovengenoem de firma ligt haar materieel uit te brei den met een nieuwe autobus. In afwijking van de reeds bestaande bussen (ongeveer een tiental) zal deze nieuwe bus een z.g. „Touring Car" worden, d.w.z. een speci ale auto-car om met gezelschappen rond ritten, zoowel voor korte als lange trajec ten, te maken. Er is plaats voor ongeveer 30 personen. Op de verre diensten wordt de autobus dus niet ingelascht. Wij wen schen inmiddels de vooruitstrevende fir ma Naastepad, die zooals bekend, ook al in de weer is om concesssie te verkrijgen voor het traject WieringenFriesland, veel succes met deze vermeerdering. TOCH WEL VRIENDELIJK! Zaterdagavond, tegen sluitingstijd, kwam de heer G- bij het verlaten van café Slikker tot de ontdekking dat z'n flets verdwenen was. Even te voren had hij het rijwiel nog gezien. Het kon niet veraf zijn. Dus leende hij even een andere flets en achterhaalde daarmede dan ook spoedig vier jongelieden, waar van één een rijwiel in z'n bezit had. De heer G. herkende dit dadelijk als het zijne en eischte het terug. Inplaats van de fiets kreeg hij van een der anderen een flinken klap en hij kon nog meer krijgen. Dat heeft hij echter niet afge wacht en eenvoudig aangifte gedaan bij de politie. Den volgenden morgen werd zijn flets, eer de politie zich ermee be moeid had, thuis gebracht. Of dit tijdelijk „leenen" vervolgd zal worden weten we niet; de vriend, wiens handen wat al te los zaten, zal er echter vast wel meer van hooren. VECHTPARTIJ. Na afloop van een bioscoopvoorstelling alhier zijn een tweetal personen slaags geraakt, waarbij B. Ph. woonachtig te Moerbeek ernstig aan het hoofd werd verwond en overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk was. De toestand is thans zoodanig verergerd, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De vermoedelijke dader, de G. te Scha- gen is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. OPENING NIEUWE SCHOOL. De officieele opening van de nieuwe openbare lagere school zal plaats hebben Maandag 2 Mei n.m. 2 uur. Van de gelegenheid tot bezichtiging! Zondag j.1 is een druk gebruik gemaakt, j Ongeveer 750 personen hebben de school bekeken, waarvan velen buiten de ge meente. Alle bezoekers waren enthousiast over het geheel. Voor het plaatselijk crisiscomité een voordeel van f 75.—. VAN WILLIGEN heeft U iets aparts te bieden op het gebied van gordijn stoffen, fijne gedistingeer de kleuren, heel voordee- iige prijzen. Komt eens bij ons kijken. UITVOERING KINDERZANGKLASSE. In de zaal van den heer De Graaf werd Zondagavond door de kinderzang klasse onder leiding van den heer H. J. Zaal de operette in 3 bedrijven „Een dag Khalif" opgevoerd. De zaal is vrij goed bezet als met de uitvoering wordt be gonnen. Al dadelijk treft het den aan wezigen, dat een geheel nieuw achter scherm is gemaakt, dat voorstelt een straat in Bagdad. Met de boschcoulissen aan beide zijden vormt het een prachtig tooneèl, waarbij de verlichting tevens ook een groote rol speelt. En wat door de kinderen werd gepresteerd overtrof Een heel aardige, gezellige avond werd ieders verwachting. De lang niet gemak- kelijke operette werd uitstekend weer- POLITIE. G evonden: een belastingplaatfe, vastgehecht met een ijzerdraadje. J. V. O.-BERICHTEN. Donderdag zeven uur bijeenkomsten voor meisjes-adspirantengroep I te H.- hoef (De Vonk); voor groep II te Wes- terland. Vrijdag half acht gymnastiek voor jongens-leden en jongens-adsp., nieuwe school. Zondagmiddag half drie byeenkomsten voor jongens- en meisjes-adsp. in de Vonk; drie uur: dans- en zangmiddag voor de leden. MEIFEEST. Het Meifeest wordt door de Wieringer S.D.A.P. en vakbeweging gevierd op Zaterdag 30 April, in de zaal Bruul. Als spreker treedt op Ir. J. P. Mazure van Den Haag, terwijl de Heldersche A.J.C. meewerkt met zang, dans enz. Voor leden zijn bij de bodes en aan enkele per circulaire bekend gemaakte, adressen van te voren kaarten verkrijg baar. Dat dit wel gewenscht is, bleek het vorig jaar, toen velen teruggestuurd moesten worden. KIEZERSLIJST. Volgens de voor dit jaar geldende kiezerslijst voor deze gemeente bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3221, voor de Provinciale Staten 2969, voor den Gemeenteraad 2898. COLLECTE. B. en W. hebben toestemming verleend aan het „Eigen-gebouwfonds der moderne arbeidersbeweging" om op Zondag 8 Mei a.s. een bloempjesverkoop te houden ten bate van het fonds. EEN CAFETJE BIJ DE VLIETER. Door den Volksbond tegen Drankmis bruik zal op den afsluitdijk by de Vlieter een houten gebouwtje worden geplaatst, waarvoor verlof B (alcoholvrije drank) is aangevraagd. Het in de komende maanden te wachten drukke bezoek zal hier dus een rustgelegenheid vinden. SPELLING-TERPSTRA. Ingevolge een verzoek van de afd. Den Helder e. o. van de Ver. van hoofden van scholen in Nederland en na inge wonnen advies van den Inspecteur van het L.O., zal aan de openb. lagere scholen alhier worden overgegaan tot invoering van de z.g. spelling-Terpstra (weglating van de meeste buigingsuitgangen). Wijzi ging der leerplannen in die zin is in voorbereiding. ARBEIDSGELEGENHEID. Aan het bureau van de arbeidsbemid deling alhier is dezer dagen de volgende bekendmaking aangeplakt: »Daar de werkzaamheden aan de Zuiderzeewerken zeer sterk verminderen, is ondergetee- kende door Burgemeester en Wethouders opgedragen bij de arbeidsbemiddeling eerst aan werk te helpen de alhier inge schreven gehuwde personen, die te Wieringen met hun gezin gevestigd zijn en voorts de ongehuwde kostwin ners, die behooren tot een gezin, dat te Wieringen woont*. WONINGBOUW. Voor rekening van den Heer M. de Haan IJz. zal de aannemer J. C. Klein in de Elft een woonhuis bouwen. PLAATSELIJKE COMMISSIE ZUIDERZEESTEUNWET. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 12 April zijn ingesteld plaatselijke commissiën, als bedoeld in art. 14, lid 1, van het Zuiderzeesteun- besluit, in de gemeenten Amsterdam, Bunschoten, Edam, Elburg, Enkhuizen, Harderwijk, Hoorn, Huizen, Kampen, Lemsterland, Marken, Medemblik, Mon nikendam, Stad Vollenhove, Stavoren, Urk en Wieringen. Het gebied van de com missie te Wieringen strekt zich ook uit over Anna-Paulowna. Voorts heeft de wet ten aanzien van de voor ploteeliTg^^pkomende06^^^^0111 ieÏÏm?6 WinkelLerS ee.n aan,al dagen op- omstandigheden enz., ontheffing van één gesomd, waarop hun winkels in plaats van of meer verbodsbepalingen van de wet te tot 8 uur, tot 10 uur des avonds geopend verleenen. mogen zijn (barbiers- en kapperszaken Bovendien kan de gemeenteraad, onder Koninklijke goedkeuring, bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een tot 11 uur; na 10 uur alleen voor bar biers- en kapperswerkzaamheden). Deze vanWILLIGEN wetstraat V\/I1 «GA iv\ .gaaP onmiddellÜk vooraf aan gedeelte van dien dag en 'wel vóór of na ri u en' latere sluiting 1 uur d*s namiddags, alle of bepaalde Tunkeis op die Joodsche feestdagen ge- De dag en het daggedeelte waarnn Up loten zullen zyn. Zijn zij dat niet, dan winkels gesloten moeten zijn,' kunnen ons Zondag bereid door den heer B Loevens uit Alkmaar, die met z'n gezel schap „Het Noordhollandsch Tooneel" voor de nutsuitvoering „Vriendenkring" in de zaal van den heer Jc. Borst „De familie Quasi" opvoerde. Een genoeglijk stuk, deze klucht van J. van Ees en H. Bakker, dat geen andere pretentie heeft dan door een rake uit beelding van een gezin „Haagsche-wind- happers", het publiek eens hartelijk te doen lachen. De lach van den heer Santé, den hoofd persoon, vertolkt door den heer Loevens, die zich eerst verzet tegen het malle gedoe van z'n dochter en vrouw, doch zich al gauw gewonnen geeft en zelfs het standpunt gaat innemen: „Maak je niet druk over de zorgen van morgen, want aan die van vandaag heb je meer dan genoeg", die lach werkt wel zóó aanste kelijk en de situaties, waarin de familie door haar grootdoenerij geraakte, waren zóó lachwekkend, dat het publiek meer malen schaterden. Ongetwijfeld werd het stuk door den heer Loevens gedragen, doch de anderen pasten zich verdienstelijk bij zijn spel aan. Misschien had er wat meer verschil in leeftijd tusschen vader en grootvader tot uitdrukking kunnen komen, de vader wat jeugdiger in grime en in doen en laten, of de grootvader w at minder vief, hoewel de laatste toch ook niet te oud mag zijn, omdat hij nog steeds wagenbestuurder is L Brpncr niomon^ a u en a' zagen we het verschil graag even vragen in verlegenheid11 gF°.ot.er> ,®rg groot behoeft het ook weer egenneia. niet te zyn, want de familie is, als 't op 2. Zie kleine font™ 4™uwen aankomt, nogal „vroolyk". Dat over het hoofd UW omgevlugiZiPn w.e ?aP den zoon en dat heeft deze gegeven. Zoowel de hoofdpersonen als de anderen, zij allen hebben hun best gedaan om het geheel zoo te doen slagen. De tafereeltjes, waarin de koks optraden, vormden mede de hoogtepunten van dit werk, dat zoo in den smaak viel, omdat in de eerste plaats het geheele koor zoo vele malen meewerkte en in de tweede plaats, omdat de inhoud, niet, zooals dat wel eens voorkomt, onsamenhangend is, doch een mooie strekking heeft. De liefde van Hassan, de hoofdpersoon, voor zijn moeder en zijn zusters, onverschillig in welke omgeving hij geplaatst werd, was treffend en gaf aan deze operette een extra bekoring. Zooals gezegd, de uitvoering is uitstekend geslaagd en een woord van hulde aan den heer Zaal, die zich tijd noch moeite voor de instudee ring heeft gespaard, is hier wel op zijn plaats. Nadat aan het slot nog eens was ge haald en het slotkoor nogmaals was ge zongen, dankte de voorzitter van „Cae- cilia allen, die tot het welslagen het hunne hadden bijgedragen, waarbij spe ciaal naast den Directeur genoemd werd mej. Watertor, die bij de instudeering (len heer Zaal ter zijde had gestaan, en den heer van der Oord, die, zooals steeds, de verzorging van het tooneel en het maken van verschillende attributen op zich had genomen. Het was in de puntjes. Vermelden wij tenslotte, dat de costu- mes gehuurd waren van de fa. Ilidderik- hoff te Hoorn, zoodat ook dit onderdeel goed verzorgd was. Met een opwekking om als lid yan de zien we aan aen zoon en dat heeft deze zangklasse toe te treden, werd het offi- gemerktin het trouwboekje van z'n ouders c eele gedeelte van dezen avond besloten. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE WIERINGEN. Het ligt in de bedoeling van deze ver eeniging om op Zaterdag a.s. een Alge meene Vergadering te houden n.1. om 8 uur n.m. in de lokaliteit van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef. De volgende punten komen op de agenda voor: 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Verslag der jaarrekening. 4. Verkiezing van een lid van het Be stuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. Engel en van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer M. T. Bakker. Verkiezing van twee plaatsvervangende bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van de heeren S. J. Koorn en D. Jac. Mulder. 6. Verdere punten genoemd in art. 34 der Statuten. 6. Rondvraag en Sluiting. Momenteel bestaat het bestuur der Coüp. Boerenleenbank uit de volgende heeren W. Hermans, Directeur. J. Engel Jacz., Ondervoorzitter. Corn. J. Bosker, Secretaris. Behoudens geldige redenen schriftelijk bij het bestuur in te dienen, verbeuren de leden bij verzuim der Algemeene Ver gadering een boete van 50 cent. Naar wij vernemen zal vanaf Den Oever en Westerland een extra bus rijden ter beschikking voor bezoekers der vergade ring: vertrek 7,:'2 uur van Café Plooy en schoolplein te Westerland. Na afloop loopen er weder bussen retour.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10