TOBRALCO Een avontuur in het land der Pharao's. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. KONIJN'S Lunchtong S. I. IIIBI ÏI Nr. 7110. EERSTE BLAD DINSDAG 26 APRIL 1932 60ste JAARGANG De Landdagverkiezing in Pruisen. - Hen geweldige zetelwinst voor Hitier. - Hij heeft geen absolute meer derheid behaald. - Groote verliezen voor de sociaal democraten. - De ontwapeningscomedie. - De betee- kenis van het Fransche voorstel. Wij Breien!!! en repareeren alle Hierop lefiten! China en Japan. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, 55 per el. FEUILLETON HELDERSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr.p.p.6ct! Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon'. 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De Ltfnddagverkiezingen voor Pruisen hebben Zondag plaats gehad en hebben aan Hitier een geweldige zetelwinst ge bracht, ten koste van de sociaal-democra ten en de Duitsche Volkspartij, die groote verliezen hebben geleden. Dit was een heel belangrijke verkiezing, niet alleen voor Duitschland, maar ook voor overig Europa. De Berlijnsche corr. van het Hbl. schreef er Zaterdagavond o.m. over: Het gaat Zondag om Pruisen. In de eerste plaats om Pruisen en via Prui sen wellicht om de naaste politieke toe komst van het Duitsche rijk. De dertien de Maart en de tiende April, de beide verkiezingsdagen, die beslisten over de vraag, wie de eerstvolgende jaren presi dent van de Duitsche republiek zou zijn, Paul von Hindenburg of Adolf Hitier, waren natuurlijk van overgroote inter- nationaal-politieke beteekenis. Wie den derden datum in deze merkwaardige trits, den 24sten April, intusschen minder belangrijk meent te mogen vinden, ver gist zich deerljjk! Het gaat Zondag om Pruisen, om de beslissing, of de grootste en toonaangevende Duitsche Staat, die sinds de revolutie van 1918 een rustpunt lil de onrust der ontwikkeling gebleven is, die voor het buitenlad een assurantie beteekende en die zijn solide karakter behield, ook toen het rijk, waarmee het de centrale hoofdstad gemeen heeft, ge vaarlijke down-perioden moest doorma ken, ook na 24 April een gematigd ge regeerd land zal blijven, dan wel den weg terugvindt naar de mentaliteit van 1914. Een mentaliteit, die vooral dank zij de Hitler-beweging nieuwe en verrassende kleurschakeeringen zou kunnen gaan aannemen. Tot zoover het Hbl. Volgens de cijfers die gistermorgen bekend waren en waar in waarschijnlijk geen verandering meer zou komen, zal de samenstelling van den Pruisischen Landdag als volgt zijn: Sociaal Democraten 92 zetels (137) Duitsch Nationalen 31 71) Centrum 68 71) Communisten 56 48) Nationaal Socialisten 160 9) Duitsche Volkspartij 6 40) Staatspartij 2 22) Economische Partij '2 16) Christelijk Socialisten 2 4> Duitsch-Handverianen 1 (5) De regeeringscoalitie, sociaal-democra ten, staatspartij en Centrum, hadden in den ontbonden Landdag 230 van de 450 zetels, terwijl zij thans nog 163 zetels heeft en dus volkomen in de minderheid is. De vereenigde partijen der rechter zijde beschikken over 202 zetels. Een meerderheid hebben 35 dus ook niet, daar deze volgens de huidige berekeningen 211 bedraagt. De nieuwe Landdag zal n.1. 421 mandaten tellen. Over den uitslag van de verkiezing schrijft „De Telegraaf": In weerwil van de groote winst der Hltlerianen kunnen zij samen met hun j soorten wollen kleedirg, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze eigengebreide ijzer- j sterke Sportkousen. JAAP SNOR, Zuidstrbat 19 (Let op den gelen winkel) P.S. Voor Texel: Wed. BUIJSMAN, Den Purg. bondgenooten de politieke situatie in Pruisen niet beheerschen. Zij zijn niet alleen afhankelijk van de gematigde kleine rechtsche groepen, maar bovendien hebben zij 0111 een stabiele regeering te kunnen vormen het Centrum noodig. De logische gang van zaken zal zijn, dat de sociaal-democraten samen met de commu nisten in de oppositie worden gedrongen. Voor dit resultaat zal zijn bereikt, zullen er nog langdurige en moeilijke onder handelingen tusschen de partijen moeten plaats hebben. Men moet echter beden ken, dat de beslissing, die in Pruisen zal vallen, niet geïsoleerd staat; de onderhan delingen over de nieuwe regeering in Pruisen zullen gevoerd worden in over leg met overige staten. Bijzonder verward is de toestand in Hamburg. Het zal daar waarschijnlijk on mogelijk zijn een regeering te vormen zonder dat de Hitlerianen samengaan met de democraten. Tardieu, de leeuw van Belfort. Daags na zijn groote overwinning staat Hitier voor nieuwe zware zorgen. Hij moet coalitie-onderhandelingen gaan voe ren en aan zijn bondgenooten waarbor gen bieden, die hij tot 1111 toe hardnekkig heeft geweigerd te geven. De Landdag- verkiezingen, die heden in Pruisen zijn gehouden, bewijzen opnieuw, hoe diep Duitschland verontrust is. Ongetwijfeld ziet de toestand er verre van rooskleurig uit. Het zou echter overdreven zijn van een catastrofe te spreken. Voor het eerst zal Hitier tot practisch werk worden ge dwongen en wel in samenwerking en. on der controle van partijen, die hij tot nu toe vinnig heeft bestreden. Deze practi- sche arbeid zal of wel het nationaal-socia- lisme louteren of wel het ten gronde rich ten. De ontwapeningscomedie schreven wij in den kop van ons overzicht en misschien vindt u dat een beetje bout gezegd, toch meenen we op grond van de jongste resul taten van Genève niet te hebben overdre ven. Wat toch beteekent het laatste Fran sche voorstel, waardoor Frankrijk toch zijn zin heeft gekregen en de mogendhe den naar zijn hand heeft gezet. Wij lezen daarover in het Hbl. een goede beschou wing, waaraan wij het volgende ontleenen en waaruit wel duidelijk blijkt dat het ont- wapeningsspel in Genève tot nog toe comedie is en als er geen verandering in de discussies en resultaten komt, een aan fluiting zal worden voor de beschaafde wereld. Het Hbl. schrijft dan: Wat beteekent de compromis-resolutie die in beginsel goedkeurt dat in een alge- meene conventie bepaalde categorieën of typen van wapenen zullen worden aange wezen, wier bezit of gebruik aan alle sta ten hetzij volstrekt verboden behoort te worden, hetzij geïnternationaliseerd? Zij beteekent in de eerste plaats dat de voorstanders van het verbod van bepaalde aanvalswapenen (de groote meerderheid der deelnemende landen in Genève be hoorde daartoe) het niet hebben aange durfd om de Franschen in hun oppositie te isoleeren, waardoor in elk geval de verantwoordelijkheden voor het „doods punt" zouden zijn verduidelijkt. Zij be teekent dat Tardieu, die halsoverkop naar Genève kwam, nog over voldoende midde len tot overreding beschikt om Frankrjjk's isoleering te voorkomen. De Fransche positie als Europeesche crediteurstaat zal zich daarbij wel hebben laten gelden. En tenslotte beteekent de resolutie, dat nu aan het begrip qualltatieve ontwapeninig een beteekenis dreigt te worden gegeven (met de principieele instemming al thans ontstentenis van afkeuring van alle landen) die tot ohoudbare consequen ties kan leiden.. Want onder internationalisatie van aan valswapenen verstaan de Franschen vol gens hun voorstellen, het handhaven dooi de individueele staten van zulke wape nen, onder voorwaarde dat zij deze in ge val van nood ter beschikking zullen stel len van den Volkenbond voor een Vol kenbondsweermacht. M.a.w. in aanvals- kracht zou praktisch niet worden ontwa pend. Elk land zou als potentleeie aanval ler zoo sterk en gevaarlijk blijven als het nu is. Alleen zou een wissel getrokken worden op het vertrouwen in de bereid- ivilligheid van elk Volkenbondsverbaind! gebruik te maken. E11 verderop zegt liet blad: Maar vertrouwen dat men zelf niet ge ven wil, kan men moeilijk van anderen vragen. En dan zeker niet van zwakke ren. Of ligt het in de bedoeling der Fran schen om ook aan Duitschland het recht voeders en tabletten rijn alléén echt, als de Perpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. ontwapenen, wapens verminderen of af schaffen. En hoe meer aanvalskx-acht er wordt afgeschaft, hoe kleiner de kansen zullen worden dat de landen elkander in de haren zullen vliegen. Dat geldt voor allen, ook voor de groote zeemogendhe den. die daarbij ook nog wel zullen tegen stribbelen, al zijn zij erin geslaagd thans de aandacht speciaal op Frankrijk te ves tigen. Paul Boncour, Frankrijk s pleitbezorger op de Ontwapeningsconferentie. te verleenen naar believen aanvalswape nen te bezitten,mits deze maar ter be schikking van den volkenbond door de Duitschers worden bewaard? Het is niet waarschijnlijk. Tardieu zou een zoodanige weermacht in Duitsche handen geen oogenblik vertrouwen. Maar waarom dan verwacht dat men zulke weermiddelen in Fransche handen ongevaarlijk zal willen achten? Langs dezen weg is geen werkelijke op lossing mogelijk. Ontwapenen moet zijn In Crisistijd is kwaliteit goedkooper Geen hervatting der Japanseh- Chineesche onderhandelingen te Sjanghai? Het Telegraafagentschap Sjimboen Ren- go deelt mede, dat een hervatting der Chineeseh-Japansche wapenstilstandson derhandelingen waarschijnlijk niet meer verwacht worden. Een deel der Japansche delegatie heeft reeds opdracht gekregen naar Tokio terug te keeren. De troebelen in Mantsjoerije. Drieduizend opstandelingen hebben de stad Santsjalio, gelegen aan een Zuide lijke aftakking van den Cliineeschen Oosterspoorweg, bezet. De opstandelingen hebben daar de spoorlijn zelf en de tele graaflijnen vernield. De verbinding tusschen Harbin en Tsjantsjoen is ver broken. Nadat een cavaleriebrigade uit Kirin tot den terugtocht gedwongen was, heeft een troep van drieduizend opstandelin gen Santsjou bezet, een stad, die gelegen is aan een zuidelijke aftakking van den Chineeschen Oosterspoorweg. De rebel len hebben de telegraafdraden vernield; de verbindingen tusschen Harbin en Tsjangtsjoen zijn verbroken. Volgens de Japansche bladen breiden de tegen de nieuwe Mantsjoerijsche re geering in opstand gekomen troepen hun invloed op den Oost-Chineeschen spoor weg uit. Een aantal Japansche inwoners van Tadlaitsjao, ten Zuiden van Harbin, zou den ontvoerd zijn, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot uitzending van een de- techament Japansche troepen. Generaal Ma vormt een zelf standige regeering. Volgens een bericht uit Sachaljan heeft generaal Ma Zaterdag verklaard, dat hij in den loop der eerstvolgende dagen een nieuwe, zelfstandige regeering zal vor-. men, welke het bewind zal voeren over de provincies Heiloengang en Bindsjan. MEVROUW HANAU. Onthullingen? Mevrouw Hanau heeft uit de St. La zarus-gevangenis, waarin zij is opgeslo ten, aan den rechter van instructie laten weten, dat zij hem ernstige onthullingen had te doen, maar dat haar gezondheids toestand niet toeliet, dat zij zich naar het paleis van justitie begaf. De rechter zou Zaterdag naar mevrouw Hanau gaan. AANKLACHT WEGENS POGING TOT HOOGVERRAAD TEGEN GOEBBFl S. De rqk^advocaat heeft tegen dr. Goeb- bels, leider der Berlijnsche nationaal so cialisten, een klacht wegens poging tot hoogverraad ingediend. GEP. GENERAAL C. J. SNIJDERS. Het voornemen bestaat generaal Snij ders ter gelegenheid van diens 80sten ver jaardag te huldigen, vermoedelijk op een 'der laatste dagen van September te 's-Gra- venhage. Voor deze huldiging is een comité ge vormd, waarvan als voorzitter zal optre den de heer J. J. C. van Dijk, oud-minis ter van oorlog. SALARISVERLAGING TE ALKMAAR. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Alkmaar meldt: Naar wij vernemen heeft de commissie voor het G. O. te Alkmaar in verband met de salarisverlaging besloten B. en W. te adviseeren een korting van 4.2 procent op de loonen en salarissen toe te passen nadat van alle loonen en salarissen eerst een bedrag van 700 buiten beschouwing is gelaten. Voor een inkomen van 6000 komt dit neer op 3.7 procent en over de geheele linie wordt een totaalbedrag van 3 pro cent der gezamenlijke loonen en salaris- nen verkregen. B. en W. besloten in dien geest den raad te adviseeren. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1932. De belangstelling voor de op 29 en 30 dezer bepaalde rondvlucht over Neder land overtreft de verwachtingen. Voor den eersten dag, waarop de tocht over Noordelijk Nederland gaat, hebben zich reeds circa 30 passagiers opgegeven, bui ten de vertegenwoordigers van de pers, waarvoor de K.L.M. een afzonderlijk vliegtuig beschikbaar heeft gesteld. Er zijn nog 5 plaatsen onbezet. Voor den tweeden dag, waarop de vlucht Zuid-Nederland plaats vindt, is de toeloop nog niet zoo groot, ofschoon toch reeds een vliegtuig met betalende passa giers is volgeboekt. DE CRISIS IN DE HARING VISSCHERIJ. Een adres van de reedersver- eeniging te Vlaardingen. De reedersvereeniging te Vlaardingen heeft zich met een adres tot den minister van arbeid, handel en nijverheid gewend, waarin onder meer wordt gezegd, dat de strekking van het door de vereeniging ter bevordering van visscherij, handel en nijverheid gezonden rekest, als zou ge noemde vereeniging van oordeel zijn, dat niet in de eerste plaats regeeringssteun voor 't haringvisscherijhedrijf gewenscht is, niet de meening weergeeft van het overgroote deel van de Vlaardingsche haringreeders. Deze stellen zich op het standpunt, dat financieele steun van de zijde van de regeering stellig noodig is, ook bij beperkte uitoefening van de ha- ringvisscherij, zooals het hoofdbestuur van de reedersvereeniging ook bij de re geering heeft gevraagd. I11 verband met het bovenstaande schrijft men ons uit Vlaardingen, dat ver scheidene haringreederijen hun schippers, schuurpersoneel en nettenboetsters heb ben bedankt, of ontslag hebben aange zegd, in verband met het voornemen van de haringvisscherij dit jaar in het geheel niet, dan wel slechts gedeeltelijk uit te oefenen. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie In Scheveningen en Katwijk zijn of worden gelijke maatregelen getroffen, hetgeen hoofdzakelijk is te wijten aan het uitblijven van eenig afdoend antwoord van de regeering op het verzoek van de haringreeders inzake een voor de a.s. ha- ringteelt te garandeeren minimumprijs per aan te voeren kantje haring. De ha ringreederijen hebben in het afgeloopen seizoen gezamenlijk meer dan 2 millioen gulden verloren; verschillende bedrijven zitten aan den grond, terwijl de nog ka pitaalkrachtigen onder deze omstandig heden de schepen niet durven uitzenden. Duitschland legt den Nederlandschen haringexport de grootst mogelijke moei lijkheden in den weg ten aanzien van de betalingen, terwijl de Nederlandsche re geering geen haast blijkt te hebben, de gevraagde hulp te verleenen. Meer werk loosheid zal daarvan slechts het gevolg zijn, niet alleen in het haringvisscherij- bedrijf zelf, doch in niet mindere mate in de nevenbedrijven. DE WERKVERSCHAFFING TE CASTRICUM. Wethouder van Liemt te Haarlem is er in geslaagd, als uiterste concessie van den minister van binnenlandsche zaken ge- Een dosli Poster e Maagpillen 'a avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Oorspronkelijk verhaal. door KEES MIDDELBERG. (Auteursrecht voorbehouden). HOOFDSTUK I. Een mummie in een hotelkamer. 1. De mooie groote kamers van het „I111- perial Hotel" te Luxor waren schitterend verlicht. Buiten lag de donkerte van den avond over het land. Zachte, onbestemde geluiden drongen door de geopende bal- condeuren naar binnen. De kreet van een nachtvogel, het gedempte ronken van een automobiel in de verte, nu en dan een nauwelijks hoorbare menschelijke stem langs of op den Nijl en het permanente zachte gekabbel van stroomend water. erder heerschte de stilte van den avond in het land der Pharao's. De heer George T. Russell gaapte. Hij lag achterover in een gemakkelijken stoel en rookte een groenachtige sigaar. Me vrouw Russell zat te lezen in een Aine- rikaansch tijdschrift. „Je wordt slaperig, George". De Amerikaansche bankier gaapte weer. „Ik ben slaperig", zei hij. „Wie kan wakker blijven in dit land en in zoo'11 om geving? Het is heel aardig te zeggen, dat men in Egypte is geweest, maar geef mij liever New-York met zijn leven en ver keer". „We hebben een mooie reis gehad, George, en veel interessants gezien". „S ure! Maar ik heb nu genoeg van den Nijl en van het zand. Ik begrijp niet, wat John er toch voor genoegen in kan vinden dagen lang ovpral rond te snuffe len en naar oude paperassen of antieke voorwerpen te zoeken. Hij heeft al koffers vol met allerlei rommel". „Dat is nu juist niet het ware woord, George", zei mevr. Russell glimlachend. „Het zijn allemaal dingen van historische waarde, althans voor mensohen zooals John, die een studie maken van de oude geschiedenis. Hij is zeer blij met zijn vondsten en hij heeft nog maar één wensch". „Nog drie maanden in Egypte te blijven zwerven? Laat hij maar doen, wat hij wil. Ik dank er hartelijk voor!" „Neen, dal is zijn ideaal niet, hoewel hij liever zes maanden, dan drie maanden hier zou willen blijven. Zijn groote wensch is, dat hij nog een mummie zal bemachti gen". De heer Russell keek zijn vrouw ver bijsterend aan. „Een mummie?!" Ja". ,Om ze mee te nemen naar Amerika?" „Ja". De bankier trok aan zijn venijnige groene sigaar en blies een duchtige rook wolk uit. „Hij is volslagen gek", zei hij toen met minachtend gebaar. Doch zijn vrouw lachte slechts over deze oneerbiedige opmerking. Zij kende haar man en zijn manier van spreken. „George dear, dat begrijp je niet. Jij bent een zakenman en hebt geen oog voor de liefhebberijen van een gestudeerd man, die dweept met de studie van oude volke ren. Maar voor John, die het oude Egypte zoo goed kent, is het een buitenkans, dat hij koffers vol oude dingen kan mee nemen. En als hij er in mocht slagen een heusche mummie in handen te»krijgen en die mee te nemen, dan is hij-ons allen te rijk af". „Hm! Je kunt gelijk hebben, Mary", antwoordde de bankier met een zekere be scheidenheid. „Ik ben maar een zaken man en heb niet zooveel verstand van die dingen als je broer. Maar hoe wil hij aan een jnummie komen? Ze groeien toch niet aan de boomen?!" „Zeker niet. Het is bijna niet mogelijk, er een te vinden, tenzij men zich de moei te en de kosten getroost, te gaan graven in de oude pyramiden of tempels. En daarvoor is verlof noodig. Maar John be weert dat er met geld altijd nog wel wat te beginnen is. Er zijn Arabieren of Egyp- tenaren, zegt hij, die weten, waar mum mies liggen. Zij weten ook, dat er altijd vreemdelingen komen, die voor een echte mummie een hand vol geld over hebben. E11 aan wie zij dan den weg wijzen en die zij behulpzaam zijn, 0111 de mummie weg te halen". „En mag men zoo'n ding ongestoord meenemen uit het land?" „Neen! Maar men kan het sprokkelen, j In Amerika mag men een mummie gerust! invoeren en het is geen kunst ze bij het vertrek uit Egypte met veel andere baga ge ^Uan boord van een schip te brengen". „Dus we zullen misschien een ouden Egyptenaar, een edelman of zonnepriester meenemen naar Amerika?" „Als John er in slaagt, een mummie in zijn bezit te krijgen ja!" De bankier schudde het hoofd. „Raar gezelschap! Weet je, Mary, ik heb geen verstand van zulke dingen, maar ik vind het niethoe zal ik het zeg gen? niet erg netjes. Het is niet gentle- manlike, zoo'n mummie als een souvenir aan Egypte mee te nemen, zooals men een aschbakje of een wandelstok meeneemt. Het is geen voorwerp van hout of steen; het is het stoffelijk overschot van een mensch. Een mensch zooals jij en ik of je broer John. Hij heeft geleefd en gewerkt vreugde en leed gehad zooals wij. Hij was misschien veel méér dan wij. En zijn bloedverwanten of vrienden of dienst baren hebben hem na zijn dood gebalsemd en bijgezet in zijn graf, met allen eerbied en met. groote zorgvuldigheid. Ik kan het niet helpen, Mary, maar ik vind het een schending van piëteit, dat gebalsemde lijk, dat eeuwen en eeuwen 111 zijn graf heeft gelegen, weg te nemen, het mee te voeren naar een vreemd land en het daar als een voorwerp van nieuwsgierigheid te bewaren te ïhidden van allerlei andere souvenirs. Ik zou liet niet willen doen. Tk zou het niet durven doen. Ik zou altijd het idee hebben, dat die roof me een ongeluk zou aanbrengen en dat de geest van den man, wiens lijk ik geroofd had. zich op mij zou wreken. Ja, je zult er mis schien 0111 lachen, maar ik kan het niet Imlpen'. Mevrouw Russell lachte niet; ze keek haar man slechts met eenige verbazing aan. „Als ik ooit had kunnen denken, Geor ge, dat jij zulke bijgeloovige ideeën had kunnen hebben... Je neemt de zaak te zwaar op, geloof ik. Ik wil niet ontken nen, dat er wel wat waars is in wat je zegt over het profaneerende, maar John is geen profaan nieuwsgierige. Hij heeft liefde voor de Egyptische oudheid en eer bied en piëteit. En als hij een mummie mocht meenemen naar huis, dan zal hij zeker waken tegen iedere profaneering. I11 zijn villa in Providence zal de mummie zoo veilig en ongestoord staan als in het museum in Caïro". De bankier scheen niet geheel overtuigd te zijn. Hij rookte een poos zwijgend en peinzend. Toen haalde hij de schouders op. „Enfin, het gaat mg niet aan. En ik moet ook eerst nog zien, dat John een mummie in zijn bezit krijgt. Waar is hij vanavond eigenlijk heen?" „ik weet het niet precies. Hij had een afspraak met iemand, zei hij 11a het diner. Maar hij zou niet laat thuis komen". „Zoo!" zei de bankier en gaapte. Hij wierp het restant van zijn sigaar weg en begon een weinig te dutten. Mevrouw Rus sell, een vriendelijke dame met grijzend haar en blozend gelaat, hernam haar lec tuur. Na een kwartiertje werd er even aan de deur getikt, waarna ze onmiddellijk ge opend werd. Er kwam een heer binnen van middelbaren leeftijd met een scherp, droog gelaat, een spitsen neus en bree- den bril voor zijn oogen. „Hallo!" zei hij kort. Maar zijn oogen flikkerden achter den bril en een glim lach speelde 0111 zijn mond. De bankier schrok op uit zijn dommel. „John", zei hij, eenigszins in de war. „Wathoe laat is het eigenlijk?" „Bijna bedtijd", antwoordde dr. John Oxenham. „Zat je alweer te dutten? Maar luister", ging hij op zachten toon voort, „ga eens even mee!" „Mee? Waarheen?" „Naar mjjn kamer, hiernaast. Ik wilde je iets laten zien!" Een geheimzinnige lach speelde om zijn mond. Mevrouw Russell scheen reeds te ver moeden, wat er in John's kamer te zien zou zijn. Haar man, pas uit zijn slaapje ontwaakt, scheen geheel vergeten te zijn, wat hij even te voren met zijn vrouw had besproken. „Mij goed. Ga maar voor". ZÜ gingen niet hun drieën de gang op. De kamer van dr. Oxenham lag naast de zitkamer van het echtpaar, maar er was geen tusschendeur. Toen John de deur opende, 0111 zijn zuster en zwager binnen 1 te laten, zei de bankier verrast: „Je hebt geen licht aan!" John glimlachte. „Ik zal het dadelijk opsteken. Gaat eerst maar even binnen'. Met een. verbaasd gezicht voldeed de bankier aan het verzoek. Toen zij binnen waren en John de kamerdeur had geslo ten, draaide hij den sleutel van binnen 0111 en draaide daarop het electrisch licht aan. „Look here!" zei hij triomfeerend. Een zachte uitroep ontsnapte aan me vrouw Russell. „Great Scott!" zei de bankier en bleef met een zekere vrees staan waar hij stond. Fn een hoek van de kamer stond een lang- j werpige kist, (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1