Gemengd De Landdagverkiezingen in Duitschland. zuiderzeesteunwet. zuiderzeewerken. TEXEL. Drie boerderijen verbrand. Zware brand te Genderen. De inbraak met geweldpleging te Nijmegen. Ingezonden Visscherijberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Radiografisch Weerbericht. LUCHTVAART Postviuchten van en naar Indië Marinoberiohten. Turnkring „Hollands Noorderkwartier". UITVOERING Volgens bekendmaking van de Rijks dienst Zuiderzeesteunwet is bij beschik king van den Minister van Waterstaat d.d. 12 Februari 1932 bepaald, dat het tijdstip, waarop de termijnen van drie en vijf jaar, bedoeld in art. 13, lid 2, der Zuiderzeesteunwet, aanvangen, wordt vastgesteld op 1 Januari 1932. De betee- kenis hiervan is dit: volgens art. 13 der wet kan aan belanghebbenden van 1825 jaar een geldelijke tegemoetkoming hoog stens voor 3 jaar jaar worden verleend, aan belanghebbenden van 25—35 jaar voor hoogstens 5 jaar. Deze uitkeeringen zullen dus hoogstens verleend worden tot 1 Januari 1935 resp. 1937. Aan de n.v. Albert Heijn is voor haar kruidenierswinkel te Hippolytushoef over- werkvergunning verleend. Sluitgat „Vlieter". De werkzaamheden in het sluitgat „Vlieter" vorderen in snel tempo. Van het oorspronkelijk 2800 meter groote sluit gat is thans reeds een lengte van circa 1000 m. keileemdam boven water. Boven dien werd achter een gedeelte van dezen dam het zandlichaam reeds geperst. AFSLUITING DOORVAART „VLIETER". Met ingang van 22 April j.L is de doorgang voor de scheepvaart door de „Vlieter" voor alle verkeer afgesloten en verboden verklaard zulks met het oog op het vergevorderd stadium waarin de werken zich ter plaatse bevinden. Toe gang tot de Waddenzee of het toekom stige IJsselmeer kan thans uitsluitend worden verkregen via de schutsluizen te Den Oever resp. te Kornwerderzand. ZUIDERZEEVISSCHERIJ- REGLEMENT. Afgekondigd is staatsblad No. 161, besluit van den Hen April 1932, tot na dere wijziging van het Zuiderzeevissehery- reglement. Artikel, 7 van dit reglement is daarbij gewijzigd en wordt thans ge lezen als volgt: „Het is verboden te visschen van 1 Juli tot 30 September met het staand ansjovisnet, het ansjovissleepnet en den wonderkuil, met dien verstande, dat het aan aalhoekwantvissehers geoorloofd is te visschen met den wonderkuil, uitslui tend voor het vangen van aas, mits met schriftelijke vergunning van het districts hoofd en onder de daarin ter voorkoming van misbruik te stellen voorwaarden". De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw is echter bevoegd bo vengenoemd tijdvak ten hoogste 6 weken vroeger of later te doen ingaan of te doen eindigen. BETONNING. Uit het vaarwater de „Vlieter" zijn de 4 wit-zwarte tonnen thans weggenomen, daar zij voor de scheepvaart thans geen dienst meer doen. VERMINDERING VAN WERKZAAMHEDEN IN DEN WIERIN GERMEERPOLDER. Op het werk van den heer O. J. Bosker zijn ongeveer 40 arbeiders ontslagen wegens inkrimping van verschillende werkzaamheden. Voor de betrokken ar beiders is dit zeer te betreuren. DE EERSTE KOEIEN VOOR DEN WIERINGERMEERPOLDER. 5 a 600 in getal. Men deelt ons mede, dat er gisteren (Maandag) 5 a 600 koeien op de weiden in den Wieringermeerpolder ter grazing! worden toegelaten. Al deze dieren worden door een veearts gekeurd en zijn af-j komstig uit omliggende gemeenten, ja zelfs zijn er bij die uit de Haarlemmer meer komen. MARKTOVERZICHT. Daar wij hier thans nog volop in den kalftijd zitten, is de aanvoer van nuch tere kalveren nog zeer groot, de handel wil echter nog maar steeds niet vlotten, voor f 6 kocht men ook heden een best nuchter kalf, terwijl men voor f 7 een dier kocht van 2 tot 3 weken oud. De biggenhandel stond geheel en al stil, wel kwam een veehouder met een hok mooie dieren, die 't midden zoo ongeveer hiel den tusschen biggen en schrammen, ter markt, de dieren waren evenwel onver koopbaar, ze werden getaxeerd op pl.m. f 7, doch niemand bood er op, zoodat ze onverkocht van de markt gingen. De daling van de prijs der slachtvarkens, die vorige week de prijzen tot 9 cent op de markten elders bracht, maakt Texel ook mee. Op de boerderijen wordt thans ongeveer 10 cent per pond gemaakt. De aangevoerde koeien waren verschil lend in prijs, een eenjarige bracht f 130 op, enkele oudere kalfkoeien pl.m. f 170. Op de eierenveiling was een heel wat betere stemming dan op de marktde handel was weer vlug, niettegenstaande de groote aanvoer. De prijzen stegen met pl.m. 25 cent per 100 stuks bij vorige week. Betaald werd thans voor eieren gemengd voor 60 kg (middenprijs) f2.50 Binnenland. Gisterenochtend is te Oosterwolde (Fr.) een boerderij, bewoond door Th. de Jong, afgebrand. Dertig koeien, acht kalveren en een paard zijn in de vlammen omge komen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Faan, gemeente Oldekerk (Groningen) is gisterennacht, vermoedelijk tengevolge ,yan kortsluiting, de boerderij van M. Hummel, geheel afgebrand. Twee koeien en een varken kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Gisterennacht is te Hapert de boerderij van den landbouwer Menting afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. Twee koeien 'kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Henderen bij Heusden is gisteren middag ongeveer 2 uur een zware brand uitgebroken. De brand brak uit in het mder dan 250 jaar oude landhuis, ge naamd De Hoef, eigendom van de fam. v. d. Does de Willebois, in den Bosch en bewoond door de families A. de Rui ter en O. van Kooyek, landbouwers. In de schuur waren vijftien konijnen en twee geiten gestald. Deze dieren kwamen in de vlammen om. Daarna sloegen de vlammen over op de schuur van den landbouwer v. Kooyek. Het vee kon worden gered. Intusschen hadden de vlammen zich ook meegedeeld aan den stal van den landbouwer de Ruiter. Hoewel men spoedig bij den brand was, kon toch niet worden voorkomen, dat vier kalveren in de vlammen om kwamen. De landbouwers van de in asch gele gen boerderijen waren niet thuis. Zij waren op de veemarkt te Rotterdam. Veertig fruitboomen, die rondom en tusschen de perceelen stonden, zijn ver nielt}. De oorzaak is onbekend. De gearresteerden bekennen den overval. Derde medeplich tige met gestolen geld nog voort vluchtig. Naar »De Courant« verneemt hebben de beide personen Zondagmorgen een volledige bekentenis afgelegd. Twee dagen lang hebben zij hardnekkig ontkend doch ten slotte zijn zij onder den druk van de overstelpende bewijzen tot een bekente nis gekomen. Het blij kt thans dat aan den overval behalve de beide aangehoudenen ook nog een derde persoon heeft deelgenomen. Een van het drietal is, nadat men de woning was binnengedrongen, naar boven gegaan terwijl de beide anderen beneden het huis doorzochten. Na het gevecht dat boven tusschen den eersten indringer en den heer S. en diens dochter plaats vond, hebben alle drie de vlucht genomen. Bui ten gekomen is een van het drietal, een zekere Fröhlich, een Duitscher, die ech ter reeds jaren lang in Nijmegen woon achtig is, er op eigen gelegenheid van door gegaan. Deze Fröhlich nu is het die de ontvreemde 650 gulden in zijn be zit heeft. Vermoedelijk heeft hij de wijk naar Duitschland genomen. Zooals men weet werden zijn beide metgezellen die zich na den overval stadwaarts begaven, op aanwijzing van een nachtwaker ge arresteerd. Naar Fröhlich worden thans in Duitschland nasporingen gedaan. Intusschen heeft de Nijmeegsche recher che een goede vangst gedaan, daar on- omstootelijk is komen vast te staan dat de beide gearresteerden zich aan tal van andere inbraken hebben schuldig ge maakt. De samenstelling Landdag. van den 23 April. Aangebracht door korders: 4°o tongen p. stuk O.40O.35 365 kleine tongen 0.10—0.06 13 kisten schol I p. kist 6.505.00 40 kisten schol II M 2.901.50 ^st.en sc'^.af 1.50-0.75 20 kisten wijting 1.40-0.70 uoor garnalenvisschers: 418 kg gekookte garnalen p. kg 0.21—0.25 Door hanngvisschers: 892 tal haring p. taI j 0.90_o.I4 25 April. Door haringvisschers: 1666 tal haring p. tal 0.29—0.08 7 tal geep p. tal 38.5036.00 Door garnalenvisschers: I37i kg gekookte garnalen p. kg 0.200.25 Oproep aan alle oud-Padvinders en hen, die voor het Padvindersleven voelen en de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. Hiermede wekken wij U op, om U weder (of aan) te sluiten bij de nieuw opgerichte Stam der Heldersche voortrekkers, z.g.n. de Heldersche Squatter van Groep I. Het doel is de oud Padvinders natuurlijk bekend. Voor hen die zich zouden willen aansluiten, zij vermeld, dat de Stam eens per week tezamen komt; Elkaar hulp geeft in alle mogelijke dingen en zaken en ook anderen, niet tot den Stam be hoorenden, te helpen waar en wanneer zulks noodig is. Het doel is dus het dienen, van anderen, in practijk te brengen. Er worden ook diverse vaardigheden be oefend, zooals E.H.B. O., Seinen, Splitsen en Knoopen, koken van eigen maaltijden bij het maken van gezamelijke zwerf tochten. Gezamelijk worden besprekingen over verschillende onderwerpen gehouden. Zij die lid van dezen Stam wenschen te worden of inlichtingen daarover wen schen, kunnen zich vervoegen op Vrijdag 20 April ten 8u.30 in het Troephuis, Dykstraat 37. van 23 en 25 April. BEVALLEN: G. J. Visser—Torleij, d.; T. Kramer—Kraal», z.; C. J. de Rid der— v. d. Hoek, d.; G. W. v. d. Plaat- Faas, d.; A. Veenv. Leeuwen, z.; J. O. Brondsema—Pollé z. OVERLEDEN: E. J. Bok. 64 j. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te de Bilt. Verwachting: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, later opkla rend, aanvankelijk waarschijnlijk eenige regen. V einig verandering in temperatuur. Omstreeks drie uur gisterennacht kon men de voortoopige samenstelling van den Pruisischen Landdag geven. Die zou dan zijn Soc. Dem. 93 (137). Duitsch Nat. 81 (71). Centrum 67 (71). Communisten 57 (48). Duitsclie Volkspartij 7 (40). Staatspartij 2 (22). Nat. Socialisten 162 (9). Duitsch Hannoverianen 1. Chr. Soc. 2 (4). De cijfers tusschen haakjes zijn van de vorige Landdagsamenstelling. De coalitie van Weimar, de regeerings- coalitie, bestaande uit sociaal-democraten, centrum en staatspartij, kan het niet verder brengen dan tot het aantal zetels, dat de Hitlerianen hebben verkregen, zoo dat ook zij geen meerderheid hebben. Alles hangt dus af van de houding der communisten. Indrukken over den uitslag. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Berlijn vatte zyn eerste indrukken over de verkiezingen als volgt samen Het is niet te looclienénHoe later op den avond hoe langer gezichten. De eerste resultaten, die nog slechts 5 millioen stemmen omvatten, maakten onmiddellijk een uiterst slechten indruk op allen die, gelijk wij, gehoopt hadden op een uitslag, welke gerekend naar de omstandigheden, die nu eenmaal ongunstig waren toch nog aan de bestaande regeering betrekkelijk goede kansen had gegeven. De hoop dat de latere beriebten de strekking van deze eerste nog in haar tegendeel zouden kunnen doen verkeeren is den bodem ingeslagen. Echter kan ge zegd worden dat nochtans een aanzien lijke rectificatie heeft plaats gehad in zooverre het fascisme met indirecten aan hang evenmin over een meerderheid be schikt als de oude regeeringspartijen. In het geval van den Pruisischen Land dag is de eenvoudigste conclusie waar schijnlijk tegelijkertijd de meest juiste. De verschillen tusschen de afzonderlijke partijen, welke een partijdictatuur der nationaal-socialisten zijn, tusschen de ka tholieken en de sociaal-democraten b.v. vallen in het niet. Hetzelfde is in nog hoogere mate het geval met het onder scheid van de partijen die wel niet allen een onmiddellijke dictatuur van de Hitier- partij wenschen maar zich toch volstrekt hebben vastgelegd op bevordering van een rechtsche coalitie-regeering onder de leiding der nationaal-socialisten. Het ging dus ook bij deze Landdag verkiezing om: voor of tegen Hitier. Ja dit was nog meer het geval dan bij de verkiezingen voor het rijkspresident schap. De persoonlijkheid van Hinden burg was thans niet meer in het geding. De resultaten van de Landdagverkiezin gen doen eerst ten volle beseffen welke werking het gezag van dien eenen naam Hindenburg heeft gehad. Maar met dit eene alternatiefvoor of tegen de dictatuur-Hitier zijn wij ertoch nog niet. Wij moeten nog een middel om de zaken in perspectief te zien ter hand nemen. De lijn der politieke ontwikke ling ging in het rijk van de democratie of in de richting van de autocratie, de Obrigkeitsstaat, het zakenkabinet regee- rend zonder parlement. Het doel van deze beweging was echter niet om de dictatuur van het fascisme voor te be reiden, maar om met dit eenige middel hetwelk nog scheen overgebleven, die dictatuur te voorkomen. Het kabinet neemt in Juni ontslag. Het Pruisische kabinet-Braun heeft niet reeds Maandag zooals enkele bladen voorspelden ontslag genomen, maar zal dat pas in Juni doen. Het kabinet is weliswaar bereid de noodige consequenties te trekken uit het resultaat van de stem ming van Zondag doch meent de jure op het oogenblik nog geen ontslag te kunnen nemen, daar volgens geldende bepalingen bij het ontslag van een regeering de Landdag terstond een nieuwe regeering moet benoemen. De oude Landdag bestaat officieel nog tot 20 Mei. Indien het kabinet Maandag ontslag had genomen, had de oude Land dag nog de nieuwe regeering moeten benoemen, wat geheel zinloos zou zijn. De Pruisische regeering zal ontslag nemen pp het oogenblik waarop de nieuwe Landdag een president zal hebben ge kozen. Hoe er gestemd is. In Pruisen, Beieren, Würtemberg, Ham burg en Anhalt waren bij de verkiezin gen van gisteren 34£ millioen personen stemgerechtigd. Van deze 34i millioen stemmen zijn in het geheel 27.679.000 stemmen uitgebracht. De nationaal socialisten kregen 88.8 pet., de sociaal-democraten 20.8 pet., cen trum 17.7 pet., communisten 12 pet., Duitsch nationalen 6.3 pet., staatsparty 1.7 pet., Duitsche volkspartij 2.3 pet., chr soc. 1.3 pet., landvolkparty 1 pet. en de Beiersche boerenbond en oecono- mische partij ieder nog geen 1 pet. De winst der Nazi's. De winst der Nazi's is over alle kies districten verdeeld, maar verschilt onder ling toch nog zeer veel. Tegenover de 6.8 millioen stemmen die de party bij de eerste stemming voor rijkspresident op Hitier in Pruisen heeft uitgebracht, staan 8.2 millioen stemmen, een winst van 1.4 millioen of ruim 20 procent. De grootste winst is behaald in Oost- Pruisen, n.1. 113.000, dan volgen Frank fort a/Oder met 72.000, Merseburg met 71, Dusseldorf Oost 65 en Potsdam I met 61 duizend stemmen. De geringste vooruitgang biedt Potsdam II, waar slechts 6000 kiezers nu meer gestemd hebben dan op 13 Maart op Hitier. Gekozenen. By de nationaal socialistische fractie welke tot nu toe slechts 8 leden telde, zijn de gekozenen natuurlijk vrijwel alle maal nieuwelingen in den Landdag. Dr. Groebbels die reeds 4 jaren geleden was gekozen, doch toen voor zijn mandaat had bedankt zal het ditmaal aanvaarden. De eigenlijke leiding der functie in den Land dag is aan den gedelegeerde Wilhelm Kube toevertrouwd. Tot de nieuw-gekozen leden behooren voorts graaf von Heldorf, generaal Litz- mann en diens zoon, Brückner, de adju dant van Hitier, die ook lid van den Rijks dag is, de advocaten baron dr. von Gregory uit Hirschberg en dr. Roland Feissler uit Cassel. De Beiersche Landdag. De nieuwe Beiersche Landdag zal uit 128 zetels bestaan, als volgt over de partijen verdeeld: Beiersche volkspartij 45 (46). Soc. dem. 20 (34). Boerenbond 9 (17). Duitsch nat. 3 (13). Nat. soc. 43 (9). Communisten 8 (5). De Landdag van Würtemberg. De voorloopige uitslag van de verkie zing is, dat de Landdag er als volgt zal uitzien: Soc.-dem. 14 (23); Centrum 17 (16); Boerenpartij 9 (15); Democraten 4; Communisten 7 (6); Duitsch-nationalen 3 (4); Duitsche Volkspartij 4; Chr. Vólks- dienst 8 (3); Volksrecht 0 (2); Nat.-soc. 23 (1). De huidige regeeringscoalitie bestaande uit centrum, boerenbond, Duitsch-natio nalen, Volkspartij en democraten, die 47 mandaten had, heeft er nu slechts 33, zoodat zij in de minderheid is geraakt. Elke coalitie die een meerderheids kabinet zou willen vormen, zou dit slechts kunnen doen door óf de nationaal socia listen, óf de socialisten in de regeering te betrekken. Het kan echter ook zijn dat de bestaande regeeringscoalitie zal trachten (evenals bijvoorbeeld in Hessen) als zakenbabinet aan het bewind te blijven. De Landdag van Anhalt. Volgens de voorloopigen uitslag zal de Landdag van Anhalt als volgt zijn samen gesteld Nat.-soc. 15 (1)Soc.-dem. 12 (15) Communisten 3 (3); Duitsch-nationalen 2 (2)Duitsche Volkspartij 2 (6)Centrum 1 Staatspartij 1 (2); Huis en Grond bezit 1 (2). De parlementsverkiezingen van Hamburg. Het nieuwe parlement van Hamburg zal als volgt zijn samengesteld: Soc. dem. 49 (46), nat. soc. 51 (43), communisten 26 (35), staatspartij 18 (14), Duitsch nationalen 7 (9), Duitsche Volks partij 5 (7), oeconomische partij 1 (2), Christelijke sociale volksdienst 1 (2), Centrum 2 (2). B. Wouda en de matrozen der ie kl. M. Glim merveen en A. B. Pijlman. lAs voren per P. C. Hooft, den 27en April '32 van Priok: aan: sergeant-vliegtuigmaker G. Vermeulen en den korporaal-machinist J. v. d. Bos. Als voren per Sibajak, den 4en Mei '32 van Priok: aan: opper-geschutmr. F. Groen, bootsman G. Toller, majoor-konst. J. E. G. Luiten, ser geanten-telegrafist P. J. Zegers en C. J. Ne- derpelt, majoor-monteur H. J. Dupuij, ser geant-schrijver L. Goedhart, sergeant-kok J. Hollenberg, sergeant-vliegtuigmaker P. Jl Bosdijk, schipper A. v. d. Meijde, kwartiermr. H. J. C. M. Bolleurs, matrozen der ie kl. W. Lenoir, J. Adriaanse, C. P. Dekker, J. Blom- mers, korporaal-torpmr. A. Herremans, kor poraal-macht. J. Mentzij, idem J. H. Bruin, stoker-olieman G. J. Spijkerman, stoker ie kl. C. J. Reijnen, korporaal-kok J. Philippo en barbier D. J. Koopal. Als voren per Johan van Oldenbarnevelt, den 6en April '32 van Priok: Kwartiermr. J. A. Kentin en korporaal machinist D. van Santen. De ondervolgende sergeanten-machinist heb ben het examen voor hoogeren rang met gun- stigen uitslag afgelegd: A. van Klaveren, C. Roelofse, J. Doezie, J. H. Noppenij en A. J. Smith. Heen. De „Havik is 24 April om 5.45 van Caïro vertrokken en 14.10 te Bagdad aan gekomen. De „Reiger" is 24 April om 5.55 van Bangkok vertrokken en 14.10 te Akyab aangekomen. De „Specht" is 25 April om 6.49 van Palembang vertrokken en 11 u. te Ban- doeng aangekomen. HR. MS. „PRINS VAN ORANJE". Hr. Ms. mijnlegger Prins van Oranje, op uitreis naar Ned.-Indië, is gisteren van Co lombo vertrokken. Kap.-luit. ter zee G. J. Verwijnen is eervol ontheven van zijn functie van eerste-officier op het Wachtschip te Willemsoord en overge plaatst bij het commandement der marine aldaar. Luit. ter zee 2e kl. marine-reserve P. F. M. van de Lint wordt 12 Mei geplaatst bij de Marikazerne te Amsterdam. Off. van den M.S.D. 2e kl. D. van Leeuwen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luit. ter zee der 2e kl. der marine reserve G. C. Voorrijs den 2en Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. Gelderland. Vergund om naar Nederland terug te keeren: Per Marnix van St. Aldegonde, den nen Mei '32 van Priok: aan kap.-luit. ter zee J. E. Meijer Ranneft. Bij Kon. besluit van 29 Maart is verleend de zilveren eeremedaille der Orde van Oranje- Nassau aan den heer J. L. Nieuwenhuizen, voorzitter van de afdeeling 's Gravenhage van den eersten Nederlandschen bond van oud onderofficieren van land- en zeemacht en ko loniën. Overplaatsingen. Sergeant-konst. J. Wassenaar van Hr. Ms. van Meerlant naar Hr. Ms. Gruno, 27 April '32. Maj.-macht. A. M. Havers van Kaz. O zeedt. naar Wachtschip Willemsoord (gedetacheerd aan boord Hr. Ms. Gruno. Schipper J. Quist van Wachtschip W llems- rord naar Gruno, 27 April '32. ScHpper A. Derksen van van Speljk naar Wachtschip Willemsoord, 26 April '32 Serg.-monteur R. Brouwer van Kaz. A'dam naar Kaz. O.zeedt., 25 April '32. Bootsman J. de Smit van Heemskerck naar Wachtschip Vlissingen, 29 April '32. Als voren per Dempo den i3en April '32 van Priok: aan: marinier ie kl. L. van Pelt, korporaal monteur G. M. L. de Schwartz, marin. ie kl. K. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. EnschedéAjax 33. PSVVeendam 02. Twee uitslagen, welke geenszins in de lijn der verwachting hebben gelegen, vooral wat den laatsten wedstrijd betreft, zeker niet. De match in Enschedé heeft een sensationeel slot gehad, want vijf minuten voor het einde stond Ajax nog met 31 voor, toen de thuisclub in de resteerende minuten nog gelijk wist te ma ken! Waaruit weer eens voor de zooveelste maal blijkt, dat een wedstrijd nooit verloren is alvorens het eindsignaal weerklonken heeft. De Enschedé-ploeg heeft meer nog door haar moreele dan technische kwaliteiten dit gelijke spel uit het vuur gesleept. Moreele kwaliteiten die zich concentreerden in een prachtig enthosiasme, dat niet tot excessen leidde, ook al werd er „hard" gespeeld. In de voorhoede waren Fröhlich en Na gels de mannen, terwijl Veldkamp Sr. weer uit blonk op de spilplaats. Hagels en Heutink wa ren ruimschoots voldoende. Bij Ajax waren middenlinie en achterhoede weer prachtig op dreef, maar in de voorhoede vlotte het niet zoo goed als anders, wat misschien komt omdat Volkers ontbrak. Mulders, en ook van Reenen en Schubert, voldeden individueel nog het meest. De wedstrijd zelf was zeer aantrekkelijk en het aanzien zeker waard. De eerste 35 minuten van den strijd gaf geenerlei overwicht te zién, het was een snel over en weer golvend spel, met goede kansen van beide zijden. Dan een goede Amsterdamsche aanval, opgezet door Schubert, en succes opleverde. Mulders, die den bal kreeg toegespeeld, zette zuiver voor en van Reenen zorgde voor de rest. Nog geen vijf minuten later wist Fröhlich met een hard en ver schot de stand weer gelijk te maken. Met deze stand werd ge draaid. Onder vrij groote spanning werd met de tweede helft begonnen. Spoedig kreeg Ajax een sterk overwicht, doch gebrek aan schotvaardigheid, was oorzaak dat de stand voorloopig ongewijzigd bleef, al bracht Mulders dan ook den bal her haaldelijk mooi voor doel. Na 17 minuten had van Reenen eindelijk succes, zoodat Ajax eindelijk de leiding had. Veldkamp Sr. deed al zijn best het getij te doen keeren, hetgeen hem nu en dan gelukte, en toen Diepen beek hands maakte, lag de gelijkmaker in het ver schiet, maar Veldkamp Jr. schoot jammerlijk naast. Vijf minuten voor tijd maakte van Reenen 31 en het Enschede-publiek dacht reeds aan een verloren wedstrijd. Maar juist nu veranderde het aspect van de ontmoeting geheel. De thuis club kwam nu onweerstaanbaar opzetten: het ge- heele team trok naar voren en speelde met een niet te dooven enthousiasme. Een minuut later bracht Plas na een algemeene stormloop den l stand op 23; daarna redde van Kol schitterend, toen de keeper reeds gepasseerd was. Uit de hier uit ontstane hoekschop was het weer Plas die ge lijk maakte. Onder geweldige toejuichingen van het publiek werden de laatste drie minuten voor het Ajax-doel uitgespeeld, waar het nog menig maal geducht spande. Het scheelde maar weinig of Ajax was met leege handen naar huis gegaan. Over den wedstrijd in Eindhoven, welke den Noordelijken kampioen de eerste twee winst punten heeft bezorgd, kunnen wij kort zijn. PSV was over alle linies veel beter en heeft bijna den geheele wedstrijd een sterk overwicht gehad. Toch verloor deze club, en wel ten eerste door het sublieme keepen van den Veendammer keeper en tweedens door het zwakke optreden van zijn col lega aan de overzijde, die minstens één doelpunt had moeten voorkomen. Veendam scoorde na rust uit twee uitvallen. PSV was voor de eerste maal in deze compe titie geheel volledig. De stand is: Ajax 4 3 10 19—4 7 Feijenoord 4 2 2 0 124 6 Enschede 5 2 2 1 12—9 6 Veendam 5 1 0 4 4—22 2 PSV 4 0 1 3 2—10 1 Om x plaats in de ie klasse. Voor een totaal uitverkocht EDO-terrein, heeft de EDO-aanhang het moeten aanzien, dat hun club voor de tweede maal door Haarlem werd geklopt. Deze ontmoeting tusschen de beide Haar- lemsche kampioenen zal nog lang in het geheugen blijven. Niet door de goede kwaliteit van het spel, maar meer door het verrassende slot van dezen wedstrijd, toen eerst ir de laatste acht minuten de 10 voorsprong van EDO gewijzigd werd in een 12 nederlaag. En vervolgens na het eind signaal van den heer Vermeer, toen de politie met gummistok en getrokken sabel moest ingrijpen om pogingen om den scheidsrechter te molestee- ren, te verijdelen. (Het publiek meende dat EDO een penalty toekwam, daar een der Haarlem spelers hands had gemaakt). EDO heeft voor een groot deel de nederlaag aan zichzelf te wijten, want toen ze 10 minuten na rust de leiding wist te nemen, werd alle aan dacht aan de verdediging geschonken, werd daar door zelfs de voorhoede verzwakt. Voor de laatste minuten op deze wijze een voorsprong trachten te behouden, is geheel iets anders dan een half uur lang deze tactiek toepassen. Temeer waar het wedstrijdbeeld voordien meer een aanvallend EDO dan een aanvallend Haarlem had doen zien. Deze tactiek is de club noodlottig geworden, want toen Perucel scoorde, kwam Haarlem in de meerderheid, die tot het einde aanhield. De opeen- hooping van speler voor het EDO-doel voorkwam geruimen tijd den gelijkmaker, maar acht minuten voor tijd had Verwaal succes en zes minuten later, toen van Polanen voor open doel gehaakt werd, bracht Kammeijer uit den strafschop den stand °P 21. Onder veel gejoel kwam het einde. Nog één punt en Haarlem is le klasser. De stand is Haarlem EDO HVV 3 2 10 10—6 5 3 1 0 2 7—9 2 2 0 11 7—9 1 Om 1 plaats in de 2e klasse. A. OVVODe Spartaan 02. B. Alphen- Zandvoort 6I. Om 2 plaatsen in de 3e klasse. WMSGSC 0—0. Om 1 plaats in de Res. ae klasse. West-Frisia 2De Volewijckers 2 33. AFDEELING II. Om 1 plaats in de ie klasse. Gouda—HFC 1—0. Het feit dat „the good old" een schutter mistte, heeft haar den Goudschep-wedstrijd doen verlie zen, waardoor de Haarlemsche club practisch 2e klasser is geworden. Het is een zeer snelle wedstrijd geweest, waar in geen van beide partijen een bepaald overwicht heeft gehad. Het spelpeil stond vrij hoog. Had er in de Haarlemsche voorhoede maar een speler geweest met schot in zijn beenen, dan zou HFC deze match stellig niet verloren hebben. Doch de meest eenvoudige kansen werden door onbenul lig schieten om zeep gebracht. Het eenige doel punt ontstond 22 minuten na den aanvang. DHC 2 2 0 0 8-0 4 Gouda 3 10 2 15 2 HFC 3 1 0 2 3—7 2 K.N.V.B.-BEKER. 3e ronde. 't Gooi—BW (den Bosch) 7—2. LFC—Over maas 1—3. 4e ronde: VlissingenWest-Frisia 06; VSV Kinheim 3—2; HBS—ZFC 3—2; DWS—HVV 6—1; VUC—HDVS 1—4. Oosterpark—Eind hoven 06. De Kennemers^-Storm vogels 13, BUITEN DE COMPETITIE. Zeeburgia—AFC 5—3; WA—TOG 2—4; Noordelijk XIWestelijk XI 35. Alcmaria VictrixBI. Wit 18. HerculesR.C. Mechelen 34. SpartaBeerschot F. C. 22. DHC— LONGA 6—3. DFCRijssel 1—1. NAC—Esse- ner Sportverein 44. VIERBONDENWEDSTRIJDEN. Leiden: AVB—N-HVB 5—4; LVBHaarl, VB 1—2. FINALE ENGELSCHE CUP. De Zaterdag j.1. in het Weinbley-Stadion ge houden eindstrijd om den Engelschen voetbalbcker, tusschen Newcastle United en Arsenal, is door dé Newcastler club met 21 gewonnen. De winnen de club was vergezeld van 40.000 supporters. Newcastle wint den beker thans voor de 3e maal. JUBILEUMWEDSTRIJDEN H.F.C. „HELDER". Helder C wint na loting; het D-elftal verliest met o2. Blauw Wit Al speelt 11 en is de gelukkige met de loting. Het 10-jarig bestaan der adspiranten-afdee- ling der H.F.C. „Helder" is Zondag j.1. be sloten geworden met Jubileumwedstrijder» tegen 3 kampioenselftalen van den Amster- damschen ie klasse „Blauw Wit", A, C en D. Met het arrangeeren van deze matches stond tevens in verband de kampioenschappen van Helder A en C en de eervolle 2e plaats van het D-elftal. Het weder heeft wederom niet in alle op zichten medegewerkt; het was buiig en win derig, de ware lentestemming bleef verre, maar toch zijn de wedstrijden op een alle.' 'ns bespeelbaar veld onder normale omstandig heden gespeeld kunnen worden. Wij persoonlijk konden geen getuige zijn van de twee eerste ontmoetingen, waarvan wellicht van andere zijde nog wat gememo reerd zal worden, wij moeten volstaan met te vermelden dat Helder D met 2o van Blauw Wit D verloor, terwijl C met 22 de eer deelde met de gasten, maar door de loting toch winnaar werd, waarmede de witjes, qua spel, naar men ons mededeelde, best tevreden kunnen zijn. Van Helder ABlauw Wit A, de hoofd wedstrijd, welke zeer veel belangstelling trok, zijn wij wel getuige geweest. Ook deze ont moeting werd een draw, hoewel B.W. o.i. technisch de beste ploeg was, wat nog niet wil zeggen, dat de Helder-adspiranten zoo slecht speelden. De Blauw Wit A-pioeg was een beter ge heel en werkte oordeelkundiger. Inzonderheid de middenlinie sloot goed en het aangeven ge schiedde dikwijls correct. Alleen de schiet- capaciteiten waren daaraan niet evenredig, dat was nogal eens onzuiver. Helder A is, gezien haar gunstige reputatie, ons niet meegevallen. Het kan zijn dat de j ploeg, juist voor deze gelegenheid niet .p dreef was, maar kampioensspel was het niet, wat Helder's hope dezen middag heeft gede- 1 monstreerd. Zeker, er waren enkele uitblin kers, spelers, van wier spel vee! uitging; ook eenige zeer goede momenten. Doch qua com binatie stond het vertoonde niet op de hoogte als wat de A'dammers lieten zien; daarvoor „rammelde" het te vee! in de gelederen en faalde de halfbacklinie telkens in haar op bouwend werk. Er zat te weinig samenhang in het elftal. Geestdrift was er genoeg aan wezig, in dit treffen een belangrijke factor, terwijl het taaie verdedigen der defensie zeker met eere vermeld dient te worden. Over het geheel genomen is B.W. een tikje meer in den aanval geweest, vooral in het laatste half uur had deze ploeg perioden van groot overwicht, maar heer en meester is ze toch niet geweest, daarvoor speelden de witjes te fel. 10 minuten voor rust nam B. W. door een blunder van den keeper de leiding, maar j de hervatting was juist één minuut oud toen de partijen op gelijken voet gebracht werden. De H.-aanval schoot meer en beter dan die van B.W., maar de doelman van de laatstge noemde vereeniging bleek zijn plaats tenvolle waard te zijn en Het verder niets meer door. Het einde kwam zoodoende met een I1 er* bleek de loting Blauw Wit A gunstig te zijn geweest. De heer Mol leidde zeer tactvol en op be zadigde wijze. Uitslag der Gymnastickwedstrijden gehouden te Schagen op 24 April 1932. Meisjes-Adspiranten. Personecle uitslagen. Mej. A. Schenk, DOKEV, Anna Paulowna, 25 punten: mej. M. de Wit, Lycurgus, Schagen, 2V/i pt.; mej. A. Deutekom, id., id., 24pt.; mej. W. Mollekote, Hercules, Oudcarspel, 24]/£ pt.; mej. D. Rens, UDI, Dirkshorn, 24J/£ pt.; me], Annie Schenk, DOKEV, A. Paulowna, 24]/) pt. Vereenigingsprijzen (diploma's). 1. UDI, Dirkshorn, (22 pt. 2. Sparta, Winkel, 117 pt. 3. DOKEV, Anna Paulowna, 114J/£ pt. 4. Lycurgus, Schagen, 114 pt. 5. Hercules, Oud carspel, 112 pt. Jongens-Adspiranten. Personcele uitslagen. J. v. d. Hout, Hercules, Oudcarspel, 23J^ pt. I Oud, id., id., 23 pt. K. Keetman, Sparta, Win kel, IT-Yi pt. C. Nierop, SSS, St. Maartensbrug, HVi pt. K. de Boer, Hercules, Oudcarspel, 22 pt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7