HELQERSCHE COURANT Het moderne HEERENHUIS WE „BEN BIIG MAHLER-BESSE&C!E VAN ZATERDAG 30 APRIL 1932. VIJFDE EN LAATSTE BLAD. STAUShltÜWS BORDEAUX WIJNHANDELAREN AGENTSCHAP DEN HELDER LIKEUR C0RDIAL MÈD0C PREDfK BEURTEN Bij Kon. besluit van 27 April zijn, met ingang van 1 Mei, benoemd in vasten dienst: a. tot baas 1ste kl. der ketelmakers, de baas dSr ketelmakers bij de rijkswerf, alhier, W. C. Lafeber; b. tot baas der bankwerkers, (te com mandeur 1ste klasse der bankwerkers bij de rijkswerf, alhier, J. J. Machielse. VERJAARDAG H. K. H. PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, woei heden morgen van alle openbare gebouwen en tal van particuliere woningen de vader- landsche driekleur. Concert „Stedelijk Muziekcorps". Op heden (Zaterdag 30 April) hoopt het „Stedelijk Muziekcorps" in de muziek tent Julianapark, zijn eerste zomercon- cert te geven, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Aan vang 8.30 uur. Het programma luidt: 1. Wilhelmus. 2. Vita Nova. Marsch S. P. v. Leeuwen 3. Bcrlin wie es Weint und Lacht. Ouv. A. Conradi 4. Kermis am Rhein. Wals A. Driessen 5. Fête Bohème Jos. Otte 6. Die Lustige Witwc. Fant. Operette. Lehar 7. Onze ITaagsche Combinatie. Marsch Jac. ter Hall 8. Volkslied. AMBTSJUBILEUM TER INSPECTIE DER BELASTINGEN. Heden sloot de adjunct-commies, de heer H. J. Kraak, bureauchef aan de in spectie der belastingen alhier, een periode van 25-jarige dienstvervulling af. In te genwoordigheid van den Ontvanger en het gezamenlijk personeel van de inspec tie en het ontvangkantoor werd de jubi laris hedenmorgen op hartelijke en waar- deerende wijze door den Inspecteur, den heer P. H. Pesman, toegesproken. Hij schetste den jubilaris als een plichtsge trouw ambtenaar, op wiens medewerking de diverse superieuren immer prijs heb ben gesteld en zulks niet alleen door de belangstelling, welke het werk steeds voor hem had, doch vooral ook door de capaci teiten, die hij daarbij aan den dag legde. Het was den Inspecteur een aangename taak bij deze gelegenheid onomwonden uiting te mogen geven van ziin groote tevredenheid over de diverse arbeidspres taties van den jubilaris. Vervolgens liet de lieer Pesman den staat van dienst de revue passeeren en stond daarbij in het bijzonder stil bü het tegenwoordig ambt van den jubilaris, dat van ohef de bureau. Gij zy'-t. zoo spak de Inspecteur ongeveer, nog te kort als bureauohef werkzaam dan dat ik daarover reeds een gedegen oordeel zou mogen en willen uitspreken. Het zij je evenwel voldoende te weten, dat ik je indertijd met liet volste vertrouwen voor deze betrekking heb aanbevolen. Dit ver trouwen steunde op twee pijlers, waarvan de eerste gedragen werd door je goed ver stand en je kennis van zaken van alles wat er voor een adj.-eommies te doen valt. De tweede pijler en deze acht ik zeker niet de minste was gefundeerd op liet vertrouwen, dat ik in jou óók den man meende te zullen vinden, dien ik ge rust met gezag over zijn collega's en toe komstige collega's kon bekleeden. De lieer Pesman vervolgde met de hoop uit te spreken, dat de jubilaris als drager van dat gezag verdraagzaamheid zou weten aan te kweeken, dat hij zou weten weg te nemen al wat soms de gemoederen mocht verdeden en dat hii het zich tot een hei lige plicht zou rekenen 0111 ten allen tijde en onder alle omstandigheden slechts op te zoeken wat allen kan verbinden. Als stoffelijk blijk van welgemeende belangstelling overhandigde de Inspec teur nrede namens den Ontvanger den ju bilaris een standaardboekwerk op belas tinggebied. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer A. J. Evelo, oudste adjunct- oommies ter inspectie, die den jubilaris namens het personeel toesprak. De heer Eveto riep in de herinnering terug hoe de jubilaris in zijn 25-jarige loopbaan naast de vrienden, die hij onder het per soneel had verworven, aller sympathie genoot door zijn welwillenden omgang met zijn collega's. Het is dan ook niet te verwonderen, dat ook in de rijen van het personeel meerdere stemmen waren op gegaan om dezen dag voor collega Kraak niet ongemerkt te laten voorbijgaan. De heer Evelo vertolkte de vriendelijke ge voelens, welke men den jubilaris toe droeg, sprak de hoop uit, dat men nog vele jaren met hem mocht samenwerken, en bood tenslotte namens allen een fraaie pendule aan als blijvende herinnering, zoowel aan den dag van vandaag als aan de goede verstandhouding, welke onder het personeel heerschte. Tenslotte deed nog de schoonmaakster van het belastingkantoor door het aan bieden van een kamerplant van haar be langstelling blijken. De jubilaris toonde zich verrast en er kentelijk voor de hem gebrachte huldi ging. waarvoor hii in een kort woord har telijk dank zegde. Nadat men nog een uurtje in gezellige kout had doorgebracht, in welken tijd nog door enkele leden van het personeel een humoristische voordracht werd ten beste gegeven, werden de diverse penaten op gezocht. Javastraat 86 te koop, met Tuin, Kelder, 6 Kamers (Suite 12 X 4 M.). Te bevragen aldaar. EEN JUBILARIS OP DE GASFABRIEK. Wederom had de gasfabriek een jubi laris te herdenken en wederom was het recreatiezaaltje van de gebouwen Jonker straat vol fleurig vlaggedoek, kleurige slingers en narcissen. Terwijl een gra- mofoon vroolijke wijsjes door de ruimte wierp. Ditmaal was de smid-bankwerker Lelie veld het feestvarken, waarvoor al deze feestelijkheid was aangericht. De man nen in d'r beste spullen, de burgemeester op de eere-piaats, den jubilaris en zijn familie ter eener, de directeur en mevr. Tenue ter'andere zijde. En toen de jubilaris en de zijnen, met een hoeratje ontvangen door de collega's, zijn plaats had ingenomen, was het Burgemeester Driessen, die liet woord nam. Allereerst om zijn erkente lijkheid uit te spreken, dat men het hem mogelijk gemaakt had dit te doen. Want dezen zelfden avond moest de Burge meester ook nog de vogeltentoonstelling openen en aanvankelijk waren beide ge beurtenissen op 8 uur vastgesteld. Toen heeft men deze viering een uur ver vroegd en het daardoor mogelijk ge maakt. dat de Burgemeester bij beide aanwezig kon zijn: de een wat vroeger, de ander wat later. Daarvoor, aldus de Bur gemeester, past een woord van erkente lijkheid. Nu bij de nieuwe indeeling der wet houders-portefeuilles aan spr. de bedrij ven zijn toebedeeld, stelt spr. het op prijs hier hedenavond eenige woorden te mo gen spreken. Want al kan ik, zegt de Burgemeester, uit den aard der zaak niet oordeelen over de capaciteiten van den jubilaris, ik weet dat het een zeer be langrijke functie is, die hij bekleedt. De beoordeeling zijner capaciteiten ligt meer op het terrein van den directeur. Met de hartelijke gelukwenschen aan den jubi laris en een »nog vele jaren« eindigt spr. zijn toespraak. De heer Teune voert het woord namens allen. Wij voelen allen veel sym pathie voor Lelieveld; zijn naam wekt herinneringen aan een hoogstaande sym pathieke persoonlijkheid. Niet'uitsluitend voor gas en water wist hij uitkomst; altijd, als er wat op technisch gebied op te knappen viel, konden wij op hem rekenen. Hij is onze radio-dokter: liet slechtste toestel maakt hij nog bruikbaar. Maanden lang hebben we allen naar dezen dag uitgezien, vol verlangen Lelie veld eens precies te mogen zeggen, hoe we over hem denken. We weten dat hij om zijn bekwaamheden ook al is benoemd geweest tot leeraar aan de Ambacht school, maar gelukkig is hij voor de gasfabriek bewaard gebleven. Zijn werk aan de gasfabriek is niet onopgemerkt gebleven; de burgemeester kwam spontaan naar spr. toe, om mede te deelen, dat hij persoonlijk bij het ju bileum tegenwoordig wilde zijn. De groote moeilijkheid voor ons was je cadeau. Want Lelieveld heeft zijn bullen goed in orde en er is niet veel wat men nog zou kunnen kiezen. Ten slotte besloten we maar iets persoonlijks te geven en na mens de gemeente overhandigt spr. een gouden horloge. Niet met de bedoeling evenwel, om Lelieveld aan zijn tijd te manen, want hij is nog nooit te laat gekomen. Maar wel hopen we, dat je aan ons denkt telkens als je het raadpleegt. Met een fraaie bloemenmand voor de vrouw eindigt deze hulde. Namens zijn zoon bracht de vader woorden van dank voor dit geschenk, daarbij den wensch uitdrukkend, dat zijn zoon dezelfde goede kameraad mocht blijven die hij was. De heer Helder had nog van alles en nog wat willen zeggen, maar de directeur heeft hem al het gras voor de voeten weggemaaid. Hij dankt den Burgemeester en Directeur en alsook de aanwezige raadsleden; ze hadden ons geen grooter genoegen kunnen doen dan door juist op dit jubileum tegenwoordig te zijn. Volgende spreker is de heer Krul. Hij werkt al 22 jaar met den jubilaris samen. Altijd was hij bereid ons met woord en daad bij te staanen spr. drukt den wensch uit, dat men elkaar over 25 jaar nog eens in het plantsoen zal ont moeten en over den goeden ouden tijd zal spreken. De heer Minnes spreekt namens de afd. Den Helder van het Personeel in Overheidsdienst, en acht het een groot voorrecht dat te mogen doen. Ik heb u in 1920 leeren kennen, zegt spr., bij de fusie van de beide bonden, als een be scheiden persoon. U bent in de organisatie gekomen niet met persoonlijke bedoelin gen, daardoor zijt gij te bescheiden. Des ondanks hoop en verwacht ik, zegt spr., dat er voor u in de toekomst meer werk is dan als arbeider. Het is voor de Gas fabriek speciaal en voor de gemeente in 't algemeen een bizonder voorrecht dat ze u heeft en wij hopen, dat u nog ver scheiden jaren in aangename kameraad schap met de anderen zult verkeeren en dat wij nog vele jaren zullen samenwerken. De heer Snel, opzichter van de water leiding, brengt namens dit personeel ge- lukwenschen. Hij wijst er op, dat ook veel reparaties van het pompstation door Lelieveld verricht worden en hoopt dat dit in de toekomst zoo blijven mag. Tenslotte komt de jubilaris zelf aan het woord. Hij dankt den burgemeester voor zijn bereidwilligheid en waardee- rende woorden, en zegt ook den directeur dank en de verschillende sprekers. Waar aan heb ik dit alles te danken vraagt hij. Het is gewoonte, dat men op zoo'n jubi leum een dag extra verlof krijgt; je blijft dan maar thuis tot men je met de auto komt halen. Zoo ging het ook mij, en toen ik die vlag van de fabriek zag waaien, was ik het liefst maar weer teruggegaan Ik weet niet waaraan ik deze hulde te danken heb. Mocht ik inderdaad den goeden weg hebben gevonden, dan hoop ik, zegt spr,, in deze hulde, moed en kracht te 'vinden om de volgende étappe te beginnen. De vader van den jubilaris overhan digde nog een bij het namens de gemeente geschonken gouden horloge behoorenden gouden ketting en een en ander was aan leiding voor de overigen tot het brengen van spontane, min of meer luidruchtige huldigingen. En het feest begon eerst recht toen daar een voordrachtkunstenaar voor het voetlicht trad, maar jammer ge noeg riep onze arbeid ons elders, zoodat wij het feestlokaal moesten verlaten. 1 MEI-VIERING S. D. A. P. Verschenen is het programma voor de jaarüjksche 1 Mei-viering der S. D. A. P. Aangezien 1 Mei dit jaar op Zondag valt, is het te verwachten, dat de deelname groot azl zjjn. Evenals steeds vangt te dag aan met een reveille te 7 uur, waar na te 9.15 de N. A. S. B. en A. J. C. met vlaggen en banieren door de stad naar het sportterrein van den Arbeiders Sport bond trekken (route Stationsplein, Paral lelweg, Sluisdijkstr., Keizerstr., Spoorstr., Koningstr., Koningsplein, Polderweg, Middenweg, Bolweg). Hier worden sport-1 demonstraties en Meidansen gehouden. Te 10 uur wordt een bezoek gebracht aan 1 de graven der overleden kameraden en 1 van 2 tot 4 uur heeft daarna een- voetbal- wedstrijd plaats van den N. A. S. B. tegen een elftal uit Zaandam, alsmede een korf balwedstrijd tegen een twaalftal uit Texel. Om 3 uur vangt in de muziektent het concert aan van „Heider's Fanfarecorps"; o.a. wordt hier vertolkt de ouverture „Si j'etais r<^ van Adam, een groote fantasie over „TaTmfiauser", alsmede de ouverture „Tancrede" van Rossini. Te kwart over zeven wordt de stoet op gesteld, welke langs Julianapark, Prins Hendriklaan, Koningstr., links-af Koning- dwarsstr., Hoogstr., Hoogdwarsstr., 2e Vroonstr., Oostslootstr., Vlamingstr., Bierstr., Nieuwe Kerkplein, Weststr., Ka- naalweg naar „Casino" trekt, waar te 8 uur de gebruikelijke feestelijke bijeen komst plaats heeft. De heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, zal hier de feestrede uitspreken; „Kunst aan 't Volk" zal zich doen hooren, terwijl de avond zal worden afgewisseld met declamatie en een tableau. Telefoon 55. Stadsritten ff.— Ritnaar Huisduinen ff.25. Retour f2.-. Ritnaar Duinoord ff.50. Retour f2.-. Wachten fl.50 per uur CONCOURS ORANJE HARMONIE KAPEL. Omtrent het op 5 Mei te houden con cours, uitgeschreven door de Oranje Harmoniekapel, kunnen wij de volgende bizonderheden mededeelen: De dag zal aanvangen met een muzi kale rondgang door de gemeente, welke plaats heeft vóór aanvang der godsdienst oefeningen. Te 9.35 komen per extra trein de deelnemende vereenigingen alhier aan. Door het Bondsbestuur zullen alle directeuren en voorzitters, zoomede jury en eerecomité, ten gemeentehuize worden ontvangen te ongeveer 12 uur; om 12.15 wordt aan 't College van B. en W. een aubade aangeboden, uit te voeren door de deelnemende verenigingen on der leiding van den heer Joh. Dol, direc teur der O. H. Kapel. Waar inmiddels bekend is geworden, dat alle ingeschre ven vereenigingen ook aan het concours deelnemen, zal de aubade uitgevoerd worden door pijn. 600 medewerkenden. De marschwedstrijd heeft plaats in de Krugerstraat tusschen Singel en Polder weg. Het Stedelijk Muziekcorps, onder lei ding van zijn directeur, den heer Joh. Pala, zal het sluitingsooncert geven op het verlichte terrein Ankerpark (niet in het Plantsoen). De door de Vereeniging beschikbaar gestelde prijzen zullen worden geëtaleerd by de firma Govers, Fotohandel, West straat. Tenslotte kan nog worden meegedeeld dat de verkoop van toegangsbewijzen en feestprogramma's plaats heeft op het Concertterrein en dat de betimmering hiervan is opgedragen aan de firma gebr. Steeman, de verlichting aan de firma van Baaren. PROPAGANDA-AVOND DER VERBRUIKSCOÖPERATIE. Donderdagavond had in Casino de pro- pagandavergadering van de verbruiks coöperatie plaats. De belangstelling voor dezen avond, bleek heel matig te zijn. Vooral ook met het oog hierop begon de vergadering ongeveer een half uur later. De vergadering werd geopend door den heer Jore, de voorzitter van den bond van Marine Schepelingen, die in enkele woorden het doel der bijeenkomst uiteen zet. De vergadering beoogt n.1. bevorde ring van de coöperatieve gedachte. De taak van de vakorganisatie bepaalt zich tegenwoordig niet meer alleen tot ver hooging van het loon, maar bovenal tot vergrooting van de koopkracht van het loon. Het bestuur had o.a. uitgenoodigd de bond van Mar. O.Offic., waarvan de opkomst ook nog wel wat te wenschen overliet. De heer Jore spreekt nog de hoop uit, dat de weinige aanwezigen zul len medewerken om van dezen avond nog te maken, wat er van te maken is. Een strijkje bestaande uit een vijftal stafmuzikanten bracht nu eenige num mers ten gehoore, waarvan vooral «The clock is playing*, van Pierre Blaauw, een fantasie op een ouderwetsche speel doos, in den smaak van de aanwezigen viel. Ook na de pauze speelde dit bij zonder goede strijkje nog eenige num mers. Rede van den heer De Boer. Hierna volgde de propaganda-rede van den heer K. de Boer uit Den Haag, de secretaris van den coöperatieraad en van de centrale bond van Coöperaties, tevens de verzorger van het radiokwartiertje voor de coöperatie. Evenals den heer Jore, zeide spreker, dat het doel der vakvereeniging, niet meer alleen loonsverhooging beoogt, maar vooral ook vergrooting van de koopkracht, Uit het 3-jarig verslag van het N.V.V. blijkt ten duidelijkste welk een ruimen kring de werkzaamheden van de vak actie hebben ingenomen. Dit betreft niet alleen de 5 jaar geleden tot stand geko Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon co. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no, 526 men samenwerking met de coöperatie, maar met alle organisaties, die invloed hebben op het leven der arbeidende be volking. Deze samenwerking wil niet zeggen, dat men wat vergaderingen heeft gehouden, maar dat men in een ruimen kring geploegd en gezsaid heeft. Onmid dellijk na den oorlog, dacht men in Neder land, dat men met de vakorganisatie stormenderhand de goede toekomst tege moet ging. Het nominale loon vloog om hoog. Maar er kwam een periode, dat de met moeite verkregen loonsverhooging vastgehouden moest worden en in deze periode kwam de samenwerking met de coöperatie tot stand. We begrepen wel, dat er eenige jaren van noeste propa ganda noodig waren, om ondanks die samenwerking tot eenigresultaattekomen. Dat resultaat is nu gelukkig bereikt. Op het oogenblik telt de coöperatie ruim 200.000 leden. Spreker deelde dan nog mede, dat hij uit het 3-jarig verslag der N.V.V. een statistiek had opgemaakt, en daaruit had geconstateerd, dat ondanks de belangrijke daling der levensmiddel- prijzen de omzet in den kleinhandel van 19 millioen is vastgehouden, terwijl in de handelskamer, de fabrieken der coöp., dus den groothandel, de omzet met 7 millioen is verhoogd. De tegenstand tegen de coöp. neemt in ons land echter zien- deroogen toe. Massa's rekesten zijn ge schreven aan den minister om toch maar dat hatelijke csöperatiekwartiertje voor de radio te verbieden. Ook wees spreker op den tegenstand die de groote zaken tegen de op 1 Mei in werking tredende wet op de winkelsluiting toonden. Men schreeuwde over beperking van de vrij heid der bedrijven, enz. Toen ik, zoo vertelde de heer De Boer, van het station naar dit gebouw liep werd ik getroffen door het geweldige aantal winkels wat hier is en ik dacht zoo bij mij zelf, dat van malaise hier toch weinig te bemerken is, daar de bevolking hier zooveel winkeliers kan onderhouden. Ge kunt toch echter het geld hieraan uitgegeven beter in eigen zak steken. Weet U, wat op een paar kunstzijden kousen verdiend wordt, die gj voor f 3.in den winkel koopt. Kunstzijde wordt gemaakt van hout, dat e n bewerking ondergaat, zoodat ten- si otte een draad tevoorschijn komt, waarop f: brieksmeisjes tegen een karig loon hun oógen blind staren en hun geest dooden door het eentonige werk. De productie prijs van deze kousen komt op 55 cent. U betaald er f 3.voor. Spreker noemde nog enkele pakkende voorbeelden, waarvan bij één zelfs de distributie het negenvoudige van produc tie en materiaal bedroeg. Lang niet op alle artikelen is dit natuurlijk het geval. In Delft, zoo vertelde de heer de B. verder, onderhouden 7 a 8 huisgezinnen een winkel, zoodat ieder huisgezin jaar lijks pl.m. f 300.— voor de distributie der levensmiddelen betaalt. Hoe kan dit voorkomen worden. Door organisatie en uitsluiting van particulieren handel. We moeten onze eigen grossier en fabrikant worden. Dat zal een schrede worden op den weg naar een betere maatschappij. Wat men ook probeert om het economi sche leven te organiseeren op den basis van het winstprincipe, alles mislukt. Zie slechts de kartels en trusts in Amerika, waar de crisis toch even erg is, als in andere landen. Wijzelf moeten de macht vormen om het economische leven een andere wending te geven. Niet individueel, maar georganiseerd. Pl.m. drie jaar ge leden organiseerden twee groote levens middelenorganisaties zich tot een geheel, omdat de 12 millioen die jaarlijks voor reclame werd uitgegeven, nu in eigen zak terecht kon komen. Op die manier kregen ze echter ook de levensmiddelen productie van velen in hun macht. Deze macht werd niet gebruikt om de productie goedkooper te maken, maar er werd zelfs gedreigd met verhooging der prijzen, zooals in Duitschland het geval is geweest. De groote, dure zaken verstaan toch meestal de kunst het publiek te trek ken, of door mooie cadeaux of met een z.g. 10 of 15 °/0 korting. Ondanks cadeaux en kortingen wordt er echter evengoed nog een geweldige winst gemaakt. Want al die cadaux enz. worden door u betaald. Een fabriek, die een soort goedkoop linoleum uitvindt, dat zeer brandbaar is, zal b.v. bij afname zoo leep zijn een brandpolis toe te geven. Honderden gevallen zijn er, waardoor het publiek bedrogen wordt. De samen werking tusschen het N. V. V. en den centralen bond van coöperaties heeft slechts ten doel de beginselen der ar beidersklasse in praktijk te brengen. Wjj verlangen sle.chts de daad, niet het lijdelijk toezien. Laat de daad dan ook spoedig komen. Met deze woorden beeindige spreker zijn rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen: gebruik gemaakt. De heer Jore sloot de vergadering, terwijl hij de hoop uitsprak, dat deze bij eenkomst niet zonder doel mocht blijken te zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 2 Mei tot en met Hemel vaartsdag wordt Avond- en Zondags dienst waargenomen door H. J. Rootlieb, apotheker, Binnenhaven. Van Vrijdag 6 Mei tot en met 8 M door de firma SmeetsSnel, Weststraa VOGEL-TENTOONSTELLING. In het clubgebouw Keizers gracht 10/11. Keizersgracht 10/11 zegt de lezer mees muilend. Hij bedoelt toch niet in Amster dam? Neen, lezer, de Helde rscjhe Keizers gracht wordt bedoeld en u vindt no. 10 en 11 vlak bü den Kanaalweg, tegenover de Rijks Hoogere Burgerschool. In een op non-actief gestelde smederij hebben de katholieke padvinders hun clublokaal in gericht en het is dit clublokaal, waar ze nu de tentoonstelling hebben, waarover we een en ander vertellen willen. Deze tentoonstelling gaat uit van de St. Josephs-gezellen-vereeniging met me dewerking van de katholieke verkenners en wordt gehouden van 29 April tot en met 5 Mei. „Eerste Heldersche Tentoon stelling tot bescherming van vedels B.A.V.O." is de naam en de initialen be- teekenen: „Beschermt alle vogels overal". Doel? Behoeven we dat hier nog uiteen te zetten? Luister wat in het voorwoord van het keurig uitgevoerde programma, dat hiervan is verschenen, hieromtrent gezegd wordt: „Lang niet groot genoeg is de liefde en waardeering en de kennis van de vogels, die in onze streek, vooral op Texel, voorkomen. Dit alles te bevor deren is het voornaamste doel van de B.A.V.O.-tentoonstelling". En dankbaar wordt de steun herdacht, dien men van allen kant mocht ontvangen: „Veel werk is er aan het tot stand komen van deze tentoonstelling voorafgegaan, maar we willen er hier tot onze groote tevreden heid aan toevoegen, dat wü inderdaad ook van verschillende zijden een zoo ruim mogelijke medewerking hebben genoten. Dankbaar zijn wij voor dien steun en allen, die ons geholpen hebben, betuigen wü onze welgemeende erkentelijkheid". De St. Josephs-gezellen-vereeniging heeft tot taak den jongen man godsdien stig, maatschappelijk en cultureel gereed te maken voor zijn beteekenisvolle taak als gezinshoofd en maatschappelijk wer- ke; zij wil den jongen mensch vormen naar eigen beproefd program en naar eigen vorm, en in de eerse plaats het be- wust-levende christendom tot een werke lijkheid doen worden in dezen felbewogen tijd in de harten onzer jongelui. En wat tenslotte dé katholieke verken ners betreft: deze organisatie is geheel naar het voorbeld van den grooten voor ganger Baden Powell opgericht en werkt samen met de Nederlandsche Padvinders, evenals dat de C.J.M.V.-Padvinders doen. Ook hierover bevat het programma uit voerige bizonderheden. Tenslotte vinden we in het programma betreffende deze tentoonstelling nog een uiteenzetting van dr. A. E. H. Swaen; den voorzitter der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels over het werk dezer welbekende vereeniging, die belangstelling tracht te wekken bij het' groote publiek voor haar werk. Het eere-comité vóór deze tentoonstel ling is samengesteld uit de volgende hee- ren: Burgemeester Driessen, voorzitter; schout-bii-naoht Brutel de la Rivière; de "eerw, heeren Koopman en Van Veen, pastoors van de beide parochieën hier ter stede; verder dé heeren J. Th. van Galen, centraal president der St. Josephs-gezel- lenvereeniging, dr. L. Berger, diocesaan commissaris KatSh. verkenners, J. A. A. M. Alink, vlootaaimoezenier K. M. en prof. dr. A. E. H. Swaen, voorzitter van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Vo gels. Technisch adviseur is de heer S. van der Vring, hoofd der katholieke u.l.o.- school. Het tentoonsteilingsbestuur be staat uit de heeren fr. G. C. Verhaar O.F.M., voorzitter; P. Th. Luyckx, L. Doorman en J. B. Ramler, raad van Be stuur der St. Josephs-gezellen, en G. Moester, groepleider der katholieke ver kenners. Zooals we zeiden, heeft men deze ten toonstelling ondergebracht in het veree- mgingslokaal der katholieke verkenners, Keizersgracht 10/11. Smaakvol is de be schikbare ruimte ingericht; dadelijk bij het binnenkomen zien wü het schild der Vereeniging, waaromheen enkele schil derstukken, een penteekening en een houtsnede ziin c-^ehangen, voorstellend verschillende vogels. Rechts van den in gang komen we het eerst hii de strand vogels; hier zijn de voornaamste strand vogels in opgezetten staat geëxposeerd: 2 groote mantelmeeuwen, een goudple- viertje, een zand'loopertje, een kluut, een wulp, een alk, enz., en er is gezorgd voor een hun passende omgeving van strand en schelpen, enz. Ook ziin hier een paar' wandplaten met afbeeldingen van zee- visschen en meeuwen. Een tweede stand geeft ons eenige photos en is ver der gewild' aan de voedering in den win ter. Het is de Plantenziektekundige dienst te Wageningen, die dezen stand ver zorgde en een goed overzicht geeft van wat de vogels in den winter noodig heb ben. Ook zijn hier tal van nestkastjes ge ëxposeerd, zooals die voor de verschil lende vogels het best kunnen worden in gericht. Voor de mooiste photos door de jongens gemaakt worden prijsjes be schikbaar gesteld. Aan den anderen kant kriigen we dan een stand van de Donkere Duinen. Deze is, met meiewerking van het gemeente bestuur, door den heer Maas ingericht. We zien hier in klein bestek alle vogels bijeen, die in de Donkere Duinen voor komen: een jonge koekoek, gevoederd dooi- een klein graspiepertje, een velduil, een bonte kraai, een ijsvogeltje. Ook een egeltje is er te zien, mede-bewoonster van dit terrein. Dotterbloemen noch andere flora ontbreken hier, evenmin de vijver, in den vorm van een reusachtige tül- En dan: onze plantsoenen. De heer Maas heeft natuurlijk de gelegenheid aangegre pen om eens te demonstreeren hoe een plantsoen niet, en hoe het wel moet wor den ondehouden. In het eerste geval: de keistecnen overal op het gras, allerlei rommel, papier, houtwol, enz. op de pa den, enz. In het tweede geval kun je er, hij manier van spreken, soep van eten. Zoo hoort het. Niet, dat we er soep van gaan eten, maar dat het er behoorlijk uitziet. We zijn intusschen nog lang niet rond geweest; we vinden nog moeras- en weide vogels, waterhoentjes, die hun nest op het water hebben, we leeren de roerdomp r.og kennen en komen dan in de bosch streken, waar ook veel vogels huizen. Al lereerst- hebben we daar de boschfaisant, verse*soorten uilen, de buizerd, valken, e specht, het sierlijke pestvogel- ik-ï eekhoor^e n»t"iirHJk ook. Hee- DEN HELDER ondag 24 April 1932 NTed. Herv. Geni. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst. \ed. Herv. Gein. (\Vesterkurk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Parzifal" (Mt. 5:6) Gereï. Kerk (Julianapark). 'sMorgenj 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 il, de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Herst. Evang, Luth. Gein. (Weezenstr.) 's Morgens 10u.Ds. J. H. Vaandrager Vlootpredikant te Den Helder. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 U. en 's avonds 5.30 u. Ds. R. C. W. J. Hoek Doopsgez. Gem. Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraal 78). H.H. Filippus en Jacobus. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Toelating tot de le H. Communie van nieuwe lidmaten. 's Avonds 7 uur, Vespers en dankzegging. Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Morgens 10 uur, Opdrachtdienst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbyeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7 uur, de heer J. Saarberg, Cand. tot de H. D. te Schiedam. wel het niet wegloopt bij uw komst, eet het toch niet meer uit de hand. zooals in het Haagsche bosch, waarvan wij ver telden (Uit „De Wandelaar"). Tenslotte is er nog een stand, die be trekking heeft op het onderwijs: wand platen, grafische schetsen, mededeelin- gen, een groote photo van de jongens der katholieke u.l.o.-school, die bezig zijn een nestkastje op te hangen, enz. Kortom, er is. zooals men uit boven staande opsomming ziet, zeer veel wetens waardigs te zien. Vermelden wij tenslotte nog, dat de bekleeding met medewerking van de firma Vroom Dreesmann tot stand is gekomen, en dat de opbrengst geheel ten goede komt aan den arbeid der vogelbescherming, dan is hiermede het belangrijkste vermeld. De tentoonstelling werd Vrijdagavond gopend door den Burgmeester van Den Helder. De opening. Dank zij de vriendelijkheid van onzen burgemeester, die te 8 uur de tentoon stelling moest openen, waar vooraf evenals wy zelf by een jubilaris op de gasfabriek moest zyn.en die ons in zijn auto mederiam, konden wjj tijdig hij de opening tegenwoordig zijn. 't Zag er keurig uit in het perceel Keizersgracht 10/11; beneden, links, was een knus ontvangvertrekje, waar wjj den Schout by nacht en zijn adjudant, de beide pastoors onzer parochieën, kapelaan Alink en nog zoo dezen en genen aan troffen, die tegenwoordig zouden zijn by de opening. Wy noemen den heer Dry ver, secretaris van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van vogels, de leden van het tentoonsteilingsbestuur, de eerw. heer fr. G. C. Verhaar, O. F. M., voor zitter (die op het oogenblik, dat dit ver slag verschijnt, de gemeente verlaten heeft om elders zyn werk voort te zetten), de heeren P. Th. Luyckx, L. Doorman, J. B. Ramler, Raad van Bestuur der St. Josephs gezellen, den heer G. Moester, Groepleider der katholieke Verkenners, den technische adviseur S. van der Vring, hoofd der katholieke Ulo-school, wet houder de Boer, de directeur gemeente reiniging enz En het was op de bo\nverdieping, waar men een keurige ontvangst-salon had ingericht en waar te 8 uur fr. Verhaar O. T. M. als voorzitter der tentoonstelling aan allen een woord van welkom toeriep. Het is mij een vreugde, aldus de spr., hier zoo'n illuster gezelschap voor zoo'n schoon doel te mogen toespreken. Toen het bericht van onze a.s. tentoonstelling naar buiten drong, werden my, zegt spr., allerlei vragen gesteld over het doel er van. Dat doel is zeer eenvoudig en met een paar woorden verteldte bevorde ren, dat by de jongelui worde aange kweekt liefde voor en kennis van de vogels, vooral ook de wetenschap hoe ze in den winter moeten worden gevoederd. Zelf wist ik nog niet hoe de tentoon stelling worden zou, ik wilde haar een algemeen karakter geven, maar daarvoor was grootere publiciteit noodig. Een eere-comité werd samengesteld, waarin de voornaamste burgers van Den Helder werden aangezocht zitting te willen ne men. Het tentoonstellingscomité werd saiyengesteld uit de jongeren zelf onder leiding van de ouderen. Het was een heele onderneming toen verschillende personen uit te noodigen hoe zouden die autoriteiten een verzoek van onze jongeren opvatten Wy zyn politiek geweest door er een aanbevelend woordje van de grooteren by te doen en gelukkig, we zyn geslaagd in de samenstelling van dat comité. Spr. dankt den burgemeester hartelijk, dat hy zich voor deze zoo schynbaar minie me zaak heeft willen interesseeren en de jeugd-organisaties heeft gesteund. Ook de Schout-by-nacht was aanstonds bereid in het eere-comité zitting te nenfen. Namens het tentoonstellingscomité en

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13