HEL-IIEKT BUS S. I KMI i In. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Recht op den afgrond toe. Een avontuur in het land der Pharao's. FBISOBAM Nr. 7112. EERSTE BLAD ZATERDAG 30 APRIL 1932 60ste JAARGANG De club der hulpeloozen te Genéve. - Wegens ziekte de besprekingen gestaakt. - De wanhopige discussies over de aanvalswapenen. - Italië voor herziening der vredesverdragen. - Hervatting der bemiddelingsonder handelingen te Geneve. DEN HELDER-ALKMAAR. DAGELIJKS. Amerika en de wereldcrisis. Ziet men het gevaar niet in? FEUILLETON PER Vz POND GEEL30 d. GROEN 35 ROOD... 40 De komende herstelconferentie in Lausanne. in 50 dessins, kleur-*oht, - wasoh-echt, Verdraag geen rugpijn. (Wordt vervolgd). COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land i 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0. .0, f 0. 0, f 1._. Modeblad resp. f 0.95,11.25, 11.25,11.35. Lossenos. 4 ct.; Ir.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Teleloon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, ie koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Wij schreven in een vorig overzicht over de „ontwapeningscomedie" te Genève, naar aanleiding van het bedroe vend resultaat der besprekingen. De „Nw. Rott. Crt," van Donderdagavond maakt het niet beter en heeft het in een artikel over de„club der hulpeloozen". Een ken merk der hulpeloosheid is schrijft het blad dat zij in den regel door speciale ongelukjes schijnt te worden vervolgd. Zelfs dit verschijnsel Ontbreekt niet. En het blad vervolgt dan: Een ziekte van Tardieu heeft de bij eenkomst der minister-presidenten, die tegen Vrijdag bepaald was, in het water laten valen. Het is niet waarschijnlijk dat wy met een diplomatieke ziekte te doen hebben, zooals van zekere zijde is ge opperd. Bang is Tardieu allerminst; en een Fransch premier gaat niet spotten met een k e e lziekte midden in den verkiezingsstrijd! Wij kunnen echter zeer goed komen in den twjjfel van onzen Geneefschen cor respondent aan het nut van de bijeen komst der eerste ministers, als deze had kunnen doorgaan. Uit de uitlatingen van MacDonald tegenover de journalisten te Genève mag men opmaken, dat ook hij vrijwel allen goed verloren had. Was het niet merkwaardig dat hij, de labour-man, en in zijn party zelfs de pacifist bij uit nemendheid zooals hij tijdens den oorlog bewezen heeft, het oogenblik gekomen achtte om half in het openbaar, en in ieder geval zoo, dat de heele wereld ervan verneemt, het dreigement uit te spreken dat Engeland wel eens gebruik kon ma ken van zijn recht om de speciale beper kingen in den vlootbouw van de confe rentie van Londen op te zeggen, als Frankrijk en Italië zich ook op dat punt niet wat toeschietelijker gingen toonen? MacDonald is dus bitter teleurgesteld over den toestand, dien hij ook ten op zichte van de Fransch-Italiaansche vloot- besprekingen te Genève heeft aangetrof fen. Bovendien getuigt dit dreigement van kwaad hümeür.H4j is over het gè- heel zeer ontevreden en hij heeft daar reden toe. MacDonald heeft nu gezegd dat hij te Lausanne een definitieve oplossing der financieel® vraagstukken zal eisehen. Mogen wij eruit hooren dat hij van plan is, in het vraagstuk der oorlogs schulden van Amerika afstand te eisc-hen? vraagt de „Nw. Rott. Crt." „De staatslieden", zoo heeft hij gezegd, „behooren den moed te hebben radicale oplossingen aan te hevelen, ook al zou deze oplossing aanvankelijk bij het eigen volk niet populair zijn." Weg met de be talingen dus! Laat ons hopen dat dit al leen tegenover de Franschen bedoeld is. Zingt Engeland tegenover Amerika A, dan zal men zien met hoeveel animo de rest van hte koor zal invallen. Het is wel heel duidelijk, dat men op dit punt te Genève niet opgeschoten is. Anders zou MacDonald nu niet zoo zijn hart tegenover de pers hebben gelucht. De geschiedenis van de vorige dagen herhaalde zich, dat de delegaties zich bij de beoordeeling van het al of niet offen sieve karakter van bepaalde wapenen blijkbaar door hun eigen bijzondere be langen laten leiden. Terwijl de Engel- schen en Amerikanen gisteren en eergis teren toonden veel sterker bedenkingen te hebben om aan bepaalde wapenen der zeemacht een aanvallend karakter toe te kennen dan zij een week te voren met be trekking tot de machtigste wapenen der landmacht gehad hadden, was vandaag omgekeerd de Fransche delegatie, die zoo krachtig het aanvallend karakter der j tanks en zware kanonnen verleden week bestreden had, thans veeleer geneigd om| de machtigste wapenen der zeemacht on-i der de aanvalswapenen te rangschikken.! De oud-minister van marine Dumpnt was j de woordvoerder der Fransche delegatie) in de vlootcommissie Hij betoogde, dat de slagschepen met een groot kaliber van de daarop aanwezige kanonnen en voorts de moederschepen voor vliegtuigen voor zoover deze tot het werpen van bommen en niet uitsluitend voor verkenning moch-1 ten geschikt zijn, op de lijst der aanvals- j wapenen moesten geplaatst worden. Ook de snelheid der slagschepen zou een cri terium voor het offensief karakter ervan kunnen zijn. Op voorstel van den voorzitter besloot de oommissie de volgende dagen achter eenvolgens te behandelen: 1. de slagsche pen, 2. de moederschepen voor vliegtui gen, 3. de duikbooten, 4. de mijnen en 5. verschillende andere onderwerpen, zooals de chemische wapenen en kustverster- kingen. Hervatting der bemlddellngsonderhan- delingen te Sjanghai. Naar Vaz Dias meldt als gevolg van het aanvaarden van het bemiddelingsvoorstel van den Brit sehen gezant in China, Sir Miles Lamp- son, zoowel door de Chineesehe als door de Japansche regeering de bemiddelings pogingen te Sjanghai Woensdag hervat. Het is echter de vraag of de onderhande lingen eenige kans op succes hebben, nu de Japanners den nieuwen eisch hebben gesteld van terugtrekking der Chinee sehe troepen uit Poetoeng. Ingaande: ZONDAG 8 MEI 1932. Vertrek-tijd van: DEN HELDER 5 MINUTEN VERVROEGD, n.l. 8.40 en 17.40 van HAVENHOOFD door ónzen Amerikaanschen verslaggever GEORGE O. CLAREN. De discussie over de aanvalswapenen. Dat men van Genève niets te verwachten heeft, blijkt ook wederom uit de verschil lende standpunten over het vraagstuk der aanvalswapenen, waarover men de laat ste dagen te Genève discussieert. De corr. van de Nw. Rott. Crt. te Ge lieve schreef daarover Donderdagavond aan zijn blad o.a.: Italië voor herziening der vredesver dragen. Binnenkort zullen in Italië de be- grootingsdebatten worden gehouden en men kan daarbij een ondubbelzinnige uiting ten gunste van hét denkbeeld van herziening der vredesverdragen ver wachten. Polverelli, die met Mussolini in de buitenlandsche politiek ten nauwste samenwerkt, heeft aan het parlement zijn rapport over de begrooting aangeboden. Italië, zoo wordt daarin gezegd, wil door zijn eigen richtlijnen Europa tot er kenning van een werkelrjken toestand bewegen. De Italiaansche regeering wil het herstel van den toestand van recht vaardigheid onder de volkeren, opdat men de stemming uit den oorlogstijd te I boven komt en een weg omhoog kan be treden. Italië eischt rechtvaardigheid onder de naties. Er moet een streep ge zet worden onder de tragische boekhou ding, waarvan de eerste post het bloed van tien millioen jonge menschen is, die de zon niet zullen weerzien. Italië eischt omverwerping der douanemuren welke weliswaar den invoer kunnen beperken, doch allen uitvoer lam slaan. De Donau- en Balkanstaten moeten noodzakelijk ge holpen worden, te meer daar eenige reeds voor den wereldbrand, door oorlog sterk waren uitgeput. De herziening der verdragen is een his torische noodzakelijkheid die bovendien in het volkenbondsverdrag is voorzien. Italië wil binnen het kader van den Vol kenbond tot verhindering van een nieu wen wereldbrand geraken. Het is niet on waarschijnlijk, dat Mussolini zelf aan het debat zal deelnemen. (Telegrafische brief van onzen Amerika- mectewerker naar aanleiding van de enorme bankschandalen en het geldgebrek in de Vereenigde Staten van Noord-Anierika.) New-York. April 1932. Een land, dat niet van humor ontbloot is, dat is Amerika. Zulks moet men telkens weer bekennen. Vandaag zoo, morgen ge heel andersom! De energie en de werk kracht van den Yankee is overigens be wonderenswaardig! Daar heeft men nu cm eens een voor beeld te noemen de „prosperity" gehad! Dat was geweldig! Alle zaken bloeiden op, groeiden en breidden regelmatig uit. Iedere arbeider, iedere tramp had, volgens Henry Ford, „zijn auto in zijn zak". Divi denden werden uitbetaald, waarvan buiten staanders groen werden, van afgunst. En met onbeschrijfelijke verachting keek de Wallstreet-man op het gebrekkige Europa neer, dat zich maar niet uit de put kon werken, dat steeds en altijd in crisisnood verkeerde. En nu hebben zii zelf de crisis in huis! Op een wijze, die zy nooit en nimmer ver wacht hadden. Een paar weken geleden nog stond Hoover in het Witte Huis te Washington, wreef zijn van het talrijke „shakehands" pijnlijke handen, maakte „keep smiling!" en sprak zijn toehoorders door de microfoon moed in, waarbij hii zich in de meest-hoopvolte bewoordingen uitliet. „Het zal wel gaan!" galmden de microfoons door de leidingen„Het zal wel gaan!" brulden dë luidsprekers buiten. Zonder twijfel: Het zal wel gaan! Hoover heeft gelijk gehad! Maar.... niet beter gaan! Slechter zal het gaan! Zóó slecht, dat de arbeiders en tramps niet alleen geen auto in den zak, maar zelfs geen eten in de pot zullen hebben! De Fordfabrieken liggen stil! InsuH is failliet en heeft tienduizenden ontslagen! B39 Oorspronkelijk verhaal. door KEES MIDDELBERG. (Auteursrecht voorbehouden). 3). HOOFDSTUK II. De zwarte Schim op de Mumm'ektet. Het woonschip, geriefelijk, koel en rus tig, voer langs den oever van den Nyl. Niet ver af stonden de bruine huizen van een dorp en uit dat dorp klonk het me lancholisch geluid van een fluit, in den stillen avond bespeeld door een inlander. Een ry kameelen kwam met langzamen regelmatigen stap nader en pas- seerdehet schip; de drijvers liepen naast hun dieren, een eentonige, ï'hytmische wijze zingende, zooals kameeldrijvers dat. gewoon zijn. Nu en dan streelde een zachte wind de rivier en deed kleine golf jes huppelden. Ginds aan de overzijde ver weg, lagen de Lybische heuvels, don kerblauw en purper in den naderenden avond. Een kwartier geleden was er eenige drukte aan de rivier ontstaan. De post boot uit Caïro, die onderweg een defect had gehad en daardoor groote vertraging had gekregen, had aan den oever aange legd en had het gewone oploopje van nieuwsgierige inlanders veroorzaakt. Nu was alles weer stil. De avond naderde snel. Na een half uur zou het volslagen donker zijn. De heer George T. Russell zat een cou rant te lezen. Achterover in een gemak- kelijken stoel op het dek van het woon schip; met een koelen dronk naast zich en een venijnige groene sigaar tusschen de vingers, zag hij er tevreden en wel varend uit. Maar als men hem aandach tiger beschouwde, zag men lichte rim pels op zijn voorhoofd en den onrustigen blik in zijn oogen. Zijn vrouw zat tegen over hem en beschouwde met droomeri- gen blik het landschap aan gene zijde der rivier en de lyn der verre heuvelen. „Zou John nóg niet wakker zijn?" vroeg de bankier, opkijkend van zyn courant. „Ik denk het niet; anders kwam hij wel naar boven, in de koele avondlucht. Hij gevoelde zich vandaag veel beter dan gisteren; hij had lang niet zooveel hoofd- pyn meer." „Gelukkig. Hij mag bly zijn, dat het nog zoo goed met. hem is afgeloopen. Zon hy zich zich nu langzamerhand ook niet gaan herinneren, wat er eigenlijk met hem gebeurd is?" Mevrouw Russell schudde het hoofd. „Ik verwacht het niet, George. Je weet, PER '4 PD de £*t Cjoedkwpe ÏJabak f wat de dokter ons heeft gezegd. Ik heb meer van zulke gevallen gehoord. Je weet dat je eigen broer eens op het ijs is gevallen met zijn achterhoofd tegen het harde ijs en dat hij zich de laatste oogen- blikken vóór den val en den val zelf nooit meer heeft kunnen herinneren, hoewel dat nu toch al een kleine veertig jaar geleden is. De slag, die John op zijn hoofd heeft ontvangen, en waarvan de streep tot op zijn voorhoofd liep, heeft by hem hetzelfde resultaat te weeg ge bracht als die val op het ijs bij je broer. Hij weet absoluut niets meer van wat er met hem geburd is. De wetenschap neemt aan, dat in een bepaald gedeelte van de hersenen de herinnering zetelt en juist dat gedeelte is by John geschokt door den slag. Ik geloof nauwelijks, dat hij zijn herinnering op dat punt ooit zal terugkrijgen." „Het is vreemd," zei de bankier pein zend. „Niet zoo vreemd, als je denkt, George. En het is gelukkig ook niet zoo belang rijk, nu John spoedig weer hersteld zal zijn er er niets van zyn eigendom ge stolen is." „Je denkt steeds, dat het om diefstal te doen is geweest!" Mevrouw Russell zuchtte zachtjes. „Waarom anders lieve? Ik begrijp niet, dat je zoo vast houdt aan dwaze spook beelden. Het is nat u u r 1 y k een dief geweest. Jolin is wakker geworden, heeft een dief gezien, is op hem afgesprongen en is begonnen met hem te worstelen. De man is hem te vlug af geweest en heeft hem met een of ander voorwerp De Hollywoodsche ateliers, waarin bijna 300.000 personen werkten, sluiten de mooie poorten, zelfs Morgan, de groote financier van Ivar Kreuger, zit niet alleen volgens de geruchten, maar in werkelijk heid op het droge! En Eugen Mayer, de almachtige president van de Bondsbank, heeft verklaard, dat hij ruim 1300 Ameri- kaansche banken moet laten springen, daar hy deze met den besten wil niet meer kan subcentioneeren! Will Rogers echter, de hoofdredacteur, reporter, acteur en artiest, meent: „Nu zijn wij er!", waarmede deze spotter, met het geproefde avonturiersgezicht, wil zeggen, dat een verschil in toestand van Europa en Amerika niet meer bestaat! En dus heeft dit rijke en buitengewoon energieke land Amerika eveneens de crisis in huis! Vijfentwintig milliard dollar, d.i. meer dan zestig milliard1 gulden, zijn ver loren gegaan! Millioenen menschen heb ben alles verloren, wat zy bezaten! En desondanks durft de heer Stimson, de staatssecretaris, wederom te spreken van „een wederom beginnende prosperity!" En desondanks richten enkele lieden in Ohio een „Amerikaansch-monarchistisohe party" op. En desondanks hangt heel Amerika aan de lippen van hun nieuwen aigod, den nieuwen „heiland" Shri Mohar Baba, die uit Indië kómt en de zeerver- eerde profetes Aimée MacPherson concur rentie wil aandoen. Ik heb geleerd, my in dit land niet meer te verwonderen. Maar dat juist in dezen tijd van den bittersten nood 600.000 ver klaren, dat zij een Amerikaanschen keizer willen hebben en dat zii voor dit doel zelfs geld beschikbaar stellen, dat er in deze dagen menschen zijn, die voor den brui nen Shri Mohar Baba een goudversierden tempel bouwen, dat er politici zijn, die ongeacht de onbarmhartige, opvallende werkelijkheid spreken van een hetere toekomst binnenkort.... daarvoor, kan men slechts één verklaring vinden: De zorgen maken het hoofd op hol! Maai- misschien ik hoor de verwijten reeds klinken ben ik onrechtvaardig! Misschien zie ik slechts een dunne, uiterst dunne laag van menschen en verbeet ik de andéren te beschouwen?.... Neen helaas neen! Ook Yankees, die de koele, onomkoop bare blik en het rustige, berekenende ver verstand van den geboren zakenman, van den type-Amerikaan nog wisten te behou den, zien de zaken even somber in, als ik: Will Rogers, Hope Smith, de intelligent ste Chicagosche hoofdredacteur, Dreiser, •Sinclair Lewis! En de brutaalste van hen en hii kan zich dit als schatrijk man veroorloven heeft Rogers uitgesproken, bij van dezen tijd denkt: „Zyn jullie beneveld? Zien jullie den afgrond niet?" neergeslagen. Daarop is hij snel uit het vertrek ontsnapt." „Je spreekt of je er bij bent geweest" „Maar het is toch duidelijk genoeg, George. Het raam stond open." „Dat staat den heelen nacht open; John slaapt altijd met open raam. Dat zegt dus niets. En heeft men sporen gevonden van een inbreker?" „Hoe kan men speciale voetstappen vinden langs een hotel, waar den heelen dag gasten en bedienden heen en weer loopen? Het is immers onmogelijk, uit dien warboel de voetstappen van één man uit te zoeken!" „In de kamer heeft men geen -sporen gevonden, noch op het raam." „Dat bewijst alleen maar, dat de dief handig en voorzichtig is geweest." „Waar is het wapen, waarmee die dief John heeft getroffen?" „Dat zal hij natuurlijk weer hebben meegenomen. Het kan een revolver zijc geweest of een ander inbrekersin strument." „Hm! En waarom lag John juist voor die mummiekist?" „Omdat hij daar den slag ontving, die hem deed neervallen." „En wie gaf hem dien slag?" „De dief natuurlijk. Wil je dan in alle ernst volhouden, dat de doode mummie John heeft neergeslagen?" „Je weet, dat het hoofd van de mum mie anders lag dan den avond te voren." „Dat is waar. Maar dat is immers ge makkelijk te verklaren. De dief heeft de kist geopend, denkende er voorwerpen van waarde in te vinden. Hy heeft zijn Mii heeft hem deze beide zinnen (zijn hoofdartikelen zijn zelden langer, dan enkele zinnen van het genre als boven) zeer kwalijk genomen. Maar gelijk ge lijk heeft hii toch! Het is werkelijk een humoristisch land, dit Amerika! Millioenen verhongeren, millioenen! Maar een werkloozenzorg wordt niet georganiseerd. Vijfentwintig milliard dollar is verloren gegaan! En een tweede vijfentwintig milliard zal weldra volgen! Maar Stimson spreekt van een „al weer beginnende prosperity!" Het huis. waarin Amerika woont, kraakt in haar voegen, brokkelt langzaam af! Maar inplaats van het opnieuw op te houwen, ric'ht men voor een onbekenden Indiër (die geen andere verdiensten heeft dan het feit, dat hii zeven jaargezwegen heeft!) een gouden tempel op. En daar men niemand vindt, dien men voor al dezen onzin verantwoordelijk kan stellen, waarop m ende sedert maanden en maan den opgekropte woede kan luchten, eischt men de veroordeeling en het ter-dood- brengen van zes, arme, jonge negers wiens schuld niet eens vaststaat of be wezen is. Humoristisch?.... Neen, humoristisch is dit alles niet! Maar wel tragisch. Het ontwaken in dit land zal wreed en hard zyn. Als men ooit de oogen opent en de dingen ziet, zooals zy werkelijk zijn! Ongeveer half Juni a.s. wordt bet doek opnieuw voor een nieuwe tragedie en wel de finale(?) regeling van het herstel-beta lingsprobleem en daarbij annex van de oorlogssohulden. Wii stellen ons nog altijd op bet stand punt, dat Duitschland niet meer kan en ook niet meer wil betalen en dat dus alles, wat op deze conferentie te Lausanne ge zegd zal worden en alles, wat daarbij zal worden voorgesteld af zal stuiten op die paar woorden, die Duitschland zal spre ken: Wii kunen niet meer. De verkiezingen in Duitschland, te weten de beide verkiezingen voor het Presidentschap en de landenverkiezing, die net achter ons liggen, hebben bewe zen, dat de macht van de nationaal socia listen sterk aan het stijgen is en al mag Hitier geen meerderheid hebben verkre gen, het neemt niet weg, dat men zich in het midden-Ëuropeesfhe Rijk meer en meer moet wennen aan de eisehen, die de nationaal-socialisten zoowel aan de bin- nenlandsche als aan de buitenlandsche politiek zullen stellen. De Regeering kan nieuwe noodverordeningen maken, maar druischen deze te sterk in tegen hetgeen de meerderheid wenseht, dan zal een ex plosie niet kunnen uitblijven, een explo sie, die noch Hindenburg, noch Brüning zullen willen forceeren. Trouwens Brü ning heeft al namens de Regeering krach tig gezegd, dat Duitschland geen beta lingen meer zal doen, nu niet noch in de toekomst, een verklaring, waaraan hii ge bonden is.Was de situatie in Duitschland in de laatste maanden anders geworden, (ten zou hii misschien op handige wy'ze terug kunnen krabbelen, maar dit is ons inziens nu onmogelijk, nu het Duitsche volk zich meer solidair met het nationaal socialisme heeft verklaard. Het is eigenaardig, dat men buiten Duitschland zoo weinig met de realiteit rekening houdt. Spitst zich in Duitsch land het denkbeeld toe, dat er geen beta lingen meer zullen mogen en kunnen worden gedaan, het buitenland daarente gen gaat de andere richting uit. Nu men binnenkort voor de beslissing staat en nu de crisis zich algemeen heeft verscherpt, zoodat overal dé staats-budgetten in wan orde zijn, nu begint men de consequenties van het eventueel aanvaarden van het Duische standpunt te realiseeren en zoo hand in de kist gestoken en aldus het hoofd van de mummie geraakt, dat daar door verschoof. Daarvan is hij misschien heftig geschrokken of John is op dat oogenblik wakker geworden en heeft een beweging gemaakt. Het deksel van de kist is toen omlaag gevallen en door dien slag ben jij wakker geworden. De rest is duidelijk genoeg. John zelf is ge heel van deze meening." „Dat zegt niet. John kan zich niets meer van het geval herinneren en zijn hypothesen zijn niets meer of minder waard dan die van jou. Voor mij is het meest van gewicht, dat men in het geheel geen spoor van een dief heeft kunnen vinden. „Omdat de man al lang in het donker was verdwenen." „Goed, maar men zou toch wel ecnig spoor van zijn aanwezigheid hebben ge vonden?" „Je moet in een uithoek van Egypte, te midden van de woestijn, geen Sherloek Holmes verwachten." „Dat doe ik ook heelemaai niet, Ik stel heelemaal geen overdreven eisehen. Ik constateer slechts, dat geen enkel mate rieel spoor wijst op een dief." „En dus. De bankier haalde de schouders op. „Dus mag ik er van denken, wat ik wil. In vind het een zonderlinge geschie denis. Je broer steeltnu ja, zeg dan maar: laat een mummie stelen en smok kelt ze zijn kamer binnen. In denzelfden nacht, vinden we hem bewusteloos op den grond liggen voor de kist, waarin hy de mummie heeft geborgen; hij komt'een SS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie wel in Amerika als in Engeland begint men in te zien. dat het schrappen van de herstelsdhulden voor hen geen direct voordeel zal kunnen opleveren. Wel be staat er natuurlijk het indirect voordeel, dat een regeling van het foutief gefun deerde vredesverdrag van Versailles de wereldcrisis in intensieit zal doen afne men, maar voorloopig zal de bezwering van de depressie niet in de richting van de Amerikaansche en Engelsche bedrij vigheid gaan. Wordt Duitschland onthe ven van ziin herstelbetalingen, dan zal daarmee gepaard moeten gaan een schrapping van de oorlogssohulden. Fi- nantieel zou Engeland daarvan weinig nadeel ondervinden. Frankrijk zal een grootere veer moeten laten, maar Ame rika zal het loodje daarbij moeten leggen. Waar de budgetaire situatie in Amerika uiterst slecht is, is het toestemmen in schulden annuleering voor dat land een bijna onoverkomelijke verzwaring van de financieele verhoudingen. Het is dus te begrijpen, dat de Amerikanen, die hoe langer hoe meer belastingen zullen moe ten betalen en die hun inkomsten staag zien terugloopen, er niets voor zullen Blijf flink en gezond! Verdraag geen rug pijn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, isschias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noo- dig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urinezuur en andere schadelijke onzuiverhe den kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daar toe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten i 1.75 pfr flacon. paar uur later tót bewustzijn en.weet nergens meer van. Vind je dat niet zon derling? Je weet wat er met Lord Carna- von is gebeurd!" Mevrouw Russell maakte een beweging van ongeduld. „George, je lijdt aan een idee fixe!" „Ja, ja; dat is gemakkelijk te zeggen, maar wat zijn de feiten? Lordt Carnavon en de heer Carter hebben het graf van dien ouden koning. hoe heette hij ook weer.... Toet-ankh-Amen of zoo iets... leeggehaald en er een boel reclame mee gemaakt. En twee maanden later was Lord Carnavon dood en de heer Carter, die bijna gelijktijdig ziek werd, heeft zijn leven nog op liet kantje af kunnen red den. Weet je niet, dat naar aanleiding van dit sterfgeval een heeleboel andere sterfgevallen in de pers in herinnering zyn gebracht, die allemaal verband hiel den met mummies of met schendingen van Egyptische graven?" Mevrouw Russel zuchtte. „Ik zie geen nut, daarover met je te disputeeren, George," zei ze. „Als je met alle geweld wilt gelooven, dat dié oude mummie midden in den nacht uit de kis\! is gestapt, John bij zyn kraag heeft ge vat, hem uit zijn bed heeft getrokken, hem een pats op zyn gezicht beeft ge geven en daarna weer kalmpjes in de kist is gaan liggen en het deksel weer heetf dicht getrokken nu, geloof het cl311 ni33r! Mssr doe me een pleizier en zeg je meening niet hardop, als er ande ren bij zijn."

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1