T Van en over de ontwapeningsconferentie. Mooie collectie Vossen,. WESTSTRAAT No. 14. Vierde Blad. BUITENLAND. „TELLUS" Horloge Het karpet dat U bevalt" Jb. HARJER ZOON Echte Blauw- en Zilvervossen. Bontshawls. VAN ZATERDAG 30 APRIL 1932. De buitengewone Volkenbonds vergadering. Bomaanslag te Sjanghai. Er ligt een buitengewone waar deering in opgesloten, wanneer emand voor zijn Jubileum een ontvangt. Horlogerie Suisse Denkt er aan verkoopt alleen De eed van trouw aan den Engelschen koning afgeschaft. tomesk^tojmM<er. Groote keuze wollen stoffen voor mantels en costumes naar maat. Prima afwerking. - Elegante coupe. de groote mode van dit seizoen v.af 14. Pelterijen magazijn Personenvervoer over den afsluitdijk. Het conflict in de stroocarton- industrie. Loopende pachtcontracten. m De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Genéve meldde ons gisteravond De commissie van 19 uit de buiten gewone Volkenbondsvergadering is van middag opnieuw achter gesloten deuren bijeengeweest en heeft besloten overeen komstig de in Maart aangenomen resolutie van de Volkenbondsvergadering volgens welke deze uiterlijk op Mei opnieuw zou moeten bijeenkomen, de Volkenbonds vergadering in voltallige zitting tegen Zaterdagochtend 30 April bijeen te roepen. De commissie van 19, ingelicht omtrent den voortgang der onderhandelingen te Sjanghai inzake den wapenstilstand en het tijdstip van de ontruiming van Sjang hai door de Japansche troepen, heeft vandaag den tekst eener resolutie vast gesteld, die aan de buitengewone Volken bondsvergadering zal worden voorgelegd. In volkenbondskringen was vanavond een duidelijke ontspanning met betrekking tot de betrekkingen tusschen Japan, China en den Volkenbond te bemerken. AMERIKA EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. In een artikel over den gang van za ken te Genève schrijft de „New York Herald Tribune", dat Frankrijk door de ziekte van Tardieu een discreten sluier over de ontwapeningsconferentie heeft laten vallen. Men kan zich niet verzetten tegen het gevoel, dat de conferentie te Genève door Amerika en Engeland on voldoende is voorbereid, in tegenstelling tot Frankrijk en Duitschland, die met vast omlijnde programs zijn gekomen. De conferentie is het gevolg van een gedach- tengang, die dertien jaar geleden in het verdrag van Versailles was neergelegd., doch deze ideeën hebben thans opgehou den te bestaan. Wij leven niet meer in de door den oorlog uitgemergelde wereld van 1919, doch in de door den vrede uitgemer gelde wereld van 1932. Hiernaar hebben wij ons te richten. De algemeene ontwa pening zooals deze den opstellers van het verdrag van Versailles voor oogen zweef de. is hierop waarschijnlijk niet berekend. Amerika en de overige staten moeten met de feiten rekening houden. Dit beteekent niet, dat er niets gedaan zou kunnen wor den. Integendeel is dit standpunt eerder een tegemoetkoming aan de werkelijkheid dan het bestormen van den hemel in naam van den wereldvrede. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING VAN MARINE. Het Huis van Afgevaardigden heeft de begrooting van marine, die 326.340.000 dollar bedraagt, aangenomen. DE VERDEDIGING VAN TOKIO. Een vijfjarenplan voor luchtver dediging. De gemeente is overgegaan tot de uit werking van een vijfjarenplan, waaraan de militaire autoriteiten zullen deelnemen, met het doel de luchtverdediging van de Japansche hoofdstad te verbeteren, over een rayon van 90 mijlen. Men is voor nemens in verband hiermede werken te doen uitvoeren, die 58 millioen yen zullen kosten. Nog in deze maand zal een eskader vliegtuigen worden samengesteld, be staande uit 21 vliegtuigen, die tot taak zullen hebben zorg te dragen voor de verdediging van Tokio. Bij een groote parade in het Hongkioe- park te Sjanghai heeft een Koreaan een bom geworpen, waardoor vijf leidende Japanners ernstig werden gekwetst. De dader, de 25-jarige Jinhokitsoe, werd ge arresteerd. De menschen op de tribune werden door den luchtdruk bij de ontploffing van de bom tegen den grond geworpen. Vóór de tribune stonden honderden Japansche sohoolkinderen. Een Japansch admiraal gewond. Reuter meldt nog nader over den bom aanslag te Sjanghai dat admiraal Nomoera aan het hoofd is gewond. Japansche troe pen vormden dadelijk een cordon om het geheele park en de duizende toeschouwers werden aan den lijve gefouilleerd om er achter te komen of er ook iemand een vuurwapen bij zich had. Ten slotte werd iemand gegrepen dien men voor den dader houdt, terwijl ook zeven Chineezen wer den gevangen genomen. Generaal Sjira- zawa moest naar het hospitaal worden gebracht en daar onmiddellijk aan een operatie worden onderworpen. De duizen den toeschouwers geraakten in paniek en bij de verwarring die ontstond hadden de soldaten de grootste moeite, de menigte te beletten, den dader te lynchen. Deze ernstige gebeurtenissen brengt de kans op vrede in het Verre Oosten op losse schroeven. Ofschoon de misdaad gepleegd werd door een Koreaan, is toch het feit, dat de daad werd volbracht te Sjanghai op een oogenblik, dat men mocht hopen, dat het tot een wapenstilstand zou komen, voldoende, om de militairistische ge voelens der Japanners nog te verscher pen. Men vreest voor een zeer felle reactie bij de Japanners. Een verder bericht uit Sjanghai behelst, dat de Ja pansche gezant in China, Sjigemitsoe, levensgevaarlijk gekwetst is. De gene raals Sjirakawa en Oejeda alsmede de consul-generaal Moerai zijn zwaar ge wond. De vertegenwoordiger van Reuter, die zich op de tribune bevond, is als een wonder ongedeerd gebleven. Hij meldt, dat gezant Sjigemitsoe als door een plot- selingen wervelwind werd opgelicht en toen met bloed bedekt op den grond viel. Het gezicht van den Japanschen consul- generaal leek één open wonde. De gezant ontsnapte den dood, door dat Japansche verpleegsters onmiddellijk het uniform van de gekwetste stukscheur den om de wonden te ontblooten en hem voor doodbloeden te redden. De dokters vreezen, dat hem een been afgezet zal moeten worden. Admiraal Nomoera heeft een oog ver loren. Een andere Japansche autoriteit is nog in levensgevaar. Groote opwinding In Japan. Geheel Japan is in groote opwinding orer den aanslag. Naar verluidt wordt de onderteekening van de wapenstilstandsovereenkomst,die men heden verwachtte, uitgesteld. Toen de bom ontplofte stonden de militaire attachés der buitenlandsche mogendheden niet ver van daar. Echter were geen hunner geraakt. Onder de gewonden is ook nog een andere Japanner Kawabata. Men vreest dat hij zal sterven aan zijn verwondingen. Kawabata is de president van de vereeniging van Japan ners, woonachtig te Sjanghai. De gevolgen van den aanslag. De Japanners hebben naar aanleiding van den bomaanslag in het Hongkioe district te Sjanghai en de omliggende straten den staat van beleg afgekondigd. Alle belangrijke punten worden door militairen bewaakt. De politiecommissaris zal waarschijnlijk voor een krijgsraad worden gedaagd. Tot de zeven gearres teerde personen behooren een parkwach ter, die naar het schijnt van Russische afkomst is, en een Chinees. De Japanners hebben de woning van een Amerikaan- schen ambtenaar, die verdacht wordt betrokken te zijn bij den aanslag, om singeld. De opwinding bij de Japansche bevol king is zeer groot. In de eerste plaats is de ontstemming tegenover de Koreanen. Een Koreaan werd zoodanig door de menigte mishandeld, dat hij aan de ge volgen der wonden is overleden. Den Japanschen ambassadeur Sjige mitsoe moet waarschijnlijk een been wor den afgezet, terwijl generaal Sjirokawa waarschijnlijk een oog zal moeten missen. De toestand der overige gewonden is be vredigend. De toestand van Sjigemitsoe ernstiger. De toestand van den Japanschen ge zant, Sjigemitsoe, die, volgens mededee- ling van de dokters 32 wonden heeft ge kregen, is ernstig achteruitgegaan. Voorloopig zullen de troepen China niet verlaten. De Japansche minister van oorlog.ver- klaarde dat de aanslag te Sjanghai een veelbeteekenend beeld geeft van den on- zekeren toestand in China. In verband hiermede kan voorloopig nog geen aan vang worden gemaakt met de versche ping der Japansche troepen uit China. Japan zal alle politieke groepen, welke zijn positie in het Verre Oosten willen schaden, bestrijden. Alleen-vertegenwoordiger: den Helder XI De uitslag van den strijd in de alge meene Commissie gestreden over het be langrijk beginsel der kwalitatieve vermin dering van bewapeningen, heeft een ver rassend einde genomen. Want deEngelsche delegatie stelde, na blijkbaar overleg met anderen te hebben gepleegd, een nieuwe resolutie voor, aldus luidende: „Zonder vooruit te loopen op andere voorstellen, die onder de volgende rubrieken van de agenda zullen moeten worden besproken, verklaart de conferentie goed te keuren het beginsel der kwalitatieve ontwapening, d.w.z. de aanwijzing van bepaalde cate gorieën of typen van wapenen, welker bezit of gebruik hetzij volstrekt aan alle staten verboden, hetzij geïnternationali seerd behooren te worden door middel van de te sluiten algemeene overeenkomst" Het valt niet te verwonderen dat Titulesco, de leider der Roemeensche delegatie, daartegenover zijn bemiddelende motie kon intrekkendeze bleek inmiddels be halve door Frankrijk, Polen en de Balkan- staten slechts gesteund door enkele dei- niet belangrijke Zuid- en Midden-Ameri- kaansche landen, hetgeen als bewijs kan gelden, dat de positie, die Frankrijk te, Genève inneemt, steeds meer geisoleerd wordt. De beraadslaging over deze nieuwe j Engelsche resolutie behoefde ook niet lang te durende aanneming geschiedde met algemeene stemmen. Hier geld in- tusschen het omgekeerde van wat in eersten termijn Paul Boncour de Engel- schen had toegevoegd:-ik stem voor Uw resolutie, maar tegen Uw toelichting, Want, uit hetgeen achtereenvolgens de Duitsche, Italiaansche en Amerikaansche gedelegeerden kwamen verklaren, bleek, dat zij vóór de nieuwe Engelsche resolutie stemden, wijl deze de kwalitatieve ver mindering der bewapeningen in dezen zin, dat bepaalde aanvalswapenen geheel zullen worden verboden, voor verwezen lijking openlaat. Litwinoff, die overigens merkwaardig gematigd optreedt, kon be grijpelijkerwijze niet nalaten sarcastisch te spreken over de aldus verkregen over eenstemming, die naar zijn meening slechts ten doel heeft om de resolutie vast te leggen, dat-men het over de kwalitatieve vermindering der bewapeningen in het geheel niet eens is. De Fransche bladen zijn niet achter gebleven om bijzondere aandacht te wij den aan hetgeen te Genève geschiedde in verband met de door Engeland voor gestelde resolutie over de kwalitatieve vermindei'ing. Zij spraken al reeds van een manoeuvre tegen Frankrijk en men vraagt zich af, wat zij zullen doen, wan neer zoo straks, hetgeen bijkans onver mijdelijk lijkt, de tegenstelling tusschen Frankrijk en de landen, die het onver kort steunen, en de andere landen, steeds sterker naar voren zal komen. Van een manoeuvre tegen Frankrijk was zeer zeker geen sprakede Engelsche reso lutie was zoo algemeen als maar moge lijk was, maar zij impliceerde inderdaad, dat kwalitatieve vermindering slechts op deze wijze kan worden opgevat, dat ver nietiging en niet internationaliseering van aanvalswapenen daaruit voortkomt. Dit nu deed Tardieu, ondanks de drukte van den verkiezingsstrijd, opnieuw naar Genève snellen. Van Fransch standpunt bezien heeft hij wellicht, althans voor loopig, de situatie gered, d.w.z. door de nieuwe Engelsche resolutie te voorko men, dat reeds nu eene beslissing is ge nomen, die zich tegen internationalisee ring der verboden aanvalswapenen uit spreekt. Verkregen is slechts overeen stemming op dit punt, dat men algemeen erkent, dat er aanvalswapenen zijn, die verboden moeten worden, hetzij door ze geheel onbruikbaar te maken en niet verder te vervaardigen, hetzij door ze te internationaliseeren. Dit laatste houdt echter geenszins in, dat men voor de internationalisatie het door Frankrijk voorgestelde procédé heeft gekozen; internationaliseering van aanvalswapenen is op verschillende wijze denkbaar, en zeker niet alleen door aan den betrokken Staat de beschikking daarover te laten tot op het oogenblik, dat de Volkenbond het noodig acht, die aanvalswapenen van hem op te vragen. Tegenover Frankrijk is niet dadelijk tot uitdrukking gebracht, dat de groote meerderheid in de Ont wapeningsconferentie van internationali seering op die wijze in elk geval niets wil weten, en daartegenover heeft Frank rijk toegestemd in de verklaring, dat be paalde wapenen als uitsluitend aanvals wapenen te beschouwen zijn. Er is door Frankrijk geen nederlaag geleden, door Engeland geen overwinning behaald; de contouren van den aanstaanden strijd hebben zich nader ontwikkeld, en de Fransche positie is er niet sterker op geworden. Zulks vooral niet, wanneer men reke ning houdt met het gevolg, dat de Pre sident en het Bureau der algemeene Commissie aan de resolutie der kwali tatieve ontwapening hebben gegeven. De bedoeling is, dat nu even de algemeene Commissie zal ademscheppen, en zeer zeker tot na de Fransche verkiezingen niet meer zal vergaderen. De reden waarom zij spoed had te betrachten, was toch vooral daarin gelegen, dat de technische sub-Commissiën niet konden werken, voordat zij, de algemeene Commissie, principieele beslissingen had genomen. Zij heeft nu ten aanzien van drie punten er een genomen, en wat de kwalitatieve ontwapening aangaat, is de technische hulp der technische Commissiën geboden. Met de bureaux dezer Commissiën is dan ook dadelijk overleg geopend over de wijze, waarop deze Commissiën het vraagstuk der kwalitatieve ontwapening zouden behandelen, In de zittingen van de algemeene Commissie heeft Henderson nu uiteengezet, dat de Technische Com missiën, zonder het in de resolutie reeds geregeld beginsel van de kwalitatieve ontwapening opnieuw ter sprake te bren gen, erover zullen beraadslagen welke wapens voor deze kwalitatieve ontwape ning in aanmerking komen. Voor chemi sche en bacteriologische wapens, alsmede voor de volgorde van de werkzaamheden van de derde bijzondere Commissie, zal een gemengde Commissie, bestaande uit deskundigen op militair, vloot- en lucht vaartgebied, worden ingesteld. Onmid dellijk was Boncour, die den reeds weer afwezigen Tardieu verving, erbij om op te merken, dat door de aangenomen reso lutie de weg zoowel voor de vernietiging als voor de internationaliseering der aan valswapenen is opengehouden. Dat de keuze tusschen verbod of internationali seering niet door de Technische Commis sies zal geschieden, heeft ook de instem ming der Fransche delegatie, al gelooft deze, dat de technische Commissie er noodzakelijkerwijze toe zullen moeten komen voor bepaalde wapenen de een of de andere keuze voor te stellen. Maar alvorens dat te doen, zal het onderzoek der Fransche voorstellen dienen te ge schieden. Henderson deed aan Boncour geen enkele toezegging; beperkte zich tot de herhaling zijner voorstellen, die aangenomen werden. Hieruit mag men den bepaalden wil van het Bureau der Conferentie lezen om een vaste techni sche basis te scheppen voor de afschaf fing en daarna de vernietiging van be paalde categoriën van wapenen. Hettus- schenbeide komen van Boncour om deze poging te verijdelen, heeft gelijk men moest toegeven, de geïsoleerdheid der Fransche oppositie opnieuw in het licht gesteld. Want, zij, die zich op het standpunt stellen, dat de Volkenbond eerst dan zijn werk zal kunnen vervullen, indien hem een macht ter beschikking wordt gesteld 99 de N.V. Behangerij en Stoffeerderij u* Reystraat 27. om aan zijn besluiten de noodige kracht te verleenen, verliezen uit het oog, dat een politieleger in het algemeen en de door Frankrijk ingediende voorstellen lang niet in elk opzicht een en hetzelfde zijn. Het bezwaar van de Fransche voor stellen is hierin gelegen, dat zij inder daad een sluitend geheel vormen, maar geheel in dezen zin, dat aan de beheer ders van de eigenlijke strijdmachten van den Volkenbond de zeggenschap over het gebruik daarvan laat. De moeilijk heid, die zich in het Chineesch-Japan- sche conflict heeft voorgedaan in dezen zin, dat slechts een paar der sterkste zeemogendheden worden aangewezen om de kastanjes uit het vuur te halen voor de anderen, en daarvoor bedankten, kan zich herhalen op het vaste land. Is er dan een Volkenbondsleger naar het model der Fransche voorstellen, dan heeft Frankrijk en daarna wellicht Italië, maar verder bijkans niemand te beslissen of en zoo ja op welke wijze zoodanige hulp zal worden verleend. De toepassing der zgn. rechtsmiddelen van den Volkenbond wordt gemilitariseerd, en men kan er zeker van zijn, dat, is eenmaal deze weg betreden, waarvan geen terugkeer moge lijk is dan door een reeks van gebeurte nissen, die wellicht van het geschokte oudste der vijf werelddeeleai weinig of niets meer zullen heel laten. Te Genève komen steeds sterker twee stelsels tegen over elkander te staanhet Fransche, dat gericht is op het behoud van Versailles, niet slechts in enkele bepalingen van dit tractaat, maar geheel de machtspositie, daardoor verkregen. Niet oneigenaardig is, dat Frankrijk, dat juist in deze dagen voor het Hof te 's-Gravenhage in de zaak der Geneefsche zönes zich beroept op de clausule Rebus six stantibus, de nood zakelijke veranderlijkheid dus der trac- taten, ten aanzien van Versailles en de daarmede evenwijdig loopende verdragen halsstarrig aan het eenmaal geslotene en overeengekomene blijft vasthouden. Daartegenover stelt Amerika, gesteund door Engeland en het meerendeel der zgn. kleine staten, het stelsel, dat in't Kellog- pact een eerste, zij het ook uiterst zwakke belichaming heeft gevonden een stelsel, dat de noodzakelijkheid erkent van aan passing bij de omstandigheden. Tot dus ver is Frankrijk er in geslaagd op grond van de veiligheidsclausule, die in art. 9 van het Grondverdrag van den Volken bond is opgenomen, te ontkomen aan consequenties en tegenstellingen, die het niet wil aanvaarden; de gang van zaken, zooals deze zich te Genève ontwikkelt, doet thans telkenmale opnieuw de vraag stellen of het daarmede zal kunnen voort gaan, dan wel of wellicht reeds binnen korten tijd een beslissing in de tegen stelling mag worden verwacht, die thans de situatie in geheel de wereld beheerscht. Inmiddels zijn de technische Oommis siën met den technischen arbeid aange vangen. Die voor de maritieme bewape ningen is het verste. Drie opvattingen hebben zich daarin kenbaar gemaakt. Engeland gevoelt er blijkbaar voorloopig niet veel voor andere schepen dan de duikbooten als aanvalswapenen te er kennen. Italië gaat veel verder; het wil de linieschepen en de vliegtuigmoeder schepen eveneens als aanvalswapenen gerekend zien. Het verst gaat Duitschland, maar het is daarbij ook het meest consequent. De Duitsche voorstellen willen linieschepen boven de 10000 ton, vliegtuigmoeder schepen, duikbooten en alle chemische en bacteriologische strijdmiddelen tot de aanvalswapenen zien gerekend. Duitsch land grondt zich daarbij op de bepalingen van het Verdrag van Versailles, die im mers ten doel hebben gehad om aan Duitschland aanvallende kracht te ont nemen en waarin dus vanzelf die wapenen, die aanvalswapenen zijn, zijn terug te vinden. Vernietig de aanvalswapenen, die het tractaat van Versailles ons verplichtte te vernietigen, aldus Duitschland, en ge krijgt den juisten toestand. Waarmede vanzelf op het vraagstuk der gelijkge- rechtigheid, door Duitschland met steeds grooter nadruk gesteld, isvooruitgeloopen. De andere technische Commissiën zijn inmiddels gevolgd; voorzoovertotdusver valt op te merken, houden zij zich aan het door Henderson uitgegeven parool en beperken haar arbeid tot het strikt technisch terrein. Voor zijn vertrek heeft Tardieu besprekingen gehad met Stimson en Bruning, en daaruit schijnt voortge komen te zijn de afspraak, dat zoowel de Fransche voorstellen als het vraagstuk der gelijkgerechtihheid niet in de alge meene Commissie zullen worden behan deld, voordat de Fransche verkiezingen achter den rug zijn. Henderson heeft dit onderstreept door aan de leiders der delegatie te verzoeken door bespreking van dit punt de a.s. oplossing te helpen voorbereiden. Het is trouwens op het oogenblik te Genève drukker nog met besprekingen der voor aanstaande internationale staatslieden dan met werk der Ontwapeningsconfe rentie. Bruning gaat en komt. Mac Donald treint naar Parijs en vliegt naar Londen en gaat dan weer op gelijke wijze naar Genève terug. Tardieu is voortdurend „zeilende", zooals men dat in verzeke ringspolissen uitdrukt. Dit schijnt echter wel vast te staan, dat Stimson, de Ame rikaansche Staatssecretaris, al zijn invloed aanwendt om de Fransch-Duitsche con troversen inzake de ontwapening tot een oplossing te brengen. Amerika houdt nog altijd aan het theoretisch standpunt vast, dat het met dit zuiver Europeesche vraag stuk niet te maken heeft, maar Amerika, dat gaarne de voldoening der herstel betalingen ziet, begint langzamerhand I gewaar te worden, dat van die herstel betalingen niets, maar dan ook niets zal komen, wanneer niet Europa een weg vindt om de politieke moeilijkheden op te lossen, althans aanmerkelijk terug te brengen. En juist omdat Amerika wel gaarne wat zou willen ontvangen, gaat het nu maar helpen om Europa uit deze moeilijkheden te helpen en naar wij allen in Europa zeker van harte hopen, met het best denkbaar resultaat! Dublin, 30 Aprl. Na een langdurig en opgewonden debat in de nachtzitting, heeft de lersche Dail te ruim 1 uur, met 77 tegen 71 stemmen, het wetsvoorstel tot afschaffing van den eed van trouw aan den Engelschen Kroon aangenomen. J.JI I HET KAMERLID L. F. GUIT. Zal bedanken. De R.-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" heeft in zijn gisteren te Am sterdam gehouden vergadering met alge meene stemmen besloten, de functie van dagelijiksch bondsbestuurder onvereenig- baar te verklaren met het Kamerlidmaat schap. De bondsvoorzitter d« heer L. G. Guit, heeft naar aanleiding van dit besluit ver klaard, dat hij de vraag: Binnenhof of St. Paulus? zou beantwoorden met te kie zen voor St. Paulus, zoodat hij dus bedan ken zal voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. DE LOONKORT1NG IN AMSTERDAM VERWORPEN Met 23 tegen 21 stemmen is de loonkor- ting voor de werklieden verworpen, waarvan de consequentie is, dat ook aan de ambtenaren, de politie, de onderwij zers hun woord om in eenige korting te bewilligen, moet worden teruggegeven. GED. STATEN ZUID-HOLLAND. De heer Brautigam lid in plaats van den heer Schaper. Naar verluidt, zal de heer Joh. Brauti gam, de candidaat der soc.-dem. fractie in de Staten van Zuid-Holland zijn voor de benoeming van een lid van Ged. Staten in de vacature-Schaper. BEPERKING V1SCH-INVOER IN FRANKRIJK. Een „Havas"-bericht meldt uit Parijs, dat de driemaandelijksche contingenten voor uit Nederland komende versche zee- visch voor de loopende periode zijn uit geput. DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. Een internationale conferentie? Reuter seint uit Parijs: Men meent te weten, dat de Fransche regeering aan de regeeringen van de be langhebbende landen heeft voorgesteld te Parijs een internationale conferentie te houden, betreffende de besmetting van aardappelen door den Coloradokever. Krijgt de A.T.O. het monopolie voor het reizigersvervoer per auto bus en blijft een spoorlijn voor loopig uit? Naar het „Hbl." verneemt, hebben de Neaerlandsche Spoorwegen zich tot Gede puteerde Staten van Noord-Holland en Friesland gewend met verzoek een auto busdienst over den afsluitdijk te mogen exploiteeren zoodra deze dijk gereed zal ziin, hetgeen op 1 Juli a.s. waarschijnlijk het geval is. Aanvankelijk hebben Ged. Staten aan de Spoorwegen bericht, dat zii het tijd stip nog te vroeg vonden om reeds een beslissing terzake te nemen, maar na her nieuwden aandrang heeft men te Utrecht den indruk gekregen, dat de zaak in on derzoek is en een eventueele concessie voor de A.T.O. nie lang meer op zich zal laten wachten. Wanneer de A.T.O. hier het monopolie voor het reizigersvervoer zou krijgen men weet, dat het goederentransport aan iederen ondernemer vrij staat zal de directie, gezien de huidige omstandighe den, niet aandringen op het totstandko men van de spoorlijn, die daar door het Rijk zou worden aangelegd en geëxploi teerd. In verband met de vlotte afwerking, die bü de Zuiderzeewerken tot dusver- is be tracht, hoopt men, zoodra de' diik gereed en voor het verkeer van zwaar materiaal geschikt is, te gaan rijden, althans war neer Ged. Staten de concessie verleenen. Hoogstwaarschijnlijk zou dit dan al kort na 1 Juli het geval kunnen zijn. Geëindigd doordat de samen werkende arbeidersorganisaties de bemiddelingsvoorstellen heb ben aanvaard. De samenwerkende organisaties van arbeiders in de stroocartonindustrie heb ben aan de bemiddelingscommissie be richt gezonden, dat de stakers met groote meerderheid hebben besloten op het door de bemiddelingsconnnissie voorgestelde voorwaarden den arbeid te hervatten. Het conflict in de stroocartonindustrie is hiermee als geëindigd te beschouwen. De fabrieken zullen binnen enkele dagen weef in bedrijf worden gesteld. HANDEL MET DUITSCHLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier ont ving van den consul der Nederlanden te Bremen een mededeeling over de oprich ting van de „Internationale Waren- Clearing Gesellschaft m. b. H." aldaar. Genoemde consul teekent daarbij aan, dat aangezien met tamelijke waarschijnlijk heid valt aan te nemen, dat Duitschland binnenkort gedwongen zal zijn een wet uit te vaardigen, waardoor alle handel met vreemd geld verboden zal worden, het van groot belang voor den Neder- landschen handel zal zijn met deze maat schappij in relatie te treden. Het doel der maatschappij, handelsvoorwaarden etc. liggen bij het secretariaat der Kamer, Oudegracht 182, te Alkmaar voor belang hebbenden ter inzage. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland zond het vol gende telegram aan den minister van justitie. „Op 1 Mei vervallen een zeer groot aantal pachttermijnen. Duizenden pachters hebben niets of zeer weinig geld ter vol doening van dien termijn en moeten dus in gebreke blijven. Waar het wets- voorstel-Ebels nog niet tot wet is ver beven, bedreigt zeer veel pachters het ge ven van beslaglegging en faillissements aanvrage, waardoor de pachtovereenkomst beëindigd kan worden en de verpachter een contract met een nieuwen pachter kan afsluiten, welk contract dan buiten de regeling-Ebels valt, terwijl de tegenwoor dige pachter en veelal ook diens borgen te gronde gaan.. In het belang dezer met den ondergang bedreigde pachters en ter wille van de handhaving van de rust ten plattelande verzocht ons bestuur Uwe Excellentie met sterken nadruk onverwijld maatregelen te treffen, waardoor bedoeld euvel wordt voorkomen". Circulatie van den minister van justitie. Met het oog op den inhoud van dit tele- gra mheeft de minister van justitie in een circulaire aan de rechterlijke college de aandacht gevestigd op art. 12 van het wetcsontwerp-Ebels c.s. krachtens welk artikel in verband met den verderen in houd van het ontwerp wanneer het tot wet wordt verheven geheele of ge deeltelijke ontheffing van de betaling van een pachttermijn zal kunnen worden ver leend, indien de pachtovereenkomst is aangegaan vóór 1 Januari 1932 en de ter mijn is vervallen na 12 Februari 1932. De wet zal eventueel, aldus de circulaire van den minister, dus ook betrekking hebben op de op 1 Mei 1932 vervallende termijnen en zulks onverschillig of deze termijn voor de inwerkingtreding der wet al dan niet is betaald. DE MOEILIJKHEDEN IN HET VEENBEDRIJF. De staking te Nieuw Weerdinge geëindigd. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Drente: De staking in het veenbedrijf te Nieuw- Weerdinge is geëindigd. Gisteren hebben alle arbeidiers het werk hervat tegen een loon, dat 10 pet. lager is dan in 1931. De Donderdag met de verveners gevoerde be sprekingen hebben geen resultaat opge leverd. In verband met de beëindiging van de staking is-voor de werkloozen uit het dis trict de rijkswerkverschaffing weer open gesteld. In de overige districten duurt de sta king voort, yin de districten Berger Oos terveen zijn daarbij 1050 arbeiders betrok ken. Voor het district Roswinkel en Em- mererfscheiderveen is het aantal niet naukeurig bekend: het zal hier waarschijn lijk 6 a 800 bedragen. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Belastingen. In de Donderdag gehouden raadsver gadering is besloten wijziging te brengen in de verordening van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en deze thans op 80 te stellen waardoor de progressie, die er tot dusver inzat komt te vervallen. Salariskorting. In verband met dit besluit werd met het oog op de dreigende korting door het rijk tevens besloten een gemiddelde korting van 3 pet. op de jaarwedden toe te passen tot uiterlijk 1 Mei 1935. De kor ting zal zoodanig worden toegepast, dat van elk der jaarwedden de eerste 700 niet zal worden verminderd, doch dat op het overige gedeelte een korting van 4.6 procent zal worden toegepast.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9