SIEl BIEIST BUS S. A. KAN1EWASSER 8 Zn. TOBRALCO Een avontuur in het land der Pharao's. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuïienSandsch overzicht. FOSTER'SMAACPILIEH Nr. 7113. EERSTE BLAD DINSDAG 3 MEI 1932 60ste JAARGANG De Kamerverkiezingen in Frankrijk. - De Chineesch- Japansche kwestie voor de buitengewone Volkenbonds vergadering. - De aanslag te Sjanghai DEN HELDER-ALKMAAR. DAGELIJKS. De nieuwe Fransche partijleiders. Wil Breien!!! en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze eigengebreide ijzer- KONIJN's gekookte Schouderham De ontwapeningsconferentie. De viering van den I Mei-dag in het buitenland. FEUILLETON China en Japan. in 50 dessins, kl«ur-eeht, - wasch-echt, De aanslag te Sjanghai. (Wordt vervolgd?1. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16006. ADVERTENT1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsrio. 4 ct. De Kamerverkiezingen in Frankrijk hebben Zondag plaats gehad, dat is te zeggen: het voorgevecht is geleverd, vol gende week Zondag zal de beslissende strijd worden geleverd. Over de stemming van Zondag valt dan ook niet veel te ver tellen, temeer waar bij het schrijven van dit overzicht ook zoo goed als nog geen uitslagen bekend zijn, wellicht vindt men elders in dit blad nog wat nadere berich ten. Er wordt op gerekend, dat er 350 a Men krijgt uit de eerste berichten den indruk, dat de stemming te Sjanghai on middellijk na den aanslag uitermate zenuwachtig is geweest, zoowel onder het publiek als bij de overheid. Het ziet er naar uit alsof het tusschen de vertegen woordigers der verschillende mogend heden zelfs even heeft gespannen. Een Amerikaan is in hechtenis genomen, be schuldigd van medeplichtigheid, wat de Amerikaansche autoriteiten te Sjanghai Ingaande: ZONDAG 8 MEI 1932. Vertrek-tijd van: DEN HELDER 5 MINUTEN VERVROEGD, n.l. 8.40 en 17.40 van HAVENHOOFD 400 herstemmingen zullen moeten plaats als een uiterste van ongerijmdheid moet hebben. Het aantal te kiezen Kamerleden I zjjn voorgekomen. Zij hebben zijn vrij- bedraagt 615 en het aantal candidaten dat gesteld is 3617. Zondagnacht waren 173 uitslagen be kend. Slechts 71 Kamerleden bleken bij eerste stemming gekozen te zijn. Gekozen waren: Rechterzijde: Rep.-dem. unie (groep-Marin) 20 zetels. Centrum: Katholieke Volksdemocraten 2 zetels. Links-republikeinen (groep-Tardieu) 9 zetels Soc. en rad. linkerzijde (groep Frank- lin-Bouillon) 5 zetels. Totaal Centrum 16 zetels. Linkerzijde: Radicalen en rad. soc. 14 zetels. Soc.-dem. 15 zetels. Fransche en rep.-socialisten 5 zetels. Communisten 1 zetel. Totaal linkerzijde 35 zetels. De buitengewone Volkenbondsvergade ring voor het beslechten van het Chi neesch-Japansche conflict is Zaterdag morgen, onder voorzitterschap van Hij mans, den Belgischen minister van bui- tenlandsche zaken, bijeengekomen. Hijmans las het rapport voor over den loop der onderhandelingen te Sjanghai en Genève, waarbij hij zijn voldoening er over uitsprak, dat de onderteekening van de wapenstilstandsovereenkomst bin nenkort te verwachten is. Gelijktijdig diende Hijmans de resolu tie in, welke, zooals bekend, het instellen van een gemengde commissie te Sjanghai bepaalt, die uit de vertegenwoordigers van de te Sjanghai bijzonder geïnteres seerde mogendheden, alsmede van China en Japan bestaat en in gegeven omstan digheden met meerderheid van stemmen over het nakomen van de door beide par tijen op zich genomen verplichtingen zal beslissen. De Vo'lkenbondsvergadering heeft met algemeene stemmen, op Japan na, dat zich van stemming onthield, de resolutie over de wapenstilstandsonderhandelingen te Sjanghai aangenomen en is daarna tot een nieuwe bijeenroeping verdaagd. De aanslag te Sjanghai heeft de gemoe deren in felle beroering gebracht en wij hopen, dat het geval geen al te onaange name gevolgen na zich zal sleepen, omdat de toestand al genoeg gespannen is. De „Nw. Rott. Crt." schrijft over dit onaangename incident in het Verre Oos ten o.m.: lating verkregen van de Japanners-; dit zal wel niet zonder zekere levendigheid zijn toegegaan. De Japanners hebben onmiddellijk het oog gericht op de Fransche vestiging als haard van samenzwering. Inderdaad schijnt de Koreaansche dader in de Fran sche concessie een baantje te hebben ge had. Het heeft den Japanners reeds in de zenuwachtige dagen van den strijd om de Chineesche stad heel wat zelfbeheer- sching gekost om niet in conflict te komen met de Fransche rechten, die hun algeheele beheersching van Sjanghai in den weg stonden. Hentot. De aanslag is als verschijnsel gevaar lijk. Dergelijke dingen kunnen in die wereld besmettelijk blijken. Het offer van eigen leven in dienst van het vaderland of van een zaak, wordt daar gemakkelij ker gebracht dan in ons individualisti sche Westen. Japan kan met zijn militaire macht het volk onderwerpen, maar niet iedere geheime organisatie onderdrukken. Dat men met een samenzwering te doen heeft lijkt reeds waarschijnlijk om de uit werking, die de bom, welke toch niet groot kan zijn geweest als de dader er meer van bij zich droeg, heeft gehad. Knoeiwerk van een eenvoudig man kan het niet ge weest zijn. Daarom was er nog bijzondere reden voor de duidelijke zenuwachtigheid der Japanners. Wij vermoeden dat de gehate regeering van Poe-I in Mantsjoerije nu nog voor zichtiger zal gaan worden dan zij nu reeds is. En met reden. Tardieu. sterke Sportkousen. JAAP SNOR, Zuidstraat 19 In Crisistijd is kwaliteit goedkooper (Let op den gelen winkel) P.S. Voor Texel: Wed. BUIJSMAN, Den Burg, Marin. Blum. Het voorstel van Stimson. De „Echo de Paris" meent te weten, dat het ontwapeningsvoorstel, dat Stimson overweegt om de ontwapeningsconferentie over het doode punt heen te helpen, zou1 den er gedood, toen de politie moest in- omvatten: le. adhaesie van Frankrijk en grijpen, omdat zij door betoogende com- De „Echo de Paris" merkt hierbij op, dat het ontwerp, zoover de wapening ter zee betreft, onvereenigbaar is met de Fran sche belangen. Wat overigens de beper king van wapening betreft, de hooge raad van nationale verdediging heeft elke be perking van troepen ondergeschikt ge maakt aan nieuwe veiligheidswaarborgen, waaromtrent MacDonald en Stimson het zwijgen bewaren. DE AMERIKAANSCHE FINANCIËN. Geen inkomens boven 1 mil- lioen dollar; een voorstel daartoe verwerpen. Senator Long, uit Louisiana, heeft ont slag genomen als lid van alle commissies, omdat de Senaat een voorstel van hem, om de inkomens van iedereen te beper ken tot ten hoogste 1 millioen dollar, heeft verworpen. Hij was lid van de commissie voor marinezaken, handel, industrie en het Inter-Oceaan-kanaal-comité. ALGEMEENE AANVAL VAN GENERAAL SANDINO VERWACHT. Naar uit Bluefields in Nicaragua ge meld wordt is de staat van beleg afge kondigd in het district Rio Coco, daar be richten binnengekomen zijn, dat de op standige generaal Sandino in den nacht van Zaterdag op Zondag voornemens is tot den algemeenen aanval over te gaan. Ongeveer 2000 opstandigen houden de nationale garde voortdurend in kleine ge vechten gewikkeld. Vrij rustig verloop zoowel in Europa als elders. Berlijn, 1 Mei. In het centrum der 1 Mei-betoogingen te Berlijn stonden twee demonstraties in den Lustgarten, die van de sociaal-democraten om 1 uur en die van de communisten om half 4. Reeds om half twaalf begonnen de leden van de S.P.D. en het Duitsche Vakverbond naar den Lustgarten te stroomen. De feestrede werd gehouden door Flatau, den leider der Berlijnsche raadsfractie, die o.a. een 40-urige werkweek bepleitte. Rijksdag afgevaardigde Künstler, die de betooging geopend had, sloot haar met een „Hoch!" op den wereldvrede. Tijdens de demonstratie vielen onge veer 80 personen flauw ten gevolge van de warmte. De arbeiders-eerstehulpdienst bracht hen weg, en de meesten konden spoedig naar hun woning terugkeeren. Omstreeks een uur nadat de socialisti sche betooging uiteen was gegaan, kwa men de communisten, die zich op veertig punten van Berlijn verzameld hadden, in den Lustgarten bijeen. Er was toen in de binnenstad en met name in de regeerings- wijk, versterkte bewaking. De betooging werd toegesproken door Thalmann, die een rood eenheidsfront tegen het fascis me bepleitte. Beide betoogingen waren zeer druk be zocht en verliepen ordelijk. Volgens berichten uit Warschau is de lste Mei in Polen over het algemeen rus tig verloopen. In de steden en met name in de industrie-centra organiseerden de arbeiders optochten. Slechts te Dombrowa Gora kwam het tot een incident: twee communisten wer Italië aan het vlootverdrag van Londen; 2e. verbod van bepaalde offensieve wa munisten werd aangevallen. In Cechoslowakjje en Hongarije is de pens; 3e. beperking der militaire troepen, Mei-dag rustig verloopen; slechts werden daarbij als grondslag van de berekening te Boedapest ongeveer 100 personen ge- het Duitsche leger nemend. I arresteerd wegens ordeverstoring. Oorspronkelijk verhaal. door KEES MIDDELBERG. Auteursrecht voorbehouden). 4) De heer Russell keek weer in zijn courant. „Als het naar mijn zin ging," bromde hij, „dan werd die kist met haar inhoud vannacht netjes midden in dat dorp neer gezet en gingen wij zonder mummie naar Caïro!" Het was nu twee dagen na den avond, waarop Dr. John Oxenham zijn dierbaar sten wensch vervuld zag in het bezit van een mummie, veilig en zeker geborgen in een speciaal daarvoor gekochte houten kist. Het rumoer in deze nacht had de andere logeergasten wakker gemaakt. Slechts een enkele had den gesmoorden kreet en een doffen val, maar bijna allen hadden het luide gerucht gehoord, toen de heer Russell zich eenige malen met kracht tegen de kamerdeur had geworpen, tot die eindeliik krakend bezweken was. En nauwelijks had hij den sleutel uit de kist getrokken, toen reeds een paar heeren zich bij hem voegden met het eerste het beste wapen, dat zij maar hadden kunnen grijpen. G-ezamenlijk hadden zij den be- wusteloozen Dr. Oxenham opgebeurd en op zijn bed gelegd. Terwijl sommigen hem trachtten bij te brengen, zochten anderen naar eenig spoor van een dief of inbre ker. Maar zonderling genoeg was er ab soluut niets te vinden. Het raam stond open en de man moest dus uit het raam ontsnapt zijn. Overigens sliep Dr. Oxen ham steeds met open raam. Noch in de kamer, noch daar buiten had men eenig spoor kunnen vinden en een nader onder zoek, ingesteld zoodra het voldoende licht was geworden, had geen resultaat opge leverd. Men moest dus op den bewuste- looze wachten. Het duurde eenige uren, voordat hij weer tot zich zelf kwam. De wonde aan zijn hoofd bleek op zich zelf gelukkig niet ernstig. Dr. Oxenham had een dikken schedel. Dat was hem nu goed te pas gekomen, want hij had een J harden slag ontvangen, vermoedelijk met ee.1.1 s*.l?k Üzer of iets van dien aard. Ter wijl zijn hoofd zelf niet ernstig was ge troffen, kon niettemin de harde slag een inwendigen schok hebben veroorzaakt. Men had spoedig den Engelschen genees heer geroepen en deze had met eenige bezorgdheid den patiënt in behandeling genomen. Toen Dr. Oxenham eindelyk ontwaak te, gevoelde hij zich zeer onwel en had veel pijn in 't hoofd. Maar het merkwaar dige was geweest, dat hij niet begreep, waar hij zich bevond en dat hij niet in staat was zich ook maai* iets van zijn avontuur te herinneren. Hij was den vori- gen avond gewoon naar bed gegaan. Ver der wist hij niets meer! Al zijn geheugen was uitgewischt. Hij trachtte zich nog in te spannen om uit het duister naar voren te brengen, wat er moest gebeurd zijn, maar het gelukte hem niet. Daarbij had hij trouwens zooveel pijn en gevoelde hij zich zoo onwel, dat hij de poging spoedig opgaf. Dit eigenaardige feit was natuurlijk een tegenvaller voor den hoteleigenaar en de zwakke politie van Luxor. Er bleet nu een sluier hangen over het nachtelijk in cident. Het onderzoek leverde geen resul taat op. Wel stond vast, dat er niets was gestolen. De eigenaar van het hotel was niet op zijn gemak over dit onbevredigende ver loop van zaken. Het is nooit aangenaam, als er in een hotel wordt gestolen of in gebroken; de reputatie van het hotel lijdt er zeer onder. Hier echter bleef het geval ook nog onopgehelderd en aange zien er buiten het huis, langs den muur en onder het balcon geen enkel spoox werd gevonden, kwam de hotelier spoedig op de gedachte of dc schuldige zich on der zjjn personeel ofonder de overige gasten kon schuilen! Beide onderstellin gen waren in hooge mate onaangenaam en hij vreesde, dat ze ook bij de gasten zouden opkomen. Alles tezamen genomen was hij dan ook blij, toen de heer Russell hem zei, dat zij dat zij nog denzelfden morgen met een woonschip zouden vtjr- trekken, tenzij de toestand van zijn zwa ger mocht verergeren. Het tegendeel was het geval. Dr. Oxen ham was kort na zijn tot bewustzijn ko men en na eenige geneesmiddelen te hebben ingenomen, in slaap gevallen en werd een paar uur later wakker, veel be ter dan des morgens vroeg. Daar hij uit het drukke hotel naar de stilte van een 1 dahabiyah, zooals de woonschepen van de Nijl heeten, verlangde, had de heer Russel spoed achter het vertrek gezet. Vóór den middag nog hadden zij het ho tel verlaten en zich ingescheept op een van die confortabele, keurig gemeubelde woonschepen, die door Nijltoeristen wor den gebruikt om den Nijl op en af te varen. Het is een manier van reizen, die veel aantrekkelijks heeft. Men kan vertrekken en stilhouden, waar en wanneer men wil. Men regelt zijn heele dagindeeling naar eigen genoegen. Men kan zich op mooie plekken van den ouden stroom of bij his torische bouwwerken langs zijn oevers en zjjn eilanden ophouden, zoo lang men verkiest. Het wonen op een dahabiyah is veel huiselijker en veel gezelliger dan het trekken van hotel tot hotel. Er zijn koele vertrekken, luchtige slaapkamers en veel stores en zonneschermen op de dekken en langzij. Men huurt in den re- Rel het schip met inlandsch personeel, goed geschoold en betrouwbaar. En als men wil, kan men ook een Europeeschen kok meenemen. Kortom, men reist langs een historischen stroom door een land, bedekt met ruïnen eener schitterende be schaving en men heeft toch alle comfort en alle huiselijkheid, alsof men thuis was. De dahabiyah was dadelijk vertrokken en in een kalm tempo stroomafwaarts gevaren. Laat in den namiddag was zij blijven liggen, om te overnachten en I11 West-Europa. Omtrent de 1 Mei-vieringen ïn West- Europa wordt het volgende gemeld: Te Londen liepen ongeveer 20.000 men- schen mee in de optochten. Des middags moest de politie ingrijpen om te beletten, dat betoogers zich naar het Japansche gezantschap begaven; één agent werd ge wond. Incidenten kwamen verder niet voor; ook in de provincie verliep de Mei dag over het algemeen rustig. In Frankrijk beheerschte de Kamer verkiezing den toestand zoozeer, dat er van 1 Mei-betoogingen slechts weinig was te bespeuren. Te Madrid hebben zich enkele inciden ten voorgedaan. Communisten trachtten in optocht van het Castelar-plein naar de Puerta del Sol te trekken, waar zich het ministerie van Binnenlandsche Zaken be vindt. De marechaussée verspreidde de betoogers, waarbij eenige schoten werden gelost; er viel echter geen slachtoffer, maar wel werden velen gearresteerd. De politie chargeerde verscheiden keeren in eenige stadswijken. Te Cordoba kwam het tot een botsing tusschen communistische betoogers en de politie, die van de vuurwapens gebruik maakte en zeven betoogers wondde. Oost-Europa en Azië. Omtrent den 1 Mei-dag in Oost-Europa en de landen van Azië melden de tele grammen: Te Moskou werd als onderdeel van de 1 Mei-feesten een groote parade gehou den van het Roode Leger. De volkscom missaris van Oorlog, Worosjilof, hield een rede, waarin hij betoogde, dat het Roode Leger steeds paraat moet zijn, om de Sovjet-Unie te verdedigen. Door Tokio trok een stoet van ongeveer 12.000 betoogers, begeleid door 5000 leden der burgerwacht; bij kleine botsingen werden zes personen gewond en een 300- tal gearresteerd. De politie trad krachtig op om de orde te bewaren. Te Sjanghai werden tijdens een betoo ging ongeveer 300 menschen gearresteerd, die tegen het verbod in een optocht wil den organiseeren. In de Palestijnsche steden was de poli tie overal versterkt. De dag verliep zon der incidenten. Bij wijze van voorzorgs maatregel waren gisteren te Jeruzalem reeds 40 communisten gearresteerd. De bomaanslag te Sjanghai. Uit Tokio wordt gemeld, dat, naar uit bevoegde bron verluidt, het weinig waar schijnlijk is, dat de bomaanslag te Sjang hai invloed zal uitoefenen op de Chi- neesch-Jopansch-* betrekkirgen De regeering is niet voornemens stap pen te doen, daar de daad is geschied op een door Japansche troepen bezet gebied en de dader een Koreaan is. De bladen, die alle hun diepe veront waardiging en tegelijk hun leedwezen er over uitspreken, dat de onderteekening van den wapenstilstand uitgesteld moet worden, troonen zich over het algemeen terughoudend, omdat de beweegredenen van de daad nog onbekend zijn. Het eerste slachtoffer. Reuter meldt uit Sjanghai: Kawabata, de voorzitter van den Bond van Japansche Ingezetenen te Sjanghai, is overleden. Oejeda's teenen van den rechter voet zijn geamputeerd. De Chineesche regeering wijst alle verantwoordelijkheid af. De Chineesche regeering deelt offi cieel mede, dat de Chineesche bevolking thans, op het einde van den tweeden dag, was zij reeds vele kilometers verwijderd van Luxor. In den loop van den dag had de bankier, die overigens met deze ma nier van reizen zeer ingenomen was, ge zegd, dat er maar één nadeel aan was verbonden. Hij kreeg nu geen enkele courant te zien. Doch dien avond, toen de postboot van Caïro op eenigen afstand had aangelegd, was hjj er in geslaagd, een paar Engelsche couranten, in Egypte verschijnend, in handen te krijgen en zoo zat hjj na het onbevredigende gesprek met zjjn echtgenoote nu weer verdiept in de lectuur. Hjj moest de bladen echter spoedig wegleggen, want het werd avond. De schemering duurt in Egypte niet zoo lang als hier en na weinig tijd was het geheel donker geworden. Hjj zat pein zend en zwijgend in zjjn rieten stoel, ge nietende van de koelte des avonds en zjjn echtgenoote verbrak de stilte niet door een enkel woord. Onbewust kwamen zjj beiden onder den indruk van de avond- betoovering van dit heilige land. De ster ren schitterden helder aan den hemel. Droomerig kabbelden de golfjes van den Njjl langs de oever. In de verte klonk vaag en onbestemd het melancholische gezang van Nubische roeiers op het wa ter. Een zachte wind, fluisterend en lis pelend, streek over het water en speelde over het zand der oevers, zuidwaarts en verder zuidwaarts langs de oevers en door de stroomvallei, door grootsche tem pel ruïnes, langs vervallen zuilen en obe lisken, door de oude koningsgraven, ver der steeds naar het Zuiden, tot naar de per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam Vraagt onze op don zelfkant Stalen-collectie niets heeft te maken met den aanslag in Sjanghai. Geen Chineesch burger en geen vertegenwoordiger van een Chinee- sche organisatie had toegang tot de parade. De Chineesche regeering kan geen verantwoordelijkheid dragen voor het gebeurde, vooral daar de Japansche militaire- en politie-autoriteiten voor de handhaving van de orde zorg droegen en afgezien hadden van iedere sainenwer- king met de Chineesche autoriteiten. Te Sjanghai-zijn elf Koreanen, verdacht betrokken te zjjn bjj den aanslag in het Hongkioe-park, in de Fransche concessie aangehouden en aan de Japansche autorii teiten uitgeleverd. Vjjf aanzienlijke Japanners die bij den aanslag zjjn gewond, gaan goed vooruit. Sjijemitsoe heeft van zijn ziekbed aan de regeering te Tokio geseind, het te be- treuren, dat hjj niet in staat is voorloopig de onderhandelingen over een wapenstil stand voort te zetten. Hjj geeft tevens te kennen, dat het wenschelijk is zoo spoedig mogelijk tot een wapenstilstand met China te komen. en alle spijsverterings- stoornisseD verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. groote woestijnen, waarin nauwelijks leven is. Toen zjj een poos later beneden zaten onder het zachte electrische licht in de prettig gemeubileerde zitkamer, keek Drf John Oxenham plotseling op van zijn courant. „I say," zei hjj, „heb jelui het bericht gelezen over de hertogin van Park min ster?" „Neen", antwoordde de bankier, heb het blad nog niet ingezien. Wat is ér met de hertogin?" „Wel, wel!" hernam Dr. Oxenham, „ik wist niet, dat het in Egypte ook al even onveilig is als in Amerika. Men heeft dé hertogin van Parkminster bestolen voqi' een groote som aan juweelen en kost baarheden." „Waar? In Caïro? In haar hotel?" „Weineen 1 Op haar dahabiyah! Zjj Is met een woonschip den Njjl opgevaren en de juweelen zjjn gestolen uit haar slaapkamer, terwijl zij met haar gezel schap een tochtje bjj avond maakte naai een van de tempelruines in de buurt. Het is gebeurd een eind achter Luxor, van» waar wjj gistermorgen zjjn vertrokken." „Wordt er veel vermist?" „Zooals hier staat, voor een waarde van bijna zes duizend pond sterling. Jfi zal u het heele bericht voorlezen,'1

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1