Het moderne HEERENHUIS THÊ-DANSANT VIJFDE EN LAATSTE BLAD. Muziekconcours Hemelvaartsdag. VAN ZATERDAG 7 MEI 1932 STADSNIEUWS Te 6 tent°°Sstelling doo>' te laten) Fm» «t n- en Zondagavond. De ten- i 7—10 u '/T 1S geopend van 2—5 uur en N.V. ZEEBAD HUISDUINEN ZONDAG 8 MEI VAN 3 TOT 6 UUR BADPAVILJOEN Onze vroegere stadgenoot, de heer WZejjlemaker, slaagde te Vlissingen voor liet examen binnenloods. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DE ZEEVAARTSHOOL. De heer J. Middendorp benoemd. Bij raadsbesluit van Dinsdag 3 Mei IJ. is benoemd tot directeur van de Zeevaart school alhier, de heer J. Middendorp, thans leeraar aan de school en sedert September 1931, na het vertrek van den heer Van Mierlo, waarnemend directeur. De heer Middendorp werd op 6 Juli .1891 te SteenwijkerwOfld' (Overijsel) ge boren. Na de H.B.S. te Meppel, bezocht hij de Zeevaartschool te Harlingen, waarna hij naar zee ging om vervolgens zijn studies aan de Zeevaartschool te Terschelling voort te zetten. Na als stuurman bij de K.N.S.M. te hebben gevaren, werd de heer Middendorp tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Zeevaartschool te Texel benoemd. In de mobilisatie, toen de heer Mid dendorp oneer de wapenen was geroepen, ontstond aan de Zeevaartschool te Den Helder een vacature voor een tijdelijk 'eeraar in de wiskunde. JUBILEUM J. J. MALLET. Onze medewerker, Levy Grunwald, heeft reeds een artikel geschreven, waarin hij in het kort de loopbaan van den heer Mallet heeft beschreven, die gedurende 35 jaren de treinen door ons waterlandje heeft gevoerd. Thans is het onze beurt om iets over den jubilaris te schrijven en wel over wat hem in meer intiemen kring is gepas seerd. Zijn dagelüksche vrienden, de handels reizigers, de zwoegers over den weg, zoo als zij zichzelf noemen, en andere passa giers, hadden een comité gevormd om „Oome Jan" op dezen voor hem zoo heu- gelijken dag passend te huldigen. Deze huldiging vond Vrijdagavond! plaats, want gisteren was het vijfendertig jaar geleden, dat de heer Mallet voor het eerst de spoorwegpet opzette, om nadien „Chicago" en „Noord-Amerika" te ont dekken. Javastraat 86 te koop, met Tuin, Kelder, 6 Kamers (Suite 12 X 4 M-)- Te bevragen aldaar. reizigers voor de sympathieke bewijzen van hun vriendschap, hetgeen besloten werd met het uitbrengen van een driewerf hoera op de handelsmenschen en een „lang zullen ze leven". Oome Jan en de heer Borkert haalden nog verschillende herinneringen op, voorvallen zooals men alleen in den trein kan beleven en waarvoor men ook han delsreiziger moet zijn. Toen was voor ons het uur van afscheid gekomen en wü lieten oome Jan met zijn familie achter in een recht feestelijke stemming, die nog wel even voortgeduurd zal hebben. J. MIDDENDORP. In 1917 kwam de heer Middendorp toen naar Den Helder en werd aan die Zeevaart school alhier benoemd tot tijdelijk leeraar. In September van dat jaar werd1 hij vast aangesteld als leeraar in de zeevaart kunde en sedert dién heeft de heer Mid dendorp zijn krachten aan onze plaatse lijke school gegeven. Zooals wii hierboven reeds schreven, werd de heer Middendorp na vertrek van den toenmaligen directeur, den heer Drs. Th. C. W. van Mierlo, die benoemd was tot directeur van de Kweekskchootl voor Machinisten te Amsterdam, waarnemend directeur, terwül hij dan thans directeur is geworden. Met groote meerderheid van stemmen (één stem werd uitgebracht op den heer Polderman uit Groningen) is de heer Middendorp door den Raad benoemd. Zooais hij ons mededeelde, gaf dit hem een grooten moreelen steun bij de aan vaarding van zijn ambt, temeer daar hij tijdens zijn waarnemend directeurschap steeds de volle medewerking van het ge meentebestuur, speciaal van den wethou der van onderwijs, heeft gehad. Ook van de leeraren van de school heeft hij steeds de volle medewerking genoten, zoodat hij hoopte met dien steun de school tot steeds grooter bloei te mogen brengen. Wij vroegen den nieuwen directeur nog zijn meening omtrent den huidigen toestand in het scheepvaartbedrijf. Ongetwijfld, zoo zeide de heer Mid dendorp, is de toestand in de scheepvaart thans somber te noemen, waarvan de te rugslag zich wel op het onderwijs zal doen gelden. Toch zal er op den duur een beteren tijd komen. De Nederlandsche scheepvaart heeft altijd op gezonden economisehen basis gewerkt. Zonder steun van regeeringswege heeft hij met succes het hoofd geboden aan buitenland1- sclie scheepvaartondernemingen, die wel van staatswege werden gesteund. Daarbij komt dat de directies hier te lande voor uitstrevend' en ondernemend zijn, terwijl de koopvaardijvloot goed is uitgerust en in alle opzichten met den tijd meegaat. Dat alles wettigt het vertrouwen, dat wanneer straks weer de goede tijden ko men, de Nederlandsche scheepvaart zich spoedig zal weten aan te passen. Daar "het in den tegen woord igen tijd Tn Tn'T is, VOOr jongelui om, in i °°k' een positie te vinden, heeft de malaise in de scheepvaart hen niet at te schrikken een zeevaartschool te bezoeken om later hun weg op zee te banen. Wü wenschen den heer Middendorp veel geluk met zijn benoeming en wij ge- looven wel, dat hij de juiste man op de juiste plaats is, om den goeden naam, die de Fetóersche Zeevaartschool in scheepvaartkringen heeft, hoog te hou den. VOGELTENTOONSTELLING „BAVO". Keizersgracht 10—11. Daar het weer in het begin der week niet meewerkte en het bezoek Donderdag zeer groot was, heeft het tentoonstelling bestuur besloten te voldoen aan het ver- JEAN JACQUES MALLET. In de woning van den heer Mallet, in de Joubertstraat, had zijn familie zich verzameld. Het was duidelijk te zien, dat er feest gevierd zou worden. De kamers boden een feestelijken aanblik met hun groen en bloemen. „Oome Jan" zat in zijn uniform aan tafel, tusschen de bloemetjes. Zijn potlood stak in zijn knoopsgat, ongetwijfeld de plaats waar het met den heer Mallet de lijn op en neer rijdt. Twee afgezanten van het comité waren aanwezig. Het waren de heeren Borkert en Poelman, en de eerste nam het woord om „Oome Jan" te huldigen. Hij vertelde hoe eenige maanden terug tusschen de wielen een complot was gesmeed', dat de koppen bü elkaar waren gestoken en dat er gesmoesd was en wat daar allemaal was beklonken, dat zou nu aan den dag komen. De jonge en de oude kameraden van den weg kennen „Oome Jan" als een man van groote plichtsbetrachting, die toch ook altijd met zijn vroolijken snuit hen weet op te beuren. Wanneer zij des Maandagsochtends hun taak weer begin nen, nemen zij vaak iets over van het goede humeur van Jan en zoodoende heeft deze soms ook een aandeel in den goeden gang van hun zaken. Oome Jan had steeds een aardig en gepast woord voor ieder en zijn „Chicago" is in het geheele land be kend geworden. Deze goede geest heeft hem nooit in den steek gelaten er. steeds wist hij een .goeden kwinkslag ten boste te geven. Zoo herinner ik me, zegt de heer Borkert, dat, toen ik nog bij de ma rine was, en een heele troep matrozen met den trein mee moest. Ik raakte in een coupé „niet rooken", en een ouwe heer maakte aanmerking op mijn sigaar. Oome Jan kwam erbij en verzocht me m'n sigaar maar te dooven. Dat wilde ik niet, want ik had er voor betaald. Dan moest ik de chef te Schagen spreken, zei ik. Die wou ook hebben, dat ik mijn peukie wegdeed. Wel hier en daar, zei ik, dan ga ik naai den hoogsten chef, meneer die en die. Nou, zei oome Jan droogweg, dan moet je kwiek zijn, want die is gisteren overleden. Doch oome Jan had niet zoo goed zijn taak kunnen vervullen, wanneer niet zijn vrouw hem altijd had bijgestaan, die door zijn betrekking het gezinsleven altijd uit elkaar gerukt zag en vroeger met een klein salarisje de eindjes aan elkaar moest knoopen. Ook namens de vrienden past hier een woord van dank aan de vrouw van oome Jan. Het huldeblijk, dat namens het comité den heer Mallet werd aangeboden, bestaat uit een album, waarin een oorkonde en een gedicht, De oorkonde vermeldt het feit, dat de heer Mallet op 6 Mei 1932 35 jaar in dienst van het spoor was en dat dit huldeblijk hem namens de han delsreizigers is aangeboden. Het gedicht beschrijft deze periode en zijn vriendschap met de zwoegers van den weg. Het ge dicht is vervaardigd door den heer Bor kert, de heer Verbeii verrichtte liet noo- dige teekenwerk en het geheel is op onze drukkerij gemaakt. Het album bevat ver der de portretten van het comité en na tuurlijk ook het portret van den jubilaris. Voor mevrouw Mallet was een prach tige bloemenmand, „Voor een dappere huisvrouw", stond op het kaartje, terwijl oome Jan nog een envelop met inhoud en een rookertje in ontvangst had te nemen. De heer Mallet dankte daarna aange daan door deze huldeblijken, de handels- in het met welwillende medewerking van de „THE TUNE SHAKERS" Ter gelegenheid van het tienjarig be staan der „Oranje Harmoniekapel" was door den Noord-Hol,landsohen Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfarecorpsen besloten zijn jaarlüksch concours ditmaal in onze stad te houden. In totaal werd hieraan deelgenomen door 13 vereeni- gingen, welke een 400-tal medewerken den in onze stad brachten. De volgende vereenigingen namen deel aan het con cours: „A.d.v.e.n.d.o.", Broek op Langendijk; „Oranje Harmonie Kapel", Wormer; „Excelsior", Texel; „Juliana", IJnniiden- Oost; „Soli Deo Gloria", Breezanü; „Cres cendo", Hoorn; „Oranje Harmonie Ka pel", Den Helder; „Patrimonium", Enk huizen; „Sursum-Oorda", Krommenie; „Soli Deo Gloria", Zaandam; „Soli Deo Gloria", Weesp; „Sursum-Corda", An- dük-Oost; „Soli Deo Gloria", Koog- Zaandijk. Langs verschillende wegen, n.1. pc-r trein en per bus, kwamen zij onze stad binnen en vereenigden zich te half twaalf voor het Stationsplein, vanwaar men op marcheerde naar het raadhuis, waar de officieele ontvangst plaats had. Ontvangst ten raadhuize. Aldaar waren te twaalf uur bijeen Bur gemeester en Wethouders, t.w. Burge meester Driessen, eere-voorzitter van het Comité, de gemeente-secretaris, de heer Kamman, de wethouders Smits, De Boei en Van der Vaart. Van het eere-comité voorts de heeren C. J. E. Brutel de la Ri- vière, sohout-bü-nacht, met zijn adjudant, den luit. ter zee der le kl. C. Moolen- burgh; J. M. Ridder van, Rappard, garni- zoens-commaiiidant; ds. F. Tollenaar, ge- ref. predikant; A. Dokter, directeur gem.- werken; A. de Böck, hoofd Gr. v. Prins- terer School; C. W. Gratama, comrn. van politie. Ook de drie heeren, vormende de jury, n.1. L. H. F. Leistikow, kapelmees ter Kon. Marine Kapel, Den Helder; Jos. de Klerk, toonkunstenaar, Haarlem; Sam. Vlessing, toonkunstenaar, IJmuiden, wa ren, met de diverse bestuursileden der deelnemende vereenigingen, aanwezig. Burgemeester Driessen hield de vol gende welkomstrede: Mijne Heeren, Het is mij, evenals mijn medebestuur deren, een groot genoegen u allen in het huis der gemeente officieel te mogen be groeten en ontvangen. Het Gemeentebestuur van Den Helder stelt het op hoogen prijs, dat, vooral in den laatsten tijd, onze stad dooor steeds meer vereenigingen wordt uitverkoren voor het houden van haar jaarvergaderin gen of voor het doen plaats vinden van andere belangrijke gebeurtenissen, het vereen igiugsleven rakende, omdat het er zich van overuigd houdt, dat op die wijze een zeer goede propaganda voor onze stad en haar omgeving wordt gemaakt. Zoo zijn dan heden bijna alle bü den Noord-Hol'landsöhen Bond van Christe lijke Harmonie- en Fanfarekorpsen aan gesloten vereenigingen naar hier geko- l men, om, mede ter eere van het tienjarig I bestaan van haar zustervereeniging de i „Oranje Harmoniekapel", haar achtste concours te houden. Ik hoop van harte, mijne heeren, dat het te houden concours in alle opzichten sohitterend zal mogen slagen en dat gü, mede als gevolg daarvan, aan dezen dag en aan onze stad niets dan aangename herinneringen zult mogen behouden. Van de organisatie van het concours zal intusschen het slagen van dezen dag niet afhangen, omdat ik uit ervaring weet, dat de bestuursleden van den Bond over uit stekende organisatorische hoedanigheden beschikken. Daareven zeide ik reeds, dat het tien jarig bestaan van onze plaatselijke mu- zkkvereeniging „Oranje Harmonieka- j pel" niet geheel vreemd' is aan dit con cours. Het muziekconcours van de Oranjc-Harmoniekapel, De aubade voor het Stadhuis. Het muziekconcours van de Oranje-Harmoniekapel. De marschwedstrijd in de Krugerstraat. Daarom griip ik deze gelegenheid gaarne aan de jubileerende „Oranje Har moniekapel", die een goede schakel vormt van de Heldersche muzikale keten, te feliciteeren, er den wensöh aan toe voegende, dat het haar gegeven moge zijn haar muzikale prestaties in stijgende lijn voort te zetten. Ten slotte wensch ik u, mijne heeren, leden van het eere-comité en juryleden, hartelijk dank te zeggen voor uwe aan wezigheid bü deze ontvangst. Zii werd beantwoord door den heer C. S. v. d. Wal. Bondsvoorzitter, Alkmaar, met de volgende woorden: Beantwoording Bondsvoorzitter. Mijnheel- de Burgemeester en verder allen die hier aanwezig zijt om onzen bond, den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord-Holland, te be groeten. Het is de laatste jaren gewoonte ge worden, dat een jubileerende vereeniging (indien mogelük) een concours uitschrijft voor de Bondsmuziekcorpsen. We zeiden „indien mogelijk", immers omstandighe den kunnen daar zijn dat dit niet moge lijk is, b.v. de ligging der plaats zelve, het niet beschikbaar zijn van een goed terrein, het niet medeleven der burger lijke autoriteiten, enz. Doch toen de „Oranje Harmonie Ka pel" van Den Helder ons verzocht als Bond over te komen in 1932 hebben we geen oogenblik geaarzeld, daar we wis ten, dat die bezwaren daar niet waren en we gerust onze leden konden opwekken deel te nemen aan dit concours. Immers de plaats zelve, al is het dan bijna de verste in het Noorden der provincie (Texel is nog verder) is goed te bereiken. Het terrein, welwillend afgestaan door de Marine-autoriteiten (vanaf deze plaats onzen oprechten dank), dit terrein was zeer geschikt, en wat betreft de mede werking van het gemeentebestuur, hier van waren we overtuigd, deze zou boven verwachting zijn. De Bond wist dat als hü op visite ging bij Burgemeester Driessen, als ik me zoo mag uitdrukken, dat hji vriendelijk ontvangen zou wor den. De kennismaking in Koog-Zaandijk was zoo, dat we die gaarne eens wensch- ten te hernieuwen. Fn nu zijn wc hier! In de eerste plaats Het muziekconcours te Wieringe De jury luistert met critisch oor. Het muziekconcours te Wieringen. De Wieringer „Harmonie" en belangstellenden. Een kijkje bij de Terp in do Wieringermeer, waar thans alleen nog maar staan een cantine voor de arbeiders (rechts) en een laboratorium van de Directie (links). Binnenkort wordt met de bebouwing van de Terp, welke men op den achtergrond ziet, een aanvang gemaakt. Hier komen o.a. het raadhuis, een school en verschillende andere meer belangrijke gebouwen. De opening van het watersportseizoen. Onder de belangstellenden was ook de Schout-bjj-Naclit en de Burgemeester. Hei aanbrei; an de bekleeding op den afsluitdijk naar Friesland. Over den dam van keileem (geheel rechts iri het midden) komt een bekleeding van krammat. Daarover een laag puin, waarop de basaltsteen voor de steen glooiing komt te staan, die den dijk tegen den golfslag moet beschermen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13