CALLANTSOOG. 't ZAND. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. GEMEENTERAAD WIERINGEN. Muziekconcours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Vraagt in Uw omgeving Men zal U aanbevelen: Kleedingmagazijnen Den Helder Degelijk en niet duur Burgerlijke Stand van Texel van 36 Mei. GEBOREN: Gerardus Johannes, z. v. J. Schraag en C. Smit; Jan Oornelis, z. v. O. Asjes en H. Rezeiman; Geertruida, d. v. P. v. Liere en M. Slik. ONDERTROUWD: Pieter Dirk Drijver en Marretje Pireternella Brans. GETROUWD: Frans Witte en Wilkel- mina Bakker; aMarten Bruijn en Klasi- na Zurcher. OVERLEDEN: Willem Johan van Heerwaarde, 14 mnd.; Kaatje Bakker, 76 j., geh. m. Nanning van der Ploeg. POLITIE. Gevonden: een mand. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Mei 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u.,Ds.Visser Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Groenenberg Waal, v.m. 10 uur, Ds. Van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds.Plug Oudeschild, 'sav.7u. Ds.Visser Koog, geen dienst Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. Smidts van Den Helder Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Eerw. Heer P. Lingbeek. Ooster end, v.m. 10 en n.m. 3 u. Eerw. Heer P. Lingbeek, v. Castricum. Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes GUNNING. De bouw van de nieuwe bakkerij voor den heer P. Slijkerman is gegund aan de op één na laagste inschrijver, den heer P. Vos, alhier. AUTO-ONGELUK. Eergisteren is op den Rijksweg ter hoogte van den heer v. Graas voor de zooveelste maal een auto-ongeluk ge beurd. Ditmaal was het de gesloten be stelwagen van den telefoondienst van het P.E.N., bestuurd door een der employé's van voornoemd bedrijf, welke op den gladden weg kwam te slippen en onder ste boven sloeg. Door het verbrijzeld glas werd de chauffeur aan de vingers gewond, doch gelukkig niet ernstig. Door den reddingswagen van de Fa. C. Blaauboer te Schagen is het voertuig later gehaald. RINGRIJDEN OP FIETSEN. We vernamen dat bij den heerSchrie- ken alhier op den 2en Pinksterdag des middags ringrijden op fietsen zal worden gehouden om contanten. Des middags wordt dan tevens dansmuziek gegeven. Even plotseling als men was begonnen is de N.V. Vatoni weer geëindigd met haar zanddelvery in de nollen van den heer Pronk in den Bosch weg. Waar oor spronkelijk sprake was van een werk van een paar jaar is dit, gezien de heerschen- de werkeloosheid, zeer zeker te betreu ren. Omtrent de redenen van het stil leggen konden we niets officieel te weten komen. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. LEEKESPEL. De afd. Anna Paulowna vandenVrijz Christ. Jongeren Bond zal op Zondag 8 Mei en Dinsdag 13 Mei een openbare propaganda-avond houden in de Ned. Herv. Kerk te Kleine Sluis, waarop natuur lijk niet alleen jongeren, maar ook ouderen welkom zijn. De afd. heeft hiervoor ingestudeerd het leekespel „Opstanding" van W. C. Jolles. Velen is het misschien niet bekend, dat leekespel geheel iets anders is, dan tooneelspel. In tooneelspel stelt de acteur een ander persoon voor; het leekespel openbaart, beeld uit, wat er leeft in ons zelf. De afd. meent op deze avonden de beste propaganda te kunnen maken, door bovengenoemd spel, dat uitbeeld het stre ven en doel van de Vrijz. Chr. Jongeren. LOOP DER BEVOLKING. ^ngekomen: J, Boersma van Wolvega; L. Wijngaarden van Dantumadeel. Vertrokken: Mej. M. van Nielandnaar Maastricht; G. Otten en gezin naar Borger; P. Wa2g en gezin naar Callantsoog; Wed. D. Schrijver en gezin naar Oudorp; J. L. Voorthuijzen naar Wieringerwaard; Mej. A. C. Heijligenberg r.aar Den Helder; Mej. A. de Groot naar Beverwijk; Mej. A. Kuiper naar Den Helder; Mej. G. Hopman naar Wognum. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Anna Catharina, d. v. B. Buning en A. C. Hoep; Alida Maria Theresia, d. v. Zwarthoed en M. Vlaar; en G-den Haan. Oi DLRTROUWD: J. C.Hoogmoeden N. Verhoef; L. Wisse en A. Wiersma; O. Rezeiman en A. P. Vergouwe. GE1ROU WDK. Stapel en G. Hopman. 0\ ERLEDENJ. v. d. Vaart, oud 4 mnd„ d. v. J. v. d. Vaart. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 'sMorgens: Geen dienst. 's Avonds 8 uur, V.C.J.B. Leekenspel „Opstanding" Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Leesdienst Werden vroeger de raadsvergaderingen slechts zelden door anderen, dan zij die er ambtshalve aanwezig moesten zijn, bezocht, de laatste keeren, dat de raad bijeenkwam, waren er een paar belangstellenden en nu Woensdag, zelfs een twintigtal, meerendeels werkloozen, op de pu blieke tribune aanwezig. Opening en notulen. Na het welkom van den voorzitter, burge meester Lovink, volgde lezing der notulen, door den secretaris, den heer C. Keijzer. Zij werden onveranderd vastgesteld, nadat de voorzitter had meegedeeld, dat de minister niet goedkeurde de werkverschaffing onder toezicht van de Grond- Mij. te stellen. Spr. wilde trouwens de Ned. Heide-Mij., na de opmerkingen in de vorige zit ting aan haar adres geuit, rehabiliteeren. De Ned. Heide-Mij. treedt hier sympathiek op en de op zichter kan heel goed met haar samenwerken. Mededeelingen. (Zie hiervoor het blad van 2 Mei). e. Uit de ingekomen balans per 31 Dec. j.1. in de winst- en verliesrekening van het Grond bedrijf over 1931 blijkt, dat er een nadeelig saldo van f 1763.14 is. h. Het verzoek van J. Benema om zijn in richting, te gebruiken als danstent of bioscoop, te mogen plaatsen op particulier terrein, hoort niet bij den raad thuis, merkt de voorzitter op. De Raad heeft indertijd besloten geen toestem ming te verleenen tot het plaatsen op gemeente terrein; zoo ook zal de burgemeester plaatsing op particulier terrein niet toestaan. De heer Kuiken acht het beter voortaan de standplaatsen op de kermis publiek te verhuren. Opgemerkt werd, dat buiten het staangeld, door de bioscoop van Schinkel een groot bedrag als vermakelijkheidsbelasting wordt afgedragen. Deze inrichting heeft een goede naam. Het is de vraag of er evenveel binnenkomt als de stand plaats aan een ander verhuurd wordt. i. De steunregeling vervat in het besluit van den minister van binnenlandsche zaken en land bouw d.d. 15 Jan. is voor onze gemeente geldig verklaard voor werkloozen, afkomstig van het bloembollenbedrijf en den landbouw Deze steunregeling geeft aan: Voor uitgetrokkenen: f 8.50 per week voor ge huwden en kostwinners, benevens f 0.50 per ge zinslid boven 2 personen. Kostgangers f 6. per week. (De gemeenteraad had de bedragen resp. ge steld op f 10.50; f 1.en f 7. Voor de reglementair nog niet rechthebben den, dubbel-uitgetrokkenen en ongeorganiseer den zijn de bedragen f 7.f 0.50 en f 5. (Gemeenteraad wilde: f 8.f 1.en f 4.50 geven). De heer Dekker had wel een vermindering verwacht, maar toch niet zóó erg. En dat nu de kosten, van levensonderhoud weer worden op gedreven door tarwewet en bemoeiingen met de zuivelbereiding. De voorzitter betreurt het te werk stellen van Belgen. Wij moeten de eigen burgers, die daar door werkloos zijn, steunen. Spr. doet een be roep op werkgevers en werknemers om tot elkaar te komen. De heer Kuiken wijst er op hoe slecht de boe ren het hebben: de arbeider verdient weinig, maar de boer nog minder. m. Op het verzoek van de gemeente Oost stellingwerf, adhaesie te willen betuigen aan haar adres aan de regeering om spoed te betrachten bij het invoeren van maatregelen tot steunver- leening aan den land- en tuinbouw, wordt af wijzend beschikt. De heeren Koorn, Kuiken en Smit waren voor adhaesiebetuiging. n. De verslagen over het vervolgonderwijs geven den voorzitter aanleiding den betrokken onderwijzers te danken voor het practische en goede onderwijs, door hen gegeven. Over naar het P.E.N.f o. Een adres der ingezetenen te Breezand, met 364 handteekeningen, vraagt het electrisch bedrijf zoo spoedig mogelijk over te dragen aan het P.E.N., omdat het P.E.N. haast de helft goedkooper levert dan de gemeente. Voorts wordt in het adres gehoopt, dat men niet bij de bespre kingen als tegenargument zal aanvoeren: er wordt geen winst gemaakt bij ons gemeentelijk bedrijf, want winst maken kan men wel over laten aan particuliere instellingen. De voorzitter wijst er in de eerste plaats op, dat hij herhaaldelijk opgebeld werd en briefjes ontving om de op het adres geplaatste handtee- kening te herroepen. De reden was: we zijn misleid bij het vragen van onze handteekening Er zijn er dus geen 364 meer. Bij de instelling van het bedrijf moest door elk aangeslotene minstens 65 K.W.U. per jaar betaald worden. Uitvoerig zet spr. uiteen, dat de aanvragers onvoldoende afnemen. Het P.E.N. zegt: als het aan het eind van het jaar blijkt, dat de menschen gemiddeld meer dan 30 ct. betaalden, geven we het te veel be taalde terug. B. en W. hebben zich afgevraagd of dat hier ook kan gebeuren. Men kan er wel op rekenen, dat hetgeen boven 35 ct. betaald is, teruggegeven wordt. De heer Kuiken noemt andere gemeenten, aangesloten bij het P.E.N. en den gemiddelden stroomprijs daar. Hij gelooft niet, dat de ge meente tegen het P.E.N. op kan leveren. De heer Smit heeft zich gewend tot het P.E.N Uit de inlichtingen die hij kreeg, vestigde zich bij hem de indruk: overname door het P.E.N. zou de gemcentenaren duizenden guldens schelen en over de overname zou zijn te praten. De heer Kuiken had het in het belang van de gemeente gevonden, als er eens iemand van het P.E.N. op deze vergadering was gevraagd. De heer Raven: Overname is niet aan de orde. Ik ben voorstander van centralisatie, maar wil niet voetstoots overgaan. De heer Konten: Het P.E.N. is nog altijd in gebreke gebleven te leveren tegen den laagst mogelijken prijs. Laten B. en W. door de Ver. v. Ned. Gem. een onderzoek doen instellen tegen welken prijs het P.E.N. behoorde te leveren. De heer Keuris: De laatste paar brieven van het P.E.N. kunnen niet den töets van behoorlijk schrijven doorstaan. De stok staat achter de deur. Dan zeg ik, ik ben niet te spreken. Ik ben ook voor centralisatie, maar wil eerst een degelijk onderzoek. De heer Kuiken: Het net is steeds uitgebreid. We zouden bij besprekingen over overname goede voorwaarden moeten stellen. De voorzitter, de verschillende sprekers be antwoordende, zegt tegen den heer Kuiken: Ik ben blij dat u gaat inzien, hoe een mooi bedrijf de gemeente heeft. Het is niet van ons, maar van de burgers. (Ver. v. Ned. Gem.). Dr. Verhoeve zal komen. Als we het bedrijf goed verkoopen konden, zonder dat de gemeentenaren er schade van heb ben, zouden we niet op onze plaats zijn als we het niet deden. Wanneer het tarief naar de vloeroppervlakte berekend werd, zou dit niet meevallen. Maar hier zou voor het P.E.N. het z.g. stroomver- leden gelden. Er wordt gezegd: B. en W. stellen het vast recht vast. Dat is waar, in zooverre, dat toen er eenige jaren geleden sprake was van overname door het P.E.N., dit vastrecht door deze instel ling is berekend. B. en W. hebben die berekenin gen overgenomen. De ambtenaren van het P.E.N. hebben ze gemaakt. Het adres wordt na nog eenige discussie met algemeene stemmen voor kennisgeving aange nomen. Vermindering van pacht. De heer A. Blaauboer Pz. heeft het grasge was van den toegangsweg naar het station ge pacht. De pachtsom wordt op zijn verzoek ver minderd en wel van f 26.50 op f 15. De heer Smit wijst er op, dat ook de heer Koorn, die als raadslid niet om vermindering kan vragen ook te veel betaalt. Dat zal den vol genden keer onder de oogen worden gezien. Aanvrage om ontslag. De heer R. Dekker vraagt tegen 4 Juli eervol ontslag als opzichter en marktmeester. De voorzitter: B. en W. stellen voor het ont slag op de meest eervolle wijze te verleenen met dank voor de bewezen diensten. Instemming. 9 verloven A. Het maximum aantal verloven A (zwak-alco- holische dranken) mag voor onze gemeente niet grooter dan 20 zijn. Er zijn er maar 9. Naar aanleiding van een verzoek van de nationale commissie tegen het alcoholisme, stellen B. en W. voor: het getal 9 als maximum door den' Kroon te doen vaststellen. Het is gebleken ge noeg te zijn voor onze gemeente. Jaarwedde agent der Arbeidsbemid deling. Zijn bezoldiging was f 300.Voorgesteld wordt te verhoogen tot f 500.(met ingang van 1 Jan. '32) een over 1931 een gratificatie te geven van f 100. De heer Dekker vindt het voorstel een stap in de goede richting. Hij wil tot f 600.gaan. De f 500.zijn gesplitst in f 450.voor arbeids bemiddeling en f 50.voor werkloosheids verzekering. Dit laatste is te laag en deze dienst zal zich nog steeds uitbreiden. Op voorstel van den voorzitter blijft men bij de f 500.Het rijk, dat 40 pet. geeft, gaat hiermee accoord. Men kan 't een jaar aanzien. De heer Dekker kan zich er tenslotte ook mee vereenigen, als dan maar tijdig, vóór de volgende begrooting, de zaak onder de oogen wordt gezien. Jaarwedden BurgemeesterSecreta'-1 ris, Ontvanger. Het rijk vraagt 3 proc. korting op de sala-1 rissen der ambtenaren. Burgemeester, Secreta ris en Ontvanger vallen daar buiten. We zijri; hier altijd van premievrij pensioen geweest en zouden dus ook zoo willen laten. Voorz. acht billijk dat wat 't rijk vraagt, door de ambtena ren wordt betaald, en ook dat Burg. en Ontv. dan 3 proc. laten vallen. De heer Kuiken vindt de voorgestelde ver laging te gering. Hij stelt voor de hoogste tractementen met 1/3, de lage met 1/t te ver minderen. Wethouderstractementen en presen- titegeld met de helft. Verschillende leden verklaren eigenlijk niet voor de salariskorting te zijn, vooral niet voor de lagere ambtenaren. Het kortingswetje is in verband gebracht met de uitkeering aan de ge meenten. Men wordt dus gedwongen er zich bij neer te leggen. Het voorstel wordt tenslotte nog gewijzigd. Aan Ged. Staten zal geadviseerd wor den op de salarissen van Burg., Secr. en Ontv. een tijdelijke korting toe te passen van ten hoogste 5 proc. en de lagere ambtenaren dan minder te korten. Terloops kwam nog even de gunstige kant van de financieele regeling tusschen rijk en ge meente tér sprake. Het rijk zal f 50.000.aan de gemeente uitbetalen en waarschijnlijk niet meer dan f 10.000.terug halen, en dus op onze gemeente f 40.000.toeleggen. V ergunningrecht. De heer Smit vindt het onrechtvaardig, dat er geen progressie zit in de heffing van ver- gunningrecht. Als 't naar de verkochte hoeveel heid drank ging was het billijker. De nieuwe verordening wordt vastgesteld. Verlof srecht. Voor het verlofsrecht A is het minimum i f 25.Ook hiervoor wordt een verordening vastgesteld. Woonwagenkamp. Onder dankzegging voor de welwillendheid van het Polderbestur, wordt door de gemeente 36 A aan de Kneeskade in erfpacht genomen tegen f 30.Men is verplicht naar beide zijden 50 m grasgewas te pachten voor f 20.Het ter rein wordt bestemd voor woonwagenkamp. Winkelsluiting. De meeningen over voor- en nadeelen van winkelsluiting loopen nogal uiteen. De voorzitter vindt het in het belang van de neringdoenden. Kosten van verwarming en ver lichting worden ook minder. De heer Smit: De. politie heeft al werk ge noeg en krijgt er nu weer deze controle bij. De voorzitter: Volkomen waar. Je kunt hulde brengen aan de politie, die 't de menschen niet lastig maakt en toch haar werk goed doet. De controle moet streng zijn anders zou de een profiteeren van het sluiten van een ander. De heer Komen bepleit in Breezand ook open-1 stelling op bloemendagen. De heer Lubbert meent dat er geen aanleiding voor is, omdat het bezoek aan de bollen slechts een doortrekken is, terwijl bij sportfeesten enz. het vreemde publiek langer blijft. Nog anderen voeren hierover het woord. De heer Keuris verdedigt als minderheid in B. en W. zijn standpunt. Hij is voor sluiting om 8 uur. De menschen zullen zich wel aanpas sen. En moeten de winkeliers opgeofferd wor den aan de gemakzucht van de klanten? Men moet de winkeliers tegen zichzelf beschermen, j Past de wet zoo strak mogelijk toe, zegt spr. tenslotte, opdat niet de een door den ander tot ontduiking gedwongen wordt. De verordening op de winkelsluiting wordt hierop artikelsgewijze behandeld en vastgesteld. De voornaamste bepalingen zijn: Het is geoorloofd een winkel voor het pu bliek geopend te hebben: ie. op den Kermis-Zondag in het dorp Anna Paulowna, (Kleine Sluis en Spoorbuurt) van des middags 12 tot des nachts 12 uur; 2e. op de Zondagen, waarop sportfeesten, harddraverijen en concoursen worden gehouden van des middags 12 uur tot des avonds 8 uur. B. en W. zullen deze dagen telkens tevoren openbaar bekend maken. Het voorstel-Komen ook „bloemendagen" on der 2e. te noemen wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. (Voor: Komen, Van den Berg, Smit, Rezeiman, Stammes en Koorn). 3e. Het is geoorloofd een winkel voor het publiek geopend te houden tusschen 5 uur en 9 uur nam. gedurende de periode, dat de wette lijke tijd zou zijn vervroegd, doch 's-Zaterdags om 11 uur sluiten. Met dezelfde stemmen voor wordt ook dit voorstel aangenomen. Op Kermis-Zondag mag eveneens worden ge vent enz. 12 uur 's-middags tot 12 uur des nachts en op Kermis-werkdagen tot 2 uur 's-nachts. Op laatsten Kermisnacht tot 3 uur 's-morgens. Als dagen, waarop de bij de wet voorgeschre ven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zul len gelden, worden aangewezen: a. de werkdagen, op welke Kermis wordt ge houden; b. de werkdag, waarop de verjaardag van de Koningin wordt gevierd. Voorschotten aan bijzondere scholen. Conform de wettelijke voorschriften wordt aan de bijzondere scholen 80 pet. van het aan de openbare scholen uitgekeerde bedrag a f 7055.771/2 toegekend. De r.-k. school in de Spoorbuurt met 161 leer lingen krijgt f 1991.de r.-k. school te Bree zand met 10(Ajs leerl. f 1319.de school met den Bijbel met II31/, leerl. f 1401. Ontheffing schoolgeld. Een stroom van verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld (een teeken van dén slechten tijd!) wordt behandeld en in alle ge vallen gunstig beschikt. ling dat daarvoor voorschotten verstrekt wor-waar de ontvangst door een eere-comité plaata den. Het geval dat u op het oog hebt, is een heeft en niet door het Gemeentebestuur, bijzonder geval en van tijdelijken aard. Ik zou hierover mijn leedwezen moeten uit- De heer Smit: Hoe staat het met de Kermis? spreken, als dit het gevolg zou zijn geweest van De voorzitterDe gemeenteopzichter heeft al I een mindere belangstelling van het Gemeente- enkele standplaatsen verhuurd. Dus de Kermis bestuur. Kosten vervoer schoolkinderen. De kinderen van den heer Andringa, meer dan 4 km van de school wonende, kunnen voor 90 ct. per week met de bus mee. 90 pet. van de kosten wordt vergoed. Voorschotten Landarbeiderswet. Op de verzoeken van J. C. J. Weijers en W. Hoep om voorschotten ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet wordt gunstig be schikt. De heer Koorn zou openbare aanbesteding van den bouw van huisjes (waarvoor die voor schotten gedeeltelijk dienen), prefereeren. Men hoort beweren dat de aannemers de f 400.die de aanvragers minstens moeten bezitten, ver schaffen. De heer Dekker gelooft dat dan de huizen nog slechter zullen worden. De. teekeningen worden nu gratis gemaakt en zouden dan betaald moeten worden. De heer Smit vraagt of men de gemeente dan wil laten aanbesteden. De heer Stammes: Neen. Alleen aannemers uit eigen gemeente zouden mogen inschrijven. Men komt eigenlijk tot geen besluit. Vast staat dat geen aanbesteding in de pas behandelde gevallen zal geëischt worden. Leening f 20.000. Het voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning van ten hoogste f 20.000.tot verstrek king van een renteloos voorschot aan nood lijdende bloembollenkweekers wordt aange nomen. 80 opcenten inplaats van 20. Het voorstel om het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen van 20 op 80 wordt eveneens aangenomen. De motieven die B. en W. tot dit voorstel leidden, vermeld den we reeds in ons blad van Dinsdag j.i. Onze agenten worden veldwachters. Nog wordt vastgesteld een regeling van be noembaarheid en bezoldiging van veldwachters. Men spreekt daarin niet van agenten doch van veldwachters. De rechtspositie van de dienaren van den H. Hermandad wordt daardoor ver beterd. Niet de Burgemeester, maar de Commis- sarisen van de Koningin bepaalt hun straffen en ontslaat ze, echter „gehoord den Burgemeester". Rondvraag. De heer Koorn heeft in het verslag over de Poldervergadering gelezen van de proeven met het teeren van wegen. Hij heeft al tweemaal in den raad naar voren gebracht, den Dijk te teeren. Het bevreemdt hem, dat door hen, die zitting in raad en polderbestuur hebben, niet aan den Dijk is gedacht. De voorzitter: Het geldt slechts een proef. De door u genoemde weg werd daarvoor niet geschikt geacht. Bovendien is dat een rijksweg. Misschien konden we wel aandringen bij het ministerie van Waterstaat om hem onderhan den te nemen. De heer Smit vraagt hoe het staat met het leggen van rioleeringsbuizen bij den heer Voort- huyzen in Breezand. Het wordt daar een smeerboel. Er bestaat kans, dat hij de sloot dempt zonder buizen te leggen. De voorzitter: Dat moet hij met het polder bestuur in orde maken. De heer Smit: Mogen huisjes, gebouwd vol gens de bepalingen van de Landarbeiderswet aan anderen verhuurd worden, tegen hoogen prijs? De voorzitter: Het is natuurlijk niet de bedoe- gaat door. De heer Smit: De vuilnis-ophaaldienst is erg naar m'n zin. Er wordt echter nog veel rommel in de slooten gegooid. De voorzitter: Dat mag niet volgens de ver ordening van den Polder. De heer Stammes: Er zal extra op toegezien worden. Hierna sluiting. HAGELBUL Doch daar U als eerste vertegenwoordiger der gemeente tevens naast meer vooraanstaande ge meentenaren, den bond ontvangt, doet mij dit zeer veel genoegen. Het verheugt mij te meer daar dit tijdelijke Wieringers zijn en zij dus een bewijs van mede leven geven. Naast hun geweldig verantwoordelijke taak bij de Zuiderzeewerken hebben deze menschen nog tijd gevonden om aan het vereenigingsleven deel te nemen. Wieringers en tijdelijke Wieringers, ik dank U van harte voor de ontvangst van onzen bond. Ook den Burgemeester onzen oprechten dank. Het verheugt onzen bond dat Harmonie gast J.L Donderdagmorgen trok er over het vrouwe elders waren de omstandigheden niet 0 -IJ mincfln /vn/I-vmlre rln nunefioo l.'rwrttrn cjrHz»r» ril P n(* westelijke gedeelte van ons schiereiland een «zware hagelbui, zoodat de hagelstee- nen ter dikte van eenige cm over wegen en velden lagen, hetwelk voor landbouw- en tuingewassen geen welkom iets was. MUTATIE. Tot tijd. kommies bij de Directe belas tingen alhier is benoemd de heer J. Baaijens, assistent te Amsterdam. Eerste dag. Dat dit jaar het Bondsconcours te Wieringen wordt gehouden, is louter een gevolg van de crisis. Het moge zonderling klinken, de waarheid is het evenwel. Volgens het Bondsrooster was Wieringen nog niet aan de beurt. Echter de plaatsen, welke wél hiervoor in aanmerking kwamen, zagen zich ge noodzaakt, wegens de benarde omstandigheden, waarin vele plattelandsgemeenten verkeeren, zich terug te trekken om als gastvrouw van den Bond te fungeeren. Wieringen, dat betrekkelijk nog niet onder de crisis heeft geleden, gaf uitkomst Het hoofdbe stuur greep deze gelegenheid met beide handen aan. Voor een goed bondsleven is het noodzakelijk, dat men eens in het jaar de aangesloten vereeni- gingen bij elkaar heeft, hetzij op een concours of muziekfeest, zoo men het noemen wil. Het gevaar van niet-dorgaan van het concours was niet denkbeeldig, en zoo kwam ook weer het spreekwoord uit: „Als de nood het hoogst komt is de redding nabij". Toen dan ook eenmaal vaststond, dat Wierin gen het concours zou krijgen, toog het ijverige be stuur van „Harmonie" onverwijld aan den arbeid, om het zoo goed en waardig mogelijk te maken als maar eenigszins mogelijk was. Een stevig waarborgfonds was weldra gevormd, een lange lijst van schenkers van prijzen had men spoedig bij elkaar. Kortom de bergen werk, welke de voor bereiding eischen van een concours, werden verzet en de resultaten kon men met Hemelvaartsdag 1 aanschouwen. Een keurig ingericht concourssterrein, waaraan verbonden een kermesse d'été, lag gereed om de muziekliefhebbers te ontvangen. Het weer, dat zich de iaatste dagen van een bijzonder slechten kant had laten zien, had danig op den bodem ingewerkt, het was nogal drassig geworden van den velen regen welke was ge vallen. Doch met houten beunen, stroo en andere middelen heeft men het toch nog zoo weten te krijgen, dat het te betreden was. Reeds spoedig kwamen de verschillende vereeni- gingen per autobus Hippo binnenvallen, om zich naar de zaal van „Concordia" te begeven, waar het concours op officieele wijze geopend zou worden. Gelukkig hield het weer zich vrij gped. Wel was het geen idaal lenteweer, toch is het be houdens een paar buien bij den aanvang, droog gebleven. De officieele ontvangst. Om pl. m. half twaalf werden de vereenigingen officieel begroet in „Concordia" door het eere comité. Zitting in dit Comité hadden genomen: de E.Achtbare heer L. C. Kolff, Burgemeester van Wieringen. tevens eere-voorzitter van de muziek- vereeniging „Harmonie"; C. F. van Duin, gem.- secretaris; H. P. D. J. van der Spek Obreen, no taris; O. J. Bosker, directeur Steenbedrijf Zuider zeewerken; P. Kreijger, directeur „Harmonie", Ir. J. C. N. Ringeling, ingenieur bij de Zuiderzeewer ken; Ir. Van Oppen, ingenieur bij de Zuiderzee werken, Ir. J. Vetter, secretaris bij de directie Mij. tot uitv. Zuiderzeewerken, en de heer Van der Mark, administrateur Mij. tot uitv. Züiderzeew., met hunne resp. dames. Verder waren aanwezig de juryleden, de heeren Gerhard Boedijn, K. H. Kerkhof en Martin Wol- ters, van het Hoofdbestuur van den Bond waren aanwezig de heeren W. J. Bruul (voorzitter), D. C. Nijdans, J. de Ruiter, P. Brinkman en D. Brug man. Door een keur van lieftallige Wieringer jonge „maidjes" werd de eerewijn geserveerd, iets wat een specifiek cachet aan dergelijke gebeurtenissen als deze geeft. Rede Burgemester Kolff. Burgemeester Kolff zegt verheugd te zijn, het concours als voorzitter van het eere-comité te mogen openen. Het is weliswaar een direct gevolg van de crisis, dat het concours hier gehouden Herman Nypels' gunstig, ondanks de gunstige voorwaarden die de bond wenschte te geven. Tot op het tijdstip, dat „Harmonie" sprak .wa ren wij dakloos. Harmonie verlangde geen gun stige voorwaarden. Als Harmonie iets onderneemt is het in goede handen. Altijd is het tip-top in orde. De Burgemeester zei het daar straks al, dat ik een zwak heb voor Wieringen. Ik heb aan Wie ringen en de vereeniging „Harmonie" veel aan gename herinneringen. Ik moet mij nu even op een zijpaadje begeven, het mag echter in het open baar gezegd worden. Ik dank Harmonie, mede namens mijn vrouw en kinderen, voor de ovatie, welke zij mij heeft gebracht bij ons zilveren huwelijksfeest. Dat heeft ons goed gedaan en zal door ons niet licht worden vergeten. Nu weer op ons bondswerk teruggekomen, de bond dankt U nogmaals ten zeerste. Een woord van welkom thans tot onze leden, welke in het afgeloopen jaar weer zoo hard heb ben gewerkt. Er heerscht thans in Westfriesland een opge wekt muziekleven. H.H. juryleden, ik weet, dat gij hier niet komt om feest te vieren, er zal van u weer veel ge vergd worden, vooral a.s. Zondag, wanneer niet minder dan 19 vereenigingen zullen deelnemen. Dat gij uw volledige medewerking ook nu wee» zult willen geven. Schoorl heeft verleden jaar be wezen, dat het gaat, want daar was de deelname nog grooter. Dames en heeren, ook tot u een woord van hartelijk welkom, dat dit muziekfeest moge slager tot heil van onzen bond. De Wedstrijd. Hièrmede was deze korte plechtigheid afgeloo pen en trok men naar het concoursterrein, en werd een aanvang gemaakt met den wedstrijd. Een dertien-tal vereenigingen hadden voor dezen dag ingeschreven, waarvan er twaa'f op het appèl verschenen. In de eerste afdeeling, uitmuntendheid Harmonie had „Harmonie" uit Medemblik zich teruggetrok ken. De acoustiek van de muziektent was zeer goed. Dat de Jury haar werk serieus opvatte, bewees het feit dat, dat slechts 4 eerste prijzen werden toegekend. Het waren meerendeels hooge afdeelingen, waar in werd deelgenomen, er werd dus werk verlangd, deze afdeelingen waardig. De uitslag was als volgt: Derde afdeeling Fanfare. „Door Wilskracht Saamgebracht", Venhuizen. Directeur Joh. F. Groote, verplicht no. Ouverture „Segesta" van Alb. Floris. Stuk naar keuze „L Amitie", Ouverture van O. Filsfils. 2e prijs met 124 punten. „Kunst na Arbeid Aartswoud, directeur B. Koolhaas (welke echter vervangen werd door Joh. van Glabbeek, wegens ziekte). Stuk naar keuze „Bellatrix", ouverture van M. Coldero. 3e prijs met 105 punten: Eerste afdeeling Fanfare: Verplicht stuk „Le Secret de Pierrot", Ouver ture van F. Popy. „Door Wilskracht Verkregen", Beets. Directeur M. Sanders. Stuk naar keuze „Neptune", Ouver ture van G. Gadenne. 3e prijs met 118} punt. „Kunst na Arbeid", Grootebroek. Directeur: A. Kooy. Stuk naar keuze, als boven. 2e prijs met 141 punten. „Tavenu", Opperdoes. Difecteur Jm. Mase- reeuw. Stuk naar keuze: „Neron", Oevert. van F, Popy. le prijs met 145 punten. Tweede afdeeling Harmonie. Verplicht stuk Ouv. „Segesta" van Albert Floris. „Harmonie" Benningbroek, Directeur R. Mase- reeuw. Stuk naar keuze: „L'Echo des Bois", Fant Caprice van J. Martin. 3e prijs 101} punt. Afdeeling Uitmuntendnheid Harmonie Verplicht stuk „Suite", bestaande uit 3 deelen. van Philip Vlessing. „Eendracht" van Kolhorn; directeur Joh. van Glabbeek"; stuk naar keuze: „Oreste" van Sam Vlessing 3e prijs 113 punten. Afdeeling uitmuntendheid Fanfare: Verplicht stuk: „Le Fanfadet", fantasie van A. Adam", arr. J. L. Staauwen. „Harmonie", Wieringen: directeur P. Kreygert stuk naar keuze „Neptune". le prijs} met 155} punt, met als aanteekening wordt, doch spr. hoopt, dat de crisis niet veel j van de jury, een bravo voor den directeur èn sporen achter zal laten. Het verheugt mij, dat het executanten. hoofdbestuur vai. den Bond er toe heeft kunnen besluiten om het concours hier weer te houden. Zes jaar geleden is het dat dit eveneens in onze plaats werd gehouden. Ik weet, dat de heer Bruul nog altijd een zwak heeft voor Wieringen. Ik roep hem en de verdere H.B.-leden dan ook een hartelijk welkom toe. Ook de jury, welke zich weer voor een zware dagtaak ziet geplaatst van harte welkom, ik hoop tevens, dat zij niet te veel kou zal moeten lijden, dat hare j F. Lignes. Texel Fanfarecorps", directeur Th. C. Lugten- burg; stuk naar keuze: „Artemis" A. Vaulet. 2e prijs 137 punten. Eere-afdeeling Fanfare. eVrplicht stuk: „Tancrède",. ouv. van Rossinl, arr. G. Gadenne. „Concordia Abbekerk-Lajnbertschaag, directeur B. Koolhaas Jr. Stuk naar keuze: „Iphigenie en Aulide", ouv. beslissingen goed mogen zijn, want, nietwaar, aan de beslissingen der jury hangt veel voor de ver eenigingen af en gaat een opvoedende kracht van uit. Voor enkele vereenigingen is het dikwijls een richtsnoer voor de verdere ontwikkeling. 3e prijs 117} punt. „De Herleving", Zwaag, directeur A. Kaag; stuk naar keuze: „Terpsichore" van L. Ganne. le prijs 150} punten. „Excelsior Andijk (West); directeur C. Ik hoop echter, dat gij niet alleen voor het con- JBoeyer. Stuk naar keuze: „Ouv.'de Fra Divolo cours zult zijn gekomen, aldus de heer Kolff tot j van Auber, arr. J. Bouchel. de deelnemende vereenigingen, ik hoop ook, dat gij hier een aangename dag zult doorbrengen en dat gij nog dikwijls aan Wieringen zult terug denken. Spr. brengt dank aan de ingezetenen van Wieringen voor het royale teekenen op het waar borgfonds, aan de schenkers van prijzen en aan de dames en heeren welke zitting hebben geno men in het eere-comité. Met den wensch, dat dit concours mag slagen, verklaar ik het voor geopend. Rede van den heer W. J. Bruul. Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heeren. Als ik mij goed herinner is dit de eerste plaats le prijs 149} punten. Des avonds te half acht had de eere-wedstrljd plaats voor de vier vereenigingen, welke een eerste prijs hebben gewonnen. Hiervan wordt a.s. Zondag de uitslag bekend gemaakt. Vrijdag en Zaterdag zullen diverse kinder wedstrijden plaats hebben, gymnastiek- en muziek uitvoeringen, alsmede een gemaskerd bal en een reclame-optocht, terwijl Zondag het concours wordt voortgezet. Deze eerste concoursdag heeft een bemoedigend verloop gehad, en men mag slechts hopen, dat de volgende dagen het weer wat milder zal worden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15