HELOEHSCHECOURANT MAHLER-BESSE&CIE GQJJV/ELCn Derde Blad. BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY J0HNNIE WALKER VAN ZATERDAG 7 MEI 1932 z M STADSNIEUWS Watersportvereniging „H.W.N.". AGENTSCHAP DEN HELDER Krigée's Gemberbrood een delicatesse 25 ct. Auto verhuur- inrichting en Stalling Telefoon 55 459e STAATSLOTERIJ Kamer van Koophandel. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Mei. 8 9 10 D W 11 D 12 Maan opond. 4.57 23.18 5.41 0.11 V Z 13 34 0.40 7.52 9.12 10.36 12.01 0.50 1.18 1.38 1.53 Zon Hoogwater op: ond: sm. nam. 4.16 19.35 10.05 10.21 4.14 19.37 10.38 10.56 4.12 19.38 11.15 11.36 4.11 19.39 11.57 4.09 19.40 0.21 0.47 4.07 19.42 1.15 1.47 4.06 19.44' 2.22 3.01 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 7 Mei20.03 uur Zondag 8 20.05 Maandag 9 20.07 JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Weezenstraat 68. Morgenochtend, om half elf, wordt in de Luthersche Kerk weder een jeugd dienst gehouden, waarin ds. P. H. Bor- gers hoopt te spreken over het onder werp: „Schijn en echtheid". De dienst zal door viool- en orgelspel worden opgeluis- ter en is voor iedereen, jong en oud, toe gankelijk. Men zie de advertentie. ORGELBESPELING AAFJE KAMP. Luthersche Kerk Weezenstraat 68. Maandagavond a.s. zal er om 8.30 u. een orgelbespeling gegeven worden door de orgeliste der Luth. Kerk. Ds. P. H. Borgers spreekt daarbij een kort wijdingswoord. Onderwerp: „Ont vangen öm te geven". Het programma bevat werken van Bach, Berens Batiste, A. Klein, Widor en Jan Zwart. Toegangsprijzen incl. bel. 0.121/». Men zie de advertentie in dit blad. FEESTAVOND DER L. V. A. S. (Leerlingen Vereeniging Amb. School), op Dinsdagavond 3 Mei 1932 gehouden in het gebouw „Musis Sacrum". Om ruim 8 uur opent de voorzitter dezer jonge vereeniging, de heer van Heusden, deze le feestelijke vergadering met een woord van welkom aan de vele aanwezigen en in het bijzonder aan de vertegenwoordigers van het bestuur der Amb. School, den directeur tn aanwezige leeraren, die daarmede hun medeleven toonen met de leerlingenvereeniging. Verder sprak hij nog een woord van wel kom tot de leiders der diverse cursussen, die in den afgeloopen winter zijn gehou den en tenslotte nog diverse afgevaar digden van vereenigingen, waarmede de L. V. A. S. in contact komt. Spreker brengt in herinnering, dat ontwikkeling der leden het doel der vereeniging is en de aankweeking van kameraadschap. De cursussen in dammen, schaken, eer ste hulp bij ongelukken, muziek en too- neelspel en last not least de sport, zijn de pogingen geweest om tot dit doel te ge raken. Een woord van dank aan de leiders en bestuur Amb. School, die één en ander mogelijk maakten is volgens de voorz. we) op zijn plaats. Hierop deelde de voorz. mede, dat het programma eenige wijziging zou onder- I gaan, omdat op het allerlaatste oogenblik j bericht v-an verhindering was gekomen van de musiceerende jongelui, die zich „The White Shadows" noemden. Echter was het bestuur der L. V. A. S. er in ge slaagd op den heer Jansen, als humorist voor dezen avond, beslag te leggen. Nadat nog door één der Amb. Scholieren aan den voorzitter bloemen waren aangebo den als blijk der leden veel op te hebben met hun vereenigingsleider, kreeg de heer Jansen het woord en daar de zaal in goede stemming was en de refreintjes po pulair, behoeft het geen betoog, dat de af wezige „White Thadows" niet werden gemist. Hierna volgde een tooneelstukje opgevoerd door 2 jongedames en 5 jonge lui, getiteld „Ziek gemeld". Het was een klucht in één bedrijf waarbij de verlief den elkaar ten slotte krijgen en een erge barsche kolonel, door den luitenant, op passen, de hosipta en den student tot den officier van gezondheid incluis, om den tuin wordt geleid. Dat het publiek van deze klucht genoten heeft, getuige wel he* applaus na afloop. Toen kwam de pauze en hiervan maakten enkele jonge dames gebruik om ten bate der verloting bonnen te verkoopen. Daar er vele mooie prijzen waren hadden zij hiermede geen moeite. Na de pauze trad op de heer „Samir Haophin" met diverse goocheltoeren. „Samir Haophin" was ons reeds van de vroegere „Oostersche feesten bekend en zij, die weten, dat deze Oostersche naam door onzen stadgenoot zeer terecht is ge kozen, kan nu wel weten wie het was, Samis Haophin beteekent n.1. overste of chef der bakkers. We moeten toege- gen dat Samir Haophin ook een overste is op goochelgebied. Wat keek het pu bliek scherp toe en hoe weinig of niets begreep men van de handige manipula ties. Ook de medehelpers uit de L. V. A. S„ die mee moesten helpen op het too- neel, oogsten veel succes. Een klein cadeautje na afloop van dit nummer ver tolkte de dankbaarheid van de L. V. A. S. aan Samir Haophin. Hierop weer eenige nummertjes van den humorist Jansen en toen weer een aardig tooeelstukje „Gek en Doof" door vrijwel dezelfde jongelui, die het vorig stukje opvoerden. En ook nu weer was het in goede handen en het suc ces dus verzekerd. De leider, de heer v. d. Horst, moest uit handen van den voorz. een schilderij aanvaarden,'als dank voor het vele werk door hem verricht bij het instudeeren der tooneelstukjes. De heer v. d. Horst bedankte de L. V. A. S. en sprak nog eenige propagandistische woorden tot de vergadering. Hierop vogde de verloting. Ik zag vele prijsjes naar de gelukkige winnaars ver huizen zooals mooie kussens, schemer lampen (volgens de voorz. Amb. School patent) gereedschapdoos, boormachine, vulpen, enz., enz. Tot slot was er nog even gezellig bal. Hierover kan ik kort zijn, want de heer Jb. Polak had de leiding, dus was het in orde, evenals de muziek, die de geheele avond de gezelligheid er in hield met: „Oh Kovacs" en dergelijke populaire nummers. Rest tenslotte nog een woord van hulde aan den jongen humorist Wols, die tijdens het bal nog een paar komische nummertjes ((de Neus, 't Ezelstje, enz.) liet hooren. Volgens de aanwezigen was dti „dik in orde" en hiermede besluit uw verslaggever. WILLY TURNER. Hoewel een bestaan van een vereeni ging van circa drie jaar feitelijk nog te kort is om al van een traditie te gaan speken, zullen wij toch beginnen te ver melden, dat onze jonge plaatselijke water- sportvereeniging „Helder-Willemsoorcf- Nieuwediep", traditiegetrouw, zooals zij nu reeds twee keer heeft gedaan, haar jachthaven en daarmede officieel het watersportseizoen op Hemelvaartsdag feestelijk heeft geopend. Het gaat. deze jonge vereeniging voor spoedig. Het ledenaantal wordt geleide lijk aan grooter en daarmede ook de vloot van de vereeniging. De groei van de ver eeniging is zelfs zoodanig, dat het niet lang meer zal duren of de jachthaven aan de Binnenhaven wordt te klein om alle vaartuigen, vooral de motorbooten, te be vatten en het bestuur loopt dan ook al rond1 met plannen om tot uitbreiding te komen. Een mooie cano-loods is op het terrein van de jachthaven gebouwd, welke 32 eano's kan bevatten. Wordt het heel druk met de canovaarders, dan kan dit aantal tot 42 wórden uitgebreid. Zoo toont het bestuur der vereeniging een open oog te hebben voor de belangen van alle water- sportbeoefenaars en wij kunnen Den Hel der slechts feliciteeren met het bezit van zulk een goed geleide vereeniging op Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon r.o. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 watersportgebied, een vereeniging waar aan hier allang behoefte bestond. Donderdagochtend lag de haven tjokvol met vaartuigen en vaartuigjes. Bii de nieuwe vaartuigen zagen wij o.a. een tweetal mooie motorbooten en een zeil- jaohtje van de B.M. klasse, door den eige naar zelf vervaardigd. De gewone gezellige stemming heersch- te weer op het terrein en de goede geest die in de vereeniging heerscht, was overal merkbaar. De burgemeester kwam een kijkje nemen. Later kwamen ook de Schout-bjj- Nacht met zijn adjudant. Kolonel Heeris, de commandant van het Instituut, was eveneens aanwezig. Het weer liet zich niet al te best aan zien. Groote wolkengevaarten zeilden langs den hemel en havenmeester Lap pers keek bedenkelijk naar het zwerk, hij vertouwde het weer niet. Het was de voorzitter der vereeniging, de heer J. H. Ooolhaas, die de aanwezigen het welkomstwoord toeriep. Hij releveerde, hoe thans weer de tijd is aangebroken om met de watersport te beginnen en hij hoopte, dat alle leden een uitstekend seizoen mochten hebben. Hoe wel het gewoonte was, om eerst na de wedstrijden de prijzen uit te reiken, week hij ditmaal van de gewoonte af om eerst een prijs uit te reiken en wel aan den heer Beekhuis van Till, die voor de ver- vereeniging een medaille heeft ontwor pen. Ze waren echter nog wel niet gearri veerd, maar toch had het bestuur ge meend den heer Beekhuis-van Till, voor zijn keurig ontwerp een verguld zilveren medaille toe te kennen. Vervolgens besprak de heer Coolhaas in het korf de wedstrijden en deelde mede welke prijzen beschikbaar waren gesteld. Kolonel Heeris heeft een prijs gegeven, de heer Middendorp, de nieuwe directeur van de Zeevaartschool twee prijzen, waar onder voor de jongens van de Zeevaart school, sigaretten, want, zoo hadden de jongens geredeneerd, beter allemaal wat, dan alleen de stuurman een medaille, voor welke redeneering o.i. veel te zeggen is. Toen kwam een verrassing van den lieer Coolhaas. Wij hadden den heer Bot al zien goochelen met iets dat in carton was verpakt, doch wij kondien niet raden wat dat was, tot de heer Lup- pers ons wijzer maakte. Daar stapte de heer Langerak, „boots man" Langerak, naar voren en stak zijn speech af. Hij bracht in herinnering hoe de heer Coolhaas eenige jaren terug het initiatief had genomen voor de oprichting van H.W.N. en dat de vereeniging tot haar tegenwoordige n bloei is gekomen, is zeker wel voor een zeer groot gedeelte aan hem te dénken. Het bestuur had gemeend hem daar voor iets aan te bieden, wat een blijvende herinnering aan H.W.N. zou vormen en wat zou een beter onderwerp kunnen zijn dan de „Avontuur" het jacht van den voorzitter, waarmede hij zoovele avontu ren heeft gehad. Het bestuur had daarom den heer Jaarsma, ook een der leden, in den arm genomen en deze zeeschilder had de „Avontuur" van den heer Coolhaas in volle zee afgebeeld. Het bestuur had onderling de lijst gekocht en dit souvenir werd den 'heer Coolhaas nu aangeboden, Het was den lieer Coolhaas aan te zien, dat hij recht in zijn schik was niet dit cadeau. We waren echter niet alleen gekomen voor dit meer officieel© gedeelte, er zou den ook zeilwedstrijden worden gehouden. De vorige keeren waren wij naar het Ain- stelmeer geweest, doch door verschillende omstandigheden kon dit thans niet ge beuren. Nu zouden zeilwedstrijden worden ge houden in het Noord-Hollandsoh Kanaal, van de jachthaven tot aan de Kooij (niet liet Vliegkamp) en terug. Dit was natuur lijk wel iets anders dan de gewone zeilwed strijden, doch daartegenover stond, dat het een uitstekende propaganda was, daar het publiek de verrichtingen van de diverse zeilvaartiiigen oreral kon gadeslaan. Vorig jaar zijn ook de zeilwedstrijden op het Kuitje gehouden, welke voor het pn- bliek ook zeer goed te volgen waren en welke zeer goed geslaagd zijn. Het plan bestaat om dit jaar dit weer te herhalen. Het weer werkte niet erg mede. Re genbuien waren aan de orde van den dag, doch hadden niet veel invloed op de stemming van de deelnemers. Daarbij kwam, dat de wind niet erg constant was. Nu eens blies hij uit den eenen hoek, dan weer uit den anderen en af en toe was het zoo goed als blak, slechts een labber- koelte was te bemerken. Van de wind richtingen hebben wij niet heel veel ver stand, doch toen wij des morgens het vliegkamp passeerden, wees de Zeppelin naar Den Helder. Een paar uur later had hij al een boog van negentig graden ge maakt en na den middag waren er nog negentig bijgekomen. Vanzelf sprekend waren deze wisselingen van invloed op de mestaties der zeilers. Wij embarkeerden weer aan boord van de „Janny" van den heer Bot, waar wil liet vorig jaar ook gastvrijheid hadden genoten. Aan ons was de taak opgedragen bij den boei van de Kooii te gaan liggen, om te kijken of alle regels van het zeilen wel werden nagekomen. Onderwijl hadden er al twee jachten van de AJB.C.-klasse gestart, bestuurd door adelborsten. Wij volgen ze een tijdje. „Dat gaat wel goed", zegt schipper Bot, en wij keeren nog even terug. Drie deelnemers in de gemengde klasse liggen al klaar. Het ziin de heer Smit in zijn hoeier, de heer Heiiboer in zijn aardig zeilbootje de „Tanneke" en een sloep van de Zeevaartschool. Aan beide kanten van de Binnenhaven staat aardig wat publiek, zoodat wij mogen hopen een goede pro paganda te maken. Nu varen wij naar onze ligplaats. On derweg hebben wij een ontmoeting met de rijvereeniging. De eerste deelnemers hebben reeds den boei gerond. De héeren Smit en Heiiboer komen nu aanvaren. Zij geven elkaar niet veel toe. De boeier is wel grooter dan-de „Tanneke", doch hij voert dehalve ook een grooter oppervlakte zeil en alle twee worden zij bestuurd door puike zeilers. De sloep van de Zeevaart school hangt een eind achteraan. Het emmertuig leent zich niet zoo goed om met een klein beetje wind in een kanaal te zeilen. De wind speelt den zeilers parten. Soms is er haast geen zuchtje te bekennen. De regen klettert op het dek van de „Jannv" en suist in het water. De sloep van de Zeevaartschool kan niet uit d? bocht ko men en scharrelt heen en weer. Het is halen en brengen met den wind, eveneens met den regen. Af en toe is het droog en dan druppen de vlaggetjes, waarmede onze boot versierd is, naargeestig in de kille atmosfeer. jBii het vliegkamp zien wij de derde groep al aankomen. De B.M-Rlas.se, waar voor de heer Bot speciale interesse heeft, omdat zijn zoon Piet meezeilt. Twee adel borsten liggen voor en Piet Bot en Kruyff doen hun uiterste best om ze in te halen. Het vaartuig van de jonkers ligt ranker op het water, daar Piet zijn vaartuigje had geballast, daar hij sterken wind verwachtte. Toch geeft hij het niet op. De heer Van Triet met zijn prachtige „Stern" komt ons gezelschap houden. Weer komen nieuwe deelnemers, het zijn de sloepen van de Zeevaartschool. Zij treffen net een windstilte en dobberen ons zeer langzaam voorbij. „Hoe zachtjes glijdt ons bootje...." zingen zij in de eene sloep. „Hou je smwordt er uit de andere' geroepen. Wij varen weer een eindje terug en passeeren Piet Bot weer, die over de haannou laten wij maar zeggen „kruipt". Hü ligt nu zelfs nummer drie. Plotseling komt er weer een beetje wind, welk beetje tot een Binken bries aanwak kert. Dat moet Piet hebben, doch ook de adelborsten zijn uitstekende zeilers. De laatste groep, de vletten van de Zeevaartschool, zijn thans ook in den strijd. De wind is weer gaan liggen en zi.i drijven voort. Wij nemen weer lig- plaats in de bocht waar de boei ligt, die gerond moet worden. Na eenigen tijd zien wij de eerste vlet, bestuurd door Wim Coolhaas den hoek omdrijven. De tweede is niet gekomen, die heeft het maar op gegeven. WÜ vermaken ons in den tusschentijd opperbest in de „Janny". Het is verwon derlijk wat je al niet op een motorboot kan meemaken, nietwaar, meneer Bot? Doch eindelijk gaan wij ook anker op en varen naar Den Helder. Het is nu mooi w:eer geworden, het zonnetje komt er zelfs door. Alle deelnemers zijn reeds binnen, behalve Wim Coolhaas, doch die is al in de Binnenhaven. Schipper Bot is benieuwd naar het resultaat van zijn zoon. Piet staat op dert kant en schudt zijn hoofd. Hij is als nummer twee aange komen, doch slechts met een halve se conde verschil op de adelborsten. Wim Coolhaas passeert de finish. De wedstrijd is afgeloopen. Nu nog de prijs uitreiking. Met een hartelijk toespraakje reikt de lieer Coolhaas deze uit. De mid dag wordt besloten met een driewerf hoera voor H.W.N. De uitslagen van de wedstrijden zijn als volgt: A. A.B.C.-jaohten: No. 1 „Matiohiche", gestuurd door den adelborst Deibel, 1 u. 23 min. 5 sec. No. 2 „Dux", gestuurd door adelborst Geerlings, 1 u. 26 min. 38 sec. De prijs hiervoor was beschikbaar gesteld door kolonel Heeris. B. Gemengde klasse: No. 1 „Tan neke" (de lieer Heiiboer), 1 u. 48 min. 18 sec. No. 2 „Dolfijn" (de heer Smit). 1 u. 50 min. 34 sec. No. 3 „Padvinder" (de heer Langerak Jr.). 3 e Prijs een barome ter, beschikbaar gesteld doör den lieer Middendorp, 2e prijs bronzen medaille van de vereeniging. C. B.M.-klasse: No. 1 „Castor" (adel borst Bussemaker), 1 u. 55 min, 27 sec. No. 2 „Willy" (Piet Bot), 1 U 55 min. 2'Vi sec. No. 3 „Diana" (de heer Verbuigt,) 1 u. 59 min. 5 sec. No. 4 „Windekind" (de heer Groot), 2 u. 30 sec. le prijs verguld zilveren medaille van de vereeniging. D. Sloepen van de Zeevaartschool: No. 1 Goos, 2 u. 9 min. 8 sec. No. 2 Van Triet, 2 u. 10 min. 50 sec. E. Vletten van de Zeevaartschool: No. 1 W. P. Coolhaas, 3 u. 28 min. 14 sec. Marchant, opgegeven. JJ I i GOEDKOOPE TREINEN GOEDKOOPE TARIEVEN. Dezer dagen zal door de Ned. Spoor wegen een boekje worden uitgegeven on- i der den titel: „Zomer 1932, Goedkoope treinen, Goedkoope tarieven", ongeveer 160 blz. groot, formaat 1372 x 21 cm, het- j welk voorloopig in een oplage van 50.000 exemplaren zal verschijnen en ad 5 cent per stuk aan alle spoorwegstations ver krijgbaar wordt gesteld. In dit boekje zullen allerlei gegevens in beknopten vorm zijn vermeld, betref fende de plaatsen waarheen dezen zomer goedkoope treinen zullo rijden. Het doel is, te voorkomen dat, ter plaat se minder bekende reizigers op de plaats van bestemming doelloos zullen rond dolen. Zij zullen deze plaats beter en op meer aangename wijze leeren kennen, hetgeen er ongetwijfeld toe zal leiden, dat zij er eerder toe besluiten dit bezoek en dan wellicht voor langeren tijd te herhalen. KON ZIJN SOKKEN NIET AANKRIJGEN. Had een half uur noodig om op te staan. Al vijftig jaar rheumatiek. Vijftig jaar verdroeg deze man uit Dord recht zijn pijnen.toen ontdekte h:' dat hij er in een paar maanden af kon zijn. Uit den brief, dien hij schrijft, kunt u zien dat zjjn rheumatiek zeer ernstig was. „Van mijn 11e tot mijn 60e jaar werd ik steeds door hevige pijnen gekweld. Mijn werkzaamheden brachten mede, dat ik 's morgens heel vroeg op moest, maar het gebeurde vaak, dat ik alleen voor het uit bed komen meer dan een half uur noodig had. Verder moest ik net als een kind ge holpen worden om mijn sokken aan te trekken enz. Thans, na het gebruik van slechts 3 flesschen Kruschen, beveel ik het uit dankbaarheid voor mijn genezing iedereen, die aan dezelfde kwaal lijdt, ten zeerste aan." Dordrecht. J. F, U moet de rheumatiek dooden, voordat het U neervelt. Zorg dat de rheumatiek U niet steeds erger in zijn klauwen krijgt, zoodat Uw gepijnigde gewrichten U ten slotte noodzaken het bed te houden. Zoek de grondoorzaak van Uw rheumatiek, NU. en neem maatregelen die oorzaak te ver wijderen. Rheumatiek is het gevolg van een teveel aan urinezuur in het lichaam Twee bestanddeelen in Kruschen Saltfc hebben het vermogen urinezuur op te los sen. Andere bestanddeelen van dit zout helpen de natuur deze opgeloste kristallen door de natuurlijke kanalen te verwijde ren. Verder zijn er weer andere zouten in Kruschen die gisting van het voedsel in de ingewanden voorkomen en houden daarbij niet alleen de vorming van urine zuur tegen, doch ook van andere lichaams giften die de gezondheid ondermijnen. Onthoudt dus dat het „de kleine, dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts is die Uw lichaam bevrijd van urinezuur en U verre houdt van de ketenen der rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) Ook van Den Helder en Huisduinen zal een beknopte beschrijving, met enkele foto's, in dit boekje zijn opgenomen. Niet Officieel. 4e Klasse, 3e Lijst. Trekking' van Woensdag 4 Mei 1032. Hooge Prijzen. 8426, 11332 ƒ1000. 644 400. 2517 ƒ100. Prijzen van 65. 685 850 955 1040 1135 1862 2083 2288 2291 2342 3017 3063 3296 3518 3607 3864 3931 4304 4478 4936 4952 5034 5102 5468 5529 5604 6151 6278 6358 6493 6617 6770 6940 6995 7372 7609 7890 7892 7949 8067 8167 8498 8588 9112 9554 9631 10498 10683 11001 11037 11459 11611 11780 11834 12148 12221 12845 13067 13274 13363 13530 14064 14218 14438 14473 14915 15224 15616 15626 15130 16445 16491 16632 16797 16954 17243 17348 17495 17701 18168 18196 18330 18495 18527 18531 18960 19107 19465 19794 19946 20035 20362 20369 20453 20887 20898 Woensdagmiddag vergaderde in de trouwzaal van het Alkmaarsche raadhuis de Kamer van Koophandel- en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Een aan tal leden waren met kennisgeving afwe zig. Hieronder was een schrijven van den heer Schmalz (Schagen), welke daarin mededeelt, dat hij in de Kamer had willen ir.terpeileeren over de verminderde post- bestellüngen ten platten lande, hetgeen vooral voor een plaats als Schagen groot ongerief oplevert. Aan het eind der agenda zal men hierop terugkomen. De Voorzitter, de lieer Arntz, her innert voorts aan het tienjarig bestaan der Kamer, dat men wegens de tijdsom standigheden ongemerkt wilde laten voor bijgaan. Van den heer Griinwald was naar aanleiding hiervan een telegram ingeko men. Aanvankelijk, zegt spr., hebben wij er nog aan gedacht het feit te herdenken, maar in het Gedenkschrift van het 75- jarig bestaan der Kamers is er voldoende over gezegd. Herdacht zijn voorts liet 40- jarig bestaan der „N. Langedijker Cou rant", alsmede het zilveren ambts-jubi- leum van den heer Nobel, gem.-ontvanger te Winkel, waaromtrent de „Schager Courant" een uitvoerig en sympathiek verslag bevatte. Ingekomen stukken. De volgende zijn voor onze lezers van belang: Verzoekschrift van den heer P. Dekker, caféhouder te Oudeschild, Texel, waarin deze schadeloosstelling vraagt van het Rijk in verband met een gedwongen ver plaatsing van zijn koffiehuisbedrijf ten gevolge der havenwerken. (Aan het verzoek, dat reeds gesteund was door het Gemeentebestuur van Texel en eenige andere organisaties, werd in middels door het Bureau der Kamer art- haesie betuigd). Medegedeeld wordt, dat vier leden der Kamer de zaak te Hoorn met den ambte naar van het Departement hebben bespro ken. Men heeft de terreinen evenwel noo dig. maar er zijn maatregelen genomen, dat de betrokkene niet al te zeer gedu peerd zal worden. Vermoedelijk zal de heer Dekker caféhouder worden in het nieuwe gebouw van de T.E.S.0 Dooi? a c.vad Het onderstaande, o lezer, gaat over de crisis, niet over de tot-vervelens-toe-be- sproken-en-beschreven kapitalistisch-eeo- nomische, nee, nee, maar over de 100% nationale schoonmaak-crisis. Welk een intense ellende wordt deze weken niet door ons mannen geleden! Stoffer en dwijl vieren een niet tegen te houden dictatorschap, en 't zou er a 1 te treurig uitzien, zoo niet eenig verzet tegen deze jaarlijksche tyrannie en huiselijke paniek te bespeuren was; en bii enkele vooruit strevende geesten baant zich dat verzet reeds een uitweg! Pak maar een tijd schrift, een dagblad, een moppen-blaadje; de voornaamste copy bestaat uit de behan del ing van 't onderhavige gegeven. En, hoewel ik lang nagedacht heb, en maar niet besluiten kon, staat mijn plan nu vast: ook ik verzet mij, in woord en beeld, zooals ge ziet, en ik hoop, dat het aanschouwen van zooveel ongeluks den mannelijken lezers tot nadenken zal stemmen. Laat ons eerst eens beginnen met den logischen (of onlogischen?!) kant van het euvel te bezien: vraag: waarom maakt men schoon? Antwoord Omdat het zaakie vuil is. Maar als 't nu niet vuil is, behoeft er uit den aard der zaak niet schoongemaakt te worden ook! Juist meneer, u vertelt daar inderdaad interessante waarheden, werkelijk buitengewoon scherpzinnige ideeën! Maar u zult nie toch zeker wel toestem men, mannelijke lezer-schaar, dat bij 99 van de 100 schoon-makende huismoederen 't heele geval draait om het feit, dat me vrouw Rietvink gisteren al begonnen is, of dat juffrouw Zooenzoo gezegd heeft, dat het toch zullek fijn schoon-maak- weert.ie is. Ja. 't zal nog zoo ver komen, nat van de Bilt geseind wordt: heden puik weertje om de boel te reinigen, worden slechts 2 buitjes verwacht En och, bjj die meesten is het toch wer kelijk -zoo smerig niet, om alles op z'n kop te zetten! Hoe zou dat mogelijk in dezen tijd van stofzuigers, electrische verwar ming en -verlichting en door-de-gemeente schoon-gehouden straten? Wie zou in 's hemelsnaam de vuiligheid moeten ver oorzaken? Ik weet 't niet, en u evenmin! Je komt dan om 12 uur thuis, met het idee om 'r is fijn in je lui-ste stoel neer te ploffen, en onder het genot van je kleintje-chocolade 't morgenblad te lezen. Maar jawel! „Morrege brenge". In de gang grijnzen vol leedvermaak reeds di verse emmers en tijlen je aan; vervolgens steek je je hoofd om de deur: sakkerju! Tafels en stoelen zijn opeens van 't aard rijk verdwenen. De krant, anders op het vaste plaatsje naast de Radio.... weg! Ik vraag: „waar is dat ding gebleven?" „Wat bedoel je, de krant van vanmor gen?" „Ja, die bedoel ik juist". „O, die hebben we gebruikt; Annie heeft 'r sla in gehaald, dat is makkelijk met de schoon-maak, snappie". En ik moest m'n koersen nog lezen, en Micky Mause uit knippenDit geval slechts ter vage illustratie! Veel gesprek valt er in deze tijden niet te voeren: je bent eigenlijk een vergeten meubel, dat ze niet schoon kunnen maken en dat dus geen practische waarde bezit! 't Zooveelste wiel aan den wagen! Je twaalf-uurtje, anders zoo gezellig naar binnen gewerkt, onderhet genot van radio-iunch-muziek, heeft 't ook moeten ontgelden. Tijdens die „revolutie" is liet me maar meer dan eens overkomen, dat er in de keuken wat geserveerd stond, met rechts een potteke hoen-was, en links een kruikje ouweammoniak! Bon ap- petit En dan te weten, dat al dat vreeselijks slechts 't product is van een vrouwelijke i'dee-fixe, een obsessie van maar overal stof en vuiligheid zien, die er niet is, en nooit geweest is! Die week der weken kost 35 kilowatt extra electra, 25 piek aan was en andere obscure zuiverings-prepa- raatjes, 5 piek aan dwijl en, etc., en 100 aan arbeidsloon en lichaams-kraeht-ver- lies! En als alles dan O.K. is, wordt er triomphantelijk gezegd: „Nou, wat zeg je ervan: glimt het niet als een spiegel?" Moet je eens voor de lol „nee" zeggen. „Volgende film: m'n kamer moest „ge- schoonmaakt" worden. Dit is absolute onzin, aangezien 't daar nooit vuil kan zijn. omreden ten eerste dat ik veel te netjes ben. en ten tweede dat 'r geen plaats voor ongerechtigheden meer is. M'n voorstel, om met een stofdoek zelf de boel wat op te redderen vond geen weer klank. Werd afgeketst! Dus sjouwde ik den-avon d-voor-den-grooten-siag m'n hee le hebben en houën aan boeken en pam- pieren naar den zolder; deponeerde het daar zoodanig, dat er niets wegraken kon, en was na 2XA uur ready. Blij dat tenmin ste alles op volgorde lag. Den anderen dag kom ik om half één thuis. M'n mama zegt: „waar haal jij tóch al die „rommel" van daan; Annie en ik zjjn den heelen mor gen d'r aan doende geweest; we hebben maar meteen al die losse papiertjes, die in je boeken lagen, weggegooid....!!! Ik verslikte ine in een hap brood (vanwege de „schoonmaak" eet men 's middags brood, hetwelk zeer voedzaam en licht- verteerbaar is!) en was In 3 sprongen op zolder. En zie: in een oud theekistje la gen daar documenten; samengeknepen tot papieren voetballen; verscheurd en y?rsnipp?rd: daar waren levensbeschrij vingen van Pola Negri en Greta Garbo, uitknipsels behelzende bijzonderheden uit 't leven van Josephine Baker en Lind- bergh; geschiedenissen van lust-moorde- naars en gentlemër^dieven; Maiu-ice 'be val lier, wakend en slapend gekiekt! Alles van onschatbare waarde, en moeizaam vergaard. 't Heele zaakje was geen cent meer waard: ik was wit-heet! En al die ellende: omdat-nien-wil- schoonmakenü! En zoo kan je een boek volpennen over deze malaise, een standaard-werk zou het worden! Maar daar moet verandering komen, o mannen; en 't is daarom dat ik u toeroep: „Kerels van heel Nederland.' vereenigt uü Laat ons een krachtig bolwerk vormen tegen deze vrouwelijke willekeur en machtsuitoefening. Paal en perk moet er gesteld worden. En aangezien 't óf onzen geestelijken ondergang óf onze dito over winning betreft, stel ik voor: laat ons een vereeniging stichten; als naam kan zij krijgen b.v. „De Anti-Schoonmaak Bond". Lid zullen kunnen worden alle diegenen, welke tot het sterke mannelijke!) ge slacht behooren, den leeftijd van 18 jaai overschreden hebben, en 'r van overtuigd zijn, dat het toch zóó niet langer gaal Een manifest, door de post huis-aan-huis te bezorgen, zal ongeveer de volgende punten bevatten: Wij A.S.B.-ers constateeren: le. dat schoonmaken ons gekmaken. 8e. dat schoonmaken absoluut onzinnig is, daar 't nergens vuil is. 3e. dat het voor de A.S.B. een eerezaak is, direct krachtdadig op te treden. Wij A.S.B.-ers eischen: le. Nooit geen sehoon-maak meer.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5