S. A. KANNEWASSER Zn. Gedistilleerd ook bij de maat verkrijgbaar f§§ TIELEMANS' Wijnhandel nEderlandsche Middenstandsbank Een avontuur in heiland der Pharao's. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nr. 7117. EERSTE BLAD DONDERDAG 12 MES 1932 60ste JAARGANG KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons De Wieringermeer. in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Ernstige malversatie. FEUILLETON ,U| COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.:Modeblad resp. f 0.95, f 1,25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et. ;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De presidentsverkiezing in Frankrijk. - Lebrun mek groote meerderheid gekozen. - Hoe over het resultaat der Kamerverkiezingen in Frankrijk wordt gedacht. - Uit den Duitschen Rijksdag. - Minister Groener slaat een poover figuur. De presidentsverkiezing in Frankrijk is alweer achter den rug. terwijl het lijk van den vermoorden president nog boven de aarde staat. Zoo wil het de grondwet en daartegen heeft men zich niet te ver zetten. Met groote meerderheid van stem men is de voorzitter van den Senaat, Al- bert Lebrun, tot president van de Fran sche republiek gekozen. Van de 826 stem men werden er 633 op hem uitgebracht. Painlevé,die,, zooals men uit ons vorig nummer week zich ter elfder ure heeft teruggetrokken, ontving nog 12 stemmen. Over het resultaat van de verkiezing schrijft de Pariische'corr. van de „Nw, Rott. Crt." m; aan Zitn blad: Een jaar gèlèden, bijna dag voor dag, werd Doumer tot president van de repu bliek uitgeroepen. Het bericht, dat toen de verkiezing meldde, begon: Het gezond verstand-heeft gezegevierd. Vandaag heeft het gezond verstand het opnieuw ge wonnen. Painlevé had zich eerst door zijn omgeving laten verleiden, zich tegenover Lebrun candidaat te stellen. De stemmen- cijfers bewijzen, dat zij had misgetast. Per slot van rekening is het een nationale betooging geworden. De omstandigheden van het oogenblik maakten dit noodza kelijk. Van Lebrun is een stipte naleving van de constitutie te verwachten. Er werd al opgemerkt, dat hij niet met Millerandi te vergelijken is. Millerand had zijn stand punt te ver naar rechts verschoven. Le brun heeft zich in geen enkel geval ge compromitteerd. Bij het groote publiek is hij een onbekende; voor een president van de republiek is dit een voordeel. Hij blijft in de lijn van de traditie der Fransche de mocratie. Lebrun is even onkreukbaar als Doumer en van even eenvoudige afkomst. Hü is een boerenzoon en wel uit Lotha ringen. In zooverre behoort hü tot de ca tegorie der staatslieden in den trant van Poincaré en Barrès. Deze ziin wel eens de prinsen van Lotharingen genoemd. Lebrun is in 1871 geboren. Tardieu heeft den nieuwen president toegesproken en daarbij o. a. gezegd Het treurende Frankrijk ziet u vol rouw den eervollen en gevaarlijken post aan vaarden, die een afschuwelijke misdaad vacant heeft gemaakt. Frankrijk weet, dat gü in dienst van het land dit vertrouwen verdiend hebt. De rechtschapenheid van uw karakter, de rechtvaardigheid van uw oordeel, de scherpte van uw geest bestem men u voor, scheidsrechter tussehen de partijen en matigend element bü de inner- liike twisten in het belang van de repu bliek te worden. Vervolgens wenscht de vice-president van den Senaat, Rabier, den nieuwen pr- sident geluk namens de Nationale Verga dering. In ziin antwoord verzekerde president Lebrun hierop, dat hij de hem opgedragen taak moedig en vastberaden zou uitvoe ren. Hii kon daartoe geen beter voorbeeld vinden, dan in het leven en sterven van Paul Doumer. KANTOOR OEN HELDER Hü, als zoon van de Oostelijke departe menten, wilde de eerste dienaar van den staat ziin en hü beloofde de hem door Doumer nagelaten traditie trouw voort te zetten. Als getrouw zoon van de Repu bliek zou hij boven de partijen staan, doordat hii slechts het gemeenschappelijke gevoel van den wedijver zou erkennen. Hü zou ziin best doen om het werk van de weder-oprichting en den vooruitgang onder beveiliging van de orde en de zeker heid van den arbeid, ter wille van den bin- nenlandsohen, zoowel als den buitenland- sehen vrede, tot een goed einde te bren gen. Het ging om dien vrede, waarnaar ieder Franschman éérlijk verlangt, omdat hü van meening is, dezen voor goed met het bloed van tallooze edele zonen bezegeld te hebben. De rede van den president werd door de aanwezigen met stormachtigen biival be groet. De nieuwe Fransche president Lebrun. De Fransche Kamerverkiezingen heb ben vooral de aandacht van de buitenwe reld getrokken, omdat men hoopt bij een andere sameh&teiïing ook een andere bui- tenlandsche politiek te zullen kriigen en dat was wenschelijk voor wat vruchtbaar der werk in de ontwapeningsconferentie, waar Tardieu een sterke rem was voor eenig praetisch resultaat. Men hoopt en verwacht, dat Herriot heel wat toeschiete lijker zal zijn en in dien geest laten de meeste buitenlandsche bladen zich uit. Wü laten hieronder eenige persstemmen volgen. De geheele Engelsche pers van Dins dagochtend was eenstemmig van oor deel, dat de ruk naar links bii de Fransche Kamerverkiezingen nog aanmei'kelyk krachtiger is uitgevallen dan verwacht werd. Hoewel nog onbekend met de toe komstige leiding der Fransche buiten landsche politiek, verwacht men toch al gemeen op ziin minst, dat deze bii de ko- mende onderhandelingen verzoeningsge zinder zal ziin, o. a. dat de Fransche regee ring een politiek zal moeten volgen, waar mede de socialisten accoord gaan en welke op beslissende wyze opkomt voor ontwa pening en volledige schrapping der her stelbetalingen en oorlogsschulden, waar door te verwachten valt, dat de oppositie niet meer zoo halsstarrig zal ziin. Naar de meening van de „Times" zal men moeten afwachten, hoe ver een wij ziging van Tardieu's politiek in de kwes tie van ontwapening en herstelbetalin gen zal gaan. In ieder geval wordt de bui tenlandsche politiek geleid door een tege moetkomende persoonlijkheid. Het blad herinnert er verder aan, dat Herriot aanwezig was op de conferentie van Londen in 1924, waar, voor de eerste maal sedert den oorlog, een Fransch mi nister-president onderhandelingen voerde met Duitsche ministers. Dit feit kan men ais een goed voor teeken beschouwen voor de conferentie van Genève en Lausanne. De „Popoio di Roma stelt er prijs op te constateeren, dat Italië met het verkie zingssucces van Herriot niet anders dan tevreden kan ziin. Tardieu aan het roer zou nieuwe wapening hebben beteekend, negatie van eiken grondslag van billiik- sc-herping van de crisis en de werkloos heid, verhooging van de tolmuren, ver heid en tenslotte oorlog en chaos. Tardieu en zijn vrienden hebben Frankrijk op den ongeiukkigen weg gehouden, waarop het zich thans bevindt. In den Duitschen Rijksdag is het weer eens gezellig toegegaan bii de behandeling van de, begrooting. De ernst van den toe stand schijnt voor verschillende afgevaar digden geen belemmering te zijn zich als kwajongens te gedragen en vooral de communisten maken het bar door hun ge schreeuw en gefluit en hinderlijke inter rupties, waardoor zii b.v. Dinsdag den minister van de Ryksweerbaarheid, gene raal Groener, zoo in de war hebben ge bracht, dat hij op zijn minst genoemd een dwaas figuur heeft geslagen. De recht vaardigheid gebiedt voorop te stellen zegt de Berliinsche corr. van de „Nw. Rott, Crt." dat strekking en gedach- tengang van zijn redevoering uitnemend, waren. De wy'ze waarop hii een en ander te berde bracht was echter zeer onge lukkig. De minister, blijkbaar gewend aan het verkeer met beschaafde mensohen en niet met schreeuwers, kon niet uit zijn woorden komen en verhaspelde ziin eigen zinnen. Door tallooze interrupties en het woest geschreeuw van de rechterzijde ge raakte hü telkens van ziin propos. Hii verklaarde wel, dat het hem volkomen koud liet, wie er tegen hem schreeuwde, maar ook door deze verklaring bleek hij den draad van ziin betoog te ziin kwijtge raakt. Soms bleef lui minutenlang zwy- gen en dan zocht hü vergeefs naar woor den, die hii verving door onbepaald aan kondigend gedruisch. Is het niet bedroevend, dat dergeliike dingen gebeuren in een tiid die zoo diep ernstig is. De minister verdedigde het verbod van de verschillende op miiitairis- tisohen geest geschoeide vereenigingen, o. a. van de S. A. mannen. DE OOSTENRIJKSCHE KABINETS CRISIS. Dollfuss kabinetsformateur. De huidige Oostenrijksche minister van landbouw, dr. Dollfuss, is met de ka binetsvorming belast, nadat dr. Buresh daarvoor bedankt had. Dollfus, de vroegere secretaris van den kamer van landbouw van Beneden-Oos tenrijk, bekleedde voor het eerst in het den 4 December .1930 gevormde kabinet- Ender de functie van minister van land bouw en maakte later deel uit van de ka binetten van Buresch. EEN NIEUWE ITALIAANSCHE DUIKBOOT. Van de marinewerf te Taranto is Maan dag de duikboot „Salpa" te water gelaten, een van de zeven booten van het program ma van 1929, die een waterverplaatsing hebben van 626780 ton bij een snelheid van 14I8V2 mijl en gewapend zijn met zes torpedokanonnen, een kanon van 10,2 cm en twee machinegeweren. EEN VERIJDELDE AANSLAG OP PRESIDENT ZAMORA. Volgens een bericht uit Madrid aan het »Journaal« heeft de Madrileensche politie een plan ontdekt van een aanslag op president Zamora, minister-president Azana en den minister van arbeid. Een majoor is gearresteerd. Uit het onderzoek van de politie is met alle zekerheid gebleken, dat de samenzweerders van plan zijn geweest president Zamora op diens laatste reis naar Valencia te vermoorden. DE BELGISCHE ZEEYISSCHERIJ. Contingenteering van den in voer van vfsch in Belfgië te wach ten? De correspondent van de „Nw. Rott. Crt," te Brussel meldt: Oud-minister Baels, voorzitter van den hoogen raad voor de zeevisscherij, heeft Dinsdag een onderhoud gehad met mi nister-president Renkin en den minister van transportmiddelen over den zorgwek- kenden toestand van de Belgische zee visscherij sedert verscheidene maanden. In den loop van dit onderhoud blijkt de mogelijkheid van contigenteering van in voer van vreemde visch, die voornamelijk de Nederlandsche en Duitsche exporteurs zou treffen, te zijn overwogen. LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. De heer B. G. Peereboom, te 's Graven- hage (Herv. Geref. Staatspartij), benoemd mt lid van de Tweede Kamer in de vaca ture ds. C. A. Lingbeek, heeft deze be noeming aangenomen. J. R. SNOECK HENKEMANS. Huldiging op zijn 70sten ver jaardag op 21 dezer. I11 verband met het feit, dat de heer J. R. Snoeck Henkemans op 21 dezer 70 jaar wordt, heeft zich een oommissie ge vormd om hem te huldigen voor het vele, dat hy op verschillend gebied heeft ge daan. Dt zal geschieden op een op 21 dezer van half vier tot half vijf uur in het hotel de Twee Steden in Den Haag te houden receptie. Als spreker zal hierbij mr. J. Schokking optreden. DE AFVLOEHNG VAN OVER COMPLETE AMBTENAREN. Mevrouw BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den raad van ministers, gevraagd: Bestaan er voro alle dienstvakken al- gemeene regelen voor de afvloeiing van overcomplete ambtenaren? Zoo ja, is de regeering dan bereid deze mee te deelen? Zoo neen, is er dan geen aanleiding om een algemeene regeling vast te stellen en bekend te maken? Vragen van het Kamerlid Braat beantwoord. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat Is het juist dat de directie van den Wieringermeerpolder, wegens „te weinig regenval" de gronden in dien polder niet durft te bezaaien, en daardoor de aan genomen bedrijfsleiders niet in functie gebracht worden Is de minister niet van meening, dat het voor die gronden beter is, al bren gen zij misschien een halven oogst voort, een goede bewerking te ondergaan, dan braak te blijven liggen en te vervullen, en dat het ook op zich zelf gewenscht is, de aangenomen bedryfsleiders in functie te brengen Is het naar 's ministers oordeel niet ook om financieele redenen, te weten ter voorkoming van renteloosheid der gron den en van gebrek aan inkomen voor de betrokken bedrijfsleiders gewenscht, dat deze gronden zoo spoedig mogelijk in cultuur worden gebracht? Heeft de minister van waterstaat ge antwoord: De directie van den Wieringermeer polder heeft wegens onvoldoende ont- zelting dit voorjaar veel minder inge zaaid dan aanvankelijk was voorgenomen. Niettemin kunnen de bedrijfsleidersin functie treden, al zullen zij zich aanvan kelijk met eenvoudiger werk moeten te vreden stellen dan anders het geval zou zijn geweest. Daar reeds in normale tijden in den landbouw de regel geldt, dat „halve ge wassen den boei' bederven", kan het be zaaien van onvoldoend ontzilte gronden bij de tegenwoordige conjunctuur zeker niet worden aanbevolen. Dat hierin overi gens ook een van de minst doeltreffende methoden moet worden gezien om on kruid te bestrijden, mag als bekend wor den ondersteld. Het niet bezaaien behoeft evenwel geen vervuiling van de gronden met zich te brengen, aangezien hieraan door braakbewerking, mocht deze ge wenscht worden geoordeeld, paal en perk kan worden gesteld. Overigens toont de geschiedenis van vroeger ingedijkte polders overtuigd de noodlottige gevolgen aan van de in de vragen aanbevolen methode, zoodat geen neiging bestaat deze te volgen. Uit het feit, dat in den loop van dit jaar de ge heele oppervlakte van de in 1930 droog gevallen gronden reeds van een goede ontwatering zal zijn voorzien, moge blij ken, dat hij het in cultuur brengen van de Wieringermeer de noodige voortva rendheid wordt betracht. Verder zullen in het bijzonder de kleigronden echter eenigen tijd aan de werking der natuur moeten worden blootgesteld, vóórdat met succes tot bezaaiing kan worden over gegaan. SS por el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Binnenland. KONINGSTRAAT 85 TELEFOON 492 NAAR GOEDKOOPE SIGAREN? Evenals de alom bekende 3 ets. Philosoof sigaartjes, brengen wy nu een 5 ets. sigaar in den handel welke werkelijk éénig lekker is, en gedekt is met lichtvale Sumatra tabak Wij raden U werkelijk aan, hier eens een proef mee te willen nemen. Bij alle sigarenwinkeliers hier ter plaatse verkrijgbaar. Voor Engros H. W. J. VAN HEUVEL, (adv.) Oostslootstraat 9799. Gemeente-ontvanger ontslagen. Uit Dinxperlo wordt aan „Vooruit" ge-* meld: In verband met het kastekort, dat eeni ge weken geleden bij den gemeente-ont vanger van Dinxperlo, den heer H. A. B., ontdekt werd, is Maandagavond een ge heime zitting van den gemeenteraad ge houden. In deze vergadering hebben B. en W. medegedeeld, dat het tekort in de kas der gemeente 18,460 bedroeg; verder was gebleken, dat de „Boerenleenbank", waar van de gemeenteontvanger directeur was, een tekort had van ongeveer 50.000. De frauduleuze handelingen zijn over een tijdvak van vijf jaar gepleegd. Reeds twee jaar geleden waren financieele moeilijk heden van den ontvanger aan het licht gekomen, toen hij een leening van 3000 niet kon terugbetalen. Eenige vooraanstaande personen te Dinxperlo waren hiervan op de hoogte gebracht, doch B. en W. hebben nimmer een diepgaand onderzoek ingesteld. Vijl jaar lang hebben B. en W. de boeken van den ontvanger gecontroleerd en goed gekeurd. Nu had de ontvanger zich echter zoo ingewerkt, dat de tekorten niet meer geheim te houden waren. Op het laatste oogenblik schijnt hij nog geprobeerd te hebben het geld van het electrisch bedriji te gebruiken voor de betaling van een be drag aan rente. Toen dit mislukte, heeft hij den burgemeester met de tekorten in kennis gesteld. De burgemeester, de heer Oorspronkelijk verhaal. door KEES MIDDELBERG. (Auteursrecht voorbehouden). „Wat zocht hy in het ruim?" „Dingen van waarde natuurlijk. Wü varen den Nyl af en zjjn dus op weg naar huis. Daarom heeft hy misschien de kof- JL\S w'"en nazien jn de veronderstelling, uat wy al hadden ingepakt." ns,Üdie. v®rondersteiling lang niet 1., er ''k vin<Ien. Een dief zoekt naar sieraden -Rvi01i-0geS' rin&en en dergelijke s eraden. En die vindt hy niet in het jui'ten T'3'1 6en W00nsc'1'P' maar in de ka- John wist daar geen antwoord op te geven. "Ik geef toe," zei hy na een poosje, "dat liet ongewoon is. Maar het staat vast, dat de man in het ruim is geweest, want het luik was open en Abbas heeft hem gezien. Hij moet ontsnapt zij, terwijl Ab- has niet zyn dolle geschreeuw ons ging roepen. Het was nóg pas vaag licht. De man is overboord gesprongen en was op zeven of acht meter afstand op den oever al niet meer zichtbaar." „Hoe komt het dan, dat er aan de kof fers en de kisten in het ruim niets meer te zien is? Geen enkele koffer is gefor ceerd; niets is open geweest." „Daarover heb ik ook nagedacht. Ik kan het gemakkelijk verklaren. De man was namelijk pas in het ruim, toen Ab bas hem zag. Het lijk van Ahmed was nog heel warm, toen wij het naar bene den droegen. Hy was dus pas dood. Daar uit blijkt echter ook, dat Ahmed niet goed de wacht heeft gehouden. Hij heeft zeer zeker zitten slapen. Immers, om twee uur in den nacht zou hij Abbas rocpeu, om hem te vervangen. Maar het was veel later, toen Abbas uit zich zelf wakker werd. Dat is slechts te verklaren uit het feit, dat Ahmed in slaap is gevallen E11 dat heeft hem zijn leven gekost! Hy zou anders 0111 dien tyd reeds lang in zijn kooi j hebben gelegen." 1 „Het moet wel zoo zijn, anders is de zaak niet te verklaren. Overigens maak ik je er attent op, dat we weer geen j enkele materieele aanwijzing hebben, dat er een dief in het spel is geweest." „Och," zei John kwaad en haalde min- j achtend de schouders op. „Jy met je ba- kerpraatjes! Geen enkele materieele aan- wyzing? De plekken aan den hals van Ahmed? De gestalte in het ruim. „Een zwarte schim, zei Abbas!" „Onzin! I11 het vage, nevelige licht; heeft iedere gestalte iets schimachtigs. Zeg me dan toch eens, wat je zélf denkt?!" De bankier aarzelde. „Ik denk, dat het machtig toevallig is, dat we zulke rare dingen beleven, sinds jy die mummie hebt meegebracht. Den „Wat ben jé van plan te doen?" eersten nacht vinden we je zélf bewuste-1 Het was merkwaardig, dat de bankier, loos liggen voor de mummiekist en als je die in zyn eigen land en in zyn eigen weer tot je zelf komt, ben je je geheugen atmosfeer vol energie en activiteit \ias, I kwijt en kun je ons niet het minste ver-; hier in Egypte en in deze omstandighe- tellen, van wat er met je gebeurd is. Een den de leiding geheel aan zijn zwager paar nachten later wordt een man op overliet. onze dahabiyah geheimzinnig vermoord „Wij zullen bij het eerste dorp ginds Jen een ander ziet nog juist een zwarte stilhouden en ik zal het dorpshoofd of de schim.... op de mummiekist. Er wordt politie, als die er is, van de zaan op de niets vermist; er is niets geforceerd. j hoogte stellen. Het lijk van Ahmed zul- Zelfs niet in het ruim, waar de „dief, !en we wel moeten meenemen toe de eer- zooals je zegt, toch geweest is. Ik vind ste stad, waar een bureau is der woon- het allemaal heel erg zonderling. Heb je schcpenmaatschappij. We zullen de wel- ooit van zoo'11 serie diefstallen op den nige gegevens mededeelen, die we zelf Nyl gehoord?! Maandagavond op de hebben en dan hoop ik, dat men ons niet dahabiyah van de hertogin van Park- zal ophouden voor een nader onderzoek." minster; Dinsdagavond in je hotelkamer „Ben je bang, dat men je naar den in- te Luxor; Vrijdagavond op onze dahabiyah houd van de kist zal vragen?" waarbij nog iemand vermoord wordt ook: „Neen. Gelukkig weet niemand van het En dat alles zoo vlak bij elkaar!" j personeel, wat er inzit. Als zij het wisten, Dr. Oxenham was kennelijk geprikkeld, zou ik het tegenover de politie niet ge- Docli hij wilde geen onaangenaamheden 1 heim kunnen houden. Maar nu is er geen met zijn zwager hebben. Hjj hield zich dus gevaar." ,n bedwang. i „Hm!" bromde de bankier. En in zijn „Volgens jou heeft de mummie het dus hart dacht hy: „Ik wilde, dat er wél ge- gedaan?!" vaar daarvoor was! We zouden op die „Ik weet het niet," antwoordde de ban- manier van de kist met haar luguberen kier. „Ik weet waarachtig niet'meer, wat inhoud afkomen." ik gelooven moet. Ik verlies in dit land j Eenigen tyd later zagen de heer Rus- met al zijn geheimzinnige dingen mijn sell en zijn zwager in de verte een troepje geestelijk evenwicht. Ik wou, dat je die ruiters naderen. Zij reden langs den Nyl mummie maar rustig had laten liggen, en John gevoelde bij hun nadering bij waar ze lag. En ik zal blij zijn, als we ituïtie, dat de dahabiyah het doel was, goed en wel aan boord van de mailboot waarnaar zij zochten. Inderdaad bleek dit zyn." spoedig uit de houding van het groepje. „Nu, dien wensch zul je spoedig ver- Zij hielden hun paarden in, toen de vuld zien. Ik hoop, dat de ongelukkige dahabiyah genaderd was en de aanvoer- zaak met Ahmed ons geen oponthoud zal der strekte de hand uit en gaf een teeken, veroorzaken 1 dat het schip den oever zou nadei'en. Het waren vier leden der bereden mili taire politie, inladers, onder commando 'van een Engelsoh officier. Hij salueerde hoffelijk, toen de boot zich langs den oever bevond. „Is dit de dahabiyah van den heer George Russell uit New-York?" vroeg de officier, nog te paard zittend. De bankier boog. „Mijn naam is Russell," zei hij „En is u Dr. Oxenham?" vroeg de offi cier verder. „Inderdaad." „Very well. U staat mij toe, dat ik even aan boord kom. ik heb iets met u te be spreken." Hij sprong van zijn paard en stond eeven later op het dek van het schip. „Het spijt mij, dat ik u moet ophouden in uw reis, maar ik heb order gekregen, u op te wachten. Ik wist, dat in den loop van vandaag hier zoudt passeeren. U moet al vroeg vertrokken zjjn." „Vroeger, dan wij gisteravond van plan waren, Maar er is een bijzondere reden voor en wij waren onzerzijds al van plan, bij het eerstvolgende dorp aan te leggen en het dorpshoofd of de politie eenige ernstige mededeelingen te doen." „Ah!" zeide officier. „Is u wellicht in staat, nadere bijzonderheden te geven in zake het incident op uw kamer te Luxor? Ik hoorde, dat uw geheugen gedeeltelijk is verstoord." John schudde ontkennend het hoofd. „Neen, daarover weet ik niets meer dan ik in Luxor heb verklaard. Maar er heeft zich hedennacht of liever heden ochtend vroeg een ernstiger feit op ons schip voorgedaan. De hofmeester is door een onbekende vermoord." De officier keek verrast en ontsteld. „Vermoord, zegt u? Dat is een ernstig feit. Een Egyptenaar, vermoed ik?" „Ja, Ahmed heette hij; den volledigen naam weet ik niet. Wij hebben, zooals u begrijpt, de dahabiyah met volledig per soneel te Luxor gehuurd." „Juist. Wilt u zoo goed zijn, mij eens precies de bijzonderheden mede te deelen?" „Gaat u mee naar beneden, Sir," ver- zocht John. „Wij kunnen daar onge stoord praten." Hy ging den jongen officier voor naar de groote kajuit, waar zy mevrouw Rus- I sell troffen. Zij zag bleek; de sombere moordzaak en de raadselachtige omstan- j diglieden hadden diepen indruk op haar gemaakt. De officier begroette haar met een beleefde buiging. Toen zij allen hadden plaats genomen, bracht John den officier op de hoogte van de zaak. Hy luisterde met professio- neele belangstelling, vroeg eenige malen naar een paar kleinigheden en noteerde een en ander. „Hebt u nog gezocht huiten de daha- biyah?" vroeg hij toen. „Neen, zooals ik u al gezegd heb, was het ochtendlicht nog heel vaag en een nevel lag over land en rivier. Men kon 1 geen tien meter ver zien. Onder die om- j standigheden was het nutteloos, te gaan I zoeken naar den moordenaar en mis schien ook niet ongevaarlijk." „Kan hy zich aan boord hebben schuil gehouden?" 1 (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1