T few WA „D'-Puzzle voor de Pinksterdagen. Derde Blad. Krigée's Gemberbrood f 0.25 VAN ZATERDAG 14 MEI 1932. De Rijksdagzitting. De nationale begrafenis van Doumer. Brandstichting te Delft. Een tragedie aand de grens. Het verhoor van Gorgoelof. Een bloedig incident. Donderdagmiddag heeft in den Rijksdag een bloedig incident plaats gehad. In het restaurant van het huis zat de gewezen kapitein Klotz, die vroeger deel uitgemaakt heeft van de nationaal-socialis- tische partij, maar zich later aan de zijde der republikeinen schaarde, in den jong- sten tijd ook medewerker is geweest van bladen van links en in deze bladen o.a. enkele voor kapitein Röhm, den stafchef van Hitier, zeer compromitteerende brie ven van diens hand heeft gepubliceerd. Klotz zat aan een tafel der sociaal-demo craten, toen plotseling vier nationaal-so- cialistische afgevaardigden, aangevoerd door Heines, die als veemrechter eens een rol heeft gespeeld, in het restaurant v</'- schenen en hem te lijf gingen. Klotz liep bloedige wonden aan het hoofd op. Hij vluchtte uit het restaurant, achtervolgd door zijn aanranders en kwam in het voor portaal van de rechterzijde van de groote zaal terecht, waar toevallig tal van na- tionaal-soeialisten vertoefden, die op hem lossloegen. Twee agenten van de huis- politie kwamen nu spoedig opdagen en poogden Klotz te beschermen. Deze kreeg echter eerst nog wat klappen en pas daar na lieten de nationaal-socialisten hem aan zijn lot over. Er heerschte na dit incident een ge weldige opgewondenheid in de zaal, die nog toenam, toen bekend werd dat het seniorenconvent een poging ondernam tot bijlegging van het conflict. De afgevaar digden der meerderheid waren namelijk van meening, dat van de zijde van het -parlement iets diende te worden onderno men voor het herstel van zijn waardigheid. De stemming over de verschillende moties van wantrouwen, (die verworpen werden), werd intusschen voortgezet, maar nie mand bleek daar veel waarde aan te hech ten. Toen deze stemming eindelijk achter den rug tvas, stelden de sociaal-democra ten voor de vergadering voor een uur te schorsen. Dit voorstel werd aanvaard. De gansche rechterzijde stemde tegen. Ook tijdens de onderbreking was het zeer ru moerig in het gansche gebouw. Groote belangstelling; de menigte zeer onder den Indruk. Over de begrafenis van Doumer schrijft de Parijsche corr. van het Hbl. o.m.: Het was een grauwe, sombere ochtend, met een zware wolkenlucht, waaruit af en toe wat motregen seipelde. Lang vóór achten al was er óm het Elysée de drukte van de opstelling van den stoet. De weg, die gevolgd zou worden, werd door een dubbele haag van troepen in veldtenue Vrijgehouden. In het midden van den rij weg waren de vluchtheuvels weggenomen, de lantarens brandden somber binnen de omhulsels van zwart crêpe. Een groot aan tal huizen en alle openbare gebouwen wa ren met zwart-omstrikte of halfstok- geheschen vlaggen getooid. Overal stond het aan weerszijden vele rijen dik van de kijkers, die zeer onder den indruk waren. Om acht uur verliet de stoet het Elysée, nadat de voornaamste autoriteiten zich op de binnenplaats en de Avenue de Marigny hadden opgesteld, en trok langs die Avenue en de Champs Elysées naar de Place de la Concorde. Het was een prach tige aanblik, dien hij bood. Achter den lijkwagen volgden eerst de leden van de familie en de verdere persoonlijke vrien den en het militaire en civiele huis van den overleden president. Daarna, voorafge gaan door den chef van het protocol, blootshoofds, eenzaam en eenvoudig, de nieuwe president, Albert Lebrun. Vervolgens kwamen de vorstelijke per sonen, die overgekomen waren om de be grafenis bij te wonen. Voorop, alleen, in khaki uniform, de lange, ietwat gebogen, blonde figuur van koning Albert van Bel gië. Daarachter, op een rij, van rechts naar links: de hertog van Aosta, een neef van den Italiaanschen koning, uiterst lang en smal, de prins van Wales met zijn hooge berenmuts, een Joego-Slavische prins, eveneens de neef van den regeeren den vorst. Alexander, en de kleine, jonge keizer van Annam. Zij werden gevolgd door de buitenlandsche bijzondere dele gaties, waarin ons land vertegenwoordigd was door jhr. Schorer en baron Sirtema van Grovestins. En dan komen, in eindelooze opvol ging, de leden van het parlement, ver tegenwoordigers van officieele lichamen en corporaties: rechtelijke macht, leger, universiteit, enz. Tusschen de rijke unifor men en de kleurige, veelal met bont afge zette toga's maakten de met groen be- strikte rokken van de „Académiciens" als altijd een wat armoedigen en vreemden indruk. Dan volgt de eindelooze optocht van oud-strijders uit den grooten oorlog met hun woud van vaandels, door het publiek eerbiedig aangekeken en gegroet. Onder hen zijn vele verminkten, ook blinden, die door verpleegsters, zelf gedecoreerd, wor den geleid. Het zijn er zooveel, dat het Voorbijtrekken van den heelen stoet meer dan een uur in beslag neemt. Een detache ment bereden ,,municipaux" besluit den stoet. Het voorbijtrekken er van langs den vrijgehouden weg had plaats onder een doodsche stilte, waarin slechts het rhyth- misch gestap van die duizenden voeten ge hoord werd, tegen een achtergrond van ver klokgelui. In zijn mooie, met forsch geluid voor gedragen toespraak bracht de aftredende minister-president, Tardieu, na een uiting van zijn verontwaardiging over deze ab surde misdaad, op het Panthéon, hulde de aan de nagedachtenis van Paul Dou mer, uit het volk door eigen kracht opge komen, en om wien dan ook thans het ge- heele volk treurt. Hij ging uitvoerig zijn levensloop na en gaf uitdrukking aan de diepe sympathie, die men voor de achter gebleven weduwe en de verdere familie leden gevoelt. Tardieu besloot met te wij zen op het prachtige voorbeeld van orde en stabiliteit, dat Frankrijk in deze dagen geboden heeft, nu noch de algemeene ver kiezingen, noch de verkiezing van den nieuwen president aanleiding, tot ook maar de minste ongeregeldheden hebben gege ven. Paul Doumer zou er zich over ver heugd hebben, zoo besloot hij, als hij had kunnen weten, dat zijn dood Frankrijk ge legenheid heeft gegeven zich te toonen zooals het is: één van zin, sterk en in staat zich steeds weer krachtig te herstellen. Binnenland. DE AFGEZETTE PINK. Een 26-jarige tuinder uit 'sGraven- zande heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens valschheid in ge schrifte. Verdachte had den pink van zijn rechterhand laten amputeeren om. 1500 van de ongevallenmaatschappij uitge keerd te krijgen en had daartoe de hand- teekening van den dokter vervalscht op het aanvraagformulier. Tegen hem is zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem overeenkom stig dezen eisch. HET AUTO-ONGEVAL BIJ DE VINK. Een voorwaardelijke veroordeellng. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 36- jarigen spoorwegarbeider te Voorschoten, tegen wien het O.M. drie maanden hech tenis had geëischt, terzake, dat hij als be waker van den spooroverweg bij „De Vink" in den vooravond van 24 December j.1. niet tijdig de boomen had gesloten, ten gevolge waarvan een vrachtauto door een trein uit Leiden werd gegrepen en een man werd gedood en de chauffeur licha melijk letsel bekwam. De spoorwegarbeider werd veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke hechtenis, met een proeftijd van drie jaren. Drie jaar geëiseht. Een veertigjarige winkelier uit Delft had zich voor de rechtbank te 's-Graven- hage te verantwoorden, verdacht van brandstichting in Februari te Delft in een perceel, waarin gevestigd is een manufac turenzaak. De politie ontdekte in het brandende huis op verschillende plaatsen busjes, ge vuld met brandspiritus, waarvan de dek sels op den vloer lagen. Voorts stond er een spiritusflesch op den schoorsteen. De echtgenoote van verdachte als ge tuige a décharge gehoord, verklaarde dat haar man dien Zondag steeds in haar ge zelschap was geweest. Men had zich reeds ter ruste begeven, toen er bericht kwam, dat het perceel in de Breestraat brandde. Verdachte verklaarde omtrent de aan wezigheid van spiritus, dat hij busjes lak- verf aanwezig had, en de spiritus bezigde om deze te verdunnen. Omtrent de oorzaak van den brand wist hij niets te verklaren; waarschijnlijk heeft men hem naar hij beweerde een poets willen bakken. De officier, van justitie, jhr. mr. Van Aseh van Wijek, eischte drie jaar gevan genisstraf. Mr. Van Hellemondt meende, dat het alibi van verdachte is aangetoond. Na negen uur in den ochtend heeft hij het perceel Breestraat niet meer betreden. Vpftien uur nadien is de brand uitgebro ken. Van een lont of kaars is niets ge vonden en er zijn vier vuurhaarden ont dekt. Vonnis 26 Mei. BRANDSTICHTING. Zes jaar gevangenisstraf voor achttien branden. Voor de Bossche rechtbank stonden terecht twee boerenzoons uit Eindhoven, die veel misbruik maakten van sterken drank en daardoor in een toestand raak ten waarin zij niet meer wisten wat zij deden. Zij hebben in September 1931 op 18 plaatsen brand gesticht. De eene ver dachte stak zelfs de boerderij van zijn ouders in brand en ging in de schuur lig gen slapen. Bij al deze nachtelijke brandstichtin gen waren vele menschen in levensge vaar. Er kwam veel vee om, maar men- schenlevens waren niet te betreuren. Ver dachten zijn psychiatrisch onderzocht maar geheel normaal bevonden. De eisch tegen ieder der verdachten luidde zes jaar gevangenisstraf. Doodcnrit in een smokkelauto. De sluikhandel eischt weer een slachtoffer. Woensdagnacht is het in de omgeving van Waldniel, enkele km over de grens nabij Venlo, weer tot een schietpartij met noodlottige afloop gekomen. Eenige dou anebeambten zagen een auto in razende vaart over den weg snellen. De wagen was heelemaal dicht, door een voorruitje was alleen even het hoofd van den chauffeur te onderscheiden. Toen de beambten som meerden halt te houden, verdubbelde de wagen zijn vaart. De douane-beambten schoten in de lucht, wat een signaal was voor de andere beambten, die zich eenige kilometers verder op den weg bevonden. Ook bij de tweede sommatie stopte de wa gen niet. Ei' werd op de voorbijschietende auto gevuurd, echter zonder te raken. Weer eenige kilometers verder, bij een kromming van den weg, stond een derde patrouille. Hier werd niet. meer gesom meerd, maar toen door den hobbeligen weg het hoofd van den chauffeur even omhoog wipte, schoot een der beambten op den bestuurder. Hij trof hem in den hals. De chauffeur hield echter het stuur omklemd en eerst toen hij buiten het be reik der kogels was nam een der mede inzittenden zijn plaats bjj het stuur in. Bij aankomst aan de woning van den ge troffene te München-Gladbach bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. POGING TOT DOODSLAG. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft veertien dagen geleden terecht gestaan een 18-jarige jongeman, uit Purmerend, beschuldigd van poging tot doodslag op een meisje, met wie hij verkeering had gehad. De officier van justitie had negen maanden gevangenisstraf geëischt, waar van drie maanden onvoorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijk. Thans deed de Haarlemsche rechtbank uitspraak en veroordeelde hem tot tien maanden voor waardelijke gevangenisstraf. DE MOORD TE SCHERPENZEEL. De dader heeft zich bij de Aken- sche politie gemeld. Gisteren heeft de voortvluchtige W. B., die Zondagnacht in het dorpje Scherpen- zeel bij Wanbach de herbergier Wentzel doodschoot en diens vrouw levensgevaar lijk verwondde, zich bij de politie te Aken gemeld. De toestand der vrouw blijft zorgwekkend. Buitenland. HET OPROER TE DARTMOOR. De uitspraak van de jury. De jury te Princetown heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak der 30 gevangenen van Dartmoor, die op Zondag 24 Januari gepoogd hadden de gevangenis in brand te steken: 9 beklaagden werden vrijgesproken, 16 zijn schuldig bevonden aan huisvredebreuk en beschadiging en Intgezonden mededeellng. fc!0 int Mt n, Ik heb ondervonden del het goed I» onr» ol twee maal per week de» avond» hel een paar minuten met Purol te me»seeren, na Ik de gewoonte heb de niet in de huid drongen Purol met een ïacht doekje al te v«o»»v. Deze eenvoudige behandeling geelt op den ouut aan de huid een bijzonder zachte en mooie telnl. slechts 5 zijn schuldig verklaard aan poging tot oproer en brandstichting en ten opzichte van de bewakers aan poging tot het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. Rechter Finlay zou gisteren vonnis wijzen. SCHIETPARTIJ IN EEN NAT .-SOCIALISTISCH LOKAAL. Donderdagavond laat is in het Oosten van Berlijn in een nat. socialistisch lokaal geschoten, waarschijnlijk door communis ten. Eén nat. socialist is gedood, 4 w ei-den ernstig gewond. TWAALF OLIETANKS IN VLAMMEN. Door tot nu toe onbekende oorzaak is te Huesca (Mexico) een geweldige brand uitgebroken, welke zich reeds over twaalf olietanks heeft uitgestrekt. De stad is ge heel in rookwolken gehuld. Het eerste eigenlijke verhoor van Geor- goelof heeft niet veel bijzonders opge- verd. Men neemt nu wel aan, dat hij geen medeplichtigen had. De psychiaters heb ben zich nog niet uitgesproken. In de ste den, waar hij gewoond heeft, of bekend was, duurt het onderzoek voort. Het richt zich. in dien zin, dat hij een agent van de sowjet zou zijn. Het bekende regeerings- oommuniqué heeft daartoe den stoot ge geven. een delicatesse! Op bijgaande puzzle kunnen onze abonné's hun krachten beproeven om zoo veel mogelijk dingen op te zoeken, welke met de letter ,,D" beginnen en dat zijn er heel wat. Nu verlangen wij niet, dat er een ver haaltje samengesteld wordt, zooiets van Donzige Doortje, Die Door Dichtbescha- duwde Dreven Drentelde. Dit zou om ver schillende redenen niet gaan. Wij vragen alleen: Ziet deze teekening tot in haar kleinste bijzonderheden aan en menige afbeelding zult gij ontmoeten, waarvan het zefstandig naamwoord met een ,,D" begint. Het spreekt vanzelf, dat de opgave van zoo'n zelfstandigheid uitsluitend in het enkelvoud of in het meervoud geldt. Ook niet één afbeelding in diverse benamingen noemen. Wel natuurlijk de samengestelde woorden, zooals bijv. dakgoot, dak venster, enz. Zij die mee willen doen aan dezen bij zonderen wedstrijd, kunnen onzen arbeid vergemakkelijken door de verkregen woorden in een streng alfabetische volg orde op te stellen en op de buitenzijde van de enveloppe het juiste aantal te ver melden. De oplossingen moeten vóór Zaterdag 21 Mei in ons bezit zijn. In het nr. van Dinsdag 24 Mei hopen wij dan den uit slag bekend te maken. Wij verbinden aan deze puzzle vijf prijzen in geld en wel een prijs van 10, twee prijzen van 5, en twee van 2.50,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5