m r de warme soep er voorzichtig bijgc- sehonken onder voortdurend roeren. Wil men aspergesoep met bouillon maken, dan trekt men deze van kalfs schenkel of poulet en trekt b.v. 1 asperges in 2 liter kalfsbouillon (5 ons vleesch) en maakt de soep overigens op de gewone wijze aft de koppen zullen we dan in de soep opdienen. Tenslotte nog een heel fijne sla schotel van asperges, waarvoor wij dik ke asperges op de gewone wijze gaar koken en koud laten worden. We leggen op een langwerpige schaal mooie gele blaadjes sla en stapelen in het midden de asperges op. die we be dekken met een laagje mayonaise; hieromheen komt een rand van schijf jes hardgekookt ei en stukjes tomaten, terwijl we over het geheel zeer fijn ge hakte peterselie strooien, die we vooraf even in de punt van een schoonen doek hebben uitgeknepen, waardoor 't over tollige vocht verwijderd is en de peter selie zich gemakkelijk laat strooien. Rabarberpudding met room. 500 gram rabarbersteien, 200 gram suiker (basterd), 8 blaadjes witte gela tine, 2 blaadjes roode gelatine, 2 dl room. De rabarbersteien worden aan kleine stukjes gesneden, gewasschen en opge zet met 1 dl water, daarna gaargekookt en de suiker en goed in koud water ge weekte gelatine erin opgelost. We roe ren van tijd tot tijd, om te voorkomen, dat de gelatine zakt en vermengen de pudding tegen dat ze geheel en al is af gekoeld en drillerig begint te worden, met de geklopte room, waarin wij de massa geheel en al stijf laten worden en daarna opdienen met zachte biscuits of vanille wafeltjes. Rijstbiokjes met abrikozen. 1 liter melk, 200 gram rijst, 125 gram suiker, 1 ei, 1 pakje vanillesuiker, 1 ons gedroogde abrikozen, 1 citroen en 50 gram suiker, een lepel maizena. De abrikozen worden daags tevoren met een paar lepels suiker te weeken gezet, nadat wij ze eerst goed gewas schen hebben. De melk wordt aan de kook gebracht en de goed gewasschen rijst erin ge strooid evenals de suiker en vanillesui ker, daarna gaar gekookt op een kleine pit, liefst nog leggen we onder de pan een asbest plaatje. Is de rijst goed gaar, dan spreiden wij deze uit op een platte schaal, zóó, dat we een laag van 3 a 4 cm krijgen, die -we koud laten worden en in blokjes snijden van 6 a 7 cm in het vierkant. Deze blokjes worden in een glazen schaal gelegd, zóó dat op elk blokje een abrikoos komt. Het overgebleven vocht vermengen -we met de 50 gram suiker en de ci troensap, voegen zoo noodig een weinig water bij, brengen alles aan de kook, binden het met de maizena, waarna we het sausje over de rijstbiokjes schen ken. Onze patronen. Bestellingen worden het snelst uit gevoerd na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op post rekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat, Aanvragen kunnen ook pér postwissel of per brief onder bijsluiting van post zegels gericht worden aan de Mode redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te Den Haag. Gekleede japon. No. 7346. Zeer aparte gekleede japon, waarvan de rok een glad heupstuk heeft met doorloopende smalle vóór- en achter baan en ingezette klokken. De puntig uitloopende mouw sluit nauw om den onderarm, terwijl de hals met een kraag is afgewerkt. Men kan deze japon zoowel van een eenvoudige stof als van zijde voor meer gekleed maken. Wil men de kraag niet van afstekende stof of zijde maken, dan staat een kanten kraagje ook zeer aardig. Crêpe satin in dof en glimmend ver werkt, leent zich zeer goed bij deze af zonderlijke klokken. Patronen verkrijgbaar in de maten 42—50 voor den prijs van 0.48. Practische schcoljur'- No. 7387. Deze jurk is uit één stuk en heeft aan voor- zoowel als aan achterzijde eenige platte plooien, terwijl de kraag, manchetten, ceintuur en knoopen van afstekende stof gemaakt zijn. Het smal le ceintuurtje is van achteren vastge- strikt; kraag zoowel als manchetten zijn geschulpt. Het kraagje sluit schuin over elkan der en de sluiting is met drukkers on der de breede voorplooi. Patronen verkrijgbaar voor den prijs van 0.48. De algemeene indruk van de Voorjaarsmode. Het silhouet is eenvoudig -geworden. Er zijn minder strooken, volants en godets. Zelfs de zoo populaire plissé's worden op meer bescheiden schaal toegepast. De diagonale lijnen, die het figuur zoo voordeelig doen uitkomen en juist genoeg ruimte geven om een elegant geheel te verkrijgen, worden veel toegepast, evenals schuine naden en ruimte bij den rokzoom. Er zijn veel mantelpakken van strenge snit met nauwe rokken en aan sluitende jasjes, doch zij doen absoluut niet „mannelijk" aan. De schouders worden soms opgevuld om ze breed en hoog te doen schijnen. Aan den ande ren kant ziet men veel kimono- en raglanmouwen. Door het tailleeren van de jasjes is het dikwijls niet noo dig, een ceintuur te dragen. Kragen komen er als regel niet op voor. Soms wordt een militair effect bereikt door oplegsels, doch voor eenigszins gevulde figuren is dit genre niet aan te bevelen, hoewel juist deze figuren het beste uit komen in de nieuwe avondjaponnen. Wat jammer, dat wij niet tweemaal per dag van figuur kunnen veranderen. (Nadruk verboden). II AM SI HERD/I iMSCH E lp BRIEVEN De „groote zaak". De groote zaak. de kwestie van de korting der gemeentewedden, met het bekende vernietigingsbesluit van de Regeering, werd opnieuw aan de orde gesteld, is, op dit oogen- blik van schrijven nog hangende en of Am sterdam in deze tweede instantie tenslotte bakzeil voor Den Haag zal halen, dan wel de verzenen tegen de prikkels slaan, en nu zij van hooger hand gedwongen wordt de amb tenaars- en politiesalarissen wèl te verlagen zal vasthouden aan „geen verlaging" voor de werklieden, is thans nog een open vraag. Het opnieuw te openen loon-debat in den Raad moet nog beginnen en de beslissing moet op het Prinsenhof nog vallen. Wel heeft alreeds de Centrale Commissie voor Werklieden zaken van het Georganiseerd Overleg haar standpunt tegenover de nieuwe situatie be paald dat standpunt bleef ook nuvolledige handhaving van het oude loonpeil vol ledige handhaving van het thans nog gelden de contract. Slechts de twee confessioneele organisaties waren, evenals dat in eerste in stantie het geval was, bereid over korting te praten, maar zij moesten het ook nu weer afleggen tegen de meerderheid gevormd door de neutrale en moderne bonden. Intusscben hebben B. en W. bij den Raad een voordracht ingediend strekkende de tijde lijke loonkorting van ambtenaren en politie, die door het besluit van de Kroon thans ef fectief is geworden, ook toe te passen op de loonen der werklieden. Zij willen de loonkor ting ook toegepast zien op de wachtgelden, terwijl aan Ged. Staten zal worden verzocht eveneens de jaarwedden van den secretaris en den ontvanger der Gemeente te verminderen. Ook willen zij aan de Kroon verzoeken de salarissen van den Hoofdcommissaris en de Commissarissen van Politie, alsmede van het onderwijzend personeel eveneens onder de kortingsregeling te doen vallen. Daarenboven zullen zij dan zelf, wordt de voordracht aan genomen, ook de eigen wedden omlaag bren gen. Het zal een dubbeltje op z'n kant zijn of deze voordracht er inderdaad door komt. Hielden alle van de groote Raadsmeerderheid die nog kort geleden besliste dat er, in alle geval en wat er ook mocht gebeuren, rechts gelijkheid voor het geheele gemeenteperso- nee! moest zijn, zich aan dit, toen voor alles vastgelegde principe, dan kwam deze nieuvye voordracht van B. en W. er onge twijfeld met vlag en wimpel door. Er zou dan door diezelfde groote meerderheid gere deneerd worden: aan de salaris-korting voor de ambtenaren en politie, is nu eenmaal, na dit ingrijpen van de Kroon, onder het Staats recht waaronder wij leven, niets meer te doen; er blijft dus, willen we vasthouden aan wat wc zelf gezegd hebben over die rechts gelijkheid wel niet anders over dan ook de omi. rilei- loonen der werklieden op evenredige wijze te korten. Bovendien: doen'we dit nu zelf niet, dan loopen wc kans dat, op een wenk der Regeeringe straks Gedeputeerden het wèl doen en dan geraken we weer een stap verder ver wijderd van de autonomie, oftewel het zelf beschikkingsrecht der Gemeente, een recht dat toch voor alles moet verdedigd worden. Nu zijn er, zelfs onder hen die het felst tegen loonsverlaging gekant zijn en zich het meest „verontwaardigd" toonden over het Regee- ringsingrijpen, inderdaad een aantal Raads leden die zou redeneeren. Men vindt ze ook in de S.D.A.P.-sche fractie, met den" der mr. Van den Bergh, vooraan. Deze laat ste kreeg het dan ook al een dezer dagen aan den stok met de redactie van het roode par tijorgaan, die, zonder af te wachten welke houding de fractie tenslotte besluiten zou aan te nemen, bij voorbaat maar reeds met een verdediging van het starre „Niet-bukken"- standpunt voor den dag was gekomen. In alle geval blijkt ook uit dit, om zoo te zeggen huishoudelijk partij-incident, dat de stem ming over de voordracht zeer verdeeld zal zijn en het dubbeltje zoowel naar den eenen als naar den anderen kant kan vallen. De bezette Mei. Deze Mei is, ook al afgescheiden van de extra drukte die dit schrik'lijk pleit van dwang en vrijheid tusschen Den Haïg en Amsterdam (als hoedanig het in sommige kringen wordt voorgesteld) brengt, een druk ke maand. Elk jaar komen er in de Mei maand, naast de klassieke officieele feest dagen, een aantal „bijzondere dagen" bij en gaat het zoo door dan zal binnen afzien- baren tijd het aantal beschikbare dagen in Bloeimaand volledig zijn uitverkocht. We hebben nu aleen Moeder-dag, een Good- will-dag (gewijd aan Volkenbondspropagan- da), enkele bloempjesdagen van diverse heel of half philantropische vereenigingen, de dagen van de Boekenweek, bollendagen, bloeiende Betuwe-dagenEn er zullen er het volgend jaar allicht weer enkele bij komen. In de eerste plaats dan waarschijn lijk wel een speciale „Zweefvlieg-dag" op Schiphol. We hadden in de hoofdstad, die de laatste jaren toch op vele gebieden der sport vooraan staat, eigenlijk al lang een soort achterstand inzake de sport van het zweef-vlicgen, waaraan zich in Rotterdam en andere plaatsen van ons land reeds een steeds toenemend aantal amateurs wijden. Men hoopt die achterstand thans echter spoedig in te halen door toedoen van een Amsterdam- sche Club voor Zweefvliegen die dezer dagen werd opgericht en de meest mogelijke steun ondervindt van de luchtvaart-autoriteitenen technici van onze gemeentelijke luchthaven. Men rekent op een fiksche activiteit van deze nieuwe Club en hoopt reeds dezen zomer met een flink aantal hoofdstedelijke zwevers aan het z.g. Zweefkamp in Egmond te kunnen deelnemen. En, gelijk gezegd, het vol gend jaar hebben we dan al misschien zoo omstreeks Pinksteren een speciale Zwecfdag. Pinkstertochten. Dit jaar is half Amsterdam echter met Pinksteren nog alleen maar over velden en wegen en over het water gaan zweven zwermde het uit naar Zandvoort en het Gooi. Tallooze reisclubs en vereenigingen die in de wintermaanden daarvoor voortdurend aan het sparen waren geweest trokken daar enboven nog in touring-cars, die nog steeds ziendcroogen snel in aantal toenemen, dieper het land in of haarlden buiten de grenzen even een frisschc neus. Het reizen per gezelschaps-auto komt er^nderdaad voor. al ook onder de Amsterdammers zoo in, dat de spoorwegen met hun Micheline wel gauw voor den dag moeten komen willen zij niet voorgoed achter het net visschen. Wel hadden ook zij, met hun overvulde treinen, waaron der vele extra's, niet te klagen maar het getij begint toch te verloopen en men kan overi gens niet afgaan op zulk een extra zomersche Pinksteren als wij dit keer te genieten kregen. Dat zomersche Pinksterweer kwam ook ten goede aan het symbolische massa-spel „Pink sterzegen" door de Katholieke Jongerenorga nisatie „De Graal" in het Stadion opgevoerd. Uit deze opvoering bleek, dat de kunst der massa-regie, een kunst die, naar ik in een -vorigen brief opmerkte, in deze moderne tijden nog lang niet voldoende verstaan wordt, in dezen kring reeds beoefend wordt op een wijze die anderen ten voorbeeld kan strekken, ook al „is" men er ook hier nog lang niet. Tevens profiteerden van dat weer de, niet minder dan noo Pinkster-toeristen die per mailschip „Johan van Oldenbarneveldt" een zeereisje naar Oslo vice versa maakten; ook burgemesteer De Vlugt liet zich even, voor dat hij weer in de ietwat vertroebelde atmos feer der gemeentelijke loondebatten meest onderduiken, op deze Nederland-boot uit waaien en benijdde er ook even den kapitein, die het, anders dan een moderne burgemees ter, dan toch maar zoo volmaakt en geheel alleen voor het zeggen heeft!Een ander deel hoofdstedelijke Pinkster-toeristen ging, in gezelschap van wethouder met de „Dem- po" van de Rotterdamsche Lloyd en onder de klanken van de meevarende Kovacs Lajps Band naar Kopenhagen. Nu de groote reede- rijen op de vaste lijnen meerendeels met zulke groote verliezen varen en zij hun dien sten zooveel mogelijk inkrimpen, trachten zij met man en macht althans iets goed te maken door het organiseeren van dergelijke korte zee-vacantie-reisjes. Niet alleen in ons land, ook in het buitenland zien wij dat ver schijnsel. Een voorbeeld daarvan maakten wij kortgeleden mee met het korte bezoek van de Fransche super-passagiersboot „de Lafayettc", die als het grootste schip dat ooit het IJ op voer veel bekijks van de bevolking had. Het programma der zomerfeesten. Misschien, laat ons hopen, belooft dit stimuleercn van het toeristenverkeer over zee voor onze aanstaande zomerfeesten veel goeds. Over die feesten die in verband staan met het driehonderd-jarig bestaan van onze Gemeen telijke Universiteit heb ik al enkele malen geschreven. Een jaar lang is een speciale gemeentelijke commissie onder voorzitter schap van Wethouder Boekman met de voor bereiding van deze feesten bezig geweest. Nadat in den loop der laatste maanden reeds vele voorloopige mededeelingen verstrekt waren, is men thans met een bekendmaking der definitieve plannen voor den dag geko men; zij werden dezer dagen in een pers conferentie door genoemden wethouder uit eengezet en toegelicht. Het volledig pro gramma luidt thans ajs volgt: Zaterdag II JuniOpening Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum (voor deze expositie komen uit het buitenland, voornamelijk Amerika, Duitschland en Engeland, een veertigtal be langrijke en kapitale werken van onzen schil- dervorst hierheen). Een tentoonstelling van Rembrandts ets- en teekenwerk gaat daar voor, op 4 Juni, reeds open, op welke datum oog nog een tentoonstelling „Amsterdam in de 17e eeuw" in het Historisch Museum in het Waaggebouw haar deuren opent. Op Za terdag 11 Juni valt dan ook nog de opening van de tentoonstelling van moderne Neder- landsche Beeldende Kunst in het Stedelijk Museum. Verder een opera-opvoering van Les Contes d'Hoffman door de Wagnerver- eeniging i;i den Stadsschouwburg. Donder dag 16 Juni: ie Concert van het Beethoven- festival in het Concertgebouw onder leiding van dr. Mengelberg. Vrijdag 17 Juni: Ope ning tentoonstelling Moeder en Kind" in het RA.I.-gebouw. Dinsdag 21 Juni: optreden van een Nederlandschc dansgroep onder lei ding van Darja Collin in den Stadsschouw burg; 23 Juni: eveneens in dien schouwburg, optreden van den Javaanschen danser Raden Mas Jodjana. Donderdag 30 Juni: Lustrum spel van het Amsterdamsche Studentencorps op het terrein van het voormalige Palcis voor olksvlijt. 2 Juli: herhaling van dit spel,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17