Derde Büad. Krigée's Gemberbrood f 0.25 VAN ZATERDAG 21 MEI 1932. De conferentie te Lausanne. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet. De verwerping van den lerschen eed. De onlusten te Bombay. CSiiraa en Japan. De Donkere Duinen Steun aan de melkveehouderij. De ramp in N. 0. Celebes. TWEEDE KAMER. Postvluchten van en naar Indië Een transatlantische vlucht door een vrouw. PREDIK BEURTEN Een Fransche zienswijze. In een telegram uit Bazel wijst een spe ciale correspondent van Havas, met ver melding van een enquete, die hij in de kringen van den Volkenbond en de B.I.Z. heeft gehouden, erop, dat de conferentie te Lausanne, die in andere omstandig heden slechts een herstelconferentie had kunnen zijn, een veel verder gaande taak en verantwoordelijkheid zal hebben, daar juist in de laatste dagen de toestand van de landen van midden-Europa tot in den Balkan in het middelpunt van de belang stelling is gekomen. De correspondent ontwikkelt een heel program dat, naar hij verklaart, de opvattingen van de door hem geraadpleegde personen weergeeft. Dit bevat de vo'lgende punten: 1. Een moratorium voor alle politieke schulden; dit zou alle mogelijkheden voor de toekomst nog open laten. Wat de re geering der Ver. Staten betreft; deze zou een dergelijke door de Europeesche mo gendheden gemeenschappelijk genomen beslissing slechts voor kennisgeving kun nen aannemen. 2. De aan de conferentie te Lausanne deelnemende landen zouden dadelijk, zon der de resultaten der ontwapeningsconfe rentie af te wachten, vrijwillig hun mili taire uitgaven moeten beperken door voor een bepaalde periode een maximum-defen- siebegrooting vast te stellen. 3. Het Donauplan der Fransche re geering moet weer ter hand genomen wor den ^n er moeten voor de Donaulanden preferentieele rechten geschapen worden, waaraan zoowel Frankrijk en Polen als Duitschland en Italië deelnemen. Op deze wijze zou de nu wat op den achtergrond gekomen gedachte van Briand over een Europeesche samenwerking weer opgevat kunnen worden. Tenslotte zou deze poging tot oecono- mische en douane-solidariteit te Lausanne op financieel gebied aangevuld kunnen worden door de aaneensluiting van de houders van effecten der op het oogen- blik noodlijdende landen. Aan dit telgram van den Havas-corres- pondent wordt nog toegevoegd, dat de conferentie van Lausanne de ontwape ningsconferentie zeer snel op den achter grond zou kunnen dringen. Eventueele resultaten van de ontwapeningsconferentie zijn van die te Lausanne afhankelijk. De toestand der wereldfinanciën, in het bij zonder die van een steeds grooter wor dend aantal met schuld beladen staten moet dringend onderzocht en verbeterd worden. Een kabinet van chr. socialen, landbond en Heimwehr onder lei ding van Dolfuss. De correspondent van de Nw. Rott. te Weenen meldde gisteravond: Precies na veertien dagen en na vele dramatische phasen, die de heele be volking zeer nerveus gemaakt hebben, is het nieuwe kabinet tot stand gekomen. Het bestaat uit vertegenwoordigers van de chr. socialen, den landbond en de Heimwehr, die tezamen in den nationalen raad 83 mandaten hebben tegen 82 van de oppositie, welke bestaat uit sociaal democraten en groot-Duitschers. Bondskanselier is de minister van land bouw uit het afgetreden kabinet, Dolfuss. Hij behoudt deze portefeuille en neemt er bovendien nog die van buitenlandsche zaken bij. In de Dail aangenomen. Na verwerping van een tweede amende ment van de oppositie, heeft de Dail de wet tot afschaffing van den eedi van trouw aan den Engelschen koning in derde le zing met 77—69 stemmen aangenomen. Het ontwerp gaat nu naar den Senaat. DE POLITIEKE CRISIS IN JAPAN. De onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet. Donderdag hebben belangrijke onder handelingen plaats gehad tussdben den voorzitter van de Seijkaipartii (Conserva tieven) Soezoeki en den nationalistische» minister van oorlog Araki, die het leger vertegen woordigde. De besprekingen liepen over de samen stelling en het program van het nieuwe Japansche kabinet. Naar verluidt zou overeenstemming bereikt zijn, zoodat de vorming van dte nieuwe regeering door Soezoeki tegen Vrijdag kan worden tege moet gezien. De Keizer, die het aftreden van het huidige kabinet nog niet aan vaard heeft, heeft nog geen beslissing ge- nomen. De beslissende onderhandelingen tusschen den Keizer en den „ouderen staatsman" Saion.ji, zouden nog Donder dagavond, doch oo zijn laatst Zondagmor gen plaats vinden. Naar in welingelichte politieke kringen verluidt, zou prins Konoye zich bereid verklaard hebben zeer ver tegemoet te komen aan de wenschen van het leger, dat een boven de partijen staand nationaal kabinet eischt. Men neemt aan, dat Soezoeki minister-presi dent wordt, voorts zal Josjida de porte feuille van buitenlandsche zaken krijgen Josjida is op het oogenblik gezant te Rome. Generaal Araki blijft minister van oorlog en vice-admiraal Soeetsoegoe mi nister van marine. Ook de invloedrijke leider van den Japanschen Senaat, prins Konoye, zou een ministerzetel verkrijgen. De onlusten te Bombay duren maar ein deloos voort. Donderdagochtend is het aantal dooden weer met zes, dat der ge wonden met dertig vernleerderd. De poli tie, die langer dan drie dagen als het ware zonder ophouden in touw was ge weest, is uitgeput. Gelukkig zijn er thans troepen genoeg om de politie haar taak te verlichten. Al duren de gevechten voort, toch heerscht er betrekkelijk kalm te in de stad, omdat alle pogingen tot plundering onmiddellijk onderdrukt wor den. Intusschen is het gisterochtend in de fabriekswijk weer roerig geweest. Men heeft zich genoodzaakt gezien veertig spinnerij te sluiten. Een vijftal textiel arbeiders is door de politie opgepakt. De voortdurende onlusten maken dat de be zonnen elementen de stad gaan ontvluch ten. Poona is overvol van de vluchtelin gen die er dagelijks bij honderden uit Bombay aankomen. De verlieslijst te Bombay, die Donder dag al gestegen was tot 117 dooden en 1130 gewonden, schijnt nog altijd niet hoog genoeg te zijn. Gisterenochtend zijn de botsingen onverdroten hervat en er- worden nu alweer 23 dooden en 95 ge wonden gemeld, wat het totaal dus brengt op 140 en 1225. Bij een van deze botsingen werd flink van messen gebruik gemaakt. Toch meent men te constateeren, dat het rustiger wordt in de stad De gouverneur heeft een brigade ar tillerie en een escadron liehte ruiterij, beiden samengestelduit reservisten, te hulp geroepen ter versterking van de troepen die trachten moeten de onlusten te onder drukken. Gisteren zijn bij de gevechten tusschen Hindoes en Muzelmannen 3 menschen gedood en 40 gewond. Twaalf menschen, die reeds eerder gewond waren, zijn aan hun wonden bezweken. Meer dan 20.000 menschen, voornamelijk Indische kooplieden, hebben Bombay in de afgeloopen week verlaten; het zaken leven is geheel verlamd. Japansch generaal dreigt Sjang hai opnieuw te bezetten. Volgens een mededeeling der Japan sche bladen te Sjanghai heeft generaal Sjirokawa verklaard, dat indien de Chi- neesche regeering het verdrag van 5 Mei zou schenden, de Japansche troepen weer te Sjanghai zullen landen. De Cbinee- sche regeering moet bizondere maatre gelen treffen ten einde anti-Japansche bewegingen te onderdrukken. Een aanval van generaal Ma. Volgens een telegram uit Harbin heb ben de troepen van generaal Ma de Ja pansche troepen bij Harbin aangevallen. De Japanners moesten hun stelling ont ruimen. Zomer in de Donkere Duinen Is voor ieder een genot, Er zijn dennen, er zijn bloemen, Waar je niet aan plukken mot. Er zijn pauwen en kalkoenen, En nog andere vogelsoort, Ga die vogelpracht aanschouwen, Maar laat hen verder ongestoord. Er zijn perken, er zijn paden, Voor het oog en voor den voet. Iedereen zal wel begrijpen, Dat je op die paden loopen moet. Er zijn vijvers vol met visschen, Waar je rond om heen kan gaan, Maar je mag die visch niet vangen. Laat dus maar je hengel staan. Voor doppen, afval en papieren Hangt er hier en daar een mand, Wees vooral met vuur voorzichtig, Anders komt er heidebrand. Ga dus allen naar die duinen, Genieten kunt gij er gewis, Maar laat ieder er voor zorgen, Dat alles blijft, zooals het is. WALBOOM. een delicatesse 1 STAATSLOTERIJ. Wijziging in de nummers van de loten. In de nummers van de loten der Staats loterij zal een belangrijke wijziging wor den gebracht, teneinde een gebruik ma ken van de uitkomsten van de trekkin gen van de Staatsloterij door particuliere loterijondernemingen zooveel mogelijk tegen te gaan. De nummers van de 10.500 doorgefour neerde loten zullen liggen tusschen no. 1 en 12.000 en de nummers van de klassi kale loten tusschen no. 12.001 en 24.000. DE VERKOOPPRIJZEN VAN LAND EN DE AANSLAGEN IN DE VERMOGENSBELASTING. Naar de omstandigheden vrij hooge verkoopprijzen. Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft tot den minister van financiën de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat, hoewel in het algemeen een aanzienlijke daling in de grondprijzen is ingetreden, toch de prijzen, die hier en daar bij verkoop van boerderijen nog worden besteed, door koopers-nietlandbouwers, die het meer om een veilige, dan wel rentegevende beleg ging te doen is, belangrijk hooger zijn dan overeenkomt met de slechte uitkomsten van het landbouwbedrijf? Is de minister niet van oordeel, dat, waar dergelijke sporadisch voorkomende verkoopen een grooten invloed uitoefenen op de gemiddelde aan de inspecteurs der registratie bekende verkoopsprijzen, welke wederom de basis vormen voor de aan slagen in de vermogensbelasting, het tot grondslag kiezen van de verkoopsprijzen, thans een wanverhouding schept tusschen de aldus vastgestelde waarde en de wer kelijke waarde der vaste goederen? Is de minister bereid den inspecteurs der directe belastingen een aanwijzing te geven om ten behoeve van de aanslagen in de vermogensbelasting meer rekening te houden met de sterk verminderde ge bruikswaarde der gronden? NIEUWE RIJTUIGEN VOOR DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Geheel stalen Ie en Ile klas rijtuigen en bagagewagens. Met dit materiaal zal het reizen weer geriefelijker worden. Na het groote succes van de nieuwe staten derde klasrijtuigen, die zeer in den smaak van het publiek gevallen zijn, zijn de Nederlandsche Spoorwegen ook tot aanschaffing van een aantal rijtuigen van nieuw type voor de eerste en tweede klas overgegaan. Binnenkort zullen er 25 nieuwe D-trein rijtuigen eerste en tweede klasse, in hoofdzaak voor het binnenlandsche verkeer, in dienst worden gesteld. Tevens hebben de Spoorwegen vijf bagagewagens eveneens van een nieuw type voor het internationale verkeer be steld; nog twintig bagagewagens van een ook sterk verbetert type, ten behoeve van het binnenlandsche verkeer, zijn in aanmaak. De nieuwe passagiersrijtuigen zijn even als de reeds in dienst zijnde derde klasse wagens geheel van staal gebouwd. Dit heeft onmiskenbare voordeelen ten op zichte van de veiligheid der passagiers. De regeering wil het mengper- eentage van boter in margarine op 25 pet. bepalen. Naar een melkrichtprijs van vijf cents per liter. Overleg van het geheele kabinet. Aan de Memorie van Antwoord van tien minister van Economische Zaken en Arbeid aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, houdende tijdelijke maatre gelen tot hulpverleening van de melkvee houderij wordt het volgende ontleend: Reeds meer dan eens is uit de Kariier de gedachte van een algemeen stelsel naar voren gebracht en heeft de regeering haar zienswijze daar tegenover ontvouwd. Voor een algemeen opzet ware alles te zeggen geweest, als iemand had' kunnen voorspel len hoe de crisis-gevolgen om zich zouden grijpen. Zeker zal men wel als algemeen beginsel willen aanvaarden, dat slechts regeeringshulp moet worden geboden daar, waar de noodzaak intreedt. Eener- zij'ds kan de regeering niet anders doen dan voor alle deelen van het economisch leven waken en zorgen en, als desniette genstaande ondergang gaat dreigen, bij zonder en steun bieden, anderzijds de par- tieele plannen aan sociale en economische eischen toetsen. Afzetgebieden houden. Als algemeene gedachte van bet regee- ringsbeleid wordt in verband met het al gemeene plan aandacht gevestigd op de wenscheHibheid om afzetgebieden te be houden. Van die gedachte is de regeering geheel vervuld. Zij streeft met alle be schikbare middelen in die richting. Zij zal om in die richting nog meer met kracht te kunnen doen nog meer bevoegdheden vragen. Naai* gelang verschillende groepen door de crisis met ondergang bedreigd werden zün de partieele regelingen in werking gebracht. Ondergang nabij. Inderdaad is onder de veehouders de nood zoo hoog gestegen, dat velen hunner den ondergang nabü zijn; waardoor niet alleen de landbouw, doch de geheele volks welvaart op ernstige wijze wordt bedreigd. Gebruik in eigen land. Het ontwerp zoekt in de eerste plaats een oplossing uit de moeilijkheden door verhooging van het gebruik in het eigen land en dus niet uitsluitend in den ex port. Inderdaad zal de voorgestelde rege ling, indien zij slaagt, den prijs der spijs- vetten doen stijgen en bij gevolg ook de kosten van het levensonderhoud ver- hoogen. Evenwel de prijzen blijven op zeer redelijk peil. Bovendien wegen de nadeelen van den hoogeren prijs niet op tegen die van den ondergang van de landbouwbevolking, welke te verwachten is wanneer deze eenvoudig aan haar lot wordt overgelaten. Mengpercenfage 25 procent. Dat aan het mengen van groote hoeveel heden boter in margarine in bepaalde seizoenen technische bezwaren verbonden zijn, op grond der in het voorloopige ver slag vermelde gronden, moet de minister beamen. Hij is uit dezen hoofde voor nemens voorloopig de toevoeging van boter op 25 pet. te bepalen en af te wachten of in verband met den overgang van kaasproductie totboterproductie met dit percentage kan worden volstaan. Richtprijs vijf cent. Met de uiterste kracht zal er naar ge streefd worden een richtprijs te bereiken- Op het oogenblik brengt de melk van normaal vetgehalte bij industrieele ver werking gemiddeld niet meer op dan 2 3 cent per liter, de steeds dalende waarde der ondermelk inbegrepen. Bij een gelijke productie eu verwerking in 1932 als in 1931, toen 3.470.000.000 K.G. werd ver werkt, zou bij de huidige zuivelprijzen ten minste drie en een half maal f 34.700.000 of ruim f 120.000.000 benoodigd zijn om een richtprijs van zes cent per liter te bereiken. Het streven zal er op gericht zijn een richtprijs van ten minste vijf cent per K.G. melk te bereiken over de geheele periode waarvoor de ontworpen regeling zat gelden. Bij nota van wijziging is de datum in j artikel 20 van 1 Mei 1935 vervangen door 1 October 1935. Het opgenomen verlies en de schade. Blijkens mededeeling van het departe ment van koloniën heeft de assistent resident van Gorontalo aan den gouver neur-generaal van Ned.-Indië het volgende geseind Eindresultaat opneming: drie dooden, vijf zwaargewonden, twee lichtgewonden. Ingestort een passerloods, twee steenen huizen, 242 bamboewoningenvele wo ningen, passerloodsen,scholen beschadigd, alle verspreid over onderafdeeling Goron talo getaxeerde schade f 12.600. In onderling hulpbetoon opbouw be gonnenplaatselijke herstelmiddelen Go rontalo voldoende. Nagekomen berichten uit Kotaboean, onderafdeeling Bol. Mongondou, ver melden 12 licht-, één zwaargewonde- Door aardschuiving Manimporokge- bergte op 17 dezer hevige bandjirs vier rivieren nabij Batahan, eenige schade wegen, bruggen, rijstpelmolens, geen per soonlijke ongelukken. In Mepaloes onderling hulpbetoon wordt allerwegen hard gewerkt. Centrum Kakas wordt geholpen door naburige negorijen en leerlingen ambachtsschool verstrekking eenig materiaal, rijst enz. 17 dezer aangevangen. De Kamer keurt Donderdag het contin- genteeringsontwerp voor den invoer van schoeisel goed met- 56 tegen 23 stemmen. De sociaal- en vrijzinnig-democraten, als mede de heer Floris Vos, stemmen tegen. Ook de andere wetjes (tricotgoederen, wollen en halfwollen stoffen en boven- kleedang, dit laatste na eenige discussie over een amendement) worden aangeno men. Daarna wordt, na afdoening van verschillen,die wetsontwerpen, aan de orde gesteld' een motie, van den heer Drop in zake nadere regelingen voor de subsidiee- ring van kerkgenootschappen, enz. De motie wordt door den indiener toegelicht; hij ontkent niet, dat de Grondwet aan de regeeri'ng niet verbiedt kerkgenootschap pen te steunen buiten art. 172 der Grond wet om, maar meer dan op eenig ander -terrein heeft men hier rekening te houden met de historie, waaruit het grondwets artikel te voorschijn is gekomen. Hij citeert allereerst De Savornin Loh- man, die schreef, dat God geen uiterlij- ken, maar een innerlijken eeredienst eischt en dat geen godsdienstige richting moet worden bevoordeeld'. Ook mr. Heems kerk zeid-e in 1926 in een debat in de Ka mer met dr. De Visser, dat het een in breuk is op het juiste beginsel als de staat een kerkgenootschap bevordert. En de heer Schaper heeft, er de aandacht op gevestigd, dat het godsdienstig leven te genwoordig volstrekt niet alleen in kerk genootschappen huist. Uit de fondsen van de staatsmijnen worden kerkgenootschap pen gesubsidieerd, verschillende gemeen ten in het Zuiden stellen gelden voor kerkbouw beschikbaar, en deze besluiten werden door Ged. Staten goedgekeurd. Dat moet zoo niet doorgaan; in speciale gevallen, b.v. bij plotselingen bevolkings aanwas, wil ook spr. wel steunen, maar niet regelmatig subsidie eren. Spr. wijst dan op de socialistische jeugdVereenigin- gen, die veelal worden tegengewerkt, en bepleit een systeem van steun voor cul tureeie doeleindten, waarbij lichamen van allerlei richting in de gelegenheid gesteld worden cultureel werk te doen. De 'heer Eerdmans (lib.) merkt op, dat de heer Drop zelf geen systeem heeft ontworpen en dat de motie door haar vaagheid en minder juiste omschrijving de Kamer voor allerlei moeilijkheden plaatst. Éij wil ze wel steunen, mits an ders geredigeerd. Over dit punt voert nog de katholiek M a e n e n het woord,, die wijst op den sterken bevolkingsaanwas in de mijn streek en -dat ook de A.J.C. aldaar sub sidie ontvangt van de staatsmijnen. Hij is tegen de motie-Drop. Ook de heer Sm een k, a.r., kan er niet voor stem men, evenals de katholieke heer H e r- m a n s. De verdere behandeling wordt verdaagd. Aangenomen wordt voorts nog een wetsontwerp tot onteigening voor verbe tering van de Maas. Een aanbod van de Mij. „Neder land" om de geredden uit Aden te halen. Aneta-Holland heeft zich gewend tot de directie van de Stoomvaartmij. „Neder land" om te vragen wat de Ned. Stoom vaartmaatschappijen zouden kunnen doen om de op Aden gestrandde Nederland sche schipbreukelingen van de „Georges Philippar" van dienst te kunnen zijn. In antwoord hierop verneemt Aneta, dat de Mij. „Nederland", in overleg met den Rott. Lyod, zich tot den Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gewend met de bereidverklaring om het mailschip „Marnix van St. Aldegonde", dat zich op de thuisreis bevindt en dat op 23 dezer te Aden kan zijn, daar te doen aanloopen, teneinde de schipbreukelingen op te nemen en naar Nederland terug te bren gen. In verband met deze bereidverklaring heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken zich telegrafisch gewend tot den Nederlandschen consul te Aden met de vraag of deze diensten gewenscht worden. Vergadering van Vrijdag. Behandeling van de motie- Drop. De heer Slotemaker de Bruine (c.-h.) verklaart tegen de motie-Drop inzake het verleenen van steun aan gods dienstige en cultureeie organisaties te zullen stemmen. Hij vindt het niet goed, dat vereenigingen met een godsdienstige strekking niet, die met een cultureeie strekking wel worden gesteund. Hij be schouwt de A.J.C. als een zuiver politieke en geen cultureeie organisatie en gaat ver der op de verschillen dienaangaande in. Zoo zegt hij, dat de federatie van Chr. Hist. jongeren feitelijk meer recht zou hebben op subsidie dan de A.J.C., al is zij niet voornemens daarom te vragen. Met den heer Drop is spr. het eens, dat er geen willekeur door de meerderheid mag worden uitgeoefend, waar gewetens vrijheid bestaat moet ook bewegingsvrij heid zijn. Dan gaat spr. in op hetgeen de heer Drop heeft gezegd omtrent subsidie aan kerkgenootschappen. Hij bespreekt de po sitie van de kerk in het maatschappelijk leven. Als de staat wel steun geeft aan lichamelijke ontwikkeling, aan kunst en wetenschappen e.d. hoe kan men dan af wijzend staan tegenover steun aan kerk genootschappen, welker waarde voor de maatschappij toch in het oog springt. De heer Zandt (S.G.P.) staat tegen over de motie van den heer Drop, want deze meent, dat de Staat van het terrein der relegie afzijdig moet blijven, maar de overheid is stedehouderesse Gods. De staat kan de kerk niet in de kou laten staan, temeer daar zij nu wel subsidie ver leent aan organisatie met revolutionnaire stroomingen. Ook zullen veel gegadigden komen die beweren een cultureeie roeping na te streven. Toch ontbreekt er nog wel het een en ander aan de huidige subsidie regeling. De heer v. d. Heide (s.d.) gispt de woorden van den heer Eerdmans. De heer Eerdmans heeft o.a. gevraagd of men aan cultuur doet door in een pilopak te dansen, maar cultuur hangt af van het karakter van den drager van dat pak. Spr. adviseert den heer Eerdmans eens een Zondagochtendbijeenkomst van het I.V.A. bij te wonen, dan zal hem duidelijk wor den wat cultuur is. Wat het verband tusschen kerk en staat leert, dit naar aanleiding van het geen door den heer Maenen is gezegd men moet maar naar Rusland en Spanje kijken om te zien waartoe dat nauwe ver band leidt. Voor het verleenen van sub sidie zal worden gelet op hetgeen de or ganisaties voor het innerlijk leven der be trokkenen beteekenen. Spr. zegt, dat de motie Drop-v.d. Heide zal worden ge handhaafd. De minister zegt dat er veel ge sproken is over dingen die de zaak eigen lijk niet raken. Het is een storm in een glas water. De minister adviseert om de motie niet aan te nemen wegens de on zekerheid van haar bedoeling, nog daar gelaten, dat de regeering zich er niet niet mee zou kunnen vereenigen. Uitvoerige discussies volgen daarop nog, waarin de verschillende sprekers hun godsdienstige beginselen tegenover elkaar stellen. Vooral de subsidieverleening aan de R.K. kerken in het mijngebied wordt besproken. Na het einde der debatten wordt over gegaan tot stemming met als resultaat dat de motie verworpen wordt met 46 tegen 10 stemmen. Vóór stemden alleen de S.D. Heen. De „Ekster" vertrok 20 Mei om 5.30 u. van Calcutta en is na een tusschenlanding te Bangkok om 16.15 u. te Alorstar aange komen. De „IJsvogel" vertrok 20 Mei om 3.50 u. van Boedapest en arriveerde om 13.30 u. te Athene. Terug. De „Havik" vertrok 20 Mei om 6.40 u. van Caïro en landde .om 17.45 te Athene. EEN UITMUNTENDE PRESTATIE VAN DEN ZEIL VLIEGER KRONFELD. Donderdag is de wereldreoord-zeilvlie- ger Kronfeld met zijn zeilvliegtuig „Weenen" van Keulen naar Dortmund gevloegen. Om 13.30 steeg Kronfeld op in de vlieg,haven te Keulen en liet zich door een gewoon vliegtuig tot een hoogte van 800 meter sleepen. Daarpa maakte hij zich los, vloog in groote bogen boven Keulen en zette vervolgens koers naar Dortmund, waar hij om 16.15 uur behou den landde. Amelia Earhardt, die als passagier van het watervliegtuig Friendship, in 1928 over den Atl. Oceaan is gevlogen is Donder dagavond om 19 uur 16 G. T. van het vliegveld Taterborough opgestegen om alleen den tocht over den Atl. Oceaan te beproeven. Zij zal te Harbour Grace een tusschenlanding doen en is op deze eerste etappe vergezeld door den Noor- schen vlieger Bernt Balchen. Zij was voornemens gisterenavond alleen te Har bour Grace op te stijgen voor den tocht over den Oceaan. Alleen opgestegen voor den grooten tocht. Amelia Earhart, de Amerikaansche vliagster, is gister in haar eentje te Har- DEN HELDER Zondag 22 Mei 1932 Ncd. Ilerv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat} 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaai Onderwerp: „Hart en zinnen bewaren" (Phil. 4:7) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stcengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „De Gemeente na Pink steren" Donderdag 26 Mei, nam. 8 uur Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. t\ J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). H. Drievuldigheid. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Donderdag 26 Mei. Sacramentsdag, 's Morgens half 10 kerkdienst Leger des Hells. 1 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 urn- Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. bour Grace op Newfoundland opgestegen voor haar tocht over den Oceaan; haar doel is Parijs. DE LUCHTPOSTVERBINDINGEN NAAR INDIË. Verkorting met één dag gedu rende den zomerdienst. Met ingang van 2 Juni zal gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus het vliegtuig van den luchtdienst Amsterdam —Bandoeng des Donderdagsmorgen te circa 4 uur van Schiphol vertrekken. Het zal daardoor mogelijk zijn den eersten dag het traject AmsterdamSofia af te leggen en den tweeden dag Marsa—Ma- truh te bereiken, waardoor over den ge- heelen afstand AmsterdamBandoeng een dag zal worden gewonnen. In verhand hiermede moet de lucht postcorrespondentie zoo tijdig gepost worden, dat deze uiterlijk Woensdags avonds te Amsterdam aankomt. De Woensdagsavonds te Rotterdam en 's-Gravenhage ter post bezorgde Indi sche luchtpostcorrespondentie, welke niet meer met de gewone middelen van ver voer kan worden verzonden, zal per auto naar Schiphol worden vervoerd. Vertrek van Rotterdam te 24 uur. DE „DO X" OP WEG NAAR NEWFOUNDLAND. De „Do X" is Donderdagochtend om 10 uur van Long Island naar St. Johns (New-foundland) vertrokken. Aan boord bevindt zich een equipage van dertien man en de vliegster Antonie Strassmann. Te St. Johns zal men eenige uren blij-' ven om 25.000 liter benzine in te nemen. Het totaal gewicht van het vliegtuig be draagt voor de vlucht naar Europa onge veer 54 ton. Antonie Strassmann zal als hulpbestuurster en hulpadministratrice dienst doen. DE „DO X". Op haar weg naar Holyrood heeft de »DO X« toen zij nog ongeveer 70 K.M. van haar bestemming af was, gebrek gekregen aan brandstof voor de motoren. Zij is daarom in de Trinity baai bij het eiland Dildo geland om brandstof in te nemen. Deze tusschenlanding deed een groot aantal menschen toestroomen, die hartelijk de bemanning van het vliegtuig toejuichten. Na een oponthoud van ander half uur is de »DO X« verder gevlogen. Het bleek echter, dat de benzine, die men op Dildo had ingenomen, ongeschikt was voor de motoren van het vliegtuig, dat daarop opnieuw bij het eiland is neergestreken, in afwachting dat men uit Holyrood de gewenschte brandstof zal hebben ontvangen. Men dacht heden bij het aanbreken van den dag voor de vlucht over den Oceaan te vertrekken. ONDEUGEND HEINTJE. Wegekropen in een hoekje Stopte hij een gouwenaar, En hij rookt», en hij smookte Als een man, van zestig jaar. Maar het duurde geen kwartiertje, Of hij zag zoo wit als krijt, Moeder bracht hem gauw naar bed toe En was vrees'lijk ongerust. Wat scheelt je, Heintje, dat je zoo bleek ziet En in 't geheel geen eten lust, Dokter kwam en voelde 't polsje, Schudde 't hoofd en sprak tegen moe: Hier heeft u een klein recepje, Stop hem nu maar warmpjes toe. Heintje kreeg een bitter drankje, En was d' anderen dag weer klaar, Maar zat toch nooit weJ<er Aan zijn vaders gouwenaar. T. N,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5