Zonnebrand PUROL V!ssch©ri|. Bemoediging. WIERINGERWAARD. TEXEL. De tweede groote lammerenmarkt BREEZAND. SCHAGEN. De steun aan de melkveehouderij. grepen de menschen het evangelie, ver stonden ze de liefde van Jezus. Voor wie de boeken van prof. Schweit- zer had gelezen, werd door hem weinig nieuws verteld, doch het was buiten gewoon interessant dezen „groote onder de menschenkinderen over zijn werk te hooren. Na de korte lezing werd de avond ge vuld met een orgelconcert. Prof. Schweit- zer, Bachkenner bij uitnemendheid, ver tolkte een zestal nummers van den groo- ten meester en sloot het concert met een koraal (fantasie) in E dur van César Frank. Wij wagen ons er niet aan een oordeel te geven over het spel van prof. Schweit- zer. die een geheel eigen interpretatie heeft van het werk van Bach, een opvat ting die nogal belangrijk afwijkt van an dere Bachvertolkers. Met gespannen aandacht werd het wondere spel van den prof.-orgelist aan gehoord. Het was een avond van hoog- kunstgenot en ook het zangkoor, dat mee werkte en waarvan heel bescheidenlijk de naam niet op het programma voorkwam, had een niet gering aandeel in het succes. Met groote zuiverheid en fijne voordracht werd gezongen. Om ongeveer 10 uur stroomde de kerk leeg. Ingezonden mededeeiing. 117 Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Dooi 30-60 Tutx 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten 636.42. Totaal 2275.90. Het nadeelig saldo bedraagt dus thans nog 331.10 en is dus met ruim 70.— verminderd, hoe wel men toch 9 koeien voor z n rekening kreeg en de meeste uitgaven, als assu rantie enz. juist in de eerste helft van doch opgewekt te Cocksdorp aan, waar 't gezelschap *>or een menigte dorpsbe woners met veel enthausiasme ingehaald werd. De reis had totaal 13 uur en 12 - min. geduurd Hen woord van dank aan den heer VISSCHERIJ. Overal is spanning en drang tot ver weer. Zelfs de meest conservatieve boer (lees de krantenberichten maar) die een jaar geleden zou zijn geschrokken van een dergelijk optreden, is in de houding van verzet en verweer komen te staan. De telegrammen der landbouwvereeni- gingen aan de regeering zijn slechts het doorlaten door den zwaarbelasten veilig heidsklep, van de geweldige spanning die in de ketel heerscht. Wordt de veiligheisklep nog langer be last dan zal de ketel uit elkaar bersten. En de regeeringZij is niet te benij den, want wie zal de teugels van haar wil len overnemen en het dan tevens zoo maken, dat elke wensch wordt bevredigd? Maar we houden ons bij de visscherij. En ook daar is spanning. Reen; rijen, handelaren en werknemers richtten zich tot de regeering, elk van zijn standpunt, terwijl het adres der laatste groep ons iets ruimer lijkt. Verscheidene middelen tot verbetering van het vischbedrijf worden aan de hand gedaan, onder welke ook om het visch- verbruik hier te lande te doen toenemen door de overheidslichamen, die daarop in vloed kunnen uitoefenen, te verzoeken b.v. •geconserveerde visch uit het buitenland, in verschillende inrichtingen gebruikt te doen vervangen door versche, In het land zelf aangevoerde visch. Inderdaad zou dat al een flinke stap zijn, maar we hebben gemist het verzoek aan de Regeering om krachtig in het bin nenland te willen bevorderen het visch- verbruik. Deze propaganda zou de regeering be trekkelijk weinig kosten en het nu er van voor het vischbedrijf komt ons zeer be langrijk voor. De Kamers van Koophandel, die waar schijnlijk aanstonds door het initiatief der drie Heldersche leden deze aangelegen heid zullen aansnijden, zullen in dit op zicht waarschijnlijk bij de regeering ge- reedelijk weerklank vinden. Want met weinig kosten waarschijnlijk veel succes bereiken, is in dezen tijd een spinaziebedje, dat men gaarne aansnijdt. De zouters en handelaars hebben nog maals besloten de termijn van niet zouten en koopen van ansjovis te verlengen tot 23 Mei. Daarna wordt nader beslist. De vraag doet zich op waar de thans aangevoerde en gekochte ansjovis, die voor luttelen prijs wordt vermarkt, dan wel blijft. Voor sommigen, misschien staande buiten deze organisatie, schijnt er toch nog perspectief te worden gezien in deze transacties. Maar zou het dan niet gewenscht zijn, dat de Regeering zich garant stelde voor een minimumprijs per kilo, waardoor de visscher een loonend bedrijf misschien kon maken, omdat hij met grooter ver trouwen zjjn netten kon uitwerpen, weten de, dat, bij vangst, een zekere besomming zou worden gemaakt? Ansjovis is een ander zeeproduct dan andere vischsoorten, omdat de visch duur zaam kan worden gemaakt en dus als sta pelproduct kan worden aangemerkt, zoo dat er altijd nog de kans bestaat dat, de thans zonder verlies dit artikel kan wor den van de hand gezet. Maar het seizoen dringt tot het maken van spoed. Ook dit is misschien iets voor de Kamers van Koophandel. EEN RUITENTIKKER. Zaterdagavond heeft een zekere G. K. het noodig gevonden een relletje te ver oorzaken. Om welke reden is ons niet be kend, maar de man heeft van het kan toor van den opzichter van de Rijkswa terstaat bij den windwijzer een zestal rui ten ingegooid. Daar een en ander nu juist niet onder doodsche stilte gebeurde (on breekbare ruiten hebben we nog niet) trok liet gerinkel al spoedig de aandacht Vaj agenten, die den snoodaard onder den arm hebben genomen en het heerschap naar het bureau hebben ge leid, waar K. nog wel wat onaangename ondervinding betreffende zijn kwajon gensstreek zal hebben opgedaan. RUIT NAAR BENEDEN GEVALLEN. Het schijnt, dat met de verandering van de weersomstandigheden ook de rui ten het moeten ontgelden. Het gebeurde n.1 Zondagmiddag om ongeveer half één dat b« den poelier Bremer, in de Keizer straat, een raam openstond van de boven woning en op een gegeven moment door den v ind zoodanig werd beetgenomen dat deze ruit met sponning en al naar be neden kwam. Een groot geluk mag het vel worden genoemd dat er geen persoon lijke ongelukken zijn gebeurd. doen. Met deze bepaling veel de hand gelicht. Bezwaarlijk is, dat men de koe terstond moet laten kenr?"> duurder uit is, dan wanneer men beide koeien tegelijk laat keuren Er tegenover staat de risico die men loopt met het wachten om te verzekeren. Men besluit tenslotte een speling van 14 dagen tus- schen aankoop en opgeven voor verzeke ring toe te staan. Terloops werd meege deeld, dat de keuringskosten verminderd zijn en thans bedragen 1.50 voor de eer ste en 0.50 voor elke volgende koe. Een aschgrauwe lucht, die een sombere dreiging inhield, maar waar doorheen toch, flauw merkbaar, plekte lichte vlek ken, die dadelyk aanleiding waren om de hoop aan te vuren, dat het wel weer beter zou worden, overweldigde land en zee en het scheen of het lichte, doorkomende Oostenwindje geen gang wou zetten in het wolkdek en dat er andere krachten zouden moeten worden in het geweer ge roepen om de lichte vlekken te doen zege vieren over het sombere onheilspellende. Het had iets van de dreiging, die thans heerscht in de wereld van den landbouw. Rondom hangt de aschgrouwe lucht en het is zelfs of het speurende oog daar niet het geringste lichtende plekje kan ont dekken. Het vleugje, dat, voor overleg tusschen regeering en de agrarische elementen scheen te willen doorzetten, verflauwde, zoodat dat lichtende vlekje niet het asch grauwe floers kon verscheuren en het aschgrauwe zelfs de overhand kreeg. Nu niets dan de loodzware dreiging van een zwijgend drukkende lucht en het ont breken van een aanwakkerend koeltje, dat in staat zou zijn het wolkfloers vaneen te reten. Het is een veeg teeken als hooge heeren ruzie met elkaar krijgen en wanneer ze in het openbaar met elkaar gaan bakkeleien, dan vormt er zich allicht een kijklustige kring, die genoegen schept in het plukha ren van de vechtende kemphanen. Want dit schouwspel van' de vechtende kemphanen is niet als het spiegelgevecht van deze gevederde vrienden in den pol der Waalentourg op Texel, dat slechts is een uiting van liefdeverlangen, maar heeft den wansmaak van een hanengevecht, waarbij de veeren rondvliegen. Men krijgt hierbij de ellendige gewaar wording, dat het overleg is doodgeloopen en dat het nu gaat om wat de jongens noemen: „jij boven of ik boven". Beter ware het misschien geweest, dat de beide partiien elkaar op echt Hol- landsch-plastische wijze hadden toegespro ken met: „leg nou niet te donderjagen!" en elkaar de hand had !en toegestoken. HH Nu is het hopeloos vastgeloopen en wij,meren aan de markt. Aanvoeren van 7000 belangstellende toeschouwers, zien in j tot 9000 stuks waren tot heden voor deze spanning toe hoe dat alles zal moeten af- j markt vrijwel regel, zoodat wij dit jaar loopen, want het is een vraagstuk, dat wel mogen verwachten, dat de tweede niet slechts raakt de agrarische elemen- nict de grootste zal zijn. ten. maar het geheele volk, zooals thans De eigenaardige toestand waarin thans het bewustzijn dieper wordt, dat het be-j de handel wordt gedreven, schijnt ook lang van één groep, niet slechts is dat I hier den gewonen loop van zaken te be- bijzondere belang, doch tevens dat van het I invloeden. De prijzen zijn zoo laag dat algemeen. de veehouders over 't algemeen de risico W ant hetgeen de landbouw beroert, be-1 wej durven staan, om later te verkoopen roert ook dringender dje visscherij en daarbij komt nog de overvloedige gras- spm dat nu maar verder uit. groei, waardoormen niet zooals andere Wij allen hebben belang bij een gede-1 het jaar komen. ondernam om mogeiijke uitvallers op te In verband met den financieelen toe-jJo ^;Ar 7Aker on ziin plaats. stand stelde het bestuur voor op 1 pet. van den nieuwen taxatieprijs te heffen en op 1 September nogmaals 1 pet. Een enkel lid achtte dit niet voldoende, maar tenslotte ging men toch algemeen met het voorstel accoord. Evenals op de vorige vergadering werd gevraagd oTmen van alles af .is als men Pondsman, die eenige reizen met z n auto ondernam om mogelijke uitvallers c** ta nemen is hier zeker op zijn plaats. Burgerlijke Stand van Texel van 2123 Mei. GEBOREN: IJde, z. v. Keimpe Weistra en Adriana Bruin; Pieter Cornelis, z. v. Krijn Parlevliet en Carolina Maria Schui temaker. J. V. O.-BERICHTEN. thans als lid bedankt woordde het bestuur: men blijft verplant het tekort te helpen dekken. Vervolgens kwam een kw^ead"rdlg! d',eteehamle!d01Het^rfglementDonderdagavond zeven uur bijeen- mu "ft vimm- dat een lid, dat een koe komsten voor meisjes-adspiranten te schrijft \oo d in het fonds moet D.hoef en Westerland. Vrijdagavond half deze bepaling werd wat al te acht gymnastiek voor meisjes-leden en meisjes-adspiranten. Zondagmiddag half drie bijeenkomsten voor leden en ad- spiranten in de Vonk; programma naar keuze en weersomstandigheden. NIEUWBOUW. Voor rekening van den heer T. Ippel zal de aannemer M. Mulder aan den Hollebalgweg een woonhuis bouwen. De aannemersfirma L. Kingma en Zn. te Leeuwarden heeft bouwvergunning De H a u k es. Benoemd tot kantonniers in den Wie- ringermeerpolder de heeren H. Kuut Dz. en J. Rotgans Sz-, beiden te Westerland, alhier. Den Oever. Woensdagavond 25 Mei a.s. spelen op het V.VM.P.-terrein te Den Oever de vereenigingen „Voorwaarts" van Ooster- land en V.V.M.P. van Den Oever een vriendschappelijke partij voetbal. AANBESTEDING. Op Woensdag 22 Juni a.s. des voor middags 11 uur zal door den Directeur- Generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Water staat in het gebouw der Zuiderzeewerken POLDER WIERINGERWAARD. Zaterdag 21 Mei vergaderden de Hoofd ingelanden van den polder Wieringer- waard, in t Polderhuis. Voorzitter; de heer Haringhuizen dijkgraaf. Om ruim 3 uur opende Voorzitter deze bijeenkomst met een enkel woord, te wijden aan den kortelings overleden heer Koster, oud-dijkgraaf van den polder. In het kort releveerde spr. de groote verdiensten van den overledene. De notulen der vergadering van 13 Febr. 1932 werden goedgekeurd. Naar aanleiding van deze notulen kon de dijkgraaf mededeelen, dat in samen werking met het Staatsboschbeheer de strijd was aangebonden tegen de zoo gevreesde Iepziekte. De Kolksloot is te 's-Gravenhage Zeestraat 102 worden opgeknapt en de waterstand verbeterd. RIJKSVELDWACHT. In de bestuursvacature werd na stem- aangevraagd voor drie woonhuizen nabij mine en herstemming voorzien door de sluis I. benoeming van den heer J. D. Ay, waar na de rondvraag volgde. Als resultaat van de daarbij gevoerde besprekingen werd vastgesteld, dat men verplicht is het vee te verzekeren, dat in een andere ge meente gehuisvest is en ook de koeien, die men met een paar weken denkt te verkoopen. Op voorstel van den heei 't Hart besloot men het bestuur te mach- j tigen voor de laatste 3 maanden meer te heffen, indien de marktwaarde der koeien met 50.— of meer stijgt. De heer Schilderman sloot daarop de vergadering, nog meedeelend dat de heer Borst voortaan 4.— berekejjJ voor ver voer van een koe naar de verwerkings inrichting. Voor de tweede lammerenmarkt, die zoolang wij ons herinneren, altijd de grootste in onze gemeente is geweest was de aanvoer heden opvallend gering; er kwamen n.1. maar ongeveer 5600 lam- gen overleg tusschen volk en autoriteit. Het is daarom noodig, dat persoonlijke gevoeligheden worden ontzien, maar te vens dat persoonlijke gevoeligheden wor den onderdrukt. Onze tijd heeft mensdhen noodig, die zich losmaken van persoonlijke wenschen en gevoeligheden en over de heuvelen en verkopht voor f -m npr „(uk Onver "SS" he' k"""e" StS goed als niets Albert Schweitzer, die thans zijn tocht door ons land maakt, om zijn middelen te jaren gedwongen wordt vee op te ruimen. De geringe aanvoer liet zijn invloed direct op de prijzen merken, de handel was vlugger en de prijs hooger; de eerste koopsom werd gesloten tegen prijzen van f 8.50 per stuk. De prijs bleef later om de f 8.—, enkele beste partijen werden versterken tot voortzetting van zijn arbeid in Lambarene, is één dier figuren, die de stevige pijlers vormen voor een beter functioneerende maatschappij, omdat hij getoond heeft en toont, dat de krachten der liefde zullen overwinnen. Met de uitschakeling van het egoïsme en gedragen door den Geest breidt de in vloed in het donkere werelddeel zich uit en zet andere individuen in werking en buigt de mentaliteit van anderen om. Het zou al van beteekenis zijn als lei dende figuren, tusschen hun drukke bezig heden door, nu en dan eens enkele blad zijden lazen in Albert Schweitzer's boeken. Veel stof zou er door uit hun geest worden weggevaagd en veel bemoediging zou er uit kunnen worden geput. Als een lichtgevende zuil staat Albert van f 12° Hoewel er dus een geringe verbetering is ingetreden, is met de prijs van plm. f 8.per lam, hetschapenhoudersbedrijf in treurige conditie gekomen. Als men nagaat dat ieder aangevoerd lam met deze lage voederprijzen nog voor f 5.50 a f 6.aan voeder heeft gekost en voor landhuur en arbeid dus slechts f 2.— f 2.50 overblijft, kan men gemakkelijk overzien dat op deze wijze de boerderij geld kost. 't Is te hopen dat de vier nog volgende markten ons nog belangrijk betere prijzen zullen brengen. De kalverenhandel was ook thans we der zeer slecht, voor nuchtere kalveren betaalde men nog geen f 4.— per stuk, dieren van 14 dagen tot drie weken oud deden f 8.a f 9.De aanvoer van runderen was vrij groot, een zware werd getaxeerd op f 200.-, lichtere dieren Tot onbezoldigd rijksveldwachter is be noemd Th. van der Hoek, bewaker van den Wieringermeerpolder, wonende aan Sluis III. BINNEN VISSCHERIJ. Ter inlichting van belanghebbenden wordt medegedeeld, dat volgens de ge wijzigde Visscherijwet visch- en hengel- akten voortaan ter secretarie van iedere gemeente verkrijgbaar zijn (vroeger aan vrage ter secretarie, doch afgifte door de prov. griffie). De prijs der akten is echter, althans voor het soort, dat alhier gebruikt zal moeten worden (groote vischakte A tot het visschen in de binnen wateren en de rivieren met alle geoor loofde vischtuigen) aanmerkelijk ver hoogd en bedraagt thans f 7.50. De vroeger gebruikte akte voor het visschen alleen met fuiken bestaat niet meer. OPENBARE VERKOOPING. J.1. Zaterdagavond had door notaris aanbesteed. Het uitvoeren van baggertverk tot ver ruiming en verlenging van de vaargeul van „het Slijk", nabij Enkhuizen. Raming 14.000. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was een schrijven in gekomen behelzende een uittreksel van het Kon. besluit, waarbij de heer R. Bak ker tot Heemraad werd benoemd. Een circulaire van Ged. Staten was ingekomen met betrekking tot de amb tenarenwet op de waterschappen van toepassing. jc n i u -i»! Besluit van Ged. Staten over de af bus van de fa. Geel het gedee te van sluiting van wegen voor bepaalde ver- Zeestraat passeerde om den Gasthuisweg keersrichtingen Dit betreft dar. den in te rijden, reed dit voertuig zoo dicht Noord-Zijperweg in Oostelijke richting, langs de schutting, welke het erf van van Slikkerdijk tot Walingsweg en den DE GEVAARLIJKE HOEK. J.1. Zaterdag is de heer Jb. Lont aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de auto- Lont van deze straat scheidt, dat de heer Lont, die zich juist voor deze schutting op de straat bevond, zich niet meer uit de voeten kon maken en zoodoende tusschen de bus en de schutting bekneld raakte. Het ongeval liep echter nog vrij goed af; de heer Lont bekwam een vrij diepe wonde aan het voorhoofd boven het linkeroog. Wanneer wordt in de bebouwing van dit drukke verkeerspunt nu eindelijk eens verandering gebracht? Het wordt hoog tijd. BEEN AFGEKNELD. Maandagmiddag heeft in de visschers- haven van Den Oever een ernstig onge val plaats gehad akan boord van de motorboot der firma Gebr. Kaan, welke boot gebruikt wordt voor de rondvaarten langs de Zuiderzeewerken. Een lid der bemanning de heer Corn. Rotgans, geraakte in de machinekamer met het been tusschen den motor bekneld, waardoor dit lichaamsdeel boven de knie werd afgekneld. Het slachtoffer is terstond per auto Obreen in 't café van den heer Jurri naar Marine-hospitaal te Den Helder Lont te Den Oever ten verzoeke der erven overgebracht, wijlen den heer M. Tijsen Nz de openbare verkooping plaats van: TEGENSLAG BIJ DE DICHTING VAN „DE VLIETER". Groote lengte keileemdam wegge slagen. Het laatste gat in den afsluitdijk, waar van de dichting j.1. Zaterdag reeds tot op 350 M. was gevorderd, is tengevolge van den krachtigen Noord-westen wind, welke in den loop van Zondag nog een snelheid van 20 m/sec. bereikte, niet onbe langrijk verwijd. De keileemdam aan de Wieringerzijde is n.1. over een flinke lengte weggeslagen. De M.U.Z. heeft Dit is de eerste winkel, waarin men vak- oogenblikkelijk tot herstel der schade kundig wordt geholpen en bediend. De energieke pogingen in het werk gesteld heer Posthumus ontvangt zijn bloemen en wel van zoodanigen aard dat de enz, uit de kweekerij van den heer Kruit schade van geen invloed op den sluitings van Schagen. Wij wenschen de onder- datum zal zijn. nemer met zijn nieuwe zaak dan ook veel le. Een huis met erf en aanbehooren staande aan de Spruitsteeg no. 1, groot 45 M2, gecombineerd met 2e. Tuingrond gelegen bij voornoemd huis, groot 203 M2. Kooper werd de heer Jan Boersen Thz. te Den Oever voor f 2641.—. Hippolytushoef. WINKELNIEUWS. Aan den Elfterweg, nabij Hippolitus- hoef is j.1. Zaterdagavond door den heer J. Posthumuseen bloemenwinkel geopend. Schweitzer's werk in den donkeren, grau wen nacht en wanneer de leidende figuren wat sprankels konden opvangen van diens licht, dan zouden de lichte vfekken in het aschgrauwe wolkenfloers weldra grooter worden en zou er een liehtscheut door-f 2,50 Per stuk De varkenshandel is weder een weinig achteruitgegaan; de slagers geven voor beste varkens ongeveer 10 ct. per pond de handel ka» slechts 9 ct. betalen. De biggen blijven spotgoedkoop, ongeveer breken, waardoor de straal der hoop de mensehen zou kunnen begeesteren en be moedigen. Robinson. Aan de eierenveiling liepen de prijzen ZONDAGBEZOEK AAN „DE VLIETER". Ondanks het bijzondere ongunstige succes. KERKCONCERT. Het concert dat de gemengde zang- vereeniging>Zang en Vriendschap» Zater- weer is het bezoek aan den afsluitdijk na- dagavond in de Ned. Herv. Kerk te Hip- bij Wieringen Zondag zeer groot geweest polytushoef heeft gegeven, was zeer hetgeen ook moge blijken uit de ontvang- s'echt bezocht. Hetgeen jammer was, niet welke ten bate van het crisis-comité alleen voor den heer Hovenier en zijn konden wQrden boekt Niet minder dan koor, doch ook voor de solisten, de heer oriri r en mevr. Vetter, welke voor dezen avond 1 29°— kwam nd; hJnnf- Z1'nde d* tot hun medewerking hadden toegezegd. dusverre het record der dagontvangsten. Niettegenstaande het onplezierige idee om voor weinig menschen te moeten concerteeren, heeft het concert hier geen oogenblik onder te lijden gehad. »Zang en Vrienschap» was schitterend op dreef, het zestal nummers, welke ten gehoore werden gebracht, genoten een goede vertolking, het klankgehalte van het koor wordt steeds mooier, nu de be zetting evenwichtig is bij de partijen. Het kinderkoortje, wat medewerkte, gaf aardige kinderzang te hooren. De VERGADERING VEEFONDS. Het Onderlinge Veefonds vergaderde Zaterdagavond bij den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Schilderman, was verheugd zooveel belangstellenden welkom te kunnen heeten, niettegen staande de vorige vergadering nog maar kort geleden werd gehouden. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld, bracht de heer Gr. Philipsen verslag uit over het nazien van de boek houding. Alles was keurig in orde. De ontvangsten bedroegen in 1931: aan con- aan gestorven vee f 585. ,0; totaal 2503.63 De uitgaven waren: aan gestorven vee 253912- as surantie, administratie enz. f 372 28- totaal 2911.40. Er was dus ovpr mai - - - tekort van 407.77. Er gingen 12 koelen Fplman a w®\wi|leild door de heer aan het fonds over. jEelman naar de Cocksdorp teruggebracht De secretaris-penningmeester, de heer nfwto» erder ging 'l weei' °P 'l Horntje P. List, gaf ook nog een overzicht van den1 en' ]»1 men 0I?pveer 12 uur aankwam staat van zaken, zooals die thans is. reis naarst OnH ein-M W6rd' }vaarna de In het afgeloopen half jaar is aan con- Oudeschild vervolgd werd, ditmaal zeer sterk uiteen, over 't alge- heer Hovenier kan dan ook weer met meen waren de eieren echter iets duur der dan vorige week; voor eieren ge mengd van 60 K.G. (middenmarkt) werd thans f 2.35 per 100 stuks betaald. EEN HEELE PRESTATIE. Al eenigen tijd hadden de leden van de korfbalclub »S.C.O.L T.O.», het plan opgevat een reis te voet rondom Texel te maken. Heden zou dit plan ten uitvoer gebracht worden. Een 12-tal dames en heeren starte vol goeden moed Zondag om 5 uur 's morgens bij hotel de Hoop, vanwaar de reis een aanvang nam. In stevig tempo begon de reis langs voor malige poldertje »de Volharding», over t strand bij den Eierlandsche Toren om le pl.m. 7 uur werd de Slufter bereikt waar vanwege de hoogen waterstand allen min of meer een nat pak opliepen Urn 8 uur kwam men te de Koog aan waar even gepauzeerd werd om te eten' Verder ging het weer tot Westerslag waar twee dames uitvielen, die de terug reis naar de Koog ondernamen, vanwaar tnbutie geïnd 1613.20 en voor gestor ven vee 331.60 ontvangen. De ontvang sten bedroegen dus 1944.80. Voor ge storven vee heeft men 1639.48 moeten uitkeeren. Het nadeelig saldo van 1931 plus administratie enz. bedroegen waar men ongeveer half 3 arriveerde, uoic hier werd even den tijd genomen om te eten en wat uit te rusten. Vandaar L; on ,laatste etappe ondernomen, deze ruim 20 km lange trip werd in 3 uur af gelegd. Om half 7 kwam men, hoewel vermoeid, genoegen op dezen avond terugzien. Mevr. Fr. VetterHendriks, zong met haar prachtig sopraangeluid, liederen van Bach, Bramhs en Reger, waarvan vooral de laatste bijzonder het publiek voldaan zullen hebben. De heer J. Vetter, gaf bij de sopraan solo's in de aria's van Bach prachtig vioolspel te hooren, doch zijn sonate in C. dur van Correlli was een wonder van techniek en spel. Driedubbel jammer, dat terwijl een plattelandsvereeniging, dergelijke krach ten als medewerkenden kan krijgen de belangstelling zoo gering was. De pianobegeleiding was in goede handen van mevr. Hendriks van Blomme- stein. Na de laatste zang van mevr. Vetter werden haar bloemen aangeboden. Door den heer C. Hoogvorst was op en voor het podium een keurige bloemen en plantenversiering aangebracht. Woensdag 25 Mei a.s. des avonds 8 uur houdt de Hervormde Zusterkring een bijeenkomst in de Herv. Conversatie zaal te Hippolytushoef. VERVOER VAN KAAS. Door de vereeniging van Kaasfabrie- ken alhier zal wegens afloopen van den termijn worden aanbesteed, voor den tijd van 2 jaar, het vervoeren van de kaas dezer fabrieken naar de Alkmaarsche DE MINISTERRAAD OP BEZOEK IN HET DROOGLEGGINGSGEBIED. Gistermiddag te half twee arriveerde in een 5-tal auto's de leden van den Minister- vergezeld van hunne dames te Den Oever. Allereerst werd afgestapt in het Ontspan ningsgebouw voor Zuiderzeewerkers al waar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Per auto reden de hooge bezoekers vervolgens te 2.15 uur over den afsluitdijk naar de „Vlieter" alwaar men zich inscheepte aan boord van het directievaartuig van dien naam om de dichtingswerkzaamheden van nabij gade te slaan. De voormiddag was besteed aan het brengen van een bezoek aan den Wieringermeerpolder. Na aan komst van den t rein te 9.33 uur in Alk maar werd n.1. gereden naar Aartswoud, van» waaruit men den nieuwen polder ging bezichtigen. In diverse richtingen werd de Wieringermeer doorkruist, waar bij tot Medemblik en Kolhorn werd ge reden, terwijl ook het nieuwe plaatsje Sluis I werd bezocht. Vanuit laatstge noemd plaatsje ging de tocht naar Den Oever. Toen de in uitvoering zijnde wer ken waren bezocht werd de terugtocht wederom via Alkmaar ondernomen. EXCURSIE KONINKLIJK INSTITUUT VAN INGENIEURS. Het brengen van een bezoek aan de Zuiderzeewerken nabij den Oever is de laatste dagen zeer actueel geworden door de op handen zijnde sluiting van den af sluitdijk. Ook het Koninklijk Instituut van Ingenieurs bracht gisteren in een 8- tal touringcars een bezoek aan den Wie ringermeerpolder en den afsluitdijk. Aan deze excursie werd door 190 leden van het Instituut deelgenomen. De boottocht naar de sluitingswerken werd ondernomen Zuid*Zijperweg in Westelijke richting. Ingekomen was een verzoek van den heer C. R. Blaauboer om vermindering van erfpachtcanon. Het Dag. Bestuur stelde voor niet tot verlaging over te gaan, waarmee de vergadering zich vereenigde. De polderverordening werd met eenige wijzigingen door Ged. Staten goedgekeurd en zoo aangenomen. De rekening over 't jaar 1931 wordt vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 136.694.22 De uitgaven108.322.71 Batig saldo f 28.371.51 De begrooting van den dienst 1932 was op f 28.200.gesteld, alzoo minder dan het batig saldof 171.51. Hierna volgde onderzoek der geloofs brieven van de herbenoemde hoofdinge landen en van den nieuw benoemden hoofdingeland K. Schenk. De commissie tot onderzoek, bestaande uit de heeren Kater, Grin en Blaauboer adviseerden tot benoeming, wat dan ook geschiedde. Bij de Rondvraag werd nog in den breede het teeren der wegen besproken. De heer Groneman wees op 't gevaar van geprepareerde teer voor paarden bij glad heid. Besloten werd voort te gaan met het nemen van proeven met koolteer. Het voorstel van den heer Blaauboer, om de presentiegelden voor polderver gaderingen met de helft te verlagen en te brengen op f 2.50, werd verworpen met 7—6 stemmen, l stem blanco. Nadat nog het voor en tegen werd be sproken van het behouden van den riet schoot, waar men over 't algemeen niet mee kan sympathiseeren, sloot de voor zitter met een woord van dank deze ver gadering. DIEFSTAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben eenige personen een ruit inge drukt van de winkel-étalage bij den heer Vermeulen, fa. J. C. de Vries, wijnhan del, en hierna eenige flesschen spiritua liën gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BOUWEN. Voor rekening van den heer C. Ay, alhier, zal een burgerwoonhuis worden gebouwd op het Heerenbosch. CHR. NATIONAAL ONDERWIJS. Wegens het groot aantal leerlingen heeft het bestuur besloten een derde leerkracht te benoemen. De gunning van de handwerkartikelen is na onderhandsche aanbesteding ge gund aan den heer Ch. H. Th. Schmale, alhier. markt. Inschrijvingsbiljetten kunnen totPer s.s. „van der Wijck" het groote pas- 7 Juni a.s. worden ingeleverd bij den sagiersschip uit den dienst Enkhuizen voorzitter, den heer J. Doves, te H.hoef. Stavoren der Ned. Spoorwegen. Een regeeringszuivelcommis- sie. De heer L. Bückman zal als zoodanig worden benoemd. Wij lezen in het „Hbl.": Naar wij vernemen, zal de regeering na eventueele aanneming van het wets ontwerp tot steun aan de melkveehou derij een regeeringscommissie aanstellen De keuze der regeering is, naar wij vernemen, gevallen op den heer L. Bückman, adviseur van de Centrale Sui ker Mij., secretaris van den Midde:.- standsraad en consul van Polen te Am sterdam. Tijdens de mobilisatie-jaren was de heer Bückman werkzaam als referen daris aan het crisisbureau. Zijn wij goed ingelicht, dan is dc heer Bückman reeds voorloopig begonnen met zijn werkzaamheden. De regeering vraagt aan het crlsiszuivclbureau reeds advies omtrent den steun aan den op slag van boter en kaas. Naar wij vernemen, heeft de minister van oeconomische zaken en arbeid aas het Crisis-Zuivel-Bureau verzocht adviei te mogen ontvangen omtrent de detail! van de regelingen, die in afwachting van de instelling van de Crisis-Zuivel-Cen trale reeds thans getroffen zouden kun nen worden om de toepassing van d< regeling betreffende den opslag val boter in koel- en vriesruimten bevredi gend te doen verloopen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 4