Uit het huis met de blauwe stoep. M"8 6-°f 6 De steun aan de melkveehouderij borend water gevallen. garnalenboot omgeslagen. 102-jarige overleden. boodelijke val. door een adder gebeten. motorfietsrijder verongelukt. Dood door schuld. De moord te Naaldwijk. Het torendrama te Amsterdam, 8eTiM ™g''-VK ÏÏÏÏV? i Til Z&L&5? 50 -» Van links en rechts Adres van den Algem. Nederl. Zuivelbond. De Aljyineene NecLerlaiKtöclie Zuivel bond (F.N.Z.) heeft zich d-d. 23 Mei j.1. m verband met de memorie van antwooro en het gewijzigd ontwerp van wet tot hulp- verleening aan de iïie4kv6fchouoerij een adres tot de leden der Tweede Kamer gewend,waarin wordt geconstateerd, dat de minister van eoonomische maften en arbeid in belangrijke mate aan ce bezwaren der landbouworganisaties is tegemoetgeko men, o. a. doordat thans ook op de orrver- mengde margarine een hef firn? zal vt or den toegepast en in de M. v. A. het st. e ven naar een richtprijs voor de melk a aangegeven van ten minste 5 cent per g. In het adres is op grond van been-ferm- gen aangaanóe kaaöprodnctie, vve e practisch alleen in de provincies Fries land, Groningen. Drenthe. Overijssel en Gelderland kan worden ingekrompen, doch waarvan men zich Lo.v. de vergrooting van de boterproductie geen overdreven voorstelling moet maken, gevraagd ertoe mee te werken, dat lo. in de wet het zwaartepunt wordt ge legd in de bevordering van den export, zoowel in het belang van het veehouders- bedrijf, nu en in de toekomst, als met het oog od het welslagen dezer regeling; 2o. het menggebod, dat in verband met het sub. 1 gevraagde een groot deel van zijn beteekenis verliest, èf geheel uit het ontwerp verwijderd wordt èf wel beperkt wordt tot het percentage, dat ook thans volgens art. 3 der Boterwet toelaabaar is, n.1. pl. m. 15 pet.; 3o. van den minister de zekerheid w ordt verkregen, dat ook bij die nadere uitwer king van d'e wet geenerlei bepaling zal worden opgenomen, waardoor de boter en kaascontrolestations genoodzaakt zou den kunnen worden, buitengewone leden op te nemen, die in andere dan gecontro leerde producten hanedelen, daar elke relatie door stations met het surrogaat, een mengsel daarvan of het ongecontro leerde producten handelen, daar elke baarheid ten aanzien der afnemers af breuk doet. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter bereke ning van het invoerrecht op versch of ge koeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastge steld als volgt: rund- of kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 kg f 60 paardevleesch, versch of gekoeld, 10 kg 46 20 pet. van de aldus vastgestelde waar de voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde 12 per 100 kg bruto; 12'/, pet. van de waarde, voor het paar devleesch vastgesteld, zijnde 5 per 100 kg. bruto. Mej. v. Sch. te Oudewater had een grooten waschketel met kokend water van het vuur genomen en op den Erond geplaatst, toen haar 1/,-jarig docht ei tj kwam aanloopen en voorover in het wa ter viel. De kleine kreeg hevige brand wonden en is in levensgevaarlijken toe stand in het ziekenhuis te Oudewater ter verpleging opgenomen. De lijken van de beide opva renden aangespoeld. Maandagnacht zijn te Zandvoort aan 'het strand, tusschen de palen 71 en 72, aangespoeld de lijken van de veronge- i lukte visschers Baar en v. d. Ploeg. De Zandvoortsche reddingsbrigade was op i het strand gebleven en heeft de lijken geborgen. De heer m. Adamse te Veere is op 102- jarigen leeftijd overleden. Dinsdagochtend waren in de Binnen Dommerstraat bij den Haarlemmerdijk te Amsterdam eenige meisjes aan het spe len. Zij sprongen over een open kelder gat. Een 15-jarig meisje struikelde en viel tegen den rand aan. Zwaar gewond is zij opgenomen en na eenige oogenblikken overleed zjj. De toestand van het 13-jarig zoontje van den heer A. te Heerenveen dat op de heide door een adder is gebeten en dientenge volge in het ziekenhuis moest worden op genomen, gaat goed vooruit. Er is alle hoop op volledig herstel. Dat het jonge tje is geopereerd, is onjuist. DE OVERVAL MET ROOF TE DOETINCHEM. De rechtbank te Arnhem heeft de® 24-jarigen electricien H. H., die terecht gestaan heeft terzake van den in Maart j.1. te Doetinohem gepleegden overval 'met roof op den portier van de emaille- fabriek Reccon aldaar, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Budel is Dinsdagavond bij het ge- ihuoht Groot-Schoot de 14-jarige S. door een vrachtauto overeden en op slag ge- dood. De jongen was achter op den auto geklommen. Toen deze plotseling achter- uit reed viel hij er af en werd hu over- j reden. Te Oude Pekela is Dinsdag de ruim 50-jarige gehuwde K. Pos op zijn motor- fiets tegeu de leuning van de brug bij de kartonfabriek de Kroon gereden, ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd, waar hij is over leden. De duorijder werd lioht gewond. FRAUDE OP DE UTRECHTSCHE STUDENTENSOCIËTEIT. Enkele duizenden guldens ver duisterd. Naar het Hdbl. verneemt zijn eenigen tijd geleden onregelmatigheden ontdekt in de administratie der studentensociëteit P.H.R.M. te Utrecht. Kort na de instal latie van de nieuwe kroegcommissie stelde de fiscus een onderzoek in en bij die gelegenheid kwam aan het lioht, dat de boekhouder jarenlang moet hebben geknoeid, zoodat een bedrag van enkele duizenden kon worden ontvreemd. De man is in voorloopige hechtenis gesteld. Belastingzaken. Catharinus B., chauffeur, Den Helder, b boete of 5 dagen; Jan H., chauffeur, Anna Paulowna, 5.— of 5 dagen; Joh. Corn. Joh. K., chauffeur. Den Helder, of 5 dagen; Cornelis K., koopman, Callantsoog, 10.boete of 10 dagen. Rijwielbelasting. Gerrit D., arbeider, Wieringen, 5.— boete of 5 dagen; Nic. Joh. D., los-werk- man, Schagen. 5.— boete of 5 dagen; Willem E., bakker, Barsingerhorn, 5.— boete of 5 dagen; Arie K„ veehandelaar, Burgerbrug, 5.— of 5 dagen; Gerhard v. d. P., los-werkman, Den Helder, of 5 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER joh Petr. v. K., kleermaker te Eindhoven, thans gedetineerd, rijwielverduistering en nachtelijke diefstal met braak, 2 jaar gevangenisstraf. I Antoon Z., bankwerker, Den Helder, mishande- ling, 10 boete of 10 dagen. Geen verplichting tot schadevergoeding. Jan G., landbouwer, St. Pancras, hooger be roep veroordeeling overtreding Jachtwet, vrijge- sproken. Pieter Gr., visscher, Egmond aan Zee, hooger beroep overtreding Jachtwet, 14 dagen hechtenis voorw. met 3 proefjaren. Een jammerlijk mislukte representatie! Binnenland. Door een automobilist uit An na Paulowna. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad de automobilist G. J., uit Anna Paulowna, die het vorige jaar, toen hij met zijn auto op den straatweg tusschen Bergen en Koedijk een anderen auto wilde passee- ren, een wielrijdster aanreed. Het meisje werd zoo ernstig gewond, dat zij kort daarna overleed. Verdachte was door de rechtbank te Alkmaar wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot drie maanden hechtenis, benevens intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. Verdachte had klaarblijkelijk zeer snel gereden, terwijl het uitzicht belem merd werd door een auto, die vlak voor hem reed. Wel kwam ook vast te staan, dat het meisje, door hem aangereden, on verwacht naar links was uitgeweken. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, eischte be vestiging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar. Het ongeluk moest z. i. ge weten worden aan grove onvoorzichtig heid van verdachte. De verdediger, mr. de Groot, uit Alk maar, pleitte vrijspraak. Arrest 7 Juni. In de strafzaak tegen den 22-iarigen letterzetter H. B„ die op Donderdag 2 Juni voor de Haagsche rechtbank terecht zal staan wegens moord op de 16-jarige P.\' SePleegd in den avond v n o Maart, nabij haai- woning te Naald- cr<H -rfiJn den officier van justitie 5 Dp^ranrf" deskundigen gedagvaard. Ie raadsman van verdachte, mr E Moresco, zal één getuige A décharge doen Raad heeft Dinsdag behan deld het cassateberoep van J. G. M lei dekkerspatroon te 's-Gravenhage," die auTin n L'reohtbank te Amsterdam a®, in hooger beroep door het gerechts- F3 jeroordeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon A„ doordat hij dezen heeft i ^srpen van den Majellatoren te Am sterdam op 29 Maart 1929 *a-adSheer mr- Schepel 'bracht een uit voerig rapport uit, waarvan de voorlezing 0n|£VT ™derhalf in beslag nam krakV ^er van verdaohte, mr. Ko- h?i£ A MV,? taa"w,ez> Namens hem j unt te s-Gravenhage het cassatiemiddel voor. De conclusie van het O.M. is beDaald op a.s. Maandag 30 Mei. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR Openbare strafzitting op Maandag 23 Mei. Men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt. Als lid van het genootschap tot zede lijke verbetering stellen wij natuurlijk veel belang in reclasseeringsexperimen- ten. Vooral ook, omdat wij op onze be scheiden verslaggeversplaats een derge lijk proces in zijn verschillende afwikke lingen kunnen meemaken. En daarom moesten wij met leedwezen vermelden het teleurstellende feit, dat onze oud-stadge noot, de thans te Hoorn vertoevende werkman, Gerrit G., die op 12 October door de Meervoudige Strafkamer door den politierechter voorwaardelijk tot 1 mnd. gevangenisstraf met 3 proefjaren werd veroordeeld, zich al spoedig op nieuw zóó had vergeten, dat hij op 22 Maart reeds wederom met den Strafrech ter in minder aangename relatie moest treden. De reclassant toch had niet alleen op 22 Maart te Hoorn een der bijzondere voorwaarden „algeheele alcoholonthou- ding" schromelijk verwaarloosd, doch tevens een strafbaar feit gepleegd, door zich met geweld te verzetten tegen den agent Wessel, die hem in beschonken toe stand had aangehouden en hem wenschte over te brengen naar het bureau van politie tot eigen en anders veiligheid. De verdachte was niet ter zitting aan wezig en werd veroordeeld tot 1 mnd. definitief, ongeacht de tenuitvoerlegging der voorwaardelijke straf, waar de offi cier, die niet hoog loopt met dergelijke onstandvastige boetelingen, blijkbaar sterk over piekerde. De bij verstek veroordeelde heer Gerrit G. bleek zich echter met h-'t vennis, dat hem een maand vrijheidsderving, in de zomermaanden allerminst begeerlijk, in het verschiet stelde, niet te kunnen ver eenigen, aangezien hij in verzet kwam en de zaak heden weer van az opnieuw werd afgedraaid. De opposant, die nog 6 dagen hechte nis moest opknappen en dus toch een boodschap in Alkmaar had, kwam ter elf der ure nog aanboemelen om te betoogen, dat hij tot dusver altijd goed had opge past en nu veel spijt had van het gebeur de. Ook had hij den agent excuus aange boden. Hij had destijds niet kunnen ver dragen, dat de scharenslijper, v. d. K., z'n collega, dat wil zeggen Gerrit G. is geen scharenslijper, maar was toen ook dron ken, door den agent Wessels werd opge pakt. Door zijn bemoeizucht met deze arrestatie vestigde hij de aandacht van Wessels op zijn persoon en de ijverige agent pikte onmiddellijk, toen hij zijn eerste vrachtje had gedeponeerd, ook Gerrit G. in, welke inpikkerij evenwel onder hevig verzet plaats had. Veel troost kreeg ^de opposant echter heden niet. Het bij verstek gewezen vonnis werd in zijn geheel bekrachtigd van wat de tenuitvoerlegging der voorw. straf be trof, daar zou ter gelegener tijd nog wel eens over gepraat worden. Met deze twijfelachtige boodschap kon de opposant vertrekken, maar hij gaf nog geen blijk van verslagenheid, doch zijn vermoedelijk voornemen te kennen, in hooger beroep te zullen gaan. De rijksadvocaat deelde verder de lakens uit. Een paar dagen in het zittinesiaar meestal in Mei en November, worden wé onthaald op het optreden van den niks advocaat en staat de Politiezitting nage \ng kV- toeken van „Sijmen betaal!" Alle bijeengegaarde en ingezouten bê- befastw wegen"' riJwieN en tabaks belasting, voor zoover voorhanden, wor den dan finaal opgeruimd en kan savonds bij het opmaken der kas een noodige, zjj het voorloopig nog denkbeel dige recette worden genoteerd. Het Ls natuurlijk nog lang niet zeker of al die boetebedragen in gereed geld. zooals de notaris zegt, zullen worden afgedragen en met verschillende contribuanten de voorkeur zullen geven aan een kalmee- rende afzondering uit het wereldgewoel, allein, ruhig und kein \Veiber, zooals Emil Jannings verzucht, in het huis van bewaring. De reëele opbrengst kan eerst worden vastgesteld na den aangegeven termjjn van uitvoering (gewoonlijk 2 maanden) der uitgesproken vonnissen. Wie dan niet op eerste vordering aftikt, wordt zonder pardon, wanneer er althans niets te halen valt, ter beschikking van den heer officier gesteld. De eerste comparant had een reuze succes. Een autobusondernemer te Amsterdam, de heer Adrianus C., wiens zaak in No vember 1931 was aangehouden tot den volgenden opruimingsdag, dat is zoowat 6 maanden later, mocht zich thans in een bijzonder goeden afloop verheugen. Met behulp van zijn voormaligen chauffeur, Machiel BI., gelukte het hem, de edelacht bare heeren te overtuigen, dat het oiri-, breken van een belastingkaart destijds geheel berustte op een misverstand en werd hij dan ook unisono vrijgesproken. Eenzelfde voorrecht viel den heer Adolf S., autobusondernemer, te Bergen, te beurt. Het ging hier over het gewicht van een autobus, die door de weegbrug veel zwaarder werd aangegeven, dan door de fabriek. Het was alleen mogelijk een der- geljjk omvangrijk voertuig te wegen in twee helften en de heer Sch. was zoo vrij met deze uitspraak geen genoegen te nemen. Het rapport van den heer Wittop Koning, leeraar te Alkmaar, bracht geen voldoende oplossing en volgde dus ook hier vrijspraak. Daar wordt nog een leelijk potje voor hem te vuur gezet. Gedurende de op 24 Mei 1931, eersten Pinksterdag, een uitverkoren gelegen heid voor wegenbelastingcontrole, kon een te Egmond Binnen door den assistent ambtenaar Moedt en den gemeenteveld wachter J. Kramer aangehouden automo bilist schijnbaar de gevorderde kaart niet vinden en werd hem toegestaan zjin wagen uit de file te zetten, teneinde op zijn gemak het gevorderde kwjjtingsbe- wijs op te scharrelen. De autobestuurder wiens geweten vermoedelijk niet heel zuiver was, maakte echter van deze faciliteit een onedel gebruik, door er plot seling in full-speed vandoor te gaan. De veldwachter, Kramer, was evenwel zoo slim geweest, direct het nummer te notee- effecf11 sorteerde dus die vlucht weinig Integendeel, de bestuurder van dp auto, geteekend G no. 38330, die bleek te zyn de brandstoffenhandelaar, Joh. V dacMaflarlnm'udir-eigt er door die ondoor dachte handeling thans nog heel wat erger tegen de lamp te loopen dan ziin mede-slachtoffers, die er nagenoeg allen j.1?, deze zaak toch, waarvan de ver- weÏÏe?irï?k was verschenen, werden gehoord met minder dan 4 ,'e- vpiuen a déckarge, de heer Moedt den veldwachter Kramer, en de heeren J. H antn n ,^arels» die de inzittenden in den auto hadden hooren zeggen: „smeer 'm De rijksadvocaat noemde het een ern- feUen h,m7TChte de zaak niet voort te veSchte Mr fnW°0rdigheid van den veruaente. Mr. Asser verzocht dus aan met 'last dat^ Van 14 November mei last dat gemelde brandstoffenhan- de'aar door den sterken arm van St Her leid! diender, zal worden voorge- Nog een aantal 2 knaakjes-cliënten. Nog een aantal overtreders hadden de Er moet helaas worden geconstateerd, dat de 47- I jarige heer M J. P„ gepensionneerd sergt-majoor en gedurende geruimen tijd vertegenwoordiger der Singer Naaimachine Maatschappij te Castricum, i voor deze maatschappij en voor zichzelf aller- I minst een succes is geweest Althans stond hij heden terecht als zich in voorarrest bevindend verdachte, aan wien bij dag- vaarding ten laste was gelegd: in de eerste plaats vervalsching van een tweetal contracten ten name van C. en F. Brouwer en voorts verduistering van een som van 280, althans 250, althans een bedrag in geld, zulks ten nadeele van de Singer-Maatschappij, waarvan verdachte, zooals gezegd, filiaalhouder te Castricum was. In deze zaak waren gedagvaard een zestal ge tuigen a décharge, waaronder de heer S. A. Surig, Hoofdvertegenwoordiger der Singer-Maat schappij te Alkmaar. De verdachte, uiterlijk een nette persoonlijkheid, die den indruk wekte, beter te kunnen praten dan zaken beheeren, werd verdedigd door mr. Thomas, advocaat en procureur te Alkmaar. Verdachte erkende in het verhoor, hem afge nomen door mr. Ledeboer, de vice-president der meervoudige strafkamer, dat hij een tweetal con tracten valschelijk had geteekend en ingeleverd bij den Directie der Singer-Maatschappij, doch hij wilde niet toegeven, dat hij zulks met strafbare bedoelingen had gedaan. Voorts ontkende hij pertinent zich aan de hem ten laste gelegde verduistering ten nadeele van de Maatschappij te hebben schuldig gemaakt Al het te vorderen geld was door hem afgedragen en zelfs nog meer uit eigen middelen. Hij had bijvoorbeeld een tweetal machines aan de familie Brouwer geleverd voor 140 per stuk, terwijl de werkelijke prijs bedroeg 225. Waarvan af ging 15 pet. voor den verkooper. De president animeerde den verdachte, deze be weringen aan te toonen, doch door hem werd ge antwoord, dat hem dat niet mogelijk was. Hij had een en ander gedaan om zijn goeden naam hoog te houden. Verdachte wilde wel erkennen, fouten gemaakt te hebben, doch hij had zulks meer ge daan uit een koopmansoogpunt Een wonderlijk koopmansoogpunt, vermeende de president. Hier werd het getuigenverhoor aangevangen en verscheen voor het bekende hekje de heer S. A Surig, hoofdrepresentant en inspecteur der Maat schappij te Alkmaar. Deze heer verklaarde, dat verdachte aanvankelijk voor de Maatschappij te Haarlem werkte en in 1929 werd overgeplaatst naar Castricum. Getuige verklaarde voorts, dat er geen sprake was van eenige machtiging aan verdachte, om voor de koopers contracten te teekenen. Bij zijn onderzoek naar de vermoede lijke fraude werd getuige ten woonhuize van de familie Brouwer niet toegelaten. Getuige had voorts aan verdachte geen toestemming gegeven om machines voor 140 te verkoopen. Ook de 280 had verdachte niet afgedragen, doch te dien aanzien was een regeling getroffen, zooals wij uit de verklaring van den getuige Surig meenden te moeten destilleeren. Met betrekking tot deze schulden had daarop tusschen strafkamer, verdachte en getuige en ver dediger het traditioneele „onder onsje" plaats. Wij vingen daarbij op, dat de president den verdachte een „aardige sinjeur" noemde, 'n lofspraak, waar van Z.Ed. vermoedelijk niet veel meende. Door verdachte werd opgemerkt, dat hij zijn geheele pensioen 1100) beschikbaar stelde, om zijn schulden te dekken. Hij moest evenwel erken nen, dat hij finantieel niet in staat was, onmiddel lijk en ten alle tijde het geld, dat de Singer- Maatschappij van hem had te vorderen, uit te keeren. Vervolgens werd gehoord de 26-jarige mej. A. Brouwer, huisvrouw van A. L. S. en wonende te Heiloo, door wie werd medegedeeld, dat zij van verdachte had gekocht een niet geheel nieuwe naaimachine voor 140. Een contract had zij niet geteekend. De heer Surig wist heel zeker, dat de machine nieuw was. Mej. KoperBrouwer had in ongehuwden staat eveneens een Singer-machine gekocht van ver dachte voor 140. Een huurcontract was door haar nimmer geteekend. Werd daarop geïnterviewd de getuige Klaas Brouwer, koopman te Heiloo en vader der dames Brouwer. Kon uit eigen wetenschap verklaren, dat zijn dochters machines hadden gekocht. Een persoon, genaamd R. Brouwer, was getuige on bekend. Dit was de naam door verdachte onder het contract geplaatst. Tenslotte verscheen nog de moeder der gezus ters Brouwer en, last not least, eindelijk de heer J. H. Wiggers, ambtenaar der reclasseering, die rapporteerde, dat verdachte voor een eventueele proefneming geschikt kon worden geacht. Verdachte was van huis uit geen oplichter, ver- duisteraar of een slecht mensch. Gedurende zijn diensttijd viel niet veel op hem aan te merken, doch zijn noodlot was, dat hij den dienst uit moest en op wachtgeld werd gesteld. Een zakenman is hij beslist niet Nog verschillende besprekingen over de even tueele reclasseeringslcansen hadden plaats en kreeg vervolgens de heer officier het woord tot het ne men van zijn requisitoir. Mr. Van der Peen de Lille begon met te raemo- reeren de voorgeschiedenis van deze strafzaak en vermeende, dat aanvankelijk bi) de Singer-Maat schappij het voornemen bestond, de zaak iuet den mantel der liefde te bedekken. De officier liet zich daardoor niet afleiden, doch trad ex officio op en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat, zoover bekend, minstens 24 strafbare feiten hadden plaats gevonden. De officier besprak voorts het funeste systeem van den huurkoop in niet bepaald wel- Willenden vorm. Wat tenslotte den verdachte be trof releveerde spreker, dat vast stond de valsch- heid in geschrifte en de gebruikmaking der schijn contracten, Eveneens was bewezen de verduis tering. Spreker betwijfelde of verdachte wel ten volle schuld bewust was. In het belang der maat schappij achtte de officier een gecombineerde straf goed geplaatst en vorderde tenslotte 10 maanden gevangenisstraf en wel 4 maanden definitief en 6 maanden onvoorwaardelijk. Hierop werd nog gehoord mr. v. d. Loos, cu rator in het faillissement van verdachte, die op verzoek van den president mededeelde, dat de ge failleerde vermoedelijk te hoog had geleefd. Er was 20.000 schuld in den boedel. Verdachte bleef ontkennen eenige opzet tot be nadeeling te hebben gekoesterd. Dc verdediger, mr. Thomas, het woord verkiij- gende, had ten aanzien van de feiten niets op te merken en refereerde zich ten dien aanzien aan het oordeel der rechtbank. Pleiter verwees voorts naar de goede getuigenis, die omtrent verdachte is gegeven en drong tenslotte aan op een geheel voorwaardelijke straf. De officier sprak nog een enkel woord over het gebrek van inzicht, dat voortdurend bij verdachte naar voren komt en persisteerde bij zijn requisitoir. Mr. Thomas dupliceerde kortelijk en handhaafde eveneens zijn conclusie. Hierop werd de behande ling gesloten en de uitspraak bepaald op vol gende week. 0 Het attractioneele en ideale Bergen! Het moet worden gezegd, dat het lommerrijke Bergen ook een reuze-attractie is voor rondzwer vende inbrekers. Thans stonden weer een tweetal van die globetrotters terecht in de personen van dep kaalhoofdigen 40-jarigen tuinder J. H. T„ meermalen en ook te Alkmaar veroordeeld, bene vens zijn compagnon R. G. B., 'n 32-jarige tim merman uit Amsterdam, bij deze rechtbank min der bekend. Deze twee avonturiers, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring, hadden zich te Bergen in den nacht van 10 April schuldig ge maakt aan diefstal van verschillende goederen, door hen ontvreemd uit de tijdelijk onbewoonde villa van mr. Haitink uit Amsterdam. Welke villa ze waren binnengedrongen door verbreking van een glasruit en een ijzeren stang. Na dezen geslaagden inval stapten de heeren belast en beladen weer verder, doch hadden in 't Heilooer bosch het ongeluk te vallen in handen van majoor Steen. Deze rijkspolitieambtenaar vond namelijk in het bosch de pakken met gesto len goed, door de twee kraakjesmakers aldaar verstopt, en hield de majoor, in de nabijheid ver dekt opgesteld bij deze verdachte pakken gedu rende een viertal uren de wacht, tot de verdach ten weer tot hun buit terugkeerden, waarop zij onmiddelijk door den kranigen majoor werden ge arresteerd. Uit de verklaring van den chef-veldwachter te Bergen bleek ook nog, dat de heeren gebruik ge maakt hadden van de opgemaakte bedden om eens lekker uit te blazen. Mevrouw Haitink, door de politie uit Amster dam met het feit in kennis gesteld, vond in haar villa een zeer onaangename warboel en miste een aantal goederen, die ze nu in de rechtzaal terug zag. Wat betrof verdachte Tr„ die al eens mer een dergelijke streek te Bergen had gespeeld, toen voorwaardelijk was veroordeeld, en naar de „Wil- helmina Hoeve" «was gedirigeerd, dit heerschap was aldaar als totaal onbruikbaar aan de deur gezet. Men had hem toen geplaatst in een gesticht te Den Haag en was verdachte aldaar na eenigen tijd zonder kennisgeving geëclipseerd. Deze ver dachte had bereids 12 veroordeelingen ondergaan en het goede vertrouwen der Alkmaarsche recht bank schromelijk beschaamd gemaakt. Ook verdachte B. was een reclassant en door de rechtbank te Haarlem voorw. veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. Hij had eveneens nogal wat op zijn kerfstok. De heer officier zag heelemaal geen lichtpunten in de zaak en zag af van verdere proefnemingen op onderscheidene door hem ontwikkelde gronden. Requireerde tegen ieder der verdachten 3 jaar on voorwaardelijke straf. Hierop kwamen de respectieve verdedigers, mr. v. d. Loos en mr. Scholten, aan het woord. Deze drongen aan op een geringere straf. Een geanimeerd knokpartijtje ter afwisseling. Na de pauze werd met herwonnen levenskracht met de behandeling der strafzaken voortgegaan en verschenen als verdachten de heeren F. en H. W. uit Medemblik, aan wien door den officier werd verweten, dat zij op 22 Maart j.1. gezament- lijk en met vereende krachten den grondwerker J. Vrieseman met ,een schop hadden mishandeld. Dit ernstige mishandelingsfeit was gepleegd ge durende de werkzaamheden in de Wieringermeer. De vijandelijkheden vingen aan met een ruzie tus schen F. W. en den putbaas Y. v. d. Glas. Daarop werd een broeder van den mishandelde door F. W. met een schop bedreigd, waarop J. Vrieseman zich mengde in de kwestie en daarop door beide heeren W„ die zich ieder met een schop hadden gewapend, zoodanig werd geslagen, dat hij bloe dend werd verwond. In deze zaak werden gehoord twee getuigen a charge en vier dito a décharge. De beide verdachten werden juridisch bijgestaan door mr. G. A. de Lange, advocaat te Alkmaar. Uit de ondervraging van eerste verdachte bleek, dat broeder Fopke Vrieseman in het nieuwe kanaal was gevlucht uit vrees voor den oom van ver dachte Frits. Deze broer had wel eenige reden om oom Wilkens te vreezen, aangezien hij, volgens verklaring van Frits, met diens vrouw een liason had aangeknoopt en er met die dame vandoor was gegaan. De broeder van den mishandelde was voorheen bij een oom van eersten verdachte en broeder van tweeden verdachte in den kost geweest en als gevolg waren de amoureuze verwikkelingen ont staan. Zoo men ziet is het nogal een gedachten- oefening eischende familiepuzzle. Door de heeren verdachten werd ontkend Jan Vrieseman mishandeld te hebben,- doch de put baas v. d. Glas had er zoo een en ander van ge zien en hun tegenspraak had geen ander resultaat dan den verwekten toorn des presidents, die niet duldde, dat de verklaring van den kroongetuige In verdenking werd gebracht. Broeder F., de eerste getuige, had het gebeurde gadegeslagen op 500meter afstand en stond er dus vlakbij. Hij had later gehoord, dat Jan Vrieseman had gevraagd: Wie heeft mij geslagen? Volgde pertinente ontkenning van gezegden J. Vrieseman. De verklaringen der vorige getuigen a décharge zullen we met goedvinden der geachte lezers maar stilzwijgend voorbij te laten defileeren. Het waren zoowat allemaal familieleden van beide verdach ten. t Grootste nieuws bracht dit verhoor, dat Jan Vrieseman na de mishandeling ongestoord was blijven doorwerken. Alles tezamen genomen en in onderling verband beschouwd achtte de heer officier het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen, maar toonde zich genegen in casu een geldboete te requireeren Mr. G. A. de Lange gaf een exposée van de 26 Mei. Vandaag zou ik graag mijn Duitschen cursus vervolgen, ten behoeve van hen, die gedwongen zijn in Neder land te converseeren met huishoudelijk of hotel- en restaurantpersoneel. (Tot mijn genoegen stroomen de leerlingen mij toe: zoo kon men j.1. Zaterdag in het ochtendblad van „Het Vaderland" lezen, dat het administratie-adres van het or gaan „Nieuw Joodsch Leven" is geves tigd: Wilhelminastrasse 160, 's-Graven hage). Vervolgen wy dus met het vertalen van eenige typische veel voorkomende uitdrukkngen: Op een cent doodvallen; auf einem Pfennig tot stürzen. Hij stak er den draak mee; er stach. den Drachen da mit. Op apegapen liggen; auf Affengiihnen liegen. Nemen wjj 'n afzakkertje? Nehmen wir ein Abrutscherchen? Gooi er eens een balletje over op; schmeisse mal ein Ballchen darüber auf. Hij heeft een kop als een boei; er bat einen Kopf wie ein Fessel. Laten we daar eens een boom over op zetten; setzen wir mal einen Baum darüber auf. Dat laat ik niet over mijn kant gaan; jeh lasse das nicht über meine Seite gehen. Ik heb je in de gaten! Ich habe dich in den Löchern. We zullen je aan den kaak stellen; wir werden dich an den Kiefer (of Backe) stellen. Je mag niet de plaat poetsen; du darfst nicht das Bild putzen. Hij heeft het achter de mouwen; er hat 's hinter den Aermeln. Zij laat zich niet op den hak nemen; sie laszt sich nicht auf den Absatz neh men. Van den hak op de tak springen; vom Absatz auf den Zweig springen. Botje bij botje leggen; kleine Butte bei kleine butte legen. Ik wil een uiltje knappen; ich möchte ein Eulchen knistern. Die man is een flesschentrekker; der Mann ist Flaschenzieher. Ik laat niet den gek met mij scherep; ich lasse nicht den Wahnsinnigen mit mir rasieren. (Vergl. Ik ben er leelijk mee gescho ren; ich bin hösslich damit rasiert). Het is een hard gelag; es ist ein lautes Gelachter. Hij gaf zijn zoontje van dik hout zaagt men planken; er gab seinem Söhnchen von dickem Holz sagt man Bretter. Hjj is boven Jan; er ist über Johann. Klaar is Kees; Kornelius ist fertig. Hij heeft er geen kaas van gegeten; er hat keine Kase davon gegessen. Ik wil er haring of kuit van hebben; ich muss Hering oder Wade davon haben. Geef hem van katoen; gebe ihm von Baumwolle! Mochten er nog andere uitdrukkingen zijn waarmee u geen raad weet, dan kunt ge u wenden tot de redactie of tot uw dienstbode. voorgeschiedenis van het drama, welke voorge schiedenis zoo nu en dan een protest ontlokte uit de getuigenbank. Pleiter zag echter in het-geheele geval een wraakoefening en concludeerde vrij spraak, subsidiair clementie. Een artist, die in drie achtereenvolgende nummers moest optreden. De 41-jarige arbeider S. V., wonende te Schoorldam, een zonderling individu en een bij zonder goede bekende van de meervoudige straf kamer, bevond zich thans in voorarrest en moest terechtstaan ter zake drie onderscheidene gevallen van rijwieldiefstal, respectievelijk gepleegd te Cas tricum, Alkmaar en Warmenhuizen. Door dr. Kruitbosch, psychiater te Castricum, werd verklaard als deskundige, dat verdachte wel toerekenings-vatbaar kon worden geacht, doch dat zijn moreele remkracht te kort schoot. Voorts was hij een chronische alcoholist. Langdurige ont houding zou misschien succes geven. Het te Castricum in Maart ontvreemd rijwiel behoorde aan den getuige P. C. v. Maarleveld en het gelukte den zwijntjesjager na een spannende achtervolging te achterhalen en aldus op heeter- daad te betrappen. Verdachte werd door den 17» jarigen heer Wolterman gegrepen. Volgens fan tasie van verdachte had hij het rijwiel ontvreemd om bij den caféhouder Langedijk geld te leenen, doch natuurlijk werd hartelijk om deze origineelé grap gelachen. De heer Langedijk lacht nog! De zwager van verdachte verklaarde alles te hebben beproefd om verdachte op den goeden weg te helpen, doch tevergeefsch. De heer Theodorus van Baden te Alkmaar was op 15 Augustus de dupe van Slmon's alcoholische kleptomanie en miste na gezellig cafébezoek zijn buiten geplaatste flets, die later bleek te zijn ge vallen in handen van verdachte. Deze bevond zich aanvankelijk in een ander café en kon zijn verteering niet betalen, zoodat hij zijn jas en vest in pand moest afgeven. Later loste hij die panden weer in door ruiling met het gestolen rijwiel. Dc laatste benadeelde door de machinatiën van S V. was de landbouwer P. Giellng te Schoorl dam. Deze miste op 17 Maart zijn rijwiel. Ver dachte beweerde dien dag niet in Schoorldam te zijn geweest. Wonder genoeg gaf Simon op 14 Maart ditzelfde rijwiel in een café te Castricum in pand voor gemaakte verteering bij den heer K Köhlinger, den caféhouder. Het daarop door den heer officier voorgedragen requisitoir had tot resultaat, dat tegen dezen ver- stokten drankmisbruiker, die alleen stal om aan zijn begeerte naar alcohol te kunnen voldoeu, zoo mogelijk tot langdurig afscheid, werd gevorderd: 1 jaar gevangenisstraf, benevens hem ter beschik king te stellen van de regeering. Mr. Dwars, advocaat te Hoorn, achtte enkele feiten In de dagvaarding genoemd niet wettig en overtuigend bewezen, zooals door pleiter nader werd uitgewerkt. Pleiter vergeleek daarbij zijn cliënt met een postduif en concludeerde hem te veroordeelen tot een gevangenisstraf en een voor waardelijk ter beschikkingstelling. Re- en dupliek als naar gewoonte. Daarna slui ting der behandeling en de zitting. Als wij alti,jd de gevolgen van onz« handelingen konden overzien, dan zou er geen zonde zijn. Door een kind te verwennen, berei den de ouders het eene harde toekomst.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2