H.K.H. Prinses Juliana naar den WieringermeerpoSder. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. SCHAGEN. WIERINGERWAARD. TWEEDE KAMER. De hulpverleening aan den melkveehouderij. Het A.I.D. schrijft, dat, wil men ont komen aan de stopzetting der wekelqk- sche postvlucliten, de oplossing tevens zal moeten worden gezocht in een zoo oeconomisch mogelijke exploitatie; het blad spreekt er zijn verwondering over uit, dat, ondanks het stationair blijven van het postvervoer, de toestellen van de X.L.M. steeds grooter worden. BAZAR. De vereeniging »Bewaarschoolondér- wqs« houdt Vrijdag en Zaterdag in de zaal van den heer Jb. Borst een bazar, welke den eersten avond wordt opge luisterd door muziek van de vereeniging »Concordia« en den tweeden van het fanfarecorps »Soli Dio Gloria». LOOP DER BEVOLKING. ■ingekomen: H. P. P. Gieling van Aalsmeer; Mej. A. E. Spekken van Odoorn; A. de Zwart en gez. van Wieringen; C. H- van Kuijeren en echtg. van Sassen- heim; J. Broersma van Barradeel; J. L. Voorthuijsen van Wieringerwaard; J. J. Hoogervorst van Oegstgeest; Mej. A. P. Oudejans van Den Helder. Vertrokken: J. G. Joor en gez. naar Den Helder; W. Hoogerhuis naar Medemblik. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Johannes Cornelis,z.v.P. J. van Loon en Ph. HopmansArend, z. v. R. Compagne en A. Koeus; Grietje, d. v. G. Cornelissen en J. Sloothaak; Gerrit Jacob, z. v. G. J. Lovink en J. A. Zqp. GETROUWD: C. Rezelman en A. P. Vergouwe. OVERLEDENP. Oosthof, oud 20 jaar, d. v. W. Oosthof. V. C. J. B. Heden, Donderdagavond, 8 uur, bijeen komst. POLITIE. Gevonden: een portefeuille. Verloren: een ring met glas van autolantaarn. „ST. DEUS DEDIT". Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeniging een vergadering in de zaal van den heer Kossen. De voorzitter opende de vergadering met de chr. groet. Hierna hield de heer Kuiper als ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur van den r.-k. bond van arbeiders in land en tuinbouw een inleiding. Spr. wees er op, dat er voor Anna-Paulowna een apart collectief-contract noodig was. Overleg kan hierbij gepleegd worden met het hoofdbestuur. De geestelijke adviseur, pastoor v. d. Eem, hoopte dat de veree niging zal werken in den geest, zooals deze door den heer Kuiper was aange wezen. Nadat de heer Vink tot bestuurs lid gekozen was, volgde sluiting. VERGADERING SCHOOLFEEST. De voorzitter, de heer G. O. van Balen Blanken, opende Woensdagavond de in Veerburg gehouden vergadering van de schoolfeestvereeniging met den wensch, dat de ongunstige tijden niet van invloed zouden zijn op het toevloeien van de gelden, zoodat het weldra te houden feest op dezelfde wijze als andere jaren gevierd kan worden. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld werd de heer C. Keijzer op voorstel van den heer Willemsen bij acclamatie als penningmeester herbe noemd. Breedvoerige besprekingen werden ge voerd over een door het bestuur voorge stelde reglementswijziging. Tenslotte werd bepaald dat voortaan de geleiders zullen gekozen worden uit voorstanders van het openbaar en die van het bijzonder onderwijs en wel de verhouding, die be staat tusschen de aantal leerlingen der openbare en der bijzondere scholen. De voorzitter leidt hierop de gedachte wisseling in over de manier, waarop het a.s. feest gehouden zal worden. Verleden jaar is men met autobussen naar Bergen en Alkmaar geveest. Die reis was duur der dan de tocht met de boot, die men in vorige jaren maakte. Het saldo van 1930, groot f 193.52, is daardoor geslonken tot f 58.94. De vraag is hoe dit jaar op de lqsten geteekend zal worden. Drie plannen werden naar voren gebracht: 1. de reis op dezelfde manier als verleden jaar; 2. als 1, doch de kinderen nemen zelf brood mee; 3. een reis naarSchoorl per boot. Vóór- en nadeelen worden van verschillende kanten belicht. Het reizen met bussen is uitstekend bevallen bij de geleiders en zoover er een onderzoek is ingesteld onder de kinderen, bleken deze ook in groote meerderheid de autobussen boven de boot te prefereeren. Algemeen is men dan ook van oordeel dat zoo mogelijk plan no. 1 moet door gaan. Daar men echter niet weet over welk bedrag men zal kunnen beschikken, wordt het bestuur vrij mandaat gegeven naar omstandigheden te handelen. Voor zitter roept aller medewerking in om te voorkomen dat de financiën zullen dwin gen op het feest der kinderen te bezui nigen. Als leider van den reis naar Amster dam wordt de heer Willemsen aange wezen en voor Huisduinen de heer De Vries. De heer Preijde, die met den heer Dekker intusschen de bescheiden van den penningmeester hebben nagezien, deelt mede, dat zij alles keurig in orde hebben bevonden. De rekening wordt daarop, onder dankzegging aan de com missie en den penningmeester, den heer C. Keijzer, goedgekeurd. De heeren G. Preijde, Rozenbroek, J. Leijen, Op 't Veld, A. Dekker, Wisse- kerke, G. Geerligs, M. de Graaf, R. L. Waiboer en K. Brugman worden tot ge leiders benoemd. De heer Leijen gast altijd mee als vervoerder van de con sumptie. Voor hem valt daarom als plaatsvervanger de heer Prins inde heer Op 't Veld, die geen kinderen meer op school heeft en met z'n auto bet tochtje naar Huisduinen meemaakt, wordt vervangen door den heer Smit. De ove rige plaatsvervangers zijn W. van Oosten, Ivoorn, F. Koster en D. de Graaf. Als datum voor inlevering der lijsten wordt 8 Juni bepaald. Het feest wordt gehouden 23 of 24 Juni. Bjj de rondvraag werd o.a. de hoop uitgesproken dat de prettige samenwer king mag blijven bestaan. Voorts werd er op gewezen, dat degenen, die de kinderen naar Huisduinen rijden, tevens geleiders zijn en dus zich ook beschik baar behooren te stellen voor hetgeen de hoofdgeleider noodig oordeelt. De heer Van Balen Blanken sloot daarop de vergadering, nogmaals op wekkend toch alle krachten in te spannen om zooveel mogelijk op de lijsten te doen teekenen, opdat niet op het kinderfeest beknibbeld behoeft te worden. Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden: een electrischen ciaxon. Aankomen vliegen: een postduif. Verloren: een gouden halsket tinkje. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Naar wij vernemen, is door de firma W. Veltman, te Leeuwarden, vergunning aangevraagd voor het in werking brengen van een autobusdienst AmsterdamPur- merend-Hoorn-Medemblik-Den Oever- Leeuwarden en terug. GEEN AANVOER. Op de heden (Woensdag) gehouden lam- merenmarkt was geen aanvoer, aangezien alle lammeren bij den boer aan huis zijn opgekocht. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN TROUW SCHOOLBEZOEK DER OPENBARE SCHOOL TE HIPPOLYTUSHOEF. Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergade ring in Hotel Lont te Hippolytushoef. Als gewoonlijk waren weer weinig leden aanwezig, de goede kern was er echter, zoodat het werk, wat deze ver eeniging een paar maal per jaar geeft, de schoolfeestjes n.1., wel weer gedaan wordt. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer N. Kaan, leest de waarnemende secretaris, de heer Joh. Klare de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Bestuursverkiezing Wegens vertrek, van Mej. Dito vaceert een bestuursfunctie. Bovendien moeten periodiek aftreden de heeren N. Kaan, voorzitter) en H. de Jong, penningm.). In de vacature-mej. Dito, wordt geko zen, de heer J. J. R. Groos, terwijl de beide aftredende bestuursleden Kaan en werken, Zeestraat 102, te 's-Gravenhage, worden aanbesteed: het aanleggen van klinkerwegen in het noordelijk gedeelte van Sectie H in de Wieringermeer, Raming 80.000. Dinsdagochtend hebben de leden van den Zuiderzeeraad een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken en de werkzaam heden voor het dichten van „de Vlieter" in ©ogenschouw genomen. EEN GOUDEN JUBILEUM. Zondag 29 Mei a.s. herdenkt het echt paar M. Kuijt en M. KuijtTakes hunne 50-jarige echtvereeniging. Niettegenstaan de ook hun de stormen des levens niet gespaard zijn gebleven, genieten de oud jes thans nog van een goede gezondheid en zal het hun dien dag dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. Groote belangstelling. Gisterenmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan den Wie ringermeerpolder, om in de in aanbouw zijnde Nederlandsch Hervormde Kerk in Slootdorp een gedenksteen aan te bren gen. De prinses kwam tegen drie uur, per auto, vergezeld door baronesse Bentinck en baron Baud in Slootdorp aan. Daar was het eene drukte van belang; uit de geheele omgeving waren belangstellenden naar het op dit oogenblik grootste dorp van het nieuw gewonnen land gekomen; de fietsers langs de uitstekende rijwiel paden, de automobilisten langs de breede wegen, die er al zijn. Zoo moesten de rijksveldwachters, die voor deze gelegen heid de politiemacht van den Wieringer- meerpolder, bestaande uit twee man, ver- sterkteival dadelijk als verkeersagenten optreden op het kruispunt van wegen in het dorp. En langs den wegnaar de terp zag men- een heel wagenpark. Ook de bewoners van het dorp waren natuurlijk uitgeloopen. Er wonen op het oogenblik een twintigtal gezinnen, hoofdzakelijk van bedrijfsleiders; in totaal eene bevol king van plm. 100 zielen vormend. Volgende week zal dat getal belangrijk vergroot worden. Dan komen zich hier 70 a 80 gezinnen vestigen, uitgekozen uit de 2000 sollicitanten, die zich hiervoor hebben aangemeld. Aan het eind van het jaar zal, naar men hoopt, Slootdorp en Middenmeer (bij sluis III) bewoond wor den door een 200-tal gezinnen, dat zijn plm. 1000 zielen. Slootdorp zag er fleurig uit op dezen helderen, frisschen Meidag. In den heider- blauwen hemelkoepel, die zich wijd spant over dit verre, vlakke land, dreven groote satijnen wolken, en op de daken der meerendeels nog leegstaande huisjes flapperden de vlaggen. Nieuwe vlaggen natuurlijk in dit nieuwe landl Om den monumentalen vlaggestok op den Brink, was nu een bed van geraniums aange legd, en daarachter stonden de school kinderen opgesteld, een 35-tal, benevens de schipperskinderen uit den polder. De Prinses verwelkomd door prof. Slotemaker de Bruine. De Prinses, die gekleed was in steen- roode jas met witten hoed, en die er zeer opgewekt uitzag,, werd verwelkomd door prof. Slotemaker de Bruine, in zijne kwaliteit van voorzitter van het Zuiderzee- fonds der Ned. Herv. Kerk, en door ir. Alph. Roebroek, lid der Wieringermeer- direotie. Ook was hier aanwezig de direc teur-generaal der Zuiderzee-werken, ir.' .de Blocq van Kuffeler, en zagen wij de de Jong met bijna algemeene stemmen burgemeesters van Medemblik en Wierin- worden herkozen. Allen nemen hun be- gen, de heeren C. Peters en I. C. Kolff, noemïng aan; de heer Groos zal de functie van secretaris op zich nemen. Rekening en verantwoording. De heer H. de Jong brengt hierop ver- Het is tot het gebied der twee gemeenten dat de Wieringermeerpolder op het oogen blik grootendeels behoort. Prof. Slote maker de Bruine stelde al deze heeren, alsmede de leden van de z.g. Dorpcom missie aan de Prinses voor. Aan den slag uit van de financiën der vereeniging,grooten vlaggestok rees de standaard (cijfers mochten niet worden gepubli-van <je Prinses en de schoolkinderen ceerd) nadat door den heer en mevrouw zongen het Wilhelmus, voor de eerste Eden de boeken en bescheiden waren ge- maal op de drooggelegden zeebodem. controleerd, welke tot goedkeuring der rekening adviseerde. De voorzitter dankte den heer de Jong voor zijn accuraat beheer, en feliciteert de vereeniging met de herbenoeming van den heer de Jong in het bestuur. Reglementswijziging. Ingekomen was een verzoek van vijf leden om artikel I van het reglement te wijzigingen. n.1. dat gelezen zal worden, inplaats van onderwijs: die zich verbinden het openbaar onderwijs in deze gemeente enz. Voorzitter zegt dat het bestuur geen bezwaar tegen deze wijziging heeft. Met algemeene stemmen wordt be sloten de wijziging in dezen vorm aan te brengen. Bespreking schoolfeesten. Nu dit jaar de koloniale tentoonstelling in Den Haag wordt gehouden, zal door het bestuur de mogelijkheid worden onder zocht, om hierheen met de twee hoogste klassen heen te gaan. In de volgende vergadering (7 Juni a.s.) zullen verschillende plannen hieromtrent worden vastgesteld. De lijsten, welke bij de burgerij ter tee- kening zullen worden aangeboden, wer den vervolgens bij de verschillende dames en heeren uitgezet. De heer de Jong zou gaarne een op wekking geplaatst zien, in de couranten, om zooveel mogelijk op de lijsten te tee kenen. Het bestuur zal dit per ingezonden stuk doen. Hierna sluiting. Den Oever. BELGISCHE BELANGSTELLING VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN. In de voorhaven van de schutsluis te Den Oever is aangekomen het jacht „Oyouki", aan boord waarvan zich Belgi sche autoriteiten bevinden, die bij het sluiten van „de Vlieter" tegenwoordig willen zijn. ZUIDERZEEWERKEN. Nadat ir. Roebroek aan de Prins de maquette van het dorp getoond had, be gaf men zich naar het kerkje der Ned. Herv. gemeentd, dat met zijn Friesch daktorentje in het begin van het dorp staat. Het is nog niet voltooid, evenmin als de bedehuizen der andere gemeenten; vandaar dat alle gezindten op het oogen blik nog in broederlijke eensgezindheid bijeenkomen in de tijdelijke school. Rede prof. dr. Slotemaker de Bruine. Hier heeft Prof. Dr. Slotemaker de Bruine d'e volgende woorden tot H.K.H. Prinses Juliana gesproken: Het zü mii allereerst veroorloofd, Uwe Koninklijke Hoogheid onze warme erken telijkheid uit te spreken voor het feit, dat U wel heeft willen besluiten, aan het eer ste gebouw van de Ned. Herv. Kerk in het Zuiderzee-gebied een gedenksteen te willen aanbrengen. Als ik dit zeg, spreek ik uit naam van allen, die vanwege deze kerk op dit oogenblik U omringen: de Algemeene Synodale Commissie en de Commissie vanwege de Synode voor de geestelijke belangen in het Zuiderzeege bied, het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland!, het Classicaal Bestuur van Hoorn, den consulent der nieuwe ge meente. Daarnaast het bestuur van het Zuiderzeefonds, en de classicale oommis sies, die vanwege dat bestuur zijn ge vormd. Bovendien de Federatie van Dia conieën en de nieuwe stichting Huizen van Weldadigheid' en Barmhartigheid. Toen de drooglegging der Zuiderzee met energie ter hand genomen werd, heeft de Vereeniging van Kerkvoogdijen aan stonds zich herinnerd, dat het nieuwe ter rein wat de Ned. Herv. Kerk aangaat, niet „een land zonder tempel" zou mogen we zen. Zij heeft het initiatief genomen tot de stichting van een organisatie, die de gelden verzamelen zou, noodig voor het oprichten van kerkelijke gebouwen. Deze organisatie, het Zuiderzeefonds, beleeft heden den blijden dag, dat zij dit gemeente en dat de taak der beuoelde col leges slechts daarin bestaat, dat voor toe komstig werk de noodige gebouwen wor den opgericht en dat op één terrein dat van de Wijkverpleging voorshands eenig werk moest worden gedaan, zoolang "">ch de kerkelijke, noch ook de Burger de Gemeente zich uitspreken kunnen over de wijze, waarop zü wijkverpleging en ziekenverzorging geregeld wenschen te zien. De stichting mocht de volle mede werking voor dit voorloopige werk onder vinden van het Diaconessenhuis te Am sterdam, evenals de zuster, die voorloopig het werk zal waarnemen, heden ook in ons midden is. Wij zijn er als deel van ons Nederland- sche volk dankbaar voor, dat Uw bezoek aan den Wieringermeerpolder tevens daarvan door Uwe Kon. Hoogheid wordt dienstbaar gemaakt, dat Zij zich van veler hande kerkelijke en sociale voorbereidin gen in dezen polder wil doen op de hoogte stellen en deze door eigen aanschouwin gen wil leeren kennen. Maar als toebehoorende tot de Kerk, die ook U onder hare leden tellen mag, zijn wij in gansch büzonderen zin dankbaar voor het feit, dat U.K.H. nu onze gebou wen hun voltooiing naderen, door het plaatsen van een gedenksteen van Uwe hooge belangstelling in ons streven wil getuigenis afleggen. Straks, als de kerk voltooid is, gaan wij haar met woord en lied en gebed tot den dienst des Evan gelies wijden. Thans moge ik U.K.H. ver zoeken, wel te willen overgaan tot plaat sing van den steen, die jaar in jaar uit in de herinnering zal bewaren aan dezen blij den dag en die bet begin moge zijn van een tijd' vol rijken zegen Gods over het werk, dat hier is ondernomen. Prinses Juliana verricht de plechtigheid. Voor het eenvoudig, van geelachtigen baksteen opgetrokken gebouwtje was een plankier getimmerd, omzet met palmboom pjes, en hier verrichtte prinses Juliana, na de toespraak van prof. Slotemaker de Bruine, de plechtige handeling van het aanbrengen van den gedenksteen in den gevel. Zq bediende zich daarbq van een zilveren, met rozen versierden troffel. Op den blauw-groen geglazuurden steen staat eenvoudig: „Den 23sten Mei 1932 werd in tegenwoordigheid van vele genoodig- den, deze gedenksteen geplaatst door Hare Koninklqke Hoogheid Juliana, Louisa, Emma, Marie, Wilhelmina, Prinses der Nederlanden". Gezamenlük zongen de aanwezigen, waartoe ook behoorde jhr. van Lennep, lid van de commissie voor de kerkelüke en geestelqke belangen in het Zuiderzee gebied: Mqn Schild ende betrouwen, Zqt gü, o God mqn Heer, uit het Wilhelmus. De Inwerkingstelling van het waterleidingbedrijf. Op den Brink volgde daarna een won der plechtig oogenblik. Prinses Juliana opende hier namelijk vervolgens de water leiding. Het dorp eigenlqk moet men zeggende polder wordt al door de P. E. N. en de P. W. N. van electrischen stroom en van drinkwater voorzien. (Gas komt er niet voor, tenzq' dan brongas, dat men zich individueel zal moeten aanschaf fen). Op Juliana-dag heeft het electrisch licht voor het eerst gebrand en met het in werking stellen van het waterleiding bedrijf was tot gisteren gewacht. De zin rijke gedachte hiervan was, dat zq zelve, hoogste vertegenwoordigster van het jonge geslacht dat straks dit nieuwe land tot ontwikkeling zal moeten brengen, deze symbolische daad zou verrichten. Nadat ir. J. van Oldenburgh, directeur, zoowel van de P.E.N. als van de P.W.N., eenige inlichtingen aan de Prinses had gegeven, draaide zü een met bloemen ver sierd rad een halven slag om, en plotse ling schoot, onder gejuich van de toe schouwers, van uit een pyramide van op gestapelde steenen in het gazon, een for- sche straal, omringd door lagere neven- straaltjes, de lucht in. Rondwandeling door het dorp. Daarna is de Prinses, die zich overal vol belangstelling toonde, vergezeld door de verschillende autoriteiten, een rondwande ling door het dorp begonnen. Naar de in aanbouw zijnde 4-klassige school de neutrale bijzondere school, waarover in de Kamer zooveel te doen is geweest bege leidde haar de heer G. Ohr. Dun, inspec teur voor het lager onderwijs te Den Hel der. Opgewekt onderhield de Prinses zich hier ook even met de onderwijzeres, mej. C. van Harlingen. Naast de school staat het gebouwtje voor het maatschappelijk werk, waar mej. Ols- der, landbouw-huishoudkundipe leerares en tegelijk woning-inspectrice, den staf zwaait. Voor het gebouw woeien twee vlaggen: die van het Witte en die van het Wit-gele Kruis, die ook nog, in harmonie levend, gezamenlijk een magazijntje van verplegingsartikelen hebben. Hier ge bruikte de Prinses de thee. Op den achtergrond ziet men hier, mid den in het speelveld van het dorp, een eerste kerkgebouw als weldra voltooid, U, eroot gymnastieklokaal. Het is de bedoe 6 ling, dat dot zal worden gebruikt door de K^nFederatk0va?DiaSeSSft zich »Jolen gezamenlük, indien verschillende aanstonds herinnerd, dat op het terrein hun el«en sohoten mochten van ziekenverpleging in het nieuwe grondgebied voor de kerk een taak zou kunnen liggen; en als eerste uitwerking van die overtuiging heeft de Federatie in nauwe samenwerking met de stichting Huizen van Weldadigheid een gelijken blijden dag, nu zü Uwe Kon. Hoogheid het Wijkgebouw mag toonen. Het is de ovërtuiging van de genoem de colleges, dat in de toekomst de leiding der zaken zal moeten liggen in de hand Aanbesteding. Op Woensdag 29 Juni a.s. zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, in het gebouw der Zuiderzee-j van de hier zich vormende organiseerende Bezoek aan de Geref. Kerk. Na een korte rustpooze bezocht de Prin ses ook de gereformeerde kerk, aan het einde van de z.g. Kerkstraat gelegen, waar zij ontvangen werd door ds. H. H. Schoen makers, voorzitter van de generale depu tatie der gereformeerde kerken. En ten slotte het roomsch-katholieke kerkje, waar van het klokje luidde, en waar pastoor P. Braak de Prinses verwelkomde. Verschillende woningen op de Brink werden getoond. Het zün aardig-aandoen- de welingerichte, ruime huisjes met een mooien lap grond erbij. De arbeiderswo ningen doen van 2.503.80 per week en de kleinste bevatten een woonkamer keuken, en een slaapkamertje gelijkvloers; boven drie slaapkamers. De middenstands woningen doen van 360400 per jaar, en bevatten beneden een groote woonka mer (met ingebouwd buffet), een eetkamer, een keuken en een klein keldertje; boven twee groote, twee kleine slaapkamers en een badkamer met ingebouwd bad. Het koken, ook door de arbeiders, zal electrisch moeten geschieden. Door de P.E.N. is hiervoor een heele organisatie op touw gezet om het koken op electrici- teit te propageeren. Na het bezoek aan Slootdorp heeft de Prinses nog, vergezeld door den directeur- generaal der Zuiderzeewerken, een bezoek gebracht aan den afsluitdijk en voer zij met eerf directieboot langs het laatste gat. Ook Den Oever bezocht en „De Vlieter". Onze corr. te Den Oever meldt nog: Te ongeveer 6 uur arriveerde H.K.H. te Den Oever, alwaar Zü bq de verkeers- brug uitstapte en vandaar de schutsluizen in oogenschouw nam. Alvorens de verkeersbrug te passeeren werd allereerst een bewqs van toegang tot den afsluitdqk gekocht, waarvan de opbrengst, zooals bekend is, ten bate van het Nationaal Crisis-Comité is. Hierna werden de juist in bedrijf zqnde uitwateringssluizen bezichtigd. H. K. H. toonde hiervoor groote belangstelling. Vervolgens werd de tocht over den afsluit dqk voortgezet tot aan den »kop«. Van hier uit werd per Directievaartuig Vlieter» een tocht van ongeveer een half uur gemaakt naar het sluitgat, alwaar uit den aard der zaak een buitengewoon groote bedrijvigheid heerschte in verband met de vermoedeüjk nog in deze week plaats hebbende afsluiting. H.K.H. werd bq de bezichtiging van de dqkwerken voorgelicht door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler en den ingenieur bq de Zuiderzeewerken J. C. N. Ringeling. Te ongeveer 6.15 werd de terugtocht per auto weder aanvaard. BAD- EN ZWEMVEREENIGING „DE WIEL". Dinsdagavond hield de Bad- enZwem- vereeniging „De Wiel" haar algemeene jaarvergadering. Na de opening werd het woord verleend aan den heer Koerengel, afgevaardigde van de Ned. Zwembond. Spreker hield een interessante lezing, welke werd toe gelicht door lichtbeelden. Hq' liet hierbq het nut van de zwemsport uitkomen waarbü spreker wees op het belang van de gezondheid, welke door de zwemsport wordt gediend. Uitvoerig bleef hq stilstaan bq den invloed op zenuwgestel, de ademhalings organen zoomede het minder vatbaar zqn voor koude. Algemeen wordt het belang van de zwemsport ingezien ook uit een oogpunt van veiligheid, zoodat ze steeds meer wordt beoefend. Aan het einde van zqn lezing wekte spreker de vereeniging op een sportver- eeniging op te richten, welke in het belang van de zwemsport is en zich aan te sluiten bq de Ned. Zwembond. Na eenige discussie besluit de verga dering hiertoe over te gaan. De con tributie 60 cent per jaar, voor adspiranten en ondersteunende leden 30 cent zal door de vereeniging voor de leden van de sportclub worden betaald. Deze contri butie zal ingaan met het derde jaar na de toetreding. Over het eerste en tweede jaar zal resp. verschuldigd zqn '/3 en 213 van de contributie. Alleen de sport- afdeeling wordt lid, terwql niettemin de geheele vereeniging de rechten krijgt, welke aan het lidmaatschap zqn ver bonden. De sportafdeeling blijft een onderafdeeling van „De Wiel". Opgemerkt wordt, dat nu eventueel zwemdiploma's zullen kunnen worden verstrekt. De rekening en verantwoording sluit met een eindsaldo van f 212.58. De obli gatieschuld bedraagt thans nog f 2480. de schuld bq de Boerenleenbank f 800. Uitgeloot werden 5 obligatiën f 10.—, n.1. de nrs. 18, 49, 151, 219 en 224. Na gehouden contröle werd de rekening en verantwoording van den penning meester, de heer J. H. Schene, goedge keurd. De aftredende bestuursleden, mevr. van Huit en de heeren Schmalz en Gorter, werden herkozen. Besloten wordt, zoo mogelqk, dit jaar wederom een cursus te houden in het redden van drenkelingen. Voor de leiding zal worden aangezocht de heer Boon te Den Helder. Ook voor de leiding van de Sportclub zal het bestuur zich wenden tot den heer Boon. Naar aanleiding van een vraag van het Gemeentebestuur inzake toezicht bü het zwemmen door jeugdige personen, besluit de vergadering, zoo mogehjk, een toe zichthouder aan te stellen gedurende drie uur per dag. Bq genoegzame deelname zal wederom een zwemcursus voor kinderen en vol wassenen worden gehouden. Na de rondvraag, waarin eenige interne aangelegenheden worden besproken, volgt sluiting Onze plaatsgenoot de heer W. Schene is geslaagd voor het toelatingsexamen Machinistenschool te Amsterdam. AANBESTEDING. Door den architect Ohr. Dekker werd voor den heer G. Bood aan de Vennik in het café van den heer J. K. Boontjes aanbesteed het bouwen van een boerderij aan de Vennik, gemeente Barsingerhorn. Er waren 12 biljetten ingeleverd, en wel: 3845.— 3874.— 3890.— 3898.— 3950.— 3999.— 4300.- 4300.— 4330.— 4389.— 4580.— 4645.— Gebr. Boekei, 't Veld J. van Stipriaan, Schagen A. Visser, Heer Hugowaard Gebr. Veter, Schagerbrug P. Wardenaar, Haringhuizen Jb. de Graaf, Moerbeek Mol en v. d. Werf, 't Zand A. Droog, Kolhorn Th. Boekei, Schagen J. Faus, N. Niedorp P. Doorn, Sint Maartensbrug C. Dekker, Schagerbrug De gunning werd aangehouden. KERMIS. Onze kermis behoort weer tot het ver leden, het weer, dat de laatste dagen zoo mooi was, liet ons gedurende de kermis geheel in den steek, waardoor het den eer sten dag 's middags zeer stil was. Kermis- Zondag was dan ook guur en koud. Doordat tegen den avond het weer op knapte, trokken er nog velen van buiten hier ter kermis. De danszalen waren druk bezocht, en ondanks een enkele wan klank heerschte er een gezellige kermis- stemming. 's Maandagsavonds trad in de zaal van de heer v. d. Woude voor het voetlicht de maskersspelers, van Bergen. Daar dit gezelschap hier meermalen met succes optrad, kon men ook weer be merken aan het talrijk publiek dat aan wezig was. Als stuk voor dezen avond was gekozen „Overschotje" van Darie Nicademi". Dinsdagavond had ook hier plaats bal met verrassingen, dat ook wel als schit terend geslaagd mag worden geboekt. Ook bq' den heer Kuiper, café „De Vriendschap" heeft men de kermis op zeer gezellige wqze gevierd. Tenslotte rest ons nog café Schenk. De heer Schenk had als band geëngageerd het trio Kees, Aart en Lou. Dit trio was in deze omgeving nog onbekend. Hun eerste optreden mag als goed geslaagd genoemd worden. Maandag trad alhier op de alom bekende Daan Pool, waar Wie ringerwaard de eer had van de eerste uitvoering van zqn nieuwe reportoir. Ook Dinsdag heerschte er een gezellige stemming. Toen het sluitingsuur aanbrak was het ver na middernacht. Vergadering van Dinsdag 24 Mei. Zonder hoofdelqke stemming werd be sloten het wetsontwerp, houdende tqde- lqke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij dadelqk te behande len. Na eenige discussie wordt op voor stel van den voorzitter besloten den spreektqd voor eiken spreker te bepalen op een half uur. De heer Braat (plattel.) critiseertde traagheid van de regeering jegens het Comité voor economisch verweer. Weldra moet melkvee afgeslacht worden, omdat de minister geen afdoende maatregelen weet tè nemen. De regeering verklaart in de memorie van antwoord, dat de toestand der zand boeren de aandacht heeft; die hadden echter al lang geholpen moeten zqn. Was hier minister Posthuma maar, dan zou den evenals in oorlogstqd de maatregelen wel sneller worden genomen. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin de regee ring wordt verzocht den richtprijs der melk van 5 cent, welke bestaansmogelqk- heid biedt, te verhoogen. De heer Van der Sluis (s.d.) merkt op, dat het hier gaat om enorme bedra gen, 100 of 120 millioen. Tegen het meng- gebod komen allerlei klachten. De afzet moet op den voorgrond staan en tegen Duitschland hebben wq toch wel midde len van verweer. Verder is een der mid delen tot verbetering inkrimping van den veestapel. De boter zal door het wets ontwerp op f 1.80 per kg. komen, marga rine wordt verhoogd tot ongeveer f 1.10 verder naar rato. Voorts wacht den brood eters nog een prqsverhooging. Spr. heeft daartegen bezwaar, te meer, daar de boeren slechts een klein deel der vele millioenen zullen krijgen. Hoe zeer overtuigd, dat de boeren geholpen moeten worden, kan spr. zqn stem niet aan dit ontwerp geven. De heer Lovink (c.h.) betreurt, dat er niet meer heil gezocht wordt in po gingen tot verbetering van den export. Hq bepleit een ernstig onderzoek naar de mogelqkheid van herwinning der Engelsche markt. Ondanks de bezwaren tegen het menggebod stemt hq' voor. De heer Floris Vos (m.p.) zegt,dat het wetsontwerp te laat komt en niet ver genoeg gaat. Beter ware een moratorium en directe financieele steun. De heer Bakker (c.h.) betoogt, dat de parlementaire machine te langzaam werkt; hq wil een bepaalde bevoegdheid voor- de regeering bij noodtoestanden. Doch thans moet over de bezwaren van het wetsontwerp worden heengestapt. De heer Am ent (r.k.) wqst op de moeilqkheden van den afzet. Hü zal mee gaan met den voorgestelden tqdelqken noodmaatregel. De heer Van Poll (r.k.) acht het billijk, dat de consumenten ten minste den productie-prqs van boter betalen. Spreker betoogt, dat het menggebod een te zwaren last zal leggen op de margarine verbruikers. Dit is voor spreker een on- overkomenlq'k bezwaar tegen het wets ontwerp. De heer Kersten (S.g.) betoogt, dat de regeering de landbouwbelangen van zich afschuift. Zq toont groot gebrek aan activiteit. De voorgestelde regeling komt te laat en is onvoldoende. Als spreker voorstemd, is het om elke verbetering, hoe klein ook, te aanvaarden. De heer Van den Heuvel (a.r.)acht een richtprijs der melk van minstens 6 cent noodzakelqk. Er zqn misstanden. Consumptie-melk kost in Den Haag 11 cent per liter. De boer krijgt hiervan 3 cent. Hier moet nog iets te doen zqn. Spr. bepleit wqziging van ons agrarisch stelsel Een deel van de exportproductie

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7