Verlaagde Prijzen Het moderne HEERE S. KROM, ALKMAAR VIERDE EN LAATSTE BLAD. VAN ZATERDAG 28 MEI 1932. STADSNIEUWS ST00MERIJ EN VERVERIJ Telefoon 1523 (3 lijnen) Colbertcostuums stoomen f3.90 Colbertcostuums ontvlekken en oppersen f2.00 Onze NAAM waarborgt U zorgvuldige behandeling Winkel: Keizerstraat 31. - Tel. 473 28 rVIEI 1932. PREDIKBEURTEN Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krkjée Met bezoek van Prinses Juliana aan éen Wieringermeerpolder. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Mei. "opT oud!: op: oud: sm. nam. z 29 2.28 14.57 4.47 21.05 5.02 5.36 M 30 2.36 16.08 4.46 21.06 6.08 6.36 D 31 2.46 17.20 4.45 21.07 7.01 7.25 W 1 2.58 18.33 4.44 21.08 7.48 8.10 D 2 3.12 19.48 4.43 21.09 8.29 8.47 V 3 3.32 21.02 4.42 21.10 9.05 9.28 Z 4 3.59 22.10 4.41 21.11 9.41 9.53 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag '28 Mei.. 21.34 uur. Zondag '29 21.35 Maandag 30 21.36 -y- Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Bakker, slaagde '27 Mei voor het te Batavia gehouden examen le stuurman, groote vaart. EEN HOOG E LEEFTIJD. Men schrijft ons: Maandag a.s. hoopt onze oudste in woner, de heer J. van Rijn, zijn 95ste ge boortedag te vieren. De heer v. Rijn is inwonende bij zijn schoonzoon, den heer P. Meurs, Artilleriestraat 42. Van zijn 16e tot zijn 60e jaar was de heer v. Rijn werkzaam als scheepmaker op 's Rijkswerf. JUBILEUM A. GOUDA. De vlag wapperde gisteren op het sta tion. Het was geen nationale feestdag, dus moest er iets bijzonders, iets feeste lijks op het programma staan. En dat was dan ook wel het geval. De heer A. Gouda, de chef van het vx'achtgoederenbureau van de N. S. hier ter plaatse, herdacht het feit dat hij voor 25 jaren in dienst der maatschappij trad. Wat de heer Gouda zoo allemaal in zijn kantoor te doen heeft en hoe hij dat alles voor elkaar zet, dat heeft onze mede werker Levy Grunwald al beschreven, zöodat' wij ons daarvan ontslagen kun nen achten. Hop belangrijk ook een 25-jarig jubi leum is bij de spoorwegen, toch kan de treinenloop er niet door worden veran derd en moet de dienst zijn gewonen voortgang vinden. Het zou trouwens niet in de lijn van den heer Gouda liggen om de dienst door iets persoonlijks te laten stagnéeren. Er moest dus een tijd worden uitge zocht waarop zonder bezwaar de jubila ris kon worden gehuldigd en dat was gisterenochtend om kwart voor tien. De trein van 9 u. 34 was binnenge- stoomd en de reizigers waren gespuid, toen vrijwel het geheele stationsperso- neel in de tweedeklas wachtkamer: kwam, waar de jubilaris met zijn vrouw reeds hadden plaats genomen. Als afgevaardigde van de directie der N. S. nam de heer Haman van der Wal, inspecteur van het Vervoer, het eerst het woord. Buiten is het triestig weer, zoo zei spr., doch heel anders is de stemming hier binnen. Het is de gewoonte van de di rectie dat er de laatste jaren meer werk wordt gemaakt van jubilea dan voorheen. In dezen jachtigen tijd is het wel eens goed een oogenblik stil te staan en aan iets anders dan het werk te denken. De afgeloopen tijd heeft zijn groote en kleine verdrietelijkheden gebracht, maar ook zijn groote en kleine vreugden. Dat alles kunnen wij niet in zijn geheelen omvang meevoelen, maar daartegenover staat dat de wil er wel is. Ik hoop echter dat u er in geslaagd is om het groote in het leven te zien. Een groote steun hebt u ook van uw echtgenoote ondervonden, die u steeds bij uw werk terzijde heeft gestaan en u heeft gesteund. Spr. hoopt dat de verdere jaren van den heer Gouda bij de spoor wegen even prettig mogen verloopen als de afgeloopen. Hij overhandigt hem het gebruikelijke diploma en een envelop met inhoud. Hij hoopt, dat het de eerste een eereplaats in zijn huis zal krijgen en dat hij het tweede niet zal beschouwen als enkel geld, maar als blijk van waar deering. De heer van Emmerik, de stationschef, kwam daarna aan het woord. Hoewel u, aldus de heer Emmerik hier nog maar eenige jaren bent, heb ik u leeren kennen als een goed en een accu- raat ambtenaar en daarbij als iemand met wien het aangenaam is om mee te gaan. Dank zij u, heerscht op het goederenkan- toór een prettige stemming. Wanneer u promotie zult maken, zullen wij u noode hier vandaan zien gaan en wij hopen slechts dat u een station naar uw zin zult krijgen en dat het u bij de maatschappij steeds wel moge gaan. Vrijwel het geheele personeel heeft bij gedragen om een stoffelijk blijk van onze waardeering te kunnen koopen. Spr. overhandigt aan den heer Gouda een fraaien stoel met een rooktafel en een rookstel. De heer Wildschut, de chef van het plaatskaartenbureau, richt als collega enkele woorden tot den jubilaris. In die 25 jaren heb je veel bij de spoorwegen mee gemaakt en ik herinner me wel dat je me eens verteld Hebt dat de eerste dag een „rot" dag voor je geweest is. Wij hebben besloten dezen dag voor je tot een pracht- dag te maken. Spr. feliciteert den heer Gouda hartelijk met zijn jubileum en spreekt de hoop uit dat hij nog vele jaren bij de maatschappij zal mogen dienen. Ook de heer Ekkers van het vrachtgoe derenkantoor releveert hoe de heer Gouda steeds een prettigen geest op het kantooi weet te brengen. Met iedereen gaat u vriendelijk om, zegt hij, én daarvoor zijn wij u dankbaar omdat hierdoor prettig wordt gewerkt, wat in het belang van de maatschappij is. Daarna kwam de heer Gouda zelf aan het woord. Hij dankte de directie, den chef en alle collega's voor de buitengewone hulde hem gebracht en de collega's van alle diensten voor de medewerking die hij steeds van hen ondervindt. Hij geeft hiervan ver schillende voorbeelden waaruit wel blijkt dat onder het personeel een groote saam- hoorigheid heerscht. De restauratrice brengt hij dank voor het feit dat zij de wachtkamer voor deze gelegenheid een eenigszins feestelijk aanzien heeft gege ven en tenslotte den heer Levy Grunwald voor de feuilleton die hij over hem in de „Heldersche Courant" heeft geschreven, waardoor hij ook indirect het werk van de Spoorwegen heeft beschreven en zoodoen de hiervoor reclame heeft gemaakt. Zijn huis stond den geheelen dag voor de collega's open, zoo zeide hij en een ieder die wilde komen was welkom. Met een driewerf hoera op den jubilaris werd deze plechtigheid besloten, waarna de fotograaf gelegenheid kreeg om op het perron een foto te nemen, waarbij voor dezen keer een perronkaartje over bodig was. COLLECTE CRISIS-COMITÉ. De eerste resultaten van de collecte voor de slachtoffers van de crisis, zijn bekend geworden. Woensdag werden de bussen geledigd, die het offer brachten van tweederde van de gemeentenaren. Hoewel het resultaat niet, onbevredigend was en bet comité dankbdar is voor alle verstrekte gaven, is het j toch niet vol doende pm krachtdadig te helpen, waar hulp dringend noodig is. Het comité heeft echter het volle vertrouwen dat de gaven toe zullen nemen, omdat men van alle kanten van den heefschenden nood hoort en zeker gaarne zal willen helpen en zijn steentje bijdragen tot leniging daarvan. Laat de collectanten uw deur niet zon der uw gift voorbij gaan. Alle gaven, hoe klein ook, zijn welkom en u weet dat ze goed besteed worden. UITZENDING VAN KINDEREN. 'Blijkens een advertentie van het „Centraal Genootschap voor Kinder- vacantiekolorries" in dit nummer, bestaat voor ouders of verzorgers die hun zwakke kinderen in aanmerking willen laten komen voor uitzending naar een der Her stellingsoorden van de Vereeniging, ge legenheid daarvan aangifte te doen op Woensdag 1 Juni a.s. tusschen 3 en 4 u. in het gebouw van „Het Witte Kruis" in de Breewaterstraat. OPRICHTING HISTORISCH GENOOTSCHAP. Het ontstaan van den Wieringermeer- polder, is de sluitsteen van meerdere vroeger drooggemaakte belangrijke pol ders, waaruit het aller-noordelijkste deel van Noord-Holland bestaat. Archief-na- vorschingen hebben geleid tot de oprich ting van een „Historisch Genootschap", De kop van Noord-Holland met de eilan den Texel, Vlieland en Terschelling. De zuidgrens van het Genootschap is de oude West-Friesche zeedijk van Me- demblik af tot aan de zuidzijde van de Hondsbossche Zeewering en sluit zich on middellijk aan tegen het Historisch Ge nootschap „Oud-Westfriesland", dat reeds vele jaren bestaat. De zetel van het genootschap is geves tigd te Den Helder, terwijl met het secre^ tariaat is belast de heer KI. F. Oortgijsen, Westgracht 80, aldaar. Bij Koninkl. besluit is de heer H. P. A. Buijsing-Damsté eervol ontslag verleend als burgemeester van Oostvoorne. Voor zijn benoeming te Oostvoorne was de heer Buijsing-Damsté langen tijd burgemeester der gemeente Texel. EEN BELANGRIJKE VRACHTDIENST Voor de visscherij. Herhaaldelijk is in de dagbladen en vooral ook in ons blad de wensohelijkheid betoogd van een vrachtautodienst op het buitenland ten behoeve van de visscherij. Zulk een dienst toch, is naast de spoor wegen wel het aangewezen middel om de zeevisch in den meest verschen toestand bij de consumenten in het buitenland, dus Frankrijk, Duitschland en België te kunnen brengen. Hoewel de toestand in de visscherij, thans verre van rooskleurig is te noemen is het toch goed dat alle krachten in het werk worden gesteld om het contact met de klanten te behouden en uit te breiden, opdat, wanneer de toestanden weer beter worden, men niet van voren af aan moet beginnen om weer in de markt te komen. Ook voor onze stad kan een vracht autodienst van belang zij en wij kunnen melden, dat wij thans zoo'n dienst heb ben. Het is de heer P. F. van Koningsbrug- gen, expediteur hier ter plaatse, die thans eiken morgen (behalve Vrijdags) met zijn auto naar IJmuideh gaat waar- zijn lading door het expeditiebedrijf van de fa. van Zanten wordt overgenomen, welke firma voor verdere expeditie zorgt. Voor vischhandelaren hier ter stede, die hun zaken met het buitenland doen, lijkt ons deze dienst uitstekend en wij hopen dan ook dat de heer Konings- bruggen veel succes met zijn onderne ming zal mogen hebben. SOIREE DANSANTE „HARMONIE". Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de in dit nummer voorkomende advertentie van „Harmonie" waarin een soriée dansante wordt aangekondigd op hedenavond 8 u. in „Casino". Voor bizonderheden zie men de adver tentie in het nummer van Donderdag. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Te beginnen met 1 Juni zal wederom, thans voor den 116en keer, de jaarl. col lecte plaats vinden, ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den „Gewapenden Dienst" in de Nederlanden (Fonds voor Oud-Militai ren). Het Bestuur van voormeld Fonds noodigt de ingezetenen der Gemeente uit deze collecte met ruime bijdragen te steu nen. Het doel is dien steun alleszins waard. Blijkens het laatste jaarverslag worden door bedoeld Fonds 738 verdienstelijke oud-militairen die hulpbehoevend waren geworden, financieel gesteund. Het Fonds onderhoudt bovendien te Leiden het Koninklijk Militair Invaliden huis, waarin aan oud-militairen een aan genaam en gezellig tehuis wordt geboden. Hierin werden in het afgeloopen jaar 44 oud-militairen verpleegd. Gaarne zou. het Fonds zijn hulp in wijderen kring willen verleenen: de geldmiddelen laten echter uitbreiding niet toe. Burgemeester en Wethouders van Den Helder bevelen deze collecte gaarne bij de ingezetenen der gemeente aan. Bij de voltooiing van den Asluitdijk WieringenFriesland. Sluitgat Vlieter afgesloten! Heden kwam het werk tot stand; Holland door een dijk verbonden Met het Friesche Merenland. Hulde voor die pracht-prestatie, Voor dat staaltje reuzenkracht, Voor den strijd, die werd gestreden, Voor het werk dat werd volbracht. Hulde aan de stoere werkers. Aan het vele'personeel. Hulde aan de molens,- kranen, Aan het machtig mat'rieel. Weer een zege is bevochten Op den grooten vijand zee. Dank u! brave stoere zonen, Vader Holland is tevree! d. V. Javastraat 86 te koop, met Tuin, Kelder, 6 Kamers (Suite 12X 4 M.). Te bevragen aldaar. VISSCHERIJ. Door de lage prijszetting, wordt er niet intensief op ansjovis gevischt. Eigenlijk is het nog verwonderlijk, dat er nog inkoop van ansjovis is, want de prijs aan de an- sjovismarkt is nog dalende, zoodat er be grijpelijk geen kooplust voor nieuwe an sjovis kan zijn. Geepaanvoer is er voldoende. De han del is echter matig, zoodat de prijzen aan den afslag niet hoog zijn. Haring doet weinig, evenzoo garnalen, en eveneens platvisch doet weinig prijs. WINKELNIEUWS. In perceel Polderiveg 3 opent de heer A. Tielemans heden een winkel in elec- triciteitsartikelen. De zaak is bescheiden opgezet, doch men vindt er evenwel een keur van lanr- pekappen en schemerlampjes en alle ar tikelen, noodig voor een modern huis met electriciteit. Ook vaste waschtafels kan de heer Tielemans uit voorraad leveren. De heer T. verzorgt zelf de aanleg van electrische Installaties en alle lood- en zinkwerken. „NOORDER KUNSTKRING". Ondervindingen. Wanneer men een tentoonstelling houdt, dan weet men, dat het publiek op het getoonde zeer gevarieerd reageert: En zeker wanneer de aard van de inzen dingen sterk uiteenloopt. In dit geval, nu de expositie van den Noorder Kunstkring, behalve de mooie inzending van Lea Halpern, in hoofdzaak werk van mevrouw Enklaar en Lambert Simon bevat, zijn het speciaal de opmer kingen omtrent het werk van laatstge noemde, die typeerend zijn; Het werk van Mevr. Enklaar is klaar en duidelijk voor iedereen verstaanbaar. De eerlijkheid, waarmee hierin de natuur is tegemoet getreden, brengt geen moei lijkheden voor wie dan ook, om deze kunst te kunnen waa«leerent- Lanrbert Simon daarentegen heeft spe ciale motieven, die hem leiden tot zijn af wisselende vormgeving. Het publiek verlangt in de eerste, twee de en derde plaats een duidelijke, desnoods fotografisch zuivere vormen uitdrukking. In de vierde plaats pas komt een waar- deering voor eventueele kleuren- en com positie-schoonheid. Lambert Sinrons' volgorde is anders. Als schilder plaatst hij voorop een schoonheid gevormd door harmonische kleurcombinaties en overgangen, mèt rus tige en bewust schoone oompositie van vorm en vlakverdeeling en lijn. Dit is zuiver de „schilder" die spreekt; een schil derij moet als kleurenvorm geheel mooi zijn. In de tweede plaats komt pas een mo tief, dat zoo mogelijk een beteekenis heeft, zoodat in de derde plaats de voor stelling komt. Wanneer* menschfiguren als motief zijn gebruikt, komt de .juiste anatomische vormgeving dus pas zóó laat aan de beurt, dat deze zal moeten worden opgeofferd aan de schoone lijn, tenminste de schoone lijn mag niet.bedor ven worden door anatomisch juist te wil len afbeelden. Met dat al is hij in staat speciale stem mingen, hetzij in het serene, hetzij in het zwoele van een kroeg-dansant zuiver te benaderen. Sterker van expressie dan een fotografische weergave zou geven. Toch voelt hij zich. blijkens het geëxposeerde werk, sterker tot het serene aangetrokken. En wanneer daar een schilderij is, dat sterk doet denken aan de rust, die van I de vroeg-renaissance fresco's uitgaat en mensehen uit het publiek zeggen: dat is toch onmogelijk, dat een kind met een lammetje vrijt, en wat zal dat kind een Pijn in zijn nek krijgen, dan denkt men toch wel: wat moet u toch weinig gezien hebben van de wereld en weinig van wer kelijke kunst. En wat is het dan ook noodzakelijk, dat u eens kennis neemt van wat er op ge bied van kunst te zien is. Ja, ock gij, lezer, die nog niet op de tentoonstelling ziit ge weest. EEN KEGELFESTIJN IN „UE POOL". „Hard gaat-ie" bestaat veertig jaar. Onze oudste plaatselijke kegelelub „Hard Gaat Ie", bestaat veertig jaar. Gedurende al dien tijd hebben de leden de ballen laten rollen en de kegels omgesmeten. Wat een afstand zullen de ballen in al dien tijd hebben afgelegd, misschien wel gelijk aan den omtrek van de aarde. Kegelen is een gezellige sport. De jas gaat uit en in het overhemd doet men aan het spel. Met de jas wordt ook de conventie uitgetrokken. Een kegelclub is een vereeniging van mannen die kegelen en die dan geen tijd hebben voor iets anders, of het moest zijn om de dorst te lesschen, want weet u, kegelen maakt dorstig en daarom-zijn ook alleen in café's kegelbanen. Wij hebben het niet uit eigen ervaring, maar wij hebben hooren verluiden dat vele mannen het kegelavondje aangrijpen als een excuus om eens uit den huiselijken kring te breken om eens één keer in de week „entre-nous" te zijn. „Wat" hebben de vrouwen toen gezegd, „jullie kegelen, wij gaan ook kegelen", en Zoodoende zijn ereenigè dames-kegelclubs opgericht, die soms ernstige rivalen blijken te zijn voorde „sterke" vereeniging. Zoo bestaat „Hard Gaat Ie" dan veertig jaar, wel een bewijs, dat het kegelen in den-smaak .valt,en hek -bestuur- Jiad-éan ook besloten dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Te dien einde was een concours geor ganiseerd, hetwelk gisterenavond in „De Pool" werd begonnen. Behalve door den Helderschen Kegel bond werd hieraan ook deelgenomen door den Alkmaarschen Kegelbond, want de relaties van »Hard gaat ie« met dien laatsten bond zijn hecht en sterk. Oorspronkelijk was hier in het Noor den van Noord-Holland alleen de Alk- maarsche Kegelbond. De animo in Den Helder voor het kegelen werd echter zoo groot, dat hier ter stede ook een bond kon worden opgericht. »Hard gaat ie« bleef echter ook den ouden bond getrouw, al is zij ook in de plaatselijke club niet te onderschatten. Het concours zal een dag of tien duren en alvorens de laatste bal wordt gewor pen zal er ernstig gestreden worden, want meer dan driehonderd kegelaars komen in die dagen naar hier om hun krachten met elkaar te meten. Veel ups en downs heeft »H. G. I,« in de veertig afgeloopen jaren niet gekend. Waarom zou dat ook. Men was met een gezellig clubje onder elkaar, men kegelde en men was tevreden, wat wilde men meer, kegelaars zijn geen ruziezoekers. DEN HELDER Zondag 29 Mei 1932 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat), 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. A. G. Vorstman, van Anna Paulowna. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Gereï. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. MII. Tehuis, Kanaahvpg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Gcref, Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., dienst Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. Is. v.d. Knijff, van De Krirn (Ov.) Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Niet heerschen, maar vreugde wekken" Doop Donderdag 2 Juni nam. 8 uur Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u„ Ds. J. II. Vaandrager Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 2e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger del Hëlls. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u„ Heiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u„ Opehlüchtsamenkomst 's Avonds 8 Heilsbijeenlcomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Dat blijkt ook wel uit het voorwoord, l dat de voorzitter van »H. G. I.« in het 'feestprogramma schrijft en dat wij hier gedeeltelijk laten volgen. In het café ,,'t Centrum" (thans „Tivoli- i Bioscoop") lag buiten in den tuin eén kegelbaan, welke niet overdekt was; alleen i was er een hokje voor den kegeljongen, waarin hij kon schuilen als het regende. Tijdens een gezellig uurtje in hotel „Bellevue" werd het plan geopperd, kegels en ballen te koopen en de kegelsport te gaan beoefenen. De heeren O. S. Ja ring, A. Krijnen, J. vah Twislc, F. van Twislc en W. Lammers, thans nog eere-lid van „Hard Gaat Ie", lapten wat geld te zamen en gingen naar Haarlem, waar* een ver- lcooping was op dat gebied, en kochten daar het benoodigde materiaal. De prijs viel zoodanig mede, dat er nog geld over was een goed begin waarop beslo ten werd den verderen dag in Amsterdam door te brengen. Dien avond werd er in het„Rembrandt"« De jubilaris A. Gouda met zijn echtgenoote, tusschen chefs en personeel der Spoorwegen. (Zie het verslag elders op deze pagina.) De plaatsing van den gedenksteen in de Ned. Herv. Kerk bij Sluis linde Wieringermeer. De prinses luistert naar de rede van Prof. Slotemaker de Bruïne. Prinses Juliana opent de waterleiding in de Wieringermeer bij Sluis I. (Slootdorp) De sohoolkinderen van het dorp juichen de prinses toe. De persoon op den voorgrond is Ir. Roebroeck van dèrr WieringermeerpoMer,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 13