HET BINNENHOF OP EN OM L Isa De hulp aan de melkveehouderij. - Crisiswinst van het publiek. - De „aller armsten". - De ruzie Verschuur-Post- huma. - Subsidie aan kerkgenootschap pen. - Ponden-verlies Nederl. Bank. direct practisch en menschlievend nut. trad op en trachtte haar leus: ..Zoolang niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden door middel van inslaande aanschou welijke voorbeelden-in-het-water te propa- geeren. Inwijding Berlage-brug. Dat water daar hebben we in Amsterdam, het Venetië van het Noorden, tenslotte naast gevaren, die lichamen als die Reddingbrigade tot oprichting brachten en tot activiteit aan zetten, dan toch ook maar veel schoonheid aan te danken. Wij kregen er nu, als laatste aan winst, b.v. de brug over den Amstel bij de Amstellaan aan te danken, die een stuk schoone moderne architectuur is van Holland's eersten bouwmeester Berlage. Deze nieuwe brug moest naar de bedoelingen van het Ge meentebestuur behalve een bouwwerk, dat de eischen van de practijk op eerlijke en daardoor ook meteen schoone wijze dient, tevens een monument zijn waarmede de hoofdstad Berlage een blijvende hulde biedt voor het vele, dat hij voor de stad, met zijn nieuwe Beurs, zijn uit breidingsplannen, zijn tallooze adviezen, ge daan heeft. Zij draagt dan ook met haar mid den-toren en andere niet direct practisch nood zakelijke gegevens een meer symbolisch, mo- numentaal-decoratief karakter dan haar „voor ganger", de brug over den Amstel bij de Cein tuurbaan, die indertijd eveneens door Berlage werd gebouwd. Dezen Zaterdag wordt deze nieuwe Berlage- brug officieel ingewijd. Behalve voor een betere verbinding tusschen Zuid en de Transvaal- buurt en Watergrraafsmeer, heeft zij, voor al ook voor het van buitenaf komend en door gaand verkeer, groote beteekenis. In den ver volge zullen de auto's, vrachtwagens, fietsers, enz., die van onzen Gooischen buitenkant ko mend naar Haarlem en omstreken wenschen door te riezen of omgekeerd, niet meer ge noodzaakt zijn de binnenstad door te rijden, - maar zullen zij dank zij deze brug, langs de breede wegen van onze nog niet door een druk verkeer verstopte Zuidelijke buitenwijken, den Amstelveenschen weg bij het Stadion kunnen bereiken en aldus, via de Hoofdweg, geheel buiten het eigenlijk centrum om, op den weg naar Haarlem kunnen aanrijden. Wat in alle opzichten een groote verbetering zal betee- kenen, uitgezonderd dan voor hen die indertijd aan een dier breede wegen in Zuid zijn gaan wonen, omdat het daar zoo stil en rustig en ver verwijderd is van claxon-lawaai en ben- zine-dampen! P WEEK- KRONIEK Voor het landbouwbedrijf de melkvee houderij hebben deze week in de Tweede Kamer zeer belangrijke momenten gegolden. J.l. Dinsdag heeft men onmiddellijk na de opening der zitting het ontwerp tot tijde lijke hulp aan de melkveehouderij op de agenda geplaatst, zoodat aanstonds met de behandeling begonnen kon worden. Wat de wetsvoordracht beoogt is wel al gemeen bekend. De „richtprijs" van de thans zoo erbarmelijk in prijs gedaalde melk zal worden gebracht op 5 cent per K.G. De on geveer f ioo millioen, die deze maatregel vordert, zal moeten worden gevonden op de verbruikers van boter, kaas en margarine! Om het Overschot van boter weg te werken, vraagt de Regeering de bevoegdheid de margarine-fabrieken te verplichten, minstens 25 pet. boter in hun product te verwerken. Laat ik aanstonds vermelden, dat bedoeld ontwerp-wet ons Lagerhuis betreft in het Staatsblad zal komen. J.l. Woensdag in den vooravond heeft men de wetsvoordracht aanvaard met 53-12 stemmen. Slechts de Sociaal-Democraten bleven onvermurwbaar! Wat de gevoerde debatten betreft, duide lijk bleek, dat niemand wilde achterblijven bij het steunen van den in nood verkeerenden landbouw. Doch het Regeerings-voorstel ont moette bij de niet minder dan 17 sprekers over deze zaak weinig anders dan critiek, critiek en nog eens critiek! Bijna algemeen vroeg men om iets anders en beters, maar niemand wist er iets wezenlijk-aantrekkelij- kers, tegenover te stellen, of althans direct- bruikbare plannen op den voorgrond te plaatsen! Van de zijde der communisten werd schamper gespot op de lapmiddelen der Re geering, maar toen 't op stemmen aankwam waren de heeren verdwenen. De Sociaal-Democraten konden er maar niet overheen komen, dat de margarine en d? melk duurder zal worden gemaakt. Ook de toezegging van den minister, dat 2 mil lioen onvermengde margarine voor de „aller armsten" zal worden vervaardigd, om onder hen'via „boter-kaarten" te worden ge distribueerd, baatte blijkbaar niet. Zelfs de heer v. d. Heide, die oorspronkelijk toch niet zoo heel afwijzend tegenover de wetsvoor dracht stond, werd ten slotte niet gewonnen. En toch is er immers, zeer veel te zeggen voor de uiteenzetting des ministers, dat het publiek nu schromelijke crisis-winst maakt ten koste van het boerenbedrijf. Hij deed be grijpen, dat het publiek in gewone tijden f 270 millioen uitgeeft voor melk. Als nu de richtprijs voor de melk op 5 cent voor de industrie-melk wordt gebracht, verkrijgt men nog slechts een totaal bedrag van f 170 mil lioen waaruit volgt, dat het publiek f 100 millioen bezuinigt bij gelijk melkverbruik. Aldus nog 'n „meevallertje"! Maar zooals gezegd: de Sociaal-Demo craten meenden goed te doen om „neen" te blijven zeggen. De heer Braat ging geweldig te keer tegen het voorstel. Hij noemde de 5 cent voor een liter melk „een hongerprijs". Hij diende een motie in, vragend om een hoo- geren melkprijs. De motie werd ondersteund door de Kersten-menschen en de heeren Wijnkoop en Floris Vos, en kwam dus in behandeling. Zij werd echter verworpen met 775 stemmen. De Katholiek Max van Pol! sprak de vrees uit, dat hij niet met de Re geering kon meegaan. Zijn ernstigste be zwaar schuilt h- het meneeebod en wel voor namelijk omdat een nieuwe belasting wordt gelegd op de financieel-zwakken, de crisis slachtoffers. Voorts klaagde hij over het gebrek aan planmatigheid bij de Regeeringsvoorstellen. De heer Kersten (St. Geref.) moet even eens gerekend worden tot de felle critici, hoewel hij ten slotte toch wel met den mi nister wil meegaan, omdat het wetsvoorstel in elk geval „iets" bréngt. Wel noemde hij dat iets een „jodenfooi" en had hij duizendmaal liever gezien dat door de Regeering de grondlasten en die der Soc. Verzekering waren overgenomen, be nevens dat de grenzen voorgoed potdicht werden gegooid. Wat dichter bij den minister stond dr. Lovink (C. H.), hoewel hij het Regeerings- voorstel niet minder dan „een knoeiboel" noemde. Krachtig pleitte hij voor het terug winnen van afzetgebied in Engeland, waar wij ons op Duitschland „blind gestaard" hebben. Meer welwillende critiek leverden de h.h. Ebels (V. D.), Bierema (V. B.) en Van Rap- pard (V. B.), Bakker (C. H.), Ament (R. K.), v. d. Heuvel (A. R.), Marchant (V. D.) en v. d. Heide (S. D. A. P.). Bezwaren hadden zij allen. De heer Ebels achtte het menggebod het meest-bedenke- lijk. De heer v. d. Heuvel wilde ook de con sumptie-melk bij de regeling betrekken. Hij en de heer Bierema vroegen krachtiger maat regelen tegen Duitschland. Ook wilde de heer v. d. Heuvel Regeeringsbevoegdheid om door middel van de crisis-zuivel-centrale zui velproducten te doen opkóopen. De heer Marchant wees erop, dat het hier gaat om het redden van een bedrijf, dat voor ons land onmisbaar is. Het treffen der margarine-eters stond hem echter zeer tegen. Liever was het hem de gelden te vinden in den boterprijs. Er was één afgevaardigde die het feit moet aan den balk! aan de Regeering zijn.... diepe erkentelijkheid en dankbaar heid voor den te bieden steun meende te moeten aanbieden, en dat wasdr. Kor- tenhorst! Edoch: ook hij étaleerde ernstige bezwa ren. Maar geen onoverkomelijke. Het minst-ontevreden bleek wel de heer Van Rappard, die zich aansloot bij dr. Lo vink wat betreft diens aandrang om afzet gebied in Engeland voor de boter te zoeken. Mede pleitte hij voor steun voor de var kensfokkerij. En het aanhangige ontwerp wenschte hij zoo spoedig mogelijk te zien aangenomen. J.l. Woensdagmiddag kwam minister Ver schuur aan het woord. Reeds heb ik het een en ander meegedeeld uit zijn rede. Van groote beteekenis was de mededeeling van den bewindsman, dat de Regeering ge neigd is een strengere houding jegens Duitschland dat onzen landbouw-expert zoo onbillijk benadeelt aan te nemen. De houding van Joris Goedbloed kan met 's lands belang niet in overeenstemming blij ven!" riep Z.Exc. uit. En hij wees de Kamer erop, dat als de Regeering in dezen eenmaal „a" zal hebben gezegd, de Kamer ook „b" moet laten volgen welke opmerking de h.h. v. d. Waerden (S.D.A.P.) en Bierema (V.B.) uit hun tent lokten door te laten voelen, dat de Kamer nog geen ,,a" gezegd had. Minis ter Verschuur haalde zijn schouders eens op en zei: Daar heb je het nu al.... Altijd be zwaren, terwijl men de Regeering van alle kanten slap- en traagheid verwijt.... In Berlijn zijn thans Nederlandsche onder handelaars aan het werk. Slagen zij in geen enkel opzicht, dan zal de Regeering dus haar tanden laten zien.... Velen zullen uitroepen: eindelijk Over de geruchtmakende zaak-Posthuma- Verschuur heeft de bewindsman ook gespro ken. Z.Exc. bleek de „grofheid" van den oud minister thans boerenaanvoerder, vroeger (in oorlogstijd) de gehate man op het plat teland! 't Kan verkeeren, zei Breeroo. niet te kunnen begrijpen, omdat volgens mr. Verschuur de ander weten kon, dat de Regeering heusch niet werkeloos terneer zat. Maar er zijn blijkbaar „twee Posthuma's", veronderstelde de bewindsman. Eén van het Comité en één van de Commissie van Over leg Over het te laat aangekomen telegram legde mr. Verschuur uit, dat hij „de be roemdheid van den geadresseerde had over schat".Het telegram had hij gericht aan: Posthuma, voorzitter Comité van Verweer. De bode van het Departement, die het tele gram naar het telegraafkantoor bracht een doorgefourneerde ezelkon het depêche niet afzenden, omdat het als zijnde onvoldoende geadresseerd werd geweigerd. De snuggere kerel hield daarop het telegram een dag en een nacht in zijn zak! „Als de Kamer wil, dat ik voortaan zelf de telegram men wegbreng, dan moet ze het maar zeg gen", bood mr. Verschuur royaal aan. (Groote Vroolijkheid Vermeldt zij voorts, dat steun aan varkens-, rogge- en haverteelt in overweging is. Voor de behandeling der vele ingediende amendementen mag ik wel naar het verslag verwijzen. Van belang was een succesje van den heer Boon (V.B.), die een amendement aangenomen heeft om uitdrukkelijk in de wet vast te leggen, dat de Regeering bevoegd is, onvermengde margarine te doen vervaardi gen ter uitdeeling aan „behoeftigen". Ook is van belang dat een amendement- v. d. Heuvel werd aangenomen, dat mogelijk maakt de consumptiemelk bij de regeling te betrekken. Tevens werd een amendement- v. d. Heuvel aanvaard, aan de Crisis-Zuivel- Centrale de bevoegdheid schenkend, zuivel producten aan te koopen en te verkoopen. (Voor eventueele opslag). Minister Verschuur heeft ten slotte zijn ontwerp, in hoofdzaak weinig gewijzigd, er door gekregen. Spoedig zal de Eerste Kamer het ontwerp ter behandeling krijgen. De uitkomst is niet twijfelachtig. Moge men met bekwamen spoed de rege ling „in kannen en kruiken" gieten! De vorige week is in de Tweede Kamer nog behandeld de motie-Drop (S.D.A.P.), vragend een nadere regeling der subsidieering van kerkgenootschappen, godsdienstige ver- eenigingen en cultureele organisaties. Men weet, dat het ging om de rechtmatig heid van de Staatssubsidie aan kerkge nootschappen enz. in de Limburgsche mijn streek. De belangrijke kwestie van scheiding tusschen Kerk en Staat werd er ook bij be trokken. Iets positiefs heeft het debat niet opge leverd. De motie werd verworpen met slechts den steun der sociaal-democraten. Minister Reymer was van meening, dat groote principieele vraagstukken bij deze zaak gerust achterwege kunnen blijven. De Staat treedt eenvoudig op als groot-werk gever en als zoodanig heeft hij voor de materieele zoowel als de geestelijke behoef ten van de arbeiders te zorgen. Ook de parti culiere mijnen blijven in deze niet achter. De minister achtte continuatie in de sub sidieering alleszins noodig, want de kerk genootschappen en godsdienstige vereenigingen moeten weten waar ze aan toe zijn. Voor een zeer groot deel sloot mr. Reymer zich aan bij hetgeen door de heeren Maenen en Hermans was betoogd. Men mag „cultu reele vereenigingen niet op één lijn stellen met kerkgenootschappen en godsdienstige vereenigingen, zei de bewindsman. Ook be aamde hij, dat er slechts sprake is van een allerminimaalsten steun. „Wat de heeren nu op touw zetten, be schouw ik als de storm in een glas water", voegde de minister de Soci's toe, die hij voorts inconsequentie verweet, omdat zij de arbeidsvoorwaarden in de Staatsmijnen min der aantrekkelijk willen gaan maken dan in departiculiere mijnen. „Wanneer men een ander stelsel wil" aldus nog Z.Exc. „dan moet men bewij zen, dat het huidige niet voldoet. En daarin is de heer Drop niet geslaagd". Zooals reeds gezegd: de motie duikelde. En daarmee was de reeds bij zoovele be- grootings-debatten naar voren gekomen kwes tie weer voor geruimen tijd van de parle mentaire vlakte verdwenen! De Eerste Kamer heeft aangenomen de ontwerpen wettelijke voorziening in verband met de medewerking van Stad en Lande van Gooiland in het Gooische Natuurreservaat; het ontwerp in verband met het Pondenverlies der Nederl. Bank en de wijziging Postspaar- bankwet. Parlementariër. Nou, nou hebben we lol gehad. Ik kom daar gisteren op kantoor van de krant en toen stonden er een heele hoop bloemen en toen zei d'r een meneer dat 'r een juffrouw jarig was en toen heb ik d'r ook mogen feliciteeren en toen heb ik ook gezongen van Antje is jarig, Antje is jaaaa.. .rig En ik geloof dat ze het wel mooi heb ge vonden en de taartjes waarre lekker. En, nou is dan toch eindelijk het mooie weer weer gekoomme en dat vind ik wel prettig want nou kenne we weer in de zon looppe en dat moet ook, want Wimpie moet bruin wordde en dat vind die meneer van de krant ook wel lollig dat het nou weer mooi is want die zit altijd te zwemme smorgens en dat heb ie nou niet kenne doen met dit kouwe weer maar nou doet ie dat weer. Die had de heele tijd kwaaie zin en een rooie neus. Kwaaie zin heb ie gehad omdat ie niet zwemme kon en dat andere, die rooie neus, heb ie omdat ie geloof ik verkouwe is geworde, maar dat weet ik niet precies En nou heb m'n kleine zussie ook ge wandeld. Zelf heb je nog niet glooppe maar in een waage geleege en m'n vader was d'r ook bij en ik heb het ook eens moogge doen met den waagge douwe maar dat heb ik zeker weer niet goed gedaan want ik ben teegen een meissie opgereede die met een matroos stond te praatte en daar ken ik toch niks aan doen, waarom moette die meissies nou ook juis ergens gaan stana as Wimpie d'r an komp. En m'n zuster had ook natuurlijk weer wat te vertelle toen die dat hoorde en toen heb ik stiekum wat jeukpoeder dat ik van Heintje gekreegge heb in d'r hals gegooid en nou zat ze de heelle tijd te krabbe en toen Jaap dat zag dat me zuster zoo zat te krabbe toen schoof ie een stukkie opzij en anders zit ie altijd vlak tegen d'r an en toen werd m'n zuster ook nog kwaad op hem, maar dat is wel eens goed voor 'm want die buil die ie op z'n kop heb gehad met de luilak zit er nog altijd op maar is niet meer zoo dik. En op school heb ik al weer straf gehad. En dat vind ik nou juist altijd zoo gek. Ik kan nou maar niet begrijpe waarom ik nou altijd op m'n kop hebbe moet ik doe toch niks en as ik wat zeg dan doen ik dat al leen maar as de andere kinderen niks weette. We waaren van de week met de Needer- landse taal bezig en dat ken ik goed en nou vroeg de meester wat en daar wisten de kinderen geen antwoord op te geeve. En toen zeit ie Wimpie, zeg jij me eens wat harder loopt as een mensch en toen zei ik een paard. En toen zeit de meester weer, Wimpie zeg jij me eens wat kan beter springe as een mensch.. Oei, dat was moeielijk maar eindelijk wist ik het toch en toen zij ik een vlooi en toen begonne de kindere te lagge en werd de meester al kwaad en toen zeit ie weer Wimpie nou moet ik een goed ant woord hierop van je hebbe en nou moet je mij presies zegge wat ruikt beter as een mensch. Nou dat vond ik gemakkelijk en ik zei direct een viooltje en toen werd de meester heelemaal kwaad. Toen zeit ie ik zal je wel viooltjes laatte ruike en toen kreeg ik al weer een heele hoop strafregels. De meester kan zeker niet hebbe dat de kindere lagge.... En van de week heb ik ook bij een meneer op de fiets moogge zitte dat was een meneer met een kaalle kop en die is ook bij de krant die drukt allemaal de letters op de krant en toen die eens op de fiets langs kwam toen heb Wimpie gevraag of ie d'r achter op mog en dat mog ie maar dat heb ik zeker alweer niet goed gedaan want toen ik d'r af sprong toen kreeg die meneer een douw en toen heb ie tegen een heel dikke juffrouw opgereeie en wij laagge allebij op de grond en de fiets ook, alleen stond die dikke juffrouw nog op d'r beene en toen vroeg ze ook nog of we van plan waaren haar op den grond te gooie. En de Do X heb hier ook langs gevloogge en dat heb ik niet gezien en de O 9 heb ook vast gezeette op het matrozenkerrek- hof en ze zaten heelemaal vast en nou heb ik gedroomd datte dat allemaal sardientjes in blik gewordde waarre. Nou nu moet ik weer ophoue want die strafregels van dat ik niet aan viooltjes ruikke mag, of ik weet ook niet precies wat ik schrijve moet, heb ik nog niet af en nou moet ik voortmaakke. Nou dag hoor tot de vollegende week aan maar weer hè.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 21