io-programma. DeverduisteringszaaktcAlkmaar, verdachte daarin geen zitting had, doch De Statendam in een storm. Het vergaan van de Georges Philippar. Van links en rechts 459e STAATSLOTERIJ Binnenland. L)e assistent van den gemeente-ontvan ger te Alkmaar verklaart, dat hij ver dachte meermalen geld heeft uitbetaald in tegenstelling met de verklaring van verdachte, dat hij maar eenmaal ten kantore van den gemeente-ontvanger is geweest. De accountant, S. J. A. Keesom, had argwaan tegen verdachte gekregen, toen r» ij. «ii het nieuwe bestuur werd gekozen en alleen de administratie voerde. Hij had dadelijk als deskundige de afwezigheid van kasboeken vastgesteld. Deze vond het vreemd, dat de bedragen, welke ontvangen werden en per giro DE HONDERDDUIZEND. In hooger beroep te Amsterdam. Voor het Amsterdamse!) gerechtshof heeft zich in hooger beroep te verant woorden gehad mr. H. A. J. M. K. te; werden overgemaakt, wel in de kasboeken Amerongen, voorheen advocaat te Alk-zyn teruggevonden en veel grootere be- maar, die op 23 Februari door de recht- J dragen ten kantore van den gemeente- bank te Alkmaar wegens verduistering, ontvanger ontvingen, die naar de bank meermalen gepleegd van effecten van het werden overgemaakt, niet werden inge- buis van Zessen en van ruim f 79.000 aan schreven. gelden van het bestuur van de bijzondere Hij had geconstateerd, dat er een tekort meisjesscholen, is veroordeeld tot een van f 114.000.was. gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met bevel tot gevangenneming. Het O.M. had drie jaar gevangenisstraf geëischt met bevel tot gevangenneming. De dagvaarding noemde als totaalbe drag f 107.971. De stichting het Huis van Zessen is in het leven geroepen door De rijksaccountant echter was, na een onderzoek der boeken tot de conclusie gekomen, dat er een tekort was van f 79.650.72. Nadat het getuigenverhoor was geëin digd, deed mr. Jolles den verdachte nog eenige vragen. Deze ontkent pertinent - bert°g van (jgrgejjjke gr0ote bedragen te hebben Aosta. Er waren drie directeuren ver- wegsge*aakt%ls hem ten laste is gelegd. la2:'2e 1T Sm°™!.Hü is overtuigd, dat er fouten gemaakt danig een onbeperkt vertrouwen. Men had van de verduistering niets bemerkt, omdat verdachte steeds zorgde, dat de rente der effecten tijdig aanwezig was. Voor het hof blijft verdachte zijn ver klaring, voor de rechtbank te Alkmaar afgelegd, handhaven. Hij erkent de effec ten van het huis van Zessen te hebben verzilverd, maar ontkent deze te hebben willen verduisteren. Gedeeltelijk erkent hij de verduistering ten nadeele van de O.L. Vrouwestichting. Vervolgens vangt het getuigenverhoor aan. De eerste van de elf getuigen, mr. J. S. L. Aghina, auditeur-militair te 's-Hertogenbosch, sinds 1900 voorzitter directeur van het Huis van Zessen. De getuige verklaarde, dat de verdachte misbruik van het vertrouwen heeft ge maakt, door de beide andere directeuren in hem gesteld. Hij gebruikte de vol macht, die hij gekregen had om de stukken te lichten. Verdachte verklaarde, dat de officier van justitie ingreep, toen personen, die beloofd hadden, dat de zaak niet vervolgd zou worden, hun stilzwijgen verbraken. De verdachte verklaart, dat hij pas in de tweede helft van 1929 tot het inzicht was gekomen, dat hij bezittingen van de Zusters van de O. L. Vrouwestichting had verduisterd. Wel wist hij eerder, dat de zaak in de war was, hij gaf toe boven zijn stand geleefd te hebben, maar niet wegens zijn particuliere leefwijze, maar door al wat hij gedaan had voor zijn familie en openbare zaak. Zijn inkomen bedroeg f20.000 a f 30.000 Hij wist eigen lijk nooit precies wat hij verdiende, aan gezien de boekhouding van zijn zaak bijna drie jaar ten achter was. Verdachte erkent te veel hooi op zijn vork genomen te hebben. zijn In de boekhouding van de O. L. Vrouwestichting. Verdachte verklaart, dat het onmogelijk is, dat f79.000.door hem is weggemaakt; dan zou alleen over 1929 f 50.000 door hem zijn weggemaakt, in een jaar, dat zijn inkomsten f 20.000. bedroegen. Het requisitoir. Bevestiging van het Alkmaarsche vonnis geëischt Dan is het woord aan den procureur- generaal, mr. Bauduin. Door een arrest van den lioogen raad is het verweer van verdachte reeds ter zijde gesteld, toen het moest beslissen of de zaak naar het hof moest worden ver wezen. Verdachte geeft toe, dat hij de effecten toebehoorend aan het Huis van Zessen, zich heeft toegeëigend, tezamen een be drag van f 30.000 of f 40.000. Dat ge schiedde in de jaren, dat hij nauwelijks zijn eerste schreden op het pad van de advocatuur had gezet. Spr. acht het ge pleegde feit buitengewoon ernstig, moreel en maatschappelijk. Verdachte geeft ook toe zich f 19.500, toebehoorende aan ver schillende scholen en instellingen heeft toegeëigend. Hij had dit geld krachtens een volmacht onder zijn berusting. Spr. achtte de ten laste gelegde ver duisteringen bedreven. Verdachte leefde op grooten voet en heeft het groote ver trouwen, dat te Alkmaar in hem werd gesteld, schromelijk beschaamd. Het heeft den procureur-generaal gehinderd, dat verdachte de schuld op den boekhouder d6 Witte heeft willen schuiven, wat blij- Op nummer 6321. De hoofdprijs van de Staatslotery is Donderdag gevallen op nummer 6321. DIENSTWEIGERING. Het hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep behandelde de zaak tegen D. \V L. zeemilicien-kok der 3e. kjasse, die, dooi den zeekrijgsraad te Willemsooid ^tas veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zon der ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. B. had geweigerd te voldoen aan het door hem door een officier van gezond heid gegeven bevel om zich te ontklee- den ten einde aan een geneeskundig on derzoek te worden onderworpen. Op de hem door den president gestelde vragen antwoordt B. dat hy niet bij een organisatie van dienstweigeraars is aan gesloten, doch wel vergaderingen van dienstweigeraars heeft bijgegewoond en i hun brochures heeft gelezen. Hij heeft i geen bewaren tegen den staatsdienst in het algemeen, maar heeft toch geen be roep op de Dienstweigeringswet willen doen, omdat hij liever tien maanden ge vangenisstraf die hij volgens zijn bereke- ing zou krijgen, dan twintig maanden werken in eenanderentak van staatsdienst. De advocaat-fiscaal wees erop, dat deze beklaagde meer practisch dan ideëel is aangelegd, getuige zijn vergelijking van den duur der straf met die van te werkstelling by een anderen tak van staatsdienst.De advocaatfiscaal requireer- de dat de hoofdstraf tot tien maanden gevangenisstraf zal worden gebracht doch dat het vonnis overigens zal wor den bevestigd. De raadsman, mr. van Meeverden ving zijn pleidooi aan met er op te wijzen dat het voor hem, die zich met de idee der dienstweigering niet kunnen vereenigen, moeilijk is zich in den gedachtengang der dienstweigeraars te verplaatsen. Hij sloot zich voor wat den eisch tot vermindering van de hoofdstaf betreft, bij het requisi toir van den advocaat fiscaal aan, doch vroeg tevens aan het ontslag uit den militairen dienst de ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen te verbinden, nu gebleken zou zijn dat deze beklaagde toch niet voor den militairen dienst te gebruiken is Het Hof- zal in deze zaak later uit spraak doen. VERDRONKEN. De ongeveer 20-jarige cartonbewerker Blauw te Veendermeer, naby Winscho ten is daar Woensdagavond bij het vis- schen te water geraakt en verdronken. SEINWACHTER VERDRONKEN. Donderdagochtend ongeveer 7 uur 30 stopte een trein voor onveilig signaal by het station Hillegom. De seinwachter N. G. is toen verdronken in de spoorsloot ge vonden. AUTO IN BRAND. Woensdagmiddag is op den Spaam- wouderweg in den Haarlemmermeer een particuliere auto, vermoedelijk door een weggeworpen eindje brandende ciga- ret in brand geraakt. De bestuurder, die alleen in den auto zat, wist zich te red den, doch kreeg ernstige brandwonden in het gelaat. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De auto is grootendeels ver brand. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Donderdagmiddag zouden op den Mep- pelerweg bij Zwolle twee auto's elkaar passeeren. Een der auto's raakte hierbij den fietsrijder J. Boss, uit Zwolle. Deze werd aan den kant geslingerd en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij op slag dood was. DE MOORDAANSLAG AAN DEN HEERENSINGEL TE HAARLEM. De Haarlemsche rechtbank heeft giste ren beslist, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de geestvermogens van den 35-jarigen slooper H. v. S., die op Zondag 13 Maart in een perceel aan den Heerensingel te Haarlem een moordaan slag heeft gepleegd op zyn vrouw, met wie hij niet meer samenleefde. Het O.M. had tegen v. S. vy'f jaar gevangenisstraf geëischt. van de Ned. Landbouwbank, de heer Mulder, die verklaart, dat op 3 Januari 1930 de relatie met verdachte is geëindigd. Toen was er een debetsaldo van f37.000. Verdachte had volgens getuige slechts volmacht om f 15.000 op te nemen. Hij ontkent het bovenvermelde bedrag ont vangen te hebben. Over dit saldo wordt dan ook nog geprocedeerd. Verdachte verklaart voorts, dat hij een ongelimiteerde volmacht van de O. L. Vrouwestichting heeft gehad, doch deze volmacht wordt door de stichting ont kend; tengevolge waarvan hij dus thans geacht wordt particuliere schulden aan de Ned. Landbouwbank te hebben. Dit wordt door verd. ten stelligste ontkent. Hij meent dat het Hof pas uitspraak zal kunnen doen, als die cieviele procedure met de Ned. Landbouwbank geëindigd zal zijn. Vervolgens wordt gehoord de admini strateur Tebaerts, die in dienst van mr. K., de administratie van het Huis van Zessen van de O. L. Vrouwestiohting, het Lyceum, de jongensscholen, waarover verdachte het beheer had, verzorgde. Deze getuige verklaarde niets te weten van de inrichting der kasboeken door de Witte, kantoorbediende op het kantoor "an verdachte, bijgehouden. Verdachte verklaart, dat de Witte de gelden zelf standig uitgaf, wat door de Witte als getuige gehoord, wordt ontkend. Getuige oeeld mede, dat alles wat door zijn handen ging door hem werd geboekt. Er zijn echter een aantal kwitanties, welke niet in de boeken zijn teruggevonden, evenmin 8ls enkele mandaten van den gemeente- ontvanger. Op grond daarvan houdt ge- tuige vol, dat zij dan ook niet door zijn handen zijn gegaan. „Ik heb ze niet ge boekt, dus heb ik ze niet ontvangen." erdachte ontkent, dat dit inderdaad zoo is geschied. Verschillende bedraden, die getuige Witte heeft ontvangen, zijn tater teruggevonden, al waren ze niet geboekt. Getuige de Witte voert hiertegen aan. •AA13 ^5ak bedragen aan verd. heeft uitbetaald, zooals in zijn boeken wordt aangewezen. ,tY7Kdachte verklaart, dat hy daarvoor altyd bonnen heeft afgegeven aan getuige. Deze laatste daarentegen beweert, dat dit lang niet altijd is geschied. Verdachte verklaart, dat hij zelf de ontvangen be dragen op kladstaten heeft genoteerd maar loopen nU ^"iSt °VCr het h00fd ge De procureur-generaal, mr. Bauduin, valt hier verontwaardigd uit, dat dit toch geen bewysvoering is. Daarna wordt gepauseerd. pÏLÜh de gemeente-ontvanger hens het getuigenverhoor volkomen on Daarnawordt gehoord de directeur jujsj js gebleken. Spr. eischt bevestiging u ri Ho \1 oH I .ürirlhniimhQnlr Ho hoon v-, van het vonnis der rechtbank te Alkmaar, ook wat betreft de strafmaat, zijnde ge vangenisstraf van één jaar en zes maan den, zonder aftrek der voorloopige hech tenis. gewond door een Zes man stortzee. Het s.s. Statendam van de Holland— Ameiika Lijn, dat 7 Mei van Rotterdam naar New-York vertrok, heeft Dinsdag 10 Mei op den Atlantischen Oceaan met zwaar weer te kampen gehad. De woeste golven beukten het schip en het over slaande water richtte heel wat schade aan s Morgens tegen half twaalf werd be sloten den warboel op te ruimen, en, terwyl het schip zoo goed als gestopt lag, ging de eerste officier met den bootsman ™e?l1 aantal matrozen op den bak om er een klein beetje orde te scheppen. i.pVi"1 twaa'f kwam er opeens een heel zware zee over, die alle aanwezigen PP den bak tegen den zeebreker sloeg. gehoord, "dieeen verklaring aflegt omtrent' heen giug'"Z"'' dat de zee over hen de wijze, waarop de gemeentesubsidie zien ri gJ er geen mensch meer te aan de scholen wordt Uitbetaald.Uitvoerig mLr toch ïie^h^"16"1^0 Wegge8,agen' wordt de vraag behandeld of de door den I "f De bootiman K gevalnogerg genoeg gemeente-ontvanger betaalde bedragen een IftS ee" been en lieP door verdachte of door den bediende de 1 een unïn uP,; hlJ kreeg tevens Witte in ontvangst zjjn genomen Ou min in rt™ a en klaagde over verzoek van mr. Jolles zal de gemeente-1dhheen Matroos Post b™k een ontvanger alsnog mededeelen of nn q'm f ™atroos Jong kreeg een September 1929 een bedrag van f8000 no?dri?™?W°nd aa" zij" dybeen en aan verdachte al dan niet ten ziinen1 !!2!L n u?ere matrozen werden licht kantore werd uitbetaald. Verdachte be L.n'lf' ecbter n<>g in die mate, dat zij weert, dat hy wel het termynmandaat off H meer.k°nden doen. De eerste heeft ontvangen, maar dat hem «en geld C6n V«ftal matrozen, die zich i3 uitbetaald m geen geld n"lk hadden vastgehouden, liepen geen i verwondingen op. De verdediging. De verdediger, mr. A. Prins, acht het bewijs in zake de verduistering ten na' deele van de O. L. Vrouwestichting niet, geleverd en onderwerpt het vonnis der' Alkmaarsche rechtbank aan critiek. Nooh van verduistering noch van een kastekort is een schaduw van bewijs. PI. concludeert tot vrijspraak van de verduis- tering ten nadeele van de O. L. Vrouwen- stichting. Vervolgens houdt de tweede verdediger van verdachte, mr. P. Langeveld, zijn plei dooi, die de belangen van verdachte in zake de stichting Huis van Zessen ver dedigt. Hij concludeert, dat de kern oplichting, niet verduistering is. Alles hangt echter af van de vraag: Is het Huis van Zessen; een instelling van weldadigheid? Deze vraag dient ontkennend beantwoord te worden en derhalve pleit de verdediger niet ontvankelijkverklaring van den pro cureur-generaal en verzoekt het Hof de uiterste clementie te willen betrachten. PI. vraagt voor verdachte een straf, die hem aan zijn gezin teruggeeft, zoodat hij in staat zal zijn het brood voor zijn gezin te verdienen. Daarom vraagt hij een ge deeltelijk voorwaardelijke veroordeeling. In zijn repliek volhardt de procureur- generaal bij zijn eisch, doch verzoekt dit maal gedeeltelijke aftrek van de voorloo pige hechtenis. Arrest 9 Juni. ZONDAG 39 MEI, Hilversum, 296 M. 8.1510.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.005.00 AVRO. S.oo8.00 VARA. 8.0012.00 AVRO. 8.158.30 Gymnastiekles. 9.00 Voetbal- en Postduivennieuws. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje. 9-3010.00 Orgelspel Joh. Jong. 10.30 Kerkdienst uit de Vrije Gemeente te Am sterdam. 12.00 AVRO-K'e;ncrkest o.l.v. N. Treep, en Grammofoonpl. I.45 Tooneelhalfuur. 2.is Ooggetuige-verslag voetbalwedstrijd „Hol landTsjechoslowakije". 4.15 Grammofoonpl. Vaz Dias. 5.00 Kinderuur. 5.50 Speciaal Programma voor de Amerikaan- sche zenders. VARA-Philharmonisch Orkesi o.l.v. H. de Groot, en toespraak door E. Kupers. 6.20 VARA-Philharm. Orkest o.l.v. H. de Groot. 6.45 Fr. v. d. Goes: Friedrich Schiller. 7.15 Vervolg concert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. M.m.v. Marg. Burckhard—Rohr (sopraan). O.a. Ouv. „Sommernachtstraum", Mendelssohn, en aria uit „Idomeneo", Mozart. 9.15 W. Vogt: Gelegenheid tot applaus. 9-30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 9-45 Alex de Haas. 10.05 Kovacs Lajos. 10.20 „The Hawaiian Three". 10.40 Kovacs Lajos. II.10 Grammofoonpl. van de „Comedian Har- monists". n.25-12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest Refreinzang: Bob Scholte. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. s.oo—7.45 NCRV 7-45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding m.m.v. het Chr. Radiokoor o.l.v. G. v. d. Burg. 930 Grammofoonpl. 10.00 Hoogmis uit Weert. 11.30 Grammofoonpl. 11.45 Lezing. 12.00 Sextetconcert. I.30 Lezing. 2.00 Bedevaart. 3.oo Grammofoonpl. 4-15 Spreekkoor. s.oo Orgelspel door W. J. Sleddering. 5-50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Veln tiierna orgelspel (vervolg). 7-45 Lezing. 8.10 Berichten. 8.15 Concert. (Orkest, koor en solist). 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 30 MEI. Hilversum, 296 M. VARTToo VPRC)mma verr0r8d d°or de 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Minny Erfmin IORokVARA mandol'ne e"Se b J- B. 10.50 Grammofoonpl. II.00 Vervolg voordracht. n.15 Vervolg Mandolineconcert. '1.35 Grammofoonpl. "■45 Vervolg voordracht. I2r£rMS AJnsterd- Solistenkwintet o.l.v L Cohen en Grammofoonpl 2.15 N.ne van der Schaaf leest eigen werk 3.CK, Concert. D. Belinfante (piano), E v k' 1: 4.00 Voor de kinderen, 4.30 Schrammelkwintet o.l.v. Drukker en ijfammofoonpl. 6.40 Prof. R. W. Schermerhorn: Techniek en zedelijkheid. 7.00 Paedagogisch concert o.l.v. P. Tiggers. 8.00 Voordracht door Martien Beversluis. 8.20 „Exclsior", Gem. Arb. Zangver. te Zaan dam m.m.v. VARA-orkest, Cora de Langen- van Rijn (alt), mevr. J. Hekkert-van Eys- den (sopraan), M. Goberts (tenor), O. Cou perus (bas). In de pauze: voordracht door Joseph Cohen. n.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9-30 Grammofoonpl. 10.30 Ziekenddenst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Grammofoonpl. 2.35 Causerie door A. J. Herwig. 3.153-45 Knipcursus. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Concert. H. Herman en P. Oskam (viool), Fr. Hermann (cello), L. Lauenroth (piano;. 6.30 Vragenuurtje. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30 Concert door de H.O.V. o.l.v F. Schuurman, o.a. Der Schwan von Tuonela, Sibelius en Pastorale d'été, Honegger. 9.30 Causerie door J. M. Krijger. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. DINSDAG 31 MEI. Hilversum, 296 M. Uitesl. AVRO-uitzending. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt. lo.oo Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Voordracht door J. Rooyaards-Sandberg. n.00 Orgelconcert door W. Doormant. Rie Dijs-Oghel (zang). 12.00 Omroeporkest o.l.v. G. Hemmes. In termezzo: „The three syncopators" (accor deon en slagwerk). 2.15 B. L. M. Sekreve: Parfumerieën. 2.45 Pauze. 3,00 Knipcursus. 4ioo Pianorecital door Egb. Veen. 4.30 Kinderuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Kovacs Lajos' orkest. 7.00 Moderne Fransche Kamermuziek. Olv Caspjer Höweler m.m.v. G. Enderl' (piano). 7-30 Groningsch Programma door Mr. J. de Vrieze en Geert Teis Pzn. 8.15 AVRO-Concertgebou w-orkestconcert o.l v N. Teep. M.m.v. Edith Lorand (viool). O.a Vioolconcert Nr. 4 in d kl. t., Vieuxtemps. 9.15 W. Vogt: Met de hoed rond. 9.40 Vervolg Concertgebouwconcert: O.a. Auf- forderung zum Tanz, Weber en Ouv. „Wil helm Teil", Rossini. 10.30 Vaz Dits. 10.45 Grammofoonpl. 11.00 Uit het Carlton-HotelDansmuziek door John van Briick en zijn Boys. Huizen 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009^15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Trioconcert. 2-0o4.C0 Cursus v. d. Vrouw. 44X) Orkestconcert. 7.00 Grammofoonpl. 7-10 Lezing. io,QO Zang. 10.15—12.00 Orkestcoc AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN Drie dooden. Woensdag is bij Argenton een luxe auto op een overweg door een trein ge grepen en over een afstand van JOU meegesleurd. De drie inzittenden zyn ge dood. Buitenland. Een bom aan boord? De nieeningen betreffende de oorzaken van de ramp van het mailschip Georges Philippar zijn in vakkringen nog steeds zeer verdeeld. De onderstelling van een der groepen, dat het schip door misdadig toedoen is te gronde gegaan, wordt thans door een verklaring afgelegd door een inspecteur van het Suezkanaal bevestigd. Deze was aanwezig bij het vertrek van de Georges Philippar te Port Said. Collas, aldus heeft de inspecteur, verklaard dat het schip in de haven van Port Said aan een onderzoek is onderworpen en dat daar bij aan boord een bom van zeer groote explosie kracht is aangetroffen. Deze helsche machine was van een uurwerk voorzien en moest ontploffen in het Suezkanaal. De ontdekking van deze misdaad werd streng geheim gehouden. Zij heeft slechts tot gevolg gehad, dat de passagiers te Port Said niet aan land mochten gaan en dat daar evenmin nieuwe passagiers aan boord zjjn geno- ONGELUK BIJ KASTEELBEZOEK. Dertig tot veertig schoolmeis jes gewond. Reuter meldt, dat bij een bezoek van meisjes van een kostschool te Elsene (Ixelles) bij Brussel aan het kasteel van Ecaussines-Lalaing de vloer der eerste verdieping inzakte, waardoor de meisjes in de keuken stortten. Dertig tot veertig meisjes werden gewond, van wie eenige ernstig. Volgens een nader bericht zijn er 35 meisjes van 15 tot 16 jaar gewond van wie 4 of 5 vrij ernstig. Een aantal slachtoffers kregen slechts kneuzingen. 27 Mei. Puristen kunnen je nog eens een vroolijk oogenblik bezorgen. Ik heb er altijd ontzettend veel plezier in gehad, als de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" het vroeger had over Kantel- burg en Ossevoorde, waarmee Canter- bury en Oxford werden bedoeld. Dat ze voor Cambridge geen Kamerjjk zei, en voor Belfast geen Bolsward, was natuur lijk om verwarring te voorkomen. Maar ik weet zeker, dat haar hart er goed voor was. Tegenwoordig gaat het weer den goe den kant op. Alleen is het linguïstische slagveld van Engeland naar Frankrijk verplaatst. Onlangs kon men in dit voortreffelijke blad lezen, hoe Doumer's begrafenisstoet het „Eendrachtsplein" was gepasseerd en ook over den „Jacobs- toren" en de „Triomfboog" op het „Ster plein" hebben wij er al belangwekkende dingen gelezen. Dit gezonde nationalisme geeft mij het denkbeeld in de pen, toeristen die voor hun vacantie naar Frankrijk gaan, wat meer over Parijs te vertellen in hun eigen taal. Ge moogt niet verzuimen de Pannen- bakkerijen (bijgenaamd Tuileries) en het Loever te gaan zien, maar ook de prach tige voorsteden zijn de moeite waard: Versaalje, Sint Germaan en Fontein- blauw. Ik zou werkelijk niet weten, aan welk station men de Fransche hoofdstad moet binnen komen. Wellicht komt men het beste in het St. Lazarusstation aan. Spoedt u daarna zoo snel mogelijk naar de groote bolwerken (aldaar genaamd boelevaars), het zeer levendige Italianen- bolwerk, P/2 K.M. lang, het Huisman- bolwerk (aldus genoemd naar den ver maarden prefect van de Sijne) en naar het mooist aangelegde van alle: het Ely- seescheveldenbolwerk. Interessant zijn ook, om de vele vreemdelingen, het Capucijnen- en het Vischvrouwenbol- werk. Menig landgenoot placht, buiten zittend, voor het Vredeskoffiehuis, een Bitter Picon te verschalken. Helaas is dit koffiehuis ter ziele. De diverse „poorten", oude toegangen tot de stad, herinneren eraan, dat Parijs de grootste vesting van de wereld is: de Badpakpoort (Porte Maillot. Red.), de St. Martijnspoort, de Seringenpoort, enz. l Voor een somberen Zondag bewaart men meestal een bezoek aan de Magda- lenakerk en de begraafplaats Vader-do- Stoel; des avonds bezoeke men een van de voortreffelijke schouwburgen en ca barets; b.v. het Anton-, het Capucijner- theater, de Dubbelzinnige Schouwburg („Ambigu Red.) en als ge niet van sensatie terugschrikt de Groote Poppen kast de Herderinnen-Dwaasheden, de Dramatische Dwaasheden, het Dramati sche Gymnasium of de Babbelarij (Poti- nière. -Red.) Voor lichter vermaak zijn er de Zwarte Kat, de Roode Molen, de VV afelmolen en het Hansworstenbal (in net Fransch Bal Tabarin). De dames ten slotte zullen niet nalaten, op regen achtige middagen koopjes in te slaan in de groote warenhuizen: de Lente, de Sa- maritaande en de „Goedkoop". Mocht er nog iemand verdere inlich tingen wenschen, dan stel ik mij gaarne beschikbaar. CORRESPONDENTIE. Diplombahnhofsobervorsteher Z G I a 6- b e c k. Wenn Sie nach Amsterdam kom- men, mussen Sie sich unbedingt dTe Judenbreitstrasse ansehen, wo das Ge- burtshaus Hollands gröszten Malers AuchSdirS V? Rhei» sehen ist. Sind sehr R, K';Strasse ,md da« Rorkein ïnd sehr der Muhe wert, Besuchen Sie Plat?! Kaffeehauser am Leydschen OOURANTENKIOSK IN ELKAAR GEREDEN. Op de Bouwspelplaats te Brussel is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk ge- schied, toen een auto slipte en tegen een courantenkiosk terechtkwam. Drie vrou wen, die zich in de kiosk bevonden, wei den zoo ernstig gewond, dat zij ter verpleI ging in een der ziekenhuizen worden opgenomen. MATUSCHKA. rooesten Een „heerlijke" verdedigingsrede. Matuschka, de dader van verscheidene spoorwegaanslagen, heeft heden van het O.M. de aanklacht ontvangen en van elk bezwaar daartegen afgezien. Het proces zal dus nu 15 Juni beginnen. Matuschka heeft zjjn verdediging tegen deze aan klacht, die 22 punten omvat, in den vorm van een manifest aan zijn verdediger ge geven. Matuschka ontving zijn verdedi ger in rouwkleeding. Hij verklaarde, dat zyn verdedigingsrede zoo „heerlijk" zou zyn, dat de heele wereld naar deze woor den zou luisteren. (Niet-officieel). Trekking: van Donderdag: 26 Mei 1932 5e Klasse, 8e L(Jst Hooge Prijzen NO. 6321 100.000. No. 12530 1500. No. 7556 en 13078 1000. No. 4482 10597 13070 en 13572 4... No. 4599 12848 13918 17149 en 20785 200 No. 6711 9564 12716 12856 13176 19769 en 21000 Prijzen van 70. 43 53 127 340 352 384 489 584 779 827 876 950 1038 1150 1165 1179 1187 1208 1308 1434 1460 1478 1513 1631 1855 1927 1955 1959 2010 2145 2189 2192 2246 2252 2423 2649 2652 2653 2666 2694 2695 2794 2859 2923 3082 3128 3191 3251 3260 3266 3275 3292 3310 3748 4003 4114 4188 4191 4215 4449 4559 4574 4638 4649 4730 4852 4855 4893 4928 4931 5068 5069 5104 5105 5133 5161 5288 5343 5416 5537 5544 5656 5679 5753 6064 6226 6246 6367 6386 6420 6483 6554 65T 6588 6634 6648 6716 6786 6840 7186 7608 7728 7799 7909 7914 8097 8270 8293 831- 8379 8389 8414 8493 8643 8797 8813 8859 8863 8923 9032 9055 9184 9202 9369 9429 9530 9766 9859 9919 10008 10010 10021 10174 10477 10534 10577 10709 10785 10808 10851 10856 10893 10948 11146 11171 11236 11292 11327 11398 11439 11605 11713 11790 11842 11907 12147 12322 12462 12470 12561 12833 12861 12870 12956 12990 13041 13157 13167 13209 13260 13405 13487 13505 13613 13897 13999 14034 14317 14361 14362 14378 14464 14527 14579 14947 14978 15085 15095 15232 15249 15490 15528 15537 15712 15750 15881 16007 16081 16089 16142 16202 16236 16275 16278 16310 16357 16482 16574 16660 16705 16711 16768 16843 16995 17025 17221 17263 17313 17358 17366 17503 17563 17673 17699 17791 17854 17873 17895 18002 18095 18147 18361 18438 18520 18552 18706 18801 19131 19196 19218 19263 19432 19581 19668 19695 19753 19914 19928 20237 20239 20396 20411 20559 20592 20737 20786 20834 20841 20882 20927 20947 20960 NIETEN S 8 41 121 257 290 296 400 453 464 507 523 529 602 605 665 690 692 763 776 860 900 910 951 997 999 1003 1005 1008 1017 1030 1114 1185 1191 1241 1253 1256 1298 1303 1315 1316 1325 1381 1394 1402 1415 1426 1525 1551 1591 1619 1654 1682 1692 1710 1716 1720 1722 1730 1746 1811 1853 1861 1901 1910 1915 1954 1984 1996 2004 2053 2073 2090 2096 2114 2139 2141 2186 2231 2330 2345 2346 2426 2490 2549 2607 2619 2627 2890 2751 2761 2874 2897 2912 2973 3100 3109 3123 3140 3155 3194 3204 3378 3397 3444 3447 3448 3458 3462 3490 3492 3498 3530 3535 3594 3622 3627 3633 3688 3693 3733 3736 3751 3762 3785 3821 3829 3838 3840 3901 3924 3945 3981 4016 4030 4034 4045 4111 4124 4127 4161 4173 4174 4199 4209 4307 4332 4335 4337 4428 4435 4483 4502 4517 4519 4576 4631 4695 4698 4720 4795 4810 4897 4910 4940 4989 5005 5018 5019 5090 5120 5152 5154 5156 5214 5218 5267 5274 5277 5352 5354 5378 5475 5479 5501 5503 5505 5550 5607 5613 5634 5650 5698 5708 5734 5812 5835 5861 5955 5983 6076 6166 6182 6199 6216 6239 6271 6276 6294 6336 6371 6400 6473 6509 6547 6576 6632 6655 6660 6665 6671 6703 6763 6769 6782 6803 6858 6882 6887 6890 6908 6916 6939 6943 7004 7006 7104 7107 7146 7151 7160 7173 7188 7241 7255 7261 7275 7285 7307 7337 7341 7400 7410 7440 7444 7497 7498 7507 7576 7591 7673 7717 7726 7727 7841 7851 7881 7889 7901 7941 7945 7960 7975 8002 8010 8017 8044 8058 8122 8137 8140 8225 8246 8773 8288 8314 8400 8456 8525 8529 8581 8635 8651 8707 8726 8768 8810 8849 8889 8897 8907 9012 9051 9138 9150 9183 9227 9262 9295 9320 9347 9379 9385 9430 9462 9500 9590 9614 9640 9642 9656 9664 9671 9704 9774 9778 9786 9808 9818 9871 9882 9905 9918 9922 9951 9966 9978 9989 9992 10005 10091 10094 10106 10189 10204 10255 10266 10298 10308 10320 10334 10358 10362 10441 10474 10501 10557 10564 10585 10603 10635 10646 10654 10690 10702 10724 10728 10736 10761 10764 10782 11103 11120 11149 11155 11163 11191 11202 11267 11273 11307 11311 13317 11329 11334 11405 11426 11492 11542 11588 11610 11626 11673 11709 11818 11825 11871 11914 11942 11985 11995 12334 12347 12542 12570 12627 12646 12693 12698 12725 12728 12729 12738 12739 12768 12804 12814 12821 12824 12863 12865 12955 12985 13010 13035 13044 13152 13293 13358 13390 13416 13431 13498 13523 13560 13587 13623 13644 13682 13743 13747 13749 13783 13788 13799 13803 13817 13823 13824 13859 13878 13926 13935 13951 13960 14000 14015 14026 14051 14188 14216 14256 14379 14411 14439 14441 14508 14550 14553 14561 14562 14573 14617 14619 14653 14752 14880 14897 14906 14932 14945 15027 15046 15060 15068 15076 15086 15104 15152 15163 15221 15242 15251 15269 15278 15279 15287 15319 15340 15347 15371 15414 15464 15477 15478 15604 15645 15780 15842 15915 159C2 16014 16025 16127 16197 16240 16266 16303 16350 16425 16452 16464 16475 16521 )65jf) ifi-17 j««37 166611 16761 16765 16805 16613 luoua iwij o„d 16906 16943 16977 17003 17012 17038 17051 17076 17082 17160 17177 17242 17247 17267 17291 17306 17308 17319 17353 17373 17430 17451 17463 17465 17492 17502 17553 17589 17590 17594 17643 17648 17682 17703 17745 17783 17902 17944 17968 17973 17787 18009 18014 18025 18060 18069 18081 18102 18158 18193 18199 18226 18251 18265 18311 18408 18426 18499 18546 18582 18591 18595 18648 18673 18680 18746 18773 18784 18785 18807 18819 18859 18882 18959 1P966 18997 19035 19064 19071 19077 19202 19206 19216 19234 19371 19375 19438 19450 19455 19497 19505 19562 19589 19595 19621 19633 19677 19682 19696 19738 1C813 19850 19887 19898 19925 20024 20026 20040 20041 20045 20081 20085 20087 20107 20192 20196 20207 20264 20273 20305 20359 20408 20495 20639 20728 20805 20905 20943 20944 20965 20991 Verbeteringen: 5e Klasse, 7e Ljjst: 2996 raz. met 70; 3232 mz. 3233; 10716 70 mz. 10706 70; 18062 mz. 18032; 414 m.z. 4144 en 16968 met 70; 3886 mz. 8886; 9038 mz 9033; 16527 elk met niet. 16533 vervalt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2