FLY-TOX Üm" V°°/ d<? "Sering aller- wca-i ®a"leidjng nader te overwegen, op TWEEDE KAMER. Wijziging Lager Onderwijswet. De loonsverlaging bij de Nederlandsche Spoorwegen. 18 ansjovis-visscherij. «SriiSetaT had k""n™ De drievoudige moord te Putbroek. De moord te Hemmen. Poging tot berooving. Van links en rechts Doodt vliegen, muggen met Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking. Het verkrijgen van bezuiniging tot hoofdzaak verheven. Het verslag van de commissie van voor bereiding i.z. de wijziging der L.O.-wet voegde verdachte zich aan de woning van vrouw v;» Brakel. Hij was gekomen op de fiets, plaatste deze fiets voor bet raap en liet zijn klompen voor de ^euTStaam De vrouw liet hem binnen en noodig e hem uit een kopje koffie te drinken. Daarop begon het tweetal een «emoede- liik gesprek, dat zoolang duurde, totdat verdachte een gunstig oogenblik gekomen oereiuniK uv/ o—nrihtiA om ziin slag te slaan. Daar ei e<h- is verschenen. Sommige leden van de stewLs voorbijgangers passeerden en commissie gaven te kennen, dat de resul-1 ramen niet door gordijnen waren af laten der Staatscommissie-Rutgers met het vrij lang geduurd, voor ,nn mnt. nndmc.ht verdachte het durfde wagen Om- ZZ l„lf .ie,..heeft lui «verhop de De directie wijzigt h»ar voorstel. Dinsdag is de aangekondigde bespre king van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met den personeelraad in zake de loonsverlaging gehouden. Het voorstel der directie hield in: 5 pet. loons verlaging met 1 Juli aanstaande en op nieuw 5 pet. met 1 October. Na langdurige beraadslagingen heeft de directie zich bereid verklaard, haar voor stel aan den minister tot loonsverlaging in te trekken, het reglement dienstvoor- waarden ongewijzigd te laten, doch met 1 Juli een loonkórting van 5 procent in te voeren en dan aan het einde van het jaar den toestand opnieuw onder de oogen te zien. Zü meende daarbij evenwel te meoten verklaren, dat zooals zij den toe stand nu ziet, zü de overtuiging heeft op nieuw met een voorstel tot 5 procent loonsverlaging te moeten komen. De personeelraad heeft medegedeeld, dit voorstel aan de personeelorganisaties ter beslissing over te dragen. DE OONTIGENTEERING VAN DEN TNVOER VAN RIJWIELBANDEN. Verlengd tot 1 Febr. 1933. et percentage blijft gehand* haafd. Bü Kon. besluit van 27 Mei is de con- tingenteering van den invoer van rfiwiel- binnen- en buitenbanden verlengd tot 1 Februari 1933. In het percentage van oon- tingenteering is geen wijziging gebacht. In het tijdvak van 1 Maart 1932 tot en met 31 Januari 1933 mag derhalve niet meer dan 95 pet. van den gemiddelden in voer per elf maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 worden ingevoerd. Wij herinneren er aan, dat deze beper kingen niet gelden voor den invoer van banden voor motorrijwielen. Mededeel in gen van minister Verschuur. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Drop: Is de minister bereid t.z.t. mededeelin- gen te doen van de maatregelen, welke, volgens het antwoord van 20 April 1932, Aanhangsel vel 17, genomen zijn om „ge heel op de hoogte te blijven" van de vooruitzichten der ansjovis-visscherij, een overzicht te verstrekken van de gevolgen, die een eventueel besluit om ansjovis niet te koopen of te zouten zou kunnen hebben en ook mode te deelen, wat de regeering deed of denkt te doen ter voorkoming van zulk een besluit, alsmede op welke wijze de gevolgen zouden kunnen worden be streden, indien de ansjovis-visscherij on verhoopt niet mocht worden uitgeoefend? heeft de minister van economische zaken en arbeid geantwoord: Om geregeld op de hoogte te blijven van de vooruitzichten der ansjovisvisscherij worden, sedert de ansjovis is begonnen binnen te trekken, door de visscherij- inspectie geregeld inlichtingen verstrekt omtrent den trek der ansjovis, den om vang van de viasscherü, de aanvoeren in de verschillende plaatsen, den afzet en de prijzen. Uit de langs dien weg verkregen ge gevens kan worden vastgesteld, dat de binnentrekkende ansjovis zich vooral blijft ophouden in het gedeelte van de Waddenzee ten noorden van den afsluit dijk, doch dat een deel daarvan tot vóór kort ook nog door het sluitgat in den af sluitdijk de Zuiderzee binnentrok. Dit laatste zal niet meer mogelijk zijn, nu sinds enkele dagen het sluitgat gedicht is. Ten noorden van den afsluitdijk worden goede, ten deele zelfs ruime vangsten ge maakt. Ten zuiden van den dijk placht weinig te worden gevisoht Verwacht kan worden, dat de visscherii hier binnenkort, doordat geen nieuwe scholen meer bin nenkomen, een einde zal moeten nemen. Hoewel door de ansjoviszouters en -handel uren in de op 6 Mei j.L gehouden vergadering besloten was ook na 9 Mei voorloopig geen ansjovis te koopen en te zouten, en ook daarna dat besluit nog ge handhaafd werd, wordt alle aangevoerde ansjovis tot nu toe afgenomen en tre- zouten. Voor het overgroote gedeelte geschiedt dit door zouters en handelaren, die zich niet verbonden hebben geen ansjovis te koopen en te zouten, terwijl een zeer klein gedeelte der aangevoerde ansjovis door de visschers zelf gezouten wordt. Voorts zijn er aanwijzingen, dat door handelaren overwogen wordt, om, voor het geval, dat niet alle aangevoerde ansjovis mocht worden gezouten, het overschot versch naar het buitenland te verzenden. Maatregelen om te voorkomen, dat door de zouters en handelaren een besluit zou worden genomen om geen ansjovis te koopen en te zouten, zijn door de regee ring niet genomen of overwogen Op grond van de omstandigheid, dat zooals hiervoren is uiteengezet, de uit- oefeiung van de ansjovisvisscherij niet wordt belemmerd door het voorloopig be sluit van zouters en handelaren, en boven- en de ansjovis wordt afgenomen tegen V„_B gebaseerd op den handelsprijs 1931 der ïaar£angen 1930 en woïdenzondcn ku,m<'n zisscherii n P' lndle" de ansjovis- in overeenstemming zijn met de opdracht welke aan de commissie is gegeven. De hoofdzaak, een herziening van de toepassing van de flnancieele gelijkstel ling is bijzaak geworden. De bijzaak, het verkrijgen van bezuiniging, hoofdzaak. Tot concrete gedachten is de Staats commissie niet gekomen. De minister bestrijdt echter deze ziens- wijzen. Men is er niet in geslaagd, voor het thans geldend systeem een ander in de plaats te stellen, hetwelk even groote waarborgen van gelijke behandeling biedt. Sommige leden waren van oordeel, dat behoort te worden teruggekomen op de vrijwel volledige betaling van het L. O. door de overheidsklassen. De kosten die boven het gemiddelde uitgaan zouden moeten worden betaald door de ouder commissies en hoofdbesturen. In het bijzonder valt hier te denken aan de boventallige onderwijzers. De Minister meent, dat het particulier initiatief nog niet zoover is om zóó aan zienlijke offers te dragen. De bezuini gingen, die worden voorgesteld, kunnen juist in dezen tijd nuttig blijken. Of hierna nog een crisisontwerp op het L.O. noodig is, is de regeering nog niet be kend. Dat het particulier initiatief tekort zou schieten in het B.L.O. (onderwijs aan zwakzinnigen) vindt geen ervaring in de opgedane ervaring. Het is ook nuttig, dat de gemeenten steun verleenen aan de vakstudie van de onderwijzers. In trekking hiervan acht de minister niet gewenscht. Hij deelt verder mede, dat hij er niet voor is het toch al groote aantal leervakken uit te breiden. Tegen de opname van Esperanto bestaat het bezwaar dat er geen zekerheid is, dat deze taal een toe komst heeft. Voor de openstelling van de mogelijkheid om de lagere school dienst baar te maken voor het aanleeren van het Friesch, acht de minister thans wel den tijd gekomen. Of centraliseering van het zevende leer jaar wenschelijk is, hangt van de om standigheden ter plaatse af. De minister wenscht niet tot afschaffing van het zevende leerjaar over te gaan, omdat dit in veler oogen ook groote voordeelen heeft, nog afgescheiden van de bezuini ging die eruit kan voortvloeien. Het vak lichamelijke oefening wenscht de minister niet facultatief te maken, evenmin als de rudercommissie, dit zou niet bevorderlijk zijn voor dit instituut dat op vele scholen met moeite tot ontwikkeling blijkt te kunnen komen. Wat betreft de bezwaren tegen een uniforme leerlingenschaal van 45, hier tegenover plaatst de minister de noodzaak om tot bezuiniging te komen. Volgens een nieuwe berekening be draagt de voorgestelde bezuiniging voor loopig jaarlijks f 4.476.000 en na tien jaren bovendien f 2.016.000, totaal f 6.492.000. De gemeenten die boventalligen onderwijzers in dienst hebben, zullen, naar hij ver trouwt, eveneens het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer verhoogen. Op de suggestie van eenige leden om te bepalen dat U. L. O. school voor elke klasse een onderwijzer zullen hebben, terwijl evenals bij de H. B. S. scholen klassen van meer dan 26 leerlingen zullen worden gesplitst, kan de Minister niet ingaan. Reeds flnancieele bezwaren ver zetten zich hiertegen. Evenzoo ontmoet het bezwaar voor te schrijven dat U.L.O.- scholen welker leerlingental beneden veertig daalt, binnen zekeren tijd moeten worden opgeheven. Nog eenige verdere punten worden onder de loupe genomen, o.a. het straffen- stelsel, dat meer gedifferentieerd wordt gemaakt, zoodat dan niet zoo vlug be hoeft te worden overgegaan tot ontslag. vrouw met een knuppel, dien hij ondei ziin kleeren verborgen had gehouden, en d e hüopzettelijk had meegebracht, een hevigen slag op het hoofd gegeven. De vroiw stortte kermend neer, waarop hu ziin slachtoffer verder zoodanig heeft be werkt. dat het geen teekenen van leven Dadelijk daarop heeft hij, zonder verder naar de vrouw om te kijken, uit een hoek kastje in de kamer een bedrag van 60 weggehaald en daarmee onmiddellijk de vlucht genomen. Twee portemonnaies met geld die OP de tafel lagen en die hu dus j L fI lmnnnn 7ion grond toe is afgebrand. Ook de geheele in boedel ging verloren. Terwijl men aan het hlusschingswerk bezig was, ontdekte men» dat een driejarig kind zich nog in het brandende huis bevond. Met groote moeite wist men het kind naar buiten te bren gen De assurantiemaatschappu beeft de verzekering van dit pand eenige dagen geleden geroyeerd, daar de woning met riet was gedekt. Behandeling voor de rechtbank te Roermond. Dinsdag werd voor de rechtbank te boekje aangetroffen Roermond een aanvang gemaakt met de a w G- behandeling van de strafzaak tegen de beide jachtopzieners, vader en zoon. Zij worden ervan verdacht in den nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 28 November van het vorige jaar in de nabijheid van Put broek een gehucht bij Roermond, den 27-jarigen F. Werens, den 19-jarigen M. Kersten en diens 27-jarigen broer W. Kersten vanuit een hinderlaag te hebben Lnlnn mof aan idclvtrraiiroor on De president: Dat is wat anders, maar hebt ge ze ook op andere dagen niet afge schoten? Hierna wordt gepauzeerd. 's Middags om half drie werd' de behan deling voortgezet. Het verdere verhoor van des kundigen. Voortgegaan wordt met het verhoor van deskundige v. Waegeningh. Op een van de vi,jf schoppen, die bij v. d. E. Sr. in beslag zijn genomen, ziin bloedvlekken gevonden. Deskundige heeft deze vlekken onderzocht en is tot de conclusie geko men, dat zij van menschenbloed afkomstig zijn. In een jas van v. d. E. Sr. is een den geheelen avond heeft kunnen zien, neergeschoten met een jachtgeweer en j ««trtt-nv» Ami'O rp V* c\ 111 vyi 7 n nmi/ion Viiin ol ooVif heeft hü onaangeroerd gelaten. Onderweg heeft hij den knuppel weggeworpen. Deze is later op zijn aanwijzingen teruggevon den en in beslag genomen. Door den president nog nader omtrent de drijfveer ondervraagd, verklaart ver dachte, dat alleen armoede hem tot zijn mei opzcti-cuin. w/i --- - - - meegenomen. Deze heeft hij reeds in No vember te voren vervaardigd en daarna steeds bü zidh gehad, wanneer hij met de fiets visch ging venten. Als reden daar- v. d. E. Sr., voorgeroepen, zegt, dat de jas van hem afkomstig is. In het boekje staat o.a. W. Roubrouck, geboren 9 Fe bruari 1907. R. is de naam van de later gevonden Echtenaar. In de jas zaten weg- gewassChen vlekken. Op een in beslag ge nomen broek zaten korstjes bloed op het weefsel, niet er in gedrongen. Deskundige concludeert, dat dit bloed al gestold was toen het op het kleedingstuk kwam. Verdachte v. d. E. zegt, dat de broek niet ziin eigen is. Ook de vader weet niet zeker of hij die broek heeft gedragen. Deskundige heeft verder ook tijdproeven genomen met het laden van het geweer en een parabellum. Zij zouden hun slacht offers hebben begraven op een plek in het bosch, dicht in de nabijheid van den weg waar het misdrijf plaats vond. - De beide jonge mannen waren op der. het schieten daarmede. Daarby bleek, ciat bewusten avond uitgegaan, waarschijn-slechts enkele seconden noodig geweest vrav„„v/,lijk om strikken na te zien. Zij kwamen1 zijn om achtereenvolgens schoten te daatTgedreven heeft. De knuppel heeft hü 1 nooit terug. De ouders deden aangifte lossen. niet opzettelijk voor dit doel gemaakt^of (je politie en de bosschen werden De president riep vervolgens de drie W A grondig afgezocht. Eindelijk had dit onderzoek resultaat. In een kuil van on geveer een meter diep werden de lijken van de drie vermisten gevonden, nadat voor geeft hii op, dat hü op een avond op ,jje plaats was gegraven, is lastig gevallen door een paar mannen. py <je sectie bleek, dat de slachtoffers die hem met een lantaarn belichtten. Hu vanujt een hinderlaag lafhartig waren is toen angstig geworden en heeft als ge- neergeveld op nog geen kilometer af- volg daarvan den knuppel vervaardigd, j Sfani(j van de woning, dien hij daarna steeds heeft meegenomen.man een macht werd een grondig deskundigen tegel ijk voor. Zij waren ge drieën tot de meening gekomen, dat de verwondingen van W. Kesten rmet kogels waren toegebracht. De hagelschoten wa ren daarna afgevuurd. Het verhoor van de deskundigen was hiermee voorloopig afgeloopen. politieonderzoek ingesteld. Weldra werd erhoor van deskund ge. een sp(K)r gevonden; het resultaat was, E Getuigen verhoor. De wachtmeester der marechaussee te Echt, wien de president zün tevredenheid Als getuige-deskundige wordt gehoord dat de 55-jarige jachtopziener H. v. d. E. betuigt voor zün onderzoek, verklaart, dat dr Schnitzler zenuwarts te Arnhem, die en rijn 22-jarige zoon M. v. d. E., politie- hü het onderzoek is begonnen nadat hü den verdachte in het huis van bewaring agent te Posterholt, in hechtenis werden bericht had gekregen van de vermissing te Anhem heeft onderzocht en over hem genomen. Te hunnen huize werden vijf van Kesten. Hii heeft met den jachtopzie- een rapport heeft uitgebracht. De des- revolvers en vier geweren in beslag ge- i ner Huizen samen eerst een stuk riem kundige meent, dat de verdachte geen be-1 nomen. In hetzelfde dorp werd sedert gevonden en verder gaande de Hiken op- paalde geestesstoornissen heeft. Wel deed eenige maanden een 23-jarige jongeman, I gespoord in de Annendaelsche bosschen verdachte aan deskundige ziin verhaal op Roebroex genaamd, vermist. Politie en in de buurtschap Diergaarde. Het lijk van een nuchtere, onbenullige wüze, waaruit bewoners trokken op onderzoek uit en j Wehrens lag ongeveer dubbel. Daarop is de eigenaardige kanten van zijn karakter ook zijn lijk werd gevonden. Dit laatste een prop uit een patroon gevonden. Bü naar voren kwamen. De draagwijdte van geval is de beide verdachten niet ten de lijken was het zand los. Getuige weet zijn daad heeft verdachte, naar de deskun-laste gelegd. I niet of de kuil, waarin ze lagen een be- dige meent, niet overzien en ook thans Tijdens het vooronderzoek hebben staande kuil was. nog meet hii zijn misdrijf met een ande-beide verdachten hardnekkig ontkend ook j Getuige wordt verder gehoord over de ren maat dan een normaal mensch het maar iets met het geval uitstaande teidentiteit van de slachtoffers, zou doen. In het algemeen acht dr. Schn. hebbfen. Zij worden verdedigd door Mr. P. C. G. Tripels, advocaat te Roermond. Door het O.M. zijn 35 getuigen en des kundigen gedagvaard. den verdachte geen gevaarlijken misdadi ger, die bü de eerste de beste gelegenheid weer tot een dergelijke misdaad zou kun nen komen. Het requisitoir. Levenslange gevangenisstraf geëischt Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. Lasonder. Deze wees er op, dat men, wanneer men de gemoede lijkheid, om niet te zeggen: blijmoedig heid, ziet waarmee deze verlachte over zijn De belangstelling. voor deze rechtzaak in het oude stadje is uit den aard zeer groot. Vóór den ingang van de publieke tribune verdringen de mensohen zich en zelfs over de voor de pfers bestemde plaatsen wordt streng con trole geoefend. De verdachten. Binnenland. Dinsdagmorgen heeft voor de recht bank te Arnhem terechtgestaan J. H., 32 jaar, vischventer, wonende te Opheusden, terzake van moord in den avond van 6 i' ebruari, op de alleen wonende vrouw van Brakel te Hemmen, Men zal zich herinneren, dat op Zondag 7 Februari j.1. te Hemmen de alleen wonende 73-jarige mejuffrouw Petronella van Brakel vermoord in haar woning werd gevonden. In verband met dezen moord werd de 33-jarige vischventer J. D. H. uit Opheusden gearresteerd, die spoedig be leende den moord te hebben gepleegd, daar hu m geldgebrek verkeerde en wist, dat zyn slachtoffer geld in huis had. Hii maakte slechts een bedrag van 60 buit. Er waren zeven getuigen a charge ge hoord, o w. dr Hulst uit Leiden en dr. wpIVa zenuwarts te Arnhem, nvir'a Psychiatrisch rapport over den verdachte heeft uitgebracht. Het i erhoor van den verdachte. De verdachte maakt een vrfi nunsttocn indruk althans niet den indruk van^S misdadiger. Rustig antwoordt hü op de vragen, die de president hem stelt, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. Uit het verhoor kwam vast te staan dat de verdachte den laatsten tijd in financieele moeilijkheden had verkeerd en daardoor was by hem het plan opgekomen om de oud© vrouw van Brakel, met wie hii heel goed bekend was, en die hü tenminste tweemaal per week bezocht om visch te verkoopen, te bestelen. Op den avond van 6 Februari, s Zaterdags omstreeks half acht, een tijdstip, waarop hü wist, dat de buren gewoonlük afwezig waren, misdaad spreekt, men niet den indruk zou antwoorden duidelük op de krygen, dat dezen morgen de rechtbank vna„a„ nroaWont nHQr him nanm een van de ernstigste en gruwelijkste mis daden heeft behandeld, welke in de laatste jaren te berechten zijn geweest. Slechts moordzaken als die te Wychen, te Benne- kom en te Almelo evenaren het misdrijf, dat door dezen verdachte is gepleegd. Spreker meent, dat verdachte zich schul dig heeft gemaakt aan het ernstige feit, dat naast den moord het wetboek v. straf recht kent. Uit de verklaringen van des kundige, dr. Schnitzler, is gebleken, dat de verdachte volkomen toerekenbaar kan vragen van den president naar hun naam, enz. De oudste verdachte is een goed ge conserveerde man met boersch uiterlijk. Verhoor van getuigen en des kundigen. Na het afroepen van de getuigen en ahdere formaliteiten wordt eerst voorge roepen de deskundige, geweermaker H. Koenen uit Maastricht. Alvorens tot diens verhoor wordt over gegaan, leest de griffier de conclusies van geacht worden voor het geen hij heeft ge- de rapportten der deskundigen voor. Voor daan, Spr. hoopt dan ook, dat de^ recht- zoover zy te verstaan zijn,, blijkt, dat-dr. bank niet spreker van oordeel zal zijn, dat Hulst concludeert, dat de schoten van er slechts één votums in staat is om de i zeer dichtbij zijn afgegeven. Deskundige- maatsehappij te beveiligen tegen misda- dr. Wageningh, heeft onderzoekingen ver- digers als dezen verdachte. Spr. requireer- richt naar den toestand van de bij ver- de veroordeel mg tot levenslange gevan genisstraf. Tijdens het requisitoir en ook bü het uitspreken van den eisch bleef verdachte volkomen onbewogen. Hierna was het woord aan den verdedi ger van verdachte, mr. Roobol te Arnhem. Deze deelde mede, dat hii de verdediging van verdachte op zidh had' genomen op verzoek van eenige inwoners van Hem men, die met het gezin van den verdachte te doen hadden. Twee wegen staan er vol gens pleiter open, óf een nader onderzoek door den tweeden psychiater óf plaatsing van den verdachte in een psychopatenin- richting. In ieder geval kan verdachte het feit niet volledig 'worden toegerekend, zoo- dat men hem niet kan behandelen en ver- oordeelen, als een volkomen normaal mensch. Het O. M. bestreed de meening van den verdediger, dat een nieuw psychiatrisch onderzoek noodig zou zün. Wanneer ver dachte later verschijnselen van krankzin nigheid zou vertoonen, zou 'het nog tijd genoeg zijn, om hem naar een andere in richting over te brengen. Verdachte zeide nog, niet de bedoeling te hebben gehad de vrouw te ge had de vrouw te dood en. I^affe aanslag op een ouden man. hiiDAJ9"jarif* A'- Kcrkhof te Nistelrode, by Oss maakte gisteren in het gemeente bosch aldaar een wandeling. Daar is hii onverhoeds door drie onbekend gebleven mannen aangevallen en op den grond ge worpen. Terwijl de eene aanvaller hem de kleeren van het lichaam scheurde, ten einde zyn geld machtig te worden, tracht- n'n' (!€_n/Rlden man te worgen. Op het lawaai kwamen eenige personen nader waarna de mannen de vluchT na Z La €tiben vermoedelijk gedacht, dat de oude man zyn spaa^utj^ bü zS droeg en hebben hem daarvan willen be- rooven. brand te oss. Kind met groote moeite gered. iS een felle brand uit- geb rok en m de woning van den aannemer endriks °P den Boonenakker te Oss dn!h wld,weer wa,s spoedig aanwezig, ver- 5£t kon m 6 200 hevisr' <Iat mcn ver niet kon verhinderen, dat het huis tot den dachten in beslag genomen geweren en pistolen en nam den tijd, waarop voor het laatst daarmede geschoten is. Deskundige, dr. Hulst, zegt op 5 Decem ber te hebben onderzocht het lii'k van Roebrouck, een eveneens vermisten in woner van Echt. Dit lyk vertoonde ver wondingen door hagelkorrels. Dit was eveneens hagel nummer vijf, zooals ook in de lijken van de Kerstens en Werens is gevonden. De volgende deskundige, de heer Van Waegeningh, directeur van den waren- keuringsdienst te Maastricht, heeft schiet proeven met deze wapens genomen en proeven met andere revolvers. Uit die proeven, waarbij hij uitriten heeft ge vonden, heeft hü geconcludeerd, dat vijf dagen voo 1 December ten hoogste moet zijn geschoten- De president tot v. d. E. Jr.: Ge hoort het. Ge hebt steeds beweerd, dat uit die para bellum na 15 November niet meer is ge schoten. Vedachte v. d. E. Jr.: Er is ook beslist na 15 November niet uit geschoten. De president: Ja, dat hebt ge altijd ge zegd, maar ik maak er u opmerkzaam op, dat deze conclusie van den deskundige bezwarend voor u is. Deskundige zegt met absolute zekerheid te kunnen verklaren, dat de drie hulzen uit de parabellum van verdachte zün ge schoten. De president tot v. d. E. Jr.: Ge hoort het weer: met absolute zekerheid zegt de deskundige dat. Verdachte: onmogelijk. Met absolute zekerheid verklaar ik ook, dat na 15 No vember uit myn revolver niet gescho ten is. Het O. M. tot dr. Hulst: Onderschrijft u de meening van deskundige, dr. Waege ningh, dat geen ander vergelijkingsma teriaal noodig is om tot die conclusie te komen? Dr. Hulst: Ik ben absoluut van dezelfde meening als de heer Van Waegeningh. Specifiek voor dit geweer zijn de in drukken van de vylstreken, gevonden op het slaghoedje der hulzen, welke vijlstre- ken op de bascule van het jachtgeweer zijn aangebracht bij het monteer en van het geweer. De deskundige is er absoluut zeker van, dat de negen jac'htgeweerhulzen gevonden bij de bloedvlekken op den weg, waren afgeschoten uit he t geweer van v. d. E. Jr. De losse arbeider W. Schmitz heeft op den avond van 27 November drie mannen per fiets zien rijden, waaronder de beide v. d- E.'s met nog een derden persoon, dien hij niet kenlde. Met nog twee anderen heeft getuige hen gezien. Getuige en zijn metgezellen hadden elk een hond bü zich, zij ziin gegaan tot aan den dwarsweg bii de woning van v. d. E. Getuige heeft in dien nacht schoten gehoord. Het geluid kwam uit de richting Put broek. Getuige heeft 19 schoten gehoord. De president: Kunnen daar geen echo's bii geweest zün? Getuige: Neen. De eerste 9 schoten klonken vlak achter elkaar, daarna vielen er 7 en toen nog 3. De laatste 3 klonken doffer dan de andere. Van de andere was de klank wat minder. Getuige doet verder een omstandig ver haal van een ontmoeting, die hii met v. d. E. Jr. heeft gehad, die hem eens geslagen heeft en met een revolver gedreigd. v. d. E. Jr.: Ik ben hem wel tegenge komen. maar heb hem niet gedreigd. Een ander verhaal van getuige Schmitz betreft een bedreiging met een revolver door v. d. E. Sr. Verdachte .v. d. E. Sr.: Dat is anders gegaan, dan getuige het voorstelt. Hü was toen met zekeren Klaassen, die een sikkel in de hand had en zijn zoon waarschuwde me daarvoor. Ik heb toen gezegd: Als hij daarmee iets probeerde, zou ik hem neer schieten. Het is waar, dat ik toen een re volver in de hand had. Veldwachter Hintzen uit Echt is van meening, dat de kuil, waarin de lijken ge vonden ziin, een nieuwe kuil was. Het zand over de lijken was aangestampt. De electricien C. Gijzen te Roermond heef tin den grooten bloedplas eenige proppen van patronen gevonden. Den jongen Antoon Kersten heeft een dag of veertien na de verdwijning van Roubrouck een streeip bloed op den weg gezien. Hü was 's Zaterdags nadat zijn broers niet waren thuisgekomen, 't bosch ingegaan en had daar een strik gevonden door zijn broer Willem gezet. In die strik had een konijn gezeten. Verder op den weg lag een plasje bloed. De jongen heeft ook het stuk broekriem ontdekt van zijn broer Willem. De riem van zyn broer is na dien avond verdwenen. Toen Willem en Matthias op 27 November uitgingen, was Frans Wehrens bii hen. Dat was om ongeveer kwart over 12. Getuige's broers en Wehrens namen twee stokken mee. Op een van die stok ken zat een schroefje van een fiets. Die stok is teruggebracht en verbrand. Ge tuige herkent een ter tafel gebrachten zaklantaarn als het eigendom van zijn broer Willem. Getuige's broers en Wehrens hadden gekaart. Een beurs of een portemonnaie hadden ze bii zich. Van die beurs heeft getuige niets meer gezien. De moeder der beide Kerstens, getuige M. KerstenMertens, heeft gehoord, dat Willem, haar zoon, door Roubrouck inder tijd gewaarschuwd is: v. d. E. heeft je al twee keer met een konijn gezien, als hii je den derden keer er mee ziet, schiet hij je dood. Enkele dagen voor 27 November zijn haar zoons 's avonds een half uurtje uit geweest. Ze waren v. d. E. tegengeko men en tegen zijn gewoonte in had deze gegroet. Op 27 November waren haar jon- gons 's avonds op den Draad aan den Zandberg strikken gaan zetten. De gevonden strik, waarvan al meer sprake is geweest, was van haar zoon Wil lem. Voor ze weg gingen hadden haar zoons en Wehrens nog gezegd, dat ze om hun stukken te lichten niet van den open bal en weg behoefden te gaan. Dan maken ze ons niks, zeiden ze. Willem enWehrens hadden een beurs. De laatste had een paar briefjes van tien in de beurs. Een stok niet een schroefske-n-op is by haar terug- 2 Juni. Van de vele kolommen copy over de afsluiting van de Zuiderzee die ik Zondag heb verzwolgen, heeft geen enkele verklaring een zoo diepen en verhelderenden indruk op mij gmaakt als die van den Minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer in „De Telegraaf" Welk een oorspronkelijke visie blykt. uit dit manifest! Elke zin, neen elk woord ervan geeft ons een volkomen nieuwen en absoluut verrassenden kyk op de be- teekenis van dit werk. Hoe benijdens waardig toch is deze gave, om den lezer met niets dan gemeenplaatsen, pardon ik bedoel met niet geheel origineele ge dachten, te vertellen wat hy al jaren weet, ik wil zeggen wat volkomen nieuw voor hem is: „De sluiting van de laatste opening in den afsluitdijk tusschen Noord-Holland en Friesland is een feit van historische beteekenis. Daarmede is de laatste hand gelegd aan een waterstaatswerk, dat blijk geeft van durf, kennis en doorzet tingsvermogen, en waardoor Nederlands goede naam op dit gebied opnieuw wordt bevestigd. Maar van nog grooter waar de zullen de gevolgen zyn, welke de af sluiting kan hebben voor de economische ontwikkeling van ons land, voor land aanwinning, zoetwatervoorziening, van afwatering, binnenscheepvaart en wat daarmede verband houdt. De voltooiing van den afsluitdyk zal naar wy wenschen en verwachten, voor een verre toekomst eene zegenrijke onderneming blijken." Jaloersch als ik altijd ben voor ieder journalistiek succes, heb ik onmiddellijk Professor Masaryk, den President van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek, verzocht om speciaal voor deze rubriek een verklaring te willen afleggen naar aan leiding van den titanenstryd van j.1. Zondag in het Amsterdamsche Stadion. Tot myn groote vreugde is myn verzoek ingewilligd. Het is niet meer dan fat- soenyk, dat ik er eerlijk voor uit kom, de verklaring zelf te hebben opgesteld, daarbij de beproefde lijnen volgend van bovenstaand manifest, en den President slechts vergunning heb gevraagd, de ver klaring met zijn naam te mogen onder teekenen. Deze vergunning kan ieder oogenblik binnenkomen. Hier volgt mijn primeur: „Zondag j.1. is te Amsterdam een voet balwedstrijd gehouden tusschen de ver tegenwoordigende elftallen van Neder land en Tsjecho-Slowakye. Deze is ge ëindigd met een 1—2 overwinning voor myn landgenooten. „Dit beteekent, dat de Tsjechen 2 doel punten behaalden tegen de Nederlan ders 1. Dit is één meer voor de Tsjechen. „Bij de rust was de stand 11, het geen zeggen wil, dat op de helft van den stry'd beide partyen gelyk stonden, maar dat de Tsjechen na de pauze (die men in sportkringen zoo treffend half-time noemt) door den bal in het net of doel van de tegenstanders te deponeeren, het punt maakten, dat hun de overwinning bezorgde. „Blykbaar waren uw landgenooten vóór de pauze even sterk als de myne; na de rust keerde echter het geluk. „Hier is slechts één conclusie moge- lijk: Een volgenden keer kan de uitkomst anders zijn, (is het leven niet vol ver rassingen?), maar dezen keer hebben de Tsjechen den wedstrijd gewonnen. Daar aan valt niet te twijfelen. „Ik geef u gaarne het recht, deze Ver klaring te publiceeren." heeft te één uur Duitsche tijd hooren schieten. Hii heeft 16 schoten gehoord'. Het geluid kwam uit de richting Putbroek. Na het eerste schot heeft getuige hooren schreeuwen als van iemand die „vorolit- bare piene" had. Getuige dacht, dat de Duitsche douanen iemand' hadden aange schoten. De verdediger merkte op, dat getuige begonnen is met het geschreeuw toe te kennen aan een aangeschoten haas. De pres.: Hazen kunnen ook als ze aan geschoten zy'n, luid kermen. De verdediger: Dit is op 2200 M. af stand gebeurd. De president verdaagt te 10 minuten over zes de zitting, nadat de verdachte v. d. E. Sr. met een lachend gezicht zegt: Ik begrijp niet, dat iemand dat op 2200 M. zou kunnen hooren. De pres.: Die opmerking verbaast me zeer, als u zegt met deze zaak niets te ma ken te hebben. VERKEERSONGEVALLEN. Door een tram overreden. Maandagavond is op de Geitenkamp te Arnhem het tweejarige kind van de fa milie W. tegen een tram geloopen, over reden en gedood. Tegen een boom gereden. Het hoofd der openbare lagere school te Elburg, de heer D. J. ter Agter, is Maandagmiddag met zyn motorfiets bij het uitwyken voor een auto op den Zui- derzeeschen straatweg tegen een boom gereden. Hij werd van de motorfiets ge slingerd en kreeg een ernstig hersen schudding. Hij is naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. DE NEDERLANDSCHE GEREDDEN VAN DE GEORGES PHILIPPAR. Op weg naar hufe. V.D. meldde Dinsdag uit Genua: Vanmorgen ontscheepten te Genua van het stoomschip Marnix van St. Aldegonde de Nederlandsche schipbreukelingen van het Fransche stoomschip Georges Phi- lippar, dr. van Tricht en echtgenoote, de heeren Wahr en Wang en mevrouw Ma- rissen. Laatstgenoemden vertrokken met den boottrein naar Nederland. Mevouw Canne, haar beide dochters en de familie Boot zijn aan boord van de Marnix van St. Aldegonde gebleven. Verd. v. d. E. Jr.: Ik ben dien avondgebracht, niet uit geweest. i De caféhouder Jeurissen te Echterheide Bescherm onze duinflora. Neem geen distels mee voor versiering van uw huis Begeef u nooit verder in zee dan tot uw middel, opdat gi) niet uw eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2