Julianadorp. 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Texel. 25-Jarsg bestaan van 'f Badhotel „Prinses Juliana te De Koog". BARSINGERHORN. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. Afdeeling Den Helder. Bovengenoemde afdeeling hield Don derdagavond een ledenvergadering in een der lokalen van de Chr. School, aan de Kortevliet te Koegras. Volgens de presentielijst waren slechts 6 leden ter vergadering tegenwoordig. De_ voorzitter, de heer T. Speur, opende de bijeenkomst en sprak zijn teleurstel ling uit over de zeer geringe belang stelling. Met den wensch dat de bespre kingen, in het belang van de afdeeling moge gevoerd worden, wordt het woord verleend aan den secretaris, den heer Jb. Kiljan, om de notulen van de vorige vergadering te lezen, die met een enkele opmerking, worden vastgesteld, met dank aan den samensteller. Deze opmerking betrof het volgende: Ieder lid is verplicht zich een reglement 25 cent aan te schaffen, en deze 25 cent nu zullen voorzoover deze nog niet zijn betaald op de eerstvolgende contri butiekwitantie worden bijgeschreven en op deze wijze worden geïnd, waarna een exemplaar van het reglement wordt toe gezonden. Dit wordt alsnog in de notulen vastgelegd. Bij de Mededeelingen en Ingekomen stukken, waren eenige prijscouranten van imkersbenoodigdheden van de afdeeling Handel, en een circulaire waarin mede- deeling wordt gedaan van het juiste adres van den Alg. Secretaris. Vervolgens is aan de beurt het verslag van den afgevaardigde naar de alg. ver gadering, die gehouden is te Utrecht. De heeren T. Speur en Jb. Kiljan hadden deze vergadering bijgewoond. Eerstgenoemde bracht hierover monde ling verslag uit, maar kon niet nalaten er den nadruk op te leggen, dat het be zoeken van een dergelijke vergadering niet veel nut heeft, temeer daar erop die vergaderingen niets tegen de voorstellen van het Hoofdbestuur mag ingebracht worden of men komt op de zwarte lijst. Nu wordt in hoofdzaak alles, zoo maar een beetje afgerateld en vastgesteld, zonder ,dat het tot de meeste afgevaar digden is doorgedrongen wat zij eigenlijk wel hebben helpen besluiten en vaststellen. Over de lange agenda van die vergade ring gaf de heer Speur een uitvoerige mondelinge toelichting, en bij verschil lende punten werd nader hierover nog van gedachten gewisseld, zoodat men een goeden indruk van het verhandelde aldaar kreeg. Verder is aan de orde de bespreking voor het houden van een excursie, hetzij in eigen- of in een andere afdeeling. Na eenige bespreking wordt besloten een excursie te organiseeren in eigen afdee ling en als datum daarvoor wordt vast gesteld de eerste Zondag in de maand Juli (dat is dus 3 Juli). Voor het vervoer van de deelnemers zullen eenige auto bezitters worden uitgenoodigd om hunne gewaardeerde medewerking in deze te verleenen. Het plan wordt in schema als volgt vastgesteld. 's Morgens half tien verzamelen bij den „Donkere Duinen". De daar geplaatste bijenstand bezoeken, verder wandelen langs den vijver enz. tot bij „Duinoord". Dan naar Groote Keeten, vervolgens naar Callantsoog, waar het gezelschap zal pauzeeren. Vandaar naar de boerderij van den heer G. Sleutel Dz., dan naar den heer C. J. Vroom, verder naar Julianadorp en zoo mogelijk nog naar de Kortevliet. Hierna is nog een interassant onder werp aan de orde en wel: Een bezoek aan de groote bijenmarkt te Veenendaal. Alhoewel men wel voor een dergelijk bezoek voelde, gaat men toch nog niet al te diep hierop in en wordt besloten dat de voorsteller, de heer Schellinger, een en ander zal onderzoeken en regelen. Mochten de daaraan verbonden kosten echter te hoog worden dan wordt van een dergelijk bezoek afgezien, daar iedere deelnemer zijn kostenaandeel persoonlijk krijgt te voldoen. Bij de rondvraag, wordt nog een vraag gesteld en beantwoord, waarna de Voor zitter dank zegt voor de aangename be sprekingen en de vergadering sluit. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „D« Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de heer Akse, van Beverwijk. EEN AANVARING. Naar ons werd medegedeeld, is Don derdagmorgen in de vroegte, en bij vrjj dichten mist, een vaartuig in aanvaring Ïeweest met de Pontonbrug aan „De boy". De aanvaring schijnt niet van ernstigen aard geweest te zijn, daar wij van veroorzaakte schade niets vernamen, zoodat mag worden verondersteld, dat men op de aanwezigheid van de brug voorbe dacht was. Onze vroegere plaatsgenoot J. Bisschop is met ingang van 1 Juni j.1. in vast dienstverband geplaatst bij de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg, ter opleiding van aviateur. We vernemen dat, in verband met de te geringe draagkracht der gerestaureerde vlotbrug, binnenkort zal worden overge gaan tot plaatsing van grootere lucht- reservoirs onder de vlotten, waardoor men hoopt de maximumbelasting op te kunnen voeren. DE WEGEN WEER AFGESLOTEN. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de verschillende aan het Rijk behoorende wegen waarover wij den vorigen keer reeds schreven en waarover toen in ver schillende plaatsen een storm van ver ontwaardiging is ontketendook thans weer voor alle rijverkeer zullen worden ■fgesloten. Evenals den vorigen keer is daardoor ons dorp aan de oostziide van het Noord Hollandsch Kanaal geheel ge- isoleerd. Hierbij komt nog dat deKeins- merweg in ons dorp door het teren daarvan ook is gestremd zoodat men zich de chaos der komende dagen kan indenken. Het tijdstip van afsluiting zal zijn te Zaterdagmiddag pl.m. 2 uur, terwijl de openstelling op Zondagmiddag d.a.v. te pl.m. 4 uur zal plaats vinden. HET TEREN VAN DEN KEINSMERWEG. De werkzaamheden aan den te teren Keinsmerweg door ons dorp zijn thans reeds zoover gevorderd dat men er deze week mee gereed zou kunnen komen ware het niet dat het laatste stuk nog te nat was na de behandeling met de wals, zoo dat door deze natheid de teer niet goed zou pakken. Men hoopt daardoor de laatste hand aan dit werk cp a.s. Maandag te leggen. Thans reeds kunnen we echter beoordeelen dat bedoeld stuk weg enorm is opgeknapt en werd ons verzekerd dat ook de houdbaarheid van het toegepaste procédé van langen levensduur zou zijn. AUTO-ONGEVAL. Donderdagavond pl.m. 7 uur reed te Breezand de auto van den heer Tewen, wonende aldaar, door onbekende oorzaak in een breede sloot. De auto kwam op zijn kop te staan, zoodat de inzittenden nog droog en zonder letsel uit den auto konden komen. Een inmiddels gewaarschuwde kraan wagen heeft den auto weer op het droge gebracht. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. WIJZIGING OPENSTELLING VOOR DEN POST- EN TELEGRAAFDIENST VAN DE HULPKANTOREN OP WIERINGEN. Met ingang van 6 Juni e.k. zullen de openstellingsuren voor den post- en tele graafdienst van de kantoren op Wierin- gen worden gewijzigd als volgt: Hippolytushoef: 912, 14—16, 1819. Den Oever: 912, 14—16, 1819. De Haukes: 9—11.30, 14—15.30, 18—19. De openstelling voor den telefoondienst ondergaat geen wijziging. Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden Inlichtingen bij Hippolytushoef. een damesrijwiel, den gemeentebode te DE ARBEIDSBEURS. Van 26 Mei tot 2 Juni 1932 zijn ge plaatst 6 transportarbeiders en 15 land arbeiders. Als werkzoekenden staan nog inge schreven: 1 kantoorbediende, 39 grond werkers, 1 chauffeur, 1 dekknecht, 3 machinisten, 2 bakschippers, 3 ijzervlech- ters, 1 electricien, 5 timmerlieden, 1 sto ker, 1 loopjongen en 2 bankwerkers. Totaal 60 personen. WAAROM O. S. P. Voor pl.m. 140 personen sprak Donder- avond de heer P. J. Smidt in „Concordia" een rede uit, om tot oprichting te geraken van een afdeeling van de Onafhankelijke Socialistische Partij. De partij die, zooals men weet is ge boren uit de scheuring der S.D.A.P. De heer H. Lukkien opende de bijeen komst, waarna de heer Smidt zijn rede aanving. Deze begon met er op te wijzen, dat hij niet de geheele voorgeschiedenis zou op halen, welke over een reeks van jaren loopt. De conflicten welke de linkervleugel heeft gehad met de partijleiding zijn talrijk. Men moet echter niet denken dat de scheuring het gevolg is geweest, omdat wij geen eigen blad mochten uitgeven of vergaderingen houden. De oorzaak zit veel dieper, en deze wil ik wel zeggen hedenavond. Wij hebben gevraagd aan de partij leiding, wat gaat ge voor de arbeiders doen. Jaar in jaar uit hebben we gepropa geerd, wordt lid van de partij en N.V.V. want dit zijn de vereenigingen die wat voor de arbeiders kunnen doen. De S.D.A.P. heeft echter niets gedaan, zij heeft zich tusschen het kapitalisme en de arbeiders ingezet, en tolereert, de eene aftakeling na de andere. Zij heeft het devies geboren, van wacht maar tot er betere tijden komen. Doch betere tijden zullen er^ nooit meer komen onder het kapitalistisch bewind. Wij hebben toen andere middelen ge noemd als de parlementaire actie, doch men is er als de dood voor, want het woord revolutie jaagt ze de stuipen op het lijf. Het reformisme viert hoogtij in de S.D.A.P. en men neemt daar een arbei ders vijandige houding waar. Spr. gaat hier uitvoerig op in, en geeft een uiteenzetting van de wijze waarop de O.S.P. de arbeiders wil organiseeren en in verzet brengen tegen de schande lijke behandeling en belooning in de werkverschaffing. De geheele politiek van de S.D.A.P. van de laatste jaren wordt door spr. onder het mes genomen. Spr. wekt ten slotte op om zich aan te sluiten bij de O.S.P. Voor het debat gaven zich op de hee ren de Weerd en Vergaay, resp. com munist en vrij socialist. De eerste was nog al lang van stof en liet niet veel goeds aan de partij van den heer Smidt. Volgens de heer de Weerd is de C. P. H. de alleenzaligma kende partij. De heer Vergaay vond de O.S.P. vrij wel overbodig, men kan zich maar op één standpunt stellen, n.1. men is voor staatssocialisme of voor vrij socialist. Van het eerste zijn er partijen genoeg en bij de tweede categorie kan men zich ook aansluiten, aan een partij als de O. S. P. is dus geen behoefte. De debaters werden door den heer Smidt van repliek gediend, waarna slui ting volgde. VEE- EN PAARDENVERZEKERING MIJ. „HELPT ELKANDER". In de Woensdagavond gehouden ver gadering, ten huize van den heer O. J. BoSker, van de Onderlinge Vee- en Paar- denverzekering Mij. „Helpt Elkander", is door commissarissen de volgende lijst van de afdeeling rundvee, loopende van 20 November 1931 tot 20 Mei 1932, opge maakt. Ingeschreven en verzekerd is een totaal bedirag aan rundvee van 73.565. Uitgekeerd werd wegens het overlijden van vier stuks, 708. De hiervoor ver schuldigde premie werd vastgesteld op 80 cent per 100 verzekerd kapitaal. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Ge<m. (Den Oever). 's Middags 2.30 uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging Geen opgaaf ontvangen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst. MARKTOVERZICHT. Veel vette koeien waren er Donderdag j.1. aangevoerd, jammer dat er niet meer koopers waren, zoodat de handel eenigs- zins gedrukt was. De gewone gang van zaken was 3033 ets, voor een extra beest werd 35 ets betaald. De handel in gelde en kalfkoeien was stug en duur. De pinken werden nu direct niet zoö hard verkocht, dat kon nog wel even beter. De nuchtere kalveren werden duurder verkocht dan de vorige weken. De aanvoer was niet zoo groot, dus de handel was goed. Er waren nog al veel; paarden aangevoerd, die handel was nog redelijk te noemen, er waren heel aardige paarden bij. De vette kalveren golden van 30—60 gld. De handel in overhouders wil nog maar altijd niet. Oude slacht schapen golden 1315 gld., handel zeer matig. Een klein koppeltje kale schapen waren er aangevoerd. Prijs 15 gld. De handel in lammeren was zeer matig, of schoon de handel voor de weide beter was, Op de biggenmarkt was het zeer kalm, geen verhooging van prijzen. De vette varkens gingen er vlug weg tot 13 ets. dus een heele verhooging bij de vorige week. Zoo moet het dan ook gaan. Als de varkens duurder worden kan men gerust aannemen dat alles weer duurder wordt en daar moet het toch heen. De kippenmarkt heeft tegenwoordig weinig te beduiden, men zegt dat het nog geen tijd is daarvoor. Nu we zullen hopen, dat het spoedig beter wordt. BOUWEN. De bouw van een landhuis voor reke ning van den heer C. Ay, alhier, in het Heerenbosch, is na onderhandsche in schrijving gegund aan den heer A. Zuid- soherwoude, te Noord-Scharwoude. GESLAAGD. Mej. M. C. de Graaf is geslaagd voor apothekersassistente en als zoodanig aan gesteld door den heer dr. H. U. Nanninga, alhier. GESLAAGD. De heer P. Kroon, voorheen opzichter bij de Woningbouw der Vereeniging „Goed Wonen", alhier, is geslaagd voor het examen Bouwkundig Opzichter bij het Instituut P.B.N.A., te Arnhem. VLEESCHKEURINGSDIENST. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeurings- dienst in den kring Barsingerhorn. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de prijs van het diermeel is verlaagd tot f 8.per 100 Kg. vanaf de inrichting; de prijs van het vet bedraagt thans f 14.per 100 Kg. De heer Meijer Oude Niedorp wil onder zoeken, of het diermeel te gebruiken is voor de fabrikage van hondenbrood het geen nog vrij duur is. Een monster met offerte zal aan een fabrikant worden opgezonden. Vervolgens volgt behandeling ontwerp nieuwe gemeenschappelijke regeling. De notulen van de gecombineerde vergade ring van de Raden op 12 April werden goedgekeurd. De heer Mr. D. Breebaart Callantsoog betreurt het, dat in de courantenverslag van genoemde vergadering wel is opge nomen een uitlating van hem tegen den heer Haringhuizen, Wieringerwaard, maar dat niet is vermeld, dat deze woorden later door hem zijn teruggenomen. Besloten wordt, een commissie samen te stellen, welke het ontwerp waar noodig zal aanvullen en wijzigen, en zulks naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen. Voor deze commissie zullen worden uit genoodigd de heeren Haringhuizen, WieringerwaardLoggers, Barsinger horn en Breebaart te Callantsoog. Deze commissie zal alleen het techni sche gedeelte verzorgen en wordt door de commissie van Uitvoering een beslis- derneming sing genomen in de voorgestelde wijzi gingen. Met algemeene stemmen wordt besloten den kring den naam te laten behouden van Kring Barsingerhorn. Bij de nieuwe regeling zullen de ver tegenwoordigers ook kunnen worden ge kozen uit den Raad Besloten wordt niet over te gaan om de plaatsvervangende leden uit te noo- digen voor de vergaderingen, daar indien de nieuwe regeling in werking treedt, de vergaderingen openbaar zullen zijn en een ieder de gelegenheid heeft van het gesprokene kennis te nemen. Het ontwerp wordt zoodanig gewijzigd, dat de Voorzitter zal worden gekozen uit den Raad van Beheer en vervalt dus, dat hij moet zijn de vertegenwoordiger van Barsingerhorn. Het zal niet mogelijk zijn de eerste jaren de verliezen bij te schrijven en voor uitgaven boven de f 5.000.behoeft de raad van bestuur de toestemming van de meerderheid der gemeenteraden. De mogelijkheid wordt geopend dat de directeur tevens is secretaris en penning meester. Met den heer Rempt, adjunct directeur te Nieuwe Niedorp zal worden gesproken over inkrimping van zijn ge bied, daar zijn werkzaamheden te uitge breid zijn in vergelijking met het salaris. Aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal verzocht worden zich in verbinding te stellen met de Regeering, om de misstanden in de noodslachtplaatsen op te heffen. In principe wordt besloten over te gaan tot salarisverlaging, maar dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, om niet vooruit te loopen op de beslis singen van de Raden der aangesloten gemeenten, terwijl dan tevens zal worden behandeld de invloed van de kortingswet tegenover sommige gemeenten, aange sloten bij den keuringsdienst.. VDF-EN-TWINTIG-JARIG JUBILEUM „T. E. S. O." Op Zaterdag 18 Juni a.s. zal met een diner voor genoodigden in hotel „De Lindeboom" feestelijk het 25-jarig jubi leum van „Texels Eigen Stoomboot-On- worden gevierd. CONCERT „TEXELS FANFARECORPS". Het prachtige lenteweer van Donderdag werd helaas gevolgd door een kouden avond; zoodat een verblijf in het park te Den Burg waar „Texels Fanfarecorps", onder leiding van den heer Lugtenburg, een concert gaf minder aangenaam werd. Toch was er veel publiek opgeko men, dat zich, vooral ook door beter poli tietoezicht, vrij rustig hield. Zooals wij dat in den laatsten tijd ge woon zijn, had het corps ook nu weder een uitstekend verzorgd programma, waarbij enkele bekende nummers en een drietal nieuwe. Daar er voortdurend een koude zeedamp in het Park neersloeg, hebben velen van ons het einde van het concert niet afge wacht; jammer dat ditmaal het weder niet heeft medegewerkt. De steeds groeiende belangstelling bewijst wel, dat de concer ten steeds meer door de ingezetenen wor den gewaardeerd. Texel, Oudeschild, 3 Juni. Van 28 tot en met 31 Mei zijn verzon den: 1320 lammeren, 21 koeien, 13 varkens, 11 kalveren en 4 paarden. 2 Juni zijn verzonden met 2 stoom schepen en 4 motoren: 3474 lammeren. ZAKENNIEUWS. In de dorpstraat te Den Hoorn zal dezer dagen door den heer C. Ellen een nieuwe zaak geopend worden in kruideniers waren, enz. Een perceel is voor dit doel geheel ver bouwd, het belooft een mooie zaak te wor den. Burgerlijke Stand van Schagen van 26 Mei2 Juni. GEBOREN: Johannes, z. v. G. H. Brink en J. Feenstra; .Tacob Adriaan, z. v. Jonkheer H. J. v. Kretschmar van Veen. POLITIE. Gevonden: een dop van een ben zinetank; een rozenkrans; een portemon- naie; een gewicht; een handschoen; een pas. Verloren: een rijwielplaatje; portemonnaie met eenig geld. een Burgerlijke Stand van Texel van 31 Mei3 Juni. GEBOREN: Jacoba Willy, d. v. Jan Nicolaas Bruin en Anna Klasina Keyser; Grietje, d. v. Willem Jan Boon en Cor- nelia Pietronella Dros; Annie, d. v. Cor- nelis Kooger en Hendrica Stoepker. ONDERTROUWD: Wilhelmus Theo- dorus van Sambeek en Anna Eelman. GETROUWD: Jan Cornelis Kikkert en Doetje Terpstra; Cornelis Ellen en Mar- tha Lap. POLITIE. Gevonden: pakje zakdoekjes. een portemonnaie, een VREEMDELINGENVERKEER. Donderdagavond is in het „Witte Huis" te De Koog een ledenvergadering gehouden van de plaatselijke vereeni ging van vreemdelingenverkeer aldaar. In deze vergadering moest naar aanlei ding van voorstellen van de Alg. Vereen, van Vreemdelingenverkeer „Mooi Texel" een beslissing genomen worden over het al of niet ontbinden der plaatselijke ver eeniging. Naar wij vernamen is besloten de ver eeniging niet op te heffen, doch te laten voortbestaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Juni 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u.,Ds.Visser. Den B u r g, 's av. 7 uur, Ds. Visser Jeugddienst Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Groenenberg Waal, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. v. Petegem De C o c k s d o r p, 's av. 7.30 u., Ds. van 't Hooft Oudeschild, 'sav. 7u. Ds. v. Petegem Koog, geen dienst Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Erkelen van Hilversum Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Smidts „v van Den Helder Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Ooster end, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes Op 8 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het badhötel te De Koog op Texel officieel voor het publiek werd openge steld. De stichting van dit hotel hangt zoo nauw samen met de ontwikkeling van het dorp als badplaats, dat wij dit feit eens nader willen beschouwen: „Reeds in 1895 had de heer J. H. Moojen (die enkele jaren geleden te Haar lem is overleden een helder oog voor de uitnemende ligging van De Koog als bad plaats. Nergens bijna in ons land vindt men toch zulk een smalle hooge duinenrij vlak achter het dorp en zulk een prachtig breed strand; terwijl de vrij geringe stroo ming langs de kust het gevaar voor de zwemmenden tot een minimum beperkt. Krachtige pogingen heeft de heer Moojen toen reeds aangewend om een kapitaal bijeen te brengen voor stichting van een flink badhötel op de duinen. De onderne mingsgeest in onze gemeente was evenwel blijkbaar nog niet groot genoeg, zoodat de pogingen van den heer M. schipbreuk leden. Wel kwam het evenwel tot stichting van een badpaviljoen. Dit werd gebouwd vlak achter het dorpje op een hooge duin, die voor den bouw een weinig werd afge plat. Vanaf dit paviljoen had men een schitterend uitzicht op strand en zee en vooral ook over het eiland. Op het strand kreeg men gelegenheid om badstoelen te huren, een boottochtje te maken, ezeltje te rijden en bij het nemen van een bad gebruik te maken van een badkoets. Kort om, bij de feestelijke opening van het pa viljoen op 9 Aug. 1896 was De Koog een groot aantrekkingspunt geworden voor ons eiland. De heer Moojen sprak bij deze gelegenheid o.m. het volgende: „Eindelijk is de dag aangebroken, waarop Texel een zijner schoonste triomfen kan vieren: ons eiland is verheven tot badplaats. Wü heb ben hier op.deze plaats een overheerlijk panorama. Waarlijk, hier is de plaats om te genieten! Verzuimt toch niet om vaak te profiteeren van het heerlijks, dat hier voor het grijpen ligt. Wekt anderen op tot een bezoek aan onze badplaats, opdat wij successievelijk worden gedrongen ei- de noodige uitbreiding aan te geven." Aanvankelijk scheen de opening van dit naviljoen een succes te worden. Het dorp De Koog scheen plotseling uit haar zoete rust (waarin het na vroegere grootheid reeds meer dan honderd jaar sluimerde) te zijn opgewekt. De nieuwe inrichting trok dadelijk veel bezoek. Ook het café „Daalder", thans be woond door den heer Den Braven, maakte dezen bloeitijd mede en weldra verrees op de plaats waar thans het hótel „Het Witte Huis" is gevestigd, een tweede café, dat gedreven werd door den heer Dalmeijer. De bloei van het paviljoen was helaas van korten duur. Het verkeer over het Het in 1907 geopend Badhotel. eiland kon in die dagen nog voornamelijk per rijtuig of te voet plaats hebben, zoo dat de meeste bezoekers van het strand te De Koog een café bezochten om de paar den te stallen en het paviljoen niet aan deden: dit leed dan ook een kwijnend be staan en moest na enkele jaren weder worden gesloten. Het werd gesloopt en later te Katwijk weder opgebouwd. De Koog miste nu leelijk dit paviljoen als aantrekkingspunt, ook op strand waren geen attracties meer; geheel echter keerde de oude rust in het dorpje niet terug. Het rijwiel kwam steeds meer en meer in ge bruik en vooral op mooie zomersche Zon dagen kon het in de café's druk zijn. In 1907 vatte de heer J. Flens Pz. het plan op, om nabij de plaats waar het oude paviljoen had gestaan een badhotel te bouwen; ook een paviljoen verrees pre cies op dezelfde plaats als de heer Moojen het had doen bouwen. Met den bouw her leefde het dorp De Koog geheel. De ope ning van het paviljoen, dat eerst als café werd gebruikt, had plaats op 2 Juni 1907, het badhötel hoewel nog niet geheel gereed werd opengesteld op 8 Juni d.a.v. Luxe was er aan den bouw van het hötel dat den naam kreeg „Prinses Ju- liana-hötel nog niet veel besteed, doch het was een flink degelijk gebouw (zie foto) dat plaats bood voor 45 badgasten. De heer en mevrouw Flens bleken uitne mend geschikt voor het beheeren van dit hötel; althans de aanvrage bleek zoo groot, dat men spoedig ook het badpa viljoen moest inrichten voor het verblijf van badgasten. Te De Koog verrezen in dien tüd ook reeds enkele gelegenheden voor pension. De heer Flens heeft helaas zijn onderne ming niet lang mogen besturen, na énkele jaren, waarin het hötel geleidelijk nog in bloei toenam, kwam hfl te overlijden. Me vrouw Flens dTeef nog eenigen tijd daarna het hötel, doch verkocht dit in 1929 met het paviljoen aan de heeren Kikkert en Zonen, die ook reeds hótel „De Linde boom" te Den Burg in bezit hadden. Het bleek, dat de familie Kikkert vol komen voor haar taak berekend was: het aantal aanvragen om logies steeg ieder jaar, in 1929 werd dan ook het café „De Hoop" van den heer J. Dalmeijer aange kocht en als „Dependance" aan het bad hötel toegevoegd. Later werd dit verkocht aan de heeren Gebr. Hillenius, die het den naam van „Het Witte Huis" gaven. In 19281929 werd het badhötel „Prin ses Juliana" grondig verbouwd. Het oude gebouw van 1907 bleef, doch hieraan werd een prachtig modern ingerichte nieuw bouw toegevoegd. Het geheej is 'n pracht- gebouw geworden. Voorat van de strand zijde maakt het een grootschen indruk, het doet denken aan een middeleeuwsch kasteel en is een sieraad voor ons eiland. Ook het interieur is schitterend, vooral de ronde conversatie-zaal, met haar prach tig uitzicht aan alle zijden is een heerlijk verblijf. Er is plaats voor ruim 100 gasten. Nog steedis wordt het hótel gedreven door de h.h. Kikkert en Zonen; de hr. v. Twisk is directeur van het badhötel. De uitste kende naam, die ons Texelsch badhötel heeft, behoeft geen betoog; het steeds toe nemend en herhaaldelijk terugkeerend aantal personen bewijst voldoende, dat de heer Van Twisk het zijn gasten zeer aan genaam weet te maken. In 1929 werd aan het badhötel nog een groot strandpaviljoen toegevoegd, hiervan wordt ook door de Texelsche burgerij ruimschoots gebruik gemaakt. Het is ge bouwd op de buitenste duinenrij, slechts enkele meters verwijderd van het strand en geheel langs een goeden straatweg te bereiken. Het dorp De Koog breidt zich in gelij ken tred met het badhötel uit, verschil lende groote pensions zijn op en aan den duinvoet verrezen, ook dit jaar zijn er weder enkele huizen gebouwd. Het ge meentebestuur helpt krachtig mede aan den bloei van onze badplaats, een bouw plan voor dorp en omgeving is in wor ding. Het Staatsboschbeheer draagt zeer veel bij tot verfraaiing van den omtrek door aanleg van uitgestrekte bosschen; terwijl talrijke goede fietspaden, waarmede men thans in alle richtingen het dorp kan naderen, veel tot een druk bezoek bij dragen. Het dorpje De Koog, waar in 1897 nog slechts 10 12 woningen, een kerkje en een school stonden, is langzamerhand een flink dorp geworden en gaat ongetwijfeld! een schitterende toekomst tegemoet. Dat bet in de komende jaren den heer Van Twisk gegeven moge zijn het bad hötel in nog grooter bloei te doen toene men, tot heil van het dorp De Koog en van geheel Texel. VEREEN. VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING. Donderdagavond hield de afd. Barsin gerhorn van de vereeniging voor Zieken- huisverpleging haar algemeene ledenver gadering ten huize van den heer A. de Graaf. Aanwezig 25 leden. Ingekomen is een schrijven van de Fe deratie voor Ziekenhuisverpleging te Alk maar. De Federatie heeft n.1. pogingen aangewend om de ligkosten in de zieken huizen verlaagd te krijgen. Met de beide ziekenhuizen te Alkmaar is geconfereerd, doch een definitief resultaat kon op deze bijeenkomsten nog niet worden verkre gen. Uit het jaarverslag blijkt, dat de Ont vanger over 1931/'32 hebben bedragen 3554.55, de uitgaven 3372.57. Verder blijkt uit het verslag dat voor rekening der vereeniging 38 patiënten zijn opgeno men met 821 verpleegdagen. Het aantal verzekerde gezinshoofden bedroeg op het einde van het boekjaar 468. Het aantal personen, waarvoor premie wordt be taald: 1280 en het aantal verzekerden: 1364. In de plaats van den heer Groet wordt in het bestuur benoemd dr. J. J. Werner. In de plaats van den heer J. J. Engel wordt benoemd de heer J. Langedijk. Deze benoeming geschiedt voortaan voor 3 jaar; telkenjare treedt 1 lid uit. Aan de orde is thans Reglementswijzi ging. Het voorstel, 'om alelen dan ver voerkosten te vergoeden als een opname in het ziekenhuis volgt, wordt na eenige bespreking, waarbij andere gezichtspun ten naar voren worden gebracht, door het Bestuur ingetrokken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11