met een tikje zout stijf geklopt en bananen worden met de garde tot een gelijke massa geslagen, waarna room, bananen en fijn gehakte gember met elkander vermengd worden en in kleine schaaltjes opgediend, desgewenscht met gehakte noten bestrooid. Vragen worden voor deze rubriek beantwoord door de Redactrice „Onze Keuken", Hofziohtlaan 4, Den Haag. Onze patronen. Bestellingen worden het snelst uit gevoerd na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op post rekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Gravenha- ge, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aan vragen kunnen ook per postwissel of per brief onder bijvoeging van post zegels gericht worden aan de Mode redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te Den Haag. Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 9.2 100 42 100 104 44 108 110 46 112 116 48 120 124 50 126 130 Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje even uit te knippen, opdat men het kan raadplegen bij eventueel be stellen der patronen. Vragen betreffende deze rubriek worden gaarne beantwoord mits post zegel van 6 cent wordt ingesloten. Gekleede japon voor zware figuren. No. 7403. Deze japon, bijv. van zwart crêpe marocain of crêpe de chine gemaakt, is bijzonder geschikt voor zware figuren. Een effen japon, vooral zwart, draagt er zeer toe bij, om een gezet figuur slanker te doen blijven. Gewerkte stof fen moeten voor gekleede japonnen zooveel mogelijk vermeden worden. De japon bestaat uit taille en rok met smalle ceintuur met gesp. De hals heeft geen garneering en is evenals de tot onder de taille doorloopende schuine lijn, die zich voortzet over de voorbaan, afgebiesd; onder de taille zijn twee mooie knoopen gezet. De mouw- is glad gehouden en valt met een kleine volant op de hand. Benoodigde stof ongeveer 4 meter j van 100 breed. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46s 48, 50, 52, 58 voor 0.58. Japan voor slanke figuren. No. 7323. Dit van gewerkte stof of fluweel ge maakte japonnetje is zeer geschikt voor slanke figuren. Het bestaat uit taille en rok, met een lakceintuur om het middel. De taille heeft gladde mouwen en een smal shawlkraagje van witte waschstof met een klein plat strikje. Het voorpand heeft een naar boven toe puntige patte, die zich in de klokrok voortzet als een smalle voorbaan, naar onderen toe een weinig breeder uit loopend. Het japonnetje is uitsluitend ge schikt voor de maten42en44. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Moderne bolerojapon. No. 1509.' Dit zeer elegante japonnetje is ge maakt van kunstcrêpe georgette, met een groote moes, terwijl de ruim val lende strook en de bolero van effen georgette zijn, evenals de eenigszins ruim vallende ceintuur, die een kleine gesp heeft in de tint der moes met twee afhangende einden midden-voor. De japon heeft geen mouwen en is uit één stuk, in de taille wordt de ruim te verwerkt door smalle staande plooi tjes, die aan de binnenzijde gestikt worden en de geschulpte japon wordt op het effen onderstuk gestikt. Deze schulp zien wij eveneens aan de bolero en mouwen en de afwerking kan geschieden door afbiezen met ef fen stof, doch een veel vlugger manier is het machinaal te ajouren, hetgeen bij dunne zomerstoffen heel goed staat en heel veel minder werk geeft. Afbiezen is een heel precies werkje. Geschikt voor de maten 4248. '""tronen verkrijgbaar voor 0.58. Automaten. Het is waarlijk niet nieuw, deze uit spraak: dat ons leven in deze moderne tijden hoe langer hoe meer ver-automati- seerd wordt. Inplaats van het paard kwam de automatisch werkende motor, inplaats van de musicus de automatische grammo foon, inplaats van de acteur de automa tische bioscoop. inplaats van het leven de gebaar van den redenaar het automa tisch trillen van den luidspreker en het automatisch gloeien van de ontvanglamp. Maar al zijn de mechaniken die den kellner en den winkelier vervangen ook al lang bekend, nieuw is wel de mate waarin de automaat den allerlaatsten tijd, vooral ook hier in de hoofdstad, op het terrein van het café- en restaurant-bedrijf en dat der winkelnering met snelle schreden ter overwinning schrijdt. Lunchsrooms met automatische bediening kwamen hier, jaren geleden, ook al wel eens in exploitatie, maar brachten het toen. nadat de eerste nieuwigheid er af was, nooit verder dan tot een iet of wat kwijnend bestaan en een schielijke terugtocht tot een bediening met de levende hand. H*et publiek was tóen blijkbaar nog niet zoo ver-automatiseerd had nog niet die behoefte aan quick lun ches, oftewel snelle noenmalen, als dat heden ten dage het geval is. Het verlangde toen nog, bij zijn halve houtsnip of zijn huzarenslaatje, zijn kopje koffie of zijn Pils de persoonlijke verzorging van een mannelijke dan wel vrouwelijke gedienstige geest en waardeerde «het gemoedelijk praatje dat gratis, op de bestelling werd toegegeven. Tegenwoordg rekent het, ook al heeft het in de meerderheid der ge vallen vanwege de malaise op kantoor en in zaken tijd te over, nadat de bestelling gedaan is, ongeduldig, met het horloge in de hand, uit „hoe lang het nu wel weer zal duren voordat je hier eindelijk bediend wordt" en ergert zich aan de wei nige efficiency van het koffiedrink-bedrijf. Ook de gemoedelijke praatjes geraken, vindt men, uit den tijd en men geeft ze graag cadeau voor de cordate, efficiente „klik" die de automaat na het inwerpen van het muntje geeft, waarna men dan verzekerd is a la minute het begeerde schoteltje of broodje bemachtig te hebben of wel zijn glas of kop onder de direct wer kende fontein of kraan gevuld te zien. De Automatiek in de Reguliersbreestraat en soortgelijke, heel of half-automatische inrichtingen die de laatste maanden ge opend werden, hebben dan ook den loop en zullen dien dit keer wel houden ook. Nu met i Mei onder de nieuwe winkel sluitingswet de „automaat" ook op straat werd vrijgegeven doet trouwens dit sym bool onzer eeuw (zooals men dien auto maat immers noemen kan) ook in de avonduren opgeld. Vooral de mechanische sigarenwinkelier en de mechanische bon bon-juffrouw werden in deze enkele weken al danig pupulair. Ook hier schijnt men gaarne het persoonlijk praatje en het per soonlijk advies cadeau te geven voor de nooit falende werktuigelijke reactie die de automaat geeft nadat zij eenmaal door het publiek in werking is gesteld door middel van het in de gleuf geworpen geldstukje.. Automatisme in de politiek. Niet alleen ver-automatiseeren we dus steeds meer op het gebied van den detail handel; ook op het gebied van depoli tiek zijn er velen die van een persoonlijk praatje, van het- persoonlijk advies en het persoonlijk oordeel van den man achter den toonbank, waarover heen de nieuwe wetten en verordeningen worden uitgereikt (dat is dus het Tweede Kamerlid of het Raadslid) niets meer moeten hebben. maar ook hier niets liever zien dan een.... automaat, die „klik" zegt en waarvan men precies weet wat hij doen zal als een maalhet stembiljet in de gleuf is ge worpen! Dat is dan deze dagen wel geble ken uit de wijze waarop den groot deel van de Amsterdamsche kiezers, die inder tijd mr. van den Bergh, dr. Polak en den heer Ossendorp in den raad hebben gehol pen gereageerd heeft op de houding door dat drietal S.D.A.P.'sche Raadsleden aan genomen inzake de korting op de gemeente- loonen. Dat zij tenslotte naar eer en gewe ten en al^ vertegenwoordigers der geheele burgerij (Raadsleden zijn dat immers, door wie en hoe ook gekozen!) voor die korting meenden te moeten stemmen en aldus een persoonlijken weg durfden te bewandelen, die afwijkt van den weg die de meerderheid van hun fractie en van hun partij zich had uitgestippeld, wordt hun door die kiezers zoodanig kwalijk geno men, dat zij verzocht werden hun mandaat ter beschikking te stellen, naar onlangs in de Federatie-vergadering der S.D.A.P. besloten werd. Het is te betreuren dat aldus de aan bidding van het automatisme ook op poli tiek terrein blijkt veld te winnen. Men mag dit gerust neerschrijven zonder zijn neu- tiale standpunt te verlaten, nu ook in de oetreffende partij menschen zijn, die dit evenzeer betreuren! Een man als dr. Wi- baut b.v. die, naar aanleiding van het be treffende conflict, dat de laatste week in de hoofdstad in breede kringen heel wat stof opwoei, schreef dat „de democratie ook personen noodig heeft die in geval van geschil naar eigen inzicht durven han delen, indien zij dit doen als bizonderen plicht, als een nog sterkeren plicht dan de algemeene (die zij tegenover „partij-instan ties" hebben n.1.)" en die het een kortzich tige democratie" noemde die „de persoon lijkheid" niet ten volle eerbiedigde, mag in dit verband genoemd worden. Een gelukkige première. Laat ons, tot herstel van evenwicht, thans even aandacht wijden aan wat minder automatische en aangenamer zaken. We moeten dan eerst een oogenblik teruggrij pen naar de opening van de nieuwe Ber- lagebrug, die ik in mijn vorig schrijven reeds memoreerde. Ter gelegenheid van deze plechtigheid is het I.C.A., dat is: het Initiatief Comité Amsterdam, dat, on der aanvoering van dr. de Hartogh, wat meer leven in de hoofdstedelijke brouwerij bedoeld te brengen, voor het eerst in het openbaar opgetreden. Het deed met deze première zeer zeker een gelukkigen greep en doet het bestaan verwachten voor de nog volgende initiatieven van dr de Hartogtogh en de zijnen. Het waterfeest, dat het Comité dit keer ter opluistering van deze brug-inwijding georganiseerd had, mocht er inderdaad zijn en gaf aan dit, anders misschien wat droog beleven offi cieel gebeuren, een feestelijken en fleuri- gen tint die door het publiek tmvoüe ge waardeerd werd. Goed gezien was het van het Comité in de eerste plaats, ter opluis tering van een en ander, de Amsterdam sche cano-sport-beoefenaars op te roe pen. Die cano-sport toch is de laatste paar jaar onder breede lagen der bevolking zeer populair geworden en telkens zie: men b v. in deze vroege zomerdagen de eigenge maakte cano's uit de deuren van arbeiders- en volkswoningen dragen of aan de hijsch- blokken vanuit de zolderverdiepingen naar beneden komen teneinde hen in het water beneden komen teneinde hen in het water, te laten van stapel loopen. Voor hen die wat beters wenschen dan het min of meer stuntelig ronddobberen in de piermagog- geis die dan de Niéuwe Meer en op enkele andere plaatsen te huur zijn en die toch ook niet de kosten, verbonden aan het huren van een behoorlijke zeilboot, of aan het lidmaatschap van een onzer roeivereeni- ginnen aan den Amstel kunnen bekostigen, en die toch aan watersport willen doen is de cano, de zelfgemaakte cano, een ware uitkomst, die dan thans ook, zooals gezegd, aan alle kanten wordt aangegrepen. Cano-mode. Ja, die cano-sport komt er zelfs zoo in, dat men langzamerhand wel van een cano-mode kan gaan spreken, die onder de hoofdstedelijke vrouwelijke jeugd meer en meer opgang maakt. De donker-blauwe, wollen overall met om den enkel nauwslui tende broek en buisje met rits-sluiting wint onder de Amsterdamsche jonge doch- teren zienderooge veld. Verheugder-ooge zou men kunnen zeggen; want het staat in de meeste gevallen vlot en aardig, het flatteert. Het publiek heeft deze dracht eigenlijk al ten volle geaccepteerd en van ergernis over vrouwen of meisjes die de broek aan hebben bespeurt men niet veel.... Er zijn er hier en daar echter wel enkelen die zich afvragen: „ja, maar hoe moet dat nu met de wettelijke verordening, waarbij het verboden is zich in de dracht van de andere kunne op straat te vertoonen Zij kunnen gerust zijn. Onze politie schijnt in dezen niet de minste bezwaren te hebben. Misschien is zij reeds tot de overtuiging gekomen, dat de pantalon al niet meer uit sluitend tot de kenteekenen van de manne lijke kunne behoort. En daar kon zij trou wens wel een= gelijk in hebben. Aangename zaken. Aangenamer zaken dan die in verband met de korting der gemeente-wedden kwamen overigens ook deze week voor onze Raads leden aan de orde. Zoo b.v. een bezoek, in enkele groote autocars aan een complex nieu we gemeentewoningen aan de overzijde van het IJ en het luisteren naar een uiteenzetting van de Spoorwegplannen in Oost, met de uitvoering waarvan nu dan toch weldra een aanvang kan gemaakt worden, door ir. de Graaff van Publieke Werken in de Militie zaal. Het eerste scheen echter slechts aange naam toen de vroede vaderen met dit ge meenschappelijk uitstapje onder een stralende zon een aanvang maakten. Het aangename werd hun vergald toen zij, bij die nieuwe en toch inderdaad wel riante en goede ge meentewoningen voor financieel weinig draagkrachtigen aangeland, onthaald wer den op een demonstratie van malcontenten die hun allerlei leelijks naar het hoofd gooiden.. Zulk een onthaal was ten eenenmalc mis plaatst en onverdiend. Wat de gemeente, dat is dus in laatste instantie de Raad, reeds voor de verbetering der volkshuis vesting deed is reeds veel en wat ook nu weer aan nieuwe goedkoope gemeentewonin gen gereed kwam verdient inplaats van blaam, lof. En dat in den laatsten tijd de bouw van gemeentewoningen voor een groot deel noodgedwongen moest worden stopge zet, daarvan kan men onze Raadsleden ook zeker geen verwijt maken. Het tweede daarentegen, die uiteenzet ting van de „spoorwegplannen" bovenge noemd, kon wel een onverdeeld genoegen heeten. Hier toch kreeg men te hooren, dat de uiteindelijke saneering van die spoorweg toestand in ons Oostelijk kwartier nu ten- laatste, nadat men zooveel jaren al steeds maar is blijven confereeren ensukkelen met de hinderlijke overgangen naar de I"1' dische buurt, en de Watergraafsmeer, voor den boeg ligt. De Regeering, de Spoor wegen en het Gemeentebestuur hebben nU gezamenlijk de hand aan de ploeg geslagen en na twee jaar hoopt men al zoo ver te zufl

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16