S. I. UIIIKU t Zn. Rijk en geen geld. N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Nr. 7127. EERSTE BLAD ZATERDAG 4 JUNI 1932 60ste JAARGANG De kabinetsvorming in Duitschland. - De positie van het nieuwe Duitsche kabinet. - Een fascistische be schouwing over den nieuwen toestand in Duitschland. - Het Engelsch-Amerikaansche plan voor een econo mische wereldconferentie. - Geneefsche bezwaren er tegen. WILHELM IN ASTRAAT 63-67 TEL. 524 Mogen wig eens een proef- wasch bij U halen li zult beslist tevreden Internationale Zuivelbond. in 50 dessins, kleur-eoht, wasch-echt, Wederom rugpijn FEUILLETON DERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 11.Modeblad resp. f 0.95,.f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct. ;fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De kabinetsformatie in Duitschland heeft de overzichtschrijver van de „Nw. Rott. Crt." tot een artikel geïnspireerd, waarin hy wijst op de vreemde geschiede nis van deze formatie. Als het geval niet zoo ernstig was zoo zegt hij zou het tot menige schertsende opmerking uit lokken. Het eerste opmerkelijke feit is dan, dat deze regeering van de nationale concen tratie juist parlementair beschouwd verre weg de zwakste is onder de vele zwakke regeeringen, die het Duitsche rijk in zijn republikeinschen staat reeds heeft gehad. Von Papen, de nieuwe Duitsche rijkskanselier. Inplaats van zooveel partijen als maar mogelijk was bii de „concentratie" te be trekken, is von Papen zoo exclusief mogelijk te werk moeten gaan. Men kan van een Duitseh-nationale maar niet van een nationale concentratie spreken. En deze twee begrippen loopen niet weinig uit elkaar. Hoe moeilijk het werven van ministers voor den nieuwen rijkskanselier is gewor den blijkt uit de haast waarmede hij de weinige mannetjes, die hij totnogtoe heeft kunnen bijeenschrapen, heeft laten benoe men. Men zou oneerbiediglük bü hem de opvatting kunnen veronderstellen, die uit gedrukt wordt in het populaire Nederland- sche „die binnen binnen, binnen binnen". Het waren gisteravond slechts vijf ge trouwen, die alvast hun aanstelling heb ben gekregen. Zelfs dr. Schacht, de man die nu al zoo lang en zoo onrustig op zijn kans wacht, heeft niet willen meedoen. Het politiek onmogelijke der constructie loopt wel zeer sterk in het oog. Belangwekkend wordt wat er nu verder gaat gebeuren. Zal die ontbinding slechts de mogelijkheid moeten scheppen tot nieu we, en voor het kabinet zeker moordende verkiezingen, of zal die ontbinding de technische uitvoering zijn van hetgeen von Papen „ontdoen van de parlementaire franje" heeft genoemd? Een voorwendsel voor dit laatste is gemakkelijk te vinden. Wü hebben het reeds gehoord: Voor Sep tember kan de Duitsche landbouw geen verkiezingen verdragen. Dat zou reeds meer dan drie maanden respijt geven. Wij blijven bereid, zoo besluit de over zichtschrijver, ons over niets meer te ver wonderen wat nu in Duitschland zou ge beuren. Dit werd Donderdag geschreven. Intus- schen is het kabinet gevormd, waarover hieronder nog een en ander. Over de positie van het nieuwe Duitsche kabinet heeft de nieuwe rijkskanselier aan de buitenlandsche persvertegenwoordigers een en ander meegedeeld. Laat ons eerst vertellen, dat von Papen er inderdaad in geslaagd is de portefeuille van financiën bezet te krijgen. Graf von Schwerin Krosigk heeft het aangedurfd deze porte feuille te aanvaarden. Het schijnt ook de ernstige bedoeling van von Papen te zijn om te waken tegen valuta-experimenten. Officieel wordt althans medegedeeld: De rijkskanselier ontving Donderdagmiddag den president van de Rijksbank, met wien h.y een langdurig onderhoud had. Daarbij werden alle kwesties besproken, welke van belang zijn voor de Rijksbank. Er be stond volkomen overeenstemming in het bizonder over de opvatting dat geen valu ta-experimenten en in het algemeen op het gebied van valuta en cfedietwezen geen maatregelen mogen worden geno men, welke gevaar zouden kunnen ople veren voor de valuta. Tot de buitenlandsche journalisten heeft von Papen o.m. gezegd: Na een hoffelijke inleiding hield hij een toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat de oorzaken van de kabinetswisseling niet zijn gelegen in de kwesties van buiten landsche politiek, maar in kwesties van binnenlandsohe politiek. Rijkspresident von Hindenburg, zoo zeide von Papen, is te rade gegaan, daar de groote lasten, die het Duitsche volk in den tegenwoordigen tijd moet dragen, niet kunnen worden op gelegd, tenzü alle psychologische krach ten, waarover het volk beschikt, in een nieuwe regeering worden belichaamd. In dezen zin heeft hij hem opgedragen een kabinet te vormen. Alleen een beroep op mijn vaderlandsliefde heeft mij doen be sluiten deze opdracht te aanvaarden. Het kostte mij moeite omdat het voor mij pijn lijk was de plaats in te nemen van een door mij zoo hoog vereerde persoonlijk heid als dr. Brüning, wiens werk niet ver loren is, maar door mij zal worden voort gezet. Ook voor de buitenlandsche poli tiek is het evenwel van belang, dat duide lijk zichtbaar is, wat en wie de vertegen woordigers van het land achter zich heb ben en dat de koers van de regeering in het binnenland ondubbelzinnig en recht uit zij. Het doel van de buitenlandsche politiek' blijft hetzelfde. zijn wijze van regeeren onmogelijk was. De alarmeering, die de opmarsch van Hitier in het buitenland heeft doen ont staan, is volgens Gaida overdreven en partijdig. Van het Italiaansch en Euro- peescli standpunt bezien moeten de laat ste gebeurtenissen in Duitschland ge volgd worden met welwillende aandacht en sympathie. Het is thans duidelijk, dat men in Duitschland een heerschappij van Hitier tegemoet gaat. Deze zal de natuur lijke heerschappij zijn van een nationale meerderheid en in overeenstemming zijn met den wil van het volk. Een politiek rustig en oeconomisch geordend Duitsch land is dan ook een kostbare bijdrage voor het oeconomisch herstel van Europa. Een nieuw sociaal hersteld Duitschland met een vaste en rechtvaardige staats macht zal volgens het fascistisch Italië een vast punt zijn tegen al de verschil lende ontbindende richtingen in politiek, financiën en moraal, die die Gaida „deca dente anarchie" noemt. Zich richtende tot de staten en partijen, die zich opwinden over Hitier, aangezien zü in hem de aan leiding zien van nieuwe Europeesche moeilijkheden, verklaart Gaida, dat het fundamenteele internationale fatsoen eischt, dat men op Hitier als staatsman vertrouwt. De nationaal socialistische be weging is geen zaak van avonturiers, maar een uit de harten van het Duitsche volk ontspringende centrale beweging. Volgens hun aard zijn de Duitschers tegen iedere onvoorziene avontuurlijke politiek. Wij staan, aldus Gaida, in een beslissenden tijd van nieuwe Europeesche overeenstemmingen en constructies. Het wordt zoo, dat Duitschland, dat tot de voornaamste medespelers behoort, niet door een wisselende regeering, maar door een vaststaande heerschappij zal zijn ver tegenwoordigd, die in staat is de verant woordelijkheid op zich te nemen, en de duurzaamheid van haar verplichtingen te garandeeren. Daarom ziet Italië in deze nieuwe regeeringscrisis het begin van een gewichtige nieuwe ordening. De onderhandelingen over een econo mische wereldconferentie worden ijverig voortgezet. In Amerika schijnt geen be zwaar te zijn tegen verdeeling van de con ferentie van Lausanne in twee deelen. Het eerste gedeelte zou zich bezig houden met de Europeesche kwesties betreffende fle borlogsschulden en het tweede gedeelte met de economische en financieele kwes ties, die de oorzaak zijn van de crisis. Aan dit tweede gedeelte zou Amerika dan ook deelnemen. In Genève schijnt men niet enthousiast over het voorstel. Volgens de daar aan wezige inlichtingen zou die conferentie reeds aan het einde van deze maand moe ten bijeenkomen en te Londen worden ge houden. In Volkenbondskringen heeft men niet zonder bezwaren van dit nieuwe bedenksel vanMacDonald kennis genomen. Men vreest hier, dat MacDonald in deze kwes tie opnieuw vergeet, dat een dergelijke conferentie grondig moet worden voorbe reid om succes te kunnen hebben, hetgeen ten aanzien van een oeconomische confe- enrtie, die nog in deze maand zal moeten gehouden woden, bezwaarlijk het geval zal kunnen zijn. Ook wijst men hier erop, dat de Volkenbondsraad de vorige maand op voorstel van de internationale arbeidscon- ferentie besloten heeft de vraag van een nieuwe eoconomische wereldconferentie op de agenda der Volkenbondsvergadering van September te plaatsen. MacDonald gaat bü zijn nieuwe plan dus geheel tegen dit besluit van den Volkenbondsraad in, zooals hij reeds verschillende malen vroe ger gedaan heeft, blijkbaar uit overdreven zelfvertrouwen, dat niemand beter dan hij zelf een conferentie zal kunnen organi- seeren en leiden. Een fascistische beschouwing over den nieuwen tóestand in Duitschland. Het is zeker de moeite waard om kennis te nemen van een fascistische beschouwing over den nieuwen toestand in Duitsch land. De hoofdredacteur van de offipieuse „Giornale dTtalia", Gaida, schrijft daar over: President von Hindenburg heeft Brü ning duidelijk te verstaan gegeven, dat DE LOONSVERLAGING VOOR DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE WERKLIEDEN. De drie voorstemmers van de S.D.A.P. gedwongen af te treden. Woensdagavond is de Federatieverga dering van de S.D.A.P. bijeengekomen, waarin de besturen van alle afdeelingen tegenwoordig waren. In deze vergadering werd besproken het stemmen van de raadsleden mr. Van den Bergh, Ossen- dorp en W. Polak voor het voorstel tot verlaging van de loonen van de gemeen tewerklieden. De houding van deze raads leden werd aan ernstige critiek onder worpen. Alle besturen verklaarden, dat in de af deelingen de ontstemming over de hou ding van deze drie partijgenooten groot is. Mr. Van den Bergh verdedigde de hou ding van hem en zijn twee medestanders. Hij legde namens hun drieën een ver klaring af, w-elke echter door de vergade ring onbevredigend werd geacht, waarna met algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen: „De vergadering van de Federatie Am sterdam van de S.D.A.P., overwegende het standpunt der Partij inzake loonsver laging; gezien het door de Federatiever gadering met algemeene stemmen gege ven advies inzake de loonkorting voor de gemeentewerklieden: keurt het standpunt, ingenomen door de partijgenooten v. d. Bergh, Ossendorp en W. Polak in de j I I I f Onder voortdurende controle van Dr. Ing. H. J. DE WIJS, Scheikundig Ingenieur. fi raadsvergadering van 19 Mei j.1. bü de behandeling van het loonsverlagingsvoor- stel af en verzoekt aan deze partijge nooten, hun mandaten ter beschikking te stellen. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, heb ben de heeren v. d. Bergh, Ossendorp en W. Polak aan den raad bericht, dat zii hun ontslag nemen als lid van dat col lege. Volgens de lijst van de S.D.A.P. zullen hun opvolgers zijn: het Tweede Kamerlid Mej. A. de Jong, de litterator C. de Dood en de voorzitter van den Algem. Nederl. MetaalbewerkerSbond, de heer P. v. Eek. De „rampzalige positie" van de zuivelindustrie der geheele wereld. De vorige week heeft het hoofdbestuur van den Internationalen Zuivelbond te Londen vergaderd. Aanwezig waren de vertegenwoordigers van de Nationale comité's in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Zwitser land, Noorwegen, Zweden, België, Neder land, Finland, Denemarken, Autralië, Nieuw-Zeeland, Letland en Estland. Nederland was vertegenwoordigd door dr. P. E. Posthuma, voorzitter van het nationale comité en van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, den heer G. J. Blink, voorzitter van de Vereeniging voor zuivelbereiding en melkhygiëne, dr. A. J. Swaving, raad-adviseur aan het de partement van economische zaken en ar beid, den heer J. M. Wagenaar Humme- link, bestuurslid, van de V. v. Z. M. en ir. B. Gerritsen, landbouw-attaché aan het gezantschap te Londen, Donderdag werden onderwerpen van wetenschappeliiken aard behandeld. Vrij dag werden de Landbouwhoogeschool te Reading en eenige boerderijen bezocht, Zaterdagmorgen werden de vereenigings- zaken behandeld en de op het internatio nale zuivelcongres te Kopenhagen aange nomen resoluties besproken en de Zater dagmiddag was gewijd aan de bespreking van „De rampzalige positie, waarin de zuivelindustrie der geheele wereld zich bevindt". Bij deze bespreking werd op den voor grond gesteld het verschil in positie van een land, dat zuivelproducten moet expor teeren, en een land, dat zuivelproducten moet importeeren. Evenwel werd eenstem mig erkend, dat beide op het oogenblik in een rampzalige positie verkeeren. De Duitsche vertegenwoordiger gaf den toe stand weer door het beeld van een in volle zee zich bevindend schip, dat op het punt staat te zinken. Als we nog lang praten, was zijn oordeel, zullen de golven zich boven onze hoofden sluiten en wjj zullen allen te gronde gaan. De kreet redde zich wie kan, is nog niet gehoord, doch als die klinkt, wordt het zeker een groote chaos. Het resultaat vaan de besprekingen was, dat het dagelijksch bestuur eenige com missies zou benoemen om den mogelijken uitweg voor de verschillende landen te zoeken. De bedoeling is om voor Duitsch land, Engeland, Frankrijk en België aan de nationale comité's van de landen, die in belangrijke mate naar een dezer landen exporteeren, te vragen, personen aan te wijzen, die met de belanghebbenden in zoo'n land de zaken nader zullen be spreken. Ook in deze bijeenkomst was men over tuigd, dat als terzake deskundigen de toe standen bespraken, het mogelijk moet zijn wegen te vinden, die bevredigend zouden kunnen zijn zoowel voor belanghebbenden in exportlanden als in import-landen. Wa ren deze belanghebbenden het eens ge worden, dan zou het voor de betreffende regeeringen veel gemakkelijker zijn elkan der ook te vinden. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie PROEVEN OP MENSCHEN. Het bestuur van de Stichting: Anti-vivisectie-Bond wendt zich! tot de autoriteiten. Het bestuur van de Stichting: Anti vivisectie-Bond (voorzitter P. Pijl, arts; penningmeester H. W. Knoest), zetel Thomsonplein 29, Den Haag, heeft zich 29 Mei laatstleden gewend tot den hee'. Officier van Justitie bü de Arronöisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage en tot het College Medisch Tuchtrecht in eersten aanleg te 's-Gravenhage, met het indienen van een aanklacht tegen de heeren Prof Dr. E. Gorter te Leiden, Prof. Dr. W. Storm van Leeuwen te Leiden, Dr. H. D. Boer te Wassenaar, en voorts den heer P. N. Tissot van Patot en mej. C. J. Wijckerheld Bisdom, zulks (volgens de stichting) wegens het ongeoorloofd proef- nemen op kinderen, respectieve volwas senen, in Nederlandsche ziekeninrichtin- gen. Aan Zijne Excellentie den Minister van Voortdurend pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op ver zwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er be slaat gevaar voor maandenlange pijn of wer keloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte. waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun gezondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 2) „Uw genezing," zeide Sir James, „moet van u zelf uitgaan. Niemand anders kan u helpen. Wanneer u volkomen gezond wilt worden, moet u, gedurende een ze keren tyd, een geheel andere manier van leven volgen. U moet, om zoo te zeggen, het boetekleed van uw verkeerde leef wijze aantrekken. Tot dusver heeft u eiken wensch, die in uw hoofd opkwam, kunnen bevredigen, en van die mogelyk- heid heeft u veel gebruik of eigenlijk misbruik gemaakt. Nu heeft u de na- deelige gevolgen van die handelwijze te slikken." Mr. Ernest Bliss ging onwillekeurig iets rechter in zijn stoel zitten. Het leek wel of er in de volkomen beheerschte manier, waarop de dokter sprak, iets was, dat de juiste snaar bij hem aansloeg. „Dus eigenlijk scheelt my niets? Ik heb u toch verteld hoe ik me voel, zenuw achtig, duizelig, soms, vooral 's morgens, heb ik precies een gevoel of ik flauw zal vallen. Mijn hart schijnt niet geheel en al In orde te zyn." „Uw hart is zoo goed als 't maar zyn kan," stelde de dokter gerust, „U heeft een uitstekende gezondheid, die u op het oogenblik druk bezig bent te verknoeien. Uw lichaam is volkomen in orde. Of u ge durende uw verdere leven gezond zult zijn of niet, hangt geheel af van de manier, waarop u zelf van plan bent te handelen. Als u zoo doorgaat, zooals u nu doet, bent u over tien jaar lichamelijk niets meer waard. Begin een nieuw leven drink bier inplaats van champagne, en nu en dan water inplaats van bier; neem behoor lijk beweging, werk zooals het de plicht van ieder mensch is, en u zult zien, dat u alle symptomen, waarover u nu k'aagt, binnen niet al te langen tijd kwijt zai zijn." „Is dat de eenige raad, dien u mij ge ven kunt?" „Ik kan u natuurlijk wel wat voorschrij ven, maar al die drankjes en poeders zul len u eerder schaden dan goed doen," ant woordde de dokter. „Voor menschen van uw soort zijn medicijnen lapmiddeltjes, die den toestand eerder slechter dan beter maken." „Dat kan alles wel zoo zijn," zeide Bliss ontevreden, „maar ik hoopte, dat u me iets meer positiefs gezegd zou hebben. Br weet geen enkele soort werk, waarvoor ik geschikt ben, en bier kan ik onmogelijk verdragen. Ik zou 's morgens paard kun nen rijden, maar de gedachte alleen vind ik al vervelend. U kunt zich niet voor stellen, Sir James, hoe lamlendig ik eigen lijk het leven vind. Ik heb niemand, waai ik iets om geef, ik weet niets, waar ik werkelijk belang in zou stellen. Als ik 's morgens wakker word, kryg 'k het ge voel, of ik het liefst maar weer naar bed zou gaan. Ellendig, vindt u niet?" „Ja, nogal ellendig," antwoordde Sir James droogjes. „U zoudt dus een meer positieven raad willen hebben?" „Ja, daarvoor ben ik hier gekomen," gaf Bliss toe. „Dan zult u uw zin hebben," ging Sir James voort, „u zegt, dat u in niets be lang stelt, verder meen ik begrepen te hebben, dat u geen echte vrienden heeft, dat u niemand weet, op wiens gezelschap u ook maar eenigszins prijs zou stellen. Goed. Laat dit leven dan in den steek. Verdwijn voor een zekeren tijd. Zeg tegen uw bekenden, dat u voor een lan gen tijd buitenslands gaat. En dan moet u in een of andere stad u kunt ook in Londen blijven eens probeeren om uw eigen brood te verdienen. Probeer eens een pond in de week te verdienen, als u tenminste iemand kunt vinden, die uw diensten gebruiken kan, en tracht dan van dat geld, en geen cent meer, te leven. U zult dan eens zien, hoeveel in teressante ondervindingen u zult opdoen en.... in elk geval zal uw gezondheids toestand er zeker veel door verbeteren." Mr. Ernest Bliss stond langzaam op. „Is dat al de raad, dien u me te geven hebt, dokter?" vroeg hij. „Dat is de beste raad, dien u ooit in uw leven gehoord heeft," antwoordde de dok ter kortaf. „Natuurlijk zult u hem niet aannemen. In de laatste dagen heb ik wel vier of vijf jonge mannen van uw slag bij mij gehad, die allemaal zoo ongeveer dezelfde klachten hadden." Bliss stak den dokter zjjn hand toe. ,,'t Kan best zyn," zeide hy nonchalant, „dat ik vandaag of morgen uw raad eens opvolg. Dag, dokter." Nu wilde" het toeval, dat Sir James dien dag in een nog al prikkelbare stemming was en daarbij had hy op een zeer onpro- fessioneele manier een zekere antipathie voor zyn patiënt opgevat. Gewoonlijk gal hij nooit aan zulke gevoelens toe. Maar toevallig maakte hij dien dag een uitzon dering op dien regel. Even keek hij naai de hand. die Bliss nog steeds uitgestrekt hield, toen draaide hij zich een kwart slag om, haalde zijn notitieboekje te voor schijn en begon erin te bladeren. „Goeden morgen," zeide hij kortaf. By den_ toon van die woorden voeldi Bliss zich* het bloed naar het hoofd stij gen. Alsof er lood onderaan zat, viel zijn uitgestrekte hand naar zijn zyde terug Dat was de eerste keer in zyn leven, dat hij zulk een behandeling ondervond. Maar uitspreken wilde hij zich loch. „U schijnt me niet bepaald sympathiek te vinden, dokter," zeide hij. „Als u eerlijk mijn opinie weten wil, neen," antwoordde Sir James bruusk. „Be zal zelfs nog iets verder gaan. Ik vind u niet het soort patiënt, dat ik graag op mijn spreekuren zie, en elk oogenblik tyd, wat u in beslag neemt, vind ik wegge gooid." „Waarom?" vroeg Bliss. „Omdat er in de wereld zoo veel men schen zyn, die werkelijk lijden," antwoord de de dokter, „mannen en vrouwen, die buiten hun schuld ziek worden, soms door te hard werken, soms door ondervoeding, soms door hun overgroote toewyding aan anderen. Aan zulke patiënten wyd ik al mijn aandacht, het is mijn trots op zulke menschen er weer bovenop te helpen, Wat u betreft," ging hij voort, terwijl zyn stem een eenigszins minachtenden klank kreeg, „uw moreele ruggegraat is zoo slap als het maar kan. Als u wilde, zoudt u misschien een week lang uw verlangens kunnen tegenhouden, maar dan zou u vinden, dat u nu lang genoeg uw best had gedaan. Jonge mannen van uw slag weten niet vol te houden. Zonder eenig vast voor nemen om door te zetten, probeeren «e iets te doen, en zonder zich rekenschap te geven, hoever ze gevorderd zijn, laten ze na een heel koren tijd, alle verdere po gingen varen. Wilt u de deur vooral achter u dicht doen, als u weg gaat?" Bliss bleef onbewegelijk staan. Terwijl de dokter sprak had hij zyn lippen opeen geklemd op een manier welke een geheel andere uitdrukking aan zijn gelaat gaf. „Zoo, dat is dus uw opinie over mij," zeide hij, zonder iets van zijn vroegere nonchalance in zijn manier van spreken. „Goed, 1111 u alles gezegd heeft, waar u zin in had, wilt u misschien wel zoo goed zyn, om ook een paar oogenblikken naar mij te luisteren Dicky Senn heeft me ver teld, dat u vroeger in Oxford nogal van sport hield. Nu zal ik een weddenschap met u aangaan. U ben de baas van het St. James Gasthuis, niet waar?" „Ik ben de voorzitter van het college van regenten van die inrichting," zeide Sir James eenigszins uit de hoogte. „Ja, ik herinner me. dat ik een paar dagen geleden uw naa monder een circu laire heb zien staan," ging Biss voort. „U probeert geld bij elkaar te krijgen om een vleugel aan te bouwen en voor een nieuw laboratorium. U vroeg in die circulaire een vijf en twintig duizend pond, nietwaar? Luistert u nu eens goed. Ik wed met u om vijf en twintig duizend pond van mijn kant en een handdruk en een eerlijke verontschuldiging van uw kant, dat ik vandaag met zes pond in myn zak voor een jaar zal verdwijnen, en dat ik gedurende dat jaar zal leven van hetgeen ik verdien. Hebt u me verstaan?" „Ja, natuurlijk heb ik het verstaan," antwoordde de dokter, terwijl hy Bliss strak bleef aankijken. „Een heel interes sant aanbod." „Waarschynlyk denkt u, dat ik niet in ernst spreek?" vroeg Bliss. „Misschien spreekt u wel in ernst," was het kalme antwoord. „In zekere kringen is uw naam en uw fykdom natuurlijk aan iedereen bekend. Ik zou best kunnen be grijpen, dat uw „bookmaker", of een van uw leveranciers, bijvoorbeeld van wijn of sigaren, u maar al te graag gedurende een jaar in hun dienst zouden willen heb ben tegen een behoorlijk salaris." Het leek wel of de door en door driftige stemming den jongeman heel goed be kwam. Zy'n oogen stonden nu niet meer flauw, zyn geheele gezicht had een ge heel andere tint gekregen. „Ik ben niet zoo'n mispunt, als u schijnt te denken," zeide hij opgewonden. „Dit ben ik van plan te doen: gedurende een jaar zal ik op geen manier van mij. positie, mijn naam of myn geld profitee- ren; als ik gedurende dat jaar geld op neem zal dat zijn voor een doel, waarbij ik direct of indirect geen enkel voordeel heb. Laten we elkaar goed begrijpen. Als ik mjjn diensten ergens aanbied, zal 't zijn als Bless, iemand, die toevallig bui ten werk is. Als mijn identiteit door toe vallige omstandigheden ontdekt wordt door de personen bij wie ik in betrekking ben, of als ik zelfs ook maar merk, dat er getwijfeld wordt, of ik wel degene ben voor wie ik me uitgeef, dan zal ik die betrekking onmiddellyk verlaten. Als ik gedurende dat jaar, op welke manier dan ook, het geld, dat ik op het oogen blik bezit, aanwend ten voordeele van mezelf, dan heb ik de weddenschap ver loren. Gaat u daarmee accoord?" (Wordt vervolgd.) f

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1