T fflXI 'Voóóen Derde Blad. J.J.H. KOOPMAN VERMINDERDE PRIJZEN VAN ZATERDAG 4 JUNI 1932. De tarwe-wet. De afsluitdijk van de Zuiderzee. PELTERIJ EN-MAG AZIJN WESTSTRAAT 14 OEN HELDER Hindenburg's afscheidsbrief aan Brüning. Fransche persstemmen. Het proces-Sklarek, Het is eigenaardig, dat nog zoovele be langhebbenden weinig van de Tarwe-wet weten en dat zij zich laten verleiden tot daden, die op den duur tot hun nadeel moeten uitloopen. In de Haarlemmermeer zijn de vlakmolenaars tot een lijdelijk ver zet gekomen. Zij hebben zich laten op hitsen door niet geheel juiste argumenten en hebben zich daarna verzet tegen het mengen van hun tarwe met inlandsch meel. Zij vinden het onbillijk, dat zij het dure Vita-product moeten koopen, in alleD geval voor 22J en zij mopperen er daarom tegen, omdat zij zich verzetten tegen het surplus van 1.35 per 100 Kg. dat de Vita boven den richtprijs legt. Zij noemen dit de Vita-winst. Zij vergeten ten eerste, dat de Vita (de Vereeniging van Inlandsche Tarwe-afnemers) een in stelling is, die geen winst beoogt en die ten slotte ook iets van hunzelf is. In de Vita zitten meelfabrikanten en molenaars. De toeslag van 1.35 per 100 kg betee- kent kosten van vervoer, assurantie en ook voor de Gewestelijke Tarwe-organisaties en het Regeeringsbureau; de molenaars krijgen de inlandsche tarwe franco hun molens. In vroegere tijden hadden zij die kosten ook te betalen; door rationalisatie heeft de Tarwe-wet zorg kunnen dragen, dat deze tot de geringst mogelijke pro porties zijn teruggebracht en lager liggen dan vroeger, toen de Tarwe nog vrij was. Doch nimmer kan hierin een bevoordee ling van de meelfabrikanten gezien wor den, omdat de meelfabrikant dezelfde kos ten heeft te betalen. De molenaars beweren, dat zij niet meer tegen de meelfabrikanten op kunnen en dat deze lichamen, door de Tarwewet in staat worden gesteld om de anderen eruit te werken. Dit is niet juist. De Tarwe-wet heeft niets anders gedecreteerd dat er in landsch product moet worden vermalen in een wettelijk vastgesteld percentage. Voor de Tarwe-wet konden de groote meel fabrikanten ook in het groot inkoopen, terwijl de molenaars zich in hun aankoo- pen hadden te beperken. Men koopt nu eenmaal goedkooper bij zeer groote dan bij kleinere partijen. Het feit, dat de meel fabrikanten op het moment de meelprijzen extra gedrukt hebben, ligt evenmin bij de Tarwe-wet, doch is een gevolg van de moordende concurrentie, die zij elkander bezig zijn aan te doen. Zij hebben in een foutieve berekening der gevolgen van de wet hun organisatie sterk uitgebreid en nu het onelastische broodverbruik toch schijnt terug te loopen, voelen zij hun onjuiste denken dubbel. In zekeren zin ondervinden de molenaars daarvan nadeel. De gemoederen der molenaars in de bovengenoemde streek zijn verbitterd door een onjuiste interpretatie van de wet; bovendien hebben zij niet genoeg vertrou wen in de buitengewone soepelheid, die het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwe-wet betracht. Zij hebben daarom een actie op touw gezet om de wet te saboteeren; de Overheid kan een dergelijk doelbewust overtreden van de bepalingen niet toelaten en daarom heeft zij zeer strenge maatregelen genomen. Van de 11 controleurs, waarover de orga nisatie beschikt, is een groot gedeelte mo menteel in de oproerige streek gedeta cheerd en deze controleurs bewaken nacht en dag de molenaars, om elk moment in de gelegenheid te kunnen zijn ontduikin gen te constateeren en processen-verbaal op te maken. Natuurlijk zet dit niet alleen kwaad bloed, maar doet de onberede neerde woede en antipathie stijgen. Men voelt de intensieve controle als een groote last en men smaalt op de kosten, die daar aan verbonden zijn. Ook dit is onjuist; de controleurs moeten toch worden betaald en of zij nu werken in streek A of B doet in dit verband niets ter zake. Hoogstens zullen andere gebieden wat minder streng worden bewaakt, terwijl men wel maat regelen genomen zal hebben om tijdelijke onbezoldigde vervangers te verzoeken een oog in het zeil te houden. Naar verluidt moet op het moment de strijd nagenoeg beëindigd zijn, doordat de molenaars zich hebben neergelegd bij de maatregelen, die de tarwe-autoriteiten moeten nemen. Zooals gezegd is het hier meer een niet begrijpen van de verhoudin geneen verzet, dat op onzuiver rede neeren is gebaseerd, welk verzet ver scherpt is door onverantwoordelijk sto ken. Wanneer het niet zoo onaangenaam was, zouden wij gaarne de no te gaie hier willen vermelden, dat de controleurs zich als het ware op het ooglogspad vermeen den te vinden. List tegen List was de leuze; men huurde woningen naast de emplacementen der molenaars en wanneer men maar het vermoeden had, dat er clan destien gewerkt werd, kwamen de con- torleur opzetten, zoo noodig in het holst van den nacht om naar de boeken en de facturen te vragen voor de noodzakelijke verwerking der Vita-tarwe. Kon men deze niet aantoonen, dan werden korte metten gemaakt, de tarwe en alles wat zich ver der in de fabrieken bevond, werd in be slag genomen. Voor velen was deze kleine tarwe-oorlog een bron van sensatie en ver- Kaak en met belangstelling volgde men de veldwachters, wanneer weer een nieuw relletje in scene werd gezet. Het zakelijke was natuurlijk, dat men streng de hand aan de wet moest houden en dat men den eene niet mocht bevoor- deelen ten koste van den ander. WIJZIGING L.O.-WET. Geen behandeling vóór het Kamerrecès. Hoewel den voorzitter der Tweede Ka mer, naar hij Donderdagmiddag mededeel de, «ebleken is, dat de regeering prijs stelt op behandeling der wijziging van de L.O.- wet vóór het zomerrecès, behoeft de Ka mer van hem dienaangaande geen voorstel te verwachten in verband met het inge wikkelde onderwerp. DE INDISCHE BEGROOTING. Ook door de Eerste Kamer aan genomen. De Eerste Kamer heeft Donderdag de Indische begrooting z. h. s. aangenomen. De S.-D. wilden geacht worden te heb ben tegengestemd. VERSCHE ZEEVISCH NAAR FRANKRIJK. Het contingent tot einde Juni uitgeput. Een Havas-telegram uit Parijs meldt, dat het contingent versche zeevisch, het welk aan Nederland voor den invoer in Frankrijk is toegewezen, voor het kwar taal van 1 April tot 30 Juni uitgeput is. De uitvoer van dit artikel naar Frank rijk zal dus deze maand niet mogelijk zijn. De stand van de werkzaamheden. Uit Den Oever wordt aan de ,.N.Rott. Crt." gemeld: In de eerste week na de afsluiting van de Zuiderzee zijn de werkzaamheden aan den afsluitdijk krachtig voortgezet en zeer goed gevorderd. Naar ir. J. C. M. Ringeling heeft meegedeeld, gaat alles uitstekend. De keileemdam is reeds flink opgehoogd en aan de Noordzijde over de geheele lengte al van kraagstukken voor zien. Aan het aanbrengen van de steen- glooiïng wordt krachtig gewerkt en binnen zeer korten tijd zal deze eveneens over de geheele lengte, zij het dan nog niet tot op volle hoogte, zijn voltooid. In tegen stelling met andere sluitgaten, is bq het laatste sluitgat sinds het historische moment op Zaterdag j.1. geen druppel water meer over den dijk gekomen. Aan de afwerking van den dijlc wordt eveneens krachtig gewerkt, en groote hoeveelheden zand, dat boven water het dijklichaam zal vormen, worden opge spoten. Deze week- is een tot nu toe onge kende capaciteit van ongeveer 200.000 kubieke meter zand bereikt. Voor zoover thans reeds kon worden nagegaan, komen de nieuwe waterstan den aan de Noordzijde van den dijk vol komen o,Tereen met de berekeningen, welke de commissie-Lorentz vóór de afsluiting heeft gemaakt. De noord-oostelijke polder. Men meldt vervolgens dat de plannen van de drooglegging van den Noord- Oostelijken polder in het IJsselmeer door den dienst der Zuiderzeewerken zijn ge reed gemaakt en bij de regeering inge diend. Wanneer op de eerstvolgende Staatsbegrooting de benoodigde gelden zouden worden beschikbaar gesteld, zou het volgend jaar met de werkzaamheden voor de drooglegging van dezen polder kunnen worden begonnen. UITVOER VAN HOLLANDSCHE HARING. Een adres van de K. v. K. te Leiden. De Kamer van Koophandel voor Rijn land te Leiden heeft een adres gezonden aan den minister van oeconomische zaken en arbeid, waaraan het volgende is ont leend: De export van Hollandsche haring wordt door allerlei maatregelen van het buitenland steeds meer onmogelijk ge maakt, tengevolge waarvan de exportbe drijven, de haringreederii en tal van ne- venbedrijven ontwricht dreigen te worden en voor een belangrijk deel zelfs dreigen ten onder te gaan. De thans te bedingen prijzen, de stag natie in den export zullen reeds tot onmid dellijk waarneembaar resultaat hebben, dat de reeers rees it jaar niet hun geheele vloot ter haringvangst zullen uitrusten. Steunverleening is daarom dringend noodzakelijk. Als directen steun acht de Kamer wen- scheliik een nader te regelen bijslag op eiken ter haringvangst uit te zenden log ger, zulks uitgaande van de gedachte, dat anders aan werkloozenuitkeering allicht nog meer zal moeten worden betaald. Wat de definitieve steunmaatregelen be treft, die het bedrijf moeten schragen, acht de Kamer het allereerst noodzakelijk, dat er ten spoedigste een regeing komt tus schen Duitschland en Nederland, waar door niet alleen een behoorlijke afneming door het eerste land wordt verzekerd, maar waarbij ook gegarandeerd wordt, dat de geleverde goederen worden betaald. Wat verdere steunmaatregelen van defi- nitiven aard betreft, acht de Kamer het mogelijk den binnenlandschen afzet van haring en versche zeevisch nog zeer be langrijk te verhoogen. Overleg met be langhebbenden is daartoe echter een eerste vereischte. Indien de regeering hierbij het initia tief zou nemen en haar moreelen steun zou toezzeggen, dan zou naar de meening der Kamer ten deze nog zeer veel te be- Teiken zijn. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Op 17 Juni. De loting ter bepaling van den inge schrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienst plichtige te Morden bestemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1934 op "Vrijdag 17 Juni om 14 uur, te 's-Gra- venhage, in de „Weeskamer", Binnen hof 8. De loting geschiedt uit een getal ge nummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam, van de lichting 1931. SPOORWEGVERBINDING AMSTERDAMFRIESLAND. Waarom koos de regeering het tracé AfsluitdijkHarlingen? Blijkens het verslag over het onteige ningswetsontwerp voor een spoorweg verbinding van den staatsspoorweg Har lingenNieuweschans met den Afsluit dijk werd in de Tweede Kamer gevraagd of met aanneming van dit ontwerp de beslissing valt inzake het beloop van de spoorwegverbinding tusschen den spoor weg Amsterdam—Den Helder met het spoorwegnet in de provincie Friesland. Indien dit zoo is, zoo zouden verschei dene leden het op prijs stellen, daarom trent zoodanige inlichtingen te ontvangen, dat een beoordeeling mogelijk is, waarom aan dit tracé boven andere de voorkeur wordt gegeven. HET VERTROUWEN IN HET KABINET-RENKIN. De motie in den Senaat goed gekeurd. Naar de correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt heeft de Senaat Donderdag de motie van vertrou wen in het nieuwe kabinet-Renkin, inge diend als conclusie van het debat over de regeeringsverklaring, bij appèl nominaal goedgekeurd. Er waren 74 stemmen voor, 49 tegen 1 onthouding. DE IERSCHE EED. De Senaat van den Ierschen vrijstaat heeft de wet tot afschaffing van den eed van trouw in tweede lezing met 218 stemmen aangenomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Duitsche vertegenwoordiger in de sub-commissie van de luchtvaartcommis sie heeft uit protest tegen haar methoden zijn verdere medewerking geweigerd. KERK EN STAAT IN MEXICO. Alle katholieke kerken in den staat Mexico gesloten. In den staat Mexico zijn alle katholieke kerken door de politie gesloten, aange zien de aartsbisschop tot nog toe uit de 150 nog aanwezige priesters geen keuze van 34 priesters om de kerkdiensten te vervullen heeft gedaan, zooals door de wet is voorgeschreven. EEN ORDER VAN GENERAAL VON SCHLEICHER AAN DE RIJKSWEER. De nieuwe rijksweerminister heeft de volgende order aan de rijksweer uitge vaardigd „Vandaag aanvaard ik de functie van rijksweerminister, waartoe het vertrou wen van den rijkspresident, die tevens opperbevelhebber is van de weermacht, mij geroepen heeft. Ik zal mijn kracht wijden aan het streven om de rijksweer paraat te houden voor de vervulling van haar beroepstaakDuitschland's grenzen te beschermen en zijn nationale veiligheid te waarborgen. Ik zal voorts zorgen.dat de geestelijke en lichamelijke krachten van ons volk versterkt worden, welke de onontbeerlijke basis van de landsverdedi ging vormen. Ik ben overtuigd, dat het feit, dat wij een weermacht bezitten, welke eendrachtig is en boven de partijen staat, alleen reeds voldoende Is om het gezag van den staat voor eiken schok te behoeden. Ik vertrouw, dat elk lid van de weer macht mij zal helpen het mij toever trouwde erfstuk van een groot verleden tot welzijn van volk en vaderland te be- heeren." Riiksp-resident von Hindenburg heeft aan den afgetreden rijkskanselier dr. Brü ning den volgenden brief geschreven: Zeer geachte heer rijkskanselier! Uw verzoek om ontslag uit uwe func ties van rijkskanselier en rijksminister van buitenlandsche zaken heb ik met het hierbij gevoegde decreet ingewilligd. Ik betreur het ten zeerste, van u te moe ten scheiden, nadat ik gedurende de 2 jaar van onze samenwerking zoo vaak gelegen heid had, uw oprecht karakter, uw uitge breide kennis en uw onzelfzuchtige over gave aan den aanvaarden plicht te leercn kennen en- waardeeren. Voor alles, Mat u in um- aan dramati sche gebeurtenissen en belangrijke be slissingen zoo rijke ambtsjaren in dienst van het vaderland gedaan hebt, spreek ik u in naam van het volk en van mijzelf hartelijken dank uit. De samenM-erking met u zal ik nooit vergeten en uw per soonlijkheid zal ik steeds met hoogachting herdenken. Met mijn beste m'ensohen voor uw per soonlijk welzijn en met vriendelijke groe ten, blijf ik steeds uw (w. g. Von Hindenburg. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. Het Engelsch initiatief, te Londen een oeconomische wereldconferentie te hou den, vindt sterk de aandacht van de Fransche pers, doch gedeeltelijk meteen zekeren argMaan. De »Echo de Paris» verklaartklaar blijkelijk streeft Engeland met zijn plan een tweeledig doel na, n.1. eenerzijds ervoor te zorgen, dat op de conferentie van Lausanne het geheele gedeelte be treffende de oeconomische politiek en alles wat niet direct met herstelbetalin gen verband houdt niet behandeld wordt. Op deze m'ijze wint Engeland een ter mijn van eenige weken, teneinde hierin zijn positie te kunnen bepalen. Inmiddels vindt de Rijksconferentie in Ottawa plaats en weet de Engelsche regeering, of zij op het sluiten van preferentiëele overeenkomsten met de andere leden der «Engelsche familie» kan rekenen, waar naar zij haar houding tegenover Europa zal vaststellen. Anderzijds streeft Engeland ernaar de Vereenigde Staten te winnen voor een goudvaluta-stelsel, waarbij Engeland's belangen gebaat zijn. Dit land wenscht n.1. de oude heerschappij van de Lon- densche geldmarkt hersteld te zien, door een nauwe samenwerking met New-York aan te gaan. Het blad is, naar Reuter verder ver neemt, ervan overtuigd, dat de valuta conferentie, waaraan Engeland denkt, geen succes zal hebben. DE VOLKENBONDSUNIE OVER DEN TOESTAND. De beschaving staat voor een groot gevaar. In een brief van de uitvoerende com missie der Engelsche Volkenbondsunie aan de Times, welke door eenige op den voorgrond staande personen, zooals Sir Austen Chamberlain en Lord Cecil, als mede door den voorzitter Gilbert Murray onderteekend is, wordt o.a. gezegd: Het vrijwel algemeen gevoelen, dat de be schaving voor een groot gevaar staat is door de jongste gebeurtenissen in Duitsch land versterkt. De toestand is echter niet hopeloos. Gewezen wordt dan op het standpunt van Painlevé en Senator Borah 'inzake het herstelvraagstuk en op de door de ontwapeningsconferentie bijna met alge- meene stemmen aangenomen motie van Sir John Simon over de afschaffing van aanvalswapenen. De hiermede bedoelde wapensoorten Zijn aan Duitschland verboden en hun algemeene afschaffing zou er veel toe bijdragen de gevaarlijke Europeesche vraagstukken op te lossen. Daardoor zou bij de volken, die thans aan de onberekenbare gevaren van een aanval met moderne wapenen zijn bloot gesteld het gevoel van onveiligheid door veiligheid vervangen worden en zou tevens getoond worden, dat de Europeesche naties hun flnanGieele moeilijkheden zelf willen oplossen, zonder uitsluitend op de hulp van haar crediteuren te rekenen. Binnenland. SCHAKING P De minderjarige Antoinetta Guehnen, die bij haar moeder in een woonwagen in het woonwagenpark te Epe vertoefde, heeft 30 Mei heimelijk den wagen ver laten. Men vermoedt, dat zij geschaakt is door zekeren F. B. De politie verzoekt haar opsporing. Zij zullen waarschijnlijk kermissen en jaarmarkten bezoeken. VERDRONKEN. Te Maastricht is Donderdagmorgen bij de Wilhelminabrug de 28-jarige gehuwde opperman Ph. Weysters, toen hij een emmer water zou putten, voorover in de Maas gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. EEN SCHOOL UITGEBRAND. Te Lonneker aan den NeckelholzM'eg nabij de grens van Enschedé, is Woens dagnacht ongeveer halfdrie door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de nog nieuwe bijzondere roomsch-katholieke Mariasohool. De brandweren van Lonne ker en Enschedé hebben het vuur bestre den, maar van de twaalf klasselokalen zijn maar drie overgebleven. Voor het overige is het gebouw7 geheel uitgebrand. Woensdagavond is in de school een vergadering gehouden die om 10 uur was afgeloopen. IN NAAM VAN ORANJE... Wij lezen in de „Nw. Sneeker Crt.": Onze beiaardier, de heer Fl. van Ber gen, was hedenmiddag op het gewone uur in den toren ter bespeling van het carillon, en ontdekte, toen hij den toren weer ver laten wilde, dat werklieden, die in den toren reparaties hadden verricht, de deur hadden geslotens zoodat onze musicus op gesloten zat. Het gevolg daarvan is ge weest, dat onze bevolking, voorzoover ze luisterde, hedenmiddag eenige tientallen keeren van het carillon den eersten regel van het „In naam van Oranje doe open de poort" heeft kunnen hooren. De heer Van Bergen, ten einde raad, had zich n.1. weer naar boven begeven en op deze wijze zijn „S.O.S." uitgezonden. Dit S.O.S. heeft heel wat menschen zich doen afvragen wat onze beiaardier nu scheelde en zich naar den toren doen begeven. Spoedig was toen ook onze stadsklokkenmaker met z'n sleutel aanwezig, die den heer Van Bergen in vrfiheid stelde. ZWAAR ONWEER BOVEN ROTTERDAM. Tramstagnatie, blikseminslag en overstrooming. Donderdagavond tusschen 8 en 10 uur heeft zich boven Rotterdam een hevig onweer ontlast, gepaard gaande met een zware regenbui. Vooral in het westelijk stadsdeel heeft het ontzaglijk hard ge regend. Op den linker-Maasoever was de regenval niet buitengewoon. Ongeveer 9 uur is de bliksem ingesla gen in de bovenleiding van de tram, namelijk op het P. C. Hooftplein, waar door het westen gedurende een uur zonder tramverkeer is gebleven. Tengevolge van den zwaren regenval konden de riolen in de Schoonderloostraat het water niet verwerken, waardoor de straat blank kwam te staan. De meeste sousterrains en kelders in die straat zijn ondergeloopen. Om kwart over negen is de bliksem ingeslagen in pand 13 aan het Groote Visscherijplein, waar de familie Schutter woont, vermoedelijk doordat de antenne niet met de aarde was verbonden. Een paar gordijnen zijn in brand geraakt, een ruit is gesprongen en in het plafond is een gat geslagen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Gasten van slangen wagen 36 hebben de brandende gordijnen afgerukt en gedoofd. VERKEERSONGEVALLEN. Botsing tusschen twee auto's; twee zwaar gewonden. Donderdagavond om half acht zijn, zoo wordt aan het Hdbl. gemeld, op den nieuwen betonweg tusschen Apeldoorn en Nieuw-Millingen een militaire auto en een particuliere wagen met als in zittende de familie Bijl uit Den Haag tegen elkaar gebotst. Mevrouw Bijl brak o.m. een sleutelbeen, hetgeen eveneens het geval was met sergeant Monshouwer uit Rotterdam. De andere inzittenden der beide wagens liepen lichtere verwondin gen op, welke ter plaatse werden verbonden. Bij plotseling zwenken van den mili tairen auto werd deze gegrepen door den particulieren wrngen. Een geweldige bot sing was het gevolg; de auto's werden vrijwel geheel vernield, tegen den berm geslingerd. HET LEVENDE LIJK. In het „Hbl." lezen wij, dat Donderdag voor een der loketten van het Bevolkings register op den Singel te Amsterdam een juffrouw verscheen om de voor een echt- scheidingsaanvraag benoodigde papieren te halen. De ambtenaar van den burger lijken stand deelde haar evenwel al spoe dig mede, dat hii haar die papieren niet kon verschaffen, omdat zij overleden was. Niet zonder eenige verbazing vernam de vrouw deze bijzonderheid, waarvan zii tot nu toe nooit gehoord had. Haar stellige verklaring, dat zii leefde, werd overigens maar niet zoo één, twee, drie geloofd en een uitgebreid ambtelijk onderzoek, waar in ook de politie van het bureau Raam poort gemengd werd, ving nu aan. Daarbij bleek, dat de juffrouw niet al leen dood, maar zelfs.... verdronken was. Ook daarvan Irad zii echter nimmer iets bemerkt. Wat is nu de oplossing van dit raadsel? „In Januari van dit jaar werd uit het water van de Buitensingelgracht het lijk opgehaald van een pl. m. 40-jarige vrouw. Het werd herkend door een inwoner van onze stad als dat van zijn vrouM7, van wie hü niet-officieel gescheiden leefde. Ook enkele getugien herkenden het lijk als dat van bedoelde vrouw. Derhalve werd haar naam uit de registers der levenden ge schrapt tot zii nu Donderdag niettemin in klaarblijkelijk levenden lijve voor het loket stond. De geheele ambtenarij is thans druk bezig om de vrouw ook weer officieel le vend te maken. De man heeft aan de poli tie meegedeeld, dat het wel mogelijk is, dat h;; zich hii de identificatie in Januari ver gist heeft, het lijk van een drenkeling is altijd erg misvormd. En de andere ge tuigen zullen zich ook vergist hebben, zoodat de vrouw wel vergunning zal krii- f*en om te blijven leven en van haar man te gaan schei dei.... CIRCUS SARASSANI. Moeilijkheden. Uit Groningen meldt men aan de „Nw. Rott. Crt.": Er is gisteravond op verzoek van den heer M. v. d. Wal, expediteur, beslag ge legd op de groote tent van het circus Sa- rassani, waarin bü Groningen eenige da gen voorstellingen ziin gegeven. De heer v. d. Wal heeft nog een vordering op Sa- rassani voor de levering van fourage en bovendien voor een bedrag aan voorge schoten gelden voor invoerrechten. Het personeel van Sarassani is vanoch tend 5 uur naar Leeuwarden vertrokken, wraar het vanavond optreedt in een andere tent. De dieren m'aren gisteren reeds naar LeeuM'arden verzonden. De tent, Maarin te Groningen voorstellingen zijn gegeven, moet naar Meppel. Ze is afgebroken en ligt voor verzending gereed. Men hoopt met den expediteur nog een regeling te kunnen treffen. Besprekingen daarom trent zouden vanmiddag tegen twaalf uur gehouden worden. De noodzakelijkheid tot bezuinigen heeft Sarassani gedwongen, aan een deel van het personeel tegen 15 dezer ontslag aan te zeggen. Het personeel meent ech ter, dat dit alleen is gebeurd met het doel om te komen tot loonsverlaging. Buitenland. SPOORWEGONGELUK TE BUENOS AIRES. Aan een station te Buenos Aires is een trein, komende van La Plata, op stoot- blokken geloopen. Er zijn veertig ge- wonden. DE OORLOGSVETERANEN. Reuter meldt uit Washington dat er op het oogenblik 5000 Amerikaansche oud- strijders'op weg naar Washington zijn om zich aan te sluiten bij de ettelijke duizenden die zich daar reeds bevinden teneinde pressie uit te oefenen op het congres. Zjj willen dat het congres onmid dellijk een wetsontwerp aanneemt waarbij het mogelijk wordt gemaakt dat de oorlog- uitkeering aan oud-strijders ineens inte graal kan worden verzilverd. Dit zou een bedrag eischen van 2000 millioen dollar. De politie treft maatregelen om de be- toogers onder te brengen in tenten. Zij vreest echter dat de kans op kosteloos voedsel en ligging een lokmiddel zullen blijken voor een bandeloos leger be- hoeftigen. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING Nog geen volkomen evenwieht. De begrooting voor het nieuwe fiscale jaar, dat 1 Juli begint, schijnt nog niet in volslagen evenwicht gebracht te zijn. De beide huizen van het parlement zijn thans in een conferentie vereenigd om hun respectieve ramingen te toetsen. Het voorstel van Hoover om een be lasting op den verkoop te heffen, welk voorstel door beide Huizen verworpen is, schijnt thans definitief van de baan. HET FORTUIN VAN DE DAMES WENDEL. Het is maar 30 millioen dollar. Wij hebben af en toe in deze rubriek melding gemaakt van de zonderlinge dames Wendel die te New York in een oud huis op allengs zeer duur geM orden stand woonden en die volgens het gerucht tezamen over de 100.000.000 dollar zouden hebben bezeten. De zusters Wendel waren ongetrouwd gebleven en in handen van de laatst overlevende was het tot reus achtige afmetingeu aangezwollen. Thans echter is gebleken dat er als gevolg van de koersdaling ter beurze nog slechts 30 millioen over is. Dit is zeker een zeer behoorlijk bedrag, al is het misschien ook een teleurstelling voor de ongeveer honderd lieden, die zich als erfgenamen hebben aangemeld. HERHALING VAN HET CALMETTE-PROCES TE LÜBECK De Siècle medical deelt mede, dat er kans bestaat op algeheele herhaling van het bekende Calmette-proces te Lübeck, omdat de president van de rechtbank zoo ernstig ziek is geworden, dat hij binnen den wettelijken termijn niet in staat zal zijn het vonnis, dat reeds geveld en uit gesproken was, maar nog in executabelen vorm moest worden gegoten, te teekenen. Door verloop van dien termijn wordt het vonnis krachteloos! Hooger beroep en gratie zijn dan niet mogelijk alvorens het geheele proces is overgedaan. De eisch. Onder groote belangstelling en span ning heeft gisterenmorgen in het proces- Sklarek, dat sedert 31 October 1931 aan den gang is, de officier van justitie, baron von Steinacker, de volgende eischen gesteld. Tegen Leo en Willy Sklarek wegens bedrog en valschheidin geschrif ten ten nadeele van de Stadsbank en wegens bedrog ten nadeele van de Dresdner en Ostbank, alsmede wegens omkooperij tuchthuisstraffen van 6 jaar, met verlies van de burgerlijke eererech ten gedurende 10 jaar, zulks met aftrek van voorloopige hechtenis. Tegen beklaagde Lehmann werd we gens medeplichtigheid aan bedrog en vervalschingen ten nadeele van de Stads bank twee jaar gevangenisstraf geëischt, met aftrek van de voorloopige hechtenis; tegen Tuch 1 jaar gevangenisstraftegen Schmitt wegens het aannemen van steek penningen 2J jaar gevangenisstraf, daar enboven zal hij gedurende 5 jaar geen openbare functies meer mogen heklee- dentegen Hoffmann en burgemeester Kohl (Köpenick) eveneens wegens het aannemen van steekpenningen onder scheidenlijk 2 en li jaar gevangenisstraf. Ten Göbel wegens aanneming van steekpenningen en bedrog 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Tenslotte tegen burgemeester Schneider 1 jaar en 9 maanden en tegen Luding jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Voorts werd geëischt, dat na uitspraak van het vonnis Lehmann, Schmitt, Hoff mann, Kohl, Göbel, Schneider en Luding in hechtenis zullen worden genomen. De verdachten namen de eischen over het algemeen gelaten op. Slechts Leo Sklarek schreidde, terMijl Hoffmann met de vuist op tafel sloeg en daarna ineen- zonk. DE LOTING VAN DE IERSCHE SWEEPSTAKES. 88 trootstprfjzen ln Nederland. Bij de laatste 1096 trootstprijzen die Woensdag getrokken zijn, zijn nog Ne- derlandsche winnaars aangetroffen uit Amsterdam, Utrecht, Lochem, Leiden, Schiedam, Loosduinen, Hillegersberg, Amersfoort en Den Haag (2). In totaal dus 22 prijzen van 900 of 20.000 retour van het kwart millioen dat ons volk, naar vrij betrouwbare schatting, bij iederen ren als zijn aandeel contribueert. Ook in de En gelsche pers is er op geMrezen, dat iedere nieuwe Sweep een niet onaanzienlijke verplaatsing van gelden naar Ierland be- teekent die als geheel aan het totale volksvermogen onttrokken worden en dus verloren zijn. GOUDMAKER AF. Nu de Poolsche ingenieur Dunikowski Meigert de vóór drie maanden mislukte proef, om goud te maken op de voor dit doel uit den lommerd van Monte Carlo gehaalde groote machine te herhalen, kan hfi over twee maanden wegens oplichterij terecht staan. Aan ziin argument, dat de machine door onbevoegden in het onge- reede zou zijn geraakt en hem Mat radio actieve stof ontstolen is, Morct door de deskundigen geen waarde gehecht. De directeur van de Centrale School zelf, waar

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5