SQISÊEIANSANTE liet moderne HEERENHUIS in het Paviljoen Heeft U Weet U VAN ZATERDAG 4 JUNI 1932 VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS N.V. ZEEBAD HUISDUINEN Heden opening Badseizoen Jazz-Band „The Four Cyncopators" Korting op de Gemeente- Salarissen. Krigée's Gemberbrood f 0.25 PREDIKBEURTEN Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigée Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni. op: ond.: op: ond: sm. nam. Z 5 4.39 23.07 4.41 21.13 10.14 10.32 4.41 21.14 10.50 11.07 4.40 21.15 11.25 11.45 4.40 21.15 12.06 12.28 4.40 21.16 12.51 1.— M D W D V 6 7 8 9 10 Z 11 5.34 23.50 6.43 —.21 8.02 —.43 9.24 1 10.47 1.— 12.10 1.13 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 4 Juni 21.41 uur. Zondag 5 21.43 Maandag 6 21.44 Bij het laatst gehouden examen te Den Haag, slaagde voor het machinisten- diploma A, de heer A. Brinksma, leerling van de Zeevaartschool, alhier. en op de Vakschool haar opvoeding komen voltooien. Zij krijgen daar les in naaien, verstellen, costuumnaaien, koken, voedingsleer, huishoudelijk werk, gezond heidsleer, wasschen en strijken, verder ook teekenen en stofversiering, waren kennis en voortgezet lager onderwijs. Deze cursus is driejarig; als men weet. dat de lessen in September begonnen met drie parallelklassen voor het eerste leer- i jaar, elk van 24 leerlingen, 3 id. voor het 2e leerjaar van 18 leerlingen ieder en 2 3e klassen, dan begrijpt men, dat inder daad de toeloop voor de school groot is. Dat reeds bij den aanvang van het leer jaar drie klassen moesten worden inge richt, is trouwens nog niet voorgekomen. Hebben deze meisjes de hierboven ge noemde klassen met vrucht doorloopen, j dan kunnen zij overgaan in de opleiding voor costuumnaaister. Deze opleiding is tweejarig; de uitblinksters hiervan kunnen daarna nog verder gaan, namelijk bij de opleiding voor huisshoudster, die overi- 4.39 21.17 1.14 1.39 I gens gevormd wordt door leerlingen met 4.39 21.18 2.06 2.34 voldoende middelbare ontwikkeling of in het bezit van diploma u.l.o., en dus uit den aard voor oudere meisjes bestemd is. Ook deze opleiding is tweejarig. Tenslotte is er nog een zeer belang rijke groep van hen, die niet regelmatig de lessen bijwonen, maar van bepaalde cursussen gebruik maken. Hieraan wordt ook door volwassenen deelgenomen, huis moeders, die nog allerlei nuttigs en noo- digs wenschen te leeren, en die natuur lijk overdag niet weg kunnen. Deze cur sussen worden dan ook veelal 's avonds gegeven (ook wel over dag trouwens). Dat hiervan druk gebruik wordt ge maakt, bewijst het aantal van 130 cursis ten, dat hiervoor is ingeschreven. Van al deze leerlingen nu zal het werk tentoongesteld worden. Wij komen daar in ons nummer van Dinsdag uitvoeriger op terug, doch willen thans reeds in het kort een en ander daaromtrent vermel den. In de beneden-lokalen vindt men de afdeeling huishoudonderwijs; in twee keu kens vindt men een exposée van de ver schillende gerechten, door de meisjes ver vaardigd. De eene laat zien wat in de driejarige opleiding in dit opzicht kan worden bereikt, de andere geeft een beeld van het koken, dat vereischt wordt voor de opleiding huishoudster. In het huis- houdlokaal zullen de leermiddelen worden gedemonstreerd, die gebruikt worden bij het onderwijs in huishoudkunde, gezond heidsleer, warenkennis, enz., verder zal men er kunnen zien allerlei wat voor de huisvrouw onmisbaar is, zooals de wijze van zilver poetsen, het lijmen van ge broken voorwerpen, e.d. In het lokaal er naast vindt men gedekte tafels. In het waschlokaal is alles wat noodig is voor het wasschen, verven, strijken, kleuren, enz. Het is voorts de bedoeling om verschil lende technieken weven e. d. te demonstreeren, maar daarover mogen wij nog niets verklikken, omdat hiermede ver rassingen samenhangen en wij toch niet al ons kruit in eens kunnen verschieten, nietwaar? De toegang is voor ieder vrij; na de opening te twee uur, is van half drie af Dinsdagmiddag de tentoonstelling te be zichtigen tot 5 uur, des avonds van 7 tot half tien. Ook des Woensdags. Wij komen nader op een en ander terug. van 811 uur B. en W. wijzen haar van de hand. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals u bekend zal zijn, bepaalt de z.g. Kortingswet, dat in elk der jaren 1932/33, 111933/34 en 1934/35 de uitkeering, ingevol ge art. 3, sub b, der wet tot regeling der linancieele verhouding tussohen het rijk j dat op de laatste pagina en de gemeenten, uit het gemeentefonds auctie bons voorkomen? aan iedere gemeente te doem wordt v?rTN|em a De PractiBche Huisvrouw al gelezen welke deze week is verschenen? Alle daarin voorkomende aan biedingen zijn buitengewoon voordeelig. 2 Re- APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 6 Juni tot 13 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. TWEEDE ZOMERCONCERT STEDELIJK MUZIEKKORPS. Het programma van het 2e zomeroon- cert van het Stedelijk Muziekkorps, op Maandag 6 Juni, des avonds van 8.30 tot 10 u., in de muziektent Julianapark, luidt: 1. Concertmarsch Joh. F. Pala 2. Le noveau Seigneur de Village Ouv. de Boieldieu 3. An der schone blaue Donau. Wals Strauss 4. '1 Echo de Bols (Divertissement) V. Gallin. 5. Aria aus Rinaldo Handel arr. Hazebroek. 6. Suite Oriëntale Popy 1. Les Bayadëres (Divert.). 2. Au bord du Gange (Reverie). 3. Les Almeés (Danse). 4. Patrouille. 7. Souv. de '1 Eden P. Langloil COLLECTE CRISIS-COMITE. Het blijkt een goede gedachte van het crisis-comité te zijn geweest om huis aan huis de gaven voor de crisis-slachtoffers in ontvangst te doen nemen. Het resultaat is bevredigend geweest, al is deze eerste week gebleken dat de stad onmogelijk door twee collectanten in zes dagen kan worden afgewerkt en er dus wel een derde collectant bij zal moeten komen, wat na tuurlijk meerdere kosten zal brengen. De ontvangsten mogen dus niet verminde ren en wij gelooven ook niet dat zij dat zullen. Het is bij de eerste collecten wel duidelijk gebleken, dat men de noodzake lijkheid van hulpverleening begrepen heeft en wij mogen dus hopen, dat de gaven eerder toe dan af zullen nemen. Uw gift, hoe klein ook, is welkom. Laat de collectant niet zonder uw offer vertrek ken. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder is Vrijdagmorgen ten raad- huize aldaar aanbesteed het verrichten van straatwerk in het Tuindorp. Inge schreven was door de firma's W. Veen- stra 5974.99, F. Dienaar 6095, Joh. Dienaar, IJmuiden, Oost 6900.—, F. D. Dienaar 7676.—, de Moei Hermes, Schagen 8078. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Tentoonstelling van het werk der leerlingen. Dinsdag en Woensdag 7 en 8 Juni a.s. z^es jaar is het geleden, dat de Vak school voor Meisjes voor het laatst een tentoonstelling hield van het werk der leerlingen. In die zes jaren is natuurlijk op het gebied van onderwijsmethoden veel nieuws tot stand gekomen en daar her haaldelijk door ouders en andere belang stellenden gevraagd was om weder eens een tentoonstelling van het werk te geven, is het bestuur er tenslotte toe overgegaan. Want men begrijpt, dat uit den aard der zaak zoo n tentoonstelling nog al in het werkprogramma ingrijpt: er is een groote voorbereiding voor noodig en die mag niet gaan ten koste van de leerstof. Wij zullen hier niet verder over uitweiden, maar willen liever dadelijk ter zake komen en vertellen, dat a.s. Dinsdag te half drie in het gebouw der school een tentoonstel ling zal worden geopend, waarover wij in het onderstaande eens een en ander willen vertellen. Onze Vakschool voor Meisjes heeft zich in de jaren van haar bestaan een blij kende plaats verworven onder onze on- derwijs-instellingen en het is eenvoudig ondenkbaar, dat zij uit onze samenleving -ou verdwijnen. Zij wordt bevolkt door ier categorieën van leerlingen. De eerste n grootste wordt gevormd door meisjes, 'e lagere school doorloopen hebben „DE DIENSTKNECHT IN 'T HUIS". Tooneelvoorstelling V. C. J. B. Wie en wat V. C. J. B. is, vraagt de lezer? Het zijn de initialen voor Vrijzin nig Christelijke Jeugd-centrale, een orga nisatie, waarin de vrijzinnig protestant- sche jeugd van alle schakeeringen in ons land is vereenigd, n.1. studenten van de universiteiten, jongeren van 18 tot 30 jaar en jeugdclubs van jongens en meisjes ten plattenlande en uit de grootere plaatsen. En de Heldersohe afdeeling, die een too- neelclub gevormd heeft, had eenigen tijd geleden een voorstelling gegeven van het bekende tooneelstuk „De Dienstknecht ifi 't Huis", welke voorstelling op een Zon dagmiddag gegeven, een zoodanig succes had, dat men besloot daarvan een her haling te geven. Wij hebben die eerste voorstelling niet gezien, maar men deelde ons mede, dat deze tweede een grooter succes had dan de eerste. Er was door de leden ijverig met kaarten gewerkt, want men begrijpe goed, dat de voorstelling tegen matigen entréeprijs werd gegeven en dat even- tueele baten zouden worden afgedragen aan de Kerkvoogdijen der vrijzinnige kerkgenootschappen. Er waren, dezen tweeden avond, minstens 600 bezoekers, zoodat er wel een batig saldo zal zijn overgebleven voor het goede doel. Dit ter oriënteering van den lezer. Wat nu het tooneelstuk betreft, het is een bekend stuk, voorkomend op het reper toire van Verkade en nog dezer dagen gespeeld. Het is een zedespel in vijf be drijven van Charles Rann Kennedy. Bijna alles moet in dit stuk symbolisch worden opgevat; niet alleen de titel is symbool, maar ook de personen vertegenwoordigen stuk voor stuk een idéé, en dat is ook het geval met verschillende situaties, verwik kelingen, enz. In dit stuk wordifhet enge, zelfzuchtige, louter op eigen voordeel ingestelde stand punt van den zich geloovig noemend predikant geplaatst tegenover het van wijdere, humanistischer opvattingen blijk- gevend geloof van den ander, in casu den „dienstknecht in 't huis". Daaromheen ia VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Donderdagmiddag werd door de afdee ling den Helder van de Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen aan haar leden een demonstratie-middag aangeboden van Zwaardemaker's artik.elen, in hoofdzaak jam en het bekende bowlpakket. De demonstrant zette uiteen hoe de jam in twee soorten wordt vervaardigd, de prima jam en de huishoud-jam. Onder prima jam wordt verstaan een fabrikaat van uitsluitend vruchten en suiker; alle andere bijvoegingen stempelen de jam tot tweede kwaliteit „huishoud-jam". Deze laatste bevat 30°/0 vrucht, 30 bij vrucht (goed- kooper soort) en 30% stroop (glucose). De firma Zwaardemaker nu brengt jam in den handel, waarin deze glucose is weggevallen en door suiker is vervangen, en deze jam is bekend als „suiker-huis- houdjam" en vormt dus weer een kwaliteit apart. Het prijsverschil met de gewone huishoudjam is slechts zeer gering, nl. 4 cent, de smaak veel lekkerder, de voe dingswaarde grooter. Verder zijn er nog de speciale luxe verpakkingen, de z.g. rozenpotten, waarbij 10 cent voor de pot wordt betaald, en het allerlaatste is de bekerjam, die in aardige bekertjes is verpakt. Nieuwe soorten jam zijn aard beien, frambozen en bessen dooreen, ter wijl ook ananas met abrikozen een zeer smakelijke combinatie vormt. Van enkele soorten kregen de aanwe zige dames een proefje. Daarna behandelde de spr. de sinds een jaar in den handel zijnde vruchten bowl. Zwaardemaker's bowlpakket bevat '1/i flesch bessenwijn, blik kleine blauwe pruimen en 1U flesch frambozen-limonade siroop en is voor het gebruik gereed. Voor den prijs van f 1.20 krijgt men dan 2 Liter geurige bowl. Verder is er pakket B van eenigszins andere samenstelling, nl. meiwijn, limonadesiroop en gesneden melange, in volume iets minder, in prijs wat duurder, dus in kwaliteit beter. Deze bowls bevatten een zeer gering percen tage alcohol. Ook hiervan wordt een proefje rond gedeeld. Mevrouw Dekker bracht aan het slot den demonstrant dank voor zijn uiteen zettingen. Meer en meer wordt door ver schillende firma's de weg gevolgd om via de Huisvrouwenvereeniging hun arti kelen te introduceeren, en spr. dankt voor de aldus geboden gelegenheid. minderd met 3 percent van het bedrag der j door of vanwege het gemeentebestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het in vasten dienst der gemeente zijnde personeel, terwijl die wet verder sommige voorwaarden opnoemt, bij het voldoen waaraan de genoemde verminde ring wordt voorkomen. Voor zoover deze gemeente betreft zijn even bedoelde voorwaarden de volgende: a. het pèil der wedden en loonen moet op 1 Mei van elk der jaren 1932, 1933tj*en 1934 gemiddeld 3 of meer procent lager zijn dan gedurende het jaar 1931; b. de gemeente moet genoodzaakt zijn om meer dan 40 opcenten op de gemeente fondsbelasting te heffen om haar begroo ting sluitend te maken; c. de opcenten od de gemeentefondsbe lasting mogen niet naar een progressief tarief worden geheven; d. de overige heffingen op 1 Mei van elk der jaren 1932, 1933 en 1934 moeten tot redelijke bedragen ziin opgevoerd. In deze gemeente wordt zeer zeker voor het loopend jaar aan de su'b b, c en d ge stelde voorwaarden voldaan, zoodat, ten einde aan de meergenoemde vermindering (korting) te ontkomen, nog zou moeten worden overgegaan tot verlaging van het peil der wedden en loonen, als sub a be doeld. Echter wordt van de verplichting om aan die voorwaarde te voldoen ontheffing verleend, indien door de Kroon wordt ver klaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen niet voor verlaging in aanmer king komt. Nu zfin wii van oordeel, dat dit gemid deld peil zoodanig is, dat met kans op succes pogingen kunnen worden aange wend, om de evenbedoelde verklaring te verkrijgen, en op grond daarvan hebben wü de ter zake noodige stukken opge maakt en, vergezeld van een verzoek aan de Koningin, aan Gedeputeerde Staten in gezonden. Gelijk 'u uit die wedden en loonen in deze gemeente vergeleken worden met die in twee andere gemeenten van ongeveer dezelfde grootte en gesteldheid in dezelfde provincie en met die, vermeld in het Be zoldigingsbesluit burgerlijke rijksambte naren 1928. (Voor de eerste vergelijking hebben wii genomen de gegevens uit de gemeenten Alkmaar en Zaandam). Dat wij dezen maatregel hebben getrof fen, vindt, gelijk u wel duidelijk zal zijn, zün oorzaak in de omstandigheid, dat er onzes inziens geen reden is, om, vooral wanneer de gemeente vrij kan komen van de toepassing van de bewuste korting op verzuime hiervan te proviteeren. wedden en loonen van ons personeel te verlagen. Nu bestaat natuurlijk de moge- tlijkheid, dat de Kroon op ons verzoek om dan de geschiedenis der diverse bekee- .de vereischte, hierboven genoemde ver J invxr] ..nv, d -T»-l /Int L n I r» rv »V\ i rl.dvil /4 Clrtl O 1»! Cl.rVO l'l Yllol Javastraat 86 te koop met Tuin, Kelder, 6 Kamers (Suite 12X 4 M.). Te bevragen aldaar. ringen geweven, die de tendenz van dit tooneelstuk vormt. De jongelui, die dit voor de tweede maal vertolkten, hebben getoond daarmede wat aan te durven^ want juist door al die symboliek worden aan de vertolkers hooge eischen gesteld. Zoo licht komt men er als dilettant toe te overdrijven, en daarvoor hebben de dames en heeren zich weten te behoeden. De rollen waren in handen van de dames SchellingerPasman (die in „Tavenu" al lauweren oogstte en die hier een der hoofdrollen vertolkte, waarin zij blijken gaf van haar dramatisch talent), R. Braaf als de tante, en de heeren Jan Paans (bisschop van Lancashire), J. Lagerveld, (ds. William Smythe), O. Rensmaag, als Robert Smith, C. Paans, als Rogers; de hulp van den huisknecht, en tenslotte J. Landman als Manson, de dienstknecht, tevens de vertolker der hoofdrol. Hij is het symbool der Christusfiguur en de ver tolker voelde zijn rol ook als zoodanig aan en bleef het geheele stuk door zichzelven gelijk. Rustig, kalm en beheerscht was zijn spel. Robert Smith, de werkman begreep ook goed de bedoeling van zijn rol; de ruwe werkman, verbitterd door leven en lot, maar vatbaar voor het hoogere, dat hem als het zich eenmaal van hem meester heeft gemaakt, niet weer loslaat. Ds. Wil liam Smythe, zijn broer, jarenlang onder den eerzuchtigen invloed van zijn vrouw, en zijn echtgenoote zelf, komen ook onder den invloed van den dienstknecht in het huis, die een bisschop is van de Angli- kaansche kerk in Indië, en die, zooals we zeiden, de Jezus-figuur symboliseert. Maar bisschop James, die tot de lagere geesten behoort, wordt uitgebannen, en daarmede is de kwade geest uit de woning verwijderd. Vermelden wij tenslotte nog, dat mejuf frouw A. Koch op een door de firma Tiel- rooy welwillend afgestaan orgel entre acte-muziek gaf, en dat de bekende firma Michels het kapwerk verzorgd had, dat dus, natuurlijk, keurig in orde was, en volkomen aan de personen der vertolkers aangepast. De instudeering geschiedde onder leiding van de heeren ds. Enklaar en Schellinger. een delicatesse! GEZELSCHAP MIE EN KO. Men schrijft ons: Wegens het groote succes geeft het ge zelschap Mie en Ko hedenavond in „Casino" nog één opvoering van hun schets „De liefde der Matrozen". Morgen (Zondag) brengen zij één van hun allerbeste stukken, een stuk waarin zoowel komische als dramatische scène's voorkomen: „Als de kinderen groot zijn" (Familie-lief en leed), een levensschets in 3 bedrijven. De populaire Jordaanvertol- kers Gebrs. Chanson, vervullen in beide stukken op hun origineele manier weer de hoofdrollen. Rekening houdend met het zomersei zoen zijn de entréeprijzen v00r ^eze voor stellingen zeer verlaagd. Men zie hiervoor de advertentie. Zeker, wij weten wel, dat de wetgever het niet verminderen der uitkeering aan de gemeenten heeft vastgekoppeld aan de verlaging der wedden en loonen van het personeel, maar dat alleen is voor ons geen aanleiding voor het trekken der con clusie. dat die wedden en loonen te hoog zijn. Eerstens niet omdat nog kort gele den, immers bij de vaststelling der begroo ting voor 1932, met algemeene stemmen door u werd besloten de wedden en loonen op het tegenwoordige peil te handhaven, en ten tweede niet omdat de vergelijking met de wedden en loonen in andere ge meenten en bii het Rijk betaald wordende een te hoog gemiddeld peil voor deze ge meente niet aangeeft. De financieele toestand der ge meente Is gunstig. En was er nu een geval van aanwezig, aldus gaan B. en W. verder, van zooda nige kentering in den algemeenen toe stand der gemeente en hare ingezetenen of in den biizonderen toestand der ge meente-ambtenaren en -werklieden, dat daarin een doorslaand motief voor verla ging der salarissen was te vinden, dan zou er, ook zelfs zóó kort nadat de beves tiging dier salarissen plaats vond, iets voor te zeggen zijn om ze te verlagen. Ten opzichte van dit laatste hebben wij overwrogen, dat de na de vaststelling der begrooting ingetreden verlaging der prij zen van sommige levensmiddelen op de algemeene kosten van levensonderhoud (huishuur, belastingen, kleeding, vuur en licht. enz. zijn nog niet noemenswaard ver laagd) nog niet van zoodanigen invloed is, dat op grond daarvan verlaging van het salarispeil is te rechtvaardigen. Omdat wii niet uit het oog willen ver liezen, dat veelal de momenteele toestand der financiën van Rijk en gemeente mede DEN HELDER Zondag 5 Juni 1932 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat). Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.45 uur, Ds. F.W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „Het onmogelijke mogelijk gemaakt". Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen Voorb. II. A. en Openbare Geloofs belijdenis. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stnengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Heimwree" Donderdag 9 Juni nam. 8 uur Deutscher Verein. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u„ Ds. R. C. W. J. Hoek Doopsgez. Gem. Geen dienst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). i 2e Zondag na Pinksteren. 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7.30 uur, Bidstond 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtssmenkomst 's Avonds 8 u., Heilsbijeenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9 u„ Ds. F. W. J. v.d.Poel (als basis voor het verlagen van de sala- hare uitkeering uit het gemeentefonds, de'rissen van het overheidspersoneel wordt ;klaring, dat het gemiddeld salarispeil niet voor verlaging in aanmerking komt, af wijzend beschikt, en dan zal de meerbe- doelde korting op de uitkeering wel plaats hebben, wanneer niet de genoemde sala risverlaging met terugwerkende kracht vanaf 1 Mei j.1. heeft plaats gehad. Vóór 1 Juli moet beslist worden. Het is om deze reden en in verband met het feit, dat u hetzij omdat u, afge scheiden van het al dan niet vallen van deze gemeente onder de korting op de uit keering uit het gemeentefonds, salarisver laging noodig vindt, hetzij u deze verla ging meent te moeten aanbrengen ten einde er zeker van te ziin, dat de gemeente haar volle uitkeering behoudt vóór 1 Juli a.s. moet beslissen, dat wii deze aan gelegenheid thans bii u aanhangig maken. Wij hadden namelijk aanvankelijk t. w. toen de uitvoeringsvoorschriften nog niet waren verschenen gehoopt, dat de beslissing der Kroon op het verzoek om de meergenoemde verklaring wel zoo vroeg zou kunnen worden ontvangen, dat daar mede bii het nemen van een besluit om trent het al dan niet verlagen van de sala rissen rekening kon worden gehouden, doch nu de aanvraag om die verklaring pas op 27 Mei j.1. kon worden verzonden, meenen wii, thans die hoop te moeten la ten varen. Zooals wii hiervoor reeds gezegd heb ben, vinden wii er geen reden voor, om, wanneer de gemeente haar volle uitkeering uit het gemeentefonds behoudt, tot salaris verlaging over te gaan, maar wii hebben nu tot taak, u ons oordeel te zeggen om trent de wenscheliikheid van die verla ging, ingeval er korting op die uitkeering zal plaats vinden. De Kortingswet is in de eerste plaats tot stand gekomen om te geraken tot een versterking van 's Rijks kas, omdat het Rijk, door teruggang van het belastbaar inkomen, met als gevolg daarvan vermin derde opbrengst der gemeentefondsbelas ting, zich geplaatst ziet voor de noodza kelijkheid om groote bedragen ter dekking van het nadeelig saldo van het gemeente fonds, beschikbaar te stellen. En die ver sterking van 's Rijkskas wil de wetgever bereiken door een vermindering toe te passen op de wettelijk vastgestelde uitkee ring aan de gemeenten uit het gemeente fonds. De salarissen zijn niet te hoog; de Raad heeft ze bij de begrooting gehandhaafd. Nu is het enzes inziens niet voor weer legging vatbaar, dat wanneer de gemeente op de eene of andere wijze een financieel nadeel heeft te boeken, de geheele ge meente, d. w. z. al hare ingezetenen teza men, pondspondsgewijze dat nadeel dra gen. Niet dus op een bepaald deel van of wel op een bepaalde categorie ingezetenen mag dat- nadeel worden afgewenteld, tenzii daarvoor een bijzondere, duidelijk aan wijsbare reden aanwezig is. Als zoodanige reden kan o. i. worden aangemerkt, de om standigheid, dat een bepaald deel,, een be paalde groep der ingezetenen bijzonder hoven de overigen is bevoorrecht, maar dat is meenen wü van het gemeenteper- soneel niet, althans niet in voldoende mate te zeggen. genomen (wij willen hier in het midden laten of dat al dan niet juist is), hebben wü voorts nagegaan, hoe momenteel, met betrekking tot de begrootingen voor 1931 en 1932, de financieele toestand onzer ge meente is. In uitvoerige becijferingen komen B. en W. tot de volgende resultaten: Over het dienstjaar 1931 zal een vermoedeliik batig saldo van 171600 komen, verminderd met verlies op den grond bestemd voor den bouw van 84 woningen door de Wo ningstichting, van 17.000, zoodat 154.600 naar 1932 kan worden overge bracht. Voor zoover over 1932 is na te gaan is er voor den gewonen dienst reeds aan meerdere ontvangsten te ooeken een bedrag van 10.955, zoodat buiten de be grooting om dit bedrag, vermeerderd met 154.600, totaal 165.555 nog beschikbaar is. Van dit bedrag moet worden besteed voor werkverschaffing, burgerliik armbe stuur, verlies grond woningstichting, kos ten leening, enz. een bedrag van 115.988, zoodat nog f 49.567 hiervan beschikbaar blijft. Van dit bedrag kan een som van 15.695 bestemd worden voor dekking van de eventueel te verwachten verminde ring op de riiksuitkeering, zoodat in dat geval beschikbaar bliift f 33.872. Geen rekening is gehouden met extra meerdere ontvangsten in den loop van 1932 (ver hooging van de riiksuitkeering in verband met de bevolkingsvermeerdering en rente van belegde gelden), evenmin met den tegenvaller inzake de belasting, die deze meerdere ontvangsten vrijwel teniet doet. Tenslotte kan uit deze gegevens worden geconcludeerd, dat er ook al wordt de bekende korting op de bezoldiging van het gemeente-personeel niet toegepast en ook al weigert de Kroon om af te geven de verklaring, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen niet voor verlaging in aanmerking komt, als gevolg van welk een en ander de Riiksuitkeering met 15.695 vermindert ten behoeve van den dienst 1932, buiten de begrooting om, nog een bedrag ter beschikking blijft van 33.872 plus 3600 is totaal 37.472. Ook dus op grond van den finantieelen toestand der gemeente, geven B. en W. voorloopig in overweging, om op de wed den en loonen van het gemeente-perso neel, noch door verlaging, noch door pen- sioenverhaal, korting toe te passen. B. en W. teekenen hierbii aan, dat zij dit (ontwerp) voorstel nog naar de Com missie voor het georganiseerd overleg en naar de Commissie van bijstand voor de financiën zullen zenden om advies, en dat zjj, na ontvangst dier adviezen, nader hun standpunt aangaande deze aangelegenheid zullen mededeelen. Ten slotte vestigen zii er nog 's Raads aandacht on, dat het thans te nemen be sluit enkel gelden zal voor het tiidvak 1 Mei 19821 Mei 1933, zoodat, öf bii de begrooting 1933 öf later, opnieuw over deze aangelegenheid moet worden beslist. Erfpachtsuitgifte van grond. B. en W. stellen voor verschillende ter reinen aan de Hector Treubstraat in erf pacht uit te geven, nl.: Aan K. Duinker voor den bouw van zes woonhuizen 910 m'; Aan H. Riemers Sr., Den Helder, als boven 880 ms; Aan C. .T. Westerbaan. Den Helder, als boven 980 in'. Ons Jieeszaal J(oekje. Gidsen van Duitsehe land streken. De Leeszaal kwam in het bezit van een aantal gidsjes van Duitsehe landstreken: JPommeren, Mecklenburg, Thüringen, de Pfalz, Wurttemberg, Silezië, Westfalen, enz. Wie voor de aanstaande zomervacan- tie iets zoekt, raadplege ze in de leeszaal.1 Een vorstelijk geschenk. Dat zijn zes deelen „Staatkundige Ge schiedenis van Nederland in onzen Tijd" van J. A. de Bruyne en dr. N. Japikse, door de Leeszaal ten geschenke ontvan gen van een goedgezind stadgenoot. Op het bekende plankje ligt een deel hiervan ter lezing, de andere kunnen bij de amb tenaren van de leeszaal worden aange vraagd. Praktisch tulnieren. Verder ligt op het plankje ter lezing een werkje van S. S. Lantinga, over Prak tisch tuinieren, tuinbouw-medewerker van de Vara, door den schrijver zelf geïl lustreerd. Bezitters van tuinen zullen hier uit veel wetenswaardigs kunnen halen. De erfpachtscanons zijn vastgesteld op 45 en 25 cent. Vergoedingen aan bizondere scholen. Verschenen is de raadsbijlage no. 54, 1932, bevattende vaststelling der vergoe dingen ingevolge art. 101 en der bijdrage ingevolge art. 102 der L. O.wet 1920 over 1929 aan de besturen van bizondere scholen, en drie jaarlijksche afrekening, vergoeding art. 101 der L. O.-wet 1920. De zeer uitvoerige bijlage is te groot om in ons blad te kunnen worden opgenomen; belanghebbenden zij naar de Bijlage zelf verwezen. Geconcludeerd wordt tot vast stelling van de volgende vergoedingen: Art. 101, le lid: voor de prot. ver. tot stichting en instandhouding v. d. school m. d. bijbel te Koegras f 859.74voor de Ver. „Laat de kinderkens t. m. komen" (na aftrek van de schoolgelden) voor de school Koningstraat f 1534.877!, school Kanaalweg (ulo) f 1300.75, school Kanaal weg (gewoon 1. o.) f 302.92, school Keizers gracht f 2527.7372. Voor de Ver. H.Cath. van Senen te Voorschoten f 2824.94; voor de stichting het R.-K. Onderwijs school gew. l.o. Polderweg f 2279.01 school ulo. Polderweg f 240.09. Art. 101, 9e lid: Ver. „Laat de kinder kens t. m. komen f 342.40het R.-K. Onder wijs f 1470,20. Art. 102: Prot. Ver. te Koegras f 139.32. AANRIJDING. Donderdagmiddag om een uur of twee heeft er weer eens een aanrijding plaats gehad. Uit de Emmastraat kwam een jon gen op de fiets en een auto kwam uit de Van Speyckstraat. Hoe het nu precies gebeurd is weten we niet, maar op een gegeven oogenblik zat de jongen tegen den auto op met het gevolg een bescha digd voorwiel en een verwonde knie en elleboog. Wie volgt KANONNEERBOOT VASTGELOOPEN. Bij hoog water viotgekomen. Donderdagmorgen is een kanonneer boot, de „Heffring" bij laag water vastge- loopen bij de oostpunt van Onrust. De sleepboot „Drente" vertrok ter assistentie en bracht de „Heffring" om hali vier, bij hoog water vlot.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9