Uit het huis met de blauwe stoep. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwsdiep. De aardbeving in Mexico. Ingezonden. om de eigenaar van de andere helft besloot zijn deel af te breken om het goede hout elders te gebruiken. En wat er toen van het overbleef, zag er minder voornaam uit. Er zou een photo van worden gemaakt. De photograaf en ik waren beiden lid gewor den van een in Haarlem opgerichte Vereeni- King voor de Vereenigde Staten van Europa, 'n wijl er toch een President moest zijn en i anders niets te doen heb. schilderde ik met een zwarte vloeistof op den binnengekomen binnenmuur: „The White House U.S.E.". En toen 't er stond, verwoderde ik me zelf, da» ik 't zoo knap had gedaan. Natuurlijk was 't caricatuur. In The White Hous U.S.A. (Amerika) woont de Ameri- kaansche President, maar op een Vereenigd Europa leek het nog net zoo veel als The White House U.S.E. op een Presidentswoning. Nadat ik er uitgetrokken ben later, heeft het huis nog een paar jaar leeg gestaan, en is toen zijn afgestorven wederhelft op den weg van afbraak gevolgd. En nu het nieuwe White House U.S.E. Een paar jaar daarna moest ik wéér eens naar een andere woning uitzien. De Amerikanen Owen Young, Thomas Lamont en Pierpont Morgan waren toen in Den Haag, "foor het regelen der z.g. Herstelbetalingen. Naieve menschen, die er altijd velen zijn, verstondit dit alsof 't herstel van Duitschland en opheffing van alle Europeesche misère bedoeld werd, maar zoo was 't niet precies. De heele opzet was eenvoudig een bepaalde soort oorlogsschulden binnen te krijgen, en wat ze daarop vonden, was al heel eenvoudig: ze zouden Duitschland n.1. helpen geld te kunnen leenen, door uitgifte Yongplan en andere Obligaties, papieren waarop hooge rente zou worden betaald en waarvan de oflossing evenals de rente door Duitschland zou worden betaald en ge garandeerd. En van dit leeninggeld konden de Duitschers dan hun schulden betalen. Toen maakte ik een liedje van The White House U.S.E., waarvan vooral het tweede couplet beteekenis heeft. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van 6 Juni. Kaasdelict uit Den Helder. Een buitensporig duur homple. Als afgevaardigde van de marine metropool verscheen heden nummer 1 van de rol in den persoon van den 21 jarigen los werkman L. R., die op 16 December een homp van een gegapte kaas ten geschenke had aangenomen van den getuige en vischventer P. K., welk geste door den officier heling werd ge noemd. De verdachte heer R. erkende zjjn wettelijke tekortkoming, zoodat de zaak gesmeerd liep als melange volgens de nieuwste door den minister uitge vonden samenstelling. Eisch en vonnis 1 15of 15 dagen hechtenis. Een man met vele wettelijke zwakheden. Een bekend burger van Uitgeest, de 39-jarige arbeider Petrus T., verscheen in Polow-smoking, aangezien hij ter zake een meer ernstig feit voorloopig was ge detineerd. Hem was thans ten laste ge legd mishandeling op 13 April van den aannemer A. A. Gieling aldaar. De verdachte was voorzien van een rechtsgeleerd raadsman en verdediger in den persoon van Mr. Winkel, welke jurist twee getuigen a decharge had doen dagvaarden. De getuige J. Diroe, die nogal los in den mond scheen te zijn, werd eenige malen door den politierechter gecorri geerd. Het „netjes voor alles" is hier vooral zeer gewenscht! Volgens den verdachte had hij een stomp ontvangen, die voor Diroe was bestemd, als gevolg van een mep, door gezegde heer Diroe, niet volkomen toe rekenbaar voor de vele genoten hasse- bassies, aan den heer Gieling toegediend. De heer Gieling een meer gesoigneerd persoon ging evenwel niet met deze lezing accoord. Hij ontving een slag op zijn lip van den verdachte en niet van Diroe. Getuige greep toen een eind touw om zich te verdedigen. De lip van den heer Gieling bloedde en zwol op als gevolg van de ruwe behandeling, waaraan lippen, geschapen voor liefelijker doeleinden, niet gewend zijn. De heeren Petrus T. en J. Diroe hadden volgens den heer Gieling een afspraak gemaakt, hem eens op zijn bliksm te geven. De schilder. L. P. Tromp uit Berkhout die geen fa milie-relaties had met verdachte Piet, had deze verdachte trouwens óók zien slaan. Het verhoor der getuigen a decharge haalde niet veel uit, dus kon de officier met gerust geweten requisitoir nemen in het nadeel van den verdachte, die reeds lang in aangename relatie staat met de rechterlijke macht. Eisch tegen zulk een besten klant, wiens drankzucht hem steeds in de versukkeling brengt, 1 maand gevangenisstraf. Mr. Winkel meende onder aanvoering van argumenten te mogen concludeeren dat de overtuiging niet bestond en dus vrijspraak het deel van zijn cliënt moest zijn. De politierechter bleek van andere opinie en veroordeelde verdachte tot conform eisch. Schermen met dikke woorden. De niet ter zitting corapareerende heer Jan B. had op 16 April den caféhouder H. Waiboer, te Ewijcksluis, in het café „Ceres" geweldadig beleedigd in dus danige bewoordingen, dat publicatie, deze overigens zoo gedistingeerde rubriek, een zeer onsmakelijke tint zou geven. De geachte lezer gelieve ons dus te excu- seeren en volstaan wij met de mededeeling dat de verdachte werd veroordeeld tot 12 boete of 12 dagen hechtenis. Gevaarlijk experiment van een tijdelijk onbevoegden autobestuurder. De vrachtrijder M. v. E., te Den Helder, wien krachtens vonnis der meerv. straf kamer te Alkmaar, de rijbevoegdheid was ontzegd, was toch zoo onvoorzichtig ge weest, zich met zijn vrachtauto op den rijweg te wagen en alstoen op 14 April door den brigadier-titulair Vroom aan gehouden. Hij bestuurde den wagen zoo- The White House U.S.E. i! Op Texel stond een huis, the White House U.S.E., Men heeft het afgebroken, het doet een ieder wee. Een Witte Huis met President is wat Europa vraagt, Opdat er Eenheid komt in 't land en rust en en voorspoed daagt, Bouwt je President een nieuwe woning, Koopt een Obligatie voor Herstel van 't Witte Huis, Rust en voorspoed zijn de belooning, Met een President marcheert Ecrop.» wel elk land :nc'.nis. 2. Uit Dollarland komt Young, met Pierpont Morgan aan, Met Duitsche Obligaties, die ze verkoopen gaan, Voor duizend millioen per jaar, men wil die schuld wel kwijt. En wie die Duitsche hanen koopt, krijgt Markenland in 't krijt. Bouwt je President een nieuwe woning, Koopt een Obligatie voor herstel van 't Witte Huis; Laat de Duitsche schuld den dollarkoning, Met een President marcheert Europa wel. Later wist de Haagsche Post mede te dee- len, dat het Nederlandsche publiek voor 700.000.000 aan Duitsche papieren van twij felachtige waarde gekocht had voor nage noeg 100 per hoofd der Nederlandsche be volking, waarovro men heden heusch niets geven wil, en wat m.i. van voren of zeer goed tn zien was. Men heeft Duitsche hanen ge kocht, geen Obligatie voor The White House U.S.E. natuurlijk. En wie zich over dit laatste amuseert, mag de winst die hij op de eerste gemaakt heeft in eigen zak natellen gaan, en hoeft er niets van aan Het Leven of een an dere krant te vertellen, al mag men een aar digheidje soms ook. H. BRAAM. Cocksdorp. Texel. genaamd onder toezicht, doch niemand liet zich door dezen truc beetnemen en werd wegens deze wetsontduiking niet minder dan 2 maanden gevangenisstraf gevorderd. Vonnis 1 maand gevangenis straf. Waarschuwing voor heeren twee-, drie-, vier- of meer wieligemotorrijtuigen bestuurders, wiens rijbewijs tijdelijk be rust ter provinciale griffie, dergelijke vrijheden na te laten. Een geuniformde erfvredebreukeling en schuttingbeklimmer. De 35-jarige eervol ontslagen agent van politie J. T., te Den Helder, stond terecht ter zake het zonderlinge feit, dat hij in den avond van 3 April zich, zonder daartoe gerechtigd te zijn, had bevonden op het afgesloten erf van J. N., matroos le kl., wonende aan de Hoogstraat aldaar en om dit doel te bereiken over de schutting was geklommen. Volgens den politierechter scheen ver dachte dit te hebben gedaan met minder goede bedoelingen, hetgeen door den in persoon verschenen ex-politieman werd ontkend. De heer Gratema, Commissaris van Politie te Den Helder, verklaart, dat het eervol ontslag was verleend met zijne medewerking. Verdachte had echter des tijds geen opdracht op het erf van N. te surveilleeren. Het echtpaar N. had den verdachte evenmin permissie verleend op het erf te komen. De heer Officier noemde het een droe vige geschiedenis, deze verschijning van een voormaligen politie-agent als ver dachte, en requireerde f 30 of 30 dagen, in het vertrouwen, dat deze onaangename geschiedenis het geloof in de deugdelijk heid van het Heldersche politiecorps niet zou schokken. De verdachte lanceert hierop het een en ander, dat ter zijner verdediging zou kunnen strekken, waarop hij werd ver oordeeld conform eisch van het Open baar Ministerie. De veroordeelde nam nog geen genoegen met dit vonnis en overweegt in hooger beroep te gaan. Den Helder had het laatste woord. Met Den Helder wordt de zitting ge opend en ook weer gesloten. Als laatste verdachte stond terecht de 27-jarige chauffeur A. V. aldaar, ter zake mishandeling van den garagehouder A. F., M., die hij op 10 April een geduchten slag had toegebracht. Dit strafbaar feit werd gepleegd voor het „Casino". Het scheen, dat er een oude veete tusschen partijen bestond, welk gespannen toestand alstoen tot uitbarsting kwam. De slag was zóó geweldig dat M. bewusteloos neerviel. De verdachte bekende eenigsmate onder den invloed te hebben verkeerd. De Officier eischte een straf in ver- houdig met de kracht van de mep en wel f 20 boete of 20 dagen. Vonnis; dito, dito. Sluiting. van 4 tot en met 6 Juni 1932. BEVALLEN: D. Prosper—Kok, d. J. Lucas -Hacque, d. J. C. de Wit—Tim mer, d. H. Bijlsma—Coops, d. D. A. Kramer—Sommeling, d. N. Schmidt Wal, d. H. de Haan—Romkes, d. J. R. KerstenSmit, z. OVERLEDEN; Wed. J. J. de Roos, 86 jaar. Joh. v. Rijn, 95 jaar. J. Rotgans, 72 jaar. S Juni 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam Nederl. Motorschoener „Oceaan". Aangekomen van Londen en vertrokkei» naar Harlingen Eng. s.s. „Groningen". Binnenland. HET NATUURVRIEXDENHUIS BIJ BENNEKOM. Moet worden afgebroken. Op Zaterdag 28 Mei is op de heide te Bennekom het Natuurvriendenhuis, het A.B.K.-huis, genaamd naar den heer A. B. Kleerekoper, geopend. Het huis is gesticht door de Vereeniging van Natuur vrienden en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het is een houten gebouw, bevat vier kamers en bied plaats voor 60 bedden. Thans heeft de bouwcommissie van B. en W. van Ede bericht gekregen, dat het gebouw binnen veertien dagen dient afgebroken te zijn, daar geen bouw vergunning er voor is aangevraagd. EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER. In het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage is opgenomen de 72-jarige G. R., die Zondag door het onvoorzichtig rijden van een autobestuurder op den Ge- dempten Burgwal is gevallen, een bloed uitstorting in het linkerbeen kreeg en over inwendige pijnen klaagde. De autobestuurder verkeerde onder den invloed van drank en zijn voetrem was niet in orde. Proces-verhaal is tegen hem opgemaakt. DE ZAANDAMSCHE SCHATGRAVERIJ. Men meldt uit Zaandam: Na büna een week op verschillende plaatsen boringen te hebben verricht, heeft men thans de diagnose kunnen stel len. Dinsdag zal met het graven worden begonnen. Dit geschiedt op een geheel andere plek, dan waar twee jaar geleden het onderzoek is geschied. De opgravingen zullen nu plaats hebben in de noord-westhoek van de oude begraafplaats. De gehouden boringen hebben het ver moeden gewekt, dat daar ter plaatse de fundeeringen te vinden zijn van de oude onderaardsche gangen, die deel hebben uitgemaakt van een voor-historische ves ting en naar de Oostzijderkerk loopen. Daar zou de schat begraven liggen. Mevr. Sylvia, die eenige dagen geleden ook te Zaandam is aangekomen en even eens haar intrek heeft genomen in het hotel de „Nieuwe Karseboom" van den heer Carel Koopman, volgt met belang stelling de vorderingen van het werk. Een groot aantal toeschouwers, dat zich den geheelen dag voor het hek van de be graafplaats verdringt vindt in de schat gravers een welkome afleiding, al is dit werk tot nog toe niet rijk aan afwisseling. Buitenland. DAUBMANN GEHULDIGD. In de feestelijk versierde stad Endin- gen is Zondag de na 16 jaar uit den oorlog teruggekeerde Oscar Daubmann officieel gehuldigd. Een menschenmenigte van 12.000 tot 15.000 man nam aar» het huldebetoon deel. Er was een delegatie uit het voormalig infanterie-regiment, waarmede Daubmann in het veld heeft gestaan, tal van vrienden, bekenden en schoolkameraden waren eveneens aan wezig. Op het marktplein werd Daub mann door den burgemeester toegespro ken en na hem kwamen nog tal van sprekers. Daubmann was door dit alles zoo diep geroerd, dat hij niet in staat was het einde van het feest bij te wonen. Hij zal over eenige dagen naar een sanatorium gaan om geheel te herstellen van de doorgestane ellende. PETROLEUMTRANSPORT IN BRAND. 8 personen vermist. V. D. meldt uit Moskou: Naar eerst thans bekend wordt, zijn eenige dagen geleden veertig olietank wagens in brand geraakt; 23 wagens zijn volkomen uitgebrand. Na zeer veel moeite is het de brandweer in samen werking met militairen ten slotte gelukt den hevigen brand te blusschen. Acht man van het begeleidend personeel wor den vermist. Het traject was gedurende drie dagen voor het geheele treinverkeer gestremd. De laatste berichten spreken van 400 dooden en gewonden. Uit Mexico wordt nog gemeld, dat zich op den 3den dezer, behalve de aardbeving, ook vulkanische uitbarstingen hebben gemanifesteerd, terwijl aan de kust vloed golven optraden. De kustplaatsen Tonat- lan, Sablas, Manzonillo en nog andere werden overstroomd. Er liggen duizenden doode visschen op het strand. De ver bindingen worden slechts langzaam her steld. Voor zoover men weet, zijn er thans in Mexico reeds 400 dooden en gewonden. Duizenden zijn dakloos. ERNSTIG ONGELUK IN EGYPTE. Acht dooden. Bij Naghamadi in Boven-Egypte is de locomotief van een trein, die daar stilstond uit elkaar gesprongen. Aoht werklieden zijn daarbij omgekomen en elf ernstig ge wond. OVERSTROOMINGEN EN BOSCHBRANDEN TE CANADA. Verschillende deelen van Canada wor den in deze dagen geteisterd door over stroomingen of door boschbranden. De rivieren in Alberta zijn sterk gezwollen en staan 7 8 voet boven hun normalen stand, zoodat groote oppervlakten land zijn overstroomd. De door het water aan gerichte schade wordt geschat op een half millioen dollar. In andere gedeelten van Canada heerscht groote droogte en woeden, ern stige boschbranden. Langs de grens van Manitoba en Ontario woedt de brand hevig. PROF. PICCARD. Weer te Brussel terug. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt dat prof. Piccard, die zich, in verband met den nieuwen stra tosfeertocht naar Zürich had begeven, Woensdag j.1. is teruggekeerd en zijn colleges aan de Brusselsche Vrije Uni versiteit heeft hervat. Een besluit om- tent de plaats van opstijging van den F.N.R.S.: Augsburg of Zürich, is nog niet genomen. Piccard heeft verder verklaard nimmer te hebben gezegd, dat hij van zins was zijn derde opstijging in Canada te doen. Wel is hij de meening toegedaan, dat een opstijging, in de nabijheid van de magnetische pool, tot interessante be vindingen kan leiden, maar het ligt op den weg der Amerikanen zich daarvoor in te spannen. Na zün tweede opstijging zou prof. Piccard er van afzien nog een derde stratosfeerexpeditie te onderne men. DRAMA IN LONDENSCHE FLAT. Jonge vrouw gearresteerd. Donderdag meldden wij dat na een cocktailparty ten huize van een 27-jarige gehuwde dame in Knightsbridge (Lon den) een harer gasten, een 26-jarige jongeman uit de uitgaande wereld van Londen, door een revolverschot gedood werd gevonden. Na de party waren de vrouw en het slachtoffer naar een restau rant in het West End gegaan en vervol gens naar de flat teruggekeerd. Omwo nenden hadden schieten gehoord en een vrouwenstem hooren roepen. Thans meldt Reuter dat Vrydagavond de jonge vrouw, mrs. Barney geheeten, is gearresteerd onder verdenking van moord met voorbedachten rade. Zij is de dochter van Sir John Mullens, een voor aanstaande persooniykheid aan de Lon- densche beurs, thans uit zaken terugge trokken. De echtgenoot van mrs. Barney vertoeft op het oogenblik in de Ver. Staten. De jonge man, die dood werd gevon den, is Michael Stephens, behoorend tot een zeer goede Engelsche familie. Mevr. Barney onschuldig? By de voorloopige gerechteiyke lqk- schouwing heeft mevrouw Barney geen verklaringen behoeven af te leggen. Ech ter deelde een inspecteur van politie mede dat zq hem had geantwoord, den heer Stephen niet te hebben doodgeschoten en onschuldig te wezen. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt. u., pass. 3 Juni Perim. Poelau Laut, u., pass. 4 Juni Dungeness. Tawali, t., 4 Juni v. Port Said. Marnix v. St. Aidegonde, t., 7 Juni te A'dam verwacht. Poulau Bras. 5 Juni te Hamburg. Tanimbao, t., 4 Juni v. Padang. Tabinta, t., 5 Juni v. Saabng. Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland, 3 Juni te Antwerpen. Salland, t., pass. 3 Juni Fernado Noronha. Santa Theresa, u., 2 Juni te Santos. Bahia, u., 2 Juni te Floriaopolis. Drechterland, u., 5 Juni te Pernambuco. Flandria, u., 4 Juni te Buenos Ayres. Waterland, 5 Juni te Hamburg. Zeelandia, 5 Juni te A'dam. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Baarn. 4 Juni te Hamburg. Baralt,»2 Juni te Kingston (Ja.). Haarlem, 4 Juni te A'dam. Achilles, pass. 5 Juni Dungeness. Ajax, 6 Juni te Hamburg. Amazone, 6 Juni te Genua. Aurora, 6 Juni te A'dam. Bacchus, 6 Juni te Lissabon. Barneveld, t., 3 Juni v. Arica. Berenice, 5 Juni te Fiume. Baralt, 2 Juni v. Kingston (Ja.). Brion, 4 Juni v. La Pallice. Ceres, 5 Juni v. Smyrna. Clio, s Juni te A'dam. Costa Rica, 5 Juni v. Cristobal. Cottica, 6 Juni te A'dam. Crijnssen. 4 Juni v. Dover. Fauna, 5 Juni te Valencia. Flora, 2 Juni v. New-York. Ganymdes. 6 Juni te Constantinopel. Hebe 4 Juni v. A'dam. Helder 5 Juni te A'dam. Iris, 4 Juni te A'dam. Merope, 4 Juni v. Oran. Orestes, 4 Juni v. Algiers. Perseus, pass. 6 Juni Brunsbuttel. Rhea, 4 Juni v. A'dam. Stella, 4 Juni v. Algiers. Theseus. 4 Juni v. Kopenhagen. Titus, pass. s Juni Dungeness. Trajanus, 4 Juni v. P. Barrios. Triton, s Juni te A'dam. Venus, 4 Juni v. Malta. Vulcanus, 5 Juni te Malaga. Kon Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 4 Juni v. Brisabne. Tasman, 3 Juni v. Kaapstad. HollandAfrika Lijn. Amstelkerk 3 Juni te Hamburg. Springfontein, u., 6 Juni v. Suez. Nieuwkerk, u., pass. 6 Juni Vlissingen. HollandAmerika Lijn. Delftdijk, 2 Juni te Vancouver. Rotterdam, 4 Juni v. New-York. Lochmonar, 1 Juni te Portland (Ore). Binendijk, 3 Juli te Baltimore. Dinteldijk, 4 Juni te Londen. Nebraska. 5 Juni te Londen. Breedijk, 6 Juni v. R'dam. Statendam, pass. 5 Juni Lizard. HollandAustralië Lijn. Grootekerk, t., 4 Juni v. Brisbane. HollandBritsch-Indië Lijn. Bengkalis, u., pass. 3 Juni Perim. Streefkerk. 5 Juni te R'dam. Hoogkerk, 3 Juni te Madras. HollandO.-Azië Lijn. Serooskerk, u., 4 Juni te Iloilo. Zuiderkerk t., 4 Juni te Tientsin. Meerkerk, 3 Juni v. R'dam. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 4 Juni v. Manilla. Tjisadane, 4 Juni te Shanghai. Tjisaroea, 3 Juni v. Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, u., 3 Juni v. Marseille. Calchas. 4 Juni te Londen. Medon, pass. 4 Juni Dungeness. Polydorus, 4 Juni v. Liverpool. Kota Agoeng, u., 3 Juni v. Antwerpen. Kota Tjandi, t., pass. 3 Juni Perim. Tosari. u., pass. 4 Juni Pointde Galle. Palembang, t., 6 Juni Finisterre. SilverJava Pacific-lijn. Batoe, 3 Juni te San Francisco. Salawati, 4 Juni te Belawan. AVERECHTSCH BELEID. Geachte Redactie. De heer Oortgijsen heeft 9 dagen na de plaat sing van mijn ingezonden stuk. het noodig geacht, daarop te repliceeren. Ik weet niet of hij daar voor de volle 9 dagen noodig "heeft gehad, maar zoo ja, dan zal een ieder met mij moeten con- stateeren, dat het resultaat daarvan is: nihil. Eer lijk gezegd, geachte redactie, weet ik er geen touw aan vast te knoopen. Ik sprak in mijn stuk, dato 26 Mei J.1. van politieke geestverbijstering, maar het negendaagsch wichtje, hetgeen de heer O. nu op het politieke schaakbord deponeert, is: van een politiek ontoerekenbare. Werkelijk, geachte redactie, de lust ontbreekt mij niet gauw, althans niet om van ge.dachten te wisselen, maar op dat onzinnig gebroed des heeren O. zou die lust mij overmeesteren. Letterlijk niets weerlegt de heer O., hij ontwijkt den strijd, waar om het gaat, n.1 „Het Averechtsch Beleid" en de daarmede in verband staande salarisverlaging van het Gem.-personeel. Geen woord rept hij er nu meer over en maakt het zich nu wel wat al te gemakkelijk. Dat is niet flink; 't is eerder laf! Ik had zoo gaarne gewild, dat de heer O. eens met cijfers, statistieken enz. enz. had aangetoond, dat salarisverlaging noodzakelijk is. (Intusschen heeft hij in hetzelfde blad kunnen lezen, wat B. en W. zeggen over onzen finantieelen toestand). Niets van dit alles. Den gebraden haan uithangen tegen over een deel der burgerij, en wanneer hij daarbij op zijn vingers wordt getikt en er geen raad mee weet, tracht hij de lachers op zijn hand te krij gen enonwaarheden te citeeren. O! Kootje Lajos, zegt Klaas in zijn stukje en zijn Avro-vrienden genieten. Maar nu komt een bewuste leugen, dat is leelijker. De heer O. zegt, dat in het begin van den oorlog in militaire stel lingen als deze, beslag is gelegd op houtvoorraden tegen de toen geldende prijzen, waardoor oorlogs winst was buitengesloten. Wat een leukert! Ja, dat gold voor het kwantum, wat zij gebruikten voor loopgraven, enz., maar voor het hout wat u aan aannemers en andere afnemers verkocht, vroeg gij hoogere prijzen. Zij hebben niet op al het aan wezige hout in Den Helder beslag gelegd. Zoo doet u het voorkomen. Overigens vindt de heer O. mijn ingezonden stuk nog al onsamenhangend en een persoonlijke aanval, onjuist weergegeven en berustend op gis singen en voegt er tusschen 2 haakjes aan toe, „hij zegt dat trouwens zelf". Dat laatste kan in mijn ingezonden stuk niet vinden en het is er ook eenvoudig niet in te vinden. Wat den persoon lijken aanval betreft, deze ligt niet bi] mij. Ik lees onder het ingezonden stuk, dat hij plaatste den naam Oortgijsen en dan bestrijd ik den ondertee kenaar en het probleem waarover die onderteeke naar het heeft. Is men het daarmede niet eens, welnu, de Heldersche Courant geeft ruimschoots de gelegenheid, het te kunnen weerleggen. En dat het dan wel eens te persoonlijk wordt, ontken ik niet, maar in dat te persoonlijk vervalt de heer O. Wanneer hij dan ook spreekt van een Trans- vaalsche reputatie van voor ruim 30 jaar terug, dan berust juist dat op gissingen en onjuistheden, waarover hij heeft hooren mompelen van den een of anderen mislukten emigrant uit die dagen. Moet ik nu daartegenover stellen de reputatie van den heer Oortgijsen? Ik denk er niet aan. Ik neem zelf aan dat deze de volle 100% in orde is. Maar geachte lezer, men lette nu op. Hij voegt er aan toe, dat het hem misschien zou weerhouden, in openbare bestuurslichamen zitting te hebben. Die zelfde mijnheer Oortgijsen, die bij de Ge meenteraadsverkiezingen van 1931, alle moeite heeft gedaan om, God betert me, op de candidaten- lijst van de Oppositiepartij geplaatst te worden, of met haar samen te werken; ziehier de dolende liberaal vrijzinnig-democraat Oortgijsen. Op 10 April 1931 bezocht hij mij daarvoor persoonlijk, kreeg later daarover nog een kaartschrijven en zoo trachtte deze heer in contact te komen, met dat onbenullige oppositiemannetje. Het lukte na tuurlijk niet, ik ken mijn pappenheimers te goed. Deze zelfde mijnheer O, zag later zelf geen kans, een candidatenlijst 'volteekend te krijgen, vanwege zijn reputatie, ziet U. Ja, zichzelf een lauwerkrans om den hals hangen, want hij zegt: het voorrecht te hebben zich te uiten in waardeering, voor het vele goede, dat tot stand is gebracht. Bedoelt de heer O. soms met dat vele goede, den aanleg van het Plantsoen, waartoe hij destijds het initiatief nam? Werkelijk geen kwaad resultaat. Maar dat was nog in den tijd van de liberale dictatuur en nu zal ik maar niet verder over dat liberale regime spreken. Eén ding is zeker, n.m., dat diezelfde liberale partij incluis de heer O. een finantieele politiek hebben gevoerd, waarvan ons de misère's nog dagelijks boven het hoofd zweven. Een laag aan slagbiljet zonder afschrijvingen op de Gemeente eigendommen, enz., enz. Alleen dit eene argument overtreft al het gepresteerde van des heer O.'s partij. Maar mijnheer O., waarin bestaat het vele goede, wat gij hebt helpen tot stand brengen? Vertel de lezers dan ook eens, dat u momenteel met het Gem.-Bestuur van Den Helder een proce dure aanhangig hebt gemaakt, over de Fabrieks- gracht. Ja, zelfs hebt gedreigd de rioolmondingen te zullen dicht stoppen, wanneer gij uw zin niet krijgt. Zelf had ik het genoegen, of liever, het werd een misnoegen, u daarover in een Com missievergadering, waarin ook de heer O. aan wezig was, te raadplegen, doch zonder resultaat. En nu hoeft de heer O. niet zijn recht uit handen te geven, doch van eenig recht is nog niets ge bleken. Een tweede geval: Ook vroeg de heer O. om van gemeentewege zijn balkenhaven, met vuil van de gemeente-reiniging te willen dichtplempen, we gens bezuiniging voor de gemeente, ziet u, doch ook dat lukte niet. Ziedaar, een greep uit het vele goede, in het belang van de gemeenschap. Dat spreekt van dat „oppositiemannetje", hetwelk niets bijdraagt op gem. of particulier gebied, of tot een gezonde ont wikkeling van onze gem. samenleving. Neen, mijn heer O., aan een dergelijke gezonde samenleving zal ik nimmer medewerken, doch ik tart u te be wijzen, het tegendeel te beoogen. Mijn reputatie staat nog vierkant overeind en daaraan zal nie mand tornen, ook de heer O. niet. En hij of zij, die er wel aan denken te tornen, zullen weten met wien zij te doen hebben. Zoolang nog een deel der burgerij mij het vertrou wen schenkt, zal ik handelen naar dat vertrouwen. Dat vertrouwen blijkt mij nog dagelijks en ver sterkt mij in mijn zoo vaak moeilijke positie, een positie, waarvan de heer O. in het minst geen be nul heeft. Ik houd er niet van om met persoonlijke onder vindingen naar voren te komen, maar deze zijn legio, en zelfs met vaak nadeelige finantieele ge volgen. Ik berust daarin. Doch laat ik hier verder over zwijgen. Geachte redactie, misschien word ik wat al te uitgebreid, doch vergunt u mij nog op één ding te mogen ingaan. De heer O. zegt betreffende die loongeschiede- nis bij dien werkgever, dat dit op volkompn rede lijke wijze tot stand is gekomen en, in onderling overleg en, dan voegt hij er sarcastisch aan toe: „Georganiseerd overleg", dus, zonder voorafgaand afwijzend mandaat. Wat heb ik nu aan de hand? Dus u is zelf die werkgever, die maar eventjes 30% loon kortte? Ah zoo, is u dan ook die zelfde werkgever, die één uwer werklieden op contract had aangenomen voor 32.50 per week en dezen op een zekeren Zaterdag 25 meende te moeten uitbetalen? Zoo ja, is dit dan buiten een uitbuitingssysteem, geen contractbreuk? Gebeurde dit ook op volkomen ordelijke wijze, mijnheer O.? Noemt gij dat „ge organiseerd overleg"? Dat is het mes op de keel zetten! Dat is machtsmisbruik in den ergsten zin van het woord! Hoe is het in vredesnaam moge lijk, dat zoo iemand voor het voetlicht durft ver schijnen, met over te hooge gemeente-salarissen te spreken, 't Is brutaal, mijnheer O. en dat nog wel wel als te zijn. althans zich voorgeeft, als „de volksman". Geachte Redactie. Ik wil het hierbij laten, of schoon mij nog ruimschoots stof aanwezig is, doch gevoel verplichting te hebben tegenover U als redactie en van Uw ruime plaatsgelegenheid geen misbruik te mogen maken. Met dank, Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 6 Juni 1932. O Zeer Geachte Redactie. Verzoeke beleefd opname van het vol gende De laatste dagen gaat de Politie in onze stad rond om de diverse zonne schermen en marquises na te meten, of ze wel op een behooriyke hoogte van de straat hangen. Vele winkeliers worden gedwongen hun schermen na te laten zien; te verhoogen of er stukken van af te nemen. Natuurlijk brengt dit kosten mede voor deze winkeliers. De vraag rqst echter: „Is het biliyk, waar de ge meente de straten verhoogt, dat de win kelier hierdoor op kosten wordt gejaagd Het is maar een vraag ik zou daar wel eens antwoord op willen hebben? H. J. BASTIAANSE. Dit antwoord volge hier: Het euvel in onze stad is, dat vele huizen erg laag zqn en dientengevolge, bq het aanbren gen van marquises, deze op hun beurt erg laag op straat komen te zitten, som- tqd zoo laag, dat men gedwongen is er omheen te loopen. Nu onze stad zich meer en meer moderniseert, en er overal verhoogde troittoirs komen, waardoor dus de afstand van deze marquises en de straat nog weer kleiner wordt, spreekt het wel vanzelf, dat daartegen maatrege len moeten worden genomen. De vraag of het biliyk is, dat de gemeente den winkelier hierdoor op kosten jaagt, zou kunnen worden beantwoord met de andere vraag: of de inzender het oirbaar zou vinden, dat de gemeente nieuwe zonne schermen cadeau gaf aan de winkeliers. Eenzelfde geval deed zich voor met particuliere huisjes. Toen de straten wer den opgehoogd en van trottoirs voorzien, kwamen vele ingangen beneden het niveau der straat te liggen, waardoor zq dus meer dan vroeger toegankelqk waren voor regenwater. De inzender begrqpt toch wel, dat dit geen motief kan zqn voor een gemeentebestuur om dan maar niet de straten te gaan verhoogen en dat verbetering dezer woningen de zaak is van de huiseigenaar? REDACTIE. Eierenveiling Texel. 6 Juni. Aanvoer 134,806 stuks. 5862 kg 2.30—2.80, 62—66 kg 2.50—3.00, kleine eieren 1.602.30. TEXEL, 6 Juni. 3810 lammeren 6.50—11.50; 3 paarden 160235; 12 koeien 140200; 5 kalveren 1525; 23 nuchtere kalveren 410; 6 schrammen 48; 56 biggen 35-50: 14 schapen; 7 korven kippen. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 6 Juni 1932. Aangevoerd wa ren 4 ladingen, zijnde 1945 hl Prijzen overanderd. Amsterdamsche Veemarkt. AMSTERDAM, 6 Juni 1932. Op de beden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 340 vette koeien, le kw. 7480 cent, 2e kw. 6266 cent, 3e kw. 4056 cent, mindere soorten 2835 cent per K.G., slachtgewicht; 23 stieren 4555: 90 Melk- en Kalfkoeien 130 275; 233 vette kalveren 4050 cent, 2e kw. 30— 39 cent, 3e kw. 2029 cent per K.G., levend ge wicht; 84 Nuchtere kalveren 36; 63 schapen 1316; 111 lammeren 8—11; 1030 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 2830 cent, zware varkens 2627 cent, vette varkens 2335 ct. per kg slachtgewicht; 40 paarden 60 —120. Runderen met weinig aanvoer stugge handel en prijshoudend. Vette kalveren voor de Maan dag met grooten aanvoer, slechte handel en de prijzen lager. Varkens met groote aanvoer, willige handel en prijshoudend. ALKMAAR, 6 Juni 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 60 vette koeien 160 280; 12 verte kalveren 3080, vette kalveren pre kg 0.500.80; 45 nuchtere kalveren, slacht 414; 466 vette varkens (zware) per kg 26 32 cent; zouters per kg 2025 cent. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juni 1932. Langendijker groentenveiling. 127100 kg toma ten: A 23.20—36.40, B 32.30. C 31.90—32 en CC 12.60; 1400 kg aardappelen: Schotsche muizen 1215.10; drielingen 12.2013.30, alles per 100 kg. PURMEREND, 7 Juni. 2582 kg boter per kg 0.95—1.15! koe.en totaal 570 stuks: 225 vette koeien per kg 0.701.15, vlug; 250 gelde 110185, ma tig; 110 melk 160—270, stug; 30 stieren p. kg. O.500.60. vlug", 74 paarden 8016<», stug; 102 vette kalveren p. kg 0.700.90, stug; 437 nuchtere kalveren: voor de slecht 416, matig, voor de fok 814, matig; 512 vette varkens: voor de zouten; p. kg 0.26, vlug; id. v. d. slacht p. kg f 0.24029, vlug; 91 magere varkens 416, stti.g; 241 biggen 5—9, vlug; 357 schapen 13—19- matig; 51 bokken 3—9. matig; 746 lammeren 6io, matig; piepkuikens 075095- Eierenveiling. kipeiertn 2.50—3; eendeieren 1.80, per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7