TWEEDE EN LAATSTE BLAD. VAN DONDERDAG 9 JUNI 1932. STADSNIEUWS Bfl| Gemeenteraad. 459e STAATSLOTERIJ Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 9 Juni 20.46 uur Vrijdag 10 20.47 door Scylla en Charibdis: van de huis houdelijke afdeeling (waar de meisjes ken nis opdoen o.a. van materialen en waar ze veel practische leerstof verwerken), naar de gedekte tafels, keurig opge maakt, en voorzien van menu's. Hierbij een leuke kinder-paaschtafel met grap pig versierde paascheieren, en ander spul. Met uiterst primitieve middelen waren hier alleraardigste effecten bereikt. Pro beert u eens een sinaasappel uit te hollen, Onze stadgenoote Annie de Nijs legde dezer dagen een goed eindexamen I Te leveren. ste ïijen stond, wat betreft het onderwijs' Eu dat waren nog maar de beide keu voor meisjes, dat volgde op het lagerkens in het sous-terrein. We moesten nog onderwas. Maar dat is voorbij, en wij hebben alle reden om ons gemeentebe stuur te danken voor zijn medewerking, door het ons mogelijk te maken deze school tot stand te brengen. We hadden op dit gebied in den kop van Noord-Hol land niets, maar dat is veranderd, en wij, die n u de school en de resultaten, die zij opleverde, kennen, kunnen ons haast niet voorstellen, dat zij niet bestond. Zij voor ziet thans in een behoefte en wij zouden haar niet meer kunnen missen. Onze school heeft menige jonge vrouw gevormd tot een vrouw, die bruikbaar was in de maatschappij in velerlei opzichten. Een korte poos heeft de school zich mogen verheugen in de opleiding voor leeraressen acte N a, dat wil zeggen lagere acte Nijverheidsonderwijs. Die vreugde was echter kort: bij ministerieel schrijven van 1 Mei 1924 werd ons tot ons leedwezen bericht, dat om bezuinigings redenen, deze opleiding aan onze school moest worden stopgezet. Wij hebben ech ter toch het genoegen gehad drie leerlin gen onzer school voor deze opleiding af blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. WINKELNIEUWS. Een aanwinst voor de Kening- straat. Hat is de nieuwe winkel van den heer zoo dat de schil ongeschonden overblijft Herschel, welke Zaterdagmiddag geopend rxrt n Qotct 11 lluu vin <lon non \/orL'Uf P- 0 r ff aan het Eerste Gemeentelijke Gymna sium te 's-Gravenhage, waarmede zij tevens voor het Staatsexamen B slaagde. Onze vroegere stadgenoot, de heer S. Slort, thans te IJmuiiden, is morgen (Vrijdag 10 Juni) 25 jaar in dienst bij de Ned. Spoorwegen. HET GEORGANISEERD OVERLEG EN DE SALARISKORTING. In een gisterenavond gehouden verga dering van de Commissie voor Georgani seerd Overleg is met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het voorstel van B. en W., 0111 geen korting op de wedden en loonen van het gemeen- tepersoneel toe te passen, welk voorstel, zooals men weet, in den Raad van Dins dag a.s. in behandeling komt, en opgeno men was in ons nummer van Zaterdag li- Heden zal de Commissie van Bijstand voor de Financiën over het voorstel in kwestie vergaderen. PLEIZIERREISJE „DORCAS". Begunstigd door prachtig weer, had de vereeniging »Dorcas" Dinsdag j.1. haar jaarlijkschen uitgaansdag, waaraan 32 dames deelnamen. 's Morgens te half acht stapte men voor de pastorie (Weststraat) in twee auto bussen van de firma Moorman. Bezocht werden achtereenvolgens Schoorl en Bergen, waar in de schoone bosschen een wandeling werd gemaakt en de lunch gebruikt. Daarna werd de autotocht voortgezet en over Beverwijk, Velsen, gereden naar Bloemendaal. Hier werd een oogenblik halt gehouden op den top van een duin, het „Kopje" genaamd, waar allen van het schitterend panorama genoten.Vervolgens werd gereden naar Haarlem, waar op de Groote Markt de thee gedronken werd. Van Haarlem werd langs de schoone wegen teruggereden naar Alkmaar, waar de dag besloten werd met een gemeen- sehappelijken maaltijd, die zeer gezellig was. Te ongeveer 10 uur's avonds waren we weer in Den Helder terug. Allen waren ten zeerste voldaan over hetgeen genoten werd. De natuur had zich wel in haar beste kleed laten zien en sterk kwamen allen onder den indruk van het feit, dat men heusch geen verre reizen behoeft te doen om natuurschoon te genieten. Ons eigen land biedt daartoe volop gelegenheid. HET DUIZENDJARIG RIJK. Lezing van ds. A. M. Berkhof. Naar wij vernemen zal de bekende Chr. Geref. Predikant te Sneek, Ds. A. M. Berkhof, op Woensdag 29 Juni a.s., in de Nieuwe Kerk, Weststraat, een lezing houden over »Het Duizendjarig Rijk«, een onderwerp waarover deze predikant twee boeken heeft geschreven en waar van hij de stof dus door en door be- heerscht. Wij komen hier binnenkort nog nader op terug. OPBNING DER VAK8CHOOL- TENTOONSTELLIN G. Daarna heeft onze school een opleiding en plaatst u daarin dan eens een Verkade lichtje. Uw kleine meid zal het eenvou dig verrukkelijk vinden. Gooi de afge wikkelde randjes van uw closetrollen niet- weg, maar bekleed ze met gekleurd vloei en plaats er een kaars in: ge hebt een al- leraardigsten kandelaar. Kan vader of groote broer aardig knut selen? Zamel dan de leege lucifersdoosjes op en maak er poppe-meubeltjes van. Van twee leege kistjes maakt gij een poppen- woning van twee verdiepingen. Zoo zou den wij kunnen doorgaan; dit alles was hier gedemonstreerd en doet zien hoe zeer ook op dit terrein practisch onder richt wordt gegeven. Dit poppenhuis be- In ons vorig nummer beloofden wij nog nader te zullen terugkomen op de door het bestuur der Vakschool voor Meisjes in die school georganiseerde tentoonstel ling, die inmiddels, als dit verslag ver schijnt, al weder afgeloopen is. Zij werd Dinsdagmiddag in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en de verschil lende leeraressen der school door de pre sidente, mevrouw de BoerJongkees, ge opend. Namens het gemeentebestuur was wethouder de Boer bij de opening tegen woordig; de commandant der Stelling, Schout-bij-Nacht Brutel de la Rivière en zijn adjudant, luit. ter zee Moolenburgh, kwamen in den loop van den middag van hun belangstelling blijik geven. Verder za gen wij den directeur v. d. gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, dr. Rienks, den directeur der Ambachts school, den heer Smits, der Zeevaart- sohool, de heer Middendorp, het hoofd der Oomeniusschool, de heer Jager, en diverse andere dames en heeren. Mevrouw de BoerJongkees opende de tentoonstelling met de'volgende rede: Geachte aanwezigen. Het zij mij vergund als presidente der Vakschool voor Meisjes U allen welkom te heeten. In het bizonder heet ik wel- kpm wethouder de Boer als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, en me vrouw Brutel de la Rivière. De Schout bij -Nacht heeft toegezegd straks nog te ziillen komen, aldus spr. Ik zeg U, namens ons bestuur allen hurteljjk dank voor Uwe belangstelling, die wij zeer op prijs stellen. Die belang stelling doet ons goed, omdat zij getuigt van een medeleven met het wel en wee dezer school. Wij bestaan nu vijftien jaar ep ik mag het zonder eenige zelfverhef fing, maar toch wel met eenigen trots zeggen, dat deze school met haar onder wijs van beteekenis is geworden voor onze stad en haar omgeving. Er is een tijd ge- wbost, dat onze gemeente niet In de voor voor huishoudkundige ingesteld voor hoort, zooals' men begrijpen zal, in de af- oudere leerlingen, die mulo en middel- baar onderwijs hadden genoten. Deze op leiding heeft ten doel de leerlingen, na het met gunstig gevolg afgelegd examen, in staat te stellen de huisvrouw te assis- teeren en te vervangen. Tevens is ge bleken, dat" aan leerlingen, die dit diplo ma bezitten, de voorkeur wordt gegeven bij solicitaties voor leerling-verpleegster, geleidster bij kinder-kolonies, enz. Vele van onze oud-leerlingen met het diploma huishoudster hebben op deze wijze een nuttigen werkkring gevonden, en kunnen daardoor in hun eigen onder houd voorzien. Ook kunnen de leerlingen met het di ploma huishoudster,, indien hun algemee ne ontwikkeling voldoende is, hun studie voortzetten voor leerares bij liet huis- houd-onderwijs en landbouw-huishoud- onderwijs. Wij kunnen dan ook met genoegen con- stateeren, dat vier onzer oud-leerlingen i liet volledige leeraressen-diploma hebben behaald, t.w. drie voor koken en voe dingsleer, en een voor huishoudkunde en waschbehandeling, terwijl nu nog drie oud-leerlingen de opleiding voor leerares i aan de Opleidingsscholen volgen. Ook de opleiding voor costuumnaaister is aan onze school zeer in trek; op de ateliers in onze gemeente en daarbuiten vinden de leerlingen vaak zeer goede plaatsingen. De gewone dagschool-leerlingen, dat zijn de leerlingen, die drie jaar de sohool bezoeken, zijn graag geziene huipep in de huishouding. Bij het einde van den driejarigen cursus overtreft de aanvraag altijd de beschikbare gediplomeerden. Tenslotte wil ik u nog mededeelen, dat onze school, die 1 November 1916 werd geopend met 36 leerlingen, zich bij den aanvang van het nieuwe schooljaar (1 September 1931) mocht verheugen in 317 leerlingen, als volgt verdeeld: Dagschool, 3-jarige cursus, 148; oplei ding costuumnaaister 18; idem huishoud ster 21; damescursus in costuumnaaien 12; idem in teekenen en stofversieren 10; cursus in verstellen, linnennaaien en costuumnaaien 108. Dat ook het internaat aan zijn doel be antwoordt, blijkt uit het feit, dat sommi ge jaren hiervan door 9 meisjes werd ge bruik gemaakt, hoewel er eigenlijk slechts plaats was voor 8. Door slechte economi sche omstandigheden is het aantal leer lingen, dat thans hiervan gebruik maakt, veel verminderd. Voor den nieuwen cur sus zijn echter reeds verschillende toe komstige inwoonsters opgegeven, terwijl buiten de Directrice en de Huishoudster, 3 leeraressen inwonend zijn. Dat wij ten opzichte van ons onderwijs deze resultaten konden bereiken, danken wij aan den ijver en de werklust, waar mede het onderwijzend personeel van onze sohool werkzaam is. Ik moge daar voor allereerst onze directrice, mej. Nie- meyer, en zeer zeker ook de andere leer krachten, van deze plaats daarvoor dank zeggen. Wij mogen met voldoening op den afgelegden weg terugzien. Er is in die vijftien jaar heel wat gebeurd, maar als wij de uitkomsten zien, mogen wij tevre den zijn. Ons bestuur constateert dit met genoegen bij het bereiken van deze mijl paal. Laat ons daarom de hoop uitspre ken, dat onze school zich in uwe belang stelling zal mogen blijven verheugen en dat door vruchtbare samenwerking der leerkrachten ook in de toekomst goede resultaten zullen worden bereikt. Zie, dit meende ik u, autoriteiten en verdere aan wezigen te moeten zeggen, op den dag dat wij het vijftienjarig bestaan onzer school met het houden eener tentoonstel ling herdenken. En hiermede verklaar ik deze tentoon stelling voor geopend. wordt. Al geruimen tijd heeft deze nieuw bouw de aandacht getrokken van het Heldersche publiek, en hoewel, als dit nummer verschijnt, nog niet alles gereed nieente Den Helder, op Dinsdag 14 Juni EEN LEELIJKE VAL. Zuster M. Willemsen had Dinsdagmid dag het ongeluk met haar rijwiel een tamelijk ernstige val te doen. Het onge luk geschiedde tengevolge van het breken van het frame, waardoor de berijdster aan de kaak verwond werd, juist voor den winkel van den heer Coltof, Kanaal- weg, die het eerste verband legde en haar ter verdere verpleging daarop naar het ziekenhuis vervoerde. Vergadering van den Raad der ge deeling huishoudkunde. Verder: stofversiering, waarbij ook met de allereenvoudigste middelen gewerkt wordt. Er was o.a. een kussen, gemaakt uit een doodgewone dweil. Gewone siga renkistjes waren alleraardigst versierd met allerlei motiefjes, enz. Speciaal moe ten hier vermeld worden de korte cursus sen, die in deze afdeeling worden ge geven. Deze cursussen bestaan uit 6 les sen en kosten per cursus 6.gegeven wordt: leerbewerking, brandschilderen, batikken, kleedingversiering. Verder weven, kantklossen en Egyptisch vlech ten, drie technieken, die door drie aardige meiskes in speciaal costuum werden gede monstreerd op de hal van de eerste ver dieping. Het Bestuur is overgegaan tot de instelling van deze speciale, korte cursus sen, teneinde het aan velen mogelijk te maken ze te volgen. Het bezwaar was vroeger wel, dat de cursussen te lang waren en dikwijls, afgezien nog van de hoogere kosten, te veel tijd vergden van de deelneemsters. Men weet, dat deze cur sussen worden gegeven door den heer Klapmeijer. Tenslotte vermelden wij nog het ten toongestelde van de afdeeling linnen- en verstelnaaien, waar zeer vele meisjes en ook oudere vrouwen kennis opdoen om trent deze nuttige, ja, noodzakelijke, huis- vrouwelijke bezigheid. Hoe men van een afgedankt japonnetje een pyama kan maken, vervaardigen van onderkleeding, in de hoogere klassen van bovenkleeding, dat alles werd hier gedemonstreerd. Dan was er de afdeeling Kinderverzorging met een nagemaakte baby, die dus geluk kig erg rustig was al had het kind ook een rood hoodje, en met een wieg van pakkisten gemaakt, die nochtans keurig en smaakvol was. Niet te vergeten de avondcursussen voor naai- en verstelwerk, die zoo'n be langrijk onderdeel vormen van de leet- stof. Hier was een compleet bruidje, kant en klaar afgeleverd met de bruidsmeisjes er bij. De gecostumeerde demonstranten, die wij hierboven noemden, hadden natuurlijk veel bekijks. Trouwens, als je de trap op liep en je paste niet heel erg goed op (bijvoorbeeld als je een wat vurig of jeug dig temperament hadt) liep je de meis jes pardoes in de armen. Hier was het: Losjes, losjes, losjes, Vliegend gaan de klosjes, Van den eenen kant naar den anderen kant. Wij zullen het hierbij laten. De ten toonstelling had veel bekijks en dus zal de Vakschool ongetwijfeld het doel, dat zij zich daarmee gesteld had: de aandacht op de sohool te vestigen, hebben bereikt. Jammer genoeg, kunnen wij onze lezers niet meer aanraden ze te bezoeken, aan gezien al die heerlijkheden alweder zijn verdwenen. Rectificatie. Van deze speech naar de aardbeien met slagroomil n'y a qu'un pas. En ze stonden zoo verleidelijk voor ons, maar het ging met al die heerlijkheden als het den dichter ging, toen hij uitriep: Ich sah das goldne Land heriiber winken, Mein Aug' erreicht' es, aber nicht mein Juss. 't Was allemaal afblijven! Dat dit een heel ding was voor den ver slaggever, die ook een mensch is met een maag en wat een goeie! moge blij ken uit een eenvoudige opsomming. Luis tert u maar: flensjes, verrukkelijk en smeltend op de tong, rabarbercoinpote, lekker rins en frisqh in dezen tijd van 't jaar, omelette met tomatenpuree, een gegarneerde zachte zandtaart, opgerolde koekenOf wilt u wat stevigers? 'n Hu- zarenslaatje bijvoorbeeld? Ze waren er in soorten. Wie een zoetekauw is, kon ook terecht met een boluskoek, een marse peinschoteltje, een stevige chocoladepud ding. Dat wil zeggen: hij kon er niet te recht, maar hij kon er tenminste water tanden, en dat is toch iets. Maar we gaan verder: een reusachtige vleeschpastei, zoo een voor de heele fami lie, een vischschotel om van onderste boven te rollen, broodstruif, griesmeel- kransjesik schei er uit, want anders krijgt de lezer het ook nog te kwaad bij al die onbereikbare heerlijkheden. In het bericht over bovengenoemde ten toonstelling, waarvan in het blad van Za terdag 1.1. melding werd gemaakt, zijn enkele onjuistheden geslopen. Vermeld werd, dat de uitblinksters van de Opleiding Costuumnaaister kunnen overgaan in de 2-jarige opleiding voor Huishoudster. Deze opleidingen staan echter geheel los van elkaar. Het le leerjaar van den 3-jarigen cur sus werd niet alleen September 1.1. door 3 parallelklassen van 24 leerlingen ge- vormd, dit was reeds meerdere jaren het geval. VISSCHERIJ. Er wordt steen en been geklaagd, dat er zoo weinig zalmvangst meer is. Allerlei oorzaken worden daarvoor opgegeven'. Vooral klaagt men over de waterveront reiniging der rivieren, waardoor het broed, niet tot zijn recht zou kunnen komen. Ook hier zijn tijdens de haringteelt wei nig zalmen in de kommen terecht ge- dcomen. Nu echter lezen we, dat bij Ouddorp veel jonge zalmen, zoo groot als haringen, in de weeren voorkomen, die natuurlijk dadelijk de vrijheid worden hergeven. Waar we verleden jaar over groote zahnvangsten in Noorwegen lazen, mag misschien de veronderstelling worden uit gesproken, dat er een ommekeer in den zalmstand plaats heeft. We zullen nog niet dadelijk denken aan den tijd van de over vloedige zalmvangsten, toen de dienstbo- d enden elsch stelden, dat ze niet eiken dag zalm kregen te eten. Maar het verschijnen der vele jonge zal men daar, bü het Goereesche Gat, kan toch misschien worden beschouwd als een hoopvol teeken, dat er betere zalmvang sten in de toekomst mogen worden ver wacht. Ansjovis komt in het Zuiden ook veel vuldig voor, maar, net als hier, wordt er niet op gevischt, omdat de prys te laag is om een loonend bedrijf te maken. De ansjovis kan zoodoende nagenoeg vrijelijk aan de voortplanting deelnemen en daarmee mag worden verondersteld!, dat later weer gunstige ansjovisjaren zijn te verwachten'. Hopen we, dat de tijden wat gunstiger is en men nog geen goed overzicht kan krijgen over het geheel, meenen wij toch goed te doen nu reeds iets over dezen nieuwbouw te zeggen. Wij komen dan bij de opening nader op een en ander terug. De voorgevel kenmerkt zich, althans wat het ondergedeelte betreft, door een voud en smaak. Twee breede spiegel ruiten waarboven langwerpig-ronde mat- gelazen ruiten, flankeeren den ingang. Maar het is vooral de bronzen pui, die het geheel een voornaam cachet geeft. Wat evenwel bij dezen bouw de aandacht trekt, is de passage, voor Den Helder geheel nieuw en naar het voorbeeld van de groote steden gebouwd. Deze passage is 28 nieter lang en verbindt Koningstraat met Stationsstraat en dus rechtstreeks met het station, en zij is voorzien van groote spiegelruiten, waar de artikelen der firma Herschel zijn geëtaleerd. Deze passage zal zeer zeker de aandacht trek ken van het publiek en velen zullen dezen korteren weg naar het station prefereeren, waar men natuurlijk geen last heeft van auto's en fietsers. Waarlijk, de door den heer Herschel hier gevonden oplossing past zich uitstekend aan bij het meer zich moderniseerend stadsbeeld van Den Helder. Wat den winkel betreft, deze is niet minder dan 24 meter diepeen enorme ruimte, voorzien van eikenhouten be timmeringen en centrale verwarming. Aan het eind ervan bevinden zich drie paskamers voor de cliëntele, terwijl een deur toegang geeft tot de passage. De vloer is van z.g. phoenatiek. Architect van het geheel is de heer Krijnenaannemer de heer Boerdijk. De firma Schoneveld verzorgde het schilder werk, de heer Puinbroek de verlichting, terwijl de centrale verwarming werd aan gebracht door de firma de Vries te Alk maar. De prachtige bronzen pui komt van de Metaalwarenfabriek „Phax" te Culemborg. Zaterdagmiddag 4 uur heeft de opening plaats; in ons nummer van Dinsdag komen wij daar nader op terug en kunnen dan wellicht nog op verschillende details van dezen bouw ingaan. GOEDKOOP REIZEN. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie worden goedkoope treinreizen georganiseerd naar Amster dam, waarvoor kaarten verkrijgbaar zijn bij den heer J. Gorter, Janzenstraat 75, tegen den prijs van f 2.65 retour. Het vertrek geschiedt des morgens met den trein van 7.38 u., terwijl men met eiken gewenschten trein terug kan. De eerste j reis heeft plaats Woensdag 15 Juni. Het ligt in de bedoeling om iederen Woens dag en Donderdag deze goedkoope reizen te organisperen. Men zie de desbetreffende advertentie. VERKEERSONGELUKKEN. Dinsdagmiddag maakte een Fordfabri- kaat, in den vorm van een personenauto een te groote bocht bij de Postbrug, met gevolg dat er drie spijlen van de brug werden uitgerukt en de auto zijn tocht moest voortzetten met een vernield spat bord, een gebroken koplamp en een kapot voorruit. Dinsdagavond om 6.45 u. reed een auto bus van de firma Prins op de Postbrug, in de richting Prins Hendriklaan. Op het breede gedeelte van de brug passeerde een melkwagen van den melkslijter Z. Tusschen den melkwagen en de autobus wilde nog een fietsrijder doorglippen, hetgeen mislukte. De fietsrijder kwam „knijp" te zitten, volgens onzen bericht gever, en van zijn fiets bleef niet veel meer over dan een vormlooze massa. De bereider kwam er beter af dan zijn vehikel kon na dit avontuur op eigen gele en genheid zijn tocht naar huis voortzetten Van den melkwagen tuimelde nog een volle melkbus naar beneden, die leegliep in het Heldersche kanaal. 1932, des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Notulen en Ingekomen stukken. Vaststelling der notulen van de verga dering van 3 Mei 1932. Goedkeuringen van Ged. Staten op raadsbesluiten. Hieronder ontslagaan vrage van A. H. de Carpentier als onder wijzer aan sohool 3 en als leeraar aan de Avondvakteekenschool e.a. Erfpachtsuitgifte, verkoop, enz. Voorstellen tot in- en afvoer van gron den van het grondbedrijf, uitgifte van grond in erfpacht aan K. Duinker, H. Rie- mers en C. J. Westerbaan; verkoop van grond aan J. Grande, en J. Paans, als mede voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek van G. Groot en J. Geervliet tot wijziging van het besluit van 3 Mei j.1., waarbij aan hen grond in erf pacht wordt uitgegeven. Begrooting. Voorstellen tot het vaststellen van de tweede en derde wijzigingsbegrooting dienst 1931; af- en overschrijving dienst 1931. Grondverkoop. Voorstellen tot het verkoopen van een strookje grond aan de Ned. Herv. Gein. te Den Helder, en een stuk grond aan G. Roskam. Nieuwe Postbrug. Voorstel tot het maken van een steenen brug ter vervanging van de Postbrug. Pleinaanleg. (Eventueel vergrooting Koningsplein). Voorstel tot het bestemmen van grond voor pleinaanleg. Verplaatsing Zaterdagavondmarkt. Voorstel tot het verplaatsen van de Za terdagavondmarkt. Tijdelijk teekenaar. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet voor het aanstellen van een teekenaar in tijdelijken dienst. Vergoeding raadsleden. Voorstel inzake het toekennen van ver goeding aan raadsleden voor het bijwonen der vergaderingen. Vergunningsrecht, enz. Voorstel tot het vaststellen van veror deningen tot heffing van vergunnings- en verlofsrecht. Drankverkoop openbaren weg. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening inzake het verstrekken van al- colholhoudenden drank op den openbaren weg. Winkelsluiting Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening als bedoeld in art. 9, lid 1, der Winkelsluitingswet. Zeevaartschool. Voorstel tot reorganisatie van het on derwijs aan de Zeevaartschool. Speeltuin Tuindorp. Voorstel tot uitbreiding van het gebouw tje der Speeltuinvereniging Tuindorp. Besmettelijke ziektenwet. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening overeenkomstig artikel 2-1 der besmettelijke ziektenwet. Reinigingsdienst. Voorstellen tot het aanschaffen van een transportrijwiel voor den reinigings dienst en tot uitbreiding van materiaal. Kortingswet Voorstel inzake de toepassing van de Kortingswet. Vergoeding onderwijs. Voorstel tot vaststelling der vergoe dingen ingevolge art. 101 en der bijdrage ingevolge art. 102 der L.O.-wet over 1929 en driejaarlijksche afrekening. Gem .ziekenverpleging. Overzicht van de ontvangsten en uit gaven van de gemeentelijke ziekenverple ging, over het jaar 1932. Nlet-Officleel Trekking van Woensdag 8 Juni 1932 5e Klasse, 15e Lijst Hooge Prijzen: No. 6469 10.000 No. 2572 2851 3610 5431 9425 11282 19774 1000 No. 672 13501 15985 18457 18812 ƒ400 No.3161 10016 20221 19414 ƒ200 No. 982 2789 4743 7604 8168 8337 8825 10803 16539 19874 ƒ100 Prijzen van 70. 35 39 168 188 461 462 642 1076 1129 1143 1196 1280 1312 1357 1391 1432 1455 1528 1948 1949 2105 2191 2249 2312 2337 2648 264C 2669 2713 2804 2810 3099 3113 31-ï7 3324 3361 3391 3628 3880 4152 4162 4252 4323 4493 4503 4543 4618 4650 4666 4690 4732 4739 4842 4886 4887 4908 4988 5061 5101 5265 5311 5319 5526 5539 5588 5605 5647 5674 5678 5818 5833 5841 5871 5914 5935 6183 6202 6255 6341 6404 6549 6620 6637 6638 6737 6883 6901 6925 6999 7232 7303 7323 7466 7633 7783 7856 8068 8149 8156 8300 8316 8340 8350 8363 8373 8382 3464 8563 8826 8633 8715 8902 8908 9082 9193 9199 9220 9325 9436 9533 9630 9643 9662 9796 9810 9838 9899 9932 10123 10326 10363 10372 10456 10530 10630 10663 10693 10698 10731 10737, '10789 10887 10943 11012 11125 11133 11154 11396 11515 11547 11555 11591 11618 11696 11964 12001 12068 12111 12461 12474 12556 12645 12658 12673 12765 12774 12818 12903 13109 13126 13218 13232 13321 13347 13449 13820 13861 13965 14052 14185 14260 14329 14494 14599 14600 14636 14692 14842 14868 14875 14957 15035 15145 15151 15198 15238 15330 15375 15527 15683 15693 15698 15961 16173 16226 16256 16292 16297 16317 16388 16394 16615 16633 16911 16931 17087 17150 17280 17287 17329 17409 17440 17534 17609 17684 17916 18227 18416 18566 18620 18835 18922 18963 19041 19111 19143 19164 19199 19360 19461 19488 19493 19576 19630 19631 19784 19875 19901 20403 20480 20580 20654 20692 20885 20948 20959 NIETEN 162 473 667 977 1163 1355 1566 1956 2227 180 476 691 1039 1199 1358 1571 1974 2295 112 401 634 971 1159 1341 1530 1892 2170 2529 2867 3187 3413 3746 3855 4141 4554 4765 5014 5225 5420 5768 5937 6310 6368 6643 6857 7179 7312 7546 7547 7564 7725 7735 7736 7848 7894 7904 8085 8087 8154 8321 8325 8344 8471 8520 8544 8802 8803 8942 9006 9033 9054 9281 9287 9335 9544 9552 95581 9777 9812 9817 9955 9961 9963 2566 2571i 2878 2924 3198 3224 3463 3520 j 3757 3779 3868 3869 4253 4275 4578 4793 4828 5058 5059 5232 5243 5463 5470 5816 5826 5956 5984 6323 6327 6436 6462 6670 6686 j 6895 7037 7203 7219 7313 7421 voor deu «Czet zullen mogen zijn. Eenige jongens, die Dinsdagavond van het voetbalterrein van het Ankerpark kwamen, hielden in het laantje op de Zuidstraat een race-wedstrijd op rijwielen. Twee jongens botsten daarbij tegen elkaar en het voorwiel van een der rijwielen sneuvelde op het veld van eer. De be rijder zelf bleef »onbeschadigd«. Een soortgelijk ongeluk overkwam een juffrouw in de Keizerstraat, die Dinsdag avond om 11 uui* op een rijwiel links van den weg reed en toen door een uit een van de zijstraten komenden heer op een fiets werd getorpedeerd, met gevolg dat het voorwiel van haar vehikel dubbel sloeg. Ook hier kwam de berijdster er goed af. GOED AFGELOOPEN. Dinsdagmiddag, pl.m. 4 uur, stak het knechtje van den heer Neyts, in de garaga van den heer Schnittfink, een cigaret aan, ondanks het bordje „Verboden te rooken", dat in iedere garage behoort te hangen. De brandende lucifer, kwam bij het weggooien precies in een emmertje benzine terecht, hetwelk vlam vatte. Een inmiddels toegeschoten knecht wilde daar op eenige bussen benzine, die dicht bij den emmer met brandenden inhoud ston den, vlug in veiligheid brengen. Hij strui kelde echter, met het gevolg, dat de ben zine over den grond stroomde en ook in brand vloog. De toestand werd hoe langer hoe hachelijker. Gelukkig was een be hoorlijke voorraad zand aanwezig en hier mede wist men het gevaar voor uitbrei ding te bezweren. Nieuwe Postbrug. B. en W. hebben bij den Raad inge diend een voorstel tot het maken van een nieuwe steenen brug ter vervanging van de tegenwoordige Postbrug. Zij schrijven in hun voordracht aan den Raad: De tegenwoordige „Postbrug" over het Heldersch kanaal is veel te smal voor het verkeer van thans. Wij hebben daar om den Directeur van Gemeentewerken opdracht gegeven voor het ontwerpen van een plan voor een vaste, steenen brug ter vervanging van de bestaande. (Hiervan zijn teekeningen ter inzage gelegd). De breedte van de brug is 20 M. en zal voldoen aan de eischen van het moderne verkeer. Het project is zoo danig, dat de as van de brug overeen komt met die van het Koningsplein, na de verbreeding van dat plein, waaromtrent wij U in onze voordracht no. 75 (1932) een nader voorstel doen. De constructie van de brug is als volgt gedacht: I een heifundeering, de kern van ge wapend beton, de frontmuren van bak steen evenals de leuningen en borst weringen, welke zullen worden voorzien van monumentale lantaarns. Het wegdek van de brug zal worden bestraat met straatklinkers en tegeltrottoirs. De overspanning van de brug is 10 M. en de doorvaarthoogte zoodanig, dat al leen met kleine vaartuigen het kanaalvak naar het Westplein is te bevaren. 14 59 60 86 94 333 353 371 376 393 515 521 538 543 558 744 815 874 954 969 1082 1102 1106 1119 1134 1242 1247 1252 1271 1334 1367 1403 1504 1511 1516 1626 1648 1652 1818 1840 2064 2080 2102 2108 2109 2413 2414 2425 2431 2439 2451 2672 2683 2805 2819 2845 2946 3061 3084 3111 3158 3231 3281 3289 3365 3403 3532 3599 3804 3692 3724 3808 3811 3827 .3837 3848 3874 3912 4007 4017 4061 4293 4338 4396 4479 4538 4705 4717 4719 4757 4760 4833 4857 4880 4920 1997 5084 5091 5167 5184 5208 5254 5287 5357 5370 5376 5594 5658 5666 5687 5749 5856 5862 5894 5910 5921 5986 6024 6053 6069 6250 6330 6337 6345 6353 6357 6495 6520 6537 6568 6589 6695 6718 6738 6776 6795 7065 7070 7081 7082 7128 7226 7238 7262 7284 7288 7429 7432 7492 7513 7533 7581 7582 7590 7686 7698 7739 7764 7776 7806 7834 7987 7993 8025 8075 8082 8201 8229 8280 8281 8299 8372 8392 8413 8435 8458 8546 8604 8693 8739 8754 8947 8950 8973 8974 9003 9092 9096 9152 9208 9247 9392 9451 9463 9482 9542 9603 9609 9644 9726 9771 9835 9872 9904 9907 9921 9997 10026 10043 10050 10088 10112 10159 10168 10178 10180 10233 10239 10243 10264 10267 10274' 10297 10309 10367 10391 10396 10554 10588 10604 10609 10658 10720 10740 10741 10768 10787 10802 10825 10911 10931 10956 10958 10959 10980 11031 11036 11050 11060 11104 11129 11130 11164 11221 11250 11353 11456 11482 11633 11638 11737 11788 11793 11804 11813 11823 11928 11987 12033 12114 12143 12165 12199 12203 12232 12243 12288 12296 12318 12363 12417 12428 12439 12445 12453 12458 12493 12503 12508 12551 12553 12572 12589 12678 12690 12700 12730 12759 12764 12794 12803 12812 12838 12846 12866 12874 12876 12879 12896 12944 13022 13052 13068 13080 13122 13132 13160 13188 13219 13261 13268 13280 13308 13400 13410 13466 13485 13517 13539 13566 13570 13574 13619 13643 13646 13651 13690 13772 13884 14038 14058 14060 14086 14093 14094 14095 14105 14154 14194 14205 14222 14224 14226 14295 14322 14343 14419 14449 14495 14559 14575 14582 14583 14614 14715 14722 14729 14782 14788 14814 14817 14822 14833 14854 15869 14870 14887 14937 14988 15010 15036 15052 15119 15134 15194 15250 15286 15373 15391 15430 15443 15458 15560 15587 15599 15639 15713 15722 15738 15772 15784 15790 15828 15885 15931 15940 15983 16052 16067 16069 16084 16123 16149 16150 16152 16217 16242 16276 16290 16294 16373 16385 16390 16395 16399 16408 16414 16542 16561 16567 16583 16600 16603 16616 16618 16661 16739 16771 16780 16824 16916 16917 16919 16946 16971 17046 17060 17105 17110 17180 17244 17245 17260 17288 17316 17328 17351 17386 17411 17484 17487 17518 17531 17551 17572 17622 17625 17650 17654 17655 17676 17690 17696 17706 17774 17802 17850 17853 17890 17913 17918 17943 17964 17982 17991 18052 18115 18134 18137 18159 18184 18203 18220 18242 18272 18336 17337 18338 18396 18414 18420 18477 18517 18523 18535 18536 18606 18629 18636 18647 18652 18659 18661 18699 18726 18766 18771 18780 18787 18844 18897 18946 18987 19005 19010 19034 19076 19159 19174 19176 18986 19250 19279 19327 19328 19424 19458 19557 19573 19585 19593 19606 19697 19790 19795 19810 19893 19910 19920 19959 19969 20005 20147 20150 20159 20171 20210 20218 20247 20291 20298 20328 20335 20348 20351 20388 20409 20446 20458 20505 20510 20522 20526 20541 20545 20548 20570 20607 20609 20615 20635 20641 20650 20655 20734 20749 20756 20758 20812 20839 20843 20852 20989 Verbeteringen 5e Klasse, 14e Lijst: 1238 70.— tn.z. 1238; 3603 ir>.T. 2303 70.—. -i# - Mede in dit nummer afgedrukt. De kosten van deze brug, inclusief het afbreken van de bestaande en het maken van een houten hulpbrug, worden, met inbegrip van alle hulpwerken, geraamd op f 40.000.De Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen kon zich geheel met het plan vereenigen. De Commissie van bijstand voor de Financiën, die ook over dit plan is ge hoord, stemt in principe evenzeer met het project in. Enkele leden dezer commissie hebben evenwel de vraag ge steld, of niet met een brugbreedte van 14 M. kan worden volstaan, omdat, meenen deze leden, deze breedte wel voldoende is en een belangrijke besparing van kosten zal worden verkregen. Andere leden van deze commissie zijn evelwel van oordeel, dat een breedte van 20 M. moet worden aangehouden. Zij scharen zich dus aan de zijde van den ontwerper van het plan en van de Commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Plantsoenen. Ook wij zijn van meening, dat het ontwerp moet worden gevolgd, zulks te meer omdat versmalling der brug een verlaging der bouwkosten zal beteekenen van slechts ongeveer 10 °/0. De Commissie van bijstand voor de Financiën deelt trouwens als algemeen advies mede, <kt aangenomen kan worden,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5