Opening van de R.-K. school te Hippolytushoef. Callantsoog. Julianadorp. Breezand* Anna Paulowna. Texel. Wieringen. Gemeenteraad v. Anna Paulowna minderheid der Commissie aan het woord geweest, de meerderheid heeft niets over de voorstellen gezegd. Wy hebben ze ge wikt en gewogen; de kosten achten wy niet overwegend, voor ons was het hoofd- inotief de groot© uitbreiding der gemeente, die autotractie noodig maakt. De heer Van der Veer repliceert en handhaaft zijn voorstel. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Feenstra Kuiper, Van Zwiindregt, Van der Veer, Eijlders, Luyckx, Terra en Tiessen, Wegens het late uur het is inmiddels half twaalf geworden worden alleen nog enkele hamerstukken afgedaan. Ach tereenvolgens worden aangenomen: Verkoop en erfpacht van grond. Voorstellen tot verkoop van grond aan W. A. Ran en tot erfpachtsuitgifte aan: de dames M. A. J. en J. H. van Gessel, en de heeren A. F. H. Hopman, J. M. Vla ming en G. H. Bernard, J. P. van Os, H. Hagen, C. Bot en C. Buis, W. F. Labout. Aangehouden (op girond van te ver wachten discussies) worden de volgende: erfpachtsaanvrage van I. Valkhoff, enz., H. van de Poll, alsmede de voorstellen in zake niet invordering der en Slachtrechten, Verbetering H. F. C.-terrein. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan school 9 wordt benoemd mejuffrouw C. J. M. Nauta, tij delijk onderwijzeres alhier. Kohieren Wegenbelasting. Verder de kohieren der Wegenbelasting, terwfil de rest der agenda, waaronder het zeer blangrijke punt betreffende de kor ting op de jaarwedden in verband met de korting uit het Gemeentefonds wordt ver daagd tot a.s. Dinsdag. Betonnenvloer naar het stille strand. Als de Raad op het punt staat heen te gaan alle raadsleden hebben hun zetel reeds verlaten en zich gereedgemaakt heen te gaan komt de Voorzitter nog met een schrijven van Gemeentewer ken inzake het aanbrengen van een plan kier of betonnen voetpad naar het stille strand. Daar de raming hiervoor 700 voor een houten, 1000 voor een betonnen pad ietwat krap is, wordt een crediet van 1500 verleend voor dit doel. ONGELUK BIJ EEN VOETBALWEDSTRIJD. Gisteravond heeft op het voetbalterrein in het Ankerpark een ongeluk plaats ge had tijdens den wedstrijd tusschen een elftal van de Werf en Hr. Ms. „Schor pioen". Een der spelers, een zekere Kok, van het Werf-elftal, kwam zoodanig in botsing met een der andere spelers, dat hij vermoedelijk een rib heeft gebroken. £>aar hij reeds op de Werf over pijn in de zij klaagde, is hij ter observatie in het hospitaal opgenomen. GESLIPT. Het is gisteren wel een ongeluksdag geweest. Het eene bericht was nog niet binnen of het andere kwam al weer. Als laatste hopen wij, slipte een jongmensch bij Onrust. En wel zoodanig, dat hij over den kop sloeg en bloedend aan gelaat en handen verwond werd. In de Onderzeedienstkazerne is hij ver bonden. SCHOOLREISJE. Maandag j.1. maakten de leerlingen der O.L. school alhier, haar jaarlijksche uit stapje naar Schoorl en Bergen. De auto's waarmee de tocht geschiedde, waren gra tis ter beschikking gesteld, hetgeen zeker een woord van dar.k waard is. In Schoorl werd naar hartelust gespeeld. Als extraatje heeft de jeugd genoten van een voor stelling door een acrobaten familie. Na de oriënteertafel bezocht te hebben, wer den de kinderen onthaald, en werd koers gezet naar Bergen. Hier werd de rest van den dag met spelen en. wandelen, eten en drinken, doorgebracht. Omstreeks 9 uur arriveerden allen met vroolijke gezichten weer in Callantsoog, verwelkomt door het fanfanrecorps 'Cal lantsoog*. Hiermede kwam het einde van deze in alle opzichten geslaagde dag! De heer A. Loggers, ambtenaar ter Becretarie alhier, is in gelijke functie benoemd te Huizen, met ingang van 1 Juli a.s. VERKIEZING HEEMRAAD. In de vacature Jb. Stammes, heemraad van den polder „Callantsoog" is benoemd den heer Joh. Baken. SCHOOLFEEST. Dinsdag j.1. was het schoolfeest voor de leerlingen van de laagste klassen der O.L. School no. 1. Begunstigd door mooi weer, trok men er 's morgens om 9 uur in een aantal auto's op uit, om eerst een bezoek aan de Donkere Duinen te brengen, toen naar Huisduinen en naar den speeltuin van „Dennenheuvel" en het strand en toen de auto's weer waren opgezocht met een kleine rondrit weer naar het dorp, waar men te ongeveer 1 uur aankwam. Toen moest voor den inwendig en mensch ge zorgd worden in de zaal van het café „Kossen". Vervolgens werden verschil lende spelletjes gehouden op het land van N. Hornsman, waarbij nog mooie prijsjes te winnen waren. Deze spelletjes hadden plaats onder toeloop van een groot aantal ouders en anderen. Hiermede zijn de jaarlijksche school feesten weer achter den rug, en mag een woord van dank niet onthouden worden! aan allen, die er aan medewerkten om een j en <|n<ier °P vlotte manier te doen slagen, i Na afloop was er in het café „Prins! Hendrik muziek voor den dans, "vaar ook liefhebbers voor waren. Door Notabelen is gisterenavond tot Kerkvoogd gekozen de heer J. van der Werf, die deze benoeming heeft aange nomen. ^et„ Fanfarecorps „Soli Deo Gloria zal Zaterdagavond 18 Juni, bij gunstig weer een muzikale marsch maken langs de Molenvaart van de Zandvaart tot de Kleine Sluis en terug. De afmarsch is op 7 uur bepaald. LOOP DER BEVOLKING. IngekomenMej. L. M. Sluisman, van CastricumM. C. van Stein, van Lisse A. Knobbe, van Den Helder. VertrokkenJ. W. de V«s en gezin, naar Haarlem; H. Heetkamp en gezin, naar Neede. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Simon Willem, z.v.R. Rezel" man en C. P. Muntjewerf; Trijntje, d.v S. Smit en T. de Graaf; Lena, d.v. P. Pluister en G. Vader. OndertrouwdJ. Kindten B. Cornelisse J. Mul en C. M. ZaalbergP. W. Quax en M. L. WitteK. Kossen en A. P. Cornelissen. OverledenJac. Wendel, oud 50 jaar. CONCERT „CONCORDIA". Zondagavond, van 8 tot 10 uur, geeft de muziekvereeniging „Concordia", van Breezand, een concert aan de Kleine Sluis, voor het raadhuis. van Woensdag 15 Juni. Opening, notulen, mededeelin- gen. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, burgemeester Lovink en de lezing der notulen door den secretaris, den heer C. Keyzer, waarmee ongeveer drie kwartier in beslag werden genomen, volgden de mededeelingen, die we reeds in ons blad van Zaterdag j.1. vermeldden. Ze werden allen voor kennisgeving aan genomen, nadat er nog aan toegevoegd was, datdekasverificatiebij den gemeente ontvanger op 2 Juni is gehouden. Er moest in kas zijn en er was ook aanwezig f 6149.35, terwijl er f 18000.op den Boerenleenbank staat. Leening ad 20.006. In de vorige vergadering was reeds besloten een leening van f20.000 aan te gaan tot ten hoogste 6 pCt. rente. Er is daarvoor een aanbieding van de Mij. voor Gemeente-Crediet, die de leening tegen een rente van 5'/2 °/0 en een koers van 98'/2 °/o wil aangaan. Ged. Staten wenschen een aflossing van minstens f 1000 per jaar, plus zooveel meer als de bollenkweekers (ten wiens behoeve de f20 000 als steun bedoeld zijn) terugbe talen. De beer Smit vindt ö'/z °/o wat hoog. Voorz. antwoordde, dat men op 't oogen- blik niet voor lager terecht kan. Het voorstel van B. en W., de leening op bovengenoende voorwaarden aan te gaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aankoop terrein. Het terrein tusschen het looppad langs de Molenvaart en het ijzeren hek voor de Ned. Herv. Kerk wordt op voorstel van B. en W. overgenomen van den 1 Anna Paulownapolder. De werkzaamheden bij het raadhuis en voor het woonwagenkamp komen hierbij ter sprake. De heeren Kuiken en Koorn gaan daar niet mee content. De heer Kuiken vindt, dat er te veel kosten ge maakt worden voor dat woonwagenkamp. 'Het lijkt wel of het een dansvloer moet worden*, zegt spr. Het kost veel en er zit maar weinig loon in en heeft dus niet veel als werkverschaffing te beteekenen. De heer Koorn meent, dat de raad geen verlof verleend heeft voor deze werk zaamheden. Voorz. zegt: De menschen moeten be hoorlijk op en van het hun toegewezen terrein kunnen komen, anders worden wij aangesproken voor eventueele schade. Voor 't overige heeft de raad in vorige vergaderingen de besluiten genomen en de heeren moeten daar dus nu niet op terugkomen. Verlaging pacht Toen in een vorige vergadering op een aanvrage vermindering van pacht voor gemeenteterrein was toegestaan, werd de opmerking gemaakt, dat er nog andere huurders zijn, dier dan ook op verlaging recht hadden. Vandaar het voorstel om de pacht voor de aan de heeren C. Wij- denes Spaans en D. Koorn verhuurde perceelen weiland en tuingrond met 25 pet. te verlagen, hetwelk zonder hoofde lijke stemming wordt aangenemen. Ontheffing en vermindering schoolgeld. Een steeds weer terugkeerend punt van de agenda in deze slechte tijden vormen de verzoeken om ontheffing en vermin dering van aanslagen in het schoolgeld. Ook ditmaal waren er weer verscheidene, die behoudens een enkele, werden inge willigd. Voorschot volgens Landarbei- derswet en verkoop van grond. De heeren J. Blaauboer en M. Keppel hebben een voorschot ontvangen inge volge de Landarbeiderswet. Zij kochten daarvoor land tegen 30 en 45 cent per Ms. Ten behoeve van den aanleg van den Zuiderzeespoorweg moeten zij respectie velijk 5 A. 90 cA. en 10 A. 45 cA. afstaan tegen een vergoeding van f 895.en f 1.222.50. Zjj ontvangen dus meer dan •ij voor den grond gaven en verzochten niet meer dan den kostprijs te behoeven af te lossen, m.a.w. het meerdere te mogen behouden. Deze zaak wordt van verschillende zijden belicht. Gewezen wordt o.a. op de waarde vermindering van het overblijvende land. Voorz. acht het beter dat ze alles afbe talen, dat verminderd de lasten. Het eenige wat daartegen is, dat ze dit geld tegen 3 hebben en als ze moeten leenen meer rente moeten geven. Besloten wordt den Minister te advi- seeren 60 °/0 te laten afbetalen en 40 °/0 te laten behouden. Benoeming lid PI. Comm. van Toezicht Nadat de heer C. Keijzer, die als lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs moet aftreden, met dank voor de diensten aan het onder wijs in de gemeente bewezen op de meest eervolle wijze van z'n functie is ontheven, heeft de stemming voor de benoeming van een nieuw lid plaats. De aanbeveling luidt: 1. G. H. Geerligs, 2. G. C. van Balen Blanken. De heer Geerligs wordt gekozen met 9 stemmen. Er zijn 2 stem men op den heer Van Balen Blanken uitgebracht. Wijziging begrooting 1932. 22.887.66 ongedekt. Sinds de vaststelling van de begrooting voor het dienstjaar 1932 hebben verschil lende belangrijke uitgaven moeten plaats hebben, waarop bij de samenstelling van de begrooting niet gerekend kon worden. Die uitgaven zijn voortgevloeid uit de slechte economische omstandigheden, die na de vaststelling der begrooting zich in groote mate deden gelden en uit na dat tijdstip door,den Raad genomen be sluiten. Die uitgaven zijn: a. kosten van werkverschaffing (met aftrek van geraamde bijdrage van rijk en provincie f 11.500.b. toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas f 1.411.70; c. kosten van steunregeling voor werklooze arbeiders geraamd op f 400.d. bijdrage vervoer van de arbei ders naar de Wieringermeerpolder ge raamd op f 600.e. subsidie aan werk lozenkassen boven het geraamde in de (f 3.000.—) nog f 3.500.f. verhoogde raming subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur f 750.g. de kwade posten gemeentelijke inkomstenbelasting zijn f 1.597.71 te laag beraamd op de begroo ting; h. debloembollenveilingvereeniging kan haar verplichting f 1.350.— rente te betalen van de aan haar verstrekte lee ning niet nakomen; i. een half jaar rente van en disagio op de leening waartoe in deze vergadering is besloten f 850. Yan het Rijk wordt f428.25 minder ont vangen (8/4 gedeelte van de korting in gevolge het kortingswetje; k. Op ver zoek van Ged. Staten zullen bijdragen geraamd moeten worden van den ge- wonen- aan den kapitaaldienst ten aan zien van de kapitaalsuitgaven, waarvoor nog geen vaste leening is aangegaan. De bedragen zullen gelijk moeten zijn aan die welke anders wegens aflossing verschuldigd zouden zijn. Bijdrage ge raamd op f 500. In totaal is op den gewonen dienst dus f 22.887.66 ongedekt. Van dit tekort kan een bedrag van f4800 bestreden worden uit de opbrengst van opcenten op de dividend- en tantième- belasting. B. en W. stellen voor, voor het restant of f 18.087.66 te beschikken over een ge deelte van het vermoedelijk batig slot van den gewonen dienst 1931, groot on geveer f 26.000. De kosten van wegver- betering bij perceel A. Dekker zullen naar raming in totaal f 2100 bedragen. Enkele der bovengenoemde posten geven aanleiding tot het stellen van vragen en tot een dispuut, dat zoo nu en dan vrij heftig wordt. Vooral het niet nakomen van de renteverplichting van de Vsilingvereeniging levert daar stof voor. De heeren Kuiken, Koorn en Smit betoogen elk op hu beurt, dat men nooit het geld had moeten leenen aan de veiling. Deze f 1350 rente kan niet betaald worden, maar de polderlasten betalen de kweekers wel, heeft de heer Koorn gehoord. De heer Kezelman vraagt hoe het komt, dat deze niet betaald kan worden en of de rente kwijt gescholden wordt. Voorzitter antwoordt, dat er geen voldoende omzet op de veiling is door misgewas en slechte prijzen. De schuld blijft bestaan. Er is alle mogelijke moeite gedaan het geld binnen te krijgen. Het kan wel waar zijn, dat de polderlasten betaald zijn en ook de hypothecaire lasten is voldaan. Maar als de gemeente betaling eischte, dan gingen de menschen er onder. Wij willen trachten de menschob op hun bedrijven te houden, zegt spr. Na eerst B. en W. verweten te hebben, dat er in Breezand meer aan de weg-| verbetering is ten koste gelegd dan het bedrag, dat door den raad is gevoteerd, hetgeen door voorz. bestreden wordt, be- toogt de heer Smit ten aanzien van c'e leening aan de veiling en de rente daar voor verschuldigd, dat z.i. hulp onmoge lijk is en dat er van dat geld nooit iets terecht komt. En bovendienmen tracht de een er bovenop te helpen, maar een ander gaat er door de belastingen onder. Voorz.: u had toch ook de menschen voor dit bedrag niet aan willen pakken En aan de akkerbouwers hebben we toch ook aen crediet verleend, terwijl we wel vooruit wisten, dat zoo goed als niets terecht zou komen van hetgeen ze 1 Mei 1932 moesten aflossen. Naast de f 20.000.steun van de ge meente, hebben we f 50.000.van het Rijk gekregen. Daardoor zyn 120 men schen aan bet werk gebleven. Als de tijden beter worden, dan zijn de men schen tenminste in staat om weer te be ginnen en waren er zonder hulp allang onder door gegaan. De bloembollen van een H.A. land worden nu reeds voor f 1000 verkocht, maar zonder hulp waren de menschen alles reeds kwijt geweest. De heer Smit: Als 't land eens voor f 1000.per bunder uit de vrije hand verkocht werd, dan was Breezand er weer gauw boven op. Voorz.Het zou dan lang geen f 1000. opbrengen en kwam in handen van per sonen die er niet op lieten werken, maar 't eenvoudig zoo lieten liggen tot er betere tijden kwamen om het met groote winst te verkoopen. De heeren Kuiken, Koorn en Smit spreken hun ongenoegen uit over de wijze waarop de commissie voor de steunver- leening is samengesteld; zij zijn daarbij gepasseerd, hoewel ze toch een groote groep kiezers vertegenwoordigen. Het zittiDgnemen van den heer Stammes, die lid van de veiling is, wordt becritiseerd. Voorzitter merkt daartegen op, dat de steunverleening niets met de veiling te maken heeft. In de commissie is de raad vertegenwoordigd en men had mis schien wel een ander lid dan den heer Stammes kunnen nemen, maar zeker niet een, die meer deskundig is. De keuze van het Rijk is niet zoo slecht geweest. De heer Kuiken merkt nog op, dat steeds de steun aan de akkerbouwers er bij gehaald wordt, als over de steun der bollenkweekers gesproken wordt. Maar de steun aan de akkerbouwers „knuppelt er lang zoo erg niet in" zegt spr. en dat geld zal eerder weer terug komen. De heer Raven betwijfelt de juistheid van de laatste opmerking. De heer Keuris heeft heel veel ge hoord over het beleid van B. en W., maar niemand heeft een anderen weg aange wezen, die gevolgd zou kunnen worden inplaats van hetgeen B. en W. voorstellen. De heer K o m e n wil B. en W. en de ambtenaren een woord van waardeering doen toekomen voor den arbeid aan de sa menstelling van de suppletoire begrooting besteed. De heer Smit vraagt hoofdelijke stem ming. De wijziging van de begrooting 1932 wordt daarop met de stemmen van de hee ren Koorn, Kuiken en Smit tegen, aange nomen en een suppletoire begrooting vast gesteld. Vaste aanstelling. De heer H. van Twuijver is bij de in stelling van den ophaaldienst daarbij als arbeider aangesteld met een proeftijd van een jaar. Er is reeds meer dan een jaar verstreken en, zooals Voorz. verwacht blijkt niemand er iets tegen te hebben, den heer Van Twuijver een vaste aanstel ling te geven. Dat geschiedde dan ook en meteen wordt zün pensioengrondslag be paald op 1495. Rondvraag. De heer Koorn wil vastgelegd zien, dat B. en W. geen bedragen besteden, die uitgaan boven 150 zonder den Raad erin te kennen. V o o r z. is erg gevoelig voor het willen vrijlaten tot 150, maar B. en W. denken daar zelfs geen gebruik van te maken. B. en W. besteden slechts, wat de Raad voteert. De heer Kuiken vraagt of men al iets gehoord heeft van Dr. Verhoex over het electrisch licht. Voorz.: Nog niet. Men kan zijn rap port tegemoet zien. De heer Smit: Geeft de heer Verhoex daarin ook de tarieven van het P.E.N.? Wat zit er achter, dat het P.E.N. die niet verstrekt? Voorz.: Misschien is u eens in de gelegenheid dat aan den heer Zondervan te wagen! De heer Smit brengt een geval van af snijding van bet electrisch licht ter sprake. V orz. deelt mee, dat steeds groote consideratie gebruikt wordt. In dit geval was «r eerst 20 schuld. Toen kwam er een faillissement en werd begonnen met een schoone lei. Nu is er al weer 3 maan den niet betaald. Bii bet P.E.N. snijdt men na tweemaal niet betalen in dezelfde maand reeds af. Als de nieuwe schuld be taald wordt, zal dadelijk weer stroom ge leverd werden. De heer Raven krijgt toezegging, dat met den gemeente-opzichter, den heer R. Dekker, besproken zal worden wat aan het vervuilen van een slootje aan de Van Ewijcksluis is te doen en op aandrang van den heer Dekker zullen B. en W. zich ver staan met het Polderbestuur over het leeg laten loopen van den boezem. Sluiting. Bii de sluiting dankt burgemeester j Lovink, mede namens zün vrouw, voor de belangstelling, door Raad en secretaris betoond bii de geboorte van hun zoon. Dit medeleven wordt door beiden op hoogen prijs gesteld. Spr. hoopt nog lang met allen te mogen samenwerken. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel hebben aan het bestuur der Alg. Tex. Midd. Vereeniging na een bespreking het oordeel gevraagd over de volgende ontwerp-ontheffingsregeling van de win kelsluitingswet gedurende den zooge- naamden zomertijd. a. op de eerste vijf werkdagen der week. Sluiting 9 uur 's avonds voor alle zaken uitgezonderd schoenwinkels, modezaken, manufacturen- meubelen- tapütwinkels, bloemenwinkels en muziekwinkels. Deze winkels zullen om 8 uur moeten sluiten. b. Op Zondagen. Geopend mogen zijn van v.m. 9 uur tot n.m. 9 uur kiosken voor den verkoop en de aflevering van rookartikelen, foto artikelen, prentbriefkaarten, souveniers en speelgoed, badartikelen, fruit en visch, suikerwerken, chocolade en alcoholvrije dranken. Winkels waarin uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht rookartikelen, brood en banket, fruit en visch, suiker werken en chocolade. In café's zullen tusschen 9 uur v.m. en 9 uur n.m. verkocht mogen worden rookartikelen, prentbriefkaarten, choco lade en verpakte suikerwerken. c. Gedurende de kermisweek voor alle zaken een sluitingsuur, samenvallende met het sluitingsuur van de kermis. Alvorens omtrent boven genoemd schema advies uit te brengen, zal het bestuur v. d. Tex. Midd. Vereeniging eventueele bezwaren gaarne schriftelijk vernemen vóór Maandag a.s. in te zenden aan den voorzitter den heer I. Vlessing, den Burg. DE TEXELSCHE KERMIS. Dit jaar vangt de kermis in onze ge meente aan op Maandag 27 Juni. Wij hebben eens geïnformeerd, welke ver- makelykheden, hier in de kermisweek aanwezig zullen zijnwelwillend verstrekt men ons hierover de volgende volledige opgaveZweefmolen van M.Ras uit Purme- rend, Bioscoop De Jong, Edam; Draai molen D. v. Dam, AmsterdamSchiettent, Dirks, HoornDanstent, L. Eelman, Texel, idem C. Keijsor; Wafelkraam, Logger; Suikerkraam, P. Dik, Enkhuizen; Wiel- rijderssport, Arend en Kitty, Den Haag; Paardenrenbaan, J. Volraat, Zaandam Koek- en hakstal, J. v. Mepper, Broek en Waterland Weegstoel, Korner, Edam; IJsco, Boon, Texel; Entosspel, v. d. Meel, Noord-Scharwoude; Schouwburg, Dei- monte, AmsterdamSlagmacfcine, C. Win ter, Hoorn; Palingkraam, I. Warner, Kampen; Koek- en hakstal, Molenaar, Edam Palingkraam,Wed. Karei,Kampen; Hoepla, J. Henneman, Alkmaar; Gebak kraam, H. P. Verruijk, Amsterdam;Dwaal- huis, P. J. Vermolen, Amsterdam; Haring en zuur, M. S. Langeveld, Texel; Fruit, Le Noble, TexelSigarenwinkel, Jb. Rijk, TexelSpeelgoedkraam, Gebrs. Koene, Zaandam10 cents Bazar, Visser, Hoorn Manufacturen J. A. Bakker, Den Helder. Verder vernemen wij nog dat 't R.-K. Filmcomitè voornemens is op Dinsdag, Donderdag en Zondag i. d. kermisweek filmavonden te geven in het »St. Janshuis* te Den Burg. AANBESTEDING. Voor het R.K.-kerkbestuur te den Burg werd Dinsdag onderhands aanbesteed, het sloopen en weder opbouwen van een kosterwoning bij de R.K.kerk te den Burg. Ingeschreven werd als volgt: Timmerwerk: J. W. Bakker f 1400.—Gebrs Schoen maker 11183.J. Smit Cz., Molenstr., f1099.— J. Smit f 842.-. Metselwerk: Th. Witte f 1726.G. Logman f 1725.—; Th. Buisman f 1545.C. Keijzer f 1523.—; N. Graaf f1480.—. Schilderwerk: J. Zijm f 440.Wed. Z. Graaf f 432. Lood- en zinkwerk: J. W. Paagman 1 395. Electrisch werk: J. Reij f 36. Smeedwerk: F. v. Heerwaarde f 34.75. Timmerwerk, metselwerk en schilder werk zijn aan de laagste inschrijver ge gund. De rest is nog aangehouden. WEER BEPERKING VAN DEN POSTDIENST. Niet alleen zijn de postbestellingen op dit eiland zeer beperkt, thans vernemen we van den postdirecteur, dat met ingang van 20 Juni a.s. ook in 't openstellen van het postkantoor, de hulpkantoren en de poststations belangrijke wijzingen worden ingevoerd. Het kantoor te Den Burg zal op werk dagen geopend zijn: v.m. 8 uur tot 1 uur n.m. 2—3 en 6—7 n.m. De hulpkantoren Cocksdorp, Oosterend en Oudeschild 8.3011.30 v.m. 28 en 6—7 n.m. De poststations Eierland en de Wn*t v.m. 8.3012.30 23 en 67 n.m. Den Hoorn v.m. 8n.m. 1 u. 23 en 67 n.m. De Koog van 1 Juli tot 1 Aug. v.m. 81 n-m., 2—3 en 6—7 n.m., is gedu rende het overige tijdvak van 8.3012.30 en 23 en 67 u. De openstelling voor den telefoondienst blijft ongewijzigd, zoowel voor het post kantoor als voor de bijkantoren en do poststations. Daar door de vermindering van de postbestelling de laatste post niet bezorgd wordt, bestaat na aankomst van de laatste post 's avonds tot kwart voor negen ge legenheid de dagbladen af te halen. RECTIFICATIE. De heer Braam te De Cocksdorp meldt ons, dat hij in zijn stukje The White House U.S.E. geschreven heeft over de Youngplan-obligaties, welke hij als Duit- sche kanen betitelde. De zetter heeft daar van gemaakt Duitsche hanen, waardoor de beteekenis onbegrijpelijk werd. Met Duit sche kanen bedoelde de schr. te zeggen, dat al het vet er uit gebraden was. AANBESTEDING BOUW O. L. SCHOOL. Dinsdag werd ten raadhuize aanbesteed de bouw van een openbare lagere school met onderwijzerswoning te Den Oever (architecten Peeters en Baanders). Uitslag naam en woonplaats van den inschrijver: D. Oord, Frieschepalen, voor 36.900; G. Koning, Schagen, voor 39.962; W. Uitterdijk, Schagen, voor 36.432; W. Cuperus, Birdaard (Fr.), voor 38.980; K. Visser, St. Jacobi Parochie, voor 36 690; S. S. de Boer, Drachten, voor 36.500; Fa. A. Kingma en Zoon, Leeuwarden, voor 36.145; T. Stellema, Rinsumageest (Fr.), voor 38.560; Gebr. Kuiper, Surhuister- veen, voor 37.200; P. Doorn, St. Maar tensbrug, voor 37.300; R. K. Koppen en Zoon, Alkmaar, voor 39.300; H. Oppen- kamp, Haarlem, voor 46.700; Leegwater en Hittema, Heerhugowaard/Laren N.H., voor 37.200; J. Faus, N. Niedorp, voor 37.989; J. C. de Vries, Wieringen, voor 38.800; Gebr. Boersen, Wieringen, voor 35.935; J. D. Kooij Mz., Wieringen, voor 46.396;; Gebr. Boekei, 't Veld, gem. Oude Niedorp, voor 36.940. Raming was 40.000. Laagste inschrijvers alzoo gebr. Boer sen, te Wieringen. De gunning is aangehouden. Woensdag 15 Juni '32. Het was vandaag voor de R.-K. pa rochie een heugelijke dag. Er zou iets groots gebeuren. Een langen tüd had men er al over gesproken en eindelü'k is het groote moment daar: De R.-K. school wordt vandaag geopend. Ongeveer een jaar terug werd de oude school in de Hoofdstraat voor het Kath. onderwijs in gebruik genomen. Deze school was zeer oud en vereischte dringend een alge- heele verbetering en moderniseering. Nu vandaag is echter een splinternieuwe school gesticht. Wij kunnen ons voor stellen dat dit voor de parochie een groote gebeurtenis is. Wij hebben ons direct in verbinding gesteld met het nieuwe hoofd der school den WelEd. heer Geerts, die ons hoffelijk ontving en wel willend één en ander liet zien. Het is geen groote school, zü bestaat echter uit twee lokaliteiten, doch de uitvoering is één en al lof. De bedoelde lokalen zijn frisch en modern ingericht. Veel licht en lucht dringt door vensters en tuinbouwramen binnen, Vooral de privaten en handen- wasoh-inrichting is zeer luxeus en prak tisch ingericht. Intusschen kunnen wij den heer Geerts wel geluk wenschen met zijn nieuwe school. Naast de school staat de ambtswoning van het hoofd. Over veertien dagen is dit mooie huis gereed. Ook de vestigingsplaats in de Kliefstraat is goed gekozen. De officieele opening. Om half elf hedenmorgen zou de offi cieele opening plaats vinden. Daartoe waren wij bijtijds naar de Kliefstraat gegaan om toch vooral het geheel mede te maken. Op dit tijdstip komen de gees- telyken naar buiten. Voorop de deken uit Schagen den Eerwaarde HeerOuillo- xard. Achter hem de pastoor Koppert, van Hippolytushoef, direct daarop de misdienaren. Vele geloofsgenooten en anderen zijn er verder aanwezig. Wij merken in het bizonder op den heer burgemeester van Wieringen, zijn secr., wethouder Kaan e. a. Na de gebruikelijke kerkelijke ceremo niën wordt de school plechtig ingezegend. Daarna treden wij de school binnen en nemen wij plaats in een der lokaliteiten, waar vele verheugde kindergezichtjes ons tegen lachten. Nu volgt de inzegening van het interieur. Onder de gebruikelijke gebeden hangt de deken van Schagen na mens den bisschop het crusifix boven den ingang. Na deze plechtigheden richt de deken het woord tot de aanwezigen, vooral tot den pastoor, den Burgemeester, Secre taris en Wethouder. Het was een aange name taak voor mij, zoo zegt hij, namens den bisschop vandaag op Wieringen te komen. Pastoor Koppert moet wel een zeer gelukkigen dag hebben, daar nu aan zijn vromen wensch voldaan is. U zult zeker ook wel dankbaar zijn jegens hen, die U zoo zeer ter zijde stonden om het verkrijgen dezer nieuwe school te verwezenlijken. Het heeft er alle schijn \an, vervolgt de deken, dat pastoor zijn Goddelijken Meester wil nadoen, n.1. hij zegt „Laat de kleinen tot Mij komen". Inderdaad moet het een buitengewoon groot genoegen voor U zijn nu de kinderen uit Uwe parochie onder Uwe hoede te hebben. Zooals wij weten, zegt hij verder, maken de kinderen de toekomst. Onze Moeder de Heilige Kerk weet zulks al te goed, daarom streeft zij er naar eigen scholen te verkrijgen. In de vroege mis heeft de deken God verzocht, dat deze school tot heil van Hippolytushoef moge strekken. Hierna neemt de pastoor van Hippo lytushoef het woord. Hij bevestigt het gezegde van den Eerw. deken, dat hij vandaag zeer verheugd is. Voor ons, katholieken, is deze dag wel speciaal een gelukkige dag. Wij priesters, zoo spreekt hij, zün immer büjde wanneer wy naast onze kerk een school tot aan vulling hebben. Het is morgen twee jaar geleden, dat ik hier kwam, hetgeen wel toevallig treft. Het spy t hem slechts, dat hij de beschikking heeft over twee, in- stede van drie lokalen. Hij hoopt maar, dat de Gemeente zal medewerken by het streven naar een derde klasse-lokaal. Hy brengt dank aan den heer Inspecteur van het L.O., die tot zyn spyt niet aanwezig kon zyn vanwege de examens. De In specteur heeft echter schriftelijk het verlangen kenbaar gemaakt, dat hy hoopt dat deze school een goede plaats zal in nemen in zyn rayon. Daarna spreekt hij tot den kathol. Inspecteur, m.n. pastoor v. d. Burg, die op Wieringen zeer goed bekend is, daar hy langen rijd hier heeft gestaan. De pastoor dankt verder den Burgemeester voor zijn bereidvaardigheid inzake het tot stand doen komen van deze nieuwe onderwys-inrichting. Wy weten dat er in dezen rijd ven malaise bezuiniging geboden is en schrij ven het daaraan toe, dat een derde lokaal uitbleef, merkt spreker op. Doch laten wy tevreden zyn: het ge bouw is mooi. Nu wordt den gem. Secre taris in de toespraak betrokken. Hem wordt dank gebracht voor zyn indirecte medewerking, welke hy zeer vele malen moest doen gelden. Namens het school bestuur onze hartelyken dank, vervolgt de pastoor zyn speech. De architect de heer S. W. Langius uit Hoorn krijgt nu een compliment voor zyn mooie werk. Onder zyn vakkundige leiding is dit prachtige gebouw tot stand gekomen. Vervolgens vertelt de pastoor dat er wel eens kleine strubbelingen waren tusschen aannemer (Gebr. Boersen) en opzichter (Hr. v.d. Berg), doch kan in het algemeen gezegd worden dat de medewerking goed was. Thans feliciteert hy het Hoofd dei- school met diens nieuwe school. Ook het onderwyzend personeel, dat geheel uit dames bestaat wordt niet vergeten. De pastoor deelt ons allen mede dat de heer Geerst in de vorige school wel eens suk kelde aan verkoudheid, doch dit euvei wordt nu verholpen. Verder hoopt pas toor Koppert, dat de kinderen flinke, brave leden der maatschappy zullen wor den en vooral trouwe Katholieken. Eer waarde schijnt veel gevoel voor humor te hebben. In zyn toespraak betrekt hij fijntjes, doch beschaafd, de gemeentelyke subsidie met betrekking tot de kinderen, dat deze zorg vuldig op de nieuwe spullen moeten passen. Thans neemt onze geachteburgemeester de Heer Kolff het woord. Hij dankt eers tens voor de uitnoodiging deze feestelyk-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11